Volgt Venray voorbeeld ziekenhuis Oldenzaal? Zwemvereniging Spio wil prestatieafdelingeii opheffen Psion Demodag 1 FRANSOL Heeft u wel eens gezien hoej mobiel uw agenda is? Basisscholen doen mee aan Unicef spreekbeurtactie Weinig ophef over verhoging grondprijzen Koopzondag Venray in ZONAANRIDDERS GAAN MAAR NAAR DE CONCURRENT! p N Bridgedrive Divinolandia Lezing genealogie Geen licht Ruit vernield Eindelijk iemand dit aan me denl Venray draait mee in experiment Upgrade uw kennis tijdens de Psion demodas Psion demonstreert de meest trendy organizers van 20Q col m Primafoon PEEL EN MAAS donderdag 23 november 2000 - Pa Eerste Hulp blijft er buiten kantooruren in aangepaste vorm open Een stuurgroep onderzoekt momenteel de toekomst van de Eerste Hulp in Venray. De vraag is of deze Spoedeisende Hulp-post toch 's avonds en in de weekein den open kan blijven. De reorga nisatieplannen van de stichting Ziekenhuizen Noord-Limburg staan niet op zich. Want op diver se plaatsen elders in het land voe ren ziekenhuisdirecties vergelijk bare saneringsoperaties door. In Oldenzaal bleef uiteindelijk de Eerste Hulp toch buiten kantoor uren geopend. De Venrayse huis arts Frans Schmeetz, hij heeft zit ting in de stuurgroep, ziet wel iets in de Oldenzaalse oplossing. De situatie bij Medisch Spectrum Twente, bestaande uit de ziekenhui zen van Enschede en Oldenzaal, is enigszins vergelijkbaar. Oldenzaal hield na de reorganisatie slechts tachtig klinische bedden over. Alle hoogcoinplexe zorg verhuisde naar het twaalf kilometer verderop gele gen Enschedese ziekenhuis. Kostenbesparingen, efficiënter gebruik van dure apparatuur en een personeelstekort zijn ook hier de hoofdoorzaken. De Raad van Bestuur van Medisch Spectrum Twente (MST) wilde aanvankelijk de Eerste Hulp-post in Oldenzaal buiten de kantooruren sluiten. Dat leidde bijna tot een volksopstand met vergelijkbare taferelen als in Venray. Er werd een actiecomité opgericht, het gemeentebestuur ging lobbyen in Den Haag en er werden bezorgde brieven naar minister Borst geschreven. Uiteindelijk rolde er in Oldenzaal een compromis uit de bus. De EHBO blijft, weliswaar in aange paste vorm, zeven dagen per week en 24 uur per dag open. "Er is stevig over gediscussieerd. Na alle protes ten hebben we gekeken of het niet anders kon", zegt prof. Dr. H. Bijker voorzitter van de Raad van Bestuur van MCT. Na 1 januari 2001 kan de Spoedeisende Hulp in Oldenzaal alleen tijdens de kantooruren de patiënten doorsturen naar een chi rurg op de operatiekamers. "Buiten kantooruren kan dat niet meer. 's Avonds en in de weekeinden zullen de 'binnenlopers' naar Enschede moeten of ze kunnen pas de volgen de dag geopereerd worden. We behouden echter wel de 7x24 uurs hulp. Dit is toereikend voor de min der zware letsels", oordeelt Bijker. "Het is een aanvaardbaar compro mis en we hopen dat het straks gaat lopen. Alhoewel we hiervoor wel wat meer enthousiasme uit de samenleving verwacht hadden." DUIDELIJKE VERSCHILLEN De bestuursvoorzitter van Medisch Spectrum Twente heeft geen moment overwogen om de huisartsen bij de Eerste Hulp-post in te schakelen. "Nee, want we zijn zelf in staat om deze voorziening overeind te houden. Ik vind trou wens ook dat huisartsen niet het zie- kenhuiswerk hoeven over te nemen", stelt H. Bijker. De Raad van Bestuur van de stich ting Ziekenhuizen Noord-Limburg wil daarentegen, indien de EHBO volledig open blijft, dat de Venrayse huisartsen wel gaan meedraaien in de diensten. De huisartsen staan echter niet te trappelen. "Het verlo ren gaan van de Eerste Hulp ligt bui ten onze competentie. Dat is de ver antwoordelijkheid van de Raad van Bestuur van het ziekenhuis", oor deelt Frans Schmeetz. "Want we kunnen de Eerste Hulp functie niet eens overnemen. We kunnen bij voorbeeld geen fractuur of een buik trauma diagnostiseren en behande len. Tijdens onze diensten zullen we uiteraard wel de behandelingen op het terrein van de huisartsen blijven doen. Daarbij hoort Eerste Hulp met een lichter karakter zoals wonden en verstuikingen", zegt huisarts Schmeetz. Hij heeft in de afgelopen tijd regelmatig contact gehad met zijn collega's in Twente. "We zullen de oplossing in Oldenzaal. zeker meenemen in onze besprekingen. Er zijn parallellen maar er zijn ook dui delijke verschillen. Zo is de afstand van Oldenzaal naar Enschede veel kleiner dan die van Venray naar Venlo. Daarnaast functioneren enke le specialismen er anders", weet Schmeetz. In Oldenzaal zal binnenkort, zoals in Enschede al het geval is. een cen trale huisartsenpost in het zieken huis worden opgericht. Vanuit deze post kunnen de huisartsen, in plaats van de eigen pratijkruimte, hun avond- en weekenddiensten draaien waarbij ze gebruik kunnen maken van de faciliteiten van het zieken huis. Bijker stelt duidelijk dat deze huisartsenpost afzonderlijk naast de Eerste Hulp functioneert. "In noor delijk Noord-Limburg wordt deze discussie over een nieuwe diensten- regeling momenteel ook gevoerd. Alleen het vervelende is dat een huisartsenpost hier in verband wordt gebracht met de Eerste Hulp. Dit vertroebelt de discussie omdat bei den duidelijk los van elkaar behoren te staan", zegt Frans Schmeetz. Aan de bridgedrive voor Venray- Divinolandia afgelopen vrijdag werd door 160 bridgeliefhebbers deelgenomen. Het was, zoals gewoonlijk, bijzonder gezellig, zeker mee door de terzake deskun dige en soepele begeleiding van mw. Corry Hartong en dhr. Jan Heinekamp. De opbrengst van deze avond is bedoeld voor de inrichting van het nog te bouwen buurthuis nabij de 'Rua Venray'. Het totaal aan inschrijfgelden en sponsoring bedraagt ca. ƒ4400,-. Het bestuur van de Stichting wil, namens de bewoners van Diviniolandia, haar dank uitspreken aan iedereen die aan dit mooie resultaat heeft bijge dragen. Groepswinnaars Geel: hr. Manders-v. Lieshout; rood: mw. Smit-hr. Pingen; groen: ds. Keulards-Ten Horn; blauw: ds. Huys-Karagozyan; oranje: jr. Janssen-Lunter; wit: ds. v.d. Hark- v.d. Ven. Dankzij het voortreffelijke compu- terwerk van dhr. Gijs Verweij was de uitslag snel bekend. De Nederlandse genealogiever eniging Overkwartier van Gelre (regio Duitse grens, Echt, Weert, Venray) houdt op dinsdag 28 november voor leden en niet- leden een contactavond over stamboomonderzoek. Op deze avond, die gehouden wordt in het gebouw van de heem- kundevereniging aan het Kerkplein 10 te St. Odiliënberg en om 20.00 uur begint, kunnen belangstellenden voor eigen onderzoek gebruik maken van de computer van de ver eniging en eventuele vragen stellen over genealogie. Het aantal leden van de vereniging bedraagt momen teel 141 en zij zijn geïnteresseerd in stamboomonderzoek in de ruimste zin van het woord. Tijdens een verlichtingscontrole door de politie van Venray in 't Brulcske zijn maandagavond zes bekeuringen opgemaakt aan evenzo- vele fietsers. De politie zal de komende maanden vaker dergelijke controles houden. Het niet voeren van voor- of achterlicht op een fiets wordt beboet met een bekeuring van dertig gulden. Als zowel het voor als het achterlicht niet wordt gevoerd, staat daar een boete van vijftig gulden voor. Tegelijk met honderden kinde ren in heel Nederland hielden kin deren van drie Venrayse basis scholen deze week een spreekbeurt over de vergeten kin deren in Oost-Europa. Er deden kinderen van de Flierefluit, de Hommel en St. Oda uit Ysselsteyn mee aan de Spreekbeurtactie die Unicef organiseert in het kader van de Internationale Dag voor de Rechten van het Kind. Unicef wil met de Spreekbeurtactie kinderen informe ren over kinderrechten wereldwijd. Het recht op familie voor straatkin deren en kinderen in tehuizèn in Oost-Europa staat dit jaar centraal. Ruim een miljoen kinderen in Oost- Europa en de voormalige Sovjet- Unie zitten in tehuizen, een kwart meer dan begin jaren negentig. Het gros van deze kinderen heeft nog ouders. Buiten de officiële tehuizen om, leven ons eens enkele honderd duizenden kinderen gescheiden van hun ouders. De tehuizen zijn door gaans overvol en in rampzalige staat. Veel tehuiskinderen belanden uiteindelijk op straat. Driekwart van de straatkinderen in de regio heeft een tehuisverleden. De alarmerende toename van het aantal 'vergeten kinderen' weerspiegelt het econo misch verval in het voormalige Oostblok. Door dalende gezinsinko mens en een wegvallend sociaal vangnet kunnen steeds minder ouders rondkomen. De Spreekbeurtactie richt zich op kinderen van de midden- en boven bouw van het basisonderwijs en spe ciaal onderwijs. De kinderen maken bij de voorbereiding van hun spreekbeurt gebruik van een speci aal informatiepakket van Unicef. Steeds meer kinderen maken daar naast gebruik van internet om infor matie over kinderrechten te verza melen. Op internet kunnen kinderen de Kinderrechtenpoll invullen en hun mening geven over kinderrechten. Ook kunnen kinderen hier stemmen over het thema van de Spreekbeurtactie volgend jaar. De poll is te bereiken via www.unicef.nl. Op www.kennis- net.nl, de site van het Ministerie van Onderwijs. Cultuur en Wetenschap voor scholen en kinderen is een complete kinderrechtenpagina samengesteld. De Spreekbeurtactie is gratis voor scholen en mede mogelijk gemaakt door 3M Nederland BV en NCDO Duurzame Wereld. De gemeente Venray heeft nog geen concrete grondprijzen voor St.-Anna en De Hulst II vastge steld. "Daar komt een apart voor stel voor", vertelde wethouder Kersten vorige week woensdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. "Pas als het akkoord er ligt, gaan we rekenen. Maar zover zijn we nog niet. Het voorstel komt dan eerst in de commissie en de raad, zodat die er een apart advies over kunnen geven." De commissie boog zich over de grondprijzen voor het jaar 2001, zoals het college van B en W van de gemeente Venray die onlangs vast stelde. Een vierkante meter bouw grond voor een vrije-sectorwoning in de gemeente Venray gaat volgend jaar 340 gulden kosten. De prijs van een vierkante meter industriegrond komt op 145 gulden voor een plek langs de A73 op Keizers veld tot 95 gulden voor een mindere locatie op Smakterheide. Bouwgrond voor een sociale huurwoning (huur tot 855 gulden per maand) wordt vijf gul den duurder en kost dan 155 gulden. De grond voor wat duurdere sociale koopwoningen gaat 160 gulden per vierkante meter kosten. EXCLUSIEF GROEPJE Bert Linskens (PvdA) zei dat de gemeente Venray dë marktconforme prijzen moet blijven volgen, maar stelde ook dat 'bouwen niet tot een exclusief' groepje bewoners beperkt mag blijven. Frans Janssen (CDA) sprak van 'gigantisch stijgingen die op de burger af komen' en vond de onderbouwing voor de stijging van de grondprijzen voor industrieterrei nen 'wat zwak', omdat Helmond, Nijmegen en Eindhoven in zijn ogen 'toch niet te vergelijken zijn met Venray'. "Er zijn voldoende andere gemeentes waarmee we beter te ver gelijken zijn óm te zien of we goed in de markt liggen", aldus Janssen. De CDA'er heeft er net als Linskens niets op tegen om via een prijsver hoging een 'stukje risico in het exploitatiegebied Brabander door middel van verhoging van de grond prijs gewaarborgd te zien'. Van de kant van de oppositie waren andere geluiden te horen. Lemmens (Van de Vorle) stelde dat de rek er bij de kopers uit is'. "Ze moeten al een gigantisch inkomen hebben om een woning te kunnen bouwen. Ik betwijfel of de prijsver hogingen gunstig uitwerken. De woningmarkt is toch duidelijk tanende. Ik verwacht een duidelijk negatief effect van de prijsverhogin gen", aldus Lemmens. Ook Lamers (Samenwerking Venray) had kritiek. "We prijzen onszelf uit de markt. De verhoging van 298 naar 340 gulden is veel te hoog." Wethouder Kersten wees op de gunstige marktontwikkelingen en het feit dat de gemeente Venray con form de markt opereert. "De waar devermeerdering van woningen is grotendeels een gevolg van markt ontwikkelingen. We zijn nog steeds een stuk goedkoper dan ander gemeentes, bijvoorbeeld in het Brabantse land. We moeten de prijs verhoging ook niet dramatiseren. Veel mensen beschikken tegenwoor dig over veel geld." Punt van zorg voor Kersten zijn wel de mensen met de lagere inkomens en de 'star ters'. "Daarom hebben we de prij zen voor sociale woningbouw bewust laag gehouden", aldus Kersten. De Venrayse gemeenteraad moet eind deze maand de verhoging van de grondprijzen goedkeuren. In de nacht van zaterdag op zon dag is rond 00.25 uur op de Steenstraat in Boxmeer een winkel ruit vernield. De dader bevond zich in een groep jongeren die met de trein naar Venray reden. Twee agen ten stapten eveneens op de trein en hielden op aanwijzing een 17-jarige jongeman uit Venray aan. Bij ver hoor ontkende hij echter. Hij is heengezonden. Stichting Ontwikkelingshulp Derde Wereld Landen Venray Helpt u ons de bouw van het Boys Town van Udavum Karangal in chennai te realiseren door storting van uw Kerst- en Oudjaarsgift op onze reke ning bij de ABN AMRO Bank, Julianasingel te Venray, nr. 505389843. Inlichtingen worden gaarne verstrekt door het secretariaat: Bergkwar- tier 29 te Venray. Tel./Fax 0478-585783 Ook extra koopavonden pelkaart die u inlevert bij VVV/ANWB Venray storten de deelnemende winkeliers vijf gulden in de kas voor het goede doel. Met elke volle kaart steunt ook dus het Toon Hermans Huis. De deelnemen de winkeliers zijn herkenbaar aan het affiche in hun winkel. Onder de inzenders van de kaarten wordt gedurende de actieperiode elke week f. 1.000,- verloot. U maakt dus maar liefst zes keer kans op deze weekprijs. Maar dat is nog niet alles. U maakt tevens kans op twee kaartjes voor een onvergetelijke theatervoorstelling in Schouwburg Venray. Daar werkt ook Toons zoon Maurice Hermans aan mee. Een boeiend programma met muziek en cabaret. Volle kaarten -met vijftig stempels of één stempel voor de hele kaart- kunt u inleveren bij het VVV/ANWB-kantoor aan het Henseniusplein. De eerste trekking vindt plaats op maandag 27 novem ber. De winkels in het centrum van Venray zijn zondag 26 november open van 12.00 tot 17.00 uur. Daarmee maken de winkeliers van Winkelcentrum Venray het inkopen doen in Venray niet alleen extra gezellig, maar ook extra gemakkelijk. Parkeren in het centrum is op de koopzondag gratis. Ook kunt u 's avonds voor uw sinterklaasinkopen in Venray terecht. Op donderdag 30 november, vrijdag 1 en maandag 4 december zijn de winkels open tot 21.00 uur. Rondom de feestdagen loopt de unieke najaarsactie van Winkelcentrum Venray (WCV). De ondernemers steunen daarmee een goed doel: het Toon Hermans Huis. De actie loopt tot en met 23 decem ber. Wie in die periode iets koopt bij een van de deelnemende winkels krijgt een of meer stempels. De win keliers bepalen zelf hoeveel stem pels zij geven. Bij elke volle stem- |dc Er is een werkgroep die opl voor vrouwen met een uitkerin Venray. Je staat er niet alleen Op dinsdag 28 november is ei 13.30-15.00 uur een informatii kennismakings bijeenkomst b: Df Evenaar. Merseloseweg 96 )rai Venray. Deze oproep is voor 'eni vrouwen met een uitkering, mi 2m zonder kinderen. De uitkerit ildt zijn niet hoog, maar ook de ne ve benadering van mensen rat uitkering zorgt voor schaa an onzekerheid, angst en sociaa )ra financieel isolement. Persoon en I problemen groeien sterk en li ok vaak niet meer oplosbaar. 0 en meer wordt je geholpen mei llee aantal dingen: hoe je bijzondere iakl stand kunt aanvragen; andere v iric wen leren kennen en elkaar te pen met o.a. kinderop rondkomen met je uitkering, op den in eentje en hoe maak ik kei n V Of wil je alleen maar gezellig iet I sen, wandelen of gaan picknicl ntw Alles kan en niets moet. Hoei t C vrouwen, des te meer vragen, id an en interesses, des te meer moge erir heden voor activiteiten en het o laat men voor jouw belangen. iltsp waar zitje? Di PEEL EN MM 'n abonnement waan Bestuur hoopt zo een dreigend faillissement af te wenden Het bestuur van Spio luidt de noodklok. Op dinsdag 28 novem ber beslissen de leden van de zwemvereniging in een bijzondere ledenvergadering over de toe komst van hun club. De financiële nood is zo hoog bij dat het bestuur een voorstel doet om de drie pres tatie-afdelingen synchroonzwem- men, waterpolo en wedstrijd- zwemmen op te heffen. "Want we willen voorkomen dat de vereni ging failliet gaat", zegt voorzitter Peter Hanen. Hoe groot het tekort op de begro ting precies is wil de Spio-voorzitter niet zeggen. Hij spreekt over 'een aanzienlijk bedrag'. Het simpelweg verhogen van de contributie is vol gens hem geen oplossing. "Want dat leidt onherroepelijk tot ledenverlies. Waardoor de contributie-opbreng sten nog niet zullen stijgen. Dat zet geen zoden aan de dijk", oordeelt Hanen. Het bestuur hoopt dat er tij dens de spoedvergadering van komende dinsdag leden op zullen staan die op zoek gaan naar inkom sten. "Dat kan sponsorwerving zijn maar ook allerlei andere acties om geld binnen te krijgen. Dit heeft bij ons nooit goed gefunctioneerd omdat we in het verleden het te gemakkelijk hebben gehad." Spio heeft momenteel zo'n 450 leden. De drie prestatieve afdelin gen tellen samen 150 leden. De ove rige driehonderd zijn lid van het ele mentaire zwemmen of wel diploma-zwemmen. Deze laatst groep is in het verleden veel groter geweest. Door de sluiting van het zwembad van het Vincent van Gogh Instituut moest Spio enkele jaren geleden uitwijken naar De Sprank. Na de verhuizing is er veel kader afgehaakt. "Zij zijn gaan lopen omdat ze niet tevreden waren", wil voorzitter Hanen erover kwijt. Vanwege een tekort aan vrijwilligers is het aantal diploma-zwemmers gestaag gedaald. Van 450 naar nu slechts 300 leden. "Vroeger bracht het elementaire zwemmen geld in het laadje. Hiervan konden de tekor ten van de prestatieve groepen gedekt worden. Alhoewel het geen vetpot was hadden we toch steeds min of meer een sluitende begro ting. Maar door de afname van het aantal zwemmers is er een structu reel tekort ontstaan. We hebben momenteel veel moeite om ons hoofd boven water te houden", zegt Hanen welhaast cryptisch. FAILLIET Het bestuur is van mening dat iedere afdeling kostendekkend moet kunnen draaien. Met de grote groep diploma-zwemmers had het bestuur in het verleden nooit veel bemoeien is. Het was een afdeling op zich die met hun contributies de vereniging financieel gezond hield. Nu deze inkomstenstroom is afgenomen ver- ng keert Spio in ernstige finant nood. Vandaar dat het bes Jj', komende dinsdag de leden een" reus voorstel doet: het opheffe drie afdelingen waardoor 150 'op straat' komen te staan. Peter Hanen hoopt dat het i niet hoeft te komen. De vereni werkt er hard aan om het kadei bleem bij het diploma-zwemme te lossen. Zo volgen momenteel leden de opleiding tot zwemon wijzer. "De bereidheid van de li om taken in de vereniging op zit nemen wordt steeds minder. I dat geldt niet alleen voor onze Het bestuur heeft tot nu toe oplossing gevonden om het fii ciële tekort, dat structureel is, te werken. De tijd dringt inmid want op deze manier dreigt J failliet te gaan. En dat willen niet. Hopelijk staan er dinsdag op die zich actief gaan inzeil Een andere oplossing kan zijn d! drie prestatieve takken in de komst als afzonderlijke vereniLk gen verder gaan. pste De ide 1 De fer Venray behoort niet tot de achttien Nederlandse gemeenten die zijn ,ee verkozen als proefgemeente voor het landelijke experiment bestuuili i te vernieuwing. Het Rijk gaat, na een onderzoek door de commissie Ela fan in de proefgemeenten starten met experimenten als het gaat om vera a"'kp wing van het lokale bestuur. Het paarse kabinet is van mening dat gemeentelijk beste! op tal van zaken veranderd moet worden. De conti >jhi sie Elzinga heeft het kabinet diverse adviezen voorgesteld, onder ara l'nl het laten kiezen van de burgemeester en het invoeren van hel recht 'EN' iten krijgen Het lcht IPHÜH, _r DL_.eHP! had aangè ten voor het project, gaat op een aantal zaken wel meedraaien in het expl Sco mem ken: Ni VRIJDAG 24 NOVEMBER Bent u al mobiel genoeg om even langs te komen voor de meest mobiele, trendy organizers van dit moment? Speciaal voor u laat Psion in samenwerking met Primafoon Venray, op 24 november, van 14.00 tot 21.00 uur, zien hoe mobiel uw agenda kan zijn, telefoonnummers en adressen ten alle tijden beschikbaar zijn en WAP geen toekomst meer is. Kom langs bij Primafoon Venray voor een uitgebreide demon stratie en upgrade uw mobiliteit met Psion. Grijp nu uw kans en kom langs bij Primafoon Venray, De Bleek 58-60 (0478-581161 tijdens de Psion demodag op vrijdag 24 november. Ver Ver Eve uide u

Peel en Maas | 2000 | | pagina 6