"Alleen een volwaardige Eerste Hulp is bespreekbaar 9? I De Gelderkoel officieel geopend Gemeente wil afvalstoffenheffing verhogen Ziekenhuis Venray is geen lang leven beschoren" Maasziekenhuis Boxmeer krijgt meer geld Grote alcohol controle 'T VENROJS LAEVE 6ETAEKEND Ruzie over |bestemmings plan (Vierlingsbeek Scooterrijders vaak in de fout Inbraak in bedrijf UW Aanrijding invaliden- scooter Die Brabander een mogelijkheid! -PapEEL EN MAAS donderdag 16 november 2000 - Pagina 5 Wethouder Heidens botst met eigen CDA-fractie over rol ziekenhuis Boxmeer 9 Ondanks alle tegenvallers blijft ^ftethouder Heidens optimistisch. |Ma het vertrek van de afdelingen jndergeneeskunde, gynaecologie n cardiologie naar Venlo zet Lei leldens alles op het behoud van neti cn volwaardige Eerste Hulp-post nVenray. leeft jpat enkele partijgenoten meer 19cbo andacht vragen voor samenwer- he™ WS met Boxmeer komt de CDA- ;n v vethouder dan ook uiterst ongele- )veri« en. Terwijl de onderhandelingen be'? Jver de invulling over de EHBO- l'enl iost lopen wil Heidens de Raad van tie,b lestuur niet voor het hoofd stoten, op iVant Heidens zet (tegen beter weten n?) hoog in: "Alleen een volwaardi- k- je Eerste Hulp is bespreekbaar. Die noet er komen. Want zonder een joede EHBO-post kan het zieken- luis niet." In de commissie Sociale Zaken, kerkgelegenheid en jlksgezondheid werd vorige week iderdag in een extra vergadering nota besproken waarin B en W ijn standpunt inneemt over het St. isabeth ziekenhuis. Het college ireekt zijn bezorgheid uit dat de 'verheid bitter weinig invloed kan itoefenen op de ziekenhuisplannen. 11Besluiten worden genomen in een eer schimmig intern gericht proces. ™iris onvoldoende sprake van poli- ieke en maatschappelijke verant- wording. Venray is op pijnlijke vijze geconfronteerd met de man- ementen van het huidige sturings- iroces in de zorg.', zo schrijven B en W in de nota. Het gemeentebe stuur verwoordt deze zorg ook in een brief aan minister Borst, de Vaste Kamer commissie van VWS en de landelijke politieke partijen. Tevens meldt B en W in de nota 'maximaal in te zetten op behoud van Eerste Hulp buiten kantooru ren'. Het college is van mening dat zij de motie die op 25 april raads- breed werd aangenomen 'in vol doende mate heeft uitgevoerd'. Ondanks het geringe succes want de woorden 'onaanvaardbaar' en 'onacceptabel' die over het plan Oversteek destijds werden uitge sproken blijken achteraf van weinig waarde te zijn geweest. Desondanks oordeelt het college dat zij steeds meer 'een volwaardige gespreks partner' is geworden voor de Raad van Bestuur en de Zorgverzekeraar. ONDEMOCRATISCH Wethouder Heidens schetste in de commissie echter een ander beeld. "Onze inbreng was nul komma nul. Dat is een harde constatering. Het is teleurstellend en moeilijk te accep teren dat de moeder-en-kind zorg en de cardiologie naar Venlo vertrek ken. We staan slechts aan de zijlijn." Lei Heidens kwam donderdagavond in aanvaring met enkele uiterst kriti sche CDA-commissieleden. "De gemeente zegt een volwaardige gesprekspartner te zijn. Dit is een lachertje. Het valt ook niet te rijmen met de woorden van de wethouder als hij zegt 'nul komma nul' inbreng te hebben gehad", zei Wiske Koster. Zij hield een pleidooi voor het zie kenhuis van Boxmeer. "De verlos kundigen zijn massaal van Venray naar Boxmeer vertrokken. Veel vrouwen kiezen nu voor Boxmeer. Het is een attractief ziekenhuis op menselijk maat." Koster pleitte er daarom voor het openbaar vervoer niet alleen naar Venlo maar ook naar Boxmeer te verbeteren. Heidens zag hier niets in. "De gemeente gaat niet actief sturen naar Boxmeer. Dan zijn we helemaal verkeerd bezig. Dit zou een absoluut verkeerd signaal zijn." CDA-commissielid Van de Pas ging ook tegen zijn wethouder in. "Dat ben ik niet met Heidens eens. Want de moeder-en-kind zorg is weg uit Venray. De mensen kiezen nu voor Boxmeer want daar is zelfs ruimte gecreëerd voor Venrayse patiënten." Truus Kemmelings (PvdA) vond dat wethouder Heidens 'zijn hoofd niet te makkelijk in de schoot moet leg gen'. "Hij kan dan wel zeggen rede lijk tevreden te zijn. Wij zijn zeker niet tevreden. Het is zeer zuur te constateren dat deze' besluiten onde mocratisch en zonder inspraak genomen worden. "De patiënt is ook helemaal niet in beeld geweest", stelde Ineke Grootemaat (D66) vast. Ook de toekomstige EHBO-post bleek een heet hangijzer. Het plan Oversteek voorziet voor Venray alleen Eerste Hulp tijdens kantooru ren. De stuurgroep EHBO, onder voorzitterschap van de gemeente, onderzoekt de mogelijkheden voor het behoud van de Eerste Hulp op avonden, nachten en in weekeinden. De Raad van Bestuur wil voor de bezetting van de EHBO-post buiten kantooruren de Venrayse huisartsen inzetten. Die zien echter niets in dit plan vanwege de nu al te hoge werk druk. Guy Peeters, voorzitter van de Raad van Bestuur, liet onlangs weten dat de Eerste Hulp in elk geval niet kan blijven zoals die nu is (zeven dagen per week; 24 uur per dag). De stelling van wethouder Heidens dat alleen een volwaardige EHBO-post bespreekbaar is, lijkt dan ook bij voorbaat kansloos. "Want zonder cardiologie en moe- der-en-kind zorg is er al geen vol waardige Eerste Hulp meer moge lijk", zei Ineke Grootemaat (D66). Truus Kemmelings (PvdA) sprak zelfs van 'een wassen neus.' "Als er achter de deur van de EHBO niets meer blijkt te zijn." De stuurgroep EHBO heeft nog weinig opgeleverd. Henk de Klerk (CDA) vond dat wet houder Heidens zich direct terug moest terugtrekken als voorzitteV van de stuurgroep indien vooraf niet duidelijk is wat de Eerste Hulp gaat inhouden. "De politiek moet zich niet opnieuw voor de gek laten hou den. De stuurgroep heeft toch pas één keer vergaderd. Als er nu niets concreet duidelijk is dan moeten wij ons met veel tromgeroffel terugtrek ken uit de. stuurgroep", vond De Klerk. Lei Heidens wilde nog niet uit de stuurgroep stappen: "Want ik heb het idee dat er een goede oplossing komt." "De Hoveniers snoeien de planten vakkundig voor de winter. Verschillende boeren, dierenbe- Ichermingsorganisaties en milieu- terenigingen verzetten zich tegen jen bestemmingsplan van de lemeente Boxmeer. Bij de Raad tan State werd dinsdag de goed keuring van het plan door de pro- tincie Noord-Brabant aangevoch- Het betreft een gebied langs de daas bij Vierlingsbeek. De provin- ie keurde het gemeentelijk plan om iet gebied te verdelen in een groen neen landbouwdeel in 1997 goed. )it tot grote onvrede van verschil- ende boeren in het groene gebied, famens enkele boeren stelde advo- aat van Houtum dat het nieuwe estemmingsplan grote rechtsonze- erheid met zich meebrengt, iatuurwaarden zullen zwaarder wegen dan de agrarische ledrijfsvoering. De gemeente zou lus iedere vergunningaanvraag kun- len gaan weigeren. Die onzekerheid ou leiden tot aanvaardbare en nnodige beperkingen in de edrijfsvoering. Namens Das en Boom stelde 'oordvoerder Dirkmaat dat de loorgenomen boomteelt in het ebied schadelijk zou kunnen zijn 'oor de unieke dassenpopulatie in et gebied. De bomen zouden konij- en en hazen lokken die bestreden 'orden met vergif. Dit zou uiteraard ok nadelige gevolgen hebben voor e dassen in Vierlingsbeek. De ïilieuvereniging Vierlingsbeek en 0 Brabantse Milieufederatie voer en verder nog op het onacceptabel 1 vinden dat geen vergunning wordt eëist voor de in de gebieden eplande werkzaamheden. De uit- oering van deze werkzaamheden ou vernietiging van traditionele lassenpaden in kunnen houden. Namens de provincie Noord- Irabant stelde mw. Eliassen dat een 'orgunning niet vereist is voor nor mal onderhoud en beheer van het ebied. Van beperkingen in de edrijfsvoering is dus ook geen prake, aldus Eliassen. De provincie verder van mening dal er goede ntwikkelingsmogelijkheden zijn oor zowel boomteelt als voor het «houd en ontwikkelen van het das enleefgebied. Het bestemmings- 'an biedt hiervoor goede mogelijk- eden, aldus de tovinciewoordvoerder. De Raad van State doet binnen Nee maanden uitspraak. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws Wethouder Driessen van de gemeente Venray verrichtte zater dagavond de officiële opening van gemeenschapshuis De Gelderkoel. In een bomvolle zaal uitte de wel zijnswethouder zijn bewondering voor de vele uurtjes werk die de Wethouder Driessen en Lei Pouwels toasten op De Gelderkoel. vrijwilligers uit Heide in de afgelo pen maanden in de renovatie van De Gelderkoel hebben gestoken. Vrijdagavond was er een feestavond georganiseerd voor alle vrijwilligers die hun steentje aan de renovatie hebben bijgedragen. "Hier blijkt maar weer eens waar een klein dorp groot in kan zijn aldus Driessen. De politie heeft in het afgelopen jaar meer dan 300 proces-verba len uitgedeeld aan bromfietsers en scooterrijders 'die in de fout zijn gegaan'. Dat vertelde politieman Frans Coumans maandagavond in de com missie Stedelijk Beheer. "Bijna één op de twee bestuurders van een bromfiets of scooter wordt bekeurd. Voor bijvoorbeeld het niet-dragen van en helm.' het niet-verzekerd zijn of overschrijding van de construc tiesnelheid van het voertuig. Je kunt dus niet zeggen dat de politie niet regelmatig iets probeert te doen aan de overlast die scooterrijders en bromfietsers in de gemeente Venray veroorzaken. Maar handhaving blijft belangrijk; ook in de toekomst zullen we veel aandacht aan deze groep blijven besteden." Volgens Niessen (VVD) is het 'ontzettend moeilijk om het rijge drag te beïnvloeden'. "Het is een landelijk probleem, dat dus ook een landelijke aanpak verdiend. Voorlichting en handhaving blijven volgens mij de belangrijkste metho den om iets aan het rijgedrag te kun nen veranderen." In de nacht van maandag op dins dag is ingebroken in een bdrijfspand aan de Venrayseweg in Overloon. Nadat een deur was opengebroken verdween een geldbedrag uit de kassa en gokautomaat. Een buurtonderzoek leverde niets op. Het college van Ben W van de gemeente Venray wil de afval stoffenheffing gaan verhogen. Dat vertelde wethouder Heidens vori ge week woensdag aan de leden van de commissie Agrarische Economie en Milieu. "Elk jaar moet er flink geld bij", zei wethouder Heidens. In 1997 kwam de gemeente voor het verwij deren van hel afval 1 miljoen gulden tekort, in 1998 9 ton. Heidens: "In 1999 heeft de gemeente 4,5 ton uit de algemene middelen betaald en PEEL EN MAAS WEEKBLAD Bij een aanrijding tussen een auto en een invalidenscooter is zaterdag morgen een 65-jarige man uit Venray aan zijn been gewond geraakt. Een 43-jarige automobilist verleende het slachtoffer op de krui sing van de Bevrijdingsweg met de Langeweg St. Jozefweg in Venray geen voorrang. Bij de botsing die volgde viel de scooter om. De bestuurder is naar het ziekenhuis gebracht. ook dit jaar moet er weer een kleine vier ton bij. We komen maar niet uit die negatieve spiraal en er moet dus een structurele oplossing komen. We streven immers naar kostendek kendheid." POLITIEK Het college wil de tekorten voor taan niet meer uit de algemene reserves betalen. "We denken aan een structurele verhoging van de vaste kosten met 20 gulden en tus sen de 50 en 95 cent per lediging voor de variabele kosten, afhanke lijk van de literinhoud van de con tainer. Maar uiteindelijk beslist de politiek wat we gaan doen. Of een structurele verhoging van de afval stoffenheffing of de tekorten blijven betalen uit de algemene reserves. We moeten de politieke discussie aandurven. Maar ik denk niet dat we aan sponsoring vanuit de algemene middelen moeten doen." De tekorten zijn onder andere te wijten aan onder de hogere kosten van het milieustation en de extra energie die de gemeente Venray moet steken in hef'diftartraject'Uit de gegevens van diftar blijkt volgens Heidens bijvoorbeeld dat Venraynaren jaarlijks gemiddeld niet twintig keer, zoals de gemeente begroot had, maar achttien"keer hun container aan de weg zetten. "Die inkomsten lopen we dus structureel mis", aldus Heidens. Het voorstel voor verhoging van de afvalstoffen heffing komt op 29 november aan de orde in de commissie Agrarische Economie en Milieu en in de gemeenteraadsvergadering van december. _uts I Hérbouw Merselo 3E I Opdrachtgever: gemeente Venray I Mil"•"iJ Dr. Van Trier heeft geen vertrouwen in Raad van Bestuur Dr. Wil van Trier, lid de stuur groep EHBO, ziet de toekomst van het St. Elisabeth ziekenhuis somber in. "Een ziekenhuis met slechts 80 tot 110 klinische bedden kan geen lang leven beschoren zijn. Het Venrayse ziekenhuis ont wikkelt zich tot een verpleeghuis." Van Trier, gepensioneerd psychia ter van het Vincent van Gogh Instituut, maakte vorige week don derdag voorafgaand aan een extra commissievergadering gebruik van het spreekrecht. Hij heeft weinig vertrouwen in de reorganisatieplan nen van het rapport Oversteek van de stichting Ziekenhuizen Noord- Limburg. "Uit onderzoek blijkt dat met fusies tussen ziekenhuizen in minder dan de helft van de gevallen wordt bereikt wat beoogd was. Schaalvergroting leidt tot meer bureaucratie en is anti-productief. Ook in het buitenland komen ze hier op terug", weet Van Trier. Het St. Elisabeth ziekenhuis fuseerde in 1988 met het St. Maartens Gasthuis. Binnenkort wordt alle hoogcom- plexe zorg in Venlo geconcentreerd. "De gemeente is nog steeds geen serieuze gesprekspartner. De Raad van Bestuur beslist en niemand heeft inbreng. Zij trekken zich van niemand iets aan. Het is beneden alle peil hoe de Raad van Bestuur met de cliënten in deze regio omgaat." Wil van Trier hecht veel waarde aan het behoud van de Eerste Hulp post. "Dit is een heel belangrijke zaak. Maar zonder cardiologie en moeder-en-kind zorg komt er geen volwaardige Eerste Hulp meer ondanks de aanwezigheid van rönt genapparatuur. Het is duidelijk dat de Raad van Bestuur totaal iets anders wil. We moeten alert blijven want anders is er straks helemaal geen Eerste Hulp in het Venrayse ziekenhuis meer", waarschuwt Van Trier. De zorgverzekeraars hebben het ziekenhuis en specialisten van het Maasziekenhuis met terugwer kende kracht over 2000 extra middelen verstrekt. Het aantal specialistenplaatsen kan in de toe komst weer groeien. Bovendien gaat het Maasziekenhuis een aan val openen op bestaande wacht lijsten. De afgelopen zomer zag het Maasziekenhuis zich genoodzaakt om één dag per week zondagsdienst te draaien in de poliklinieken en de operatiekamers. Door het nemen van deze maatregelen moest het zie kenhuis noodgedwongen de ingesla gen weg van groei en wachtlijstred- eyetie tijdelijk verlaten. Het gevolg was dat tijdens de zomer 'minder meer' patiënten zijn geholpen, waardoor de wachtlijsten in het Maasziekenhuis iets zijn toegeno men. ONSTUIMIGE GROEI In 1999 en de eerste helft van 2000 is het aantal behandelde patiënten in het Maasziekenhuis onstuimig gegroeid, namelijk 15 a 20% meer dan mocht worden ver wacht. Dus ook 15 a 20% meer patiënten dan waarvoor het zieken huis en de medische specialisten worden betaald. Het Maasziekenhuis heeft deze sterke groei lange tijd opgevangen met eigen inspanningen; er is een grote interne doelmatigheid bereikt, men sen en mjddelen worden efficiënt en effectief ingezet. Hierdoor worden patiënten snel geholpen, zijn de wachtlijsten voor behandelingen gemiddeld genomen kort en konden de extra kosten redelijk worden opgevangen. Afgelopen zomer waren de gren zen van deze eigen inspanningen echter bereikt. De financiële pols stok was niet meer toereikend om de kosten voor behandeling van het grote aantal patiënten te dekken. Met dertien dagen sluiting van de poliklinieken en beperking van OK- capaciteit heeft het Maasziekenhuis de kostenstijging een halt toegeroe pen. Het gevolg was dat op deze dagen geen patiënten -met uitzonde ring van spoedeisende hulp- zijn geholpen en de toegangstijden daar door zijn toegenomen. IMPASSE Het Maasziekenhuis en zorgver zekeraars VGZ. CZ-groep en een vertegenwoordiging van de landelij ke zorgverzekeraars hebben de afge lopen periode intensief overlegd. En Pantalon aanbieding 7/8 Laarzenpantalon van Zerres in uni en hairstripe in flanel-katoen en stretch in diverse kleuren normaal 149,- en 159,- nu 99,50 VAN OORSCHOT MODE Grotestraat 73, Venray Helmond, Breda, Oss, Boxmeer, Roosendaal met succes. Het Maasziekenhuis, zowel het ziekenhuis als de medisch specialisten, ontvangt met terugwer kende kracht financiële compensatie voor 2000. In het jargon heeft dat het 'ontdooien' van specialisten plaatsen, waardoor er extra geld op tafel komt. Dat betekent dat het oor spronkelijke groeitempo weer kan worden opgepakt. De productieaf spraken voor 2001 en verder moeten nog worden gemaakt. Waarschijnlijk krijgen het zieken huis en de specialisten dan feitelijk loon naar werken, afhankelijk van het aantal patiënten dat daadwerke lijk wordt geholpen. Het Maasziekenhuis bereidt een voorstel voor om nog voor de rest van het jaar iets extra's te doen aan de wachtlijsten voor behandelingen zoals staaroperaties. De minister heeft extra middelen ter beschikking gesteld om deze wachtlijsten ver sneld te laten slinken. Ziekenhuizen die meer doen om de patiënten die op deze wachtlijsten staan op te van gen, worden daarvoor niet langer gestraft doordat ze deze behandelin gen uit eigen zak moeten betalen, maar beloond. De politie gaat komend week end een grootscheepse alcolhol- controle houden. "Het is een Europese alcoholcontrole die zaterdag om 15.00 uur begint en tot zondag 7.00 uur duurt", ver telde Frans Coumans van de Venrayse politie maandagavond aan de leden van de commissie Stedelijk Beheer. Vaak is het volgens Coumans zo dat de politie zaterdags en zondags van 15.00 tot 23.00 uur meer auto mobilisten met een borrel op in de kraag vat dan wat later op de avond. "Vaak duiken ze na een wedstrijd de sportkantine in, drinken wat biertjes en rijden daarna naar huis. Elke basiseenheid van de politie moet van de overheid 165 blaastesten per maand uitvoeren. In Venray zijn de rotondes bijvoorbeeld ideaal voor het uitvoeren van zo'n controle, want daar rijden automobilisten al een stuk rustiger. Zo'n alcoholcon trole is gewoon massa: snel blazen en door. Normaal gesproken contro leren we tijdens zo'n actie niet het rijbewijs en dergelijke, of we moe ten denken dat er iets niet pluis is. Ook dronken fietsers laten we meestal met rust, zolang de ver keersveiligheid niet in gevaar is."

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5