Klatergold is voor herhaling vatbaar Beheerder Math Puts neemt afscheid van Venrayse sportparken Bent u als ondernemer zeker van uw inkomen? Gratis bedrijfsanalyse veehouderij jongerendebatten Jongeren blij met Nieuwe skatebaan nu al een succes Piet Hoedemaeckers pastoor van Oostrum en Castenray Boete voor vellen bomen "Keuzes maken in mest- verwerking gin pEEL EN MAAS donderdag 21 september - Pagina Piet Hoedemaeckers is zondag in de kerk van Oostrum geïnstalleerd als pastoor van Oostrum en Castenray. Deken Coenen zegende tijdens de plechtige eucharistieviering Hoedemaeckers officieel in als pastoor van de parochies O.L. Vrouw Geboorte in Oostrum en H. Matthias in Castenray. Na afloop van de dienst vond in het gemeenschapshuis een receptie plaats waar velen Hoedemaeckers feliciteerden met zijn benoeming. Met een gratis bedrijfsanalyse wil wethouder Heidens de inten sieve veehouders in de gemeente Venray duidelijkheid geven over hun economische toekomst. "De gemeente Venray wil niet op de stoel van de ondernemers gaan zitten, maar wellicht dat ze na een bedrijfsanalyse een betere beslis sing over de toekomst van hun bedrijf kunnen nemen", aldus Heidens. Heidens heeft zijn plan inmiddels voorgelegd aan SEP Veehouderij, een onafhankelijke, non-profit instelling, die gefinancierd wordt door het ministerie van Landbouw. "Maar ik sluit niet uit dat ook de gemeente Venray financieel gaat bijdragen en dat meer partijen part ner worden in het plan." ZORGEN De wethouder maakt zich vooral zorgen over de grote middengroep van veehouders die maar geen beslissing over de toekomst van hun bedrijf kan nemen. Ondanks de grote onzekerheid, ziet een groot aantal veehouders de ontwikkelin gen in de sector nog even aan. "De voortrekkers redden het wel. Daar maak ik me geen zorgen over. Die hebben al besloten door te gaan en hun stallen al aangepast aan de milieuregels die in de toekomst gaan gelden. Maar de meeste onder nemers stoppen niet, maar doen ook geen investeringen om te voldoen aan de toekomstige eisen. Uit zich zelf laten ze niet snel een bedrijfs analyse maken, omdat ze bij een bank toch al gauw 2500 gulden kwijt zijn. Door ze een gratis bedrijfsanalyse aan te bieden, hopen we ze over deze financiële drempel te zetten en ze inzicht te verschaffen in de vraag of ze het in de toekomst financieel nog wel allemaal kunnen behappen." SOCIALE ELEMENT Maar ook de sociale kant van het Sociaal Economisch Plan is volgens Heidens erg belangrijk. "De onder nemer krijgt niet alleen inzicht in de financiële kant van de zaak, ook her sociale element krijgt een plek in het SEP. Wat zijn de alternatieven voor de ondernemer om een andere baan te vinden? Kan zijn vrouw ook gaan werken als het bedrijf wordt verkocht? Daarvoor zoekt het SEP naar oplossingen." In de gemeente Venray hebben zich slechts 34 var- kensboeren aangemeld voor de opkoopregeling van de regering. De agrariërs kunnen hun bedrijf verko pen aan het ministerie van Landbouw en krijgen 270 gulden per varken. Een 49-jarige man is vrijdag 8 september aangehouden vanwege het illegaal vellen van bomen op zijn eigen perceel. De man had aan een loonbedrijf opdracht gegeven de bomen te vellen in een bos aan de Vosseveen. Hei betrof een-perceel van 4U0U" mi '.nie-i hoofdzakelijk--jniandso eiken. -;A ;_-|r XIX Xg ui;X i X: S A; h Xb [vii De Hüü lavog bi nel kxxxr ver.; suckx</bi:exx iv.u.vr: we: 5.OHO vulflvvvrMr-vviv, H:eVi u>x xx/h; op-:ire11<::.rpisiCIrsj.>ii"chi/"i0i:o't-cf:?.:- geis vvn ;V Algemene !.tA|VeU-.: OiensiA;>bj> >ii0e vee Vorirhy v,ee m Oer komende najaarer voorjaar '00extra ioczicht liooderm het" bun enge- bied op hei gebied van hei illegaal vellen van bomen en her verwijderen V van houtwallen. J De gevolgen van arbeidsongeschiktheid, daar Gegarandeerd een vast inkomen per maand, zit je als ondernemer niet echt op te wachten. De adviseurs van de Rabobank vertellen u in een persoonlijk gesprek alles over het Inko- mensZekerPlan van Interpolis. ongeacht de hoogte van de wettelijke uitkering. En u zit er niet levenslang aan vast Het InkomensZekerPlan. Vrijheid en tóch zekerheid. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530253 tel.(0478)530460 rabobankvo@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl De tweede editie van de regiona le amateur theatershow Klater gold is voor herhaling vatbaar. Dat is af te leiden uit de reacties van het publiek en de eenduidige mening van artiesten, directie schouwburg en het productieteam dat verantwoordelijk is voor deze show. Vrijdag en zaterdag was de schouwburg uitverkochren zondag waren alleen op het balkon nog enkele plaatsen vrij. "Het mooie van deze voorstelling is dat in één pro ductie zoveel verschillende genres vertegenwoordigd zijn", liet direc teur Peter de Neef na afloop weten. Het programma was er een voor elk wat wils. De 22-jarige succesvolle Venrayse tenor Dolf Drabbels open de onder piano-begeleiding van allround musicus Ad Haans Klatergold 2000. En met succes. Het publiek waardeerde zijn zang met een daverend applaus. Over blueszanger Arno Adams uit Belfeld verschillen de meningen. Zijn blues van de straat wordt door een groot deel van het publiek gewaardeerd terwijl een ander deel er niets aan vindt. Feit is dat hij zaterdagavond na het optreden nog een optreden verzorgde in D'n Artiest en daar het publiek voor zijn zang wist te winnen. Het uit Grubbenvorst afkomstige duo Zus&Zo (Mariam en Carla Wijnen) zette een geraffineerd en gedurfd stukje cabaret op de bühne en kreeg veel bijval. Muzikaal hoogtepunt voor de pauze was het optreden van de groep Bups Co met eigen nummers en liedjes en een protests ong rond het ziekenhuis. Een ander hoogtepunt van Klatergold was het cabaretduo Miel&Ik met de uit Arcen afkomstige Miel Verstappen. Vlot, actueel, verrassend en muzi kaal. De meningen over de Helmondse smartlappengroep De Wibra's waren sterk verdeeld. De vijfmansformatie liet met mooie stemmen smartlappen horen maar liet het publiek, om hun eigen woor den te gebruiken, te weinig meewi- breren. De Venrayse groep Dizzy onder leiding van Wilma Keijsers verzorgde op het einde een spranke lende dans met veel beweging, massa scenes en vlotte presentatie en dat allemaal op het nummer Incantation van de cd Quidam van Cirque Soleil. De finale-act met drie figuren van toneelvereniging Grimas uit Horst met het grote koffer was even mooi als verras send. Plotseling was het einde daar, gingen alle doeken omhoog en werd het publiek even in het ongewisse gelaten over het einde. Klatergold 2000 werd op een meer dan fantasti sche en geraffineerde wijze aan elkaar gesproken door het artiesten bureau Gerrit Ties waarachter de Ysselsteynse rasartiesten Henk Deters en Henk Stevens schuil gaan. Niet alleen met rake tekstvondsten maar ook met solo-optredens onder andere als ballerina scoorde het Ysselsteynse duo hoog bij het publiek. En zoals op het einde werd aangekondigd: in september 2002 volgt de tweede editie van Klatergold waarvoor nu al artiesten zich hebben aangemeld bij het pro ductieteam. Gerrit en Ties verzorgden als Artiestenburo de presentatie van Klatergold op een luchtige humoris tische wijze. PEEL EN MAAS on line www.vaiidenmuRekhof.iil/ nieuws Vonrïivcp innoprAn ■yiin Llii nipt 9ipnorliopn pn innnprpn hii dp Venrayse jongeren zijn blij met de mogelijkheid tot inspraak in de jeugd- en jongerdebatten en geven aan dat ze een vervolg van harte toejuichen. 263 jeugdigen en jongeren bij de negen voordebatten aanwezig geweest. Bij het centrale debat waren veertig jongeren aanwezig. UITWISSELING Dat is één van de conclusies uit de i evaluatie die Synthese hield naar aanleiding van de in het afgelopen jaar gehouden jeugd- en jongeren- debatten. In de periode februari/maart 2000 zijn in totaal negen debatten georganiseerd in verschillende dorpen en wijken van de gemeente Venray. In totaal zijn Jongeren geven aan dat ze betrok ken willen worden bij de bsluitvor- ming en uitvoering van jeugdbeleid en dat er jaarlijks een uitwisseling met vertegenwoordigers van gemeente en organisaties moet plaatsvinden. Duidelijk is wel dat het initiatief in eerste instantie toch van de volwassenen moet komen. De meningen over het oprichten van een platform zijn verdeeld, maar een grote groep vindt de verantwoorde lijkheid te zwaar en de tijdsinveste ring te groot. De dorps- en wijkra den zijn enthousiast over de debatten en geven aan een herhaling zeer wenselijk te vinden. In de toe komst zullen ze jeugd- en jongeren- debatten meer bij hun activiteiten betrekken. Als aanbeveling wordt de gemeente Venray meegegeven dat zij actiever en daadkrachtiger moet optreden. Verder is van belang dat jongeren en hun ideeën serieus genomen en dat er regelmatig terug koppeling plaatsvindt over het reali seren van zaken of over de vorderin gen van besluitvormingstrajecten. Als eerste is het idee van een jonge renkrant opgepakt en de eerste uit gave is inmiddels verschenen. Deze uitgave is nog onder verantwoorde lijkheid van Synthese tot stand gekomen, de volgende uitgaven zul len door jongeren zelf gemaakt wor den. De jongerenkrant is onder andere verkrijgbaar bij het JIP in de Schoolstraat. I Wethouder Driessen opende afge lopen weekeinde de nieuwe skate- Pan nabij sporthal De Wetteling. Jongeren hebben zelf de inrichting ^ede bepaald en toestellen uitge- 'ocht. De skatebaan bestaat uit een ramide, een boardslide, een kwart Php en een halfpipe. Tevens is er een half-court basketbalveld aange legd. Driessen maakte bekend daf er op het grasveld bij de vaste skate baan in Landweert ook een halfpipe komt en een mobiele die ook in het centrum van Venray wordt ingezet. De staat van dienst van de halfpipe in Brukske wordt nader bekeken. RENOVATIE LEIEN DAKEN BITUMINEUZE DAKEN LOOD-, ZINK-, KOPERWERKEN 0478-511094 Mop Support dakwerken V.O.Fy Stationsweg 124B Venray-Oostrum Wethouder Heidens: Op 1 oktober gaat Math Puts officieel met de VUT. Hij is sinds 1973 in dienst bij de gemeente Venray waar hij de laatste 25 jaar cultuur-technisch beheerder van de zeven gemeentelijke sportpar ken was. Het moment van afscheid komt precies op het goede moment. Want met het pri vatiseren van de sportparken komt ook de beheerdersfunctie van de sportparken te vervallen. Enkele weken geleden had hij zijn laatste werkdag op sportpark De Wieën waar zijn vaste standplaats was. Op een tractor met aanhanger werd hij toen door collega's en vrij willigers van de Venrayse voetbal club naar huis gebracht. Na zijn vakantie keert hij vandaag (donder dag 21 september) nog een keer terug op het gemeentehuis. Daar krijgt hij vanmiddag een receptie aangeboden. Na het officiële gedeelte begint om 16.45 uur de receptie waarin iedereen de gele genheid krijgt om Math de hand te schudden. De receptie duurt tot 17.30 uur met een mogelijke uitloop tot 18.00 uur. Voordat Math Puts in 1973 in dienst trad bij de gemeente Venray was hij uitvoerder weg- en waterbouw. Hij volgde bij de gemeente zijn schoonvader op want in die tijd kwam het nog vaak voor dat familieleden en kennissen eikaars baan overnamen. Vanaf 1975 kreeg hij het beheer over de zeven sportparken. "Op De Wieën was toen alleen nog maar een werk plaats. In heb er voor gezorgd dat er een kantoor met een kantine bij kwam. We zijn er met z'n tweeën begonnen. Dat werd steeds meer uit gebreid want op een gegeven moment zaten we er met vijf perso nen. Maar voor en na ging iedereen in de VUT of ging weg waardoor ik nog als laatste overbleef." Vorige week dinsdag vierde Math Puts zijn 61-jarige verjaardag. Volgens de VUT-regels moet hij de maand waarin hij 61 wordt nog uitwerken zodat hij per 1 oktober uit dienst gaat bij de gemeente. "Eigenlijk komt dit moment heel goed gelegen. Want per 1 januari zijn de sportpar ken op de kerkdorpen al geprivati seerd. En dezer dagen wordt ook de handtekening gezet onder de priva tisering van sportpark De Wieën. Daardoor komt mijn beheerders functie toch te vervallen dus een idealer moment om met de VUT te gaan is er niet." Math Puts heeft zijn functie altijd met veel plezier gedaan. "Want ik ben een echt buitenmens. Het mooi ste van mijn werk vond ik de con tacten met de mensen, het regelen van allerlei zaken en vooral ook de vrijheid. Ik ben in al die jaren maar heel weinig op het gemeentehuis geweest. Vanuit mijn kantoor op De Wieën moest ik alles regelen. En toch was ik ook heel veel buiten en had daardoor weinig sores aan mijn hoofd. Want ik ben geen mens die een hele dag op een kantoor kan zit ten. Op De Wieën had ik ook veel te maken met de vrijwilligers van SV Venray die er dagelijks bezig waren. De samenwerking met hen die ver liep perfect." Tijd om zich te verve len zal Math Puts de komende tijd niet krijgen. Want binnenkort ver wacht hij de bouwvergunning waar door hij achter zijn huis aan de Overloonseweg kan beginnen met de bouw van een bungalow. "Dat doe ik helemaal in eigen beheer dus ben ik voorlopig nog wel even bezig met de bouw. Het is de bedoeling dat mijn zoon straks het huis over neemt en ik met mijn vrouw naar de bungalow verhuis." .9* Uit de initiatieven die in het businessplan 'verder met visie' van de werkgroep 'Ysselsteyn Leeft!' worden genoemd moeten H duidelijke keuzes voor de be- en verwerking van mest gemaakt worden. Dat stelde wethouder Heidens vorige week woensdag avond in de commissie Agrarische Economie en Milieu. 'We moeten die initiatieven kie zen waarmee de sector het meest gebaat is. De kansrijke, daar moeten we goed en zorgvuldig mee omgaan. Niets is zo funest als dat je c'i onderuit gehaald wordt in een aantal initiatieven. Daar is de sector niet mee geholpen." Heidens benadrukte dat mestver- werking alleen niet dé oplossing "is voor de leefbaarheid in het buiten gebied is. "Er zijn meerdere belan- i gen die spelen en de sector realiseert zich dat gelukkig. Zorgvuldigheid is van het grootste belang, want de 11 vergunningen moeten voldoende hardheid bevatten. We zijn nu in een tadium gekomen dat we nadruk'ke- ijk m t elkaar aan de slag kunnen lan." TEMPO OPVOEREN In haar rapport stelt de werkgroep dat de intensieve veehouderij in de l'j legio Venray snel de capaciteit om 'll mest te verwerken moet opvoeren. Bij het ingaan van de nieuwe mest- wetgeving in 2003 moet 380.000 Ui ton drijfmest verwerkt kunnen wor- den. Op dit moment wordt er pas zo'n 50.000 ton drijfmest geschei- den, Op dit ogenblik wordt in de omgeving van Venray gedokterd aan vijftien initiatieven van mest verwerking. Daarvan zijn er twee in 0 bedrijf, allebei in Ysselsteyn. Het bedrijf Houbensteyn kan per jaar V( circa twintigduizend ton mest schei den, een corporatie onder aanvoe ring van de LLTB exploiteert een mobiele mestscheider met een capa citeit van dertigduizend ton. Om snel de capaciteit op te voeren wordt in het businessplan een derde vorm van mestverwerking naar voren geschoven. Orgadry, een systeem dat verschillende soorten mest kan drogen en composteren, moet van de provincie en de gemeente snel vergunning krijgen, vinden de lenstellers van het rapport. Het eern heeft een capaciteit van a 36.000 ton.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7