Bezorgdheid over organisatie Zuster Truus Lemmens overleden Oppostie wil tornen aan volmachten b en w Regeling 'Ruimte voor ruimte' in acuut gevaar jGu FRANSOL Peuterspeelzalen in financiële nood DIE OUDE ZONWERING GET NET- TOT ZIENS, TOAT MOA'N! 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND unhoek I GFT bakken kosteloos ledigen' De Steeg wacht af Bekeuring ZONWERINGEN Geen vuurkorven in Venrays centrum Automobilisten op de bon f%LEN MAAS donderdag 2 november 2000 - Pagina 5 3 Burgemeester Waals pleit voor een andere aanpak jdens de begrotingsbehande- spraken alle politieke partij- iun bezorgdheid uit over de leentelijke organisatie. Er is schrijnend personeelsgebrek, iele topfuncties zijn al maan- jlang vacant en er lopen teveel ure externe medewerkers op het fineentehuis rond. Daardoor iing reigt Venray steeds verder ach- n tui irop te raken in de uitvoering •Mvi m zijn plannen. Burgemeester Waals schetste een bai :eld waarin de veranderende rol inde gemeente in een stroomver- ielling is gekomen. "De tijd staat ei stil. De maatschappij doet eeds meer een beroep op het meentebestuur. Door de decentra le komen ook steeds meer taken jde gemeenten te liggen. De poll ek heeft zijn wensen terwijl de [ocedures ingewikkelder worden. al vereist een interactieve manier n besturen. De traditionele manier in werken op het gemeentehuis is tilerhaald. De ICT mogelijkheden jcien veel beter benut worden. En ;i alleen intern maar vooral ook Morde communicatie naar de bur- ■rsloe, We moeten sneller en beter bereikbaar worden, dag en nacht", stelde Jos Waals. De burgemeester vond dat er een groot spanningsveld is ontstaan tussen de ambities en de feitelijke realisering van de plannen. Waals stelde daarbij de indeling van de gemeentelijke organisatie in vier sectoren (maatschappelijke dien sten, stedelijk beheer, stedelijke ont wikkeling en algemene zaken) ter discussie. "Er ontstaat daardoor ver starring. Want de vragen vanuit de maatschappij en politiek zijn breder en bestrijken meerdere sectoren. De gemeentelijke organisatiestructuur moet daarom doorbroken worden. Het vereist een andere meer projekt- matige manier van werken willen we onze ambities nog waar kunnen maken." De burgemeester haalde daarbij het project Asielzoekerscentrum (AZC) als voorbeeld aan. Henk Verstegen is hiervoor vrijgemaakt als projectlei der en werkt daarin samen met alle geledingen binnen het gemeente huis. "Dit experiment werkt uitste kend", aldus Waals die tevens denkt dat de starre organisatiestructuur de komst van nieuwe enthousiaste medewerkers in de weg staat. "Modern opgeleide MBO'ers en HBO'ers hebben andere ideëen. Zij willen in een meer flexibelere omgeving werken dan wij hun kun nen bieden. Wij moeten ons als werkgever dringend heroriënteren om in de toekomst nog kwalitatief goede mensen binnen te kunnen halen." INVENTARISATIE Waals plaatste ook zijn kantteke ningen bij het gemeentehuis als kan toorgebouw. "We hechten aan het gebouw. Maar achter de muren is het geen modern kantoorgebouw. Een andere manier van werken en effectiever omgaan met ICT vereist ook andere werkruimten. Dat kost geld. We zullen daarom de priori teiten in de begroting moeten ver leggen", stelde Waals die daarover in het komende half jaar een debat wil voeren in de gemeenteraad. De VVD zei het verontrustend te vin den dat het personeelsverloop in Venray ruim uitstijgt boven het lan delijk gemiddelde. "Er dient een inventarisatie te komen van de echte oorzaken en een plan om het tij te keren. Wellicht moet de gemeente zich opnieuw bezinnen op zijn kern- laken. Als je geen mensen hebt om het werk uit te voeren, dan moet je minder werk willen doen", stelde fractieleider Frans van Hooft die eveneens pleitte voor een adequaat en modern kantoorgebouw. De kerntakendiscussie die enkele jaren geleden al rond de operatie KEERpunt gevoerd werd lijkt nu noodgedwongen opnieuw op de politieke agenda te komen. Evenals de VVD vond ook de PvdA dat er momenteel veel te veel externe medewerkers zijn. De in september door de gemeen tesecretaris verstrekte analyse van de personeelsformatie kon de PvdA niet bekoren. "Dit overzicht is onvoldoende omdat het cijfermateri aal ontbreekt om de pool tijdelijke medewerkers vergelijkbaar te maken met de vaste formatie. We hebben de indruk dat erg veel finan ciële middelen besteed worden aan ad-interim en projectmanagement", zei fractievoorzitter Bert Linskens. Gerrit Lemmens (fractie Van de Vorle) stelde dat door de hoge per soneelskosten de prijs van de gemeentelijke producten voor de burgers niet meer op te brengen zijn. z"De Hoveniers snoeien de planten mkkundig voor de winter. H__Vifzray a\ 0478-571800 I i fractie Van de Vorle kwam jns de begrotingsbehandeling een opmerkelijk voorstel, 'ij stellen voor om de GFT-bak- in de laatste drie maanden jepl; i het jaar kosteloos te ledigen." 3W actievoorzitter Gerrit Lem- ns denkt dat daardoor het erfvuil op straat en het gebruik de bladkorven zullen vermin- en. "Van het geld dat daardoor jkomt kunnen de gratis ledi- "jen bekostigd worden", stelde foor. bk andere politieke partijen ikten zich zorgen over het toene- pe zwerfvuil in de woonomge- l vooral ronde de flats, henwerking Venray vreest een king van de diftar-tarieven. ndat er claims boven ons hoofd |gen. Bent u van plan dit af te ;len op de burgers", vroeg Ike ;r aan wethouder Heidens, ir kan ik niets over zeggen", oordde Heidens. Busser pro- ie het anders: "Kunt u dan prin- iel aangeven of schadeclaims len doorberekend in de diftar- even." Maar Lei Heidens hield lieuw de boot af: "Daar doe ik nu :n uitspraken over." Ike Busser k verbaasd om zich heen. lorzitter, hier ben ik niet tevreden e.Maar ik zal er in moeten berus- zuchtte hij. Lei Heidens wist te melden dat de gemeente lig is om een communicatieplan te stellen om de burgers beter rde afvalstoffenheffing te infor- ren. Ook beloofde de milieuwet- ider dat het al zo lang verwachte lieubeleidsplan in de raadsverga- ing van december aan de orde nit gesteld. ir is nog steeds geen duidelijk- dover de toekomst van De Steeg, ils bekend wil het uitgaanscen- tit vertrekken uit de kom van inen omdat het daar niet meer uitbreiden. De eigenaren Ton en ineke van Dijck hebben hun oog n vallen op het bedrijventerrein st 2. Zij waren daarover al tot ,ac) reenstemming gekomen met bClephas van HC Beheer die er woonboulevard wilde ontwikke- Nu de gemeente in zee gaat met Vastgoed blijft de toekomst van Steeg ongewis. "Ik zou inder- Pd met HC Beheer meedoen, ar in wezen staan wij helemaal van de toekomstige woonboule- d Wij zouden naast dat terrein stuk grond van de gemeente Tfin. Op dit moment kunnen we .J, seen beslissing nemen omdat L n.el weten h°e het z'ch verder jikkelt. We gaan in ieder geval in ons eentje op dat terrein zit- zegt Ton van Dijck. politie van Venray heeft samen een stage-eenheid (politiemen- 'n opleiding die op een basis- praktijk ervaring opdoen) 1 'dagavond 39 fietsers bekeurd, reden in Venray, Leunen, "rum en Heide zonder voor- of 'erlicht op hun flets. En kregen bekeuring van fl. 50,00. De Gecontroleerde met zes mensen. Zuster Truus Lemmens uit Oostrum is vrijdag op 86-jarige leeftijd in Karachi (Pakistan) overleden. Ze is ruim zestig jaar in de missie werkzaam geweest, waar ze zich vooral heeft ingezet voor het welzijn van geestelijk en lichamelijk gehandicapten in Karachi. Truus Lemmens, lerares Engels, ging in 1939 naar Pakistan, waar haar broer bisschop Lambert Lemmens werkte. Al na enkele weken trad Truus Lemmens in, in de inlandse congregatie die door haar broer was gesticht. In Karachi heeft Zuster Truus maar liefst zeven tehuizen voor gehandicapten en ver- stotelingen gesticht: drie tehuizen voor verstandelijke en lichamelijk gehandicapte kinderen, twee tehui zen voor poliopatiëntjes, een bejaar dencentrum en een opvangcentrum voor ongehuwde moeders en kinde ren van gescheiden ouders. ONDERSCHEIDING Zuster Truus Lemmens ontving voor haar jarenlange hulp aan gees telijke en lichamelijke gehandicap ten een van de hoogste onderschei dingen uit handen van premier Bhutto. Déze onderscheiding heet 'Sitara Quaio Asam' en betekent 'ster van de stichter' (Jinnah). Het is erg bijzonder, dat een Islamitisch land zo'n hoge onder scheiding aan een katholieke zuster verleend. Zuster Truus Lemmens werd bij deze gelegenheid drie dagen lang door de regering ontvan gen in Islamabad. Bij haar terugkeer in Karachi, daags voor Pasen, werd zij feestelijk verwelkomd. Ze werd in Karachi de Moeder Theresa van Pakistan genoemd. In haar geboor teplaats Oostrum wordt Truus Lemmens op zondag 19 november herdacht tijdens een dienst die om 10.30 uur in de kerk begint. Fractie Van de Vorle verwerpt begroting Na vier uur debatteren stemde de Venrayse gemeenteraad dins dagavond in met de begroting over het jaar 2001. De belastingen voor de burgers stijgen komend jaar met 6,7 procent waardoor de begroting sluitend geworden is. De beraadslagingen leverden wei nig vuurwerk op. De oppositie is te smal (8 van de 25 zetels) om het machtsblok van de drie coalititie- partijen echt aan het wankelen te brengen. Oppositiepartij Van de Vorle kon als enige fractie niet akkoord gaan met de begroting. Zij wees het financiële stuk op essentiële onder delen af. Samenwerking Venray stemde in het verleden ook menig maal tegen de jaarlijkse begroting. Maar ditmaal wilde fractievoorzitter Ike Busser dat niet doen. Hij stelde daarbij wel een voorwaarde. "Dat het gemeentebestuur ook voor de volle honderd procent uitvoert wat er in de begroting staat", stelde Busser. De begrotingsbehandeling kende een saai verloop met weinig hoogte punten, Doordat in deze raadsperio de voor het eerste drie partijen (CDA, PvdA en VVD) samen het college vormen is de oppositie flink uitgehold. De 'regeringspartijen' bezetten namelijk 17 van de 25 raadszetels. De overgebleven oppo sitiepartijen (D66, Samenwerking en Van de Vorle) zijn te klein of missen het niveau om voor voldoen de tegenwicht te zorgen. Gerrit Lemmens, fractievoorzitter van Van de Vorle, trok dinsdagavond nog het felst van leer. Zijn inzet en zijn plei dooien zijn hartverwarmend en oprecht maar ze snijden vaak te wei nig hout om echt indruk te maken. Zoals gewoonlijk komt de fractie Van de Vorle op voor de zwakkeren in de samenleving: mensen met een smalle beurs, ouderen en gehandi capten. De viermansfractie wil paal en perk stellen aan de volmachten (mandaten) die het college van B en W heeft. Gerrit Lemmens sprak over te grote risico's en een boel tekortkomingen. De fractievoorzit ter van Van de Vorle doelde onder meer op de chaos in de bevolkings administratie en de recente uitgifte van bouwkavels binnen de stankcir kels in Merselo. "Door eigenzinnig handelen moet er nu fors geïnves teerd worden om de schade te beperken. En wellicht blijven door de mandatering nog missers buiten het zicht van de politiek", vermoedt Lemmens die steun kreeg van Ike Busser (Samenwerking Venray). Ook Busser vroeg "gezien de pro blematiek in Merselo om een her ziening van het door de raad aan u gegeven mandaat." ERNSTIGE ZORGEN De fractievoorzitter van Samenwerking Venray maakte zich zorgen over de omvangrijke risico's die de gemeente loopt. Busser somde ondermeer op: Dingus, schouwburg, gewest, Blekersveld. ondergrondse parkeervoorzieningen en woningbouw in Merselo. "Het college informeert de raad vaak te laat. Door de veroorzaakte risico's komt de goede naam van de politiek in het geding. Het college verlegt steeds verder zijn grenzen daarbij gesteund door een zwijgende coali tiemeerderheid die het allemaal maar goed vindt. Dit baart ons ern stige zorgen", verwoordde Ike Busser. Volgens wethouder Houba (financiën) zijn de risico's niet onaanvaardbaar groot. "We hebben nu alles in de risicoparagraaf gestopt wat erin thuishoort. Afgezet tegen de hoogte van de algemene reserve kunnen de risico's worden gedragen", verklaarde Houba. STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 Projectontwikkelaar haakt op allerlaatste moment af De Ruimte voor ruimte-regeling is in Venray op de helling komen te staan. Maandagmiddag haakte de projectontwikkelaar op het laatste nippertje af omdat hij het risico te groot vond om in Venray 34 woningen op ruime kavels, te bouwen. Deze extra bouw is mogelijk omdat 34 veehouders te kennen hebben gegeven te stop pen met hun bedrijf. Voor het slo pen van hun stallen krijgen zij een vergoeding. De gemeente Venray kan de sloopkosten terugverdie nen door de uitgifte van extra bouwkavels in het buitengebied. In de vergadering van september ging de gemeenteraad nog akkoord om aan de regeling deel te nemen. De gemeente zou voor de uitvoering een projectontwikkelaar in de arm nemen om zö het financiële risico af te wentelen. Wethouder Heidens (CDA) zegde toe om in de raadsver gadering van 31 oktober met een uitgewerkt plan te komen. De raad zou dan afgelopen dinsdag zijn oor deel kunnen uitspreken zodat de gemeente zich nog voor 15 novem ber bij de provincie kan aanmelden. Maar de politieke partijen werden dinsdagavond compleet verrast door de wethouder. Want hij had slecht nieuws te melden. Er was namelijk geen concreet plan. Sterker nog wet houder Lei Heidens stond compleet met lege handen. "We zijn weer helemaal terug bij af. Dit is een grote streep door de rekening", moest de teneergeslagen wethouder bekennen. "We hadden een locatie in Venray op het oog waar de woningen gebouwd zouden kunnen worden. Maar' maandagmiddag haakte marktpartij af. Dit is heel erg teleurstellend. Want ik durf nu niet de garantie te geven dat de 34 woningen nog in Venray gebouwd kunnen worden." De Ruimte voor ruimte-regeling is een maatregel van het Ministerie van Landbouw. Het is een onderdeel van de Regeling Beëindiging Veerhouderijtakkem Het ministerie beoogt hiermee het mestoverschot terug te dringen en tevens het buitengebied op te waar deren door de sloop van stallen. In Venray hadden zich 34 bedrijven aangemeld met in totaal 34.012 m2 staloppervlak. De gemeente moet de stoppende veehouders voorfinancie ren voor een bedrag van 200 gulden per m2 gesloopte stal. Deze investe ring van 6,8 miljoen kan weer wor den terugverdiend met de uitgifte van ruime bouwkavels in het buiten gebied. Op verzoek van de meeste politieke partijen zouden de 34 kavels dan ook in de kerkdorpen gerealiseerd worden. Maar daarin was de gemeente blijkbaar niet geslaagd. Vandaar dat er een plek dichtbij Venrays centrum (Brabander?) gevonden was. Maar zoals de laatste tijd wel vaker gebeurde (V&D) werd de gemeente op het allerlaatste moment in de steek gelaten. De tijd begint behoor lijk te dringen want binnen twee weken moet Venray aangeven of het aan 'ruimte voor ruimte' deelneemt. Lukt dit niet dan kunnen omliggen de gemeentes de te bouwen kavels van Venray overnemen. RISICO TE GROOT De raadsfracties reageerden dins dagavond verrast op het slechte nieuws. "Het verbaast me dat het risico voor de marktpartij te groot was. Want het zou juist voor hem aantrekkelijk moeten zijn. Het is heel zuur dat het niet gelukt is", ver klaarde Bert Linskens (PvdA). Ike Busser (Samenwerking Venray) vroeg zich af waarom de kavels niet aan de dorpen konden worden toe gewezen. Het antwoord van Heidens bleef vaag. "De exercitie op de dor pen is niet gelukt. Wel vlakbij de kern van Venray op de grond van een marktpartij. Maar die vond uit eindelijk het risico toch te groot." Wethouder Heidens zegde toe opnieuw op zoek te gaan naar partij en die het risico wel willen aangaan. "We gaan heel snel kijken naar nieu we mogelijkheden. Tevens zal ik bij de provincie navragen of er nog rek zit in de datum van 15 november", beloofde Heidens. Hij vermeldde tevens dat vijf stoppende veehou ders hebben aangevraagd om op hun eigen erf een woning te bouwen. Daarnaast zijn er nog een paai- twij felaars. "Het zal daarom uiteindelijk niet om 34 maar om 27 of 28 nieu we bouwkavels gaan", vermoedt Heidens. De Stichting Peuterspeelzalen Venray (SPV) heeft alarm gesla gen bij de politiek. Dit jaar kampt de SPV met een tekort van 78.000 gulden terwijl de begroting voor 2001 een financieel gat van 31.870 gulden vertoont. Het college van B en W ging er dinsdagavond mee akkoord, op aandringen van CDA en PvdA, om het begrotingstekort voor volgend jaar te financieren. CDA-fractievoorzitter Wiel Michiels stelde in zijn betoog niet te kunnen instemmen met de voorge nomen sluiting van De Hummeltjeshoek in Brukske. Dit is een van de vijf peuterspeelzalen in Venray die zijn ondergebracht in de SPV. Maar de werkelijkheid blijkt anders te liggen. "Nee, ik moet er niet aan denken om een hele peuter speelzaal te moeten sluiten", zegt Toos de Gier geschrokken. Zij is coördinator van de SPV en heeft bij de politieke partijen stevig aan de bel getrokken. Toos de Gier is uiterst tevreden met de toezegging van de gemeente om de begroting voor 2001 sluitend te zullen maken. "Blijkbaar hebben we goed gelob byd." LOONKOSTEN De problemen bij de peuterspeel zalen worden vooral veroorzaakt door de stijgende loonkosten. In het verleden was de begeleiding veelal vrijwilligerswerk zodat de ouderbij dragen laag konden blijven. De SPV kiest er echter voor om steeds meer te professionaliseren met betaalde leidsters, een orthopedagoge en een coördinator in dienst. Dat was ook de reden dat de peuterspeelzalen van Merselo en Oostrum enkele maan den geleden toch afzagen van een fusie met de SPV. Omdat op beide dorpen nog veel meer met vrijwilli- TUINRENOVATIE GAAT BI) ONS VERDER DAN HET INKLEUREN MET ROOD,GEEL OF BLAUW bloemen. Op basis va kijken dan het planten wensenpakket omzoomt Rien van Mierlo uw woning met een weelderige natuur, sierbestrating en tumdeco- ratles. Een aanwinst voor het leven, de meerwaarde vai 0493 31.1593 W'öezit nog niet meegerekend! Rien van Mierlo geeft u' l 1 1 t 5 7 5 1 PK De gers gewerkt wordt. Samengaan met Venray zou voor de ouders veel hogere kosten met zich meebrengen. Binnen de CAO welzijnswerk is sinds kort een aparte regeling voor peuterspeelzalen gekomen. De gekwalificeerde leidsters worden nu ook beloond voor het werk wat ze doen. Maar dit bekent dat de salaris kosten met grote sprongen zijn gestegen. Op 1 januari 2001 vindt de laatste grote loonsverhoging plaats waarna de salarissen op het gewenste niveau zijn gebracht. De SPV is daardoor in de finan ciële problemen gekomen. Het tekort van dit jaar van 78.000 gulden kan de stichting nog zelf opvangen. Maar de SPV raakt wel in liquidi teitsproblemen. Daarom werd beslo ten om te bezuinigen. "We overwe gen om groepen met een bezetting beneden 85 procent op te heffen. Op de Hummeltjeshoek wilden we daarom één groep sluiten. Dat zou ons volgend jaar 13.000 gulden besparen", zegt Toos de Gier. Wethouder Driessen (CDA) zei vanwege bestuurswisselingen vrij laat op de hoogte te zijn gebracht van de financifle perikelen. Hij zegde echter het bedrag van 31.870 gulden toe. "In de toekomst zal de SPV zich op basis van het beleids plan weer zelf moeten redden", ver klaarde Driessen. De politie heeft donderdagmor gen bij een controle, gehouden op de Wanssumseweg in Oostrum tussen 11.55 uur en 12.45 uur, 28 automobilisten bekeurd. Van de 471 gecontroleerde voorbijgan gers was de hoogst gemeten snel heid 109 km per uur, terwijl 80 km per uur is toegestaan. De politie heeft donderdagmiddag bij een controle, gehouden op de Albionstraat in Leunen, tussen 13.30 uur en 14.25 uur, 32 automo bilisten bekeurd. Van de 389 gecon troleerde voorbijgangers was de hoogst gemeten snelheid 80 km per uur, terwijl 50 km per uur is toege staan. De politie heeft donderdag middag bij een controle, gehouden op de Puttenweg in Ysselsteyn tus sen 15.25 uur en 16.00 uur, 32 auto mobilisten bekeurd. Van de 171 gecontroleerde voorbijgangers was de hoogst gemeten snelheid 124 km per uur, terwijl 80 km per uur is toe gestaan. Bij een controle tussen 16.00 uur en 16.35 uur op dezelfde lokatie wrden nog 32 automobilis ten bekeurd. Van de 223 gecontro leerde voorbijgangers was de hoogst gemeten snelheid 114 km per uur.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5