Venray over de knie bij RvS "Een gebouw waar Heide trots op mag zijn 9? "Ik ben niet als een suffertje bezig geweest Zachte lenzen Gemeente heropent onderhandelingen met Van Dijck Waals: "Ik heb geen informatie achter gehouden" Provincie draagt wegen over Venray: geen nvloed op IOversteek CONTACTLENZEN tr VERHAEG^ Aanrijding NCRV filmt De Keg PaJPEEL EN MAAS donderdag 9 november 2000 - Pagina 5 De gemeente Venray moet haar urgers voortaan beter bescher- jen tegen het niet naleven dor jdrijven van milieuvoorschrif- !n. Deze boodschap kregen verte- inwoordigers van de gemeente nsdag te horen van voorzitter P. m Dijk van de Raad van State, aanleiding voor dit verwijt was jt onzorgvuldig optreden van de emeente bij de procedure voor e milieuvergunning van PTT krs, telecom en Inalfa Metal BV in enray. ".i Omwonenden van de PTT-tele- incenlrale aan de Prins 3 emhardstraat maakten bezwaar deOM#1 HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.; 0478-553355 Met college van B en W van de tneente Venray is teleurgesteld I de zorg voor moeder en kind de afdeling cardiologie verdwe en zijn uit het Venrayse zieken- ïis. Dit ondanks de massale en ringende oproep tot behoud van on,ze zorg die aan de ziekenhuisdi- 3s die en andere verantwoordelij- h n is gedaan. Het college wil in n nieuwe brief aan de Stichting ekenhuizen Noord-Limburg i<! jn teleurstelling opnieuw ken- ïar maken en zijn officieel andpunt uitdragen. i In dit standpunt stelt het college rder bezorgd te zijn dat de over- n< id klaarblijkelijk weinig invloed in uitoefenen op de besluitvor- mel| ing in de zorg en het rapport 'ersteek van de beide ziekenhui- m b n in hel bijzonder EERSTE HULP u k 9ez(, zorg gaat hel college ver- oorden in een brief aan de kamer- pmmissie voor Volksgezondheid, nister Borst en de partijen in de eede Kamer. In een voorstel aan yenrayse gemeenteraad stelt hel |ege maximaal in te zetten op het fioud van de Eerste Hulp buiten fatorenVerder willen B en W Purende de uitvoering van rsteek erop toezien dat mini- l de huidige aan het ziekenhuis gekende functies behouden blij- i. Ook dient er een onderzoek te nen naar de maatregelen rondom fopenbaar vervoer. Het college- ndpunt komt donderdagavond i de orde in de commissie Iksgezondheid. Twee weken gele- n maakte de Stichting ekenhuizen Noord-Limburg keud dat alle ingewikkelde behan- lingen naar verloop van tijd naar mlo zullen worden overgeplaatst. Ben W vinden dal ze hebben vol- aan de opdracht van de ineenteraad en er alles aan gedaan bben om negatieve gevolgen van 'ersteek zoveel mogelijk te voor men. Het college stelt de gemeen- faad voor tijdens de reorganisatie vinger aan de pols te houden, rder komt het college volgend ir met een notitie waarin staat wat kan kan doen als er belangrijke 'wikkelingen zijn op het gebied nde gezondheidszorg. lij een verkeersongeval op de urneseweg in Venray raakten ierdagmiddag drie personen wond. imstreeks 15.00 uur reed een 27- ige man uit Venray over de urneseweg in de richting van Pray. Een voor hem rijdende jOmobilist remde op een gegeven intent om af te slaan. De man uit "ray kon hierop zijn auto niet 'Ppen en maakte een stuurmanoe- 1 naar links waarbij hij op de 'ere weghelft terechtkwam. Een male aanrijding met een tegenlig- rwas het gevolg. De tegenligger, 43-jarige man uit Helmond, is f ambulance overgebracht naar 1 Elkerliek ziekenhuis in Imond/Deurne. Hij bleek een 'roken voet te hebben en diverse U7-ingen. Hij mocht na behande- 'naarhuis. 27-jarige man uit Venray is 4 'en met zijn 58-jarige vader, die hem in de auto zat, per ambulan- par het St. Elisabeth Ziekenhuis jacht. De vader werd behandeld een gebroken been en een roken pols. De 27-jarige jüurder is behandeld aan een oken pols. tegen het ontbreken van concrete cijfers in de vergunningsvoorschrif ten over mogelijk stralingsgevaar van de nieuwe apparatuur in de cen trale. Volgens hun raadsman T. Kersten vereist de situatie een stren ge periodieke controle. Gemeentewoordvoerster R. van Tilborg wees tijdens de zitting op een brief, waarin de benodigde cij fers staan. Zij verzocht voorzitter van Dijk om deze gegevens aan de vergunning toe te voegen als een extra voorschrift. Daarmee zouden de bezwaren van de omwonenden kunnen worden ondervangen. Zowel staatsraad van Dijk als raadsman Kersten maakten geen bezwaar tegen dit verzoek van de gemeente. Wel stelden zij dat deze procedure eigenlijk niet kan. In de daaropvolgende zitting over de vergunning van Inalfa Metal BV bleek dat Venray niet goed had toe gezien op naleving van een van de voorschriften. 'Als een milieuver gunning van kracht is. hebben omwonenden ook het recht dat de voorschriften worden nageleefd', opperde staatsraad van Dijk. 'De gemeente moet daar beter op letten'. Gemeentewoordvoerster van Tilborg: 'Wij zullen ons leven bete ren'. De verwijten aan de gemeente zullende vergunningen niet doen sneuvelen. Raadsman Kersten stelde na afloop van de zitting over de tele fooncentrale, dat hij alleen vastge steld wilde zien dat Venray ramme lende vergunningprocedures volgt. Verder zal Inalfa Metal zich gewoon aan de voorschriften moe ten houden. Adviseurs van de Raad van State concluderen wel na onder zoek dat de geluidsvoorschriften direct van kracht moeten worden. Volgens de vergunning worden ze pas van kracht een jaar nadat er akoestische voorzieningen bij Inalfa zijn aangebracht. 'Er is nets dat zo'n uitstel rechtvaardigt', aldus de advi seurs. De Raad van State doet bin nen twee maanden uitspraak. Heropening gemeenschapshuis De Gelderkoel Gemeenschapshuis De Gelderkoel in Heide heeft een ware gedaanteverwisseling onder gaan. Een likje verf hier, een nieuw muurtje daar. Nieuwe vloe ren, een moderne tapinstallatie, nieuwe raamkozijnen, plafonds en we's, zelfs aan een spiksplinter nieuw gehandicaptentoilet is gedacht. Zaterdag werden de laat ste klinkers gelegd, zodat iedereen voortaan zonder modderige schoenen het gemeenschapshuis kan bereiken. Zaterdag 11 november om 20.00 uur zal wet houder Driessen De Gelderkoel officieel openen. Een dag eerder is er een feest avond georganiseerd voor alle vrij willigers die hun steentje aan de renovatie hebben bijgedragen. En dat zijn er heel wat. Want zon der vrijwilligers was de renovatie van De Gelderkoel niet mogelijk geweest, weet Lei Pouwels, voorzit ter van het bestuur van het gemeen schapshuis, pertinent zeker. "Het bestuur van De Gelderkoel is de gemeenschap erg dankbaar voor haar inzet. Zonder de spontane medewerking van alle vrijwilligers was het niet mogelijk geweest om dit te realiseren. Het is een gebouw geworden waar Heide trots op mag Lei Pouwels Zonder de sponta ne medewerking van de vele vrijwil ligers was het niet mogelijk geweest om dit te realiseren." zijn." PRIVATISERING Driejaar geleden werd het bestuur van De Gelderkoel door de gemeen te Venray uitgenodigd om eens te komen praten over privatisering van het gemeenschapshuis. "We wilden best in dat privatiseringstraject mee gaan. maar dan moest er wel een gebouw komen te staan dat aan alle eisen zou voldoen. Het heeft heel wat tijd en moeite gekost, maar uit eindelijk is het Heide in prima samenwerking met de gemeente Venray toch gelukt om een modern gemeenschapshuis te realiseren", aldus Pouwels. Voor de realisatie van de plannen maakte het bestuur van het gemeen schapshuis ook dankbaar gebruik van de financiële bijdragen uit diverse fondsen, onder andere voor leefbaarheid en welzijn. Voor de verhardingen aan de voorkant van De Gelderkoel ontving het bestuur bijvoorbeeld een subsidie van 16.500 gulden uit het dorpenfonds.- "In april zijn we begonnen met de sloop. De we's moesten er bijvoor beeld uit, nel als de plafonds. Gaandeweg de sloop kwamen we erachter dat er nog veel meer geren oveerd moest worden en dat het financiële plaatje toch een stuk duurder uitviel. Ondanks het vele vrijwilligerswerk was de renovatie van De Gelderkoel niet mogelijk geweest zonder die subsidies", zegt Lei Pouwels. OPENING AI maanden wordt er aan de Heidseweg 72 door vrijwilligers op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 18.00 tot 22.00 urn en zaterdags van 10.00 tot 17.00 uur gewerkt om het pand tiptop in orde te krijgen. "En ook overdag zijn vele mensen bezig met bijvoorbeeld de electriciteit of het verven van de raamkozijnen. Gelukkig hebben we in ons dorp veel mensen die bouw vakker, timmerman of electricien zijn. Die mensen hebben ook veel van hun vrije tijd in de renovatie van De Gelderkoel gestoken. Ja, je kunt rustig zeggen dat een groot deel van de mensen uit Heide een bijdrage aan de renovatie van het gemeen schapshuis heeft geleverd. Dan blijkt weer eens waai" een klein dorp groot in kan zijn." Wethouder voelde zich opgejaagd om snel in Merselo te bouwen Voor de tweede keer binnen enkele maanden zit wethouder Kersten (PvdA) in het nauw. Na de schouwburgkwestie wordt de geplaagde wethouder nu gecon fronteerd met de fouten die gemaakt zijn rond het bestem mingsplan in Merselo. "De kogels zijn me aan alle kanten om de oren gevlogen", zegt de bescha digde Kersten. In de raadsvergadering van 19 december 1989 werd Bert Kersten benoemd lot wethouder. Hij volgde zijn partijgenoot Henk Willems op die een maand eerder burgemeester van het Brabantse Wouw was geworden. Maastrichtenaar Kersten streek in 1976 in Venray neer als economieleraar aan het toenmalige Boschveld College. Met het span doek 'Bert for president' begroetten zijn leerlingen destijds zijn promo tie tot wethouder. De 49-jarige PvdA'er is nu al bijna elf jaar wet houder in Venray. Na een verfrissen de start liep de wethouder vooral de laatste tijd enkele deuken op. "Kersten is over zijn hoogtepunt als wethouder heen", merkte onlangs een raadslid op. Feit is dat Bert Kersten niet alleen de langstzittende wethouder maar ook het. raadslid met de meeste dienstjaren is. In januari 1982 maakte hij zijn entree in de Venrayse gemeenteraad. Kersten werd eindjaren tachtig de jongste wethouder in een college met burgemeester Defesche en de CDA,-wethouders Claessens, De Loo en Truyen. Joos Truyen werd in 1994 burgemeester van Hunsel. Drie jaar later aanvaardde Marlies de Loo het burgemeestersambt in Gennep. De wethouderspost in Venray bleek een goede opstap naar een burge meesterspost. Tegen de verwachting in heeft Bert Kersten die stap nooit kunnen maken. Alhoewel er vaker het gerucht ging dat hij 'ergens gesolliciteerd had'. HOOGSTE BOOM De hernieuwde kritiek op zijn functioneren heeft de wethouder aangegrepen. Hij voelt zich met de rug tegen de muur gezet omdat er de laatste jaren enorm veel druk op hem is uitgeoefend om veel snel lei en meer te bouwen in de kerkdor pen. Nu Kersten, weliswaar tegen de regels in, de bouw in Merseïo wil bespoedigen is het wéér niet goed, vindt hij. "Ik heb me de afgelopen tijd zitten verbijten. Er is een scheef beeld ontstaan. Ik was een speelbal van makkelijke journalistiek. Want ik ben door iedereen opgejaagd om maar te kunnen bouwen. Ik moest de rek in de regelgeving zo ver mogelijk opzoeken. En nu het in Merselo is misgegaan word ik aan de hoogste boom opgehangen. Ik ben niet als een suffertje bezig geweest. Mijn enige doel was om de mensen in Merselo snel te helpen. En daar sta ik voor en blijf ik voor staan. Zo wil ik politiek bedrijven en daar wil ik geen meter voor wij den. Want anders zoeken ze maar. iemand anders", zei een duidelijk geëmotioneerde Kersten afgelopen maandag. De PvdA-wethouder zegt vanuit 'respectabele motieven' gehandeld te hebben om de bouwers in Merselo alvast groen licht te geven voordat de bouwvergunningen waren afgegeven. "Er is een hetze tegen me ontstaan. Ik wil niet aan het grote zwartepieten meedoen. Maar dit heeft me wel emotioneel diep geraakt." PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Donderdag brengt een tv-ploeg van de NCRV een bezoek aan basis school De Keg in Venray. De publieke omroep maakt in het kader van haar televisieprogramma Buya opnames in de klas over het onder werp 'verliefdheid'. Ook worden kleine groepjes kinderen apart gefilmd. Wanneer de kinderen van De Keg op beeldbuis te bewonderen zijn is nog niet bekend. HOOG DRAAGCOMFORT EN SNEL WENNEN KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 wu hebben ruime ervaring EN HOOG OPGELEIDE CONTACTLENSSPI eciausten' Wethouder Kersten: "Huizenbouwers wisten van de risico's" De bouwkwestie in Merselo heeft weer een nieuwe dimensie gekregen. Onder druk van de dorspraad en de Merselose gemeenschap heropent de gemeente Venray de onderhande lingen met de familie Van Dijck. Terwijl burgemeester Waals enke le weken geleden nog verklaarde dat Van Dijck geen gesprekspart ner meer was. "Omdat ze geen zaken wilde doen", zei Waals toen. Het gemeentebestuur besloot daarom de negen bou wers, die een bouwvergunning hadden gekregen binnen de stankcirkel van het varkensbe drijf, volledig schadeloos te stel len. Vorige week nam gemeentesecre taris Lucassen contact op met advo caat Goorts. De advocaat van de maatschap Van Dijck noemt het ini tiatief van de gemeente 'een stap in de goede richting'. "Want voor ons heeft de deur altijd open gestaan", zegt Goorts. De familie Van Dijck en zijn advocaat hebben in de eerste onderhandelingen steeds aange stuurd op het vinden van een struc turele oplossing. Waarbij bedrijl's- verplaatsting de voorkeur had. De gemeente kapte daarna de gesprek ken af en besloot de negen gedu peerden, waarvan er al vier met de bouw begonnen waren, schadeloos te stellen. Volgens burgemeester Waals was hiermee een bedrag van circa twee miljoen gulden gemoeid. Advocaat Goorts wil geen indicatie geven over de kosten van de ver plaatsing van het varkensbedrijf. "Maar het zijn zeker geen miljoenen meer dan de twee miljoen gulden die de gemeente wil uittrekken voor het schadeloos stellen van de bou wers. Ik vraag me trouwens af of de gemeente er met dat bedrag wel komt", stelt Goorts. In een persbijeenkomst presen teerden burgemeester Waals en wet houder Kersten maandagmiddag een nota. In het twaalf pagina's tellende rapport geeft het gemeentebestuur een overzicht van de complete voor geschiedenis van de bouwproblema- tiek in Merselo tot nu toe. Daarin staat ook duidelijk vermeld dat Kersten op vrijdag 18 augustus aan Gerrit Hendriks mondeling toestem ming gaf om alvast met de bouw te beginnen. Twee familieleden van Hendriks, zoon Erwin en zus mevrouw Bonants-Hendriks, bezit ten twee van de vier kavels die voor uitlopend op de bouwvergunningen alvast mochten starten. In het ver trouwelijk overleg dat burgemeester Waals op dinsdag 17 oktober met de zes fractievoorzitters had is de toe zegging van Kersten verzwegen, volgens het CDA. "We zijn niet juist en onvolledig geinformeerd", schrijft Wiel Michiels, fractievoor- Burgemeester Waals bestrijdt dat hij in een vertrouwelijk gesprek met de zes politieke partijen over de bouwkwestie in Merselo informa tie heeft achter gehouden. Het CDA verwijf het college in een brief niet juist en onvolledig geinformeerd te zijn. Waals en wethouder Kersten nemen het het CDA kwalijk dat zij uit een vertrouwelijk overleg 'geklapt' hebben. Wethouder Kersten reageerde geëmotioneerd op de beschuldigingen aan zijn adres, "Er is altijd maar druk op me uitgeoefend om te bouwen in de dorpen. Ik heb in deze kwestie correct gehandeld. Ik heb inderdaad tegen een bouwer gezegd dat hij alvast kon Beginnen omdat de vergunningen eraan kwamen. Maar alle bouwers waren van de risico's op de hoogte^En dan pas ik ervoor om nu aan de hoogste boom opgehangen te worden. Ik ga nu niet in deze hetze van dies roepen en zwartepieten uitdelen. Maar het raakt me dat ik een speelbal ben geworden van makkelijke journalistiek", z.ei Kersten. Overigens komt het college terug op haar standpunt om niet meer met de maatschap Van Dijck te praten. Van Dijck had bezwaar aangetekend tegen negen bouwvergunningen omdat die binnen zijn stankcirkel liggen. schap is Waals hierop teruggekomen. Na ajle stgna- Jen vanuit Merselo is het logisch dat deze variant ook onderzocht wordt.' In de raadsvergadering van-28 november kan de politiek zich over de kwes tie bit IgCU Het college van B en W stemt in met de overdracht van de Albionstraat/Horsterweg (N553) en de Maasheseweg (N551) van de provincie Limburg aan de gemeente Venray, die circa acht kilometer weg overneemt tegen een vergoeding van 2,3 miljoen gulden. Hel betreft hier twee provinciale wegen die niet op het Regionaal Verbindend Wegennet (RVWN) voorkomen en daarom voor over dracht in aanmerking komen. KRUISING Uit het onlangs gehouden overleg tussen de gemeente Venray, de pro vincie Limburg en Rijkswaterstaat bleek dat alle partijen er van over tuigd zijn dat de aanleg van een tweetal rotondes op de kruising A73 en Maasheseweg de meest optimale wijze van afronding is. Rijkswaterstaat draagt 352.000 gul den bij. De gemeente Venray heeft aan gedeputeerde Vestjens van Verkeer en Vervoer gevraagd om alle inspanningen te leveren voor het verkrijgen van een aanzienlijke financiële bijdrage, om op die wijze op termijn te komen tot de aanleg van de twee rotondes. Daarnaast gaat de provincie zorg dragen voor het wegnemen van de onderhoudsachterstand aan de bomen en het riool onder het fiets pad langs de Horsterweg. Ook geeft zij nog een bedrag van 135.000 gul den voor extra onderhoud aan de verharding van de Horsterweg en 165.000 gulden voor de verbetering van de komingangen van Castenray aan de Horsterwea. zitter van het CDA vorige week in een brief. Burgemeester Waals dis tantieert zich van de opmerkingen van Michiels. "Ik heb de politieke partijen toen adequaat geinformeerd en heb niets achtergehouden. Het steekt me wel dat een partij uit een vertrouwelijk overleg gaat 'klap pen'". SCHULD IN SCHOENEN Gerrit Hendriks kan zich het gesprek van vrijdag 18 augustus 's ochtends om 9.00 uur nog heel goed herinneren. "Omdat het allemaal zo lang duurde en duidelijke antwoor den uitbleven, heb ik een afspraak met Kersten gemaakt. In het bijzijn van. een ambtenaar vertelde Kersten dat er problemen waren. Maar hij sprak nooit over de stankcirkel en eventuele bezwaren. Kersten had het wel over veranderende procedures bij de provincie. Op een gegeven moment zegt Kersten: 'we gaan met de bouw beginnen'. Ik mocht het ook aan de andere bouwers vertel len. Die hebben daarop de gemeente gebeld en kregen ook de bevestiging dat ze inderdaad mochten starten", zegt Gerrit Hendriks. Wethouder Kersten erkent ook ruiterlijk dat hij op 18 augustus aan Hendriks alvast groen licht heeft gegeven. "Ik heb toen tegen Hendriks gezegd 'als je wilt kun je bouwen maar het risico is voor jou'. En Hendriks die wist precies hoe het zat. Die man komt notabene zelf uit de bouwwereld. Alle bouwers wis ten van de risico's af. En het is niet fair dat zij dit nu ontkennen. Nu wordt iedereen zenuwachtig en wil len ze proberen zich in te dekken. Maar ik pas ervoor om de schuld in de schoenen geschoven te krijgen", zo verdedigt Kersten zich. Eind augustus ontvingen de vier bouwers Hendriks, Keuten, Schoenmakers en Bonants-Hendriks de bouwvergunning. Een week voor het verstrijken van de termijn van zes weken kwam het bezwaarschrift van varkenshouder Van Dijck bin nen. De in aanbouw zijnde wonin gen bleken inderdaad binnen de stankcirkel te liggen. "Waarom heeft Van Dijck niet veel eerder bezwaar gemaakt tegen het bestem mingsplan", vraagt Gerrit Hendriks zich af. "Het is triest dat Van Dijck nu profiteert van een blunder van de gemeente. Want de gemeente heeft al tien jaar gefaald. Ze hadden er lang voor moeten zorgen dat die stankcirkel daar niet meer lag." Op donderdag 5 oktober werden de vier bouwers naar het gemeente huis geroepen. Daar wachtte hen een bijzonder slecht bericht: de bouw moest worden stilgelegd. De onderhandelingen met Van Dijck liepen daarna spaak waarna burge meester Waals op woensdag 18 oktober aan de bouwers mededeelde dat de huizen weer moesten worden afgebroken en zij schadeloos zou den worden gesteld. Daarna barstte de kritiek op de gemeente los. De politieke partijen, de advocaat van Van Dijck, de dorpsraad en de Merselose gemeenschap, bijna iedereen viel over de burgemeester en wethouder heen. Niemand was tevreden over de beslissing die de gemeente te lichtzinnig had geno men. De sterke roep om 'een struc turele oplossing' dreef het gemeen tebestuur uiteindelijk weer terug naar de onderhandelingstafel met de maatschap Van Dijck. Op dinsdag 28 november spreekt de gemeente raad zijn politieke oordeel uit over de bouwkwestie in Merselo. VAN MIERLO fJ Uitgesproken ideeën over inrichten beperken zich niet tot de woning Welbeschouwd maakt een tuin deel uit van de totale woonbeleving. Waarom dan niet Rlen van Mlerlo geraadpleegd. Uw wensen en zijn scheppend vermogen komen samen In een tuinontwerp dat onmiskenbaar uw persoonlijk stempel draagt. Rlen van Mlerlo geeft uw tuin een eigen signatuur ill 5 7 5 1 PU 0 e U r n e Tel. 0493 3 1 4 5 V

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5