Waarom wordt Sint Anna eigenlijk gesloten? Besluit dateert reeds van 1975 "Ik ben verliefd op dit prachtige gebouw" 9? Je komt niet meteen de prins op het witte paard tegen" ING Bank Venray en haar nieuwe behuizing Cliëntenraad De Wendel geïnstalleerd Shock your parents read a book! Kemphaan- nieuws Overgangs- consulente start in Venrav 13 >eel en maas donderdag 21 september 2000 - Pagina 11 Stichting Stadspark Venray (29) Muziekschooldirecteur Ko van der Velpen: Toen muziekschooldirecteur Ko an der Velpen voor de eerste *er voor de deur van het kunstencentrum Jerusalem 'ond, was hij meteen verkocht. 'Ik werd verliefd op het gebouw, lier zou ik wel willen werken, ehoot het door mijn hoofd, 'elukkig gaf de sollicitatiecom missie me de kans om als direc- eur van de muziekschool aan de u lag te gaan. Ik begin mijn draai e£i mhet Venrayse inmiddels al aar- dl'ë te vinden." De nieuwe directeur trad per I eptember in Venrayse dienst. Hij as jarenlang directeur van de leaterstichting in Houten en hoofd in!.an het Kunstencentrum in je'i 'leuwegein. "In die functies heb ik j 'ader andere veel ervaring opge- aan met de disciplines muziek, ans, toneel en beeldende kunst. Die garing komt me ook bij mijn werk jel js directeur van de Muziekschool enray goed van pas. Na jaren als poleraar en directeur in Houten Nieuwegein gewerkt te hebben, 'as ik gewoon toe aan iets nieuws, )ni «n nieuwe uitdaging." Voorlopig blijft Van der Velpen TÊsamen met zijn vrouw Ans en ,eC| 'e kinderen in Houten wonen. "et is anderhalf uur rijden. Nu tuf nog dagelijks op en neer, maar op rmijn gaan we ons waarschijnlijk "Venray vestigen." Als directeur TOEKOMST Muziekschool Venray spreekt voor al het beoogde samengaan tussen de Vrije Academie en de Ballet- en Muziekschool Van der Velpen erg aan. "Omdat de drie afdelingen in één gebouw zitten en al op veel gebieden samenwerken, zou dat voor de toekomst alleen maar posi tief zijn. De situatie in Venray is uniek, ik heb nog nooit zo'n prach tig gebouw met zo veel mogelijkhe den gezien." De muziekschooldirecteur wil proberen het aantal leerlingen van de muziekschool in de toekomst verder op te schroeven. "We hebben er nu 900 en dat is natuurlijk al vrij veel. Maar het zijn er meer geweest. Door enkele vernieuwingen door de voeren hoop ik dat we er in de toe komst in slagen om nog meer leer lingen enthousiast te maken." Op termijn wil Van der Velpen dat de Muziekschool Venray iedereen een zodanig aanbod kan bieden dat het Kunstencentrum Jerusalem het muzikale middelpunt van Venray wordt. "Het gebouw heeft een schat aan mogelijkheden, ook voor bij voorbeeld het houden van festivals en amateurtoneeluitvoeringen." UITBREIDEN AANBOD Om zijn 'droom' te kunnen ver wezenlijken, wil de muziekschool directeur het programma bijvoor beeld uitbreiden met de cursussen wereld- en popmuziek, percussie en latin. Ook denkt hij aan kortere, doelgroepgerichte cursussen. "Het zijn ideeën waarover ik met het team van 25 docenten praat, want zij weten beter dan ik wat de mensen hier wel of niet zal aanspreken. Mijn grootste opdracht is te zorgen voor een betere feeling met de markt. Een fantastische uitdaging." Van der Velpen noemt de rol die het verenigingsleven in de gemeente Venray speelt 'opvallend'. "Ieder dorp heeft hier zijn eigen fanfare of harmonie. Nieuwegein had maar één fanfare. Het is goed dat jonge mensen al op jeugdige leeftijd in contact komen met muziek. Muziek zit hier diep in de gemeenschap geworteld. En dat spreekt mij als directeur van de muziekschool natuurlijk erg aan." De ING Bank heeft sinds 23 juni haar vernieuwde kantoor aan de Merseloseweg 62 in Venray in gebruik genomen. Op 26 septem ber aanstaande zullen dhr. drs. J.F.H.A.B. Waals, burgemeester van de gemeente Venray en dhr. mr. Drs. E.D. Drok, lid Directie ING Bank Nederland het kantoor officieel openen. De verbouwing van het pand van ING Bank Venray, waarmee in november 1999 is begonnen, werd uitge voerd door Bouwmij. Janssen uit Venray. De ING Bank is sinds jaren in Venray gevestigd. Het is ingericht volgens het kantoordesign van de bank. De nieuwbouw was nodig omdat het oude kantoor niet meer voldeed aan de eisen die tegenwoor dig aan de bank worden gesteld. Tevens had het geen representatieve uitstraling meer en liet de privacy van de cliënten er soms te wensen over. De ING Bank heeft op één van de toplocaties in Venray nu een nieuw kantoor dat dezelfde allure en kwaliteit uitstraalt als de omgeving waarin het gevestigd is. De ING Bank onderzoekt regel matig hoe haar relaties de kwaliteit van de dienstverlening ervaren. Daaruit blijkt, ook in Venray, dat de cliënten een grotere mate van priva cy wensen en dat de inrichting van de kantoren aantrekkelijker kan. Daarom is in samenwerking met een internationaal ontwerpbureau, een concept ontwikkeld voor de inrich ting geformuleerd met als uitgangs punt de wensen van de cliënt. Het Bankplein De ING Bank in Venray heeft een open structuur waar de privacy, mede door de diverse spreekkamers. is gewaarborgd. Het centrale punt is de ontvangstruimte voor de cliën ten: het 'Bankplein'. Rond dit plein vindt u de open kasbalie, de infor matiebalie en de brochurepanelen. Een van de belangrijkste doelstellin gen van de nieuwe formule is dat de bank gemakkelijk toegankelijk en cliëntvriendelijk is. In het nieuwe kantoor zijn diverse moderne voorzieningen aangebracht om de dienstverlening op een hoger c.q. efficiënter peil te brengen. Het kantoor is zowel buiten als binnen uitgerust met een geldautomaat, die toegankelijk is voor houders van alle europassen en de giromaatpas van de Postbank. In de gevel bevindt zich het 'oplaadpunt' voor de Chipper. Dit is het elektronische betaalmiddel voor kleine, alledaagse uitgaven. Nieuw is ook de dagkluis in de hal waarin de zakelijke relaties zelf hun kasstortingen kunnen deponeren met speciale stortingsenveloppen. Hiermee behoren lange wachttijden voor de kasbalie tot het verleden. Ook voor de nachtkluis dienen deze enveloppen te worden gebruikt. De bezoekers aan de safeloketten worden niet langer vergezeld door een medewerker. Met behulp van een elektronisch beveiligingssys teem, in combinatie met de in hun bezit zijnde sleutel, krijgen zij toe gang tot de safeloketten. Hierdoor is hun privacy van de cliënt gewaar borgd. Ter gelegenheid van de officiële opening zal dhr. A.B. Liebregts, directeur ING Bank Venray, op 26 september aanstaande een gift over handigen aan de heren C. Favier, voorzitter, en M. Lipman, penning meester van Stichting Schouting de Peelspeurders voor de aanpassing van het clubgebouw voor een inva- lidenlift. Elke zondagmorgen van 10.00- 12.30 uur koffie-uurtje in de Kemphaan voor alle ouderen. Loop eens binnen, je komt er gegaran deerd bekenden tegen. Gezellig. Op werkdagen blijft natuurlijk iedereen zonder meer welkom en je hoeft geen lid te zijn van de ouderenver eniging. Een praatje maken kan, een klantje lezen, een kopje koffie, thee of fris drinken. Heb je geen zin in een praatje? Je kunt een kaartje leggen, biljarten of kennis maken met computer en e- mailen. Zelfs gratis internetten is mogelijk. Vanaf 22 september zal ook in de gemeente Venray een over- gangsconsulente, een verpleeg kundige of een arts, actief zijn vanuit een eigen praktijk. Voor de opening van de praktij ken te Venray, Eindhoven, Roosendaal en Heeze wordt het startsein gegeven op vrijdag 22 sep tember om 17.00 uur vanuit het ir. Ottenbad te Eindhoven. KLACHTEN Vrouwen kunnen met de over- gangsconsulente een afspraak maken voor een consult. Samen met de vrouw bekijkt zij waar de klach ten vandaan komen, hoe de over gangsklacht te herkennen is en welke mogelijkheden er voor de vrouw zijn om er zelf iets aan te doen. Daarnaast adviseert de consu lente over de vele mogelijkheden voor behandeling van de klachten vanuit zowel de reguliere- als alter natieve gezondheidszorg. Zij geeft vrouwen vele praktische tips mee. Onder andere over voeding, bewe ging, het voorkomen van stress, kle ding en nog veel meer. Zij besteedt ook aandacht aan onderwerpen als botontkalking, hart- en vaatziekten, borstkanker, urineverlies, seksuali teit en verzorging van het lichaam. Vrouwen kunnen voor informatie contact opnemen met telefoonnum mer 0900-1481 of informatie opvra gen via internet: www.careforwo- man.nl. Leerproblemen op school Het onderkennen van en helpen met! Kinderen met leerproblemen kom je op verschillende scholen tegen. Het aantal kinderen dat met leerproblemen kampt is relatief groot. Leren is nu eenmaal niet voor iedereen eenvoudig. Vaak kan een extra half uurtje lezen, spreken of rekenen voldoende zijn, maar soms lukt dat niet. Belangrijk is dat ouders/opvoe ders kennis en informatie krijgen en leren hoe ze er mee om kunnen gaan. Wanneer problemen in een vroeg stadi um worden ontdekt, kan op diverse manieren hulp worden geboden. Deze cursus is bedoeld voor iedereen die geïnteresseerd is in deze problematiek. Aan de orde komen o.a. ontstaan van leerproblemen, de vroege ontwikkeling van het kind, problemen met lezen, spel len en rekenen, het behandelen van leer problemen. De docente is orthopedago ge en heeft veel ervaring in het werken met schoolkinderen met leerproblemen. Deze cursus van 5 lessen op donderdag avond start op 5 oktober bij de Volksuniversiteit, tel. 0478-580185. PEEL EN MAAS on line www.vandemnujickhof.nl/ Op vrijdag 15 september 2000 werd de centrale cliëntenraad van De Wendel officieel geïnstalleerd. Het ondertekening van een samenwerkingsovereenkomst tus sen Raad van Bestuur van De Wendel, familievereniging AXIO en de centrale cliëntenraad, vorm de de symbolische start van de Grote Raad, zoals de raad zichzelf pleegt te noemen. De leden van de Grote Raad (cliënten van dagbesteding en wonen) zijn door de Kleine Raden (op locatieniveau) gekozen als ver tegenwoordigers van de verschillen de units van De Wendel. De Grote Raad bestaat al bijna een jaar, maar heeft de afgelopen maanden gebruikt om zich te scholen in de vaardigheden die nodig zijn om optimaal te kunnen functioneren. Hiervoor heeft De Wendel diverse faciliteiten ter beschikking gesteld. TAAK De taak van de Grote Raad is vastgelegd in de Wet over de Cliëntenraden (WMCZ). Toch wordt er een aparte overeenkomst gesloten. Enerzijds om praktische afspraken vast te leggen, anderzijds omdat De Wendel hiermee wil bevestigen dat de cliëntenraad - zeker in de opstartfase- alle ruimte moet krijgen om te leren en zich verder te ontwikkelen. De Grote Raad zal gevraagd en ongevraagd adviezen gaan geven over het beleid van De Wendel. Daarbij zal intensief samengewerkt worden met AXIO, de Oudervereniging van De Wendel. De Raad zal bij haar werkzaamhe den ondersteund worden door een externe adviseur. Voor deze en andere kosten stelt De Wendel een budget ter beschikking. De samen- werkigsovereenkomst is op 15 sep tember 2000 ondertekend door de heer Hendriks (namens raad van Bestuur De Wendel), de heer Nefkens (voorzitter Grote Raad) en de heer Rongen (voorzitter ouder vereniging AXIO). i Laat zien wat jij de mooiste vijf jeugdboeken vond die zijn ver schenen in 1998 en 1999!! Daarvoor hoef je niet ver te zoe ken want veel boeken staan beschreven in de SYPRAB-gids. Deze gids biedt een overzicht van aantrekkelijke jeugdboeken in soorten en maten. Zo kan je een keuze maken uit probleemboeken, horror en science fiction, boeken over vriendschap, liefde en seks, historische verhalen of spanning en avontuur. Ongetwijfeld vind je er iets van je gading tussen! De boeken zelf kun je in de Bibliotheek Venray lenen. Alle SYPRAB boeken staan apart in de jongerenhoek van de bibliotheek. Daar ligt ook de SYPRAB-gids voor je Waar. Als je een boek gele zen hebt, kun je laten zien wat je ervan vond door deel te nemen aan de Jonge Jury. Deze jury is immers bestemd voor jongens en meiden van 12 tot en met 15 jaar. In heel Nederland lezen jongeren en bren gen jongeren hun stem uit op het mooiste boek. Jouw Top 5 bein- vloedt dé nieuwe grote Top 5 van de Jonge Jury in 2001. Tot 31 januari 2001 kun je het stemformulier, opgenomen in de SYPRAB-gids, komen inleveren in de bibliotheek. Ook jouw stem telt, dus doe mee aan de Jonge Jury!! PS: Ook als je niet deelneemt aan de Jonge Jury is de SYPRAB-gids een aanrader! Gaan halen dus! De Bibliotheek Venray is als volgt geopend: dinsdag 11.00-18.00 uur: woensdag 11.00-18.00 uur; donderdag 11.00-18.00 uur; vrijdag 11.00-21.00 uur; zaterdag 11.00- 14.00 uur. Stichting Date één jaar actief in Venray "Er is een grote behoefte aan hulp bij het vinden van een part ner. Heel wat mensen van jong tot oud zijn op zoek naar iemand om het leven mee te delen en vaak is het niet eenvoudig om die ander tegen te komen." Barbara v.d. Voort uit Venray is nu één jaar als consulente voor Stichting Date werkzaam in Venray en omge ving. "Verbluffend was het aantal men sen die mij benaderden", vervolgt V. d. Voort, "Hun leeftijd, hun opleiding, hun achtergrond was zo verschillend, maar één ding hadden ze gemeen: ze wilden niet langer alleen door het leven gaan. Iedereen is op zoek naar iemand om leuke dingen mee te doen. Dat kan zijn samen op vakantie gaan, op een ter rasje zitten, naar de schouwburg gaan, een tentoonstelling bezoeken of uit eten gaan. Maar ook weer samen lief en leed delen." De con tacten monden vaak uit in een huwelijk, samenwonen, een LAT- relatie of een warme vriendschap. De schroom om naar een relatiebu reau te gaan, verdwijnt volgens de Venrayse steeds meer. "Ook in Noord-Limburg, waar men toch gewend is eerst de bekende kat uit de boom te kijken, wordt het aantal inschrijvingen steeds groter." In het afgelopen, eerste jaar boekte V.d. Voort al meteen concrete resultaten. Ongeveer 70 procent van de mensen die zich bij haar inschreven, vonden hun geluk. "Bij een paar jonge kop pels is zelfs een bruiloft in zicht. Daar verheug ik me ook als consu lente enorm op. Verschillende stel len wonen samen en weer anderen hebben stevige verkering. Een hoogbejaarde heer geniet al enige tijd met een dame op leeftijd van hun wekelijkse gang naar de horeca gelegenheden hier in de regio. Ze drinken samen gezellig koffie, eten een hapje en kletsen over van alles en nog wat bij. Ik leef met mijn mensen mee. Als iemand die ander heeft gevonden en ik heb daar een steentje aan bijgedragen, geeft dat veel, heel veel voldoening." SERIEUS Barbara v.d. Voort waakt er ech ter voor om mensen valse hoop te geven. Ze drukt de mensen op het hart realistisch te blijven tijdens de zoektocht naar een partner. V.d. Voort: "Niet te geforceerd te werk gaan, zeg ik altijd. Dat is vooral weieens moeilijk voor jonge vrou wen die hun biologische klok voe len tikken. 'Helaas dames', zeg ik dan, 'Je komt niet meteen de prins op het witte paard tegen'. Daarom raad ik jonge vrouwen aan die vaak weinig tijd hebben om uit te gaan, of die zeggen in het huidige uit gaansleven voel ik me niet zo thuis, een afspraak met mij te maken. Ik leg uit hoe de Stichting Date werkt en kijk wat ik voor haar kan doen. Het is ook beter om bijtijds in te schrijven, zodat je rustig de tijd kunt nemen om iemand te ontmoeten." Volgens V.d. Voort is het een groot misverstand dat alleen zielige^er- legen of oudere mensen zich tot haar wenden. Bovendien verzekert zij dat wie bij Date ingeschreven staat ook vrij is en serieus op zoek is naar een vaste partner. "Dus ook een veilige manier om contact te leggen. Door onze werkwijze heb je zelf de Wat is er fijner dan mee te mogen genieten van het geluk van een ander? gang van zaken in de hand en je zit niet in de afhankelijke positie van wachten op een voorstel. Je doet het zelf. Ik sta aan de zijlijn en begeleid zoveel en zo weinig als de cliënt aangeeft. Ik probeer in mijn begelei ding zo goed mogelijk aan ieders behoefte tegemoet te komen. De verhalen van gelukkige cliënten maken dat ik mijn werk iedere dag leuk en afwisselend vind. Wat is er fijner dan mee te mogen genieten van het geluk van een ander?' Iedereen die meer wil weten van de Stichting Date of een afspraak wil maken, kan vrijblijvend bellen met Barbara v.d. Voort, telefoon (0478)588691. maar de grote vraag daarbij was, op welke van de twee locaties al die plannen uitgevoerd zouden moeten worden. Allerlei ontwikkelingen, zoals de komst van nieuwe inrich tingen in Zuid Limburg en Gelderland, en de opkomst van alternatieve voorzieningen op het gebied van de Geestelijke Gezondheidszorg, hadden tot gevolg dat de capaciteit van de grote inrichtingen in Venray fors zou gaan afnemen. SINDS 1975 EEN CAPACITEITSAFBOUW VAN MEER DAN 1000 PLAATSEN In 1975 werd tot het jaar 2000 een afname voorzien van meer dan 1000 bedden en dat leverde de con clusie op, dat één van inrichtingen tegen die tijd overbodig zou worden en dus kon worden afgestoten. De vraag was alleen, wélke locatie dat fdeling Hobby Training, geversligd in het Internenhuis op Sint Anna, ver- uist begin oktober naar Sint Servatius. De sluiting van de Anna inrichting 'eer een stukje dichterbij. Een oude, verlate nissenhut op het Annaterrein. Symbolisch voor de ontman teling die thans plaats vindt. zou moeten worden. Op grond van nadere verkenningen oordeelde men dat de Servatiuslocatie de beste kan sen bood op de gewenste maat schappelijke aansluiting en integra tie, omdat deze inrichting in de toekomst omringd zou zijn door nieuwe woonwijken, hetgeen van daag de dag dus ook het geval is. Sint Anna daarentegen werd beoor deeld als zijnde "een in zichzelf gekeerd park" waar de aansluiting met de buitenwereld veel moeilijker te realiseren zou zijn. Daarom werd deze locatie aangemerkt als "over gangsvoorziening" waarop de capa- citeitsafbouw van het PCV (cq VvGI) zou dienen plaats te vinden. Aldus is geschied. Het afbouwpro- ces loopt thans ras naar het einde toe en met de regelmaat van de klok wordt de een of andere afdeling gesloten. Zo ook de afdeling "Hobbytraining", een van de vele activeringsafdelingen die Sint Anna vroeger rijk was. Begin oktober wordt de vertrouwde plek in het Zustershuis op Sint Anna gesloten en verhuist de afdeling naar locatie Stationsweg. Meer dan 25 jaar lang verschafte deze afdeling honderden bewoners een plezierige en nuttige tijdsbesteding waarbij de bezoekers een keus konden maken uit en veel heid van technieken: werken met klei, papier, glas graveren, houtbe werking, sieraden maken, leerbe- werking, fotografie en nog veel meer. Het begeleidingsteam, bestaande uit Tonnie van Bergen en Jos en Mart Faessen, ziet de toe komst echter vol vertrouwen tege moet en Jos Faessen denkt zelfs aan een mogelijke uitbreiding van het dienstenpakket met film en video. Stichting Stadspark rekent het tot haar taak om de lezers zo goed mogelijk over de ontwikkelingen te informeren. Heeft u vragen, of wilt u onze Stichting steunen, het con tactadres luidt: Engelenstraat 8, 5801 RT Venray, telefoon 581191. E-mail: tw.els@wxs.nl rtij Regelmatig bereiken ons ver- >e» oeken om een rondleiding over Tiet iet Sint Annaterrein en indien verdaar van de zijde van het Vincent niet j-an Gogh Instituut geen bezwaar hf tegen bestaat, willen we aan zo'n ers verzoek graag voldoen. Een rond wandeling neemt ongeveer ander- halfuur in beslag en geeft de wan- lelaar een goede indruk van de choonheid en diversiteit van het errein. Uiteraard wordt daarbij andacht geschonken zowel aan je geschiedenis van het instituut Isook aan de vraag wat de toe- lomst brengen zal. En steevast rordt door de belangstellende bezoeker de vraag gesteld waar- imSint Anna nu eigenlijk geslo- en wordt. Velen vinden het onhe il rijpelijk dat het Vincent van ïogh Instituut dit mooie terrein wil afstoten in plaats van de ande- c locatie aan de Stationsweg, het iervatiusterrein. En verwonde- je, ring alom, als verteld wordt dat al Tie besluiten reeds in 1975 werden enomen. Een kleine toelichting hier op zijn plaats. EEN MOEILIJKE KEUZE, SERVAAS OF SINT ANNA? 1969 besloten de Broeders en listers van Liefde om de inrichtin- Sint Anna en Servatius over te jragen aan een nieuwe stichting die ,afan meet af aan koers zette naar een (gehele fusie en integratie van de fenrayse instellingen. In hoog crnpo dienden zich tal van vraag stukken aan. De bestaande schei van mannen (Servatius) en rouwen (Sint Anna) zou volledig £e; rorden losgelaten met als gevolg t1!1 at er met name op het gebied van nii e huisvesting veel diende te gebeu rt. Ook moesten diensten en afde- Dgen worden samengevoegd wat ot* reneens gepaard ging met bouw- ,e n huisvestingskwesties. Er werden tel wat bouwplannen ontwikkeld

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11