PEEL EN MAAS de Studio uterpe huldigt gouden jubilaris Sfeerverlichting in bomen u Venray vraagt uitstel voor 'ruimteregeling' Cliënten RIAGG tevreden Eerste intocht Sinterklaas was in Venray Waals: "Duitse overheid moet waakzaam blijven" www.awi llems.n Jenniskens_ Oorlogstuig Onder scheiding Theo Martens Uitstel N )or Venray Gouden V 'muziekspeld voor Joep Vossen Winterschilder 'korting Creemers gaat veel verder I Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571 481 INTERIEURSTYLISTEN De Trends De intrieurtrends van vandaag vindt u bij de Stu dio. De nieuwste kleuren, originele materialen en verrassende confectiemogelijkheden. Als u wilt weten hoe actueel en stijlvol uw interieur kan zijn, zit u goed bij de Studio. Op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect cor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl De gemeente Venray heeft voor horecagelegenheden richtlijnen voor het aanbrengen van sfeerver lichting in bomen opgesteld. In principe is verlichting mogelijk, als het een tijdelijk karakter heeft ter verhoging van de sfeer gedu rende de feestmaanden. @all- mag-inspr:Afgelopen winter bracht de ondernemer van restau rant Eigen Wijze verlichting aan in een laanboom op openbaar ter rein. De gemeente Venray heeft deze ondernemer toen geadvi seerd de verlichting te verwijde ren in verband met mogelijk gevaar en overlast. Op initiatief van het college van B en W is de verlichting toen toch blijven han gen. De heer Lamers (Samenwerking Venray) vroeg zich of de gemeente Venray in het plangebied Brabander onderzocht heeft of er wellicht 'oor logstuig' in de grond zit. "In de Tweede Wereldoorlog is in dat gebied flink gevochten. Mocht er iets gevonden worden, dan loopt de gemeente Venray hel risico dat de bouw van de woningen stilgelegd worden", zei de heer Lamers vorige week woensdag in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. Een onderzoek van de landelijke over heid in het gebied De Brabander heeft geen 'oorlogstuig' opgeleverd, antwoordde wethouder Kersten. Op basis van die informatie is de keuze gemaakt om het gebied niet langer te onderzoeken op 'oorlogstuig'. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard SCHRIFTELIJK VERZOEK In principe kan dit jaar van de mogelijkheid 'verlichting aanbren gen in bomen' gebruik gemaakt worden door horecagelegenheden binnen de gemeente Venray. Willen ondernemers in aanmerking komen voor het aanbrengen van sfeerver lichting, dan dienen zij hiervoor een schriftelijk verzoek bij de gemeente in te dienen. Hiervoor is door de gemeente een aanvraagformulier opgesteld. Bij de beoordeling wordt getoetst op beeldkwaliteit (gestreefd wordt naar sfeervolle uitstraling, wat wordt bereikt door veel kleine licht punten, bestaande uit maximaal twee kleuren; maximaal vijf bomen per aanvrager), locatie (bomen in openbare ruimte, geen lei- of bolbo- men, in principe bij horecagelegen heden, waarbij een minimale afstand tot de woningen van vijf meter in acht moet worden geno men), verlichtingsperiode (laatste weekend van oktober tot laatste weekend januari, met brandtijdstip tot 01.00 uur in verband met beper king overlast), techniek (boven trot toirs ophanghoogte vanaf 2,50 meter, boven rijweg en parkeer plaatsen vanaf vijf meter en hoger), algemeen (de overeenkomst wordt aangegaan voor een periode van maximaal drie jaar In de overeen komst zal de overdracht van aan sprakelijkheid worden geregeld). De Duitse overheid moet waak zaam blijven en handelend optreden om het neonazisme in dat land de kop in te drukken. Dat was de bood schap van burgemeester Waals, afgelopen zondag op het Duitse kerkhof tijdens de jaarlijkse Volkstrauertag. Waals baseerde zijn boodschap op een Duitse documen taire waarin een beeld geschetst werd van een groep Neonazi-jonge- Tijdens het jaarlijkse Ceciliafeest van het kerkelijk gemengd zangkoor in Merselo is Theo Mariens, direc teur van de basisschool in Merselo. onderscheiden met de zilveren medaille van de Nederlandse St. Gregoriusvereniging. Theo Martens is lid geworden van het koor in 1975 en werd organist in 1976 als opvolger van de toen over leden Zuster Benigna uit Horst. Eind 1984 werd Theo naast organist ook dirigent van het koor. Deze dub bele functie was niet altijd even gemakkelijk, toch heeft Martens met al zijn inzet het koor op zijn manier leiding weten te geven, met wat ineer accent op de Nederlandse gezangen. Tijdens die periode heeft hij ook nog een zangbundel mee samengesteld voor de parochie, bedoeld voor volkszang. Na zo'n twaalf jaar heeft hij wegens tijdge brek het dirigentschap opgegeven, maar bleef wel orgel spelen. Theo was en is nog altijd bereid te helpen waar nodig. De gemeente Venray heeft aan provincie Limburg gevraagd opgavetermijn' voor de rege- j 'Ruimte voor Ruimte' voor gemeente Venray te verlengen 1 december. )at vertelde wethouder Kersten rige week woensdag tijdens de combineerde commissievergade- g Agrarische Economie en ilieu en Stedelijke Ontwikkeling, gemeente rekent erop twee ken respijt van de provincie te jgen. Op woensdag 15 november iseerde de 'fatale termijn' voor iave bij de provincie. RISICO :ind oktober kwam de Ruimte or Ruimte-regeling in Venray op helling te staan omdat de project- wikkelaar op het laatste nippertje aakte. Hij vond het risico te groot lin Venray 33 woningen op ruime veis te bouwen. Deze extra bouw mogelijk omdat 33 veehouders te nnen hebben gegeven te stoppen Ihun bedrijf. Voor het slopen van stallen krijgen zij een vergoe- ig. De gemeente Venray kan de lopkosten terugverdienen door de gilte van extra bouwkavels in het itengebied. In de vergadering van itember ging de gemeenteraad g akkoord om aan de regeling el te nemen. De gemeente zou or de uitvoering een projectont- kkelaar in de arm nemen om zo financiële risico af te wentelen. Naast de projectontwikkelaar die oktober afhaakte, is de meente Venray ook met een ande marktpartij in gesprek. De meente Venray heeft van gedepu- irde Driessen nog geen antwoord Laar verzoek gekregen. "We heb- het gevoel dat we er wellicht nog uit kunnen komen, maar lebben iels meer tijd nodig van inschrijvingen door Noord- .kidenlimburgse gemeent.cn [de eerste fase van de regeling lie voor Ruimte heeft tot dus- 50 woningen opgeleveul. sneerde Staten van Limburg len deze woningen als extra (ftgenf toezeggen aan de ffende gemeenten. Mei. de igging nemen de gemeenten voorfinanciering van 30 mil- gulden over van de provincie, gemeente Venray heeft, net als derweert, aangegeven dat zij er tijd nodig heeft voor de fait vorming en op een later stip nog willen inschrijven op ningen. Venray maakt op 1 %|)er het definitief standpunt ivirmd. Het aantal vierkante ters te slopen slalruimte «draagt in Venray 42.000, de provincie", vertelde wethouder Kersten. "De provincie heeft de gemeente Venray eerder gevraagd alles op alles te zetten om de rege ling ook voor Venray waar te maken. Venray met z'n grote inten sieve veehouderij zou, ook in de ogen van de provincie, een promi nente rol in het hele Ruimte voor Ruimte-verhaal moeten spelen." PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws De cliënten van de RIAGG Noord-Limburg zijn over het algemeen erg tevreden over de bejegening (respect, vriendelijk heid, correctheid, etc.) door de medewerkers van de RIAGG. Ook de hulp die door de RIAGG geboden wordt stemt tot tevreden heid. Dit blijkt uit een onderzoek van de Cliëntenraad van de RIAGG Noord-Limburg. In dit onderzoek werd aan de cliënten gevraagd wat ze vinden van hun contact met de RIAGG en wat zij van de cliënten raad verwachten. WACHTTIJDEN Van de circa 800 cliënten die benaderd werden voor dit onderzoek heeft maar liefst 46% gereageerd. Duidelijk minder tevreden zijn de cliënten over de lange wachttijden voor de start van de behandeling. Tachtig procent van de cliënten die reageerden geeft aan niet op de hoogte te zijn van de taak van de cliëntenraad. Als belangrijkste taken waar de Cliëntenraad zich voor zou moeten inzetten wordt opheffing van de wachtlijsten, vrije inzage in het eigen dossier en een goede patiëntenvoorlichting genoemd. In geringe mate is er interesse om zelf betrokken te worden bij de Cliëntenraad. Dit stelt de Cliëntenraad, die momenteel kampt met onderbezetting, enigszins teleur. Naast de verkregen duidelijk heid over de taken die de achterban voor de Cliëntenraad weggelegd ziet, had de Raad door middel van dit onderzoek ook graag nieuwe leden geworven. De harmonie gaat altijd voor.... 25 november viert Harmonie aar jaarlijks St. De viering begint om uur met een H. Mis in de Kerk voor de in leven zijn en overleden leden van het waarna om 20.00 uur een start in verenigingslo- Perdstal aan de Kempweg. deze viering zal Euterpe Piet v. Els in de zetten. Piet is namelijk van Euterpe! Vroeg begonnen let is al sinds zijn achtste muzi- t. Het begon allemaal, toen zijn ;r Jo hem meenam neer de repe- van Euterpe in de toemalige Wilhelmina. De es-klarinet td zijn instrument en hij kreeg les Jacob Siebers en Jan Verstegen, [boekte goede vooruitgang, ook dat hij thuis een stok achter de ir stond: Piets vader nam elke nd muzikaal huiswerk af! Het eigenlijk ook haast niet anders, is een telg uit een beroemde irayse muziekfamilie, want vader Els en zijn zeven zonen hadden ;maal een groot hart voor de asmuziek. Zus Mariet kreeg op re leeftijd ook nog de smaak te leen, want een jaar of tien gele- nam zij de saxofoon te hand en is nu ook in de harmonie te Seld-made man )e saxofoon werd uiteindelijk het instrument waar Piel voor os. Niet zo maar, want hij maakte stapjes naar de bes-klarinet, de bo ('Probeer die maar eens', zei Verstegen ooit tegen hem) en naar het slagwerk en de bek- [S, Midden zestiger jaren koos hij or de sax. Evenals op de vorige irumenten, leerde Piet ook de ofoon bespelen dankzij nijvere fstudie. Hij is zogezegd een echte 'made man. Overigens speelt vandaag de dag nog steeds ;ofoon. en dat wil hij ook graag ven doen. Successen n zijn muzikale loopbaan heeft t enorme successen geboekt, ivel solistisch als met het korps, nam regelmatig deel aan solis tenconcoursen, waar hij veel prijzen in de wacht sleepte en daardoor als voorbeeld voor veel andere muzi kanten diende. Ook ging hij regel matig met de harmonie op concours. Tweemaal werd Euterpe daarbij landskampioen, in 1967 en 1972. Twee fantastische successen! Piet was er bij. In 1972 promoveerde Euterpe bovendien naar de superieu re afdeling. En ook in deze opmer kelijke prestatie had Piet zijn aan deel. Van alle markten thuis Naast de harmonie door Piets naam ook in andere gezelschappen op. Hij was van alle markten thuis. Als slagwerker heeft hij enige tijd deel uitgemaakt van de drumband van Euterpe, waar zijn broer Fer destijds instructeur was. Toen in Venray de eerste joekskapel de Plaarzek werd opgericht, was Piet er ook bij. Samen met broer Jo ('Van hem heb ik geleerd om echt muziek te maken') was hij lid van de Rank Xerox All Stars, de big band van zijn werkgever. Tijdens het afscheid van directeur Sonnenborn van het bedrijf, een aantal jaren geleden, werd deze inmiddels ter ziele gega- ne band weer opnieuw geformeerd om die gelegenheid muzikaal op te luisteren. 'Ik vond het een hele eer, dat ik toen weer gevraagd werd om mee te doen', zegt Piet trots. Vroeger en nu Wat zijn nu de verschillen tussen vroeger en nu, wanneer je als jubile rend muzikant terugkijkt naar de afgelopen halve eeuw? Piet gaat rechtop zitten. 'Er zijn positieve en negatieve veranderingen', zegt hij. 'Vroeger, in zaal Wilhelmina had den we een fantastisch verenigings lokaal, waar je na de repetitie gezel lig aan de bar een afzakkertje kon nemen, je geluk beproefde aan de gokkast, een partijtje biljart speelde of een kaartje legde. Tegenwoordig in de Perdstal is dat noodgedwon gen een stuk bescheidener. Vroeger wilde het ook wel eens heel plezie rig uit de hand lopen, dan kwam ik pas thuis in de vroege uurtjes. Nu ben ik op tijd naar huis. Maar dat heeft ook iets met mijn leeftijd te maken', grapt hij. Wat ernstiger ver volgt hij: 'Vroeger was het allemaal ook wat kleinschaliger en hadden we leuke tradities. Zo gingen we voor een optreden vanuit het vereni gingslokaal in marscolonne naar het huis van de president om het vaan del op te halen. Vandaar trokken we verder naar de plek waar we moes ten optreden. Meestal een serenade of een straatoptreden. Tegenwoordig is dat er niet meer bij, het moet allemaal een stuk effi ciënter gaan. Maar wat ik wel fan tastisch vindt, zijn de concertoptre dens zoals met nieuwjaar en natuurlijk de tweejaarlijkse Venray Proms'. Thuisfront Terwijl Piet zo verteld, zit zijn vrouw Nelly glimlachend te luiste ren. De vrouwe achter de muzikant. 'Ik ben vanzelf in de muziek ver zeild geraakt', zegt ze, 'hoewel ik geen noot kan lezen'. De vereniging legt ook haar verplichtingen op aan de muzikanten, en dan is een goed thuisfront zeer belangrijk. Ze ver volgt: 'Lid van een vereniging zijn betekent: er vol voor gaan. De har monie gaat altijd voor. Dan moetje zo nu en dan ook inleveren, maar dat is de consequentie van je lid maatschap. Daar moet je achter staan. Dat hebben we onze kinderen ook altijd voorgehouden. Helaas zie je, dat dat tegenwoordig ook wel eens anders verloopt. Veel mensen nemen het allemaal toch wat vrij blijvender op'. De toekomst Ook hun kinderen Monique en John, het kon bijna niet anders, kre gen de muziek met de paplepel ingegeven en zijn allebei ook actief als muzikant. Zelfs kleinzoon Martijn heeft het muzikale bloed al in zijn aderen zitten en maakt regel matig muziek, samen met opa Piet! En Piet hoopt nog heel lang met veel plezier de saxofoon te bespe len, voor zichzelf maar ook voor het muziekminnend publiek. Immers, als echte telg uit het geslacht van Els is een leven zonder muziek voor hem niet denkbaar! DONDERDAG 23 NOVEMBER 2000 - NR. 47 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Elk jaar zendt de televisie live de aankomst van Sint- Nicolaas uit. Dat gebeurt bijna altijd in Noord- Holland. nu eens in Medemblik of Hoorn, dan weer in Enkhuizen of Volendam, een enkele keer in Amsterdam. Als het Sint belieft, wil hij ook wel eens in het Friese Harlingen of elders rond de Zuiderzee aankomen. Maar de aller eerste keer dat Sinterklaas in ons land officieel werd ingehaald, was in Limburg. In Venray, om precies te zijn. In 1888. Niet per boot, want in Venray lag ook toen al niet aan de Maas. Maar gewoon, in een rijtuig. Plechtige optochten in een rijtuig door de stad zijn van later datum. Het is bekend dat in de jaren twintig de Sint door Venlo, Deventer en Leeuwarden reed. De eerste officië le intocht met aansluitende rond tocht in Amsterdam vond pas in 1934 plaats. Venray was de hoofd stad dus bijna een halve eeuw voor geweest. Na de feestelijke intocht zaterdag in Woudrichem, bracht Sinterklaas zondag al een bezoek aan Venray. De goedheiligman en zijn zwarte pieten werden hartelijk door burge meester Waals en de vele kinderen begroet én toegezongen. Ongetwijfeld hebben vele (lieve) kinderen al iets in hun schoen gehad! Joep Vossen van Euterpe Venray 'is woensdagavond onder scheiden met de gouden >peid van de Limburgse Bond van Muziekgezelschappen; nL8M;!. Tijdens een bijeenkomstin het gemeenschapshuis in Wcns-urn kreeg Vossen de sncld en de üaat- bij behorende oorkonde uitgereikt door Jos van Nuenen, namens de FKM (Federatie Katholieke MuziekgezèlsehuppenT en de LBM. Joep Vossen is een boegbeeld in de Vcuiitosc mmidovcichl. oj al twintig jaar lid van Euterpe em is o i achttien tin oe-m - v,- waarvan zestien jaar ais voorzitter. Vossen is op véle fronten aktiel' binnen de Vcnrayse harmonie en de federatie, in het bijzonder als organisator van her Joeks- kapeilenfestival in Venray en ook \^bij de Proms.J ren die een Oostduits dorp terrori seert, en waarbij de lokale overheid haai" schouders ophaalt. Zondag was de Duitse ambassadeur Von Puttkammer voor het laatst aanwe zig tijdens Volkstrauertag in Ysselsteyn. Voor zijn bijdrage om de banden tussen Nederland en Duitsland te verstevigen ontving hij de Albert Schweizer plakette. de hoogste onderscheiding van de Volksbund fur Kriegsgraberfiirsorge. Van de gemeente Venray ontving de ambas sadeur uit handen van burgemeester Waals een schaal met het gemeente lijk wapen. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Bel voor meer informatie: 0478-632044 Ruim 150 jaar ervaring. Grotestraat 57, Postbus 9 5820 AA Vierlingsbeek JJ Telefoon: 0478-632044 Telefax: 0478-632046 Creemers

Peel en Maas | 2000 | | pagina 17