PEEL EN MAAS Unieke najaarsactie Venrayse winkeliers 80-jarig jubileum St. Catharina 44 jaar Casselse carnaval NDACHT! 2 PANTALONS OVERHEMD GRATIS /V de Studio Intocht St. Nicolaas op 19 november heren v.a. 69.- t.w.v. 34.95 Brand in N Overloon Vredesposter wedstrijd ontvangt u een bijpassend Dinsdagmorgen rond 0! .00 uur iik brand uit in een praktij - uimie aan het Kerk pad in erfden. Op hel moment dat de andweer arriveerde sloegen de immen uit her. dak. fmoedelijk is er voorafgaande 1ft de brand ingebroken in hel nd. De politie sluit brandstichting ft ook niet uit en stek een omleir- tk in. IJ enniskens n s t a 1 I a t i e Jlerwarming elektro entilatie sanitair irconditioning me Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum .0478-532441, fax 0478-532645 |ail: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Komend weekeinde wordt op feestelijke wijze het jubileumboek van de Castenrayse carnavalsver eniging De Schanseknuppels ten doop gehouden. Wethouder Bert Kersten van Venray ontvangt zaterdag 11 november tijdens een reünie in De Wis het eerste exem plaar van het jubileumboek. Bijna anderhalfjaar lang heelt een werkgroepje onder leiding van Jan Strijbos zich beziggehouden met de samenstelling van dit historische boekwerk. Het verzoek van de ver eniging was. om de 4x11-jarige bestaansgeschiedenis te beschrijven, maar de in liet leven geroepen boek- commissie ging nog een stap verder. Zo kreeg bijvoorbeeld de periode vóór de oprichting, de tijd voor en direct na de Tweede Wereldoorlog, veel accent. Het was de tijd van 't Heilige Roomse Rijk, toen het leven van de bevolking in de regio nog sterk beïnvloed werd door de kerk. De mensen gingen nog op gezette tijden en masse naar de kerk en de strenge regels ten aanzien van de vasten werden nog trouw nageleefd. Enkele bejaarde mensen, die deze periode heel bewust hebben meege maakt, komen in het boek uitgebreid aan het woord en vertellen over de manier, waarop toentertijd inhoud gegeven werd aan de vastenavond viering. Boeiende vertellingen over 'het aanmaken van de vastenavond' met zang, dans en het spelen van allerlei spellen, zoals onder andere mastklimmen, hardfietsen, genkrij- den, ringsteken, maar ook barbaarse spellen als het katknuppelen en het hanengooien. Verhalen over de INTERIEURSTYLISTEN De Studio presenteert u de trends van morgen in gordijnen, vitrages en vloerbedekking. Een stijlvolle collectie van topkwaliteit. Samen met de adviseurs van de Studio ontwikkelt u een unieke interieuroplossing die vervolgens vakkundig op maat gemaakt, opgehangen en gelegd wordt. op vrijdag en zaterdag zijn wij open, de andere dagen werken wij op afspraak. tamara martens interieurarchitect oor reijnders kleurenadviseur paterslaan 5 venray tel. 0478-582025 De Lions Club houdt dit jaar voor de dertiende keer in successie de Vredesposterwedstrijd voor alle basisscholen in de gemeente Venray. Het idee achter de 'Peace Poster Contest' is om kinderen uit de gehe le wereld mee te laten denken over vrede. Ze kunnen door middel van het maken van een tekening hun eigen visie over vrede geven. De tekening is geënt op een jaarlijks wisselend thema dat met vrede te maken heeft. Het thema voor dit jaar luidt 'Eensgezind in Vrede'. Kinderen yan.de groepen 7 en 8 van de basisscholen mogen aan de wed strijd deelnemen. Een deskundige jury bepaalt de winnaar per basis school en bovendien kiest de jury de beste tekening uit onder alle Venrayse inzenders. Lions Club Venray stelt een mooi cadeau beschikbaar voor de 'beste tekening van Venray'. Op 1 december buigt de jury zich over de Venrayse uit zendingen. Na de intocht in Nederland op 18 november te Woudrichem zal St. Nicolaas Venray bezoeken. Vanaf ongeveer 13.30 uur start het voor programma op de Grote Markt door het jeugdorkest en de Bandelieren en verder muzikaal ondersteund door een accordeonist. De Pieten van St. Christoffel zullen in het carré hun kunsten vertonen. De spreekmeester zal het geheel aan elkaar praten. De stoet vertrekt om 14.00 uur vanaf de Dr. Poelsstraat. De route is: Dr. Poelsstraat, Hofstraat, Grote Markt, Marktstraat. Schoolstraat, Henseniusplein, Grotestraat. De Sappeurs van schut terij 't Zandakker zullen sinterklaas begeleiden als hij het laatste stukje van de Grotestraat zich lopend naar het bordes begeeft. Op het bordes volgt een ontvangst door de burge meester van Venray. St. Nicolaas houdt een korte toespraak en vervol gens wordt er getrakteerd in het carré. Waarbij diverse klassieke maar ook nieuwe liedjes gespeeld en gezongen zullen worden. De stoet bestaat uit: een surveillance wagen van de politie; MMSK St. Petrus Banden; heel veel zwarte pie ten; Koninklijke Harmonie Euterpe; koetsen; schutterij 't Zandakker en St. Nicolaas te paard. Op zaterdag 18 november zullen er zich 's middags zwarte pieten in het centrum van Venray bevinden om de jeugd te amuseren en al vast voorbereidingen treffen voor de intocht van zondag. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard DONDERDAG 9 NOVEMBER 2000 - NR. 45 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Steun het goed doel en maak zes keer kans op 1000 gulden Winkelcentrum Venray start dit najaar met een wel heel bij zondere najaarsactie. De winke liers steunen daarmee een goed doel: het Toon Hermans Huis. Klanten die meedoen aan de actie maken bovendien gedurende zes weken, elke week kans op 1000 gulden. Daarnaast maken zij kans op kaartjes voor een onvergetelij ke theatervoorstelling. Die staat helemaal in het teken van de Limburgse conferencier die zijn naam gaf aan het opvanghuis. De stempelactie begint op vrijdag 17 november. Eén van de drie Limburgse Toon Hermans huizen staat in Venlo. Het is een plek waar nsen uit onze regio terechtkunnen. Mensen met kanker en hun naasten. Artsen en verpleeg kundigen zijn hoofdzakelijk druk met het bestrijden van de ziekte. Veel tijd om aandacht te besteden aan de emotionele kant ervan heb ben ze niet. Hoe graag ze dat ook zouden willen. Bij" het Toon Hermans Huis kunnen mensen met kanker en hun naasten altijd binnen lopen voor een moment van rust. Voor een goed gesprek bij een kopje koffie. Niets moet er. Zij zijn er de gast van medewerkers die weten waar mensen met kanker het over hebben. Wat ze bedoelen, wat ze voelen, vrezen en nog verwachten. Omdat ze er zelf mee te maken heb ben of mee te maken hebben gehad. Het Toon Hermans Huis is in de geest van Toon Hermans een plaats waar de ernst en de lichtheid van het leven een nieuwe balans zoeken en vaak ook vinden. Het motto van het Toon Hermans Huis: Ontmoeten is leven. NAJAARSACTIE Met de najaarsactie 2000 steunt het Winkelcentrum Venray (WVC) dus een heel bijzonder project. Dat werkt als volgt. Koopt u iets bij een van de deelnemers aan de actie dan krijgt u een of meer stempels. De winkeliers bepalen zelf hoeveel stempels zij geven. Is de kaart vol- met vijftig stempels of één stempel voor de kaart ineens- dan levert u die in bij het VVV/ANWB-kantoor aan het Henseniusplein. Voor elke volle kaart stort WCV vijf gulden in de kas voor het goede doel. Met een volle kaart steunt u dus het Toon Hermans Huis. Maar dat is niet het enige. Als u uw volle stempelkaart inlevert maakt u kans op één van de zes weekprijzen van 1000 gulden. Bovendien maakt u kans op een heel bijzondere voorstelling in Schouwburg Venray, begin 2001. Die voorstelling staat in het teken van Toon Hermans. Dan neemt Maurice Hermans, een van Toons zonen, de cheque in ontvangst. Vervolgens vertelt hij iets over zijn vader. De rest van de avond is een programma met veel muziek en cabaret. Kortom, een avond om nooit te vergeten. STEMPELKAARTEN Aan de najaarsactie nemen deel A&S Intersport, Star Travel Reisburo, Nimco House of Shoes, Goudsmid Harrie Frencken, Electronica Team. Rozemarijn en Thijm, Capretto Schoenen, Primafoon Venray, Parfumerie Cocon. Vakfofografie Smeets, Jos Arts jeugdmode. Optiek Verhoeven, Old Charm, Electro World Martens, Berden Mode Venray, Bakkerij Pierre Pijpers, City Stomerij Venray, Ricor, Echte Bakker Gommans, Boekhandel van den Munckhof BV, Pasch Geschenken, reisbureau Vice Versa. Pearle Opticiens, VVV/ANWB Venray, Lifestyle Mode, Secondo Fashion, Bloemenhuis Angèle. Etos v/d Heuvel, Livera Foundations en Foto Video Rini v/d Leur. De deelnemers aan de actie herkent u aan het affi che in hun winkel. Ze staan ook ver meld op de stempelkaart. De actie voor het Toon Hermans Huis loopt van vrijdag 17 november tot en met zaterdag 23 december. In Venray en de kerkdorpen worden stempelkaar ten nagenoeg gratis huis aan huis verspreid door verspreidingsbureau Periodiek, dat daarmee de actie van de Venrayse winkeliers ondersteunt. Volle kaarten met daarop uw naam, adres en telefoonnummer kunt u tot 1 januari 2001 inleveren bij het VVV/ANWB-kantoor in Venray. Nieuwe kaarten kunt u krijgen bij de deelnemers en het VVV/ANWB- kantoor. De receptie, van 19.00 tot 20.30 ur, wordt gehouden om twee rede- en: het is dit jaar immers precies aclitig jaar geleden dat de miiziek- ereniging werd opgerichtén de armonie sleepte op 26 maart 2000 n Etten-Leur met 312 punten het mdskampioenschap in de Eerste [fdeling in de wacht! HISTORIE aktie t/m 18 november 2000 personeel Prettige bediening Goede service Vijf jubilarissen ontvangen medaille Limburgse Bond w.-Catharina Leunen-Veulen- leide ontvangen tijdens de feeste- jke receptie op vrijdag 10 ovember in het gemeenschaps- uis van Leunen een medaille van e Limburgse Bond van luziekgezelschappen. Dit zijn ac Kusters (70 jaar lid), Harrie 'ullings (60 jaar lid), Mirjam de jroot (15 jaar lid), Liesbeth Weijs 15 jaar lid) en Monique llaessens (15 jaar lid). musiceren. De vereniging, waarvan ook blaaskapel De Fröhliche Rübensammler deel uitmaakt, telt momenteel 150 leden. Jac Kusters (88) en Harrie Vullings (78) zijn de twee trouwste leden van de vereniging. Jac is liefst 70 jaar lid. Hij begon bij de fanfare op de bugel. En ondanks het feit dat hij in Sevenum werkte als elektri cien, fietste hij wekelijks met de bugel op de bagagedrager door weer en wind op en neer naar Leunen. De vader van Jac had vroeger een café in Leunen. Café Kusters stond op de plek van de huidige disco theek De Steeg. Jac nam de zaak, waar de fanfare repeteerde, later over van zijn vader. Ondanks zijn drukke werkzaamheden als café baas bleef Jac de fanfare trouw. Al zat het café op zaterdagavond bom vol, Jac ging toch naar de repetitie. Later is hij van de bugel overgestapt op de hoorn, want dan hoefde hij thuis minder te oefenen. Jac is niet alleen als muzikant maar ook nog jaren als bestuurslid van de vereni ging actief geweest. Hij was er natuurlijk ook altijd bij als de ver eniging een uitstapje maakte. Helaas Jac Kusters en Harrie Vullings, respectievelijk 70 en 60 jaar lid van Harmonie St.-Catharina, worden vrijdag uitgebreid in het zonnetje gezet. laat zijn gezondheid dit nu niet meer toe. Dit jaar heeft de harmonie hem nog een prachtige serenade gebracht op Schuttersveld, die hem werd aan geboden door zijn familie. Jac geniet nog altijd volop van de uit voeringen van de harmonie. "Ik ga nog regelmatig kijken en vooral toen St.-Catharina het landkam- pioenschap in de wacht sleepte was ik erg trots. Toen ik het bericht zon dagavond op de kabelkrant las, ben ik het nieuws direct hier in Schuttersveld gaan rondbazuinen. Zo trots was ik op die prestatie van de harmonie. Het landskampioen schap.... het is toch niet te geloven." HARRIE VULLINGS Piel Vullings, de vader van Harrie, was één van de oprichters van de vereniging in 1920. Het is dan ook geen wonder dat Harrie muziek met de paplepel ingegeven kreeg. Hij is begonnen als tambour. In die tijd waren ze met hun drieën en ze von den het prachtig om voorop te mogen lopen met de trom. Jaarlijks werd het concert van de fanfare gecombineerd met de opvoerihg van een toneelstuk. De leden van de fan fare traden dan ook op als toneel speler. Harrie heeft dit jarenlang gedaan. Later ontstond hieruit toneelvereniging Comedia waar Harrie ook jarenlang lid is van geweest. Harrie is naast muzikant ook jarenlang bestuurslid van St.- Catharina geweest. De muzikanten bewaren fijne her inneringen aan hun tijd bij St.- Catharina, zoals bijvoorbeeld aan de jaarlijkse drijfjacht die de vereni ging organiseerde. Het wild dat werd geschoten, werd op de jaarlijk se feestavond verloot. Op de drijf jacht nam Jac Kusters altijd een fles jenever mee. zodat de muzikanten af en toe een borrel konden nemen. Vanwege hun verdiensten zijn bei den erelid en momenteel ook lid van de pas opgerichte Vriendenclub. Tijdens de receptie zullen beiden een onderscheiding krijgen van de Limburgse Bond van Muziek gezelschappen. De Schanseknuppels Castenray presenteert jubileumboek Bij aankoop van Harmonie St.-Catharina Leunen- feulen-Heide werd als fanfare pgericht op 1 augustus 1920. Er erd vanaf het begin actief deelge- omen aan concoursen en festivals, anaf 1956 werd de vereniging uit breid met een drumband. De :den kwamen in het begin uit eunen en Veulen. Vanaf 1967 kwa- nen ook de muzikanten uit Heide tbij. Net als iedere vereniging ende Sl.-Catharina vette en magere ren. Het hoogtepunt van de fanfare erd in 1979 in St. Michielsgestel ireikt met een eerste prijs met pro- lotie naar de Ere-afdeling. In 1983 'erd de fanfare 'omgezet' in een irmonie waarin naast koperen nu ok op houten blaasinstrumenten lerd gespeeld. Na eerst wat wisselende succes- in behaald te hebben werd vorig ar onder leiding van dirigent Eric oefs in Heerlen de eerste prijs in i Eerste Afdeling, met 303 punten, de wacht gesleept. Dit betekende imburgs kampioen en promotie aar de afdeling Uitmuntendheid, n weer was het een succesvol jaar, ant op 26 maart 2000 werd St.- itharina in Etten-Leur met 312 uiten kampioen van Nederland, n unicum in haar 80-jarig bestaan. JUBILARISSEN De harmonie besteedt veel aan- 1aan de opleiding van muzi- die in de jeugddrumband en jeugdorkest in groepsverband kerkgang bij het 40-urengebed en het verkleed rondtrekken met de foekepot of rommelpot. Verder wordt in het boek ook uit de doeken gedaan hoe de carnaval ontstaan is. Veel elementen van dit volksfeest zijn namelijk terug te voeren naar rituelen tijdens lentefeesten in de oudheid. Deze historische oor sprong loopt als een rode draad dooi de 236 pagina's van het lijvige boekwerk. Een speciaal hoofdstuk is gewijd aan het Castenrayse feno meen 'Thej mit d'n Trekbuul'. De in 1996 op 81-jarige leeftijd overleden Thei Buddiger heeft binnen de 44 jaar georganiseerde carnaval in Castenray een prominente rol gespeeld. Maar ook buiten Castenray stond Thei wijd en zijd bekend, Om zijn vertolking van oude volksliedjes, maar bovenal om zijn humor en levensvreugde. BEPERKTE OPLAGE Zo passeren in het jubileumboek alle facetten van de Castenrayse car naval de revue. Er zijn zelfs twee pagina's ingeruimd voor oude bijna men. die met familienaam en adres verduidelijkt worden. Voor de boekcommissie was het een vanzelfsprekendheid, dat het dialect als schrijftaal moest worden gehanteerd. Om dit op verantwoor de wijze te kunnen doen, werd dankbaar gebruik gemaakt van het door Veldeke uitgegeven Venrays Woordenboek. Dit bood behalve een juiste schrijfwijze eveneens de mogelijkheid, om oude woorden en uitdrukkingen, die nauwelijks meer bekend zijn, in het geheel in te pas sen en op deze manier uit te dragen. Zo vormt het jubileumboek een extra impuls voor het dialectge bruik, dat jammer genoeg sterk is teruggelopen. Doodzonde, gezien de geweldige rijkdom aan taalkundi ge vondsten, die onze streektaal te bieden heeft. Het verzamelen van alle historische feiten vormde voor de boekcommissie beslist geen sine cure, maar het leeuwendeel van de tijdsinvestering werd toch opgeslokt door het gestoei met het dialect. Gezien het uiteindelijke resultaat echter meer dan de moeite waard. De titel van het Castenrayse jubi leumboek is bondig, pakkend en allesomvattend. 'Vastelaovend same!' dekt namelijk perfect de inhoudelijke lading. Als subtitel is gekozen voor '4x11 Jaor De Schnseknuppels Caseleen nog veul mier'. Om de hoge drukkosten van het met ruim 200 foto's verluch tigde boek gedeeltelijk terug te ver dienen, is de verkoopprijs vastge steld op f 25,-. Het boek telt slechts een beperkte oplage van 500 exem plaren, waarvan een groot aantal reeds gereserveerd is. FOTOTENTOONSTELLING De officiële presentatie zal op spectaculaire wijze plaatsvinden op zaterdag d'n elfde van d'n elfde tij dens een reünie voor leden en oud leden. In gemeenschapshuis De Wis zal dan het eerste exemplaar worden aangeboden aan de Venrayse wet houder van cultuur, de heer Bert Kersten, tevens lid van het comité van aanbeveling. Dit comité bestaat verder uit Fred Cammaert, program mamaker van LI tv en vooral bekend van het programma 'Tijd voor toen'; Piet Hermans, voorzitter van de Vorstenraad Venray; Flits Linssen, een van de samenstellers van het Venrays Woordenboek 'en Jan van Winkel, directeur van Rabobank Zevenrode. Het feestpro gramma op zaterdag is als volgt: 18.00 uur heilige mis, 19.15 uur koffietafel, 21.00 uur officiële pre sentatie jubileumboek en 21.30 uur gezellig samenzijn met bezichtiging van historische fototentoonstelling. Op zondag 12 november wordt het jubileumboek tijdens een gezellige Castenrayse middag welke "aanvangt om 14.11 uur gepresenteerd aan de bevolking. Tevens vindt dan ook de verloving plaats van het Boerenbruidspaar 2001 en kan de historische fototentoonstelling bezocht worden. De jubileumvie ring van de Castenrayse Schanseknuppels wordt afgesloten met een receptie op zaterdagavond 25 november in gemeenschapshuis "De Wis". Aanvang 20.11 ini rv/i Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13