VVD'er Van Hooft: "De gemeente is Sinterklaas niet Winkeliers klagen over kermis Eendagslenzen! 'Venray dumpt nu 2 miljoen gulden in bodemloze put" fRANSOL Brandweerkazerne blijft op De Brier "Zaak Nellissen nog niet afgedaan Renovatie hoek Julianasingel komend voorjaar HIER El\l DAAR EEN ZONNETJE. JAJA, DAT KENNEN WE... CONTACTLENZEN ^ZONWERINGEN 30Q hoopjes- zondag in Venray? VERHAEGM K U R S T J E M S EEL en maas donderdag 26 oktober 2000 - Pagina 5 Raadsfracties zetten vraagtekens bij rol gemeente in kwestie Van Dijck 9? ])e Venrayse politieke partijen bben er hun bedenkingen over het gemeentebestuur 'de restie Van Dijck' denkt op te ssen. Dat de negen kopers van uvvkavels in Merselo, die bin- n de stankcirkel liggen, volledig iadeloos worden gesteld vindt VVD niet te verteren. Volgens rgemeester Waals kost de scha- tergoeding circa twee miljoen Iden. "De gemeente is iterklaas niet. Het gaat hier wel geld van de burgers van nray. Burgemeester Waals eft niet eens te bevoegdheid om toe te zeggen. Want de ïeenteraad heeft te allen tijde laaste woord", stelt Frans van J)e fractievoorzitter van de VVD ftdt namelijk dat ook de bouwers Jco's hebben genomen. Omdat zij fisten dat de bouwvergunningen jet definitief waren. "De gemeente alles gedaan om bouwen Lelijk te maken. Die mensen zijn lenmachtig alvast met de bouw jonnen. Ze hadden toch wel zes ken kunnen wachten totdat de maartermijn verstreken was. Het |n daarom absoluut niet dat de gemeente hiervoor moet opdraaien", vindt Van Hooft. De fractie Van de Vorle steekt het vooral dat de politiek volledig bui tenspel gezet is. "Daar zijn we boos over en dat is nog zacht uitgedrukt", zegt fractievoorzitter Gerrit Lemmens. "De politiek is gewoon dom gehouden. De gemeenteraad als controlerend orgaan is geheel niet op de hoogte gesteld. De zaak Van Dijck had van tevoren door de commissie en de raad behandeld moeten worden zodat we onze mening hadden kunnen geven", oor deelt Lemmens. "Het was een grote blunder om die bouwvergunningen af te geven. Daardoor is het vertrou wen in de gemeente naar het diepte punt gezakt. En het kan niet zo zijn dat die fout met 2 of 3 miljoen gul den zomaar wordt weggeveegd. We kunnen nu niet vrolijk verder gaan. We komen hier nog zeker over te spreken." NIET ELEGANT Bert Linskens (PvdA) beweert daarentegen dat het verlenen van de bouwvergunningen destijds wel gemeld is in de commissie Stedelijke Ontwikkeling. De fractie voorzitter van de PvdA kan zich wel vinden in de gevonden oplossing om de negen bouwers schadeloos te stellen. "Er is in feite weinig keus. Want verplaatsing van het bedrijf is niet bespreekbaar omdat het toch op slot zit. Van Dijck vraagt daarom iets wat geen zin heeft. Het is een beroerde zaak." Hans Teunissen (D66) spreekt van een oplossing die niet elegant en ongelukkig is. "Hoe heeft dit zover kunnen komen", vraagt hij zich. "De verantwoordelijke wethouder (Kersten, red.) heeft in de commis sie een te summier en te rooskleurig verhaal opgehangen. Het zou alle maal goed komen en het zou geen desastreuze gevolgen hebben. En dan worden we eind vorige week met dit verhaal geconfronteerd. Dit gaat ons wel miljoenen kosten." De fractievoorzitter van D66 geeft er de voorkeur aan om met Van Dijck naar een structurele oplossing te zoeken in plaats van de negen bou wers schadeloos te stellen. "Het is een heel vervelende situatie. Maar we moeten niet zomaar twee mil joen gulden weggooien. Met het uit kopen van Van Dijck zou er in de toekomst nog meer ruimte komen voor bouwkavels. De schuldvraag en de oplossing zullen dit jaar nog in de raad besproken moeten wor den. Want hiermee is het College nog niet klaar", zegt Teunissen. Ike Busser (Samenwerking Venray) wil eerst weten of de risi co's die de gemeente heeft genomen vermijdbaar waren geweest. "Het is vooral heel lastig en vervelend voor de mensen die het betreft. Van Dijck staat echter in zijn recht. En blijk baar was het onmogelijk om met de agrariër tot een oplossing te komen. En eens houdt het op", is Busser van mening. Wiel Michiels, fractievoorzitter van CDA, genoot begin deze week van een korte vakantie. Fractielid Henri van de Ven heeft de kwestie nog niet binnen zijn partij kunnen bespreken. "Ik ben er wel verbaasd over. Het roept veel vragen op waar op ik eerst een antwoord wil heb ben. Want is het wel verstandig geweest om die grond te verkopen", vraagt Van de Ven zich af. Burgemeester Waals verklaarde vorige week tijdens de persconfe rentie dat de schadevergoeding geen belastingverhoging voor de Venrayse burgers zal betekenen. "Twee miljoen gulden wordt beko stigd uit de exploitatie van de bestemmingsplannen", zei Waals. T ml... 'I0NSWEG 13 VENRAY 0478 515010 j;i Hlichi ko it cr begin volgend ldl r voor het eerst een koopjes- g in Venray. Het idee voor extra koopzondag werd .75 anceerd op de ledénvergade- 1 gvan de winkeliersvereniging. koopjeszondag is vooral doek! om de jaarlijkse uitver- iop in de -maanden «mi/februari een extra impuls geven vier andere koopzon- en in 2001 zijn gepland op 1 il, 30 september. 25 november 16 of 23 december. De winke ts zagen niets in een koopzon- ;op maandag 4 juni (tweede sterdag). Uit een enquête Ier de leden moet blijken ofde atste koopzondag op 6 of 23 L gember, of mogelijk op loeide ■jouden wordt. Op zon- april en zondag 30 septem- j het tevens modekoopzon- De laatste (mode) >ndag van 17 september -was, vooral in combinatie de boekenmarkt, een groot Winkelcentrum Venray er daarom naar voOemi le koopzondagen uit te brei- inet meer activiteiten in centrum. Op zondag I I wordt gedacht aan een grote intie - en vrijetijdsbeurs op het 'Kentusplün en Schouwburg- V£)p de Grote Markt vipdt ■een modeshow plaats. De winkeliers vinden dat Venrayse kermis een stapje te ver gaat. Vanaf volgend jaar begint de kermis vrijdagmiddag al om 15.00 uur. Een uur eerder dan gebrui kelijk. Voor ondernemer Anton Verlinden was dit de druppel die de emmer deed overlopen. "Het wordt steeds erger. We moe ten eens duidelijke regels gaan stel len. Want ik kan me tijdens de ker misdagen niet eens verstaanbaar maken in mijn eigen winkel", klaag de de juwelier. Ook andere winke liers klaagden dinsdagavond op de ledenvergadering over de overlast van de kermis. Enkele jaren geleden werd de kermis al een dag ver vroegd van zaterdag naar vrijdag. Ondernemers klagen erover dat de Piet van Dijck geeft tekst en uitleg over de bezwaren van de onderne mers met betrekking tot de kennis. attracties nu al op dinsdag op de pleinen geplaatst worden. "Bij mij voor de deur was de attractie woens dag al kant en klaar. Dan hadden ze toch ook pas op donderdag met de opbouw kunnen beginnen", meende Piet van Dijck. "We kunnen nu al bijna een week de zaak sluiten alleen al vanwege de kermis", zei een winkelierster. Anton Verlinden ergerde zich er ook aan dat de ker misattracties pal met de rug tegen de winkelgevels geplaatst worden. "Terwijl in plaatsen als Weert en Roermond de attracties als een lint door de stad lopen. Zodat de mensen nog tussen de winkels en de kermis in kunnen lopen." Volgens politieman Trienus Dijkstra, gebiedsmentor van Venrays centrum, is dat echter geen optie voor Venray. "Omdat de ker mis op de verschillende pleinen hier het beste tot zijn recht komt." Het bestuur van de Stichting Winkelcentrum gaat binnenkort met de gemeente aan tafel zitten om de problemen van geluidsoverlast en het te vroeg plaatsen van attracties te bespreken. Ook zal de winkeliers vereniging protesteren tegen het vervroegen van de start van de ker mis naar vrijdagmiddag 15.00 uur. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard De brandweerkazerne blijft gevestigd aan de Acaciastraat op industrieterrein De Brier in Venray. Dit heeft het college van B en W dinsdag besloten. Het colle ge neemt daarmee het advies van de stuurgroep Beleidsontwikke ling over. De stuurgroep adviseert f»\ bemiddelingspoging van burgemeester Waals om tot een oplos- y* tó komen in het conflict tussen Cor Nellissen en pmjectontwikke- F BBOM is nog niet afgelopem Alhoewel de Venrayse loonwerker ;financiëie schikking heeft afgewezen. 'oiigc week spraken N'ellissen eis zijn advocaat opnieuw met de deerne. In 1996 verkocht Cor Nellissen achter zijn bedrijf aan do i'onsweg 5600 m2 grond voor een miljoen gulden aan BBOM. De pro-' j 'ontwikkelaar hield destijds 300.000 gulden achter omdat dc grond vcr- 'den ie laat opgeleverd zou zijn. Sindsdien staan Nullissen en BBOM, k'tiu! door dc gemeente, lijnrecht tegenover elkaar, BBOM heeft het gedrag inmiddels opgeschroefd naaf 700.000 gulden waarvoor een ^«procedure bij de rechtbank loopt "De projectontwikkelaar beweert dj meer winst op zijn huizen had kunnen maken", zegt Theo Linssen jdvócftat van Cor Nullissen. >i'de bemiddeling van Jos Waals heeft BBOM een schikkingsvoorstel i voor een aanzienlijk lager bedrag waarmee de hele zaak zou zijn laan, "Dat hebben we met geacccpieeid en we zullen met een tegen piel komen. Maar cr zit nu beweging in de zaak en de partijen komen dichter bij elkaar", zegt advocaat I .inssen, na een locatie-onderzoek om in te stemmen met het huidige brand weerzorgniveau van Venray en om af te zien van verplaatsing van de kazerne naar het noorden van Venray-kom, waardoor de uitrij- tijden konden worden terugge bracht. De stuurgroep erkent wel dat de huidige brandweerkazerne te wen sen overlaat en stelt voor deze op te knappen en uit te breiden. Eind 1997 heeft het gewest Noord- Limburg, in het kader van het pro ject 'versterking brandweer', het rapport 'te realiseren brandweer zorgniveau in Noord-en Midden- Limburg' overlegd aan het gemeen tebestuur. Uit het rapport bleek dat het repressief brandweerzorgniveau in de gemeente Venray onder het landelijk aanvaardbare geachte niveau ligt. UITRIJTIJDEN Zo voldeed de Venrayse brand weer in 90 procent van de gevallen niet aan de geldende normen voor de uitrijtijden. Gemiddeld doet de Venrayse brandweer er drie minuten te lang over om bij een brand te komen, maar het kan ook tien minu ten langer duren dan het landelijk gemiddelde. Door een nieuwe kazerne zou de gemiddelde over- schrijdingsduur met ruim een minuut teruglopen tot onder de twee minuten. Die winst is voor het colle ge van Venray waarschijnlijk toch te mager om de investering te recht vaardigen. Commissielid Busser (Samenwerking) vroeg onlangs nog onderzoek te doen naar een nieuwe of tweede locatie voor de brandweer in Venray. Het college wil nu echter vasthouden aan de locatie aan de Acaciastraat. Voor de voortgang van De Brier is het noodzakelijk dat nog dit jaar de omvang van de benodig de ruimte voor de kazerne duidelijk wordt. Afronding van het onderzoek is gepland voor begin 2001. De gemeenteraad krijgt het voorstel eind november onder ogen. Ion a, cteAM&i HOGEDRUKREINEGERS VEEGMACHINES SCHROB/ZUIGMACHINES STOF- en WATERZUIGERS STOOMREINIGERS TAPIJTREINIGERS REINIGINGSMIDDELEN ui»■■itnana Keizersveld 61 5803 AP Venray tel.: 0478-553355 SPECIAAL VOOR SPORT EN VRIJE TIJD VENRAY NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 lcoNTAc^^c,ftusTENl| Advocaat Goorts: gemeente heeft fatsoensregels overtreden G. Goorts van het advocaten kantoor Goorts Coppens heeft er geen goed woord voor over hoe de gemeente Venray de 'oplos sing' in de kwestie Van Dijck naar buiten heeft gebracht. De Deurnese advocaat van de maat schap Van Dijck vindt dat zijn cliënt ten onrechte in een kwaad daglicht gesteld is. Zoals bekend heeft de gemeente in Merselo negen bouwkavels ver kocht die binnen de stankcirkel van varkenshouder Wim van Dijck lig gen. Vier kopers waren op basis van een voorlopige bouwvergunning al aan de bouw begonnen. Van Dijck maakte echter bezwaar waarop de bouw werd stilgelegd. In de onder handelingen met Van Dijck kwam de gemeente er niet uit. Het gemeentebestuur besloot daarom de negen gedupeerden volledig schade loos te stellen en hun een nieuwe bouwkavel in het vooruitzicht te stellen. Volgens burgemeester Waals is hiermee een bedrag van circa twee miljoen gulden gemoeid. "Dat is geld dumpen in een bodemloze put", stelt G. Goorts. "Met wat meer en beter overleg had er voor iets meer geld een structurele oplossing met Van Dijck gevonden kunnen worden." De Deurnese advocaat verwijt de gemeente tal van fouten. Zo is het volgens hem niet juist dat het bedrijf van Van Dijck volledig 'op slot' zou zitten. "Het bedrijf heeft binnen de geldende regelge ving wel degelijk mogelijkheden om uit te breiden. Maar nu de grens van de bebouwde kom verschoven wordt ontstaat er voor Van Dijck een ongunstigere situatie. De Raad van State heeft immers bepaald dat bin nen een stankcirkel geen aanvaard baar leef- en woonklimaat heerst. Als er toch mensen binnen de cirkel gaan wonen neemt het risico op potentiële bezwaarmakers toe." EERSTE STAP Ook snapt advocaat Goorts niet dat de gemeente niet eerst contact met Van Dijck heeft opgenomen alvorens de voorlopige bouwver gunningen af te geven. "De gemeen te Venray heeft de fatsoensregels overschreden. Zij hangt nu een vols trekt onjuist beeld op. De overheid behoort zich aan de wet te houden. Hoe kan de gemeente het aan de burgers uitleggen dat het zich niet aan de regels houdt wanneer het toe vallig zo uitkomt", vraagt Goorts zich af. De advocaat beweert ook dat hij en Wim van Dijck wel dege lijk over andere oplossingen dan een complete bedrijfsverplaatsing wil den praten. Dit staat haaks op wat Waals beweerde: "Van Dijck wilde geen zaken doen en is voor ons geen gesprekspartner meer", zei de bur gemeester vorige week. De kwestie lijkt nu in een impasse te zitten alhoewel Goorts en Van Dijck best verder willen praten maar zij weige ren het initiatief te nemen. "De gemeente zal dan wel op een heel andere manier moeten onderhande len. En zij zullen daarvoor de eerste stap moeten zetten." Jaarlijks 25 ongevallen op gevaarlijke splitsing Bezwaarschriften van omwo nenden zorgden ervoor dat het plan dit jaar niet meer uitgevoerd kan worden. In maart of april 2001 wordt eindelijk begonnen met de renovatie van het gevaar lijke kruispunt Julianasingel- Oude Oostrumseweg. Het aantal verkeersongevallen neemt de laat ste jaren flink toe op deze onover zichtelijke T-splitsing. De aanpak van het stuk tussen Paterslaan en Prinses Irenestraat is de eerste fase van een complete facelift van de Oude Oostrumseweg. Op de bijeenkomst van 18 april presenteerde de gemeente haar plan nen voor de hoek Julianasingel- Oude Oostrumseweg. Niet alle buurtbewoners toonden zich er enthousiast over. Zo zou de bocht te flauw zijn waardoor er veel te hard gereden wordt. Ook maakten omwonenden bezwaar tegen het kappen van twee monumentale kas tanjebomen in de binnenbocht van de Julianasingel. Wat de bomen betreft hebben de klagers voorlopig voor de helft hun zin gekregen. Alleen de allereerste boom moet nu wijken. De tweede kastanjeboom mag blijven staan mits die een 'trek- proef' succesvol doorstaat. Zo niet dan zal ook deze boom moeten sneuvelen. De gemeente heeft na de opmerkingen van de bewoners een 'second opinion' gevraagd aan het bureau 3VO. het voormalige Veilig Verkeer Nederland. 3VO kwam met een advies dat de gemeente echter niet helemaal kan overnemen. "Die organisatie kijkt puur naar de ver keersveiligheid. Terwijl wij nog met een aantal andere factoren te maken hebben", verklaarde Joop Drent van de gemeente Venray maandagavond op de drukbezochte informatiebij eenkomst op het gemeentehuis. Zo'n 75 belangstellenden kregen te horen dat de ingang van Beukenrode en busonderneming Hermes de plannen behoorlijk nadelig bein- vloed hebben. Vanaf het kruispunt Julianasingel moeten vrachtauto's de goedereningang van Beukenrode kunnen inslaan. Volgens ambtenaar Drent was het niet mogelijk deze ingang te verplaatsen naar de andere kant van het gebouw waar ook de hoofdingang zich bevindt. De gemeente was van plan de Oude Oostrumseweg vanaf de kruising met de Julianasingel af te sluiten voor al het verkeer. Maar Hermes weigerde hieraan mee te werken. De busonderneming wilde per se gebruik blijven maken van deze weg. Mevrouw Sonneville oogste applaus tijdens de bijeenkomst toen zij met een alternatieve route voor de bus kwam. Via Julianasingel, Paterslaan, Leunseweg en Zuidsingel naar het NS-station in Oostrum. Maar Joop Drent deelde mede dat Hermes niets van deze oplossing wilde weten omdat het teveel extra reistijd vergde. Het fietsverkeer vanaf de Julianasingel zal ook gebruik kunnen blijven maken van de Oude Oostrumseweg. FIETSSTROKEN Het overige verkeer wordt geweerd door buiten de buitenbocht een plateau aan te leggen. Langs de hele buitenbocht komt ook een trot toir te liggen. De bewoners van de Julianasingel en Oude Oostrumseweg maakten zich vooral zorgen over het voorbij razende ver keer. "De Oude Oostrumseweg is de enige plek in Venray waar meer dan 100 kilometer gereden wordt. Vooral 's avonds is het net een race- circuit", zei Theo Strooten. Hij was er dan ook 'zwaar teleurgesteld over' dat de gehele renovatie van de Oude Oostrumseweg tot aan de Oostsingel uitgesteld is. De gemeente wil dit pas eind 2002 gaan uitvoeren. Omdat veel vrachtauto's, die de winkels in het centrum bevoorraden, van de Julianasingel gebruik maken was het niet moge lijk om midden op de weg paaltjes te plaatsen, zoals de bewoners graag wilden. "Dat heeft geen zin want die paaltjes kunnen we de volgende dag weer van de straat oprapen", zei Drent. Er wordt nu een semi-over- rijdbaar profiel op aangebracht. "Dat is voor personenauto's niet prettig om overheen te rijden terwijl vrachtauto's er voor het nemen van de bocht gebruik van kunnen maken." Het profiel in het midden van de bocht krijgt een breedte van 1,75 meter zodat fietsers die vanaf de Julianasingel de Oude Oostrumseweg in willen daar kun nen stoppen om veilig over te ste ken. De rode fietsstroken worden aan beide zijden met geleiders afge scheiden van de rijweg. Deze gelei ders moeten, evenals een smallere weg, dienen als snelheidsremmers. De gemeente wil de gehele binnen ring op deze manier bestraten. De Raadhuisstraat is hier al het eerste voorbeeld van. Tevens denkt de gemeente dat de twee plateau's die op de kruispunten Leunseweg- Patersstraat en Julianasingel- Poststraat-Bernardstraat worden aangelegd de automobilisten even eens tot lagere snelheden zullen bewegen. Tijdens de renovatie wordt ook een nieuwe riolering aangelegd. De bestaande rioleringen bevinden zich in de Julianasingel onder de bomen rijen. Omdat verwijdering van de oude riolering veel kastanjebomen zal doen sneuvelen laat de gemeente deze liggen. De nieuwe riolering wordt in het midden van de weg aangelegd. Ook het groen in de omgeving is aan een opknapbeurt toe. Zo worden de tien lindebomen langs Beukenrode gekapt omdat ze te dicht tegen de gevel aanstaan. Ook enkele lindebomen aan de overkant van de Oude Oostrumseweg moeten sneuvelen. De bewoners zijn hier blij mee omdat de 'druipende' bomen vooral in dit jaargetijde veel overlast bezor gen. Om de niet fraaie gevel van Beukenrode enigszins aan het gezicht te onttrekken worden er andere bomen voor teruggeplaatst. Enkele inwoners van de Oranjebuurt maakten zich er zorgen over dat hun straten steeds vaker gebruikt worden door sluipverkeer. De gemeente overweegt daarom het verkeer komende vanuit de Henri Dunantstraat naar de nieuwe roton de bij Brukske te leiden om zo via de Leunseweg het centrum te laten inrijden. Dat voorkomt dat het auto verkeer de Oostsingel oversteekt bij de Oude Oostrumseweg om via de straten in de Oranjebuurt de weg naar het centrum te vinden. Een andere mogelijkheid die maandag avond ter sprake kwam was om in de Oranjebuurt eenrichtingsverkeer in te stellen. PEEL EN MAAS on line w ww. vandenmunckhof.nl/ Als lid aanleg Vaki ïanschap si Itaat: Een strakke vormgeving, zo u wilt, iccenten. Die elke tuin, groot of klein, in sfeer geven. Rien van Mierlo geeft uw tuin ei 1)1 5751 PH D u r c T 1 eigen signatuur i O'-i 9 3 1 5

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5