'Enkeltje Venray' moet internationale allure krijgen Sportpark Oostrum: vlag in de top Grote belangstelling voor debat platteland MULTIFLEX LENZEN "Na tien jaar kostbare vrije tijd in een bodemloze put gegooid te hebben" ONS LEER HEEFT MEER!'- Meer subsidie voor Vlakwatercross CONTACTLENZEN Grotestraat 41 i JVERHAEGM Ontploffing Inbraak AANBIEDINGEN KWALITEIT. SERVICE EN GARANTIE Nog geen alternatief voor V&D P; EL EN MAAS donderdag 23 november 2000 - Pagina 5 stat Venray in voorjaar 2002 in teken van kunstmanifestatie de maanden april, mei en 2002 zal het grootste kunst- ject, dat ooit in Venray gehou- wordt, te bewonderen zijn. diverse plaatsen in Venray ien tientallen topkunstenaars, el uit binnen- als buitenland, bijdrage aan 'Enkeltje jray'. Het St. Annaterrein dt de centrale plek van dit ien iotscheepse opgezette project id het thema 'honderd jaar rchiatrie in Venray'. Het lelst vrijwel alle kunststromin- beeldende kunst, schilderen, irijven, fotografie, film, zang, ieel, dans en muziek. förige week donderdag gaf de neente Venray het eerste start- n, Zo'n 150 organisaties en per- ien uit de Venrayse wereld van ist en cultuur werden uitgeno- d voor een eerste kennismakings- rnd. De gemeente wil de plaatse- i ideeën nadrukkelijk betrekken het project. Omdat de regio ray toch het meest verbonden is [t bijna een eeuw psychiatrie op instituten St. Anna en St. fatius. inkeltje Venray' is een gezamen- idee van kunstwethouder Bert sten en kunst- en cultuurambte- Jessie Riechelman. Vorig jaar :ns een bezoek aan de Stichting ist in de Openbare Ruimte [OR) in Amsterdam kwamen den al pratend spontaan op het e om kunst en psychiatrie met lar te verbinden. Afgelopen zon- waren Kersten en Riechelman te t in het programma Praatcafé van iroep Venray. Enthousiast vertel- iN den zij over dit zo typisch Venrayse project dat een internationale uitstr aling moet krijgen. Zo'n anderhalf jaar voor de start ligt alles nog open. "Dat is nu ook het leuke. Want we weten nog niet precies welke kant het uit zal gaan. Het is nog zo kneedbaar. Maar wat we wel weten is dat het van internationale allure wordt. We rekenen dan ook op een breed kunstpubliek vooral uit België en Duitsland. Het project moet ver gelijkbaar worden met tentoonstel lingen als Dokumenta in het Duitse Kassei en Sonsbeek in Arnhem", hoopt Jessie Riechelman. PSYCHIATRIE Vanaf het begin van de vorige eeuw is psychiatrie nauw verbonden aan Venray. De term 'Enkeltje Venray' was wijd en zijd bekend. "En dat betekende dat je er niet al te best aan toe was. Als je in het Venrayse instituut moest worden opgenomen", zo verduidelijkt Bert Kersten de voorlopige werktitel van de manifestatie. Deze naam blijkt echter gevoelig te liggen. Tijdens de bijeenkomst van vorige week don derdag maakte een cliënt van het Vincent van Gogh Instituut, zij sprak namens meerdere patiënten, ernstig bezwaar tegen deze titel. De beide initiatiefnemers staan aan het begin van een gigantisch karwei. Jessie Riechelman wil als contactpersoon een oproep doen aan de Venrayse bevolking om nu in het beginstadium zoveel mogelijk ideeën en suggesties aan te dragen. Enkele concrete plannen zijn er al. Zo schrijft momenteel een werk groep een boek over honderd jaar psychiatrie in Venray. Het Literair Café wil zijn jaarlijkse poëziewed strijd aan dit thema wijden terwijl er ook een idee ligt voor een filmweek met psychiatrie als centraal thema. De gemeente staat er niet alleen voor. Afgelopen donderdag werden de projectleiders Chris Driessen en Heidi van Mierlo voorgesteld. Zij zijn afkomstig van de stichting Fundament uit Tilburg. "Zij hebben ervaring in de opzet van grootschali ge kunstprojecten. Zij zijn bezig sfeer te proeven en zij 'brainstor men' over de inhoud. We sturen hun bijvoorbeeld wekelijks weekblad Peel en Maas toe zodat zij weten wat er in Venray speelt", zegt Riechelman. Tevens heeft de gemeente de hulp ingeschakeld van SKOR uit Amsterdam. "Zij gaan in binnen- en buitenland voor ons kun stenaars selecteren. Want dit moeten echte topmensen zijn. Zij begelei den ons ook in de uitvoering." VERWIJT Kunstenaar Joop Wismans ver weet de gemeente tijdens de bijeen komst van afgelopen donderdag dat zij in zee gaat met een randstedelij ke organisatie als SKOR. Terwijl er in Venray zoveel talent, creativiteit en ervaring aanwezig is. Venrayse kunstenaars, galerieën en het St.Odapark hebben ook ruime erva ring met grote kunstprojecten. Bert Kersten: "Dat berustte meer op een misverstand. Joop Wismans ervaart al jaren dat het in Venray moeilijk is om dingen echt van de grond te til len. Maar voor een kunstmanifesta tie op dit niveau hebben we hulp en professionele ondersteuning van buitenaf nodig. Bijvoorbeeld om buitenlandse kunstenaars aan te trekken", legde Kersten uit die eraan toevoegde dat het Theehuis in het St. Odapark ook een belangrijke rol gaat innemen. Voor het grootscheepse kunstpro ject is een bestuur in het leven geroepen. Naast Fred Welschen, voorzitter stichting Odapark, en Rieky Boom, lid van de Raad van Bestuur van het Vincent van Gogh Instituut, nemen gedeputeerde Martin Eurlings en Stijn Huijts, directeur van museum De Domeinen in Sittard, zitting in het bestuur. Ook is Frank Lubbers, directeur van het Van Abbemuseum in Eindhoven, benaderd voor een bestuursfunctie. Het totale project zal een kleine twee miljoen gulden gaan kosten. De gemeente heeft het opgenomen in het Masterplan Beeldende Kunst van oktober 1999. Het is de bedoe ling dat na afloop van de manifesta tie kunstwerken voor Venray behou den blijven. Bijvoorbeeld ter verfraaiing van de acht miniroton- des die dan inmiddels zijn aange legd. "Per rotonde is er al 80.000 gulden opzij gelegd voor een kunst werk", weet Jessie Riechelman. Wethouder Kersten verwacht dat het grootste gedeelte van de twee mil joen gulden via subsidies binnen gehaald kan worden. "De provincie en SKOR doen al mee. Daarnaast gaan we allerlei cultuurfondsen benaderen waar het gros van het bedrag gevonden moet worden. De gemeente krijgt in elk geval een veelvoud terug van de tonnen die ze er zelf insteekt." O, céea*e* HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES iTOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN nrniitniu Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 londerdagmiddag is rond 13.45 brand ontstaan in een varkens- aan de Peelken in ielsteyn. De 55-jarige eigenaar hierbij brandwonden op in het icht. De man verklaarde dat hij :ig was met het afvoeren van st via de systemen van de stal. wijl hij dit controleerde viel een hdende sigaret die vlak bij een ster van de gierkelder terecht- arn. Hierdoor ontbrandde het en de mest aanwezige biogas (O ardoor er een ontploffing plaats- id. Hierbij is een behoorlijke m vrijgekomen waardoor een "nd ontstond die weer redelijk 1 geblust was. Ongeveer dertig oo,-l «en liepen brandwonden op. Een darmeerde dierenarts ontfermde hover de dieren. De 55-jarige is irhet ziekenhuis overgebracht. De bouw van het nieuwe sport park aan de Sparrendreef in Oostrum bereikte vrijdag het hoogste punt en dus ging de vlag Het nieuwe sportpark in Oost rum wordt in juni 2001 feestelijk geo pend. Ruim 130 aanmeldingen De belangstelling voor het debat oo.-i er de toekomstige invulling van 'platteland in Venray is groot, dm 130 organisaties, instellin- dorpsraden, belangengroepe igen en inwoners van de kerk- oo,-j rpen en het centrum van nray hebben zich ingeschreven ir het debat, dat vrijdag 1 member van 13.00-17.00 uur k aatsvindt in het gemeentehuis gjBl n Venray. Wethouders Heidens grarische Economie en Milieu) blij met de grote interesse. 'Het tft aan hoe belangrijk het is dat samen met belanghebbenden belangstellenden naar de toe- mst van het buitengebied van gari) iray kijken'. nin9' Ms opstap naar het debat zijn drie fspeciieven voor de toekomstige '"Hing van het Venrayse platte- 1(l geschetst. De drie perspectie- 1 geven voeding aan de keuzes moeten worden gemaakt. Blijft platteland er voor de agrarische _l lor? Qf krijgt het buitengebied [01 natuurpark-achtige invulling en het de tuin van Venray? Of 'dt het platteland vooral ingericht er prettig en luxueus te kunnen hen en leven? Mrie perspectieven hebben ver- lande consequenties voor de nsen die er wonen, werken en 'n op het platteland. In ieder per- btief zijn de accenten anders et- Agrariërs zullen er altijd blij ven. Natuur ook. En er zullen ook altijd mensen blijven wonen op het platteland. Maar hoe groot zal in de toekomst hun 'aandeel in' en 'claim op' het buitengebied van Venray zijn? Hoe verhouden ze zich tot elkaar? In de drie perspectieven zijn die 'aandelen' en 'claims' anders ingekleurd. De drie perspectieven zullen vrij dag 1 december worden gepresen teerd en 'verdedigd' door drie zoge heten eigenaren. Zij zullen met de deelnemers aan het debat in discus sie gaan over de kansen en moge lijkheden van het perspectief dat zij verdedigen. Stem laten horen De reden waarom zoveel mensen zich hebben aangemeld voor het debat, is duidelijk: 'we krijgen nu de kans om zélf mee te praten over de toekomstige invulling van het plat teland van Venray'. Wilma Manders uit Leunen stelt het zeer op prijs dat de gemeente haar oor te luister legt bij de bevolking. 'Ik woon heel pret tig op het platteland in Leunen, mij raakt dit debat. Bovendien span ik mij in voor het maatschappelijk leven en het verenigingsleven in Leunen en in het centrum van Venray. Ik vind het heel goed dat de gemeente de inwoners polst en wil weten wat onze meningen en wen sen zijn. Die mogelijkheid grijp ik aan, nu krijg ik de kans om mijn stem te laten horen. Ik hoop dat de gemeente ook iets doet met de meningen van de bewoners van de kerkdorpen en het centrum. Dat onze stem ook echt telt'. Ook Harry v.d. Borg heeft grote interesse in de discussie over de toe komstige invulling van het platte land van Venray. Als lid van de raadscommissie Agrarische Economie en Milieu heeft hij daar regelmatig mee te maken. De bio loog wil samen met de andere deel nemers bouwstenen aandragen voor een zo efficiënt mogelijk gebruik van het buitengebied. 'Er zijn ver schillende gebruikers, zoals de agra rische sector, de natuur en de bewo ners. Ik ben benieuwd hoe bij een toekomstige invulling de samen hang tussen al die gebruikers eruit ziet. Als bioloog ben ik uiteraard met name geïnteresseerd in het behouden en ontwikkelen van de natuur. Ik hoop tijdens het debat ook te horen hoe anderen denken over de toekomst van het Venrayse buiten gebied'. In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken bij een bedrijf aan de Stevensbeekse weg in Overloon. Nadat een raam was opengebroken is een gedeelte van het bedrijf door zocht. De eigenaar mist enkele tele foons, een fax en geld. in de top. Dit was voor aannemer Koenen en opdrachtgever Maessen aanleiding, om daar even bij stil te staan en er een feestelijk tintje aan te geven. Als de weergoden de bouwers gun stig gezind blijven, is in week 51 alles onder dak (in week 49 gaan de dakplaten erop). Verder hebben de drie verenigin gen afgesproken dat op 8. 9 en 10 juni 2001 de feestelijke opening van het nieuwe sportpark met kantine en kleedaccommodatie gevierd gaat worden. CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND KURSTJENS VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. 0478 - 550630 '|0ONTAcS^iSTeN^ Dingus-secretaris Frank Schaeffers gooit bijltje er abrupt bij neer Er is een nieuw hoofdstuk toe gevoegd aan het drama rond jon gerencentrum Dingus. Vorige week zaterdag stapte secretaris Frank Schaeffers plotseling op. Hij is volledig afgeknapt op de al jarenlange ellende waarin OJC Dingus verkeert. "Bestuursleden willen nu eenmaal niet alleen ad- hoc bezig zijn maar ook structu rele zaken opzetten. Ik begon overspannen neigingen te krijgen na bijna tien jaar kostbare vrije tijd in een bodemloze put gegooid te hebben." Frank Schaeffers (35) was het langst zittende bestuurslid van Open Jongeren Centrum Dingus. In het afgelopen decennium heeft hij tallo ze vrijwilligers en bestuursleden zien gaan en komen. Velen haakten uit frustratie af. De aanhoudende strijd met de gemeente en welzijns- instelling Synthese, het sterk onder komen gebouw, de jeugd die daar door wegbleef en vooral geen uitzicht op verbetering. Frank Schaeffers kon het niet meer opbrengen om te wachten totdat er begin 2001 een bestuurswisseling plaatsvindt. Op 12 juli werd immers een akkoord bereikt met de gemeen te dat voorziet in een verbouwing en de komst van een afdeling voor jeugd van twaalf tot zestien jaar bin nen Dingus. "De intentieverklaring heeft me persoonlijk niet op kunnen vrolijken. Er was te veel gebeurd. Ik was al te zeer verpest. Duidelijk was daarom ook dat ik nooit in het nieu we bestuur zitting zou kunnen nemen. Het op-en-neer van de laat ste weken is voor mij de zoveelste teleurstelling in een aanhoudende früstratiestroom van tien jaar. Het maakt me niet meer uit waar nu weer de problemen vanaf komen. Ik vrees sowieso een nooit aflatende ellende en geloof er totaal niet meer in", zo schrijft Schaeffers in zijn afscheidsbrief aan de medevrijwilli- gers. AFTAKELINGSPROCES Toen Frank Schaeffers beginjaren negentig aantrad als vrijwilliger was Dingus nog een levendig jongeren centrum dat bol stond van de creati viteit. Het pand Hoenderstraat 10 stond bekend als een cultuurtempel en niet alleen qua muziek. Frank Schaeffers kon zijn creativiteit kwijt in de organisatie van de themaweek enden. Daar vond hij ook de inspira tie voor zijn latere werk als kunst schilder. Maar de tijden zijn veranderd. Sinds eindjaren tachtig raakte het jongerencentrum in con flict met de gemeente en Synthese. Met hangen en wurgen vierde OJC Dingus onlangs nog het 35-jarig bestaan. De hoop op een betere toe komst heeft het vertrekkende bestuurslid laten varen. "Nog nooit heb ik een bestuurslid enigszins vol daan zien vertrekken. Het lijkt alsof je vanaf de eerste dag als bestuurslid met een kaasschaaf steeds kleiner gemaakt wordt. Totdat er niets meer Tel. 0478 - 568 415 Lederen kleding voor dames en heren Keuze uit meer dan 1000 stuks in 100 modellen Jacks- Jassen- Broeken- Blazers- Mantels enz. normaal 299,- 399,- 399,- 449,- 599,- NU 199,-250,-299,-349,-399,- v_ E N L O DEN BOSCH. M_ A A _S T R 1 C H T DOR D R ECHT. E 1 N _D H O V E N T 1 L B U R G B R E D A V E N RAY over is van je oorspronkelijke moti vatie. Ook je geduld en respect voor anderen lijdt niet te stuiten verlie zen. Ik vraag me zelfs af of het nog wel te rechtvaardigen is om nieuwe bestuursleden dit aan te doen..." Duidelijk is dat secretaris Schaeffers een van de vele slacht offers is geworden van het aftake lingsproces van Dingus. Talloze bestuursleden, vrijwilligers en een complete generatie jongeren zijn hem in de voorbije jaren ontmoe digd voorgegaan. Hij vergelijkt het gesubsidieerde jongerencentrum met de rioolput van Venray. "Als bestuurslid mag je je eigen porte monnee trekken om de tent overeind te houden, al je energie erin te stop pen zowel in tijd als emotie, mag je je uit laten maken voor subsidie ops lorpende zuipsnuivende blowerd, je laten behandelen als ultieme lijfei gene van Jan en alleman, mag je eens leren wat het betekent om sub sidie te krijgen en mag je hopen datje doelgroep en de jongere vrij willigers dit alles bespaart blijft." ROTZOOI BARSTEN Frank Schaeffers heeft de moed en de hoop opgegeven. "Ondanks de versterkte positie van de laatste maanden geloof ik er geen snars van dat er iets fundamenteels verandert. Wat er ook gaat gebeuren (deal, rechtszaak of iets anders) ik ver wacht niets meer dan ellende en mijn geduld is schoon op. Dingus als nul-gulden-per-uur-figuren tent en subsidieontvanger moet gewoon weg oplossingen gaan bieden waar van professionals maar al te goed weten dat er geen oplossingen voor bestaan. Dingus 'moet maar dit, moet maar dat' ten koste van indivi duele vrijwilligers die vogelvrij en rechteloos verklaard worden." Hij vindt dat de opvang van probleem jongeren, zoals Synthese dat wil. niet werkt. "Want Dingus als opvangcentrum plus als cultureel centrum betekent moeilijkheden." In zijn ontslagbrief doet de ver trekkende secretaris een beroep op zijn mede-bestuursleden en vrijwil ligers. "Ik zal jullie verder onuitput telijke en onuitstaanbare details besparen over het waarom. Want jullie hebben hier ook ruimschoots ervaring mee. Doe in godsnaam het zelfde en laat de rotzooi gewoon barsten. Hard, misschien smerig, ik weet het, maar ben redelijk voor jezelf. Een jongerencentrum is veel waard maar het moet wel binnen bepaalde proporties blijven. De kos ten (niet alleen financieel) die enke len moeten maken voor de baten van meerderen is volledig uit de klau wen gegroeid." Frank Schaeffers gaat zich nu vol ledig richten op zijn grote hobby het schilderen. Dingus zal als een ver werkingsproces terugkomen in zijn schilderijen. Samen met kroegdich- ter Werdenibeld, beiden hebben hun artistieke 'roots' in Dingus, is hij bezig met een project dat begin vol gendjaar het levenslicht zal zien. De gemeente Venray wil AV Venray voor de organisatie van de Vlakwatercross voor het jaar 2001 een subsidie van 4000 gulden verschaffen, In het jaar 2000 ont ving de Vlakwatercross van de gemeente een subsidie van 2500 gulden. Het evenement wordt in het jaar 2001 voor de 25ste keer georgani seerd. In dit jubileumjaar wordt de Vlakwatercross een tweedaagse happening. NAAMSBEKENDHEID In 1998 is door de gemeenteraad de kadernota Evenementen vastge steld met als doel een belangrijke bijdrage te leveren aan de ambitie van Venray en om nadrukkelijker naamsbekendheid te verwerven. Hierin is het streven vastgesteld om kwaliteitsverbetering van de evene menten te stimuleren en zo een belangrijke bijdrage te leveren aan de betekenis van evenementen voor de lokale bevolking. De gemeente wil verder aan de Kennedymars een subsidie van 8000 gulden verstrekken. De Muziekfeesten Merselo kunnen 6000 gulden tegemoet zien, het internationale judotoernooi van jud overeniging Venray 3500 gulden, de Avondvierdaagse Venray 3500 gul den Venray Muzikaal Totaal 5500 gulden Fietsvierdaagse Venray 9000 gulden, Sportgala Venray 4000 gulden en het WK Powerman 71.250 gulden. De Wielerronde Ysselsteyn kan op een eenmalige bijdrage van 1000 gulden rekenen. Voor nieuwe evenementen heeft de gemeente Venray voor het jaar 2001 nog 5500 gulden beschikbaar. IJSBAAN Verder liggen er op dit moment geen concrete aanvragen voor een subsidiebijdrage. Onlangs is het ini tiatief van de Stichting Eventjes voor de exploitatie van een ijsbaan op het Schouwburgplein definitief afgeketst, omdat de stichting de financiering niet rond kreeg. In diverse gesprekken met de gemeen te is over een financiële gemeente lijke bijdrage van ongeveer 20.000 gulden gesproken. Dit had nog uit het budget van 2000 betaald kunnen worden, omdat de expfloitatie ook grotendeels in 2000 zou plaatsvin den. De stichting wil het initiatief volgend jaar weer (tijdig) oppakken. Indien de exploitatie volgend jaar wel doorgang vindt, dient er door de gemeente een afzonderlijk besluit vormingstraject te worden opgestart over de toekenning van een finan ciële bijdrage, omdat in hel budget voor 2001 nog maar 5500 gulden over is. MENSELIJKE KASTELEN Daarnaast heeft de gemeente Venray een puur oriënterend gesprek gevoerd met de heer F. Kronenberg, die het fenomeen 'Castellers' in Venray wil introduce ren. 'Castellers' (Catalaans) ver wijst naar een groep mannen en vrouwen, in de leeftijd van 5 tot en met 70 jaar, die samen 'menselijke kastelen' bouwen. De groep Castellers waar hij contacten mee heeft, zijn uitgenodigd door de stad Kopenhagen om daar een demon stratie te geven. Mocht er in Venray interesse bestaan, dan kan de trip naar Denemarken gecombineerd worden met een 'korte stop' in Nederland. In het overleg is door de gemeente Venray aangegeven dat er eerst draagvlak gecreëerd dient te worden in het Venrayse en daarvoor zullen diverse verenigingen bena- derd worden. Dan kan ook een beoordeling plaatsvinden of dit eve nement in aanmerking komt voor een subsidie. Begin oktober haakte V&D af om in Blekersveld een 4000 m2 grote winkel te openen. De gemeente zette desondanks de plannen voor dat gebied door. Projectontwikkelaar Development Coordination ging naarstig op zoek naar een vervangende publiekstrekker. "Gezien de grote oppen lakte zal het alternatief uit meerdere winkels bestaan. Ik ver moed dat we vlak na de jaarwisse lingen met de namen naar buiten komen", zegt Wim Westerhof van Development Coordination. De Devcnterse projectontwikkelaar vindt dat de onderhandelingen voorspoedig lopen, "V&D is een heel bijzondere formule met een goede naam. Met de winkelketens waar we n u mee onderhandelen ligt dat iets anders. Maar zij vol doen aan de norm om de aantrek kingskracht van het Venrayse cen trum plus do loop door het ^winkelgebied te vergroten." PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5