HOE ZIET HET PLATTELAND VAN VENRAY ER IN 2010 UIT? Kortom: hoe ziet het platteland van Venray er in 2010 uit? Ruimte voor boeren Perspectief 2: Platteland als de tuin van Venray Perspectief 3: Ruimte voor boeren burgers buitenlui Perspectief I illustraties: studio Peterink Partners Gevolgen voor maatschappelijk en cultureel leven: De kerkdorpen groeien qua voorzieningen en qua inwonersaantal. De autochtone bevolking krijgt er nieuwe buren bij: de bewoners van de nabij gelegen woon/recreatieparken. Sfeer wordt een belangrijk kernwoord. In het gemeentehuis wordt vrijdag I december het debat over de toekomstige invulling van het platteland van Venray gehouden. Een heel belangrijk debat, omdat de gemeente Venray voor essentiële keuzes staat. Hoe gaan we het platteland inrichten? Welke prioriteiten moe ten worden gesteld? Wat willen de bewoners van het buitengebied? Welke claims liggen er? Behouden de agrariërs hun grond of krijgt het platteland een andere functie dan de traditio nele? Waar kan de intensieve veehouderij zich nog ontwikkelen? Waar krijgt de natuur voor rang? De belangstelling voor het debat is groot. Ruim 130 organisaties, dorpsraden, belangengroe peringen en inwoners van de kerkdorpen en het centrum van Venray hebben zich inmiddels ingeschreven voor het debat, dat vrijdag I december van 13.00 tot 17.00 uur plaatsvindt. Als opstap naar het debat zijn drie perspectieven voor de toekomstige invulling van het Ven- rayse platteland geschetst. De drie perspectieven geven voeding aan de keuzes die moeten worden gemaakt. De drie perspectieven hebben vergaande consequenties voor de mensen die wonen, werken en leven op het platteland. In ieder perspectief zijn de accenten anders gezet. Agrariërs zullen er altijd blijven. Natuur ook. En er zullen ook altijd mensen blijven wonen op het platteland. Maar hoe groot zal in de toekomst hun 'aandeel in' en 'claim op' het buitengebied van Venray zijn? Hoe verhouden ze zich tot elkaar? In de drie perspectieven zijn die 'aandelen' en 'claims' anders ingekleurd. Voor meer informatie over het debat kunt u contact opnemen met Bureau Communicatie van de gemeente Venray: 0478 - 523321. Het platteland van Venray is primair bedoeld voor de agribusiness. Natuur en landschap en ook wonen en recreatie zijn hieraan ondergeschikt. De landbouw ontwikkelt zich tot een bedrijfstak met moderne, hightech bedrijven die maatschappelijk verantwoord produceren. Gevolgen voor economie: Landbouw, glastuinbouw en veehouderij kunnen zich op eigen wijze, binnen de wettelijke milieukaders, blijven ontwikkelen. Het spel van de vrije markteconomie bepaalt welk type bedrijven en producten kans heeft om te groeien. Het buitengebied is minder geschikt voor recreatie en 'a toerisme. Het buitengebied is (ook economisch) van de agrariërs. De burgers van Venray stad hebben amper bemoeienis met het platteland. n Ysselsteyn wordt het centrum van de intensieve, moderne, grootschaliger en innovatieve landbouw, glastuinbouw en veehouderij. Hightech I bedrijven, toeleveringsbedrijven, scholing, innovatie worden geclusterd en geconcentreerd. Die bedrijven krijgen de ruimte om zich te vestigen ec en waar mogelijk uit te breiden binnen de strenge kaders van milieuwetgeving en dierenwelzijn. Nieuwe initiatieven (zoals bijvoorbeeld een var- m kensflat) worden in dit gebied gestimuleerd, binnen bovengenoemde kaders. I 0' Gevolgen voor natuur en milieu: c Voor de landbouw als voor alle andere bedrijvigheid gelden de reguliere normen ten aanzien van milieu. Zoals moderne bedrijven betaamt, hou- c den zij met hun bedrijfsvoering hiermee rekening. De huidige natuur- en bosgebieden blijven bestaan. Ontwikkeling van nieuwe natuur vindt f hoofdzakelijk plaats aansluitend aan de grote natuurgebieden in de regio (Peelvenen, Hamert, Stippelberg). Op bescheiden schaal, in het kader van natuurcompensatie, vindt natuurontwikkeling plaats binnen de gemeente, aansluitend aan de bos- en natuurgebieden. Gevolgen voor ruimtelijke ordening: De kerkdorpen zijn het centrum van de agrarische activiteiten. Ze breiden amper uit en richten zich op de autochtone bevolking. Oostrum en Leunen zijn een fysiek onderdeel van Venray geworden, weliswaar met behoud van hun eigen karakter. Op het platteland is er ruimte voor vrij- heid. Het platteland functioneert als groene buffer voor Venray stad. PEEL EN MAAS donderdag 23 november 2000 - Pagir El Natuur en landschap zijn de belangrijkste functies van het platteland van Venray. De accenten liggen op ruimte, rust en groen. De landbouw is ondersteunend aan het behoud van de diversiteit van het landschap en de natuur. Recreatie en toerisme vindt low profile plaats. Gevolgen voor economie: De agrariërs in het grootste deel van het buitengebied genereren nieuwe inkomsten uit de multifunctionaliteit van het platteland (recreatie, agra risch natuurbeheer, biologische landbouw) en zijn met hun (duurzame) producten georiënteerd op de lokale markt (Venray stad kerkdorpen). Zij ontwikkelen en vermarkten ook de streekproducten Op enkele plaatsen is ruimte voor grootschalige landbouw, bijvoorbeeld rondom Ysselsteyn, Oirlo en Vredepeel, Hier bevinden zich met name moderne, intensieve veehouderijen met de toeleverende en verwerkende bedrijvigheid. Gevolgen voor natuur en milieu: Natuur en milieu loopt als een rode draad door het platteland van Venray. De geclusterde landbouw en veeteelt produceren schoon, diervrien delijk en milieu verantwoord. In het overige deel van het platteland staat (agrarische) natuurontwikkeling centraal. De beekdalen zijn 'fonkelende diamantjes' in het buitengebied. Gevolgen voor ruimtelijke ordening: De ondernemers in het agri-centrum in Ysselsteyn krijgen waar mogelijk binnen de strenge kaders van milieuwetgeving en dierenwelzijn uitbrei dingsmogelijkheden. Ysselsteyn wordt een agrarisch centrum. De agrariërs in het overige deel van het buitengebied profiteren van de multifunc tionaliteit van het platteland en richten hun bedrijf daar op in. Dit deel krijgt het karakter van low profile natuurgebied. Het is niet de bedoeling dat het wordt ingericht voor massatoerisme. Rust en groen zijn de kernwoorden. Oostrum en Leunen zijn een fysiek onderdeel van Venray geworden, weliswaar met behoud van hun eigen karakter. De kerkdorpjes groeien amper. Ze liggen als 'parels in het groen' omsloten in en door de natuur. Gevolgen voor maatschappelijk en cultureel leven: Het maatschappelijk en cultureel leven van het platteland speelt zich hoofdzakelijk af in de kerkdorpen. Zij kleuren dit zelf in. Er zijn verenigingen, er is een dorpscafé en een gemeenschapshuis. Voor de overige diensten zijn de dorpelingen aangewezen op Venray stad. Wonen en recreëren worden de belangrijkste functies van het platteland van Venray. De randen van de stad en dorpen worden aantrekkelijke uil loopgebieden. Daarnaast zijn er landgoederen met riante woonmogelijkheden. Het buitengebied biedt alle functies om de burgers van Venray, maar ook toeristen en dagjesmensen op een aangename wijze te vermaken. Natuur en landschap, maar ook landbouw zijn dienstig aan deze invulling. Er is diversiteit in het landschap en in de natuur. Door de riante woonmogelijkheden wordt Venray aantrekkelijk voor het (top)kader- personeel, waardoor Venray meer hoogwaardige industrie kan aantrekken. Gevolgen voor economie: Het toerisme en de woon/recreatieparken zorgen voor een nieuwe economie in het buitengebied. De kerkdorpen spelen nadrukkelijk in op het toerisme. Denk hierbij aan restaurants, hotelletjes, cafés, terrassen en winkeltjes. Ook Venray stad profiteert van het toerisme (winkelen, uitgaan cultuur, ontspanning). Daarnaast is er ruimte voor de agrarische sector. Op enkele plaatsen is ruimte voor grootschaliger landbouw, bijvoorbeeld rondom Ysselsteyn, Oirlo en Vredepeel. Voor het overige bestaat de landbouw vooral uit kleinschalige landbouw, die zich richt op de voedselvoorziening voor de inwoners van de dorpen, de woonparken, de toeristen en Venray stad. Gevolgen voor natuur en milieu: Natuur en milieu spelen een minder prominente rol. Ze zijn dienstbaar aan en een voorwaarde voor de economische activiteiten op het platte land. Gevolgen voor ruimtelijke ordening: De kerkdorpen kunnen groeien vanwege de economische activiteiten. Er wordt op het platteland ruimte gecreëerd voor landelijk wonen en vocx stadsparken. Op het platteland worden ook toeristische attracties gebouwd. Denk bijvoorbeeld aan een pretpark, een speeltuin, een kinderboer derij, golfterreinen, een zorgboerderij en een openluchtzwembad. De voorzieningen in het buitengebied zijn gericht op recreatie van de burgers van Venray, de toeristen en de mensen in de woon/recreatieparken. Gevolgen voor maatschappelijk en cultureel leven: Het maatschappelijk en cultureel leven van het platteland speelt zich hoofdzakelijk af in de kerkdorpen. Zij kleuren dit zelf in.Er zijn verenigin gen, er is een dorpscafé en een gemeenschapshuis. Voor de overige diensten zijn de dorpelingen aangewezen op Venray stad.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 14