"Zingen in de St. Pieterskerk, prachtig toch" Servicecentrum politie officieel in gebruik genomen PEEL EN MAAS Koos van Zomeren gast bij Literair Café Venray Meerlo-Wanssum zet acties Sulawesi voort Millenniumboek Merselo is eindelijk af P Wij zetten er een achter! Illegalen in vrachtauto PU LEIBf I |Q TOTALE LEEGVERKOOP 25% - 50% 75%* korting V Jenniskens^ agir Zangers van St. Frans vieren koorjubileum DONDERDAG 2 NOVEMBER 2000 - NR. 41 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG h)e Zangers van St. Frans vieren Intend weekeinde het 40-jarig Iprjubileuni. Zaterdag 4 novem- |r wordt om 20.30 uur een con- [t verzorgd in de Paterskerk een drietal gastkoren uit ankrijk en Duitsland. Zondag 5 vember luisteren de Zangers nSt. Frans en de gastkoren om ,00 uur de hoogmis op. 's iddags is er van 14.00 tot 16.00 ir een receptie in De Witte eve. •jgenlijk had het jubileum al rig jaar gevierd moeten worden, dens een concertreis in Spanje rd dirigent Wim Buys echter veld door de legionella-bacterie. ernstige ziekte van Buys was or het Venrayse koor aanleiding noeg om het jubileum uit te stel- Een jaar na dato wordt het jubi- L alsnog gevierd, tot grote ugde van dirigent Buys. Nog niet emaal de oude, maar de 71-jarige wel fit genoeg om het komend ekeinde met volle teugen te lieten van het jubileum van 'zijn or". Het liefste dringt hij 'het orval' van vorig jaar naar de ach- grond. Het was kantje boord, drie inden ziekenhuis, maanden van ralidatie. langzaam wordt Buys eer de oude'. Al zal hij nooit erachter de piano kunnen plaats- nen. Hij beweegt zijn vingers, die slap zijn als een washandje, iee. pianospelen is er niet meer Ernaar ik ben al blij dat ik het or weer kan begeleiden." Wim ys kwam in 1959 vanuit Den ag als onderwijzer naar Venray. op verzoek van pastoor llfgang Schmitz met wie hij tien teerder in Den Haag ook al zijn ste schoolkoortje begon. Buys ig aan de slag op de Sciscusschool (de huidige Dgerd) en het spreekt vanzelf dat ook in Venray een jongenskoor ide grond kwam. In september 59 zagen de toen nog Zangertjes i Frans het levenslicht. Hij somt namen van de eerste zeven zan- ijes moeiteloos op. "In februari (j werd de Franciscusschool offi- el geopend en zongen we een «stemmige jongensmis. Wim den Munckhof schreef daarop in fcl en Maas 'wat die schoolmees- !5n Venray komt doen weet ik maar hij laat de jongens wel jen'." Maar niet iedereen was n blij met de muzikale ambities Buys. Zijn dirigentschap werd I niet door iedereen in dank jnomen. "De eerste jaren waren 'saam. Ik was onderwijzer en Ite de vereiste bevoegdheid om koor te leiden. Dat viel niet il in goede aarde." KOQRREIZEN De grote doorbraak voor het koor kwam in 1967. Op verzoek van Sjefke Lennars van het Wachtinstituut zong het koor voor het eerst voor duizenden mensen in de St. Pieterskerk in Rome. Het werd voor Wim Buys ook de eerste kennismaking met Pueri Cantores, de vereniging van jongenskoren, die naast muzikale vorming ook lithur- gische, spirituele en humanitaire vorming hoog in het vaandel heeft staan. Een kennismaking met vers trekkende gevolgen. "Mij werd gevraagd om de vereniging in Nederland nieuw leven in te blazen. De Nederlandse federatie ontstond daarop in de jaren '70 en de Zangers van St. Frans waren de vlaggen dragers in ons land." Voor Buys het begin van een stormachtige carrière. Hij werd in 1972 vice-president van deze internationale organisatie, vier jaar later werd hij internationaal secretaris en in 1992 werd hij in Rome zelfs benoemd tot internatio naal president van Pueri Cantores. "Maar dat had niets te maken met mijn muzikale capaciteiten, maar meer met het feit dat ik nogal wat talen babbelde", zegt de 71-jarige koordirigent bescheiden. De Zangers van St. Frans profiteerden dankbaar van zijn contacten. De uit nodigingen voor koorreizen stroom den binnen. Spanje, Frankrijk. Duitsland, Oostenrijk. Zwitserland, Italië, zelfs Canada en de Verenigde Staten. De 'zangertjes' gingen de wereld rond aan de hand van hun prominente dirigent. Over hoogte punten hoeft Buys dan ook niet lang na te denken. "Elk internationaal congres, waar ook ter wereld, was een hoogstandje. En het zingen in de St. Pieter. hè. Samen met 8000 zan gertjes uit de hele wereld een mis zingen, prachtig. Drie keer heb ik dat nu meegemaakt, het blijven onvergetelijke momenten." Wim Buys is als het ware kind aan huis in Rome. Alle deuren in het Vaticaan gaan zonder problemen voor hem open. "Ik heb verschillende keren met de Paus gesproken. Dat kan niet iedereen zeggen." REVOLUTIE In de beginjaren van de Zangers van St. Frans stonden de jongens in de rij om bij hel koor te mogen Wim Buys ontmoette paus Johannes Paulus II tijdens een van de vele koorreizen. komen. In de goede tijden telde het koor 80 tot 90 zangers. De geringere belangstelling voor alles wat met de kerk te maken heeft, heeft ook zijn invloed op het Venrayse jongens koor. Vanaf de jaren 70 daalde het aantal leden en op dit moment telt het koor 55 leden. 20 jongens en 35 mannen. Binnen het koor voltrok zich in september van dit jaar een revolutie, want de Zangers van St. Frans zijn in die maand gestart met een opleidingskoor waarin naast jongens voor het eerst ook meisjes welkom zijn. Voor Buys betekent dit een nieuwe uitdaging. Hij is dan ook nog lang niet van plan om te stoppen. "Nee, hel koorwereldje heeft mij een bijzonder plezierig leven bezorgd, ik ben de halve wereld afgereisd, heb heel veel prachtige mensen mogen ontmoe ten. Dal laat je niet zomaar los. Ik verheug me nu al op de reünie het komend weekeinde waarop we zo'n 400 oud-zangers verwachten. Dat wordt een groot feest van herken ning." Del» ^ensi #ntrü eehr Politie Limburg-Noord heeft idagniiddag officieel het itraal Servicecentrum in Venlo jebruik genomen, ia dit centrum komen alle 00-8844 telefoontjes voor mburg-Noord binnen, waarna I gesprek direct wordt afgehan- Id of doorverbonden. De Nederlandse politie heeft eind ptember het Landelijk Telefoon- mmer Politie (LTP) voor niet- gente meldingen, 0900-8844, gevoerd. Een telefoonnummer dat en nacht bereikbaar is voor alle rgers met vragen of problemen niet spoedeisend zijn. De intro- ctie van één nummer verbetert de reikbaarheid van de politie en ver rot de service aan de burgers. Dit idelijke nummer komt naast het irmnummer 1-1-2 dat blijft staan. Tachtig procent van alle contacten 'de politie vindt via de telefoon tats. Veel burgers weten echter !l waar ze terecht kunnen met hun igen of problemen. De invoering neen landelijk telefoonnummer lept duidelijkheid. De politie is altijd bereikbaar via i nummer. 0900-8844 vervangt huidige regionale toegangsnum- rs van de politie voor niet-spoed- ende hulpverlening. Via 0900- W komt de beller binnen enkele onden terecht bij zijn 'eigen' litie. Dit gebeurt via een systema- kvan postcode-routering waarbij n computer het telefoonnummer Ppelt aan de bijbehorende postco- Als iemand 0900-8844 belt, nt hij of zij zonder het te weten k digitale informatie over de MsfiéVeis 'indstraat 12, tel. 581553 tatis parkeren voor de deur eigen postcode de lijn over. De com puter verwerkt deze informatie in een fractie van een seconde en diri geert het gesprek naar het politiebu reau waar het thuis hoort. Iemand die vanuit Venlo belt en bijvoor beeld een politiebureau in Groningen aan de lijn wil, wordt door de telefoniste van het Servicecentrum in Venlo doorge schakeld naar Groningen. SERVICECENTRUM Ook voor de inwoners van Midden- en Noord-Limburg geldt uiteraard sinds eind september het Landelijk Telefoonnummer Politie 0900-8844. Het politiekorps Limburg-Noord heeft in haar orga nisatie hierin voorzien door de oprichting van een regionaal Servicecentrum. Daar komen alle 0900-8844 telefoontjes voor Limburg-Noord binnen - de zoge naamde frontoffice - waarna het gesprek direct wordt afgehandeld of doorverbonden. In alle basiseenhe den en onderdelen is een backoffice georganiseerd waar de doorverbon den gesprekken worden afgehan deld. Door opleiding, ervaring en met de hulp van goede informatie systemen zullen steeds meer gesprekken door het Servicecentrum direct worden afge handeld. De gedachte achter de invoering van het Landelijk Toegangsnummer Politie is dat met het afhandelen van telefoontjes in principe de verkeerde mensen zijn belast. Het 'blauw' dat op straat behoort te zijn, moet niet aan het bureau gekluisterd zitten vanwege de vele telefoontjes. Uit onderzoek (de Politiemonitor Bevolking 1999) is gebleken dat de telefonische bereikbaarheid van de politiekorpsen te wensen overlaat. Bijna 40% van de bellers moet vaker dan één keer bellen voordat zij een antwoord krijgen op de gestelde vraag. Vaak krijgt de beller onvoldoende hulp. Bij één op de drie telefoontjes wordt de belofte om terug te bellen niet nagekomen. Er is gebleken dat 80% van de telefoontjes direct afge handeld kan worden door mensen die geen politieachtergrond hebben. In de streefsituatie - over ongeveer een jaar - geldt voor 95% van de telefoontjes dat de bel maximaal vijf keer mag overgaan. Vier op de vijf bellers wordt dan ten hoogste één keer doorverbonden en krijgt dan iemand aan de lijn die de vraag ook daadwerkelijk kan beantwoorden. Tijdens een belsessie mag de burger nooit meer dan twee en hooguit drie functionarissen aan de lijn krijgen. Meer dan twee keer doorverbinden, mag dus op termijn niet meer gebeuren. Is de juiste behandelend ambte naar er niet dan wordt geregeld dat er op korte termijn contact wordt opgenomen met de beller. Een tele foongesprek met 0900-8844 kost 30 cent per minuut. Dat is meer dan het gewone beltarief. De organisatie en de opzet van het Landelijk Telefoonnummer Politie kost geld. De financiering vindt deels plaats met dit telefoongeld. Maar hel bellen wordt uiteindelijk voor de burger niet duurder door een betere en vooral snellere dienstver lening. Via het Landelijk telefoon nummer zullen gesprekken over het algemeen minder lang duren. Negen mannen en twee vrouwen (tussen de 17 en 34 jaar) zijn zaterdagmorgen als verstekelin gen meegereisd in een vrachtauto naar Nederland en op een bedrijf sterrein aan de Witte Vennenweg in Oostrum ontdekt. De auto van een transportbedrijf uit Hoogeveen stond geparkeerd op het afgesloten bedrijfsterrein en het elftal illegalen zocht daar naar een uitgang toen zij door een medewer ker werden gezien. De man bracht de mensen onder in de kantine en waarschuwde de politie. Uit het onderzoek van de vreem delingendienst kwam vast te staan dat de mensen uit Albanië en Kosovo komen. Daar zijn zij, niet gezamenlijk, met een boot naar Italië vertrokken en van daaruit naar België gereisd. Op een parkeer plaats in Oostende hebben zij zich in een trailer verstopt met de bedoe ling naar Engeland te reizen. In dit geval was de trailer echter afkom stig uit Engeland en op weg naar Oostrum. De 26-jarige chauffeur uit Hoogeveen is ook door de politie gehoord. Hem valt niets te verwij ten. Nadat enkele mensen met behulp van een tolk zijn gehoord, zijn zij met de trein naar Rijsbergen gebracht om daar vandaan terug te kunnen reizen naar België. 'Thomas&sn^ l mode J Grotestraat 93, Venray Niet op aanbiedingen Columnist Koos van Zomeren is op dinsdag 14 november te gast tijdens de literaire avond van het Literair Café Venray-Regio in De Witte Hoeve te Venray. Hij wordt onder andere geïnterviewd over zijn werk door Victor Elfring, docent leraar aan het Dendroncollege in Horst. Bovendien leest hij enkele van zijn mooiste pareltjes voor. Deze schrijversavond wordt muzikaal opgeluisterd door het Venray trio Romance en is voor iedereen toe gankelijk. Van de hand van Van Zomeren verscheen onlangs een dagboek met ruim duizend columns die in de jaren negentig de voorpagina van de NRC sierden. Het boek verscheen bij De Arbeiderspers onder de naam 'Ruim duizend dagen werk'. Veelal hebben de NRC-columns de natuur tot onderwerp, dikwijls ook zijn het observaties van menselijk gedrag. Het zijn briljante miniatuurtjes van telkens niet meer dan 250 woorden. Het summum van een uitgeklede, naakte tekst, zoals Van Zomeren het onlangs in een interview zei. Zijn stukjes zijn net tekeningen. De men sen kijken ernaar en vinden het leuk of niet leuk. "Vanuit literair en jour nalistiek oogpunt is dit het hoogste wat je kunt bereiken. Alles wat je kunt, komt in deze stukjes samen. Gemeten naar wat ik kan is dit het beste", aldus Van Zomeren. Eerder verschenen ook al krantenstukjes van Van Zomeren in boekvorm: Zomer, Winter, Het eeuwige leven en Wat wil de koe. ROMANS De in 1946 geboren schrijver bracht zijn jeugd door in de nette arbeidersbuurt Geitekamp in Arnhem. Hij volgde de HBS, had een baantje bij de Hei demij en ging in dienst, om vervolgens afgekeurd te worden wegens nekkramp. Op 19-jarige leeftijd debuteerde hij met de dichtbundel De wielerkoers van Hank. Vervolgens verschenen van zijn hand drie romans, waarvan Terloops te water de grootste bekendheid kreeg, Omdat hij vond dat schrijverschap en journalistiek in eikaars verlengde lagen sollici teerde hij met succes bij het Vrije Volk. De redactie plaatste hem in Nijmegen, waar in die lijd de geest van Provo rondwaarde. Tien jaar later werkte hij voor de Nieuwe Revu en schreef hij enkele thrillers met titels als Collega Vink ver moord en Minister achter tralies. Politieke satire, grimmige humor, zijn ervaringen als Revu-journalist en staaltjes van extreem-linkse folk lore komen in deze boeken ruim schoots aan bod. De toon is echter altijd lichtvoetig, de amusements waarde hoog. In 1983 brak Koos van Zomeren door met zijn roman Otto's oorlog. In dit boek en ook in zijn latere werk speelt de natuur een belangrijke rol. Hij is dan ook een van die zeldzame Nederlandse schrijvers in wier werk natuur en landschap meer dan bijzaak zijn. OUDERWETS Over zijn eigen schrijverschap zegt Koos van Zomeren, dat hij een ouderwets soort schrijver is, die eerst een thema kiest en daar latei- pas een verhaal bij bedenkt. In vorm- en taalexperimenten is hij niet erg geïnteresseerd. "Het gaat mij om de inhoud", zegt hij. "Taal is daar slechts een hulpmiddel bij." Dinsdagavond 14 november is Koos van Zomeren te horen over zijn eigen werk in De Witte Hoeve aan de Gasstraat te Venray. Aanvang 20.00 uur. Entree: f. 15,00. Donateurs krijgen f. 2,50 korting. Zondag 10 december is er in samenwerking met de volksmuziek groep Mallemoer een bijzonder poë- zie-kerstprogramma in De Witte Hoeve met als thema: Vrede. Aanvang 11.30 uur. Maandag 11 december wordt in samenwerking met Schouwburg Venray de sportre- liopera 'De zesdaagse van St. Jezus in 't Kruis' uitgevoerd in de schouw burg. Tegelijk wordt op een bijzon dere wijze aandacht geschonken aan het veel besproken boek van oud wielrenner Peter Winnen 'Van Santander tot Santander'. Aanvang 20.00 uur Na het succes van de acties de afgelopen drie jaren voor de pro jecten op Sulawesi en de zo goed geslaagde Indonesië-dag heeft de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum besloten om de acties voor dit project met een jaar te verlengen. Aanvankelijk was het de bedoeling rond deze tijd de acties af te sluiten. De stichting heeft dat besluit genomen omdat op Sulawesi momenteel onderleiding van de Noordlimburger Jan Camps (Meerlo-Wanssum) en Erik Boots (Horst) het startsein wordt gegeven voor drie boerencoöperaties. "Wij willen deze ontwikkelingen graag volgen en de inwoners van Meerlo- Wanssum daarvan het komend jaar op de hoogte houden. Door nu meteen voor een nieuw project te kiezen zouden de positieve ontwik kelingen op Sulawesi wat op de ach tergrond komen. Dat willen we voorkomen", aldus de stichting. Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wanssum. Bovendien bezoeken de komende tijd enkele inwoners de projecten en hopen zij volgend jaar verslag te kunnen uit brengen van de vorderingen. De stichting sinds kort ook een eigen website: www.sos-meerlowans- sum.nl. Deze 9verzichtelijke websi te is gemaakt door Sonja Eibers en Joost He res uit Geijsteren. Meerlo- Wanssumse verenigingen blijven zich inzetten voor Sulawesi. Dat blijkt onder meer uit de actie-kalen der. Zo organiseert tennisvereniging De Gagel mini-maxitoernooi dat in het teken komt te staan van Sulawesi, houdt carnavalsvereni ging De Vöskes uit Meerlo houdt op zaterdag 11 november een schoe nen- en textielactie en verzorgen vrijwilligers van de stichting bij de LVB-afdeling Blitterswijck een dia lezing over Sulawesi en de projecten die daar worden gesteund. FORSE BIJDRAGE De driejaren actie voeren voor de projecten op Sulawesi inclusief de opbrengst van de Indonesië-dag heeft in totaal liefst f. 56.905,00 opgeleverd. Dat heeft penningmees ter Chris Cuppen tijdens de jongste vergadering van de stichting bekend gemaakt. Daarvan is inmiddels rechtstreeks naar de boerenprojec- ten van Sulawesi overgemaakt een bedrag van f. 34.750,00. De projec ten voor gehandicapten ontvangen in totaal f. 22.155,00. Dat geld wordt namens ons door de landelij ke televisie-actie Wilde Ganzen rechtstreeks overgemaakt. Dankzij de medewerking van de inwoners van Meerlo-Wanssum en het vereni gingsleven is dit resultaat bereikt. Daarnaast krijgen we van het minis terie van Ontwikkelingssamenwerking ook nog een forse bijdrage en tekent de landelijke rabobankcoöperatie voor de start van drie boerencoöperaties. Binnenkort verschijnt er een boek werk waarin de stichting uitgebreid verslag doet van drie jaren actie voeren voor de humanitaire projec ten op Sulawesie. JEUGDACTIE Zo'n drieduizend mensen hebben de Indonesië-dag op zondag 27 augustus bezocht. Eregast was de onderwijs- en cultureel attache van de Ambassade Indonesia, de heer T.R. Andilolo. De organisatie van de dag heeft zo'n 12 mille gekost. Dat kan de stichting betalen uit de o.a. entreegelden, cateringopbrengsten, gemeentelijke bijdrage en spon soring. In totaal zijn 5.285 loten ver kocht. De loterij heeft f. 7.425,00 opgeleverd. De eerste prijs (lotnr. 003634) en derde prijs (lotnr. 001300) zijn inmiddels uitgereikt. De tweede prijs (lotnr. 007031een reischeque ter waarde van duizend gulden wacht nog op de winnaar. Dit lot is waarschijnlijk verkocht tij dens de Indonesië-dag. De winnaar kan zich melden bij penningmeester Chris Cuppen telefoon: (0478)691210. De actie van de kin deren van de basisscholen en de leden van jeugdvereniging Doema Meerlo voor Sulawesi zijn een suc ces geworden. De kinderen zamel den f. 5329,60 in. Dat werd door De Wilde Ganzen aangevuld tot f. 6876,00. Dat is nog niet alles. Wilde Ganzen had zoveel sympathie voor de jeugdactie en de acties van onze stichting dat het de entree-gelden ook nog eens flink aanvulden tot een totaal bedrag van f. 22.155.00. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Met een klein jaar vertraging komt binnenkort het Merselose millenniumboek uit. Op zondag 26 november wil de dorpsraad het eerste exemplaar van 'Merselo, een wandeling door de geschiede nis' aanbieden aan raadslid en ex- wethouder Frans Janssen. Initiatiefnemer Theo Zegers besefte destijds niet wat zijn idee allemaal teweeg zou brengen. Begin 1998 zat de dorpsraad van Merselo bij elkaar. Zij wilden de millenni umviering niet onopgemerkt voorbij laten gaan. Zegers opperde toen het idee om een boek over de geschie denis van Merselo te gaan uitbren gen. Uiteindelijk vergde de totstand koming ruim 2,5 jaar. "Omdat er veel meer werk te doen was dan wij dachten. Toen we eenmaal bezig waren bleek dat er enorm veel mate riaal en foto's beschikbaar waren. We hebben duidelijk keuzes moeten maken om tot een boek van 275 PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ pagina's te komen", zegt TheoZegers. 'Merselo, een wande ling door de geschiedenis' bestaat uit twee delen. Het eerste gedeelte beschrijft de geschiedenis van het dorp vanaf de allereerste vermelding in het jaar 925 tot nu toe. Het is geen saaie opsomming van allerlei historische feiten. Aan de hand van anekdotes en allerlei voorvallen wordt de Merselose geschiedenis verteld. De dorpsraad deed hierbij een beroep op historicus Rien van den Brandt. Hij dook in allerlei archieven, zoals in Maastricht. Aken en Duisburg, om informatie over Merselo te verzamelen. "Hij heeft voor ons wel de halve wereld afge reisd", lacht Theo Zegers. Van den Brandt werd geholpen door een groepje van vijf vrijwilligers die vrijwel wekelijks op dinsdagavond bij elkaar zaten. "Het schrijven van de dorpshistorie is dan ook het meeste werk geweest. Het tweede gedeelte gaat over de geschiedenis van de Merselose verenigingen en organisaties zoals de fanfare, de kerk en de bank." Hiervoor werden zo'n twintig Merselonaren ingescha keld. Iedereen schreef de geschiede nis van zijn eigen club of vereni ging. Stan Verhaag bewerkte de binnengekomen teksten tot goed lopende verhalen. Daarnaast was er nog een 'technische commissie' van vijf personen die zich bezig hield met de algehele organisatie zoals het drukken, de financiën en het werven van zo'n dertig sponsors. Deze week worden de 500 exem plaren van het Merselose millenni umboek gedrukt. De hoogste klas sen van de basisschool brengen dinsdag een bezoek aan de drukkerij van NLW bedrijven zodat ze zelf kunnen zien hoe het boek tot stand is gekomen. In de voorinschrijving werden al een kleine 300 boeken besteld. De andere 200 exemplaren gaan in de vrije verkoop voor 65 gulden per stuk. Zij zijn ondermeer te koop bij bloemenboetiek Jacqueline en bij de filialen van de Rabobank. 1 geïsoleerd aluminium en kunststof 1 Ramen Deuren Serres Tel: 0478-5714B1

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13