Antoniusveld krijgt pas volgend jaar een echt trapveldje Peter Nooyen opent internetsite over Veltum Lokaal Historisch Platform Venray 'n feil FRANSOL Venray stemt in met richtlijnen mobiele telefonie Britse bevrijders voor de laatste kee in Venray? ENIG IDEE WIE DE GOD VAN DE ZON IS? EN VAN DE ZONWERNG? 'T VENROJS LAEVE GETAEKENL ZONWERINGEN Herinrichting dorpsplein Oostrum VAN OORSCHOT MODE Gemeente neemt facturering diftar zelf ter hand PEEL EN MAAS donderdag 21 september 2000 - Pagm College van B en W bracht dinsdagavond bezoek aan nieuwe wijk STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 Voorafgaand aan de openbare wijkvergadering maakten burge meester en wethouders dinsdag avond per bus een toertocht door Antoniusveld. Deze wijk in aan bouw moet over een jaar helemaal volgebouwd zijn. Negentig wijk bewoners kwamen om 20.00 uur naar restaurant Le Tambourin op het Vincent van Gogh Instituut om met het college van gedachten te wisselen over hun wijk. Jody Curfs, voorzitter van de wijkraad, merkte in zijn inleiding op dat er in de voorbije week plotseling een aantal zaken door de gemeente waren opgelost. Zo sproeide na anderhalf jaar de fontein in het watergebied weer en was het voet pad over het St. Servatiusterrein weer bereikbaar. Een heikel punt bleef het ontbreken van een fatsoen lijk trapveldje. Eind juni overhan digden bewoners en kinderen uit de wijk 300 handtekeningen aan wet houder Driessen voor een speel- en trapveld. De wethouder beloofde toen vlakbij boerderij Jeuken een provisorisch trapveldje te realiseren. Dinsdagavond tijdens de bustocht door de wijk zag Driessen met eigen ogen dat het trapveldje niet meer was dan vier palen, die haaks op elkaar staan, op een onbegaanbaar stukje land. "Dit trapveld is inder daad iets te provisorisch aange legd", bekende de wethouder. "Ik beloof dat de vier doelpalen recht tegenover elkaar worden gezet, dat het terrein geëgaliseerd wordt, er nieuw gras gezaaid wordt en er een omheining omheen komt", zei Driessen die eraan toevoegde dan deze tijdelijke voorziening tot in 2001 als noodoplossing moet die nen. "In de plannen van het St. Servatiusterrein is bij de dierenwei de ruimte voor een definitief trap veld. We zullen proberen bij de ont wikkeling van dit terrein de realisatie van het trapveld naar voren te halen." NIET BLIJ Burgemeester Waals had tevreden rondgekeken in de wijk Antoniusveld. "Hier ligt een heel mooi stukje stedenbouw. We mogen met z'n allen best trots zijn op dit prachtig ingerichte stukje Venray." Wijkbewoner Joop Schoonderbeek benadrukte dat de oorspronkelijke plannen behoorlijk in het nadeel van de wijkbewoners zijn bijgesteld. "Over de rug van de burgers is veel groen ingeruild voor stenen." Ook maakte Schoonderbeek zijn ergernis kenbaar dat de plantsoenen tussen de huizen als trapveldje gebruikt worden. Wethouder Driessen vond dit echter niet zo'n probleem. "Want ook in deze wijk moeten jong en oud samen kunnen leven. En dan mag de jeugd best eens een balletje trappen op het plantsoen." De mogelijke komst van de reso cialisatieafdeling van de tbs-kliniek De Rooyse Wissel kwam opnieuw ter sprake. Een plek op het St. Servatiusterrein in de hoek van Stationsweg en St.Servatiusweg is daarvoor aangewezen. Burgemeester Waals kon de onge rustheid onder de wijkbewoners niet wegnemen. In de resocialisatieafde ling komen uitbehandelde tbs- patiënten te wonen die zich voorbe reiden op een terugkeer in de maat schappij. "Driejaar geleden is daar na een emotioneel debat een raads besluit over genomen. We zijn er niet blij mee en zullen er daarom ook zeker niet actief op aansturen. We hebben immers nog steeds geen signaal van de Rooyse Wissel ont vangen. Ik kan er daarom ook niet meer over zeggen", zei burgemees ter Waals die de wijkraad een lip meegaf. "Ga met een afvaardiging naar directeur De Beer van de Rooyse Wissel in Oostrum. En vraag aan hem hoe het ermee staat." Wijkraad-voorzitter Curfs zei het signaal op te pakken en met de directie van de tbs-kliniek in gesprek te gaan. TOEGANGSPOORTEN Het pand van het voormalige bedrijf Hermus-Van Geel wordt gesloopt. Op deze plek wordt komend jaar de wijk volgebouwd. Tot die tijd zal de Antoniusveldweg langs het kappeltje een bouwweg blijven. Wijkraadlid Wim Thielen waarschuwde voor het sluipverkeer dat via de Stationsweg door de wijk een weg zoekt naar de rotonde op de Henri Dunantstraat bij Brukske. "Er komen veel klachten binnen over te hard rijden. In de gehele wijk geldt een snelheid van 30 kilometer. Maar de veelal brede wegen nodigen uit tot grotere snelheden", vond hij. Wethouder Driessen zei zich zorgen te maken om het roekeloos rijgedrag vooral ook van scooters en brom mers. Hij opperde dat de politie in de wijk met een lasergun de snelhe den gaat controleren. Driessen meldde dal er niet meer 'toegangs poorten' voor autoverkeer naar de wijk zullen komen. De Antoniusveldweg langs het kappel tje, dat daar blijft staan, wordt een fiets- en voetgangerspad. Even ver derop op de Stationsweg richting het viaduct komt nog een ingang voor fietsers en voetgangers. Als de wijk in 2001 helemaal 'af' is dan wordt de Stationsweg gerenoveerd. "Vanaf café Halfweg tot aan de St. Servatiusweg komen aan beide zij den voetpaden plus aparte brede fietsstroken", beloofde Driessen. De wijkraad wil dat in de toe komst het St.Servatiusterrein bij de wijk Antoniusveld gevoegd wordt. Want midden over het instituutster rein komen verbindingswegen naar het centrum voor fietsers en voet gangers. Burgemeester Waals kon dit idee waarderen en sprak van 'een goed huwelijk'. Tevens opperde Waals het idee om het onderhoud van het groen en de waterpartij over te dragen aan de wijkraad. "We moeten er eens over praten dat de wijkraad een budget krijgt waarmee ze zelf het onderhoud kan uitvoe ren." De bewoners waren er tevre den over de waterpartij aan de Annie Romeinstraat nu maandelijks wordt schoongemaakt. Het was de wijkbewoners opgevallen dat er veel gevist wordt door mensen van buiten de wijk. "Die komen met een auto aanrijden, klappen hun stoeltje open en gaan daar een dagje zitten vissen", had een buurtbewoner gezien. De gemeente Venray heeft met de Dorpsraad Oostrum, het kerk bestuur, Wonen Venray en de werkgroep Oostrum overeen stemming bereikt over de herin richting van het dorpsplein in Oostrum. De kosten voor de plei ninrichting op gemeentelijke ondergrond bedragen 310.000 gulden. Daarnaast gaat de gemeente Venray met enkele afgevaardigden van de kermisexploitanten bekijken welke maatregelen er tijdens de aan leg van het plein getroffen zouden kunnen/ moeten worden om een efficiënte infrastructuur voor de ker mis te realiseren. Te denken valt hierbij aan het verwijderen van bij voorbeeld straatmeubilair en stroomvoorzieningen. Hiervoor heeft de gemeente een stelpost van 70.000 gulden toegevoegd aan de projectraming. KERKELIJKE ONDERGROND Ook heeft de gemeente met de vertegenwoordigers van het kerkbe stuur gesproken over de aanpassin gen op kerkelijke ondergrond (tus sen de kerk en de Mgr. Hanssenstraat). Uit de besprekingen bleek dat het kerkbestuur bereid was om de benodigde ondergrond 'om niet' in te brengen. Het merendeel van de te maken extra projectkosten (470.000 gulden) zou in dat geval voor rekening van de gemeente komen. Dit naast het bedrag van de pleininrichting op gemeentelijke ondergrond. Gezien dit standpunt van het kerkbestuur concludeert de gemeente Venray dat binnen de financiële kaders alleen de inrich ting van het dorpsplein op gemeen telijke ondergrond kan plaatsvinden. De inrichting van de kerkelijke ondergrond, dé grond tussen de kerk en de Mgr. Hanssenstraat en de ont- sluitingsweg achter de kerk richting Vlasakker, wordt gezien de finan ciële consequenties voor de gemeente niet in het ontwerp mee genomen. "Maar mochten derden, bijvoorbeeld Wonen Venray, finan cieel in het project willen participe ren, dan kan heroverwogen worden om ook de herinrichting op de ker kelijke ondergrond te realiseren", aldus wethouder Driessen. Het ligt in de bedoeling nog in 2000 het dorpsplein in zijn geheel te realise ren. Het college van B en W van de gemeente Venray stemt in met de ruimtelijke richtlijnen voor het oprichten van antenne-installaties voor de mobiele telefonie. Nederland ontwikkelt zich tot een informatiesamenleving. In het komende decennium zullen nieuwe vormen van mobiele telefonie en omroep hun intrede doen. Voor een goede ontvangst en bereikbaarheid van telefonie is het van belang dat een landelijk dekkend netwerk van antennemasten wordt gerealiseerd. In het verlengde van de doelstelling van de landelijke overheid voor meer marktbewerking in de mobiele telefonie, zou er ook binnen het Venrays grondgebied keuzemoge lijkheden moeten zijn tussen de ver schillende aanbieders van mobiele telefonie. SLEUTELROL Bij de plaatsing aan antenne- opstelpunten vervullen gemeenten een sleutelrol. Het plaatsen van een antenne-installatie is namelijk veel al bouwvergunningplichtig. De hui dige bestemmingsplannen bieden echter geen mogelijkheden voor het oprichten van antenne-installaties. Het is volgens B en W dan ook noodzakelijk een beleidskader op te stellen met criteria voor het oprich ten van antenne-installaties, de ruimtelijke inpassing van antenne installaties maar ook eventuele gezondheidsaspecten van antenne installaties. ANTENNEMASTEN Binnen Venray zijn in het verle den een aantal antennemasten opge richt (binnen de bebouwde kom van Venray, nabij de kern Yselsteyn en in een bosgebied nabij de Midden- Peel weg). Daarnast zijn meerdere antenne-installaties op gebouwen gerealiseerd. Momenteel liggen een twee- tot drietal verzoeken voor om een antenne-installatie in een anten nemast op te richten. De operators zijn gevraagd om hun ontwikke lingsplannen voor de toekomst aan de gemeente voor te leggen zodat gestuurd kan worden op een effi ciënt en gemeenschappelijk gebruik van locaties voor antenne-installa ties. Naast de bovengenoemde tech nische factoren zullen ook ruimtelij ke ordenings-en gezondheidsaspecten meegenomen moeten worden bij het bepalen van geschikte locaties voor antenne- installaties. Breda, Oss, Roosendaal, Boxmeer. Helmond Peter Nooyen, beeldend kunste naar en flatbewoner in Veltum, heeft een internetsite met infor matie over zijn wijk geopend. "Het duurt nog tot voorjaar 2001 voordat woningstichting en gemeente met een visie op de wijk komen. En ik ben bang dat het enthousiasme van de bewoners van Veltum voor die tijd een zach te dood sterft. Daarom heb ik een intersite geopend waarop ieder een meteen kwijt kan wat hij kwijt wil." Nooyen reageert daarmee op een initiatief van Woningstichting Wonen Venray en de gemeente Venray. Die hielden afgelopen zomer in Veltum een enquête om te weten te komen hoe de bewoners zelf over hun wijk denken. Met de resultaten willen zij werken aan een beter leefklimaat in Veltum. Woningstichting en gemeente vroe gen de bewoners zelf ideen aan ie dragen en initiatieven te nemen. Op de nieuwe internetsite van Nooyen staan al enkele ideeën van wijkbe woners. "Zo zouden de flats opge vrolijkt kunnen worden. Verder zou er iets gedaan moeten worden aan het grote en kleine vuil rond de flats. Ook zouden er meer mogelijk heden tot vermaak voor de kinderen moeten komen. Op de site geven we daarover meer informatie. In woord en in beeld", aldus Nooyen. Bezoekers van de site kunnen er ook hun mening kwijt. "Dat is misschien nog wel de belangrijkste functie." benadrukt Peter Nooyen. "We wil len immers de betrokkenheid levend houden. Mensen kunnen er ook eigen ideeën kwijt. Wij zullen die allemaal verzamelen en ervoor zor gen dat ze bij de woningstichting en de gemeente terechtkomen. Naarmate er meer reacties binnen- Grotestraat 73, Venray Na een aanloopperiode van enkele maanden is het Lokaal Historisch Platform Venray (LHPV) een feit. Binnenkort zal de oprichtingsakte worden gepas seerd en krijgt het Platform juri disch zijn beslag. Het LHPV is een samenwerkings verband van organisaties die zich bewegen op het terrein van de plaat selijke geschiedenis en streekhisto- rie, de volkscultuur en de cultuur historie binnen de gemeente Venray. Doel van het samenwer kingsverband is de bevorderen van kennis en belangstelling op dit gebied o.a. door het stimuleren van de onderlinge samenwerking en afstemming van activiteiten en door het verlenen van ondersteuning en advies. Het LHPV is een initiatief van de Gemeente Venray die het samenwerkingsverband steunt met een jaarlijkse bijdrage van 25.000 gulden, bestemd ter subsidiëring van projecten die volgens hel Platform daarvoor in aanmerking komen. Het LHPV beslist in deze geheel autonoom. Het bestuur van het LHPV is als volgt samengesteld: Koos Swinkels (Stichting Kruisen en Kapellen), voorzitter, Truce Raaymakers (LGOG), vice voorzit ter, Twan van Els (Stichting Stadspark Venray), secretaris, Eduard Messemaeckers (Veldeke), penningmeester, Piel Kienhuis (Museum 't Freulekeshuus), lid. Het secretariaat is gevestigd op Engelenstraat 8, 5801 RT Venray. Telefoon 581191. E-mail adres: tw.els@wxs.nl VERENIGING Het Platform is georganiseerd in verenigingsvorm met behoud van volledige organisatorische en finan ciële zelfstandigheid van de deelne mende organisaties. De volgende organisaties hebben zich bij het samenwerkingsverband aangeslo ten: Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray e.o., Geschied- en Oudheidkundig Museum 't Freulekeshuus. Schuttersgilde Sint Annagilde, Sint Nicolaasgilde, Stichting Aid Oeldere, Stichting Behoud en Restauratie Beeldenschat Sint Petrus' Bandenkerk Venray, Stichting Kruisen en Kapellen, Stichting 't Silveren Swaenlje, Stichting Stadspark Venray, Veldeke Venray, VAAT '69. Enkele organisaties hebben te kennen gegeven graag over het LHPV en haar activiteiten geïnformeerd te blijven. Gemeentelijke Monumentencommissie, Stichting Historie Heide, Schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan, Comité Open Monumentendag, Organisatie Aid Merselen Dag, Stichting Veulens Historie, Molenstichting Nooit Gedacht. In de aanloopfase zijn reeds een aantal projecten in de aandacht van het Platform aanbevo len. Zo wordt gedacht aan het uitge ven van lesbrieven voor het onder wijs. Tal van onderwerpen komen hiervoor in aanmerking. Een ander project is de samenstelling van een bibliografie over Venray en het opstellen van een historische jaarka lender. Actuele projecten zijn "100 jaar psychiatrie Venray" en de her denking van de 400e geboortedag van Henschenius. HERDENKING Op initiatief van het LGOG is een werkgroep met Herdenking 400e geboortedag Henschenius aan de slag. Het comité, bestaande uit de heren Anton Kroft, Ben Kruysen, Gerafd Lucassen, Wim Thomassen en Jan Hurenkamp, is reeds ver gevorderd met de uitwerking van een herdenkingsprogramma dat uit verschillende onderdelen bestaat. Het project omvat de uitgifte van een boek over Henschenius, uitgifte van lesbrieven voor het onderwijs, een tentoonstelling in 't Freulekeshuus en het aanbrengen van een gedenkplaat voor het geboortehuis van Henschenius in de Grotestraat. Verder zal een artikel over Henschenius worden gepubli ceerd in De Maasgouw van het Geschied- en Oudheidkundig Genootschap Limburg. Voor twee onderdelen uit het herdenkingsp gramma heeft het LHPV de wei groep een subsidie toegekend. betreft een bijdrage in de kosten de gedenkplaat en de kosten vanl herdenkingsboek. Daarnaast will LHPV enkele nevenactiviteii organiseren, onder andere in sami werking met de Openbi Bibliotheek Venray. KORTLOPEJl! :In de begroting voor 2001 is bedrag gereserveerd voor financi ondersteuning van kortlopende p: jecten. Het LHPV bestuur i inventariseren welke projecten dl mogelijk voor in aanmerk! komen. De deelnemende organis Vc ties worden uitgenodigd om daan een of twee onderwerpen bij bestuur in te dienen. Indiening op korte termijn gewenst. Volstaan kan worden,in Ve een globale omschrijving van I project. Uit de inventarisatie zalvi S|; volgens een selectie wordi |jj gemaakt van onderwerpen d 2J mogelijk voor subsidiëring in merking komen. Toekenning v een subsidie is afhankelijk van aard van het onderwerp en de be kenis ervan voor de plaatselij re< (streek-)geschiedenis, volkscultii mJ of cultuurhistorie en de mate wan gj het project kan bijdragen tot verb ding van de kennis en belangstelli op dit gebied. Voor nadere inf'om de tie kunt u zich wenden tot 1 zo bestuur van het LHPV. Het besu je van het LHPV verzoekt de deeli mende organisaties om opgaveaa de geplande of te verwachten acli teiten voor het komende jaar. 0 graag opgave van (vaste) vergadi be data etc. De gegevens dienen V( cjr het samenstellen van een geme< de schappelijke jaaragenda. Ook bepaalde activiteiten of data niet geheel vast staan, stellen opgave zeer op prijs. da be De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray hield zondag de traditionele herdenking op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat. Het is precies 56 jaar geleden, in oktober 1944, dat de eer ste Britse Bevrijders het bezette Venray betraden. Burgemeester Waals sprak zondag een 'in memo- riam' uit, terwijl ook pastoor Maessen een korte preek hield. De herdenking werd muzikaal onder steund door zangvereniging Venrode en fanfare de Dorpsklank. Pieter v/d Vorle en Kylian Bartels brachten op doedelzak het indrin gende 'Flowers of the Forest' gehore brengen. De signalen 'li last post' en 'het reveille' werd gespeeld door trompettiste Jolan Classens. De erewacht werd ingen men door KLU-militairen GGW De Peel, terwijl de leden Scouting Venray tradioneel deuin king van de bloemen voor hun rel ning namen. Het is waarschijnlijk laatste keer dat de Britse bevrijA Venray bezoeken omdat hun aani steeds kleiner wordt en het finr cieel niet haalbaar is om een kle groep de herdenking bij te la Wie de site wil bezoeken kiest voor de zoekmachine ILSE en typt daar 'Veltum' in. Je kunt ook kiezen voor 'Veltum KLeurrijker' Maar er leiden meer wegen naar de site. ken bij 'Veltum Kleurrijker'. De URL is www.home.zonnet.nl/nooy- en23; dan komt u rechtstreeks uit op de Veltumse site 'Veltum Kleurrijker'.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 6