Volop activiteiten op het gebied van natuur en landschap PEEL EN MAAS Bijzondere sportopera rond succesboek van Peter Winnen jobs voor talent! www.cocosoft.nl HSB9£ Restauratie toren Grote Kerk vordert Joekskapel Dikke Mik bestaat 22 jaar 0900-8844 voor niet urgente meldingen Bouw woningen in St. Antoniusveld l2y|lloUj3 Tandtechniek Venrav www.awillems.nl Jenniskens gast in KRO- programma Fietsers gewond Overloner gewond Benoeming gemeente archivaris Café tijdelijk dicht Jenniskens M*\e\eis Landschap Doedag in Venray DONDERDAG 28 SEPTEMBER 2000 - NR. 39 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG ig 9e stichting Instandhouding leine Landschapselementen KL) in Limburg organiseert op "ag 8 oktober in samenwer- jngmet de gemeente Venray de andschap Doedag. Het gebied dapark-Vlakwater is dit jaar it decor voor een dag vol uiteen- ■nde activiteiten op het gebied natuur en landschap. Op dit •atis toegankelijke evenement onnen bezoekers zich laten iformeren door ongeveer 35 ver- nigingen en organisaties die op een of andere wijze bezig zijn natuur en landschap. Het iibliek is welkom van 11.00 tot 7.00 uur. Het Odapark en Vlakwater bieden n passend decor voor de veertien- Landschap Doedag van de stich- j2 IKL. Op deze Doedag kan het übliek kennismaken met het speci- eke karakter van de streek, wat de lensen die er wonen bezighield en ludt en de wijze waarop ze met het ndschap omgaan. Het dagpro- amma biedt daartoe tal van aan- lopingspunten. Naast natuur en ndschap kan men ook genieten m de beeldende kunst die in het dapark tentoongesteld staat, jieraard gunt de stichting IKL de •zoekers op deze dag een ruime jk in haar eigen keuken. Zo zijn er verse stands van IKL over onder leer hoogstambomen, erfbeplantin- en specifieke projecten die IKL Limburg uitvoert. Daarnaast monstreren medewerkers van L wat landschapsonderhoud nu in praktijk precies inhoudt aan de ind van een demonstratie vellen en innen. Op het voormalige zwem- dterrein is de centrale groen arkt gesitueerd. Hier presenteren ch ongeveer 35 verenigingen en ganisaties die op een of andere [ze bezig zijn met natuur en land- Tijdens de Landschap Doedag ligt hel accent voornamelijk op het "doen". schap. Verder zullen hier demon straties van schapendrijven. boom- klimmen en een roofvogelshow plaatsvinden. Tevens kunnen men sen mee op een excursie over boom verzorging. Voor mensen met fruit uit eigen tuin die meer over het ras en de verwerkingsmogelijkheden willen weten, is er het fruitspreek- uur. Pomologen (fruitdeskundigen) van onder andere het Pomologisch Genootschap Limburg buigen zich ook dit jaar weer over onbekende fruitrassen die door bezoekers kun nen worden meegebracht. Maar ook met vragen over ziekten en plagen in de boomgaard kunt u bij hen terecht. DASSENSPOOR Naast de bekende natuurorganisa ties presenteren zich onder meer de imkersvereniging regio Venray, de Vereniging voor Ecologisch Leef- en Teeltwijze (Velt), de Geschied en Oudheidkundige kring Venray, de hengelsportfederatie, de Wildbeheereenheid en een kruiden- en zadenstand. Ook zullen diverse oude ambachten de aandacht trek ken. Bezoekers kunnen het licht opsteken bij de klompenmaker, de korfvlechter en iemand die met bij len een boomstam verandert in bal ken. Zo herleven vroeger tijden. Kinderen die graag eens in de voet sporen van de das treden, kunnen dit doen op het dassenspoor. geschminkt als das kunnen kinderen zich via dit speciaal voor de Landschap Doedag opgezette das senspoor een beeld vormen van het leven van dit zoogdier. Deelnemende kinderen ontvangen bij de start een 'dassenpaspoort' waarna ze op het spoor diverse leuke opdrachten kunnen doen. De culturele dimensie zal mede worden vormgegeven door accordeonist Ad Haans en de muzikanten van de joekskapel Van Toete noch bloaze. Regelmatig zullen zij de dag sfeer vol opluisteren met muziekstukken.. Daarnaast zorgt toneelvereniging Balans voor de nodige ontspanning met hun levende poppenkast. ka 1 Q9£ r kilo X O vrijdagi: 09.jo-18.00 u. op het hensenimplein d café Roelanzia in Ysselsteyn wórden dinsdag 3 oktober opnamen maakt voor het KRO-televisieprogramma Studio RKK, Rond Kerk en iocs. Hel programma, met nieuws uit kerk en samenleving, heeft de stu b's in Hilversum verlaten en komt nu naar de parochies in de regio toe. opnamen beginnen om 16.30 uur. In de uitzending is pastoor nniskens van Ysselsteyn te gast. Hij kwam in het nieuws met zijn kritiek het beleid van minister Brinkhorst. Mede door zijn optreden is Selstèyn aangewezen als proefproject ter verzachting van de harde maai den bij de uitvoering van de nieuwe varkenswet. De uitzending is te n op woensdag 4 oktober om 16.30 uur op Nederland 1. restauratie van de toren van de ie Kerk vordert gestaag. De rdzijde is inmiddels klaar en de ger is nu verplaatst naar de zuid- tevens wordt er nog een niet eegbare steiger gebouwd aan de zijde. Ook het uurwerk wordt dig onderhanden genomen; de en de westkant zijn inmiddels heiplaatst. Hoewel er in het n enige vertraging was omdat er anig ervaring was met de bewe- nde steigers is de achterstand middels ingelopen; de verwach- ig is dat eind oktober hopen de ren weer in volle glorie te aan- louwen zal zijn; zonder steigers met een lopend uurwerk. Dan innen ook de klokken weer geluid fden. Helaas vordert de fondsen ig voor de restauratie wat mer; dankzij de lijgevigheid van velen is in tus- [95.000 gulden binnen; dus nog |l 100.000 gulden ontbreken om [estauratie te kunnen voltooien, [bijdrage op rek. nr 57.97.19.545 'l Stichting tot behoud van de St. rus Banden Kerk te Venray is |om nog steeds meer dan wel- Binnenkort wordt ook gestart J de verkoop van het bronzen Jintje, een kunstwerkje naar ont- van Piet Hermans, [brijving hiervoor is nu reeds LEERD ALUMINIUM EN KUNBTSTOF tl mogelijk bij Dhr G. Spelbos, secre taris van de Stichting Pr. Margrietstraat 2. Tel 587259. Om in het bezit van dit torentje te komen wordt een minimumbijdrage van 150 gulden van u verwacht voor de restauratie. Bij een verkeersongeval op de Heide zijn vrijdagmorgen kort voor acht uur drie jeugdige fiet sers (allen 12 jaar oud en alledrie uit Ysselsteyn), gewond geraakt. Het drietal is per ambulance over gebracht naar het ziekenhuis in Venray. Het ongeval gebeurde toen een 20-jarige automobilist uit Ysselsteyn in botsing kwam met de drie fietsers. Die maakten deel uit van een groep fietsers die eveneens op de Heide reed, in dezelfde rich ting als de automobilist. Terwijl de automobilist de groep van achteren naderde, was hij volgens zijn ver klaring, zodanig verblind door de laagstaande zon, dat hij de fietsers pas op het allerlaatste moment opmerkte. Ondanks krachtig rem men en naar links uitwijken raakte hij de drie achteraan rijdende fiet sers. De drie slachtoffers zijn slechts licht gewond geraakt. Dit jaar viert de Venrayse Joekskapel Dikke Mik (die van de bakkerspakken) op zaterdag 30 september vanaf 20.22 uur haar 22-jarig bestaansfeest in de Witte Hoeve. Dikke Mik is in 1978 ontstaan uit de Naatje Pet Band, een gelegen heidskapel die bestond uit Leden van het toenmalige Jachthoorn- en trompettenkorps St Petrusbanden. Dit is nu MMSK. Het grote voor beeld was Kappes Kook uit Venlo, zoals ook vele andere Joekskapellen die als voorbeeld stelden. In eerste instantie werd gerepeteerd onder leiding van Jan van Kempen, bij café Le Coq. Toen dit café werd opgeheven, werd onderdak gevon den in het clubgebouw van MMSK. de Opmaat, aan de Oostsingel. De huidige muzikale leider. Rene Stoffels, heeft hel repertoire van Dikke Mik aardig weten uit te brei den: toen waren de eerste muziek stukken carnavals- en Tirolermuziek. nu is dit uitgebreid tot een zeer gevarieerd repertoire van carnavalsmuziek tot de heden daagse popmuziek. Kortom, een repertoire waar menigeen graag naar komt luisteren en zien. Op deze manier is Dikke Mik door de jaren heen bekendgeraakt in binnen- en buitenland. Onder andere optredens in Bleibuir en Scheeven samen met de Kapruner Spatzen en diverse uit stapjes naar België, maar ook door deel te nemen aan diverse Joekskapellenfestivals in de buurt raakten de toehoorders vertrouwd met de muziek van Dikke Mik. De mooiste optredens vinden de leden zelf echter de optredens bij PCV (St Servatius) en het Vincentiushuis. Vaste optredens zijn al sinds lange tijd op carnavalsmaandag, eerst in het vroegere Vat 69, later in café De Volle Maan, wat nu de Evenaar is. Ook op de braderie in Siebengewald is Dikke Mik een graag geziene gast, en bij Hazinnenavond heeft Dikke Mik al enkele malen de Hansworst in de wacht weten te sle pen. Als uw belangstelling gewekt is, of u hoort en ziet ze graag spelen, dan bent u van harte welkom op deze avond, die muzikaal omlijst wordt door de Venrayse Hofkapel. De avond wordt verzorgd door Patrick Delmay, en later op de avond is een optreden van Big Benny te verwachten. De avond wordt geopend door een optreden van Dikke Mik zelf. Voorverkoop van de toegangskaarten a f 5,- bij de leden, en bij Sigarenhuis Janssen. Landelijk Telefoonnummer Politie ingevoerd De Nederlandse politie start 27 september met de invoering van een Landelijk Telefoonnummer Politie (LTP) voor niet-urgente meldingen: 0900-8844. Eén tele foonnummer dat dag en nacht bereikbaar is voor alle burgers met vragen of problemen die niet spoedeisend zijn. De introductie van één nummer verbetert de bereikbaarheid van de politie en vergroot de service aan de burgers. Dit landelijke nummer komt naast het alarmnummer 1-1-2 dat blijft bestaan. Het korps Limburg-Noord gaat werken met één centraal Servicecentrum waar alle LTP-gesprekken in die regio binnenkomen. CONTACTEN POLITIE Tachtig procent van alle contacten met de politie vindt via de telefoon plaats. Veel burgers weten echter niet waar ze terecht kunnen met hun vragen of problemen. De invoering van een landelijk telefoonnummer schept duidelijkheid. De politie is altijd bereikbaar via één nummer. 0900-8844 vervangt de huidige regionale toegangsnummers van de politie voor niet-spoedeisende hulp verlening. Via 0900-8844 komt de beller binnen enkele seconden terecht bij zijn öeigenö politie. Dit gebeurt via een systematiek van postcode-routering waarbij een computer het telefoonnummer kop pelt aan de bijbehorende postcode. Als iemand 0900-8844 belt, stuurt hij of zij zonder het te weten ook digitale informatie over de eigen postcode de lijn over. De computer verwerkt deze informatie in een fractie van een seconde en dirigeert het gesprek naar het politiebureau waar het thuis hoort. Iemand die vanuit Venlo belt en bijvoorbeeld een politiebureau in Groningen aan de lijn wil, wordt door de telefoniste van het Servicecentrum in Venlo doorgeschakeld naar Groningen. Bij een bedrijfsongeval aan de Markt in Lottum is zaterdagmor gen rond 10.30 uur een 36-jarige werknemer uit Overloon gewond geraakt. De man moest per ambu lance naar het ziekenhuis in Venlo worden gebracht. Over zijn gezondheidstoestand zijn geen verdere bijzonderheden bekend. Het ongeval gebeurde toen de man in de showroom van het bedrijf even steunde op een machine, die rechtstandig tegen een wand stond. Daarop kantelde het gevaarte van 800 kg en kwam op de man terecht. Enkele aanwezigen in de showroom slaagden erin het slachtoffer snel uit zijn benarde positie te bevrijden. De politie heeft de Arbeidsinspectie ingeschakeld. Het succesvolle boekdebuut van oud-wielrenner Peter Winnen krijgt een heel bijzonder vervolg in Schouwburg Venray. Op initia tief van het Literair Café Venray- regio wordt namelijk op maandag 11 december in de schouwburg een bijzondere avond gehouden rondom het boek "Van Santander naar Santander'. Winnen was tien jaar geleden een van de initiatiefnemers van het Literair Café Venray-regio. Naast aandacht aan het literaire werk van Winnen -in de vaderlandse pers is de Venraynaar alom geroemd - wordt dan voor het eerst in Limburg de sportopera De Zesdaagse van Sint Jezus in 't Kruis opgevoerd. De Amsterdamse productie van het gezelschap ELS INC. komt naar Venray dankzij de samenwerking tussen Schouwburg Venray en het Literair Café Venray-regio. Deze nieuwe volksopera van Jef Hofmeister is de afgelopen maand op verschillende festivals in het land te zien geweest. De nationale pers schreef unaniem lovend over de volksopera. De Zesdaagse van Sint Jezus in 't Kruis wordt verreden in het sportpaleiske in een Belgische stadje met dezelfde naam. De zes theatermensen die de sportopera uit voeren nemen het publiek mee naar de zesdaagse baan en laten iedereen meegenieten van alles wat op en naasï de baan gebeurt. Deze volks opera gaat over rondemisse'n, muzi kanten, acrobaten, wonderdokters, priesters, gokbazen, doping, maffio si. toeschouwers, bier- en frietver kopers en natuurlijk wielrenners. "De intense, knap doorgecompo- neerde en toch meezingbare muziek, het spannende verhaal en de rechtst reekse communicatie met het publiek: ze maken de opera's van het gezelschap ELS INC. en Hofmeisters tot ware volksopera's, in de niet-denigrerende zin van het woord. Wie in het theater wil lachen en huilen, wie medelijden met de mensheid wil voelen en tevens bewondering voor wat zij allemaal kan -een mooie voorstelling maken bijvoorbeeld- die weet wat hem/haar te doen staat", schreef recensiste Anneriek de Jong over deze volksopera. Met andere woor den, deze voorstelling is er een om gezien te worden. Inmiddels is Schouwburg Venray gestart met de kaartverkoop voor deze bijzondere sportopera. De kaartjes kosten slechts f. 25,00 per stuk. Donateurs van hel literair café krijgen een reductie van f. 5,00. Donateur worden van het literair café is mogelijk voor f. 30,00 per jaar. Nadere informatie over het donateurschap: (0478)582948. De gemeente Venray gaat de beheerder van het oud-archief, drs Paul van Meegeren, benoe men tot gemeentearchivaris. Lokale archieven vormen het col lectieve geheugen van een dorp of stad. Zij leveren daarmee een belangrijke bijdrage aan de bereik baarheid en toegankelijkheid van het cultuurhistorisch erfgoed. Sinds het midden van de jaren 1960 besteedt de gemeente Venray bij zondere aandacht aan het behoud en het beschikbaar stellen van het his torisch archief. In het afgelopen decennium lag het accent vooral op beheersmatige aspecten: her weg werken van achterstanden bij het toegankelijk maken van belangrijke archieven van het gemeentebestuur. Met de afronding van deze fase komt tijd vrij voor de versterking van de publieksfunctie van het his- torsich archief. De benoeming van een gemeentearchivaris geeft een belangrijke impuls aan de verster king van de publiekstaak. Belangrijkste taak van de beheer der oud-archief was lange tijd het wegwerken van reeds lang bestaan de achterstanden bij de ontsluiting van belangrijke archieven van het gemeentebestuur. Deze beheerstaak is vrijwel gerealiseerd. Eind 2000 komt de inventarisatie van het archief van het gemeentebestuur 1815-1941 gereed. De nabewerking van liet archiefblok 1951-1990 is grotendeels voltooid. Burgemeester Waals heeft, mede op advies van de politie, vorige week donderdag een café aan de Patersstraat tot zaterdag 30 september gesloten. Bij diverse controles in de afge lopen maanden werd de kastelein zelf niet aangetroffen in het cafe en bovendien deed zich vorige week woensdagavond een open bare ordeverstoring bij hei café- voor, waarbij de aanwezige beheerder zich geheel palief opstelde. Dat gebeurde toen café bezoekers zich verbaai keerden tegen de politie toen die een fout geparkeerde automobilist wilde bekeuren. Ook is de betreffende kastelein er meerdere keren op gewezen dat hij in zijn zaak aan- vvezig dient te zijn. De locatie van metaalverwer kingsbedrijf Van Geel/ Hermes in het bestemmingsplan St. Antoniusveld wordt volledig door en voor rekening van een private ontwikkelaar ontwikkeld. De gemeente Venray verwerft weliswaar alle benodigde gronden, inclusief het huidige bedrijf van Van Geel/Hermus, maar verkoopt deze vervolgens onder dezelfde condities, met een opslag voor alle door de gemeente gemaakte ambte lijke kosten, door aan de ontwikke laar. Deze legt vervolgens op zijn kosten alle openbare voorzieningen aan. Voor de gemeente verloopt de ontwikkeling budgettair neutraal, terwijl eventuele risico's van de ont wikkeling bij de projectontikkelaar liggen. WONINGBOUW Nu het mogelijk is gewprden om Van Geel/Hermus te verplaatsen naar bedrijventerrein Smakterheide, komt het terrein met bedrijfsdoel einden en de directe omgeving op korte termijn beschikbaar voor woningbouw. Voor de realisatie van circa 75 woningen op het terrein en de directe omgeving daarvan is een herziening van een gedeelte van het bestemmingsplan St. Antoniusveld noodzakelijk. Behalve de locatie van Van Geel/Hermus wordt in de herziening ook de hoek Stationsweg-St. Antoniusveldweg, inclusief de bestaande woningen St.Antoniusveldweg 1 en Stationsweg 68 en 70 in het bestem mingsplan meegenomen. Op deze locatie kunnen circa negen nieuwe woningen worden gerealiseerd. Bij één van deze woningen (gelegen aan de Stationsweg) wordt de moge lijkheid geboden tot het oprichten van een bedrijfsruimte/ atelier. Tenslotte wordt in de herziening van het bestemmingsplan ook de wijziging van enkele planvoor schriften die betrekking hebben op de bouw van het gezondheidscen trum op de hoek Stationsweg-St. Servatiusweg en de bouw van negen woningen aan de Anna Blamanstraat, Clara Wichmannstraat en de St. Servatiusweg. meegenomen. De commissie Stedelijke Ontwikkeling behandelt het plan op 4 oktober 2000. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur bel voor meer informatie rene leunissen 0 4 7 8 5 1 0 6 0 0

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13