'Raayland ook in touw, voor Tibetaanse scholenbouw' PEEL EN MAAS Close-ups van twaalf jonge vrouwen Mega Silvester Party in De Wetteling ij Actie voor altaar terloopt naar wens de Studio Kazuifel voor priester William van Dijck ÜL HBf Jenniskens^ Winterschilder 'kortina Creemers gaat veel verder Jongeman bekeurd Pa Paul Kronenberg houdt inleidingen over blindenproject in Tibet DONDERDAG 7 DECEMBER 2000 - NR. 49 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG 'aul Kronenberg (32) werkt sinds 18 niet zijn blinde Duitse vriendin iriye Tenberken (30) vol overgave i het 'Project for the Blind' in iet, een project dat als hoofddoel integreren van blinden in de letaanse maatschappij heeft. lader het motto 'Raayland ook in w, voor Tibetaanse scholenbouw' ■den er in december door leerlingen het Raayland College en door Paul inenberg zelf tal van activiteiten voor blindenproject opgezet. Op de loca- West gaf Paul Kronenberg op 1 ember met behulp van videobeelden dia's al een presentatie over het pro- Ook op maandag 11 december :atie Oost. tel: 551220)en dinsdag december (locatie Zuid, tel: 551155)) telt Paul vanaf 19.30 uur voor angstellenden over hel project in iet. Mevrouw Vennekens uit strum, door haar bezoek aan Tibet id op de hoogte van het project, houdt vrijdag 22 december op de locatie ;ird (tel: 551314) haar verhaal, ferder vindt er in het gebouw van het ayland College West op dinsdag 19 ember 's middag en 's avond een stmarkt plaats. De leerlingen van id gaan kerstkaarten verkopen, waar- ide opbrengst ten goede komt aan het ndenproject. De locaties Oost en ord laten de leerlingen een vrijwillige jrage leveren. "Bij de opening van de onde Zuidsingel-Leunseweg is tart met een sponsoractie. Leerlingen iben rondjes gefietst, die gesponsord door leraren. "De project voor de uw van een school in Tibet past uit- kend bij het Raayland College. In nray wordt immers een prachtige uwbouw neergezet", vertelt Ans van rs van het Raayland College. BRAILLEBOEKDRUKKERIJ ii Tibet werkt Kronenberg naast het ndenproject ook parttime voor het i'itserse en Australische Rode Kruis, zorgt bij diverse vrijwilligersprojec- onder andere voor de technische dersteuning en het design van gebou- n. Niet verwonderlijk, want de nraynaar heeft een technische achter- md. Hij heeft de diploma's MTS auringstechniek, MTS commerciële hniek, MTS informatica en het liertje van de Hogeschool Utrecht or de studie communicatie-systeem- lenschappen op zak. Tijdens en na zijn studies heeft Paul al iverkt in verschillende ontwikkelings projecten in onder andere Afrika, st-Europa en Tibet. Paul is verant- ordelijk voor alle technische en derhoudsaspecten van het project in iet. Verder traint hij diverse medewer- s in de basisbeginselen van boekhou- ig. kantoorwerk en het gebruik van nputers. De Venraynaar is naast com- nicatie en fondsenwerving ook ver- woordelijk voor de start van de etaanse brail leboekdrukkerij. ONDERWIJS Hinde kinderen in de Tibetaanse tonome Regio (TAR) hebben geen [gelijkheid om van onderwijs te ieten. De kans dat ze normaal geïnte- :rd worden in de samenleving is Ie daardoor erg klein. Op 2,5 miljoen iners in de TAR zijn er volgens offi- jle cijfers meer dan 10.000 blinden, jens inofficiële cijfers ligt dit cijfer tier rond de 30.000. In vergelijking de andere gebieden in de wereld ligt percentage van blinden in de TAR ver boven het gemiddelde. Oorzaken van blindheid zijn te vinden in zowel klimatologische als hygiënische omstandigheden: stof, wind, hoge ultra violette straling, roet veroorzaakt door straling, roet veroorzaakt door stoken met kolen en/of Yakontlasting en een tekort aan vitamina A op jonge leeftijd. Onvoldoende medische zorg speelt ook een belangrijke rol. Cataract (staar) is een veel voorkomende aandoening. In de meeste gevallen van staar is een ope ratie mogelijk waarna het zicht weer gedeeltelijk of in z'n geheel terugkeert. "Het Rode Kruis en andere organisaties houden speciale oogkampen om mensen met een staaraandoening te opereren. Er blijft echter een grote groep mensen over die niet geopereerd kan worden of waarbij een operatie niets zal uithalen. Speciaal voor deze groep mensen en de overige blinden in de TAR is het 'Project for the Blind. Tibet', opge richt". vertelt Paul Kronenberg. OPLEIDING In de zomer van 1997 heeft Sabriye Tenberken. zelf blind, de mogelijkheid voor het opzetten van een opleidingsin stituut voor blinden in de TAR onder zocht. Sabriye heeft ontdekt dat er geen programma's bestaan voor het opleiden of integreren van blinden in de TAR. Zij heeft toen het initiatief genomen om een project voor slechtzienden en blinden op te zetten. Voor de start van het project ontving Sabriye hulp van een lokale school en een lokale counterpart. Het Duitse Ministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit (BMZ) heeft de lopen de kosten voor personeel en kinderen voor de opstartfase gefinancierd. SCHOOL Sabriye en Paul zijn in mei 1998 van uit Europa naar Tibet vertrokken om hel "Project for the Blind, Tibet' op te star ten. Na het inrichten van het schoollo kaal, de slaapzalen en keuken werden zes kinderen vanuit verschillende dor pen naar Lhasa gehaald. Omdat de kin deren uit verschillende gebieden komen waar verschillende dialecten gesproken worden, was het in het begin even wen- Paul Kronenberg: "Blinden wordt de mogelijkheid geboden om in de maat schappij te integreren." nen om elkaar goed te kunnen verstaan. Een lerares werd geïnstrueerd in de spe ciale technieken voor blinden en in het Tibetaans braillesysteem. Begin juni is het onderwijs voor de eerste kinderen gestart. Met behulp van houten plankjes, voorzien van klittebandstippen, werd het braillescript onderwezen. De kinderen waren erg enthousiast en binnen zes weken hadden ze alle dertig letters van het Tibetaanse alfabel onder de knie. STRAF "In Tibet wordt blindheid of gehandi capt zijn in verband met het geloof als een soort straf gezien. In het voorgaand leven heeft de betreffende persoon iets verkeerds gedaan en is daarom nu 'gestraft' met blindheid of een handi cap". zegt Paul Kronenberg- Het project werkt daarom ook hard aan voorlichting van de lokale bevol king. De medewerkers van het project zorgen voor uitleg wat blindheid precies betekent en welke mogelijkheden deze groep mensen hebben. De Tibetanen en Chinezen die het project bezoeken staan open voor dit soort informatie omdat ze zien dat de kinderen die onderwijs genieten tevreden en gelukkig zijn. De ligging van het project speelt ook een belangrijke rol. Het gebouw waar het project huist ligt vrijwel in het centrum van Lhasa. De Jokhang, de belangrijkste en heiligste tempel in het land, ligt op nog geen vijfhonderd meter afstand. Alle pelgrims en nomaden komen naar Lhasa om dit heiligdom te bezoeken. De blinde kinderen zijn hier ook vaak inclu sief de witte blindenstok te vinden. De bevolking wordt op die manier gecon fronteerd met blindheid waardoor de bekendheid van het project onder de bevolking snel toeneemt. PROJECTEN Het gehele project heeft als hoofddoel het integreren van blinden in de Tibetaanse maatschappij. Binnen dit doel worden stap voor stap vier projec ten gestart. Een school voor blinde kin deren in de leeftijd van zeven tot twaalf jaar is het eerste project. Deze school is in mei 1998 gestart. Het tweede project betreft een brailleboekdrukkerij waar Tibetaanse schoolboeken in braille kun nen worden geproduceerd. Het derde project is een reïntegratieprogramma om blinden te integreren in reguliere scho len en in de dagelijkse samenleving. Tot slot willen Sabriye Tenberken en Paul Kronenberg een beroepsopleiding opzetten, zodat blinden niet alleen de mogelijkheid wordt geboden om in de maatschappij te kunnen integreren, maar ook zelf een inkomen kunnen genereren. OPLEIDING Ook zijn ze druk bezig met de plan ning voor de bouw van een boerderij. Nomaden en boeren die op latere leef tijd blind zijn geworden, worden hier getraind in speciale blindentechnieken waardoor ze op hun eigen vak weer kun nen uitoefenen. Verder is in november 2000 een beroepsopleiding gestart, waarin vier blinden door twee blinde masseurs opgeleid worden tot masseur. "Want die voorbeeldfunctie is belang rijk", zegt Paul. "Blinden wordt de mogelijkheid geboden om in de maat schappij te integreren, maar ook geleerd hoe ze zelf een inkomen kunnen genere ren. Het is belangrijk dat ze mensen met veel voorkomende ziektes zoals 'big bones diseases', 'artritis' en rachitis kunnen behandelen. Ëen masseur geniet aanzien in Tibet," Hét próject moet in de toekomst niet meer,van bijdragen uit het. westen afhan kelijk zijn, dat is de bedoeling van Kronenberg en Tenberken. "Over twèe jaar hopen we het project in zijn geheel over te dragen aan een lokale staf en counterpart, die zichzelf kan bedruipen." Indien u een donatie wilt geven, stort uw donatie met vermelding van uw NAAM en ADRES op het volgende bankreke ningnummer: Rabobank Venray bank- rek.nr: 17.39.15.132 ter attentie van 'For the Blind Tibet'. Voor meer informatie: www.ropacomputer.nl button 'Tibet'. Veel belangstelling voor boek Enkele weken geleden lanceerde de :hting Altaar- en Kunstverwerving Petrus' Banden Kerk Venray een jzondere actie om gelden in te melen voor de restauratie van het r -H)-gothische hoogaltaar in de Grote irk te Venray. De actie verloopt orspoedig. De werkgroep maakt ch nu op voor de eindsprint. Nog even ter herinnering: de stichting ji ïceerde onlangs het idee om een boek J d 100 pagina's samen te stellen en dit «geld in hel altaar te laten inmetse- Het is de bedoeling, dat zo veel Dgelijk Venrayse betrokkenen hieraan n bijdrage leveren. Dat kunnen bedrij- n, instellingen, verenigingen, de over- id maar ook particulieren zijn. Ieders drage is welkom. Honderd gulden Men kan voor de prijs van 100 gulden losse A4 pagina uit het boek kopen deze beschrijven met een eigen ver- al. Dat kan van alles inhouden: een rklaring, een toekomstvisie, een groet n het nageslacht, een stamboom, maar ikeen bedrijfreportage of en besclu ij- ng van de activiteiten van een vereni ng enz. Aan de creativiteit zijn geen enzen gesteld. Als met aan één blad ct genoeg heeft, kunnen uiteraard :rdere exemplaren worden gekocht. Inmetselen De losse bladen dienen uiterlijk 28 cember te worden ingeleverd bij nota- ikantoor Mathijsen en Weijs in inray. De notaris bindt de bladen in tot in boek en dit zal aansluitend aan de logmis van 1 januari 2001 in het altaar an de Grote Kerk worden ingemetseld, de archiefstukken van de kerk wordt n aantekening gemaakt, dat het boek is na het jaar 2500 mag worden open- pmaakt. Goede afname De afname van de bladen verloopt voorspoedig. In korte tijd is meer dan de helft van de bladen verkocht. 'Venray heeft zeer enthousiast gereageerd, zowel ljurgers als bedrijven, verenigingen en instellingen', zegt Toon Kateman, een van de initiatiefnemers van de werk groep. 'We maken ons nu op voor een eindsprint om ook de resterende exem plaren aan de man te brengen. Het is tenslotte dé gelegenheid om een uniek document over Venray anno 2000 samen te stellen. Voor 100 gulden kan men zich vereeuwigen'! Belangstelling Heeft u ook belangstelling om een pagina uit dit bijzondere boek te kopen? Neem dan contact op met de initiatief nemers Toon Kateman, tel. 0478- 581358; Andre' van Goch, tel. 0478- 511700; Karei Janssen, tel. 0478-582860 of Paul Halmans, tel. 0478-583806. Ook deken J. Coenen, tel. 0478-550740. zal u graag nadere infor matie verstrekken u als mede-schrijver van het boek noteren! installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Bel voor meer Informatie: 0478-632044 Ruim 150 jaar ervaring. Grotestraat 57, Postbus 9 5820 AA Vierlingsbeek JJ Telefoon: 0478-632044 Telefax: 0478-632046 Cfeemers Priester William van Dijck heeft van de parochie H. Oda in Melderslo een kazuifel cadeau gekregen. Van Dijck, nu kapelaan in de Paterskerk in Venray, zal de kazuifel zaterdag 9 december voor het eerst dragen tij dens de mis van 17.30 uur in de parochiekerk van Melderslo. William van Dijck droeg half juni zijn eerste plechtige heilige mis op in zijn geboortedorp Melderslo. Namens de gemeenschap werd hem toen symbo lisch een kazuifel aangeboden. Het gaat om een uniek exemplaar dat is vervaar digd. op verzoek van Van Dijck, door de firma Stadelmair in het Duitse Kevelaer. Op het kazuifel is een Maria-ikoon afge beeld, geheel met.de hand geborduurd. De jonge priester heeft de parochies van Venray als zijn werkgebied. Hij wordt daar vooral belast met de zorg voor de kinder- en jongerencathechese. In eerste instantie zet hij zich in voor het kinder en jeugdwerk. De in de parochie bestaande jongerengroep, die zich bezighoudt met geloofsverdieping, mag rekenen op zijn begeleiding. Behalve dat het geven van godsdienstonderwijs op tien basisscholen in Venray tot zijn hoofdtaak behoort, is de nieuwe kape laan overal inzetbaar, zoals bij doop- plechtigheden. huwelijksmissen en uil- vaartdiensten. De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag kort voor half vi t op ui- Sr. Tuluïi'i n ast raat in Leunen eert 17-jarige jongeman uit Geijsteren bekeurd. De jongen maakte deel uit van een groepje dat schoppend legen een Cola- blikje over straat liep. Nadat cle politie hen daarop had aangespro ken. omdat het geluid de nachtrust verstoort, liep de groep verder. De 17-jarige Geijsternaar had de boodschap kennelijk niet goed begrepen; hij schopte opnieuw tegen hei blikje, waarop de politie hem bekeurde. Dat komt hem op een boete te staan van tachtig gul- Vde"- Unieke videoinstallatie Face Shopping in Venray De Venrayse Kunstkring presen teert voor Venray en voor haar omge ving een unieke videoinstallatie in het centrum van Venray. Op vrijdag 8 december om 20.00 zal in het grand- café De Artiest de opening plaatsvin den van de presentatie van de video- kunstwerken van A.P. Komen en van Runa Islam. De Venrayse Kunstkring zal met deze videopresentatie Venray weer wat nadrukkelijker op de 'kunstkaart' zetten. In samenwerking met de Stichting Montevideo/TBA in Amsterdam konden beide kunstwerken naar Venray gehaald worden dank zij een subsidie van de Gemeente Venray. Technische onder steuning is verleend door de Stichting LazyMarie uit Utrecht en Interstyling Venray. De videoinstallatie van A.R Komen was tot nu toe slechts alleen te zien in de grote steden van de wereld: Boedapest, Praag. Tokyo, Amsterdam. Taipé, Mexico City. Na de biënnales van de jaren negentig en de kathedraal van bamboe, de bijdrage van de Kunstkring vorig jaar bij gelegenheid van de opening van het Theehuis in het Odapark. is de presentatie van deze videoinstallaties een nieuw prestigieus project van de Venrayse Kunstkring. De videobeelden zijn vanaf het Schouwburgplein dagelijks te zién vanaf 17.00 uur - 23.00 uur van 08 december t/m 23 december. Het zijn twee presen taties: één op de ramen van grandcafé De Artiest en de andere op de toneelto ren van de schouwburg. De installatie via De Artiest is van de Nederlandse videokunstenaar A.P Komen en draagt als titel Face Shopping. A.P Komen heeft zich internationaal onderscheiden door zijn videoinstallaties, soms gemaakt met medewerking van Karen Murphy, die, op verschillende manieren, uitdrukking geven aan de wijze waarop herinnering, communicatie en commu nicatiemedia elkaar beïnvloeden. Hoe werkt ons geheugen en op welk moment wordt de waarheid fictie of omgekeerd? Verandert het effect van de moderne communicatiemiddelen ons inzicht over wat privé is en wat publiekelijk is? Zijn de media in staat om dingen zichtbaar te maken die anders verborgen zouden blijven, of dekken zij juist de zaken toe? Om deze zaken te onderzoeken wor den de toeschouwers door A.P Komen benaderd als een passief en objectief publiek, of zelfs, worden zij gemanoeu vreerd in de rol van voyeur. FACE SHOPPING Met Face Shopping speelt Komen met onze voyeuristische neigingen, door proberen bloot te leggen wat anders zeer zeker verborgen was gebleven of althans onopgemerkt. Op vier grote, met elkaar verbonden projectieschermen zijn close- ups te zien van jonge vrouwen, twaalf in het geheel, elk met een nerveuze tic. Een vrouw friemelt constant in het haar, een andere trekt bijna neurotisch aan haar sigaret, terwijl nog een andere zenuwachtig haar oogleden samen knijpt. Komen plaatst deze tics in een lus, zodat zij voortdurend enkele secon den lang herhaald worden. Het is alsof je etalages aan het bekijken bent en je met verbazing naar deze gezichten in de etalage staart, ze betrapt op deze verge ten momenten van onbewust gedrag. Het lijkt alsof uw eigen nieuwsgierige blik deze dames zo nerveus maakt.., Onze gezichtsuitdrukking wordt bepaald door de prikkels van binnenuit en van buitenaf. In Face Shopping laat, paradoxaal, het gezicht zich zien zowel als de spiegel van de ziel en als een mas ker met de bedoeling het innerlijke te verbergen. Op de toren van de schouw burg wordt Gaze of Orpheus (De blik van Orpheus) van Runa Islam geprojec teerd. Zoals Orpheus omzag naar zijn geliefde Eurydice en daarmee voorgoed van haar werd gescheiden draait deze jonge vrouw haar hoofd, kijkt je aan en is verdwenen in de duisternis. Maar, wie kijkt wie aan? De grootte (10 x de men selijke maat) en de gepolijste esthetiek van het beeld roepen herinneringen op aan de grote reclame billboards langs de snelwegen. De Koets en Hulsman slaan handen ineen Café Hulsman en feestcafé de Koets hebben de handen ineen geslagen om voor Venray en omstreken dit jaar een geweldige Silvester Party te orga niseren. De twee horecaondernemers Paul Hulsman en Twan van Bussel besloten dit jaar een grote ruimte af te huren, omdat veel mensen in de afgelopen jaren lieten weten dat de Venrayse hore cagelegenheden in de nacht van 31 december op 1 januari te klein zouden zijn om écht te kunnen feesten. GEZELLIG Van Bussel, die enkele jaren geleden ook één van de organisatoren was van de eerste twee Silvester Party's in de schouwburg, ziet het feest helemaal zit ten. "Paul en ik vullen elkaar perfect aan' voor wat betreft de organisatie. We heb ben al een aantal keren met elkaar aan tafel gezeten voor dit feest en het is nu al gezellig", zegt Van Bussel lachend. Van Bussel en Hulsman hebben samen naar een locatie gezocht die groot genoeg is voor dit evenement. Daarnaast hebben de twee horeca-ondernemers natuurlijk ook gekeken naar een aantal praktische zaken, zoals geluidsoverlast, bereikbaarheid, parkeergelegenheid enz. "Sporthal De Wetteling is een perfec te locatie voor zo'n groot spektakel", zegt Van Bussel. "Iedereen kan zich op dit feest vermaken, want de dj's staan er 'borg voor dat iedere feestganger aan z'n trekken komt. Dance, rock roll, vaste- loaves- en kerstmuziek, er is voor ieder een wat wils." Zo betreden tijdens de avond een aantal bekende Venrayse artiesten het podium om de boel op stel ten te zetten, zoals onder andere Doet mar Zes, Rob en Willy. Double Dee, Wilbert Claessens en de Hofbende. BEKENDE DJ's Tussen de optreden van de artiesten door wordt de muziek verzorgd door twee bekende dj's: dj Sprinkle en dj Twan. Dj Sprinkle is Venrays beste vrouwelijke vinylmixer van dit moment. Zij gaat nog echt aan de slag op twee draaitafels met vele, ouderwetse platen die de jeugd echter ook zeker aanspre ken. Zij draait elke plaat naadloos aan elkaar, zodat ook de danceliefhebbers absoluut niks te kort komen op de dans vloer. Haar optredens worden afgewisseld door dj Twan. De wat ouderen kennen hem nog van het Pentagon, waar hij jarenlang de beste plaatjesdraaier was, en de jongeren kennen hem van feest café de Koets, waar hij tegenwoordig elke week een feestje bouwt. "Twan zal samen met de artiesten zor- INTERIEURSTYLISTEN De Creatie Op basis van uw woning, uw wensen en uw voor keuren ontstaat een idee. Dat is een creatief pro ces, dat de adviseur in gang zet en samen met u doorloopt. Het resultaat is een verrassende en unieke interieuroplossing. Onze adviseur maakt een schets van uw nieuwe interieur. Zorgt er met stalen van stoffen en ande re materialen voor dat het idee zichtbaar en voel baar wordt. Zo gaat uw interieur leven. En maakt u van de trend van morgen uw eigen stijl- Op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 Paul Hulsman en Twan van Bussel zijn druk bezig met de organisatie van een klinkende Silvester Party in sporthal De Wetteling. gen dat het dak van De Wetteling gaat. Het wordt een groot feest, dat staal voor 100 procent vast. Laat de champagne- kurken maar knallen", aldus Van Bussel. De sporthal wordt voor één nacht omgebouwd tot een 'mega-party-center' met een topkwaliteit aan geluid en licht, zoals velen het nog maar zelden gezien zullen hebben. Ook voor een natje en een droogje is gezorgd. Paul Hulsman: "Er zijn voldoende bars en eetgelegen- heden. Verder zorgt het personeel van Hulsman en de Koets ervoor dat nie mand maar iets tekort komt. Kortom, het wordt een feest dat je beslist niet mag missen." De hal zal om 22.00 uur open gaan en ongeveer om 05.00 uur het einde nade ren. De kaartjes zijn vrijdag in de ver koop gegaan voor 25 gulden per stuk (kassaverkoop 30 gulden) bij de volgen de voorverkoopadressen: Lifestyle Mode, VVV Venray, café Hulsman en feestcafé de Koets. Dus wellicht een perfect kerstcadeau. Meer informatie op www.dekoets.nl of bel naar 06- 53759165. uelBDLEeRL Deuren Serres Tel: Q47B-571 481

Peel en Maas | 2000 | | pagina 17