Venray goed voorbereid op nieuw belastingstelsel Toon Hermans Huis: geestelijk vangnet Limburgers 'beste afvalscheiders' Bezwaarschriften Jerusalemstaete ongegrond Aanleg en herstel boerenerven Haröldtï LENSSEN 2 ïn "6 S op \JTunhoek I Vlieg- activiteiten )Oven De Peel Automobilisten op de bon J Wandeltocht in Merselo Vacaturebank vrijwilliger- scentrale LLTB gaat agrariërs ondersteunen Puinbreker bij Raad van State Fictsster gewond -Pa EEL EN MAAS donderdag 23 november 2000 - Pagina 11 Geen problemen voor uitkeringsgerechtigden De gemeente Venray zegt vol- oende te zijn voorbereid op even- icle problemen voor de ongeveer 10 uitkeringsgerechtigden in de eineente bij de invoering van het ieuwe belastingplan in 2001. Het allege van b en w schrijft dit in en reactie op eerdere door de ocialistische Partij (SP) afdeling ènray gestelde schriftelijke vra- en. De SP had de sociale dienst van gemeente Venray gevraagd om snel mogelijk te komen met een |an van aanpak voordat het nieuwe eiastingplan in 2001 wordt inge- oerd. Een plan dat zich niet alleen mag beperken tot voorlichting, maar ook een actieve benadering van de doelgroep bijstandsgerechtigden omvat, aldus de SP in haar brief. In het nieuwe belastingplan, waarin de verschillende tariefsgroepen ver dwijnen, moeten bijstandsgerechtig den diverse heffingskortingen bij de belastingdienst aanvragen. Als ze dit niet doen, kunnen ze onder de bijstandsnorm terechtkomen, zo wees de SP Venray in haar brief aan het college. Zo kan het mislopen van de alleenstaande ouderkorting meer dan 200 gulden per maand schelen. Een onderzoek van de SP heeft uitgewezen dat slechts een klein aantal gemeentelijke sociale diensten adequate maatregelen heeft genomen om te anticiperen op de problemen. Het college antwoordt dat de gemeente Venray al in september 2000 is gestart met het in kaart bren gen van de gevolgen van de herzie ning van het belastingstelsel voor de bijstandsgerechtigden. Daarop is gericht actie ondernomen door de ruim 200 uitkeringsgerechtigden schriftelijk op de hoogte te brengen van de veranderingen en hen uit te nodigen om met de hulp van de medewerkers van de afdeling socia le zaken het voorlopige teruggaaf- formulier van de belastingdienst in te vullen. 'Tot onze grote tevreden heid heeft ongeveer 90% van deze uitkeringsgerechtigden hieraan gevolg gegeven', aldus het college in zijn brief aan de SP. Ook de nieu we uitkeringsberekeningen zijn door de afdeling sociale zaken inmiddels volledig in beeld gebracht. Alleen een aantal (standaard)beschikkingen (brieven aan cliënten) moet nog worden aangepast. Dat zal naar ver wachting nog voor 1 januari 2001 gebeuren. Daarnaast worden alle cliënten met behulp van een folder van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid nog nader geïnformeerd over de veran deringen met ingang van 2001. ~"De Hoveniers" ruimen gevallen bladeren op. Najaarsactie WinkelCenrum Venray voor inloophuis KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Venray 0478-57I800^-J In verband met de oefening tilip Windmill vinden op vrijdag I november vliegactiviteiten met lilitaire jachtvliegtuigen plaats oven luchtmachtbasis De Peel en e aanvliegroutes daar naar toe. e vliegactiviteiten vinden alleen edurende de daguren plaats. De oefening Tulip Windmill vindt laats in verband met de opleiding an zogenoemde Forward Air ontrollers. Hierbij gaat het om ilitairen die vanaf de grond per dio aanwijzingen geven aan de liegers van jachtbommenwerpers ter de precieze locatie van de aan vallen doelen. Bepaalde locaties p luchtmachtbasis De Peel zullen jdens de oefening als doel dienen, ihet kader van hun opleiding moe it de cursisten in verschillende aktijksituaties leren samenwerken iel Nederlandse F-16's en vliegtui- en van verschillende NAVO-bond- enoten. Vrijdag worden er van ).0O tot 10.00 uur en van 12.00 en 3.00 uur vluchten met Belgische Ifa jets verwacht. Over het alge- leen bevinden zich slechts twee iegtuigen tegelijk in de directe mgeving van de luchtmachtbasis jdens de oefening. De vliegtuigen tarten en landen niet op De Peel. De politie heeft vorige week onderdag bij een snelheidscon- role, gehouden tussen 11.15 uur n 11.40 uur op de Iverloonseweg, 32 automobilisten ekeurd. Van de 186 gecontroleerde voor- ijgangers was de hoogst gemeten nelheid 82 km per uur. terwijl 50 m per uur is toegestaan. Bij een ontrole tussen 11.40 uur en 12.15 lur op de Overloonsweg werden ivens 32 personen bekeurd. Van de 55 gecontroleerde voorbijgangers tas de hoogst gemeten snelheid 85 m per uur, terwijl 50 km per uur is Degestaan. Tussen 12.15 en 12.50 ur werden onder de 92 gecontro- serde voorbijgangers nogmaals 32 ersonen bekeurd. Hierbij was de oogst gemeten snelheid 102 km er uur. YSSELSTEYN De politie heeft vorige week don- erdag bij een snelheidscontrole, ehouden tussen 10.00 uur en 10.55 or op de Peelweg in Ysselsteyn, 32 otomobilisten bekeurd. Van de 134 controleerde voorbijgangers was e hoogst gemeten snelheid 108 km or uur, terwijl 80 km per uur is toe staan. De politie heeft vorige week don ordag bij een snelheidscontrole ehouden tussen 13.55 uur en 15.10 or op de Wanssumseweg in jostrum 40 automoiblisten ekeurd. Van de 781 gecontroleerde 'oorbijgangers was de hoogst geme- :n snelheid 125 km per uur, terwijl Okm per uur is toegestaan. Bij een ontrole die dag, tussen 15.50 uur 16.35 uur op de Stationsweg, 'erden 54 automobilisten bekeurd, 'an de 282 gecontroleerde voorbij- angers was de hoogst gemeten nelheid 79 km per uur, terwijl 50 m per uur is toegestaan. mg geen voorrang verleende Venray. is woensdagmorgen. Het Toon Hermans Huis in Venlo houdt contactochtend. Aan de grote tafel in de huiskamer zitten twaalf mensen geanimeerd met elkaar te praten. Af en toe wordt er gela chen. Dit keer zoeken mensen met kanker en hun naasten elkaar op. Andere keren hebben zij juist meer behoefte aan een individueel gesprek. In het Toon Hermans Huis (THH) vinden zij altijd een luisterend oor, persoonlijke aan dacht, informatie, advies, warme betrokkenheid en rust. "Het Toon Hermans Huis is een plek waar mensen met kanker en hun partner, kinderen of andere naasten terecht kunnen met alle vra gen, emoties en problemen met betrekking tot hun ziekte." vertelt Mart Martens, initiatiefnemer en directeur van de Toon Hermans Inloophuizen. "Na het vaststellen van de ziekte verblijft men maar kort in het ziekenhuis, waar de aan dacht is gericht op medische behan deling. Voor emoties is meestal te weinig ruimte, hoe graag artsen en verpleegkundigen dat ook zouden willen. Het Toon Hermans Huis biedt dan een geestelijk vangnet." Bezoekers kunnen er op elk moment van de dag even binnenlo pen. Een afspraak maken is niet nodig. De gastvrouwen en -heren vangen de bezoeker direct bij bin nenkomst op. "Soms komen mensen voor een folder. Dan weer met con crete vragen. Of ze vertellen hun verhaal. Dat kan allemaal. Maar niets moet." In het eerste haltjaar zijn bestaan bezochten ruim zeshon derd mensen het THH. "Een grote toeloop," concludeert Martens. De bezoekers stellen niet alleen vragen over het omgaan met kanker of over voeding, maar delen ook hun zor gen. En zij kunnen in het THH ook terecht voor lotgenotencontact, adviezen van patiëntenverenigingen of adviezen over visagie en hairsty- ling. De gastvrouwen en gastheren, zo'n dertig vrijwilligers die door het Toon Hermans Huis gedegen zijn opgeleid voor hun taak, fungeren daarbij naar behoefte als steunpilaar of coach. Martens: "Zij hebben ook De Limburgers hebben in 1999 4% meer restafval geproduceerd dan in 1998. De belangrijkste oor zaak daarvan is de economische groei. De Limburgse gemeenten kregen in 1999 minder groente-, fruit- en tuinafval, vooral doordat meer mensen zelf zijn gaan com- posteren. De positie van Limburg als koploper in Nederland op het gebied van afvalscheiding is des ondanks verstevigd. Limburg heeft de stijgende lijn in de afval scheiding vastgehouden, terwijl de rest van Nederland juist min der afval is gaan scheiden. Voorlopige vergelijkingscijfers van andere provincies wijzen op een toename van de stroom restafval met 6%. Dat valt te lezen in de 'Voortgangsrapportage HAAS/BIS afval', waarin de Limburgse gemeenten en de provincie presen teren hoe ver ze zijn met hun streven om de Limburgse afvalstromen te beperken en op een milieuverant woorde manier te verwerken. Het rapport gaat gedetailleerd in op de resultaten en effectiviteiten van de een 31-jarige automobilist uit allemaal op een of andere manier te maken gehad met kanker. Zij weten waar zij over pralen." Het eerste Toon Hermans Huis werd twee jaar geleden geopend in Sittard. "We zijn erg blij met onze vestiging in Noord-Limburg," zegt Martens. "Het inloophuis moet dicht bij de mensen zijn." In Venlo is ook een ontspanningsgroep actief, die een keer per week in de avonduren bijeenkomt. Onder deskundige afvalinzameling in elke gemeente, opgesplitst per afvalstroom, en ook op de effecten van Diftar, waarbij burgers betalen naar rato van de hoeveelheid afval die zij aanbieden. AFVAL De hoeveelheid groente-, fruit- en tuinafval (GFT) neemt af. Dat komt vooral doordat de burgers thuis zijn gaan composteren. Dat is vooral opvallend in diftargementen die compostvaten hebben aangeboden aan hun burgers. De taakstelling op het gebied van oud papier en karton (83 kg per inwoner) is gemiddeld nog niet gehaald. Diftargemeenten krijgen relatief veel oud papier apart aangeboden. Ook stickers om recla medrukwerk te weren blijken effec tief: plaatsen met veel stickers krij gen relatief weinig oud papier aangeboden. Gescheiden glasinza meling kan nauwelijks verder verbe terd worden, maar behoeft wel blij vend aandacht. De doelstelling om in 2000 minstens 90% van het glas gescheiden in te zamelen wordt waarschijnlijk niet gehaald. Ook hier scoren Diftargemeenten goed. Een intensieve inzameling van her bruikbaar textiel levert een betere scheiding op. Op dit gebied valt nog winst te behalen. De hoeveelheid klein chemisch afval (KCA) neemt af, mogelijk door de steeds strengere milieu- eisen en doordat er steeds minder producten worden geproduceerd die tot KCA leiden. De hoeveelheid grof huishoudelijk afval per inwoner is gelijk gebleven en de hoeveelheid restafval neemt trendmatig toe als gevolg van de economische groei. In begeleiding doen de gasten dan mee aan meditatie, yoga en ademhalings oefeningen. "We gaan ook lezingen verzorgen, bijvoorbeeld over voe ding of medische achtergronden. We blijven inspelen op de behoefte. Want dat is waar het ons om gaat." Het Toon Hermans Huis aan de Nieuwstraat 41a in Venlo is open op maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 17.30 uur. Voor een afspraak: tel. (077)3211433. drie jaar tijd zijn de gemeentelijke kosten van de verwerking van res tafval toegenomen van 148 naar 245 gulden per ton. Door verhoging van de milieuheffing en het verschuiven van stort naar verbranding zullen de verwerkingskosten verder toene men. Voor 2001 is het tarief al 314 gulden per ton. Deze stijging maakt betere afvalscheiding zowel lonend als noodzakelijk. Voor 2001 staat een werkconferentie over het pro gramma 'HAAS/BIS' (Huishoudelijk Afval en Analoge Stromen/ Bestuurlijk Interactief Samenwerken) voor alle gemeenten op de planning. De commissie bezwaar-, beroep en klachtschriften heeft de bezwaarschriften van mr Hardy namens de Vereniging van Zelfstandige Ondernemers Venray (VZO) en L. Ruyten (namens een viertal aanwonenden aan de Raadhuisstraat te Venray) tegen de bouwvergunning Jerusalemstaete voor Verhoeven Vastgoed BV ongegrond ver klaard. Aan Verhoeven Vastgoed is op 21 juli 2000 door het college van B en W van de gemeente Venray een ver gunning verleend voor de bouw van acht appartementen aan de Raadhuisstraat (Jerusalemstaete). VZO en Ruyten tekenden bezwaar tegen de bouw aan omdat de gemeente onvoldoende vervangende parkeerplaatsen in het bestem mingsplan zou realiseren. Verder vindt Ruyten dat de bouw zijn priva cy en het woonklimaat aantast, wat volgens hem mede veroorzaakt wordt door de volgens het plan te Dit najaar vindt voor de vierde maal in successie een grootschali ge aanplant plaats rond boerener ven. Maar liefst 247 erven in heel Limburg worden tijdens acht plantdagen massaal in het groen gestoken. Het totaal aan erfbe- plantingen, gerealiseerd in de afgelopen vier jaar komt daarmee op 1016. Meer dan 150.000 strui ken en 5500 bomen worden in dit kader dit najaar geplant. Voor zover bekend zijn in zo'n kort tijdsbestek, nooit eerder zoveel erven hersteld, dan wel aange legd. Het startsein voor de erfbe- plantingsactie in de regio Noord Limburg wordt gegeven op zater dag 25 november a.s. Op deze zaterdag wordt het plantmateri- aal geleverd aan de deelnemers van de ervenactie. De plantactie is onderdeel van het samenwer kingsproject 'Het Limburgs Erf' van de Limburgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB), de Dienst Landelijk Gebied (DLG) en de stichting Instandhouding Kleine Landschapselementen (IKL). Tijdens de plantdag, die georgani seerd wordt op zaterdagochtend 25 november in Sevenum en Leunen krijgen de deelnemers uit.de regio's Venray en Horst de gewenste bomen en struiken aangeleverd. Acties tot het herstel en de aan plant van groen rond erven in het buitengebied blijken buitengewoon aan te slaan. Afgelopen jaar meld den meer dan 300 belangstellende eigenaren van erven zich bij de stichting Het Limburgs Erf. Uiteindelijk stelden landschapsar chitecten voor 247 erven, verspreid over heel Limburg, beplantingsplan nen op die karakteristiek zijn voor de boerenerven in die streek. Afgelopen zomer is een aantal landschapsarchitecten de boer op geweest voor het opstellen van de plannen. De eigen bijdrage van de eigenaar bestaat uit een bedrag van 300 gulden aan plankosten. Verder verplicht de eigenaar zich tot het geschikt maken van de grond en het uitvoeren van de aanplant van bomen en struiken. Voorts hebben de eigenaren aangegeven dat zij dit groen duurzaam in stand zullen hou- planten grote platanen tussen het bouwblok en het pand Raadhuisstraat 18. De commissie is niet gebleken dat het bouwplan van de gemeente in strijd is met het geldende bestem mingsplan of met een ander in het bestemmingsplan Jerusalem opge nomen bestemmingsvoorschrift. Ook vindt de commissie dat de gemeente Venray het verloren gaan van bestaande openbare parkeerac commodaties voldoende compen seert. Wél zal volgens de commissie door de bouw en ligging van het appartementencomplex Tegenover de woning van Ruyten enige ver mindering van privacy en aantasting van het woonklimaat optreden. Maar gelet op de afstand tussen het bouwvlak waarop Jerusalemstaete is geprojecteerd en het huis van Ruyten, een afstand van negentien meter, wordt naar het oordeel van de commissie Ruyten niet of onvol doende in zijn belangen geschaad. den. De plannen bestaan uit een grote diversiteit aan groene elemen ten. Het gaat onder meer om hout singels, bosjes, lanen, solitaire bomen, heggen en hoogstamboom- gaarden op en rond het erf. Deze erfbeplantingsactie geeft op diverse plaatsen een behoorlijk grote groene impuls aan het vaak tamelijk open buitengebied. Naast het feit dat pas send en stijlvol inheems groen een lust is voor het oog. bieden ze veel kansen voor vogels, vlinders, bijen en kleine zoogdieren. De gebouwen worden ook beter ingepast in het landschap. Bovendien schept een erfbeplanting privacy en beschermt het tegen zon en wind. De totale kosten van het project Het Limburgs Erf bedragen 550.000 gulden. Naast de eigen bijdrage van 300 gulden voor de eigenaren, dra gen de gemeenten 400 gulden per erf bij. De resterende financiering vindt plaats door de Dienst Landelijk Gebied, NUBL, WCL. LVZ, provinciale en Europese gel den. Het is de bedoeling dat het pro ject Het Limburgs Erf ook de komende jaren in de provincie Limburg voortgezet wordt. Op zondag 26 november a.s. wordt in Merselo voor de 25e keer de St. Nicolaaswandeltocht georga niseerd. De afstanden zijn: 5 10 en 20 km. De starttijden: 20 km van 09.00-12.00 uur: 10 en 5 km van 09.00-14.0 uur. Om 13.30 uur pre cies start St. Nicolaas met een hele boel pieten op de 5 km. De start plaats is bij Zaal het Anker, Grootdorp 73 in Merselo, tel. 546217. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ4,- met medaille of cijfertje en met speculaas of 2,50 zonder medaille maar wel met speculaas. Het inschrijfbureau sluit om 17.00 uur. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. VROUW/MAN Synthese zoekt voor het AZC in Stevensbeek iemand die verkeersles aan asielzoekers wil geven met behulp van theorie- en praktijkmo dules. De werkzaamheden vinden plaats in Stevensbeek. U dient open te staan voor andere culturen. De werktijden zijn op woensdagmiddag van 13.00-16.00 uur.Meer informa tie: Vrijwilligerscentrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Openingstijden: maandag van 13.00 tot 17.00 uur en dinsdag t/m donderdag van 11.00 tot 17.00 uur. De Limburgse Land- en Tuinbouwbond (LLTB) gaat zich de komende jaren extra inspan nen om de marktverkenning van de eigen leden in goede banen te leiden. Dit initiatief presenteerde voorzitter Koos Kooien op de algemene vergadering van de LLTB in Roermond. Volgens Kooien is er grote behoefte onder LLTB-leden aan ondersteuning voor de marktbena dering omdat in veel sectoren de inkomens teruglopen en het herstel daarvan in onvoldoende mate kan komen uit verdere rationalisering van de agrarische productie. Veel agrariërs overwegen daarom meer inkomsten te genereren uit eigen afzet van hun producten. Deze afzet kan individueel worden opgezet, bijvoorbeeld via verkoop aan huis, of in de vorm van een samenwer kingsverband, particulier of coöpe ratief. Omdat de meeste boeren en tuin ders zich altijd bijna uitsluitend heb ben beziggehouden met de eigen agrarische productie, en de afzet veelal overlieten aan derden, is er weinig eigen kennis voorhanden bij de primaire bedrijven om dit soort projecten op te zetten. Daarom heeft de LLTB voor deze mensen een aan tal hulpmiddelen op stapel staan. Dit is ondermeer een agro-economisch platform waarin marketingskennis wordt gebundeld, en waarbij agra riërs kunnen aankloppen als ze behoefte hebben aan ondersteuning. In dit platform zal ook gebruik wor den gemaakt van expertise van bui ten de land- en tuinbouw. Daarnaast hoopt de LLTB binnen kort het zogeheten Groen Revolving Fund te kunnen starten, een regio naal agrarisch ontwikkelingsfonds waaruit veelbelovende projecten op het gebied van afzet en productinno vatie kunnen worden (mede) gefi nancierd. Als derde initiatief laat de LLTB door onder andere het Landbouw Economisch Instituut (LEI) een onderzoek instellen naar de kansen en bedreigingen voor pro ducentenverenigingen. In de tuinbouw functioneren een aantal van deze verenigingen al enige tijd, met wisselend succes, en er lopen inmiddels diverse initiatie ven in andere sectoren (o.a. in de varkenshouderij en de rundveehou derij). Door de succes- en misluk kingsfactoren in beeld te brengen en nader te analyseren, denkt de LLTB hier andere aspirantverenigingen mee verder te kunnen helpen. 'We hebben voldoende handvat ten om een groter deel van de inko- menskoek uit de voedingsketen bij onze leden terecht te laten koen. We zullen daar in gezamenlijkheid hard aan moeten werken en als organisa tie hebben we de opdracht deze handschoen op te pakken' sprak Kooien op de algemene vergade ring. De bezwaren die zowel de gemeente Meerlo-Wanssum als inwoners van Tienray eerder al uit ten, werden donderdag nog maar eens geuit voor de Raad van State in Den Haag. De vergunning die de provincie Limburg eerder dit jaar verleende aan Handelsonderneming Thijssen-Emans kan volgens geen van beide door de beugel. In juli dit jaar verleende de pro vincie de vergunning. Die stelt Thijssen-Emans in de gelegenheid 100.000 ton steen, hout en ijzer en ander materiaal te verwerken met behulp van een puinbreker in Tienray. Tienray zal moeten rekenen op zo'n vijftien vrachtwagens per dag. Voor zowel de gemeente als de omwonenden kwam de vergunning als een complete verrassing. R. Verkoijen claimt namens enke le omwonenden dat de door de pro vincie gestelde voorschriften voor stofoverlast niet toereikend zijn om de te verwachten overlast te voorko men. Ook het door de provincie bepaalde maximale geluidsniveau kan volgens Verkoijen niet door de beugel. 'Omdat men niet aan de maximale grenswaarde kan vol doen, moet volgens de provincie maar een hogere maximumwaarde worden vastgesteld. Zo kun je over al wel vergunningen voor verlenen', aldus Verkoijen. Namens de gemeente Meerlo- Wanssum stelde W. Gossens in zijn pleidooi: 'De zorgvuldigheid waar mee het besluit is genomen laat dui delijk te wensen over'. Daarnaast is de gemeente bang dat het bouwen van hoge, in het zicht vallende depots rond de puinbreker waar schijnlijk zal leiden tot meer geluidsoverlast. Gossens verzocht namens de gemeente de Raad van State dan ook het besluit van de pro vincie Limburg te vernietigen. De provincie vindt niet dat de activiteiten van Tijssen-Emans vol ledig nieuw zijn. C. Prins stelde namens de provincie dat de activi teiten voortkomen uit een al langer aanwezig zijnde bedrijvigheid'in Tienray. Volgens Prins zullen de maatregelen tegen de stofoverlast wel degelijk effectief blijken te zijn. Hij sloot niet uit dat bij vestiging van nieuwe bedrijven visuele hinder kan optreden, maar de maximale hoogte van zes meter leek hem zeer redelijk. Prins stelde dan ook dat er geen reden is het besluit van de pro vincie Limburg te vernietigen. Uitspraak binnen twee maanden. U wilt een professionele website die uw doelgroep aanspreekt? Neem contact op met Flyers Internet Communicatie, voor: communicatieadvies ontwerp en bouw van websites actualisering en onderhoud van websites e-commerce providerdiensten domeinregistratie (uw bedrijf.nl) webpromotie Uw interne communicatie kan beter? Met behulp van een intranet optimaliseren wij uw bedrijfsprocessen. Bekijk alvast onze website: www.flvers.nl Flyers Internet Cummunicatie uw p@rtner in de virtuele wereld! Grootdorp 89 - 5815 AN Merselo Tel.: 0478-546293 - Algemeen@flyers.nl Bij een verkeersongeval op de kruising Overloonseweg Spurkt is Iflsdagniiddag een 20-jarige ftetsster uit Overloon gewond geraakt. De 'rouw is met diverse schaafwonden en een hersenschudding overge bracht naar het ziekenhuis waar zij één nacht ter observatie is opgeno men. De aanrijding ontstond vermoedelijk toen de vrouw op de krui-

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11