PEEL EN MAAS Milieubeleid op koers "Met pijn in het hart stop ik" "Het café blijft zijn identiteit behouden" de Studio Grote regionale vogelshow in Oostrum Presentatie folder seksueel geweld larmonie Oostrum ïuldigt jubilarissen Jenniskens Foster Parents Plan Gasprijzen isoleren? Spouwmuurisolatie! Monitoringsrapportage milieu en water 1999: De provincie Limburg is goed op weg met de realisatie van de doelstellingen uit haar milieube leidsplan en waterhuishoudings plan. Voordat deze doelstellingen zijn bereikt is er echter nog een flinke klus te klaren. Dat mag worden geconcludeerd uit de monitoringsrapportage Milieu en Water 1999, een jaarlijkse cijfer matige terugblik op de resultaten van het provinciaal beleid rond negen hoofdthema's: afvalverwijde ring, verzuring, verstoring (geluid, stank, externe veiligheid), bodemsa nering, verbruik van natuurlijke grondstoffen, verdroging en de kwa liteit van lucht, grondwater en oppervlaktewater. Daarnaast gaat de rapportage in op de behaalde resul taten op het gebied van twee instru menten voor milieubeleid: vergun ning en handhaving. GS hebben de rapportage onlangs naar Provinciale Staten gestuurd. De provincie legt iedere vier jaar de hoofdzaken van haar milieube leid vast in een milieubeleidsplan per sector of thema. Op dezelfde manier meldt de monitoringsrappor tage de realisatie van die doelstellin gen. Door het meerjarig verzamelen van gegevens kan zo'n rapportage dienen om het effect en de voort gang van het beleid te toetsen. Waar mogelijk beschrijft de rapportage trends en concludeert of de vooraf beoogde doelstellingen worden gerealiseerd. In die zin zijn gunstige resultaten onder meer te vinden op het gebied van afvalverwijdering, luchtkwaliteit en groridstoffenge- bruik, handhaving en vergunning verlening. De bescherming van het grondwater tegen vermesting, de aanpak van de verdroging en de waterkwaliteit zijn terreinen waarop installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl het beleid tot dusver nog niet de gewenste resultaten heeft opgele verd. AFVALVERWIJDERING In het algemeen gaat het goed en zelfs steeds beter met de manier waarop Limburgers met hun afval omgaan. Voor elke soort 'afval stroom' zijn doelstellingen opge steld, en het merendeel van de doel stellingen voor verwijdering van afval werd in 1999 gehaald. Er res teert nog een aantal doelstellingen waar nog niet voldoende informatie voor beoordeling beschikbaar was, en een klein aantal doelstellingen is niet gehaald. Met de luchtkwaliteit in Limburg gaat het goed. De grens- en richt- waarden worden in Limburg niet (lokale situaties uitgezonderd) over schreden. Een aandachtspunt blijft echter de fijne stof, dat bij de voor komende concentraties al gezond heidseffecten kan hebben. Dit is een Europees actiepunt. Wat betreft de verzuring uitstoot door industrie en electriciteitscentrales zijn de provin ciale doelstellingen net niet gehaald, maar wel binnen handbereik, met uitzondering van de beoogde ver mindering van de S02-uitstoot. De strengere Europese luchtkwa- litietsnormen, die binnenkort van kracht worden, vergen waarschijn lijk een actiever beleid op het gebied van luchtkwaliteit. BODEMSANERING Het bodemsaneringsbeleid van de provincie is er op gericht om in 2005 in ieder geval de toetand voor de bodem van de hele provincie in kaart te hebben gebracht. Elk jaar wordt een aantal urgente gevallen gesaneerd, en vindt nazorg plaats van al gesaneerde locaties. Door de lange tijd die water nodig heeft om door te sijpelen in de bodem geldt voor grondwater dat beschermende maatregelen in veel gevallen pas na vele jaren effect hebben op de kwaliteit. Mede daar door komt er nu nog teveel nitraat uit mest in het grondwater terug. Daarnaast worden ook de gestelde doelen voor sommige metalen en bestrijdingsmiddelen in het opper vlaktewater overschreden. Voor de natuur is verlaging van de grondwaterstand in een aantal gebieden een probleem. Het beleids doel van de provincie is om verdro ging te stoppen, en waar mogelijk terug te dringen. Daartoe zijn de provincie, de waterschappen en Limburgse gemeenten gestart met antiverdrogingsprojecten. Een aan tal projecten verloopt echter trager dan gepland. De doelstelling van 25% herstel in 2000 is niet gehaald. MILIEUKLACHTEN De provincie Limburg is rijk aan oppervlaktedelfstoffen als klei, grind en zand. Limburg voorziet met deze grondstoffen in hoge mate in de eigen behoefte en draagt daar naast bij aan de behoefte in de rest van Nederland. Het beleid is erop gericht om zuinig om te gaan met deze delfstoffen, zoveel mogelijk vervangende materialen in te zetten maar toch te zorgen voor een onge stoorde voorziening van grondstof fen voor de bouw. Aan die doelstel ling wordt voldaan, behalve voor zandwinning: in de periode 1989- 1999 is er meer beton- en metsel- zand gedolven dan gepland. Dit wordt in de toekomst gecompen seerd. Klachten over overlast, veroor zaakt door bedrijven en instellingen binnen de provincie, kunnen worden gemeld bij de klachtentelefoon van de provincie, tel: 043-3617070. Daarmee wordt duidelijk op welke locaties overlast bestaat en eventu eel actie nodig is. Ook in 1999 was stankoverlast veruit de belangrijkste klacht, gevolgd door geluidsover last. De stankklachten zijn echter de laatste jaren fors afgenomen. In 1999 is op veel gebieden de bestaande achterstand op het gebied van vergunningverlening vermin derd of wegge werk, de wettelijke afhandelingstermijn wordt bijna altijd gehaald. Maria Basisschool in Oostrum neemt afscheid van Ger de Mulder DONDERDAG 30 NOVEMBER 2000 - NR. 48 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Henri en Marjan zeggen Allemanscafé vaarwel "Na twaalf jaar aktief te zijn geweest, vonden we het wel mooi geweest. Van zeven dagen per week werken gaan we nu naar vijf dagen per week. Heerlijk toch." Henri van Helmond en Marjan Fleurkens zullen vanavond onge twijfeld een traantje wegpinken als zij voor de laatste keer de tap kraan van het Allemanscafé in Oostrum afsluiten. Wat begon als een uitdaging, werd voor het horecapaar in twaalf jaar tijd een levensinvulling. 5 december 1988 staat nog als de dag van gisteren in het geheugen van Henri en Marjan gegrift. De eer ste werkdag als zelfstandige horeca ondernemers in het Allemanscafé in Oostrum. Na de overname van café Vermeulen werd de horecagelegen heid meteen omgedoopt in Allemanscafé. "Vernoemd naar de Allemansmernt in Venray waar alle boeren een keer per jaar massaal naar toekwamen. Dat idee leefde bij ons ook, het Allemanscafé moest een gelegenheid worden waar men sen van alle rangen en standen elkaar zouden treffen", zegt Henri. Die filosofie werd in daden omge zet, want het Allemanscafé is door de gastvrijheid van Henri en Marjan uitgegroeid tot een trefpunt van de captains of industry tot en met de jeugd uit het kerkdorp Oostrum. Een echt bruin café met een klein zaaltje waar de gasten zich tegoed deden aan buffetten, maar waar ook niet- alledaagse activiteiten op het pro gramma stonden zoals spaghetti- eetwedstrijden. Na twaalf jaar zetten Henri en Marjan er een punt achter. Henri zocht en vond een nieuwe uit daging in een eigen bedrijf in de technische sector. Samen met zijn partner moet het een weelde zijn als de zaterdag en zondag naar eigen goeddunken kunnen worden inge vuld. "We laten alles op ons afko men. Wat we in onze vrije tijd gaan doen? We zien wel. Misschien iets in het verenigingsleven." MAAS Na vanavond wordt het Allemanscafé voortgezet door het echtpaar Mia en Jan Versteeg uit Veghel. Opvolgers die door Henri en Marjan persoonlijk zijn uitge zocht, Daar kwam geen brouwerij of makelaar aan te pas. De vasten klan ten hoeven zich dan ook geen zor gen te maken. Henri: "Nee. want we wilden weten wat voor vlees we in de kuip zouden hebben. We wilden er zeker van zijn dat de identiteit van het Allemanscafé behouden zou blijven en niet dat het café binnen drie maanden zou worden omgeto verd in een eetcafé of iets derge lijks." Het tweetal maakt zich dan ook geen zorgen over haar opvol gers. Het interieur blijft intact ("we hebben alleen wat persoonlijke spulletjes meegenomen"), dezelfde activiteiten blijven voortbestaan en van tijd tot tijd wordt er slap geou wehoerd, en af en toe ook serieus. "Wij hebben er het volste vertrou wen in dat we met Mia en Jan de juiste keuze hebben gemaakt. Wij wensen hen heel veel succes en alle klanten willen we vanaf deze plaats nogmaals bedanken voor al die gezellige uurtjes in de afgelopen twaalf jaar." Ondanks dat hun hore- ca-tijdperk definitief verleden tijd is, zal Henri een activiteit niet losla ten: Stichting Muzikaal Aostrums Artiesten Spektakel (MAAS). Als voorzitter en oprichter van MAAS zal hij zijn geesteskindje onder zijn hoede houden. Net als vorig jaar staat Oostrum in het eerste weekend na halfvasten in het gemeenschaps huis een groots muzikaal spektakel te wachten. "Met als laatste artiest een echte hoofdact, een verrassing. Uiteraard gaat de winst van MAAS ook dit jaar weer naar een goed doel." INTERIEURSTYLISTEN De afdeling Jeugd- Zeden- en Slachtofferzorg van de politie Limburg-Noord heeft een folder over seksueel geweld ontwikkeld. De folder voldoet in een behoefte aan materiaal dat specifiek bedoeld is voor jongeren van twaalf tot achttien jaar en zal woensdag 29 november tijdens een themamiddag worden gepre senteerd. Mensen van hulpverleningsinstan ties, scholen, landelijke afdelingen zedenzorg zijn bij de presentatie aanwezig. De folder wordt aangebo den aan een vertegenwoordiger van het Ministerie van Justitie. PEEL EN MAAS 'n abonnement waan) Vrijwilligers van Foster Parents Plan staan lx per maand met hun infostand op een locatie. In Venray is Foster Parents Plan elke eerste dinsdag van de maand aanwezig in de bibliotheek. Merseloseweg 59 van 11.00-13.00 uur. Dit is dus op 5 dec. U kunt bij de infostands terecht voor: algehele informatie over het Foster Parents Werk; post of een cadeautje afgeven voor het Foster Parents kind: informatie over ons vrijwilligerswerk; zo maar eens langs komen met o.a. foto's van het Foster Parents kind; sinds kort een Foster Parents kind aan onze info stand adopteren. Mocht u nog vragen of inlichtin gen over ons werk hebben, dan kunt u altijd contact opnemen met regio coördinator Ans Pijpers, tel. 077- 4772216 of PR-medewerkster Mariet Bontenbal, tel. 077- 3662438. Het Advies De interieuradviseurs van de Studio zijn ervaren in het vertalen van uw wensen in een sfeer die past bij uw woning en aansluit bij uw smaak. Ze weten wat de effecten van verschillende com binaties zijn en kunnen u dat ook laten zien Ze zijn in staat om de manier waarop u wilt wonen, uit te drukken in een uniek interieur. Op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 v,l let liefst was hij met stille trom ■trokken. Ger de Mulder, 48 f-jk pas, krijgt vrijdag 1 decem- reen informele receptie aange- den op de Maria basisschool in I istrum. Tussen 16.00 en 17.30 krijgt iedereen de gelegenheid in de 'leefkuil' van de school afscheid nemende onderwijzer hand te schudden. N n 1973 studeerde Ger de Mulder aan de Pedagogische Akademie Venlo. Na zijn militaire dienst- cht vervuld te hebben, stond de diplomeerde onderwijzer aan het I d van 1974 voor het eerst voor de Aan de Maria basisschool in Strum, een school die hij, tot aan n gedwongen afscheid, ruim 26 ir trouw bleef. Als opvolger van its Martens bleven zijn activitei- 7, in het eerste halfjaar beperkt tot donder wijs in de eerste en zesde s en bijlessen aan kinderen die eite hadden om het niveau te vol- 1. Aan het begin van het nieuwe looljaar kreeg hij zijn eigen, vier- klas. Elf jaar lang onderwees hij gen- tot tienjarigen. Vragen na vergelijking met het onderwijs 10 2000 leidt tot een vloedgolf 1 woorden. "Een wereld van ver- lil, niet te vergelijken. Toen was •sveel rustiger, veel gemoedelij- om kwart voor vier had je als ierwijzer de school uit. Een keer Je drie maanden een vergadering ar werd besproken hoeveel kleur- iloden erbij besteld moesten wor- Drukke tijden waren er alleen de periode van de oudergesprek- j en de rapporten." Hij bedoelt niet negatief, maar zegt stellig de werkdruk van de onderwijzer 1 tegenwoordig niet te vergelijken met pakweg twintig jaar geleden, e onderwijzer van nu heelt in te een dubbele baan. Les geven de kinderen en daarnaast alle komende zaken. Vergaderingen de MR, GMR en commissies, al scholingen, stagiaires begeleiden zorgplannen omschrijven. Je rlordt als onderwijzer veel meer 'da eefd." -ole l CONTACT De Mulder ziet ook de positieve kanten van de veranderingen in het onderwijs: "De hoge drempel is ver- dwenen. Ouders beseffen nu maar al te goed dat de verantwoordelijkheid voor hun kinderen wordt gedeeld met de leraren. Ze lopen makkelij ker binnen. Er is veel meer overleg tussen ouders en leraren, en vooral tussen leraren onderling, hoe een kind presteert en zich manifesteert in de klas. De aansluiting op de klassen is veel beter. Vroeger ging de deur van een schoolklas dicht en probeerde je naar eer en geweten de kinderen zo goed mogelijk les te geven. Overleg zoals nu was er toen niet. Van de andere kant was het contact met de kinderen veel inten siever. Ook na een les bleven kinde ren weieens 'hangen' voor een gesprek of namen ze deel aan bui tenschoolse activiteiten. Zo heb ik 23 jaar met alle plezier het kinder koor geleid en daarnaast blokfluitles gegeven. Dat contact met de kinde ren is nu beduidend minder." AFSCHEID Zes jaar geleden begon Ger de Mulder met sukkelen. Lichamelijke ongemakken leidden ertoe dat hij het dringende advies kreeg nu al, op 48-jarige leeftijd pas, te stoppen met werken. De Mulder, woonachtig in Meterik, is diabetespatiënt en ook hartklachten (hij onderging een open hartoperatie) leidden indirect tot andere fysieke problemen. Toch kwam het als een donderslag bij hel dere hemel dat hij afscheid moest nemen. Voor het feest morgen heeft hij dan ook een tweeslachtig gevoel. "Met pijn in het hart neem ik afscheid als onderwijzer, want ik heb toch 26 jaar met heel veel ple zier voor de klas gestaan. Van de andere kant werkt het afscheid ook bevrijdend als je weet dat je je werk niet meer aankan." Maar toch, ergens wringt de schoen als hij zegt dat hij heel graag in een aangepaste functie door had willen werken. "In deze tijd waar het tekort aan leraren steeds nijpender wordt, had ik graag mijn ervaring beschikbaar gesteld om bijvoorbeeld zij-instromers (HBO-ers en oud-leraren die instro men in het onderwijs, red.) te bege leiden. Al was het maar een dag per week." Vrijdag 1zaterdag 2 en zondag 3 cember organiseert Volière eniging de Vogelvriend te iray een grote regionale vogel- iw. Op deze show zullen de leden elf verenigingen uit Noord- mburg hun vogels tentoonstellen, a. kleurkanaries, postuurkanaries, ipische vogels uit o.a. Afrika en istralië, waaronder vele vinken- orten. ook vele soorten parkieten de eigen Europese cultuurvogels hun bastaarden aanwezig zijn. De formatiestand op deze show zal u :er informatie bieden over de gelliefhebberij en het kweken van vogels in hel algemeen. Op deze show met vele soorten vogels is het een mooie gelegenheid om met deze hobby kennis te maken. De vogelshow zal geopend worden door burgemeester Waals, vrijdag om 19.30 uur en zal vanaf 20.00 uur voor het publiek geopend zijn. Deze vogeltentoonstelling wordt gehouden in zaal de Karklingel, Mgr. Hanssenstraat 29 te Oostrum. gemeente Venray. De openingstijden zijn: vrijdag 1 dec. van 20.00-22.00 uur; zaterdag 2 dec. van 10.00-22.00 uur en zondag 3 dec. van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens de gecombineerde alge- Pi :ne ledenvergadering en eciliaviering zijn Geert Volleberg Arnold Linders gehuldigd voor n 40-jarig lidmaatschap van de I* Strumse harmonie Sub Matris tela. Zij ontvingen beiden het uden insigne van de FKM. Geert Ueberg speelt klarinet bij het test. Geert was en is als advise- id/ondersteunend lid betrokken iveest bij diverse commissies en activiteiten. Tevens is hij jarenlang plaatsvervangend dirigent geweest. Daarnaast is hij lid geweest van de Eikenhofkapel. Arnold Linders was als slagwer ker verbonden aan zowel het orkest als aan het tamboerkorps. Tevens is hij 22 jaar bestuurslid geweest van de harmonie. Hoewel geen actief muzikant meer. blijft hij lid van de vereniging en kan er altijd een beroep op hem gedaan worden. ONDERWIJS Omdat er landelijk gezien weinig materiaal beschikbaar is voor slacht offers van seksueel geweld, speci fiek voor de jonge doelgroep, is dit initiatief tot stand gekomen. De afdeling Jeugd- Zeden- en Slachtofferzorg van de regiopolitie Limburg-Noord heeft met behulp van een stagiaire van de HBO-oplei- ding Maatschappelijk Werk en Dienstverlening, een nieuwe folder ontwikkeld speciaal bestemd voor de doelgroep. Deze folder zal onder andere aangeboden worden op scho len voor voortgezet onderwijs en door hulpverleners en aan jeugdige zedenslachtoffers. Ook ligt de folder voor iedere geïnteresseerde ter beschikking bij de balie van alle politiebureaus in Limburg-Noord. In maart 2000 is er door de afde ling Jeugd-, Zeden- en Slachtofferzorg van de politie Limburg-Noord een preventiepro ject over seksueel geweld gestart. Dit project werd aangeboden aan alle scholen voor het voortgezet onderwijs in de politieregio. Doel van het project is het voorkomen van grensoverschrijdend gedrag door jongeren op het gebied van seksueel misbruik en het bereiken van een drempelverlaging voor jonge slachtoffers/daders van een seksueel misdrijf naar zowel hulp verlening als de politie. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Bel voor meer informatie betreffende 7 bestaande woningen en gebouwen*. 0478-632044 IIP rac Grotcstraat 57, Postbus 9 er 5820 AA Vierlingsbeek 0 Telefoon: 0478-632044 8 Telefax: 0478-632046 C fee me fS Ramen Deuren Serres Tel: Q47S-571 481

Peel en Maas | 2000 | | pagina 15