"Oranjebuurt krijgt compleet nieuw aanzien Duurzame energie in Venrayse woningen 59 3 Grootschalige alcoholcontrole Van de Vorle bemiddelt in kwestie Nellissen Onderzoek kastanjebomen Julianasingel Dingus doet mee aan wedstrijd JIP Definitieve huisvesting volwasseneneducatie Mishandeling m Ramkraak Fietsster gewond Wat haalt uit uw hypotheek? Van BruGGen Pa EEL EN MAAS donderdag 23 november 2000 - Pagina 7 Uitvoering megaproject in 2003 gereed it, ijt ne mi De herinrichting van de Iranjebuurt gaat de gemeente aor enray een bedrag tussen de 10 en mi 2 miljoen gulden kosten. Dat ver- erii >lde wethouder Driessen dinsdag jdens een persconferentie. "Het iteindelijk bedrag is afhankelijk wat de inwoners van de iaajjranjebuurt zelf willen. Het is )on en fors bedrag, maar er gaat dan n li ok een buurt met zo'n 250 adres- 0 en volledig op de schop. Niet leen de riolering wordt aange- akt, maar ook de ruimtelijke irichting. De Oranjebuurt krijgt te en compleet nieuw aanzien." op Dinsdag stemde het college van B kei n W van de gemeente Venray in lig i iel het vrijgeven van hel voorlopig nici ntwerp voor de herinrichting van i Oranjebuurt. De vervaardiging in een definitief ontwerp voor de irinrichting vindt onder andere :t oj laats op basis van een beeldkwali- litsplan en nog inkomende opmer- ingen van belanghebbenden. Op foensdag 13 december houdt de •meente Venray in de Witte Hoeve ■Én informatiebijeenkomst over de A «rinrichtina van de Venrayse buurt. ■illn i STUDIE In oktober 1999 is de gemeente :nray begonnen met een studie .ar de herinrichting van de Iranjebuurt. Doel van deze studie as het opstellen van een steden- ouwkundige en verkeerskundige )isie en het maken van inrichtings- oorstellen voor de openbare ruimte ide Oranjebuurt. Bij aanvang van jstudie zijn de knelpunten en kwa- ileiten in deze buurt door de nsmeente op hoofdlijnen geïnventa- seerd en geanalyseerd voor het pstellen van een stedenbouwkundi- e visie. In februari 2000 zijn twee iccesvolle workshops gehouden aarbij alle buurtbewoners en ilanghebbenden zijn uitgenodigd, het vervolg hierop is met een vaardiging van de buurtbewoners £n! itensiever gesproken. In een voor- bes ipig ontwerp is een beeldkwali teitsplan uitgewerkt in een inrich tingstekening met schaal 1:500. De studie Oranjebuurt wordt in de eer ste helft van 2001 afgerond. Hierna worden de plannen in aparte projec ten fasegewijs uitgewerkt gedurende de periode 2000 t/m 2003. DUURZAAM VEILIG Alle straten in de Oranjebuurt, een woonbuurt aan de oostzijde van Venray die wordt begrensd door de Stationsweg, de Oostsingel, de Oude Oostrumseweg en de Julianasingel, worden ingericht als 30 km/uur-verblijfsgebied volgens het 'duurzaam veilig'-principe. Alle wegen in het plangebied vallen onder de categorie 'erftoegangsweg B' met uitzondering van het meest oostelijke deel van de Oude Oostrumseweg (erftoegangsweg A). Er worden door de gemeente Venray in het hele gebied maatregelen getroffen die de rijsnelheden verla gen en sluip verkeer voorkomen. De fysieke maatregelen bestaan uil pla teaus (verhoogde kruisingsvlakken), éénrichtingsverkeer, knip (Prins Bernardstraat), uitritconstructies, optische rijbaanversmallingen, aan leg van parkeervoorzieningen vol gens de parkeernorm, parkeerver- gunningen (weren van buurtvreemd parkeren) en een bussluis op de Oude Oostrumsweg. BEELDKWALITEITSPLAN In het beeldkwaliteitsplan herin richting Oranjebuurt krijgen voet gangers, invaliden en mindervaliden de eerste prioriteit, gevolgd door fietsers en automobilisten. De pri maire fietsroutes worden bepaald door de Prins Bernardstraat en de route Min. Ch. Ruysstraat- Kolkweg-Prins Bernardstraat. De primaire invalidenroute wordt bepaald door de Prins Bernardstraat. De voorkomende wegprofielen zullen in verband met de eenheid en herkenbaarheid qua profilering en inrichting zoveel mogelijk op elkaar worden afgestemd. Rekening hou dend met de bestaande bomen (Wilhelminastraat, Mgr. Nolens- straat), inritten, parkeernormen en éénrichtingsstraten heeft dit geleid tot beperking van het-aantal wegpro fielen. VERHARDING De rijbanen worden uitgevoerd in heidepaarse verharding. Er worden aparte 'langsparkeerstroken' voor: zien in de verschillende straten. Dé parkeerstroken worden uitgevoerd in antracietkleurige verharding. De trottoirs worden voorzien van trot toirtegels. De kleurtoepassing zal worden afgestemd op de overige verharding. De inritten naar de gara ges/carports zullen in overeenstem ming zijn met de trottoirs en onder scheidend ten opzichte van de parkeervakken en rijbanen. De in de buurt voorkomende primaire inva lidenroute zal worden gemarkeerd, zodat voor de gebruikers een her kenbare route naar het centrum kan worden gevolgd. De pleinen en bijzondere ruimten bestaan uit het Kolkplein, Prins Bernardplein, Nassauplein, Dr. Poelsplein (Petrus Bandenschool) en de groene ruimten aan de Pr. Irenestraat en de Prinses Margrietstraat. Deze (plein)rüimten zullen qua inrichting en materiaal gebruik op elkaar worden afgestemd ten gunste van de herkenbaarheid. Bij de inrichting van het Prins Bernardplein wordt een uniforme inrichting nagestreefd van gevel tot gevel. Ter plaatse zullen, mede van wege de aanwezigheid van de ijssa- lon, fietsklemmen worden aange bracht. SPEELVOORZIENINGEN De speelvoorzieningen worden geconcentreerd op de pleinen en bij zondere ruimten. De voorkeur gaat uit naar een inrichting voor 3-6-jari- gen op het Kolkplein. Indien het gebouw van het Raaylandcollege in de toekomst wordt gebruikt als basisschool kan de speelvoorziening eventueel op het schoolplein worden geïntegreerd. De speelvoorzienin gen voor de leeftijdscategorie 6-12- jarigen wordt geconcentreerd op het Prins Bernardplein. In de overige ruimten en pleinen zullen de eventu ele speelelementen nader worden bepaald. De inrichting bij de Petrus Bandenschool en de Dr. Poelsstraat zal nader worden bepaald als duide lijk is wat de toekomstige functie wordt van het gebouw. GROENVOORZIENINGEN In de Mgr. Nolensstraat en de Wilhelminastraat zullen de bestaan de tweezijdige dubbele bomenrijen (respectievelijk noorse esdoorn en linde) in de trottoirs worden gehandhaafd. Deze leveren een belangrijke bijdrage aan de groen structuur en de identiteit van de buurt. Affhankelijk van de conditie van de bomen zullen de bomen eventueel in de toekomst worden vervangen (verjonging). In de Prins Bernardstraat, Prins Hendrikstraat, Oranjestraat, Kolkweg en Nassauplein staan inci denteel bomen in de trottoirs. Deze bomen worden momenteel gehand haafd vanwege hun bijdrage aan het groene karakter van de buurt. Op termijn zullen de bomen eventueel gefaseerd worden verwijderd, echter pas 'als de nieuwe bomen volwassen zijn of de bestaande bomen hinder veroorzaken voor de omgeving. In de overige straten worden nieu we bomen in principe eenzijding (aan de zuid, respectievelijk westzij de) geplaatst tussen de parkeervak ken. Uitzondering is de Dr. Poelsstraat waar tweezijdig nieuwe bomen worden geplaatst. De exacte plaats van de bomen is afhankelijk van de beschikbare ruimte, de aan- wezige inritten en de parkeerplaat sen in de diverse straten. De hele buurt zal in verband met de ver- keers- en sociale veiligheid worden voorzien van een kwantitatief goede verlichting. Bij de verblijfsruimten aan het Prins Bernardplein en het Kolkplein worden afvalbakken geplaatst. ~^"De Hoveniers' Move snoeien de planten vakkundig voor de winter. De politie stelt een nader onder- lek in naar de mishandeling van tn 13-jarige jongen uit Venray, tandagmiddag rond 15.30 uur de Stationsweg. )e jongen werd door twee opzit- iden van een bromfiets klem gere- met de vraag of hij in het bezit is van sigaretten. Toen het slacht- fer dit ontkende, begonnen de ee verdachten hem te schoppen te duwen waarbij hij ten val jam. De jongen klaagde over ikpijn en pijn aan een onderbeen; (ens had hij enkele schrammetjes, 'heeft zich onder doktersbehan- ing gesteld. @tk:SIGNALE- ENT Het signalement van de twee ver- chten en de scooter waarop ze den luidt als volgt: Scooter: grotendeels paars van eur met diverse andere kleuren als :ens. Op achterzijde zat een oran- Nike-sticker. De scooter heeft rae lichten aan de voorzijde die ipperden. Tevens is vermoedelijk uitlaat kapot gezien het zware uid dat de scooter produceerde. .Verdachte 1 (passagier): dun pos- ur, lange benen, zwarte nylon ick, Fils (merk) schoenen, witte lira met draak erop. (Verdachte 2 (bestuurder): droeg in zwart jack, nike schoenen rit/erijs van kleur. Zwarte helm met lammen aan zijkant. Eventuele getuigen van deze mis- indeling alsmede mensen die den een of beide verdachte te her innen aan de hand van het gnalement, worden dringend ver- icht contact op te nemen met de 'litie van Venray onder nummer: 500-8844 (30 ct./min.) De politie van de regio Limburg- Noord nam afgelopen weekend deel aan een grootschalige Europese alcoholcontrole. In de nacht van zaterdag op zondag heeft de politie tussen 9.00 en 04.00 uur op 25 loca ties controles uitgevoerd. In totaal werden 61 medewerkers ingezet die liefst 3829 bestuurders lieten bla zen. Tegen achttien bestuurders werd proces-verbaal opgemaakt; tevens werden drie rijbewijzen inge vorderd. Een eenheid van negentien mede werkers van het district Venray heeft 1358 alcoholcontrolès uitgevoerd op dertien verschillende locaties. Bij vier bestuurders werd een te hoog alcoholpercentage aangetroffen. Van twee van de betrokken chauffeurs werd het rijbewijs inge vorderd. Op een van de controle plaatsen werd een 18-jarige man laveloos in de struiken aangetroffen. In het district Venray werd het hoogste alcoholpercentage van de regio Limburg-Noord gemeten: 1155 ug/1 ofwel ruim 2,6 promille. Liefst 1358 alcoholcontroles wer den in het afgelopen weekend in de gemeente Venray uitgevoerd. De unit educatie van Gilde Opleidingen verhuist per 1 janu ari naar haar nieuwe onderkomen in de voormalige basisschool De Kemp. Met de verhuizing wordt voorzien in een al langer gekoes terde wens voor een definitieve oplossing van de volwassenenedu catie in Venray. Sinds een aantal jaren is de unit loost: yrin;;(k Vvulo heeft ceil pogimi i o :".v f' éonosj.' I I v0;- i;;u 0!C ujdin de clinch met de gemeente'en projcci- i wikke Ja ar BBÜM over at 'dan niet vervuilde grond. Maandagochtend 1 hf Van de Voile samen met burgemeester Va: N een bezoek aan Leen. Dc oemiddelingspuging van het raadslid lieert 'échter nog niet tol VS geleid. Daarvoor liggen de standpunten te ver uiteen. Nellissen eist alsnog de volledige verkoopprijs van zijn ciond betaalt. De jeetontwikkclaar wil daarentegen geleden schade op dc Venrayse loon- ■v n. 1» bexde gevallen gaat het om enkele tonnen. educatie van Gilde Opleidingen gehuisvest in een gedeelte van basisschool Coninxhof in de wijk Veltum. Omdat het gedeelte van deze basisschool noodzakelijk is voor het clusteren van de beide basisscholen in de wijk Veltum in het kader van het integrale huisves tingsbeleid basisonderwijs, moest voor Gilde Opleidingen een nieuw onderkomen gevonden worden. Het college van B en W van de gemeente Venray heeft dinsdag besloten het gebouw van de voor malige basisschool De Kemp beschikbaar te stellen voor de huis vesting van de unit educatie van Gilde Opleidingen. Daarmee krijgt de unit educatie de beschikking over een eigen gebouw waar het volwas senenonderwijs wordt verzorgd. Gilde Opleidingen is erg tevreden met haar nieuwe onderkomen, omdat het gebouw zowel qua opper vlakte als qua indeling zeer geschikt is voor het verzorgen van het onder wijs aan volwassenen. Tegelijk met het beschikbaar stel len van dit gebouw is besloten par keerplaatsen te realiseren op het voormalige schoolplein en extra parkeerplaatsen in de groenstrook aan de .Kruitweg aan te leggen. Daarmee wordt bereikt dat buurtbe woners geen hinder zullen onder vinden van het parkeren van auto's door cursisten die deelnemen aan het volwassenenonderwijs. Het gebouw en de ondergrond van het gebouw blijven eigendom van de gemeente. Het totale beheer en de exploitatie zullen vanaf 1 januari 2001 overgaan naar Gilde Opleidingen, die ook zelf verant- woordelik is voor eventuele anpass- ingen van het gebouw, In de nacht van maandag op dinsdag vond rond 4.30 uur een ramkraak plaats bij Foto Dom Melskens aan de Schoolstraat in Venray, waarbij enkele videoca mera's zijn ontvreemd. De exacte waarde van de buit is vooralsnog onbekend. De daders hebben met behulp van een even eens afgelopen nacht op de Mozartstraat in Venray gestolen auto de ramkraak gepleegd. Met de gestolen auto reden ze de winkelpui aan diggelen waarna de vitrines werden opengebroken en enkele camera's werden gestolen. Er werd een aanzienlijke ravage aangericht. De gestolen auto werd achtergelaten en er werd door de politie ponder meer met een speurhond) een onder zoek in de buurt ingesteld naar de mogelijke daders. Dit leverde echter niet het gewenste resultaat op. De politie stelt een nader onderzoek in en zoekt eventuele getuigen van deze ramkraak. Ze worden verzocht contact op te nemen met de politie van Venray onder nummer: 0900- 8844 (30 ct/min.) PEEL EN MAAS on line w ww* vandennmnckhof.nl/ De gemeente Venray zal voor de reconstructie van de Oude Oos trumseweg (gedeelte Paterslaan tot Prinses Irenestraat) toch een kastanjeboom moeten rooien. De te handhaven drie kastanjebo men binnen het wegvak worden ten tijde van de werkzaamheden onder worpen aan een nader onderzoek. De leefomstandigheden en stabili teit van de bomen worden inzichte lijk gemaakt. Deze onderzoeksresul taten zullen ook worden betrokken bij de planontontwikkeling van de resterende Julianasingel. VEILIGHEID Verder gaal de gemeente Venray in de bocht Oude Oostrumseweg- Julianasingel onder andere snel- heidsremmende maatregelen nemen en de veiligheid in zowel de binnen- als buitenbocht voor fietsers vergro ten. Een voetgangersoversteekplaats zal in eerste instantie niet worden aangelegd. De trottoirs zullen bij de herinrichting van de Julianasingel wel worden aangepast en verbreed, zodat het gemakkelijker wordt de oversteekplaatsen via de Prins Bernardstraat en de Patersstraat te bereiken. Na de toelichting van het gewij zigde plan en de beantwoordening van de vragen blijken de bewoners van de Julianasingel en andere belanghebbenden te kunnen instem men met de verbeterde oplossing voor de bocht en het rooien van een kastanjeboom. Voor de verdere planning in het jaar 2001 voor de Julianasingel is het volgens de gemeente Venray wenselijk de bewoners en belanghebbenden vroegtijdig bij het ontwerpproces te betrekken, zeker in het kader van de afweging voor het behoud van de monumentale bomen. Dit kan door het organiseren van workshops en het in het leven roepen van een klankbordgroep, bestaande uit bewoners en belanghebbenden, waarin overleg zal plaatsvinden over de eventuele plannen en mogelijk heden. Het voorstel komt op maan dag vier december in de commissie Stedelijk Beheer aan de orde. Duurzame energie wordt steeds belangrijker en krijgt een steeds grotere plaats in onze samenle ving. Duurzaam bouwen is van zelfsprekend. De Venrayse onder nemingen Janssen Projekt bv en Jansen de Jong Plancoördinatie bv brengen in een bijzonder woningbouwproject beide begrip pen in de praktijk. De woningen worden namelijk toegerust met de door Inalfa-Ares ontwikkelde comfortinstallatie Energion(r). Die haalt, met behulp van een warmtepomp, zijn warmte-uitwis- seling tot op vijftig meter diep uit de bodem. Het is de eerste keer dat deze installatietechniek in Limburg seriematig wordt toege past. Gisteren ging het project van start. Depute van de Provincie Limburg Constant de Waal, verrichte de openingshan deling. Inalfa-Ares Energy Systems bv, onderdeel van Inalfa Industries groep uit Venray, ontwikkelt, bouwt en levert apparatuur tegen een con currerende prijs die duurzame ener gie omzet in warmt c.q. koeling. De systemen van Inalfa-Ares maken het Benjamin Schoon (17) heeft maandagmiddag namens de jon geren van OJC Dingus bij de Jongeren Infotheek Venray een brief (met 148 handtekeningen) ingeleverd met hierin het verzoek om de 50.000 gulden die de gemeente Venray uit wil geven aan jeugd en jongeren ten goede te laten komen aan activiteiten voor de Dingus-jongeren. Ook wethouder Driessen (Welzijn) ontving deze week van het bestuur van OJC Dingus een brief (met handtekeningen) naar aanlei ding van de door de Jongeren Infotheek Venray uitgeschreven wedstrijd, waarmee jongeren een bedrag van 1000 gulden kunnen winnen. De vraag aan de jongeren is' hoe zou jij 50.000 gulden uit wil len geven voor jeugd en jongeren?' Het bestuur schrijft in de brief aan het college het volgende: 'Tijdens de op stapel staande renovatie van OJC Dingus die, naar het zich laat aanzien, geruime tijd zal gaan duren, zullen we niet kunnen vol doen aan de behoefte van onze jon geren voor het organiseren van tal van activiteiten'. Op grond daarvan meent het Dingus-bestuur 'met recht' aanspraak te kunnen maken op de 50.000 gulden. Het bestuur van Dingus wil het bedrag gaan inzetten voor enerzijds het organise ren van activiteiten en anderzijds om de binding met zijn doelgroep te behouden. 'Ons inziens een na te streven doel die een krachtige ondersteuning van uw zijde ver dient', zo schrijft het bestuur in de brief aan de gemeente Venray. De wedstrijd houdt in dat jonge ren in groepjes een presentatie moe ten maken over hoe zij 50.000 gul den zouden willen uitgeven voor jeugd en jongeren. "Er hebben zich tot nu toe vier groepen, waaronder een grote groep Dingus-jongeren, aangemeld die op vrijdag 1 decem ber een presentatie over hun plannen gaan houden", vertelt jongeren- werkster Vera Hendrix. Tijdens de commissie Welzijn op woensdag 6 december wordt de beste voordracht gepresenteerd. Bij een verkeersongeval op de kruising Overloonseweg Spurkt is dinsdagmiddag een 20-jarige fiets ster uit Overloon gewond geraakt. De vrouw is met diverse schaafwon den en een hersenschudding overge bracht naar het ziekenhuis waar zij één nacht ter observatie is opgeno men. De aanrijding ontstond vermoede lijk toen de vrouw op de kruising geen voorrang verleende aan een 31-jarige automobilist uit Venray. mogelijk om op grote schaal en in brede toepassing gebruik te maken van duurzame energie. Deze energie is immers voor iedereen op elk gewenst moment gratis beschikbaar. Eén van die systemen is de milieu vriendelijke Energion(r) warmte pomp. Een geavanceerd systeem voor verwarming, warm water en woningkoeling. De warmtepomp benut daarvoor energie uit de bodem. 'Een gegarandeerde en onbeperkte aanvoer van milieu vriendelijke warmte tegen minima le kosten', zegt Rob Luimers van Inalfa-Ares, 'die een aanzienlijke energiebesparing oplevert ten opzichte van de moderne HR/CV- ketel'. Dat werkt als volgt: zon en magma houden de aarde op een con stante temperatuur van 10°C. Die energie is dus altijd aanwezig. De leidingen van de bodemwarmtewis selaars worden tot 50 meter diep in de bodem geplaatst. De energie uit de bodem wordt vervolgens in de warmtepomp geleid en overgedra gen. Een kringloopproces dat zich steeds blijft herhalen. De pomp kan desgewenst ook koeling leveren aan de woning. 'Dit gesloten systeem is uitermate milieuvriendelijk', aldus Rob Luimers. 'Onderzoek door TNO heeft bevestigd dat de schade lijke C02 uitstoot met meer dan 1200 kilo per woning per jaar ver minderd'. Geschikt voor woningbouw Deze nog ongebruikelijke manier van verwarmen of koelen was voor Janssen Projekt bv en Janssen de Jong Plancoördinatie bv aanleiding om in samenspraak met de ontwer pers de installatie seriematig toe te passen. Dat gebeurt in 31 woningen van enkele door de bouwers ontwik kelde woningconcepten in het plan Antoniusveld in Venray. 'Duurzaam bouwen is voor ons standaard. Er zijn volop nieuwe technologische ontwikkelingen, ook in de installa tietechniek', zegt Karei Janssen van Janssen Projekt bv. 'Om de milieu belasting te verminderen lopen wij bij de toepassing van deze innova ties graag voorop. De overheid sti muleert het gebruik van dit soort klimaatinstallaties bovendien door subsidies te verstrekken. Het ver warmen van de woning tenslotte is aanzienlijk goedkoper. De wonin gen zijn hierdoor dan ook extra aan trekkelijk voor de kopers'. @0800-1800 (gratis) Van Bruggen Adviesgroep Paterstraat 19-c 5801 AT Venray Of u nu een huis gaat kopen of blijft wonen: een goed hypotheekadvies kan ook veel geld ople veren. De Van Bruggen-adviseurs nemen echt de tijd voor u. En leggen u alles glashelder en dui delijk uit. U krijgt de beste hypotheek met de laagste maandlasten. Bel daarom vandaag nog 0800-1800 voor een afspraak met één van de Van Bruggen-adviseurs te Venray. Of vraag het gratis informatiepakket aan met het boekje de 10 Gouden Hypotheek Tips. ADVIESGROEP www.vanbruggen.nl

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7