Personeelskosten gemeente rijzen de pan uit "Ons motto luidt: niet praten, maar doen" Contactlenzen? Burgers ontvangen aanslag pas eind februari Nog geen ontruiming terrein Robben ONS LEER HEEFT MEER!- CONTACTLENZEN Grotestraat 41 Wij hebben ruime ervaring en hoog opgeleide contactlensspecialisten AANBIEDINGEN KWALITEIT, SERVICE EN GARANTIE Geld terug voor marktkooplui fERHAEGkVi Subsidies Evenementen ^litiek eens met keuze voor brug I EL EN MAAS donderdag 7 december 2000 - Pagina 5 "We moeten de uitgaven veel beter in de hand houden" 'Die extra inkomsten van het |k komen heel goed uit. Want 1 vangt de extra uitgaven van er dan één mil joen gulden op. zijn grote afwijkingen. We jeten de kosten veel beter in de nd houden", zei P. Vriesekoop ïdA) in de commissie financiën. Iet commissielid legde maandag- ind de vinger op de zere plek. int de gemeente Venray is haar tëel voor d'1 Jaar f°rs aan 'iet rschrijden. Vooral dooreen enor- stijging van de personeelskos- "Het saldo kostenplaatsen heeft nadeel van totaal acht ton. Het irdeel van 122.000 gulden is wel jpecificeerd maar van het nadeel 920.000 gulden is niets in de kken terug te vinden", merkte M. nders (fractie Van de Vorle) op. ithouder Houba en ambtenaar Arnold van Kraaij moesten even in hun paperassen duiken om deze overschrijding te verklaren. "Het zijn vooral personeelskosten. Door de krapte op de arbeidsmarkt zijn er kosten gemaakt die niet voorzien zijn", lichtte Van Kraaij toe. Houba vulde aan: "De functiewaarderings rondes van het personeel in 1998 brengen ook extra kosten met zich mee. Omdat er dit jaar toch ruimte voor was hebben we de lasten ervan in het jaar 2000 genomen." De gemeente heeft het geluk dat de algemene uitkering uit het gemeentefonds met 2,7 miljoen wordt verhoogd in 2000. De helft hiervan wordt gereserveerd en de andere helft moet de kostenover- schrijdingen van dit jaar opvangen. De gemeente dankt het extra geld aan de gestegen uitgaven door het Rijk. "Er is namelijk een koppeling tussen de uitgaven van het Rijk en de gemeenten. Vandaar dat we die extra uitkering krijgen", legde Van Kraaij na afloop uit. Uit de tweede algemene aanpas sing van de productbegroting 2000 blijkt dat er dit jaar al ruim 2 mil joen gulden extra kosten zijn gemaakt in het gemeentehuis. Verreweg het grootste deel wordt veroorzaakt door de uit de hand gelopen personeelskosten. Een klei ne vijf ton moet nabetaald worden als gevolg van de functiewaarde ringsronde van 1998. Vervanging bij langdurig zieken, uitbetaling van overuren en extern ingehuurd perso neel kosten vele tonnen extra. Daarnaast heeft de gemeente dit jaar al 256.000 gulden uitgegeven voor werving en selectie van personeel. Het personeelsverloop op het gemeentehuis overstijgt het lande- fijk gemiddelde. Er zijn momenteel 59 vacatures, dit is een kwart van de basisformatie. De reorganisatie van 1997 wordt als een van de hoofdoor zaken gezien. "Wij onderkennen dat het grote personeelsverloop onge wenste effecten kan hebben voor de continuiteit en de stabiliteit van onze organisatie", zo schrijft de gemeente in een toelichting. Een andere forse kostenpost vormt de millennium-overgang waarvan 219.000 gulden ten laste van dit jaar komt. Daar tegenover staan ook ruim 2 miljoen gulden extra inkom sten. Het leeuwedeel van het voor deel komt door de uitkering van het Rijk (1,4 miljoen) terwijl dividend van BNG en Essent 300.000 gulden oplevert. a, dUaMd u/jydd Stichting Centrummanagement Venray van start "Het stadscentrum is wellicht het belangrijkste visitekaartje van Venray: de binnenstad is bepa lend voor de beeldvorming over de stad. Zij bepaalt mede de kwa liteit van het woon- en vestigings beleid in de regio Venray." Aan het woord is Paul Dormans. tijdelijk voorzitter van de recent opgerichte Stichting Centrummanagement Venray en werkzaam bij de Kamer van Koophandel Midden-en Noord- Limburg, dat het projectplan maakte om te komen tot een vorm van cen trummanagement voor de binnen stad van Venray. "De Kamer van Koophandel hecht aan kwalitatief hoogwaardige binnensteden in de vier centrumgemeenten van Noord en Midden-Limburg (Venlo, Roermond. Weert en Venray). "In Weert en Roermond zijn we al druk bezig, en in deze plaatsen zijn al vele positieve en concrete resultaten te melden." Aangezien de markt voortdurend in beweging is, dient ook 'hartje Venray' continu mee te veranderen: het 'produkt' is nooit af en vraagt telkens weer om bijstelling en aan passing aan veranderende eisen van de consument, ondernemer en bewoners, zo stelt Dormans. "De kwaliteit van het centrum gaat niet alleen de gemeente Venray aan: het initiatief tot vernieuwing van Venray kan ook niet alleen van de gemeente uitgaan. Er zijn ook ande re belanghebbenden te onderken nen, waaronder gebruikers en eige naren van bedrijfspanden, projectontwikkelaars en beleggers, de woningbouwvereniging en lokale en regionale organisaties van en voor het. bedrijfsleven." SAMENWERKING In toenemende mate groeit vol gens hem het besef dat vernieuwing van het stadscentrum naast concrete projecten vraagt om een andere organisatiestructuur. "De belang hebbende partijen zullen als part ners gezamenlijk moeten optrekken via een projectmatige aanpak. Deze manier van werken gaat verder dan het reguliere overleg tussen over heid en bedrijfsleven. De gezamen lijke verantwoordelijkheid voor de binnenstad kan manifest worden in een organisatiestructuur voor cen trummanagement, waarin de gemeentelijke overheid met markt partijen samenwerkt aan een verde re ontwikkeling van het stadscen trum, gericht op ontwikkeling, beheer en promotie van de binnen stad." VERANTWOORDELIJKHEID De grondgedachte achter het opzetten van centrummanagement is, dat belanghebbende partijen zich gezamenlijk verantwoordelijk gaan voelen voor hun binnenstad. "Dit is voor velen nog geen vanzelfspre- kenheid. Ondernemers voelen zich in eerste aanleg vooral verantwoor delijk voor hun bedrijf, de eigenaren voor de panden en de gemeente voor het. openbaar gebied", vertelt Paul Dormans en Anloon Verlinden: "Het centrum is bepalend voor de beeldvorming over Venray." Antoon Verlinden, bestuurslid van de stichting en eigenaar van de gelijknamige juwlierszaak op de Grote Markt Venray. "Maar het functioneren van een stadscentrum wordt juist bepaald door de onder linge wisselwerking tussen pand, bedrijf en omgeving, zeg maar tus sen eigenaar, ondernemer en gemeente. Het is de onderlinge rela tie, het samensmelten van de deel belangen. die bepalend is voor de kwaliteit, de aantrekkingskracht en de concurrentiepositie van het stads centrum. Centrummanagement richt zich juist op de wisselwerking tus sen individueel en collectief belang, tussen private en publieke partijen." DEELNEMERS Samenwerking in het kader van centrummanagement is niet vrijblij vend. De partijen gaan met elkaar een contract voor de duur van drie jaar aan. De Kamer van Koophandel Noord- en Midden-Limburg draagt jaarlijks 20.000 gulden bij, de gemeente Venray 25.000 gulden per jaar. Wonen Venray 10.000 gulden per jaar en de Venrayse onderne mersverenigingen 7500 gulden. Verder sponsoren vijf banken (Rabobank. ABN/AMRO, SNS, Fortis en ING Bank) gezamenlijk 12.500 gulden per jaar. "Verder is de Kamer van Koophandel nog in gesprek met de organisatie Horeca- Venray en een lokale vastgoedbeleg ger. We rekenen op een begroting van minimaal een ton per jaar", aldus Dormans. "Het belangrijkste is dat er zo een breed draagvlak voor bundeling van geld, kennis, kunde en organiserend vermogen ontstaat." De stichting stelt zich ten doel het versterken van het economisch functioneren van het stadscentrum en het verbeteren van het woon-, verblijfs- en vestigingsklimaat in de binnenstad. In de komende jaren wordt aandacht besteed aan het bevorderen van wonen boven win kels, het bevorderen van de ruimte lijke kwaliteit van de straten en plei nen, het verhogen van de kwaliteit van de gevelwanden, het voorkomen van leegstand, het bevorderen van een aantrekkelijk branchepatroon, het bevorderen van de promotie van het 'produkt binnenstad.' en de oprichting van een vereniging van eigenaren van vastgoed. "De zichtbare leegstand op boven verdiepingen in de binnenstad is niet bevordelijk voor het aanzien van de gevelwanden", meent Verlinden. "Wonen boven winkels bevordert de levendigheid van het centrum en werkt versterkend op de sociale veiligheid. Verder verhoogt het ook het rendement van de vast goedeigenaren." Verder dient er door de herinrich ting van de straten en pleinen meer ruimtelijke kwaliteit in het centrum te komen. "Er dient door fysieke herinrichting van de openbare ruim te een aantrekkelijk wandel- en win kelcircuit gecreëerd te worden, dat in potentie zeker aanwezig is. Het 'rondje centrum' biedt vele moge lijkheden. De opstelling van een herinrichtingsplan is echter drin gend noodzakelijk", aldus Dormans. GEVELWANDEN De kwaliteit van de openbare ruimte wordt ook bepaald door de kwaliteit van de gevelwanden. "De opstelling van een beeldkwaliteits plan voor de gevelwanden is drin gend gewenst. Op een actieve wijze zullen eigenaren en gebruikers van panden door een dekundige bena derd gaan worden om hen te enthou siasmeren meer evenwicht te bren gen tussen de monumentale, architectonische en stedenbouwkun dige waarden van gevelpuien en de commerciële uitstraling van het bedrijf. In Venray wordt het beeld te sterk gedomineerd door reclame uitingen", aldus Verlinden. Het resultaat van deze activiteiten moet zijn een zich verder ontplooi end midden- en kleinbedrijf, met grotere bezoekersstromen, een lan gere verblijfsduur van de bezoeker, meer combinatiebezoek en beter gebruik van gemeenschapsvoorzie ningen en meer bestedingen pet- gebruiker. ACTIEGERICHT De meest voor de hand liggende organisatievorm voor centrumma nagement is volgens de Kamer van Koophandel de stichtingsvorm, waarin de direct belanghebbenden partijen in bestuurlijke zin deelne men. Imiddels zijn toegetreden de LOZO-Venray, de Stichting Winkelcentrum Venray, de Stichting Wonen Venray, de Kamer van Koophandel en de gemeente Venray. "Ook dient er plaats gereserveerd te worden voor een vertegenwoordiger uit de commerciële vastgoedsector en de horeca-sector", zegt Dormans, die hoopt dat er op korte termijn een nieuwe voorzitter aangesteld kan worden. "We zijn op zoek naar een onafhankelijk, niet-gebonden voor zitter voor het stichtingsbestuur, dat als stuurgroep fungeert en bijvoor beeld verantwoordelijk is voor het genereren van middelen, het organi seren van de uitvoering van de pro grammatische activiteiten door het instellen van werkgroepen en het toezicht houden op de uitvoering van de diverse projecten." De uitvoerende werkzaamheden liggen dus in handen van werkgroe pen. die functioneren onder het stichtingsbestuur. Per activiteit zal bekeken worden welke belangheb bende partijen bij de uitvoering betrokken zullen worden in de vorm van een lidmaatschap van de werk groep. "De werkgroepen zijn actie- gericht. We gaan de financiële mid delen direct aanwenden voor uitvoeringsgerichte activiteiten. We zijn geen praat- maar een uitvoe ringsorgaan. Ons motto luidt dan ook 'niet praten, maar doen'", aldus Dormans. <A> KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 Gemeente krijgt hertaxatie woningen dit jaar niet meer rond De Venrayse burgers ontvangen gewoonlijk in januari de belas tingaanslag voor het nieuwe jaar. In 2001 zal dit echter niet het geval zijn. De gemeente slaagt er namelijk niet in de hertaxatie van de woningen nog dit jaar af te ronden. De aanslagbiljetten voor 2001 zullen daarom pas eind februari bij de Venraynaren op de deurmat ploffen. Dit slechte nieuws maakte wet houder Houba maandagavond bekend in de commissie financiën. De vertraging van een maand kost de gemeente 100.000 gulden aan renteverlies. "Tot mijn spijt moet ik dit mededelen. We kunnen de plan ning van eind januari helaas niet waarmaken", zei Jan Houba. Voordat de belastingbiljetten voor 2001 de deur uitkunnen moeten eerst alle gebouwen in Venray getaxeerd zijn. Taxatiebureau Kafi is hiervoor door de gemeente inge huurd. Want iedere vier jaar dient er een hertaxatie van al het onroerend goed plaats te vinden. De bedrijfs gebouwen en alle niet-woningen zijn inmiddels getaxeerd en gecon troleerd. De schoen wringt zich bij de woonhuizen. "De planningen leken haalbaar. Maar de kwaliteits controles voor de woningen krijgen we in december niet meer rond. Er is een overvoerde markt want alle gemeenten zijn momenteel met een hertaxatie bezig. Daardoor is er een tekort aan goede taxateurs, data- typisten en er is een capaciteitsge brek bij de automatiseringsbedrij ven", verklaarde wethouder Houba. "Het werk is in de laatste drie weken van dit jaar niet meer te ver richten. Want dan zouden we vijf taxateurs en tien data-typisten extra moeten inzetten. En die mensen zijn momenteel niet te krijgen. We kun nen daarom beter op zeker spelen. Want we hebben er niets aan om brokken te maken." Jan Houba vreest namelijk dat indien de waardetaxaties niet zorg vuldig gebeuren het aantal bezwaar schriften fors zal toenemen. "En dan krijgen we het dubbel en dwars terug. Met een maand uitstel krijgen we meer lucht. We hebben ook de garantie van Kafi dat het binnen die termijn wél lukt." GROOT PROBLEEM De hertaxaties zullen een flinke waardestijging van het onroerend goed te zien geven. Ten opzichte van de vorige taxatie zijn de niet- woningen met ruim 43 procent gestegen. En uit voorlopige cijfers blijkt dat de woningen met maar liefst 106 procent in waarde geste gen zijn. Voor de gemiddelde Venraynaar zal dit toch weinig con sequenties hebben. De gemeente heeft immers van te voren bepaald dat de Onroerend Zaak Belasting (OZB) volgend jaar 16.250.000 gul den in het laadje moet brengen. Dat betekent een stijging van gemiddeld 6,8 procent ten opzicht van dit jaar. Alleen de bewoners van huizen die extra veel in waarde gestegen zijn zullen naar verhouding ook meer OZB moeten betalen. Omdat de woningen (106%) veel sterker zijn gestegen dan de niet- woningen (43%) zou de lastendruk onevenredig op de eerste categorie terecht komen. Daarom had de gemeente besloten om komend jaar voor het eerst gebruik te maken van de zogenaamde 'tariefdifferentia tie'. Dit houdt in dat de nadelige effecten van de enorme waardestij gingen van de woningen gedeelte lijk worden afgewenteld op de niet- woningen. Maar er dreigt nu een kink in de kabel te komen. Het wets voorstel is weliswaar al door de Tweede Kamer aangenomen maar nog niet door de Eerste Kamer. Indien dat in december 2000 niet meer gebeurt mag wettelijk de tariefdifferentiatie niet worden toe gepast. "Ik hoop dat die wet er dit jaar nog doorkomt. Want anders hebben we een groot probleem", bekende wethouder Houba. De gemeente Venray mocht maandag niet overgaan tot ontrui ming van het terrein van ijzerhan delaar Jan Robben aan de Metaalweg. Vorige week donder dag besliste de arrondissements rechtbank in Roermond dat er eerst uitspraak gedaan moet wor den in het hoger beroep dat Robben heeft aangetekend tegen de gemeentelijke ontruiming. "Robben is donderdagmorgen direct gestopt met de ontruiming", vertelt de heer Bonsel, adviseur van de familie. "De ontruiming dient te worden opgeschort totdat er in hoger beroep uitspraak is gedaan. Maar het mag duidelijk zijn dat Robben door het afvoeren van ijzer in de afgelopen dagen al een behoorlijke inkomstenderving heeft geleden." ONTRUIMING De gemeente Venray wilde met de ontruiming niet wachten tot er uit spraak is gedaan in het hoger beroep en maandag het terrein ontruimen. De ijzerhandelaar betaalt de gemeente immers niet voor het gebruik van het indutrieterrein. Ook is het volgens de gemeente mogelijk dat de bodem en het grondwater onder het terrein vervuild zijn. Maar de. president van de rechtbank vond dat Robben door de aangekondigde ontruiming onevenredig zwaar getroffen zou worden, in verhouding Tot het belang dat de gemeente bij die ontruiming heeft. Ook achtte de rechter het met bewezen dat het grondwater en de bodem onder het terrein vervuild is. Verder kan de gemeente volgens de rechter met betrekking tot het perceel een gebruiksovereenkomst met Robben sluiten om zo toch haar geld te krij gen. De gemeente Venray heeft dat niet geprobeert, aldus de rechter. CLINCH Robben en de gemeente liggen al jarenlang met elkaar in de clinch over een stuk grond van 7000 m2, waar Robben 4000 m2 van wil heb ben voor zijn autohandel en -slope rij. Venray zegt dat Robben de grond illegaal als bedrijfsterrein in gebruik heeft. Robben vindt dat hij op zijn minst stilzwijgend toestem ming heeft van Venray. Partijen heb ben jarenlang onderhandeld over verkoop van het stukje industrieter rein. Aan die gesprekken kwam een einde toen de gemeente de onderne mer opdracht gaf het terrein te ont ruimen. De rechtbank floot de gemeente echter terug en gaf haar de opdracht verder te onderhandelen over de verkoop. Aldus geschiedde, maar de onderhandelingen verliepen uiterst stroef. Robben wil slechts een deel, vierduizend meter, van de grond hebben omdat de rest onder hoogspanningsmasten ligt en daar door onbruikbaar is. Een ander geschilpunt betreft het onderne mersplan dat de gemeente Venray eist voor ze tot verkoop overgaat. Volgens de gemeente is dat plan te mager. Volgens de rechter is duide lijk dat Robben op aanraden van de gemeente grote investeringen heeft gedaan voor milieubeschermende maatregelen. Deze investeringen kunnen desinvesteringen worden als tot ontruiming wordt overgegaan. Robben heeft gesteld dat een bedrijfsterrein van de omvang, zoals dat nu door hem in gebruik is, voor de provincie voorwaarde is om hem een vergunning te geven in het kader van het proviciale autowrak- kenplan. Eveneens is het volgens de rechtbank onbetwist dat Robben momenteel bezig is met de samen stelling van een alomvattend com mercieel bedrijfsplan, inclusief financiering. Tel. 0478 - 568 415 Lederen kleding voor dames en heren Keuze uit meer dan 1000 stuks in 100 modellen Jacks- Jassen- Broeken- Blazers- Mantels enz. normaal 299,- 399,- 399,- 449,- 599,- NU 199,-250,- 299,-349,-399,- V E N L O DEN BOSCH. M A A S T RICHT. DOR D R ECHT. E 1 N D H OVEN. T 1 L R U R G B R E_ D A V E N RAY De gemeente Venray gaat de schade die de marktkooplui op maandag 30 oktober hebben gele den gedeeltelijk vergoeden. Ze krijgen één dag standplaatsgeld terug. Op maandag 30 oktober werd de weekmarkt op last van burgemeester Waals afgelast in verband met de voor die dag bijzonder slechte weer somstandigheden. Uit het oogpunt van de openbare orde en veiligheid kwam Waals tot dit besluit. "De marktkooplui krijgen 24,75 gulden per strekkende meïer compensatie", vertelt Helmi Reen van de gemeente Venray. "Het zal nog een hele admi nistratieve klus worden, maar we vonden toch dat we wat voor hen moesten doen. Overigens begrepen de de marktkooplui wel dat we niet meer voor hen konden doen. Het blijft immers overmacht." Vorige week werd tijdens een overleg tussen de gemeente Venray en een delegatie van de marktkoop lieden, ook gesproken over Koninginnedag 2001. "Want Koninginnedag valt dan op een maandag. We willen de markt dan gaan combineren met extra feestelij ke activiteiten. Het wordt dus een gecombineerde week- en Koninginnemarkt, een erg levendig centrum dus", aldus Helmi Reen. HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN manBDm il Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 politieke partijen waren het andagavond tijdens de gecom- eerde commissievergadering delijk Beheer en Cultuur, derwijs en Sport raadsbreed s met de keuze van de gemeen- 'enray voor de 1,5 miljoen gul- kostende voetgangersbrug de Zuidsingel, ier en daar werd er door sommi- artijen nog wat gemord over de e kosten voor de vandal ismebe- idige brug, maar uiteindelijk ld de kwaliteit en veiligheid van irug van architect Van Kempen r alle partijen voorop, tm een veilige afwikkeling van 'grote scholierenstroom bij de iseling van de sportlesuren tussen Raayland College en sportpark |Wieën te bevorderen, is het vol de gemeente Venray noodzake- :een voetgangersbrug aan te leg- 1 over de Zuidsingel. Uit drie itsontwerpen koos de gemeente ray uiteindelijk voor het schets- rerp van architect Peter van ipen. 'ethouder Driessen was ver- igd te constateren dat alle partij- Izich konden vinden in de keuze de gemeente Venray. "Het is een iliteitsbrug met een fors prijs- tje. Maar ik ben blij dat alle par- kiezen voor kwaliteit. Met de kunnen we weer een kwali- laspect aan de Zuidpoort van ray toevoegen. In dal gebied deze brug uitstekend. Daarom keuze voor deze brug ook ver- igbaar. Het college stond una- achter de keuze van deze brug. ïli^en blij dat ook de politiek op één Ljniet het college zit." .lie politieke partijen konden andagavond tijdens de gecom- icerde commisssievergadering de commissies Stedelijk leer en Cultuur, Onderwijs en •rt instemmen met de verde- van de subsidies voor evene- iten in het jaar 2001. e Vlakwatercross ontvangt een iidie van 4000 gulden, de riekfeesten Merselo 6000 gul- het internationale judotoernooi judovereniging Venray 3500 in, de Avondvierdaagse Venray gulden, Venray Muzikaal lal 5500, Fietsvierdaagse Venray 0 gulden, Sportgala Venray 4000 het WK Powerman éénmalig .50 gulden. De Wielerronde dsteyn kan op een eenmalige Irage van 1000 gulden rekenen. )r nieuwe evenementen heeft de leente Venray voor het jaar 2001 5500 gulden beschikbaar. Wel ekanden de partijen dat, mocht er nieuw evenement aandie- ft dat voldoet aan de criteria zoals in de kadernota Evenementen vastgelegd, er een alternatief je gevonden moet worden om dat netnent te kunnen financieren. -2(j thouder Driessen was het daar 'ledig mee eens. "Ik denk dan bij- j4)rbeeld aan de ijsbaan. In princi- jwillen we aan dergelijke evene- 'ten graag groen licht geven, meer er een nieuw verzoek van lorecawerkgroep Eventjes komt, jj^jen we bekijken welke financie- fe isbron er is. Als ze aan de criteria b 'doen, moeten we toch ruim baan nen geven aan nieuwe initiatie-

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5