"Culinaire sector in Limburg staat op een hoog niveau' 9 «f G PEEL EN MAAS "Indonesië is mijn levenswerk" Start kaartverkoop Night of the Proms Is uw beleggers portefeuille up to date? Roojs Reundje krijgt vervolg Wijziging openingstijden gemeentehuis Gewond Jenniskens Friso Pingen naar Europese streekgerechtenwedstrijd DONDERDAG 21 SEPTEMBER 2000 - NR. 38 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG ,5* Friso Pingen uit Overloon gaat eind september samen met drie mdere topkoks uit Nederlands- jniburg een gooi doen naar de Suropese kroon. De 27-jarige leukenprins van Restaurant }nder de Boompjes te Overloon zal tijdens de derde editie van de S Europese streekgerechtenwed- jtrijd 'Regional Flavours of üurope Cup' voor het iederlands-Limburgse team het lisgerecht bereiden: een creatie van snoekbaars met rivierkreeft. Gastronomie neemt binnen de iirnburgse samenleving een belang rijke plaats in, vertelt René Brienen, l tien jaar eigenaar van Restaurant Inder de Boompjes. "Limburg leemt zowel in België als in [ederland een bijzondere culinaire laats in. Het aantal sterren voor de istaurants en hotels is nergens zo aog als juist in deze regio. De kwa- fteit van de culinaire sector staat in .mburg op een heel hoog niveau, 'eel restaurants en cafébedrijven, 'aar streekgerechten worden geser- :erd, spelen hierbij een belangrijke al." STREEKVISSEN "De streekgerechten die in de eet- jelegenheden worden geserveerd vorden meestal gemaakt met in jmburg verbouwde, gekweekte en efokte producten", vertelt Friso •ingen, die al ruim zeven jaar in het Jverloonse toprestaurant in de keu en staat. "Voor deze Europese treekgerechtenwedstrijd hebben we wee mooie streekvissen uitgezocht. Ie snoekbaars en de rivierkreeft. Ja, k hoop dat we de rest van Europa ;unnen overtuigen van de unieke H| kwaliteit van onze Limburgse treekproducten en -gerechten." Zijn teamgenoten Bart Ausems Restaurant Rotisserie Tout a Fait, laastricht), Roel Welles ïestaurant Aubergine, teyl/Tegelen) en Robert Uphoff Restaurant Chateau Neercanne. laastricht) maken respectievelijk en voorgerecht, een vleesgerecht en een nagerecht klaar. Wat dacht u van een in de oven bereide Limburgse beekforel met een salade van roquette, Limburgse mergel- champignons, rivierkreeft en een Friso Pingen in een vertrouwde omgeving: de keuken van Restaurant Onder de Boompjes in Overloon. vinaigrette van Apostelhoevewijn, een rugfilet van mergellam met pro vinciale kruidenkorst met knolsel derij, mousseline, Limburgse linzen en sperzieboontjes, trompetter pad destoelen en cepesschuim of een met herfstframbozen met een jus van mirabellenpruimen en een sor bet van 'hangop' met siroop van vlierbessenbloesem en krokante rabarber. PRESTATIE Het Europese kookfestijn wordt om de twee jaar gehouden. "De laat ste keer heeft het Nederlands- Limburgse team gewonnen. Daarom heeft Limburg dit jaar de eer 106 topkoks uit 35 Europese regio's als gast te ontvangen. De gerechten worden door een vakkundige jury onder andere beoordeeld op berei dingswijze, producten, originaliteit én smaak. Gelukkig heb ik al wat tips van mijn baas gekregen", lacht Friso Pingen. Want de eigenaar van Onder de Boompjes heeft in zijn lange loopbaan al heel wat interna tionale prijzen in de wacht gesleept. "Het is al heel mooi voor Friso dat hij aan zo'n internationale wedstrijd mag deelnemen. Dat is al een pres tatie op zich én een hele ervaring. Hij wordt er als kok alleen maar beter van en als eigenaar van Onder de Boompjes ben ik er natuurlijk blij mee, want het is natuurlijk ook een belangrijk stukje promotie voor je eigen restaurant", zegt René Brienen. Twee jaar geleden wist het koks team uit Noord-Limburg in Montpellier twee gouden en een bronzen medaille te veroveren en daarmee de titel 'meest culinaire regio van Europa' binnen te halen. "De provincie Limburg beschikt over smakelijke producten waarmee een beetje kok prachtige dingen kan doen", zegt Friso Pingen. "Ik hoop dat ik mijn zenuwen een beetje onder controle weet te houden. Je staat immers toch in een vreemde keuken en wordt de hele tijd door de jury op de vingers gekeken. Och, ik ga er gewoon van genieten." De kaartverkoop voor de vierde ilight of the Proms gaat van start, lok deze editie van dit fenravse muziekspektakel bren- ;en artiesten van eigen bodem veer een mix van klassieke en lopulaire muziek ten gehore. Het Tomsconcert vindt plaats op rijdag 3 en zaterdag 4 november ntennishal De Schaapskooi. Het legint om 20.00 uur. De Night of the Proms van koninklijke Harmonie Euterpe is in (enray inmiddels een bekend mziekspektakel. De drie voorgaan- edities waren een groot succes. )ok tijdens dit vierde Promsconcert irengen de artiesten weer een mix klassieke en eigentijdse muziek n zeer uiteenlopende stijlen ten jehore, zowel instrumentaal als ■ocaal. Dat maakt het programma aantrekkelijk voor jong en oud. De artiesten zijn allemaal afkomstig uit Venray en omgeving. Aan het pro gramma werken onder andere mee Vocal Group Confetti en Ars Musica. Ook treden diverse solisten op. Dat zijn Anita Bijvoet (sopraan), Dolf Drabbels (tenor), Peter Verberne. Angelique Lemmens, Mieke Hermsen, Fred Janssen en Rudy Noya. Winus Kooien soleert op piano. Uiteraard is ook het orga niserende Euterpe van de partij. De artiesten zorgen voor een afwisse lend en boeiend programma, waarin diverse muziekstijlen aan bod komen. Zo zijn klassieke werken te horen als de Wilhelm Teil Ouverture (Rossini) en de Triumphmars uit de opera Ada (Verdi). Maar er valt ook volop te genieten van populaire muziek, met nummers als Freddy Mercurys Bohemian Rhapsody, Oleta Adams' The Window of Hope en Randy Newmans Short People. Na afloop van het concert zorgt de popforma tie Band Op Bezoek, kortweg BOB, voor de muziek tijdens de gezellige nazit. Dansgroep Youneek verleent haar medewerking aan dit optreden. De Night of the Proms vindt plaats in tennishal De Schaapskooi, die voor deze gelegenheid sfeervol wordt aangekleed. De optredens van talent van eigen bodem in die typisch informele Proms-sfeer wilt u vast niet missen. Kaarten kosten 25 gulden. Voor een zitplaats betaalt u een toeslag van 10 gulden. Kaarten zijn in de voorverkoop vanaf 1 oktober verkrijgbaar bij VVV/ANWB Venray, Sigarenhuis Janssen aan de Grote Markt, tennis hal De Schaapskooi en café De Bonte Koe. De financiële markten zijn volop in Jeweging. Inzichten wijzigen en ook üw financiële plaatje ziet er waarschijnlijk anders uit dan een aantal jaren geleden. )aarom is het goed uw beleggingsporte- euille af en toe een kritisch tegen het icht te houden. 'eranderde persoonlijke omstandighe den kunnen een reden zijn om de samen telling van uw beleggingsportefeuille 'ader te bezien. De Rabobank adviseert ggers binnen hun beleggingsporte- euille een spreiding aan te brengen over ie beleggingscategorieën aandelen, obli- Saties, onroerend goed en liquiditeiten ®dat het rendement verder geopti- Daliseerd wordt. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen De rol van onroerend goed binnen de portefeuille is veranderd. De Rabobank zal het onroerend goed niet meer als zelf standige beleggingscategorie be schouwen maar als onderdeel van het gedeelte aandelen binnen de portefeuille. Het is daarom verstandig om er af en toe bij stil te staan of u nog steeds om dezelf de redenen geld belegt als toen u begon. Bent u nog steeds hetzelfde van plan met het belegde geld, of hebt u er inmiddels een ander doel voor? Kortom informeer snel bij uw adviseur van de Rabobank over de verschillende mogelijkheden. Rabobank Venray-Oostrum Zevenrode tel. (0478)530247 tel. (0478)530460 rabobankvo@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl ANieVeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Vanaf 1 oktober 2000 worden de huidige openstellingstijden van het gementehuis tijdelijk gewij zigd. Momenteel is het gemeente huis 36 uur per week geopend voor de burgers van Venray, per 1 oktober wordt dit aantal terug gebracht naar 24 uur per week. De reden hiervan is dat er binnen kort bekeken wordt hoe een aanpas sing van de huidige organisatie structuur van de afdeling Publieksdiensten kan bijdragen aan een betere dienstverlening aan de burgers van Venray. De afdeling Publieksdiensten verzorgt onder andere alle eerste klantcontacten, zowel wanneer een burger de gemeente bezoekt, als wanneer een burger de gemeente belt. Deze afde ling speelt dus een belangrijke rol in het kader van de dienstverlening. Ter compensatie van de tijdelijke beperking van de openstelling van het gemeentehuis, wordt er per 1 oktober gelijktijdig een avondopen stelling ingevoerd. De nieuwe openingstijden per 1 oktober 2000: Maandag: 12.00 tot 20.00 uur Dinsdag: 9.00 tot 13.00 uur Woensdag: 9.00 tot 13.00 uur Donderdag: 9.00 tot 13.00 uur Vrijdag: 9.00 tot 13.00 uur. Bij een verkeersongeval op de Overloonseweg zijn maandag rond 16.15 uur een 52-jarige automobilist uit Oploo en een 31-jarige automo bilist uit Overloon gewond geraakt. De 52-jarige liep borst- en nek- klachten op, de 31 -jarige een her senschudding. Beiden zijn overge bracht naar het ziekenhuis. De aanrijding ontstond toen de man uit Overloon een vrachtauto in wilde halen en daarbij geen voorrang ver leende aan de Hem uit tegenoverge stelde richting tegemoetkomende automobilist uit Oploo. Tel: Q478-571481 Pater Antoon Rutten even terug in Wanssum Een bord aardappelen met een lekker vet sausje. Na jaren van hard werken in Indonesië laat pater Antoon Rutten (62) zich de stevige Nederlandse kost uitste kend smaken. Geen rijst, maar asperges, spinazie en zuurkool staan nu dagelijks op het menu. Liefst 35 jaar is Rutten al actief in Indonesië en in al die jaren heeft hij al veel goeds op het gebied van kerk, onderwijs en gezondheid voor de lokale bevolking kunnen doen. Nu is hij voor drie maanden terug in zijn geboorteplaats Wanssum, waar hij door zijn tweelingzus Annie in de watten wordt gelegd. Even tot rust komen. Dat is de hoofdreden voor pater Rutten om eens in de vier jaar weer in Wanssum neer te strijken. "Het is gewoon fijn om al mijn broers en zussen weer eens te zien en in Wanssum rond te kijken. Ik fiets graag en ga op bezoek bij mijn oude vrienden. Het is gewoon lekker om er even uit te zijn en een beetje vakantie te vieren." PROJECTEN In januari 1965 werd Antoon Rutten, die in juli 1964 tot priester werd gewijd, uitgezonden naar Indonesië, waar hij onder andere aan de slag ging in het bisdom Bandung. "Een eerste vereiste was om de moeilijke Soendanese taal, die in dat district gesproken wordt, eigen te maken. Het Indonesisch, de tweede taal, heb ik geleerd van de mensen op straat." In de beginperiode had Rutten veel steun aan de Zusters onder de Bogen uit Maastricht. "Die hebben pater Tjeu Kuppers uit Tungelrooy Pater Antoon Rutten: Het is gewoon lekker om er even uit te zijn. en mij erg geholpen bij het opzetten van projecten in de gezondheids zorg en de landbouw. Tjeu en ik zijn allebei van boerenafkomst en we hebben ons vanaf het allereerste begin onder andere op het verbou wen van rijst en groente gericht. Maar ook de veeteelt, dus varkens, kippen en koeien, had onze aan- dacht.Vooral het houden van koeien is erg goed aangeslagen. Dat is min der kapitaalintensief, want finan cieel hebben de mensen in Indonesië het erg moeilijk." RUSTFACTOR Op 30 oktober stapt Rutten weer in het vliegtuig voor de zeventien uur durende terugreis naar Indonesië. "Indonesië is mijn levenswerk. Het werken in dat land geeft me erg veel voldoening. Het doet je goed om in de onzekere situ atie waarin het land verkeert, een zekere rustfactor voor de mensen te kunnen zijn." Maar er kan in Indonesië nog erg veel verbeterd worden. "Vanwege de situatie in het land zijn er op dit moment geen grootste plannen of projecten opgezet. Voorlopig kun nen we alleen om ons heen kijken en proberen in te springen bij de noden van de kleine man. Straks, als de situatie weer wat rustiger is, kun nen we voor de mensen misschien iets iets doen voor de langere ter mijn." PAROCHIEKAS De parochiekas voor hulp aan de Indonesische mensen geregeld aan gesproken worden. "Tja, alle bijdra gen blijven natuurlijk welkom, want veel inwoners lijden bijvoorbeeld aan tuberculose en tbc en hebben geen ziekteverzekeringen." Het fonds voor studiebijdragen dat Rutten heeft opgericht kan de situ atie zoals die nu is niet aan. "Alleen al voor de bijdrage van de parochie voor de opleiding van de seminaris ten moesten we in het afgelopen stu diejaar drieduizend gulden bijdra gen. Er moet iets ondernomen worden voor jongeren die geen werk kunnen krijgen omdat er zoveel werklozen zijn en zij geen goede opleiding hebben gehad. Hoe houden we hen 'van de straat" is voor ons een belangrijke vraag." De parochie van de Wanssumse pater telt liefst 6000 mensen. "Het gebied, met elf buitenposten, is net zo groot als Noord-Limburg", zegt Rutten. "Soms ben ik met mijn Vespa ruim drie uur onderweg om in het gebied te komen. Maar hoe kleiner de gemeenschap, hoe voller de kerken. Tja, het geloof is voor de Indonesische mensen een houvast in een onzekere wereld." Omdat er nog veel mensen zijn die niet kunnen betalen voor de noodzakelijke medi sche zorg, en veel kinderen niet het eenvoudigste onderwijs kunnen vol gen, durft Antoon Rutten de mensen in Nederland om een geldelijke bij drage te vragen. "Bijna iedereen in Nederland kan wel tien gulden per week of maand missen. Ik zal er persoonlijk voor zorgen dat het geld goed besteed wordt." Een eventuele bijdrage kan gestort worden op rekeningnummer 156308304 ten name van Antoon Rutten. Een geslaagd initiatief! Diverse horecagelegenheden in Venray organiseerden afgelopen weekeinde voor het eerst 't Roojs Reundje. Uitgaand Rooj werd getrakteerd op gratis vervoer met bussen van café PEEL EN MAAS on line w ww.vaudcnniuDckhof.itl/ naar café. Ieder café had zijn eigen bushalte en vanaf daar kon men zich laten vervoeren naar andere gele genheden. In de diverse café's waren er optredens van onder ande re Marco van Aa, Rene Smets, Shakermaker, Punch and Judy en BJ Baartmans met band. "Bij het uit gaand publiek en ook de deelne mende horecagelegenheden is het Roojs Reundje in de smaak geval len. Met name ook door de muzikale activiteiten was het zaterdagavond heel druk. Alle acht deelnemers hebben dan ook te kennen gegeven volgend jaar zeker weer mee te doen", aldus Elly Swinkels, initia tiefneemster van het Roojs Reundje. Dinsdagavond kregen de twee win- nars van de stempelactie hun prijs overhandigd. Wouter Vos en Ellen Kempen, beiden uit Venray, mogen in een ballon een Roojs Reundje boven Venray maken. installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13