Gemeentehuis sober en doelmatig inrichten Aantal wormziekten onder inwoners met 60% afgenomen De Foekepot loopt voor Unicef 1000 Gulden voor het goede doel Waardebon voor winnaars Decorette-actie PEEL EN MAAS BEZORGEN? Vacaturebank vrijwilligerscentrale Start verbouwing 't Schöpke vertraagd Aanhouding Onder invloed gina pEEL EN MAAS donderdag 21 september 2000 - Pagina Wil jij of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Je keu apaflf Ere wie ere toekomt? Tot mijn verbazing las ik in Peel ienMaas van donderdag 14 septem ber dat de stichting 't Silveren iwaentje een erepenning heeft uit- tereikt aan Karei Janssen vanwege p inzet voor het cultureel erfgoed Venray. Volgens het artikel heeft rel Janssen bij gedragen tot de irugkeer van de pomp op de grote larkt, de Goudenleeuw op het hen- seniusplein en ook de Zwaan bij het Igelijnamige restaurant -hotel. De Goudenleeuw is teruggehaald geplaatst door de stichting gwfcultuurgoed Venray welke in het 'leven is geroepen door stamtafel YAAT69". Karei Janssen was des lid van deze tafel, maar het badkfcrote werk is gedaan door Hub 3Pt|(roon welke de replica gemaakt 'kjfieeft. De Zwaan is teruggehaald en jgeplaats door stamtafel "Vaat '""(waar Karei Janssen toengeen lid meer van was) en Chris Janssen. Deze replica is in opdracht van "VAAT69" in hout gemaakt zo als deorginele was. Bij het project De Zwaan is Karei Janssen in zijn [geheel niet betrokken geweest. Cor van de Ven, Venray Plaats van handeling: Schouwburgplein Rond 17.00 uur loop ik over het Venrayse schouwburgplein. Wat meteen opvalt is een kennelijk beschonken man, die languit lig gend op het plein, zijn roes uit slaapt. Thuisgekomen pak ik de telefoon en meld het bij de politie. Hun antwoord is, dat ze deze man IVel kennen en dat hij vaker in deze gnstandigheden verkeert. 'We gaan bier niets aan doen. Geen enkele Distantie, zoals hel RIAGG wil hem fonemen. Bovendien hebben we par geen tijd voor', aldus de poli- le-ambtenaar. Ik vind dit een vreemde zaak, «neer omdat de lokale overheid feeft aangekondigd.d at een stren- [er toezicht zal worden toegepast. Iet past volgens mij niet in dit feleid om openbare dronkenschap pe te laten. Vooral omdat het zo luide lijk zichtbaar is voor vele pas- Énten, die op dat moment over het sin lopen. Ik kan me wel voorstellen wat er beurt als iemand anders, wel of niet door eigen schuld, in een derge- Iijke situatie terechtkomt. Dan is de •olitiewagen in enkele minuten aan wezig, met als gevolg een ontnuch- ering in de cel en een proces ver mal, Hier wordt duidelijk met twee naten gemeten. Op deze manier iomt er niets terecht van een stren- er handhavingsbeleid van de Jgemene Plaatselijke olitieverordening. Ik ben er niet op uit om een harde janpak van dit alcoholslachtoffer te Pereiken. Alles heeft een reden. Maar mijn hoop op een beter toe- -«licht in het centrum is hiermee op Tuntnul aangekomen. I Mijn vraag is: Kent Venray een Ppvangregeling voor deze mensen? Jls dat niet zo is wordt het tijd om par wat aan te doen. Will de Groot, Venray PEEL EN MAAS on line ww Yv.vandenmunekhof.nl/ nieuws Het Venrayse college van b en \v gaat ervan uit dat het huidige genieentehuis geschikt moet wor den gemaakt door het gebouw sober maar doelmatig in te rich ten. Verhuizing naar een ander bestaand gebouw of nieuwbouw is niet aan de orde. Dat stelde burge meester Waals in de commissie Algemene Zaken na de presenta tie van de uitgangspunten voor een integraal huisvestingsplan van het ambtenarenapparaat. Waals erkende de beperkingen van het huidige gemeentehuis, maar weigert vooralsnog na te denken over een andere bestemming. "Venray is niet erg bedeeld met his torische gebouwen. Het gemeente huis is er eentje van en dat willen we graag behouden", aldus Waals. "Alleen als het gebouw helemaal niet geschikt te maken is om de komende jaren als doelmatig kan toor te functioren, overwegen we uit te zien naar een andere locatie." Waals meende dat er een nadrukke lijke visie moet komen hoe het gebouw gaat functioren "want het is niet de bedoeling dat we de elke tien jaar gaan verbouwen." Hij vroeg de fractievoorzitters collectief te over leggen welke (ruimtelijke) facilitei ten de Venrayse politieke partijen in het nieuwe huisvestingsplan van het gemeentehuis nodig denken te heb ben. De meeste fracties gingen akkoord met het onderzoek naar de vernieuwde inrichting van het gemeentehuis aan de Raad huisstraat. Alleen Ike Busser (Fractie Samenwerking) was niet gelukkig met de huidige locatie: "Het gebouw kent een groot aantal beperkingen en wie zegt dat het überhaupt geschikt te maken is en over voldoende vierkante meters beschikt. Er mag niet ten koste van alles aan de huidige locatie worden vastgehouden." De leerlingen van de Venrayse basisschool De Foekepot hebben vrijdagmiddag circa 1500 gulden bijeen gerend voor Unicef. Unicef organiseerde ook dit jaar weer op diverse basisscholen in heel Nederland sponsorlopen in het kader van de Olympische Zomerweek. De opbrengst is bestemd voor een veiligere toe komst voor kinderen in Bosnië- Herzegovina. De nationale Unicef Loop viel samen met de start van de Olympische Spelen in Sydney en vormde de afsluiting van de Olympische Zomerweek, een initia tief van Unicef en het NOC*NSF. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, zet zich in voor de belangen van kinderen, waar ook ter wereld. De leerlingen van De Foekepot renden vrijdag voor kinderen in Bosnië-Herzegovina. Een vraardebon van maar liefst 1000 gulden lag in de Venrayse vestiging van Decorette klaar voor een van de winnaars van de landelijke Merci Pur/Decorette- actie. De heer en mevrouw Verharen uit Blerick namen de waardebon in ontvangst namens hun moeder die behoorde tot de gelukkige prijswinnaars. De Decorette-winkels hebben in de afgelopen 25 jaar landelijk naam gemaakt als 'de winkel vol kleur voor het interieur'. Kleur in verf, kleur in behang, stoffen, zonwering en vloerbedeklang. Kleur in decora tieve verlichting en woonaccessoi res. Producten die zowel afzonder lijk als in combinatie met elkaar in het interieur kunnen worden toege past, omdat ze qua kleur en stijl per fect op elkaar zijn afgestemd. Het kiezen en combineren van de juiste kleur voor het interieur is niet een voudig. Gelukkig is er nu het Grote Mix Match Kleurcombinatieboek van decorette, dat op alle combina ties vragen en anywoord geeft. "Wij denken dat we met dit boek onze klanten nog beter kunnen adviseren, als ze nieuw behang en stof willen uitzoeken", aldus Yvonne van Oosten, eigenaar van de Decorette in Venray. "Het boek is overzichte lijk ingedeeld in vier kleurgroepen, elk met een groot aantal speciaal voor Decorette ontwikkelde stof- en behangcombinaties. met bijpassen de randen, kleurkaarten met echte verfstalen voor het schilderwerk en tips voor kleurrijke woonaccenten." Vanaf links: Yvonne van Oosten van Decorette Venray, Gabriel Brugts van Decorette Nederland en de heer en mevrouw Verharen met de waardebon van 1000 gulden Aan de jaarlijkse VZO fietstocht namen afgelopen weekeinde ruim 150 deelnemers deel. De fietsers namen een kijkje bij de Groenvoorziening Gunhoek in Oirlo en genoten van een presentatie van Staatsbosbeheer aan de Lorbaan. De twee Zonnebloemenafdelingen mogen de positieve opbrengst van de fietstocht, 1000 gulden, samen delen. Uit de ingevulde vragenlijs ten werden de volgende prijswin naars getrokken: J. Wismans en P. Geurts uit Ysselsteyn, G. Loonen uit Oirlo, F. van Meijel en T. Hendriks uit Venray en J. Janssen uit Heide. De winnaars kregen dinsdagavond hun prijs overhandigd. De vrijwiiligébcèntrale van Synthese ts i&gdmatig op zoek naar vrijwil ligers voor diverse activiteiten. ïn Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor eeplaatst worden. VROUW/MAN Synthese zoekt iemand voor basisschool de Toverbal iemand om de kin deren voor te lezen tijdens de verlengde schooldag. De werkzaamheden vinden p: <-c. coed met kind. löéyérj|g-io H 'Meet MonnarieriVSSöf BM;H tel 0478-5 169Q5 Openingstijden: maandag - i 0-tu,. dinsdag t/m donderdag van 11.00 tol 17.00"uur. Waterzuiveringsinstallatie Gonzaga werpt haar vruchten af De Stichting Venray- Divinolandia wil nieuwe initiatie ven gaan ontplooien op het gebied van de gezondsheidszorg in het Braziliaanse Gonzaga. Daarvoor wil de stichting vijf procent van de wateropbrengst van de vorig jaar april in gebruik genomen waterzuiveringsinstallatie in Gonzaga reserveren. "De mensen zijn zo ontzettend trots op de waterzuiveringsinstalla tie. Ze hebben echt het gevoel dat de installatie iets van hen is, waar ze zelf hard aan hebben meegewerkt om die te realiseren." Jacqueline Eibers is weer voor enkele weken terug in Venray. Samen met een Braziliaanse afvaardiging werd zij woensdagmorgen door burgemees ter Waals op het gemeentehuis ont vangen. Voor Eibers zijn hel drukke weken. Op bezoek bij familie, vrienden en bekenden, contacten met de leden van de Stichting Venray-Divinolandia. Ze is net zo trots op de waterzuiveringsinstalla tie als de die duizenden bewoners van Gonzaga die sinds anderhalf jaar van schoon water worden voor zien. "Want", zo legt ze uit, "De mensen kunnen nu met een gerust hart water uit de kraan drinken. In een jaar tijd is het aantal inwoners met een wormziekte aanzienlijk gedaald. Van 80 naar 20 procent. Dat is op zich allen al een beloning voor de inspanningen die de mensen in Gonzaga, maar zeker ook de stichting heeft geleverd." Hoe snel het succes van de waterzuiverings installatie tastbaar is, zo moeilijk kwam de realisatie tot stand. Begin jaren 90 wees Jacqueline Eibers de Stichting Venray-Divinolandia al op de noodzaak van een waterzuive ringsinstallatie in Gonzaga. Een noodkreet die door de plaatselijke arts van de huisartsenpost nog eens werd bekrachtigd. Ruim driekwart van zijn patiënten had te maken met wormziekten als gevolg van ver vuild water. Infecties die op den duur de darmen onherstelbaar beschadigen. In 1991 werd het eer ste plan voor een installatie gelan ceerd. "Maar dat was te ambitieus, te hoog gegrepen", aldus bestuurslid Maria Welschen van de Venrayse stichting. "Het plan van een Nederlands ingenieursbureau zag er op papier mooi uit, het schoot echter niet op." Bij toeval kwam Welschen in contact met Martin Eskes van de PUM (Programma Uitzending Managers) in Scheveningen, een organisatie die gepensioneerde spe cialisten op allerlei gebieden uit zendt naar ontwikkelingslanden. Eskes (76 jaar) bezocht vorige week, samen met zijn vrouw, Jacqueline Eibers in Venray, met wie hij nauwe contacten onderhield tijdens het opzetten van het water project in Brazilië. "De nood was erg groot. Een centrale drinkwater voorziening was meer dan noodza kelijk. De waterconsumptie uit de rivier is alleen al door de natuurlijke vervuiling een gevaar voor de gezondheid van de mensen. Met name de zwakkeren en de kinderen lijden er het meest onder." MONDJESMAAT De Stichting Venray- Divinolandia, Jacqueline Eibers en Martin Eskes namen het waterpro ject voortvarend ter hand. Over één ding waren ze het eens. De plaatse lijke bevolking diende nadrukkelijk bij de realisatie betrokken te wor den. Eskes, een vitale zeventiger, al eerder betrokken bij projecten in onder andere Indonesië en Mozambique, onderstreept de nood zaak van een goede samenwerking met de inwoners. En een goede nazorg. "Ik heb het in Mozambique meegemaakt dat er een zak van 50.000 dollar voor een project ter beschikking stond, maar waar de bevolking totaal niet kon omgaan met de technische apparatuur. Het project liep uit op een groot fiasco. Je kunt wel een waterzuiveringsin stallatie neerzetten, die moet echter ook door de mensen zelf onderhou den kunnen worden. Als men nog geen filter kan vervangen, heeft het weinig zin. Kostbare projecten mis lukken vaak door geen of onvol doende nazorg. Dat is zonde van het geld. Voor Gonzaga hebben we dan ook bewust gekozen voor een Europese installatie die de bewoners zelf makkelijk kunnen onderhou den." Het waterzuiveringsproject in Gonzaga had daarbij een groot pre. De geldstroom vanuit de Stichting Venray-Divinolandia verliep mond jesmaat. Eskes: "We konden dus niet overhaast te werk gaan. We Martin Eskes en zijn vrouw brachten vorige week een bezoek aan Jacqueline Eibers en leden van de Stichting Venray-Divinolandia hadden tijd genoeg om weldoor dacht het project te realiseren, met daarbij alle steun van de plaatselijke bevolking. Want die hebben we bij alles zoveel mogelijk ingeschakeld. Zonder hun zelfwerkzaamheid was het helemaal niet gelukt." Het ont breken van voldoende geld leidde er zelfs toe dat twee fasen in het pro ject werden omgedraaid. Achteraf kwam dat alleen maar goed uit. "De bedoeling was om in de tweede fase de installatie al te plaatsen. Noodgedwongen hebben we toen eerst de leidingen moeten leggen, hetgeen in eerste instantie als afslui tende fase was bedoeld", aldus Eskes. Maria Welschen benadrukt de inzet en zelfwerkzaamheid van de bevolking van Gonzaga: "Maar daarover hebben we vooraf duide lijk afspraken gemaakt met het gemeentebestuur. Alles wat ze zelf konden doen, kwam voor hun reke ning. De aankoop van de grond, het grondwerk, de installatie is steen voor steen door de mensen van Gonzaga gebouwd. Vandaar ook hun trots. Zij hebben echt het gevoel dat de waterzuivering iets van hen zelf is. Die betrokkenheid is ken merkend voor het hele project." Kunstenaar Piet Hermans heeft Jacqueline Eibers tijdens haar bezoek aan Venray een kunstwerk voor de 'Venrayse straat' in Divinolandia geschon ken. VOORLICHTING De nazorg van het waterzuive ringsproject in Gonzaga is in goede handen. Jacqueline Eibers houdt ter plaatse nadrukkelijk de vinger aan de pols. Bovendien is een bevol kingscomité samengesteld, bestaan de uit vertegenwoordigers van de gemeente, de Stichting Venray- Divinolandia en verschillende bevolkingsgroepen, dat controle uit oefent op de financiële gang van zaken. Een directeur is verantwoor delijk voor de dagelijkse leiding in de waterzuiveringsinstallatie. "Financieel verloopt het project voorspoediger dan we in eerste instantie verwacht hadden", zegt Welschen verheugt. "Vandaar ook dat we als stichting hebben besloten om vijf procent van de waterop brengsten te reserveren voor nieuwe projecten op het gebied van de gezondheidszorg." Het financiële succes is mede te danken aan de goede voorlichting aan de bewoners van Gonzaga. Zo beschikt ieder huishouden over een watermeter. "Ook in Gonzaga hanteren we de slogan 'wees wijs met water, maar verspil het niet'", zegt Eskes, "Door zuinig om te springen met water wijzen we de bewoners op hun ver plichtingen. Op den duur dienen ze selfsupporting te zijn, zodat ze geld genereren om onderhoud te plegen en de chemicaliën voor de waterzui- ering te kopen. Het begrip hygiëne vergt voor die mensen een mentali teitsverandering waar we graag een steentje aan bijdragen." Secretaris Ter Beek van de Stichting Wijkcentrum Veltum was maandag onaangenaam verrast. Nadat vele vrijwilligers afgelopen weekeinde wijkgebouw 't Schöpke 'ontruimd' hadden, zou die dag begonnen worden met de verbou wing, modernisering en uitbreiding van het wijkgebouw. Er was maan dag echter geen aannemer of enige bedrijvigheid te bespeuren. "We dachten dat meteen met de verbou wing gestart zou worden", aldus Ter Beek. "De vrijwilligers hebben met man en macht gewerkt om alles leeg te halen. Nog bruikbare huisraad is in een container opgeslagen." Een telefoontje naar uitvoerder Theo van Rens leerde dat er niet op was gere kend dat het wijkcentrum maandag al helemaal leeg zou zijn en dat er zo snel mogelijk met de werkzaam heden wordt gestart. Wijkgebouw 't Schöpke ondergaat de komende drie maanden een grondige facelift. Het interieur van het wijkgebouw wordt vernieuwd en er wordt een stuk aan gebouwd. Met de verbouwing is 450.000 gulden gemoeid. Een bedrag dat financieel helemaal is afgedekt door bijdragen van de gemeente (200.000 gulden), externe sponsoren en fondsen. Ter Beek: "We gaan ervan uit dat we begin januari in het vernieuwde wijkge bouw de draad weer kunnen oppak ken. Voorlopig vinden onze activi teiten plaats in het gebouw van de Spaanse Kolonie in Veltum." De politie heeft zondag rond 15.45 uur op de A73 een 45-jarige automobilist uit Zory (Polen) aange houden wegens rijden onder invloed. Getuigen zagen de man slingerend over de weg rijden en dwongen hem te stoppen waarna de politie werd ingeschakeld. Een ademanalyse op het bureau wees uit dat de man teveel gedronken had. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt, hij kreeg een rijverbod van vijftien uur opgelegd en zijn rijbe wijs is ingevorderd. De zaak wordt via snelrecht afgehandeld. Tegen een 24-jarige automobilist uit Venray is op 16 septbember omstreeks 03.20 uur proces verbaal opgemaakt in verband met rijden onder invloed van alcohol. De man reed op de Noordkant te St. Anthonis. Vereniging Zelfstandig* ndememe

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9