Borst:"Goede bereikbaarheid eerste vereiste" Pastoor Jenniskens goede ambassadeur voor Ysselsteyn Presentatie boek 'Vensters op Venrays Verleden' Sinterklaas kapoentje Bewoners Noordsingel wachten procedure af Prins Maurice tapt eerste bockbier in 't Upke Samenwerking basisscholen Oirlo en Castenray? Provincie wil Huis voor de Sport VOOR NIKS GAAT DE ZON OP EN VOOR IETS MEER GAAT 'IE OOK WEER WEG! 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Beperkte inderopname Onder invloed Venray's Mannenkoor bereidt zich voor op Spanje-reis Dronken 'Sim igEL EN MAAS donderdag 5 oktober - Pagina 5 mi Voor hooggespecialiseerde en itensieve ziekenhuiszorg is eZien de hoge kosten en de chaarse deskundigheid een effi- iente inzet van personeel en mid- elen een eerste vereiste. Dit nlirijft minister Borst in de nota Positionering algemene zieken- jiizen' die zij half september aan L voorzitter van de Tweede ier heeft gezonden. Jjoor de snelle ontwikkeling van [iel name de hoogtechnologische i is in de ziekenhuiszorg de ruk komen te liggen op concen- ffijë hiervan. 'Die concentratie let ook', schrijft Borst. 'Echter Je hoogtechnologische zorg betreft pchts een deel van de zorg, en Jsrelateerd aan het aantal patiënten llfs maar een heel klein deel. Voor de gewone, alledaagse zorg is en blijft een goede bereikbaarheid een eerste vereiste. Een goede spreiding van het algemene ziekenhuisaanbod is dus minstens zo belangrijk als de concentratie van gespecialiseerde zorg'. ONDERSCHEID Minister Borst wil in dit verband dan ook een onderscheid maken en spreken over 'centrale ziekenhui zen' en 'decentrale ziekenhuizen'. In het decentrale ziekenhuis gaat het in eerste instantie om een patiëntge richte, klantvriendelijke en goed bereikbare service en een snelle dia gnostiek en behandeling van 'gewo ne' klachten. 'Voor 80 tot 90% van alle klachten waarvoor de huisarts verwijst, moet de patiënt hier terechtkunnen. Het centrale zieken huis biedt daarnaast vooral de kost bare, bijzondere en intensieve zorg en de daarbij behorende technische hoogstandjes'. Dat het centrale en decentrale ziekenhuis nauw moeten samenwerken en daartoe vaak besluiten samen te gaan in een orga nisatorisch verband is volgens Borst een goede zaak, maar niet strikt noodzakelijk. DECENTRALE ZIEKENHUIS Ook het decentrale ziekenhuis - al dan niet gefuseerd maar in ieder geval wel in nauw afstemmings- of samenwerkingsverband met een centraal ziekenhuis- heeft te maken met snelle veranderingen die van invloed zijn op de opzet van het zie kenhuis. De ziekenhuizen in Kampen, Veenendaal, Sliedrecht en Velsen zijn daarvan volgens de minister een goed voorbeeld. Met de moderne informatie- en communicatiemiddelen en de sterk toegenomen mogelijkheden om zorg in dagverpleging of polikli nisch te verlenen, verschuift het accent volgens Borst van kliniek naar polikliniek en naar een goede aansluiting met de eerste lijnszorg (versterking van de as medisch spe cialist-huisarts), thuiszorg en ver pleeghuiszorg. 'Het nieuwe zieken hui sconcept moet steeds - daar waar het wordt ontwikkeld- vanuit de organisatie zeer zorgvuldig worden voorbereid en begeleid om te waar borgen dat ook degenen die van het ziekenhuis gebruik maken of ermee samenwerken, zich in die verande ringen kunnen vinden'. Vervolg pagina 1 PROBLEMEN t! problemen met de jongeren ontstaan sinds in juli de kraam- V kinderafdelingen, tegenwoordig J ieder en Kind geheten, wegens soneelsgebrek werden overge- Ïktst naar Venlo. Dat betekende Kinderen voor de kraamafdeling [definitie naar Venlo gaan. Het echter de bedoeling dat kinde en jeugdigen die voor andere üialismen, bijvoorbeeld kno of Ihopedie, opgenomen zouden T)rden, wel in Venray terecht zou- i) kunnen. Ze zouden dan wel op n volwassenafdeling worden Jkélegd. Twee verpleegkundigen Ikken aan de bel. Zij wezen de rectie op het VN-verdrag inzake rechten van het kind en het hand- it kind en ziekenhuis. Daarin is in ote lijnen vastgelegd dat kinderen hun ouders recht hebben op specialiseerde verpleging en geleiding. Die wordt op een afde- lg voor volwassenen niet gegeven, 1 is de redenering van de verpleeg - mdigen. lijk' Hoofdpersoon in tv-uitzending "Rond kroeg en kerk" Het komt niet zo vaak voor dat landelijke tv-ploegen vanuit Hilversum afdalen naar de gemeente Venray. En indien dit toch het geval is dan is Ysselsteyn vaak de uitvalsbasis. Want het dorp staat welhaast synoniem voor de problemen in de intensie ve veehouderij. Afgelopen dins dag was het weer eens zover. Een cameraploeg maakte in café Roelanzia opnamen voor het pro gramma 'Rond kroeg en kerk' van Studio RKK dat gistermiddag (woensdag) werd uitgezonden. Hoofdrolspeler was pastoor Jeu Jenniskens. Hij verwierf vorig jaar landelijke bekendheid. Naar aanlei ding van een interview in NRC-han- delsblad nodigde landbouwminister Ki|0p maandag 16 oktober om •30 uur vindt in conferentiecen- um De Witte Hoeve, Gasstraat 5 Venray, de presentatie plaats het boek 'Vensters op nrays Verleden" van Wim illemsen (79). Dit boek is een I f, (gave van de Kring Venray e.o. nei an het Limburgs Geschied- en udheidkundig Genootschap GOG). Belangstellenden, ook et-leden, zijn van harte welkom ideze open bijeenkomst. De auteur Willemsen, afkomstig Gendringen, vestigde zich in 9 in Venray. Hij was werkzaam archiefmedewerker bij de yil 'eente Venray. Tevens verzorg- P hij als conservator van museum 'reulekeshuus tal van tentoonstel len. Sinds 1964 is Wim (femsen lid van de Kring Venray Van het Limburgs Geschied- en 'dheidkundig Genootschap, waar- n hij van 1972 tot 1978 secretaris is. In 1985 werd hij benoemd tot li van Verdienste van de Kring. HISTORIE VENRAY Vanaf zijn aanstelling bij de jjieente Venray verdiepte Wim j pmsen zich in de geschiedenis [Plaats en regio. Hij schreef tal- ie artikelen met een historische [tergrond die gepubliceerd wer- ain Peel en Maas en diverse tijd- (mften. 'het boek 'Vensters op Venrays Weden' zijn ruim dertig verhalen pundeld, die nu weer beschikbaar Pen voor een breed publiek. Veel pelen behandelen onderwerpen tei IOC 15 nu uit de afgelopen eeuw. Voor oudere lezers: een feest van herkenning; voor jongere lezers en nieuwko mers: een verrassende kennisma king met de recente geschiedenis van deze plaats. Wim Willemsen was en is een zéér productief auteur. Eén van zijn specialismen is de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. Op verzoek van de auteur wordt na de presentatie van het boek op een groot scherm de videofilm 'De vergeten slag' ver toond. Deze film geeft een aangrij pend beeld van de oorlogshandelin gen bij Overloon en Venray en de daaropvolgende bevrijding (oktober 1944). In de pauze kunnen de bestelde boeken afgehaald worden. Ook zijn er boeken te koop. tegen gereduceerde prijs van 22,50 gul den. Na 16 oktober is de publicatie voor 25 gulden verkrijgbaar in de Venrayse boekhandels, het gemeen tearchief en museum 't Freulekes- huus. De politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag een 33-jari- ge automobilist uit Venray aange houden op verdenking van rijden onder invloed. De man reed rond 00.30 uur over de Rijksweg A73 in Boxmeer toen hij werd gecontro leerd. Een ademanalyse op het bureau wees uit dat hij teveel gedronken had. Met toepassing van snelrecht kreeg hij een rijverbod voor 4 uur. De laatste voorbereidingen voor dat pastoor Jenniskens 'aan de tand wordt gevoeld' Brinkhorst de Ysselsteynse parochieherder persoonlijk uit voor een gesprek. Dat ging uiteraard over de (sociale) problematiek die de forse inkrimping van de varkenssta pel had op de gemeenschap Ysselsteyn met zijn vele gezinnen die afhankelijk zijn van de intensie ve veehouderij. Café Roelanzia was dinsdagmid dag rond half vijf bijna te klein om de ruim veertig dorpsbewoners te herbergen. Vlakbij de ingang ston den de camera's opgesteld en waren technici druk in de weer want de opnamen konden ieder moment beginnen. Samensteller Teun-Jan Tabak geeft het publiek wat aanwij zigen ("niet met de schaal kaas rondgaan" en "er mag best wat gepraat worden want we zitten in de kroeg") en hij vertelt wanneer er geklapt moet worden en laat de bezoekers alvast een keertje 'proef- klappen'. Presentator Wilfred Kemp heeft naast pastoor Jenniskens, die een pilsje voor zich heeft staan, plaatsgenomen aan de tafel. Jenniskens vevult de rol van parochieherder met verve. "Het gaat mij niet om mest, fosfaat of nitraat maar om de mensen." Na de eerste ronde wordt een reportage uitgezon den over varkenshouder Leo Philipsen. Dit item is een week eer der opgenomen. Philipsen voelt zich in de steek gelaten door het over heidsbeleid. "We zijn vogelvrij ver klaard in eigen land. Nu het minder goed gaat met de sector laten ze ons als een baksteen vallen," Daarna volgt een filmpje waarin pastoor Jenniskens op zijn fiets op weg is naar een heilige plek. Het is het kruisbeeld met een bank vlakbij de Crayenhut op de provinciegrens tus sen Deurne en Ysselsteyn waar vroeger een noodkerk heeft gestaan. Ook deze reportage werd een week eerder opgenomen. Het gesprek met pastoor Jenniskens wordt hervat. De uil Meterik afkomstige pastoor vertelt dat hij op de boerderij is opgegroeid en dat hij 23 jaar in Afrika gewerkt heeft. Van de goede band die hij een jaar geleden met minister Brinkhorst had is weinig meer over. "Het is een kwalijke zaak dat de minster alleen maar de boeren wil opruimen. Dat roept spanning op bij de veehouders. Want mest is het grote probleem. Maar Brinkhorst heeft er geen oren naar om met. een creatieve manier met mestverwer king om te gaan. Er heerst hier nu een soort gelatenheid naar Den Haag toe." Pastoor Jenniskens rept nog over de Bijbelse zeven vette en magere jaren. Als slotvraag vraagt Wilfred Kemp of hij zich niet gebruikt voelt door minister Brinkhorst. Jenniskens kopt de voorzet in. "Ja, hij heeft mij gebruikt." Dorpsraadvoorzitter Sieb Nijssen glimlacht. "Dit hadden we van tevo ren zo afgesproken. Want er is een voorgesprek geweest. We wilden toch wat prikkelen richting Den Haag." Nijssen is tevreden over de uitzending en de presentatie van de pastoor. "Hij weet het goed te ver woorden en hij is breed georinteerd. Dit programma kan ons wat onder steuning bieden. Want voor de bui tenwacht lijkt het nu vrij rustig maar de leefbaarheid van Ysselsteyn staat behoorlijk onder druk. Niet alleen moeten veel veebedrijven stoppen maar ook de LLTB, waar vijftig mensen werken, aannemers en andere zaken die grotendeels afhan kelijk zijn van de landbouw raken in de knel. Het initiatief van Ysselsteynse vrouwen om een vang net op te zetten voor mensen in nood is dan ook een heel goede zaak." De opnamen duren ruim een half uur. De uitzending wordt geredu ceerd tot 24 minuten waarvoor tien mensen, een technische ploeg van de NOB plus medewerkers van RKK/KRO, ruim een dag mee bezig zijn geweest. Het programma 'Rond kerk en kroeg' van Studio RKK bestaat al zes jaar maar vindt dit sei zoen voor het eerst op locatie plaats. Na Susteren, Utrecht, Den Haag en Ossendrecht was Ysselsteyn de vijf de plaats van uitzending. In mei werd café Roelanzia hiervoor al besproken. "We zoeken naar onder werpen waarbij de kerk een centrale rol speelt. Zoals hier bij het pro bleem van de varkenshouders", zegt samensteller Teun-Jan Tabak. Een halfjaar geleden werden de bewoners van zeven woningen aan de Noordsingel onaangenaam verrast. De veelal oudere huizen moesten wijken voor het bestem mingsplan De Brabander. Tevens vond de gemeente dat de wonin gen geen mooie entree waren voor de noord-west ingang van Venray. De bewoners hebben het bod op hun eigendommen echter naast zich neergelegd De families Poels en Versieyen hebben zelfs een advocaat in de arm genomen. Eind oktober volgt een uitspraak in procedure die zij tegen de gemeente Venray hebben aange spannen. De zeven woningen liggen tegenover de flat De Hoge Beek tus sen Overloonseweg en St. Ursulastraat. Achter deze huizen wordt het nieuwe uitbreidingsplan De Brabander ontwikkeld. "De gemeente wil deze huizen slopen want er moet hier een soort groen voorziening komen ten behoeve van de nieuwe woonwijk", wéét Wiel Poels. "De gemeente zegt ons schadeloos te stellen maar het bod wat op onze huizen is uitgebracht daar is niemand het hier mee eens. Wij willen op een nette manier schadeloos gesteld worden voor een redelijk bedrag." Een probleem is dat alle woningen op een ruime kavel staan tot 1200 m2 toe. Indien de bewoners moeten vertrekken zal het moeilijk zijn om er een gelijk waardige woonplek en omgeving voor terug te krijgen. "Daarvoor is het bod van de gemeente te laag. Een kavel van 600 m2 is daarvan nog niet te betalen", zegt Poels. "De bewoners willen het liefst dat deze huizen blijven staan. Zolang er geen fatsoenlijk tegenbod komt blijven wij op ons standpunt staan." Volgens G. Brummans van de gemeente Venray liggen alle moge lijkheden nu weer open. "De men sen hebben bezwaar tegen het bestemmingsplan aangetekend. Deze bezwaarprocedure loopt mee in de volgende versie van het plan. Dus momenteel heeft dat gebied aan de Noordsingel nog geen bestem ming want dit moet nog verder uit gewerkt worden." Op welke termijn er meer duide lijkheid voor de bewoners komt kon de gemeente niet zeggen. Traditioneel wordt op de eerste maandag in oktober overal in het land het eerste bockbier getapt. Café 't Upke heeft de laatste jaren aan deze traditie een feestelijk tin tje gegeven. Want telkens werd een prominente Venraynaar uit genodigd het allereerste 'Boekje' van het vat tappen. Afgelopen maandag viel die hoge eer te beurt aan prins Maurice I. Hij trad daarmee in de voetsporen van illustere voorgangers als Fred Welschen en Jos Waals. Toen de carnavalsprins door uitbaatster Rien Min-Verheugen hiervoor werd gevraagd hoefde hij geen moment na te denken. "Voor Rien doe ik dit heel graag. Want zij is altijd mijn tweede moeder geweest. Alleen is daar dit jaar verandering in geko men want sinds ik getrouwd ben heeft ze een plaatsje moeten opschuiven", lacht Maurice Verschuuren die een vaste klant is van het café aan de Grote Markt. "Al een kleine tien jaar kom ik iede re zaterdagmiddag in 't Upke. Dat is ooit begonnen om met een stel vrienden de week bij te praten. Maar langzamerhand is dat uitgegroeid tot een echte kaartmiddag. We begin nen rond vijf uur en kaarten door tot een uur of negen want dan hebben we ze meestal al goed hangen." In eerste instantie zou de feestelij ke opening van het bockbier-sei zoen vlak na zes uur plaats vinden. Maar omdat adjudant Norbert van Haren wat later zou komen werd de plechtigheid nog even uitgesteld. Terwijl de kroeg al aardig is volge lopen en de bezoekers al flinke dorst hebben gekregen, besluiten Rien en Maurice tegen zevenen toch maar het vat aan te slaan. Juist op het moment dat prins Maurice de beide adjudanten Eric en Norbert veront- Het schoolbestuur SKPOV is een onderzoek gestart naar een mogelij ke samenwerking tussen de H. Mariaschool in Oirlo en basischool De Stek in Castenray. Het doel is dat directie en leerkrachten van deze kleine scholen door middel van samenwerking eikaars taken kunnen ontlasten. Ook tussen de basisscho len van Merselo en Vredepeel wordt een dergelijk samenwerkingsver band onderzocht. "Het is zeker niet de bedoeling om de scholen hun zelfstandigheid af te nemen", zegt directeur Yvonne Raaymakers van het SKPOV. "Er komen veel taken op een school af. En vooral bij een kleine school zijn het team en direc tie daardoor veel zwaarder belast. Het kan voordelen opleveren door samen te werken en van elkaar te leren." Op maandag 25 september kwam de werkgroep, bestaande uit ouders en teamleden, voor het eerst bij elkaar. "We gaan verkennen wat de mogelijkheden zijn. Het is vooral gericht op een betere interne samen werking door een herverdeling van taken. Met de bedoeling dat dit ver lichting brengt in het werk bij de kleine scholen", verklaart Yvonne Raaymakers. schuldigt "zij komen pas om acht uur zodat jullie wel genoeg kunnen drinken" komt Norbert van Haren binnen gestormd. Nog net op tijd om de openingshandeling bij te wonen. Maurice tapt als een bekwaam kastelein de eerste drie pilsjes in het speciale dubbelboek- glas. Na een pose voor de fotograaf neemt Rien het roer over achter de bar. Tot in de late uurtjes genoten de vaste bezoekers maandagavond van de heerlijke (gratis) dubbelboek- biertjes uit het allereerste vat. Ook in de kroegen is het herfstseizoen begonnen. "We doen dit als een extra promotie voor dubbelboek. Vanmorgen hebben we pas de eerste vaten gekregen. En die krijg je echt geen dag eerder", weet Rien Min. De provincie Limburg wil in samenwerking met de Limburgse gemeenten een zogenaamd Huis voor de Sport gaan realiseren. Het businessplan, financieringscon cept en bestuursstructuur worden de komende maanden verder ont wikkeld en uitgewerkt. Het stre ven is erop gericht in januari 2001 te beginnen. De basisfinanciering van het Huis voor de Sport (globale geschatte kosten op jaarbasis ruim 1,8 miljoen gulden) zal voornamelijk worden gedekt door personele inzet vanuit Symbiose, sportbonden, sportkoe pels en de provincie Limburg. ONDERSTEUNING Van de Limburgse gemeenten wordt een bijdrage gevraagd van naar verwachting een dubbeltje per inwoner. De bedoeling is dat dit Huis voor de Sport gaat functione ren als een ondersteuningsorganisa- tie die vooral gericht is op sporttak- overstijgende vragen en dienstverlening. Het gaat dan met name om informatie, beleidsonder steuning, advisering, facilitaire dienstverlening, afstemming en coördinatie. Nadrukkelijk wordt aandacht besteed aan service, breed tesport, doelgroepen en ondersteu ning van topsport. Ook de samen werking met de beleidsterreinen onderwijs, welzijn en gezondheid is daarbij van belang. GROEIMODEL De gemeenten fungeren in de nieuwe structuur als zogenaamde frontoffice en kunnen zonodig voor ondersteuning een beroep doen op het Huis voor de Sport als backoffi ce. Vanuit het Huis voor de Sport worden, reeds vanaf de startface, accountmanagers ingezet die zich vooral richten op het ontwikkelen, opzetten en inrichten van lokale en/of regionale sportloketten c.q. optimalisering van de bij de gemeenten reeds aanwezige front - offices. Het Huis voor de Sport zal in een groeimodel van start gaan. Het eerste businessplan zal gelden voor één jaar. Na het eerste jaar zal het takenpakket in overleg met de samenwerkende partners worden geëvalueerd en zonodig worden bij gesteld en/of uitgebreid. De politie Limburg-Noord heeft bij alcoholcontroles in de nacht van vrijdag op zaterdag weer verschil lende automobilisten betrapt die met teveel drank op achter het stuur zaten. Op het Brukske in Venray kreeg een 29-jarige man uit Venray een rijverbod voor 4 uur en er is proces-verbaal opgemaakt.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5