Enige 'zwarte school' in Venray viert 25-jarig jubileum PEEL EN MAAS STEEDS MEER MENSEN ONTDEKKEN Karei Janssen blij met 't Silveren Swaentje Uit in Venray "De mens en het spelplezier staan centraal' KOSTUUMS 198r t/m 598: COLBERTS 149rt/m349r PANTALONS 69.- em 149™ JACKS 98r t/m 329r 69.-em 198.- Installatie pastoor Piet Hoedemaeckers Inbreker betrapt Opening skatebaan Orgelconcert STROP DASSEN VESTEN TRUIEN Feestweek op openbare basisschool De Flierefluit DONDERDAG 14 SEPTEMBER 2000 - NR. 37 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Met een feestweek viert de enige 'zwarte school' in Venray, open bare basisschool De Flierefluit, dit jaar het 25-jarig jubileum. Vanaf maandag 18 september staan vijf n lang activiteiten voor de ruim 200 leerlingen en twintig leerkrachten op het programma. De week wordt afgesloten met een receptie en een feestavond op vrij dag 22 september. Het Brukske moest beginjaren 70 'de modelwijk van Venray worden. De woningen schoten als paddestoe len uit de grond, binnen enkele jaren kreeg Ven rays jongste wijk gestalte. De aanwas van vooral jonge gezin- n met kinderen leidde ertoe dat er het Brukske naast de katholieke basisschool De Foekepot al snel behoefte was aan een openbare jasisschool. In maart 1975 ging de eerste spade de grond in, op 11 augustus van datzelfde jaar namen de eerste kinderen plaats in de schoolbanken van De Flierefluit vaar in eerste instantie drie leer krachten emplooi vonden. Zij gaven es aan 26 kinderen in de eerste vier rroepen van het basisonderwijs, nog n september ging de kleuterschool van start met 15 kleuters. Onder de «zielende leiding van directeur Piet 'annekoek, die in 1991 afscheid nam van het onderwijs, groeide het aantal leerlingen gestaag. De laatste jaren ligt dit aantal steevast boven de 200. Op dit moment telt De Flierefluit 217 leerlingen en twintig leerkrachten, verdeeld over tien groepen en een opvangklas. RAFFIKI Ge' Peeters is locatieleider van De Flierefluit en in die hoedanigheid zag hij de school in de loop der jaren uitgroeien tot de enige 'zwarte school' in de regio Venray. Voor alle duidelijkheid, het begrip 'zwar- le school' staat voor basisscholen waar meer dan 80% van de kinderen van buitenlandse afkomst is. De ;lierefluit telt 85% aan leerlingen van allochtone afkomst. 28% is van Turkse afkomst, 17% van Marokkaanse en 12% van de kinde ren komt uit voormalig Joegoslavië. Maar liefst 22% van de kinderen is van ouders die hun land ontvlucht zijn, uit onder andere Irak, Congo, Afghanistan en Somalië, het reste- ende deel van de kinderen is van iurinaamse of Antilliaanse afkomst, ien zware opgave voor de twintig leerkrachten. "Maar wel een heel dankbare", stelt Gé Peeters. "De meeste leerkrachten willen juist hier blijven werken omdat de problema tiek ten opzichte van andere scho len, met name de taalachterstand van de kindereil, een extra motivatie is om het leerniveau van de kinde ren te verbeteren." Peeters is blij dat nu ook landelijk de aandacht voor 'zwarte scholen' met kinderen met leer- en taalachterstanden de volle aandacht krijgt. "Er wordt alles aan gedaan om de (taal-)achterstand van allochtone kinderen zoveel mogelijk te verkleinen. Zo hebben we een opvangklas voor kinderen van zes jaar en ouder waarin wij binnen anderhalf jaar proberen de taalach terstand proberen weg te werken. Zij worden als het ware klaarge stoomd om daarna goed aan het regulier basisonderwijs te kunnen deelnemen." Een tweede grote sprong voorwaarts deed zich een zich een jaar geleden voor toen op De Flierefluit peuterspeelzaal Raff ik i voor kinderen met een taal achterstand werd geopend. "Deze In de opvangklas van De Flierefluit worden kinderen klaar gestoomd voor het regulier basison derwijs. kinderen leren spelenderwijs Nederlands spreken. Dat is alleen maar winst omdat ze in hun thuissi tuatie veelal geen Nederlands spre ken. Wanneer ze nu in groep 1 van het basisonderwijs komen, hebben ze na een jaar Raffiki meestal al een kleine Nederlandse woordenschat. Dat is pure winst. Na een jaar blijkt al Raffiki zijn vruchten afwerpt." tk:FEESTWEEK Openbare basisschool De Flierefluit viert het 25-jarig jubi leum met een feestelijke week van maandag 18 tot en met vrijdag 22 september. Maandagmorgen staat een gezamenlijk ontbijt op het pro gramma. 's middags nemen de kin deren deel aan een spellenmiddag. Dinsdagmorgen is er voor de kinde ren van de groepen 1 tot en met 4 schminken en kijken ze naar een film, terwijl de leerlingen van de groepen 5 tot en met 8 gaan street- dancen in de aula van de school, 's Middags zetten de leraren hun beste beentje voor in een musical en wor den aan het einde van de dag de kin deren getrakteerd op een ijsje. Woensdagmorgen wordt het pro gramma van een dag eerder voor beide groepen kinderen omgedraaid. Donderdag volgt dan het hoogte punt van de feestweek. De ruim 200 kinderen, leerkrachten en begelei ders vertrekken dan 's morgens om 08.30 uur voor een dagje uit naar De Efteling. Vrijdag wordt de week afgesloten met activiteiten voor jong en oud. In de morgenuren zijn er optredens van het Kepper Variété en worden de kinderen rond de mid dag getrakteerd op een frietje met snack. Dit betekent tevens het einde van de feestweek voor de kinderen, 's Avonds is er van 19.00 tot 20.30 uur een receptie in de aula van de school, waar met name ook de oud leerlingen van harte welkom zijn. Aansluitend is er vanaf 21.00 uur een feestavond voor alle medewer kers, ouderraad en medezeggen schapsraad. Tel: 0478-571 481 Aanstaande zondag 17 september vordt Piet Hoedemaeckers in de :erk van Oostrum geinstalleerd als lastoor van Oostrum en Castenray. )eken Coenen zal tijdens de plech- ige eucharistieviering, die om [Ö.30 uur begint. Hoedemaeckers Iifficieel inzegenen als pastoor van Üe parochies O.L. Vrouw Geboorte fc Oostrum en H. Matthias in Eastenray. Na afloop van de dienst Vindt in het gemeenschapshuis aan pe Watermolenstraat in Oostrum van 12.00 tot 13.30 uur een receptie plaats. Al met ingang van 1 februari yerd Piet Hoedemaeckers door bis- chop Wiertz benoemd tot parochie- ierder in beide dorpen. Venraynaar loedemackers (66) is afkomstig uit iet onderwijs waar hij in 1995 met Ie VUT ging. Hij besloot toen als- log voor het priesterschap te kiezen, 'oordat hij benoemd werd tot pas oor van de parochies Oostrum en jastenray was hij twee jaar lang ipelaan in Venray. [In de nacht van vrijdag op zater- Pjig werd bij een woning aan de fuluutsheuvel in Overloon een No-inbreker betrapt. Rond 03.30 p kwam een van de bewoners van p woning aan die straat thuis en Pg dat er in de auto van zijn vader Spd ingebroken. De man zag kans Pi de inbreker te verjagen, de auto ras al opengebroken. Zover bekend lp er niets gestolen. Jenniskens |nstallatie .jjverwarming elektra 'entilatie sanitair '^conditioning |°Me Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum T«. 0478-532441, fax 0478-532645 leetail: Jenniskensins1atlatie@jRwa.nl Karei Janssen kreeg dit weekeinde 't Silveren Swaentje uitgereikt. De ere penning werd toegekend van wege de inzet van Karei Janssen voor het cultu reel etfgoed in Venray. Zo droeg hij mede bij tot de terugkeer van de pomp op de Grote Markt, de Gouden Leeuw op het Henseniusplein en ook de Zwaan bij het gelijknamig restaurant-hotel. De erepenning werd door Wim Thomassen opgespeld. Winkels zondag 17 september open Op zondag 17 september staan de deuren van de ondernemers van Winkelcentrum Venray weer wagenwijd en gastvrij open. U kunt dan van 12.00 tot 17.00 uur winkelen in hartje Venray. Ook voor een hapje en een drankje is het op koopzondag in Venray cen trum goed vertoeven. En voor wie al weer een tijdje niet in Venray is geweest: er zijn weer een aantal heel aantrekkelijke nieu we winkels en horecagelegenheden en een aantal winkels heelt een face lift ondergaan. Venrayse centru mondernemers maken Venray steeds aantrekkelijker. Als het om plezierwinkelen gaal, kun je niet meer om Venray heen. De traditie leert dat het er op koopzondagen hartstikke gezellig is. Dan is Venray trefpunt Venray. Zondag 17 septem ber showen de modellen van het Eindhovense bureau Cachet weer de allernieuwste mode. De modeshows op het Henseniusplein beginnen om 13.00, 14.00, 15.00 en 16.00 uur en duren ongeveer een half uur. Wie nieuwsgierig is naar de nieuwe najaars- en wintermode voor jong en oud krijgt daarvan tijdens deze shows een heel goed beeld. Er gaat niets boven mode, life geshowed door professionele modellen in een feestelijke sfeer. Ze hebben gekozen uit de ruimte collecties van Lifestyle, Spetters, Ricor, Berden Mode en Iris Mode. Vijf modezaken die toonaangevend zijn in de regio Venray. Vijf modezaken met de vin ger aan de pols van de grote mode centra in de wereld. LIVE MUZIEK Er is tijdens modekoopzondag op 17 september nog veel meer te doen in het Venrayse Winkelcentrum. Op het Schouwburgplein is een tweede hands boekenmarkt. Met kraampjes vol strips, jeugdboeken, suspense, spionageverhalen, klassieke liefdes romans en wereldliteratuur. Ook zijn er kraampjes met LP's en religi euze curiosa. Op de Grote Markt staat de informatiebus van de stich ting Thuiszorg. Wie eens wil kenni smaken met het werk in de Thuiszorg, kan er even binnenlopen. Verder is er op de Grote Markt live muziek te horen. Ook waaien vanaf het terrein van het Vincent van Gogh Instituut klanken van Taptoe Venray over. Natuurlijk komt ook de inwendige mens aan zijn trekken. In Venray is een groot aantal uitste kende daghorecazaken. Die zijn er helemaal klaar voor u een verse kop koffie, een lekkere maaltijd of een koel pilsje voor te zetten. En er zijn in het Venrayse centrum volop ter rassen waar je lekker kunt kijken naar alle activiteiten en de gezellige drukte. Parkeren op in het centrum is gratis. Tot zaterdag in Venray centrum, Op vrijdag 15 september om 19.00 uur wordt de officiële opening verricht van de skatebaan nabij sporthal De Weiteling. Deze skate baan is tot stand gekomen door samenwerking van jongeren uit de gemeente Venray en de afdeling Welzijn van de Gemeente Venray. Jongeren hebben zelf de inrichting mede bepaald en toestellen uitge zocht. De skatebaan bestaat uit een pyra- mide, een boardslide, een kwart ramp en een halfpipe. Tevens is er een half-court basketbalveld aange legd. De ondergrond bestaat uit een goede en vlakke asfaltlaag. De opening wordt door de jonge ren zelf georganiseerd in samenwer king met het jongerenwerk van Synthes Venray. Om 19.00 uur wordt de officiële opening verricht door wethouder Driessen. Daarna volgt een skate-demonstratie van de Skateshop Blender uit Venlo. Tijdens de avond is er ook skate- muziek te horen. Tol ziens op vrijdagavond 15 sep tember! Voor meer informatie kun je contact opnemen met Ruud Bexkens van het jongerenwerk van Synthese, tel. 0478-517317. Het jaarlijkse orgelconcert in de Grote Kerk te Venray, georgani seerd door het Orgelcomité Venray, wordt deze keer gehou den op zondag 17 september om 16.00 uur. Het concert duurt ongeveer een uur en is gratis toe gankelijk. Het is genoegzaam bekend dat dit jaar in de muziekwereld veel aan dacht wordt besteed aan Joh. Seb. Bach. Hij leefde van 1685 tot 1750, dus het is 250 jaar geleden, dat hij in Leipzig overleed. Het orgelconcert, dat wordt ver zorgd door de bekende Brabander Geert Verhallen, wil daar op aan sluiten. Toch zal het concert vol doende variatie bevatten voor de aandachtige muziekliefhebbers. Gaarne willen wij u uitnodigen om dit bijzondere Bachconcert bij te wonen Venrayse Simone Trustfull start introductiecursus drama "Het is voor mij de eerste keer dat ik een introductiecursus drama verzorg. Een sprong in het diepe als het ware, maar daar naast ook een enorme uitdaging." Simone Trustfull (26 jaar) uit Venray verzorgt vanaf 2 oktober een introductiecursus drama in de Schouwburg Venray. Zij geeft de cursus in samenwerking met de schouwburg en theaterzangschool Lynn Steverink. Simone Trustfull is vorig jaar geslaagd als dramatherapeut aan de Hogeschool van Arnhem en Nijmegen. Tijdens haar studie heeft ze verschillende trainingen en workshops gevolgd en meegewerkt aan verschillende producties, zowel voor als achter de schermen. De laatste tijd hield ze zich vooral bezig met multiculturele theaterproduc ties. Op dit moment is Simone werkzaam op een marktresearchbu- reau dat zich gespecialiseerd heeft in de farmaceutische industrie. Daarnaast volgt zij een studie onderwijskunde aan de KUN. "Maar omdat het bloed kruipt waar het niet kan gaan en ik mijn liefde voor theater, spel en regie niet kan losmaken, wil ik dit gevoel graag overdragen aan enthousiaste theatermakers", motiveert ze haar stap om een introductiecursus drama te starten. "Het idee ligt er overigens al sinds vorig jaar. Bij wijze van experiment zijn er toen enkele workshops drama in de schouwburg gegeven. De reacties waren zeer positief, zowel van de spelers als van de toeschouwers van de workshops. Al snel ontstond het idee om dramalessen te gaan geven. Nu is het dan zover, de schouwburg gaat als kweekvijver fungeren van aanstormend talent." Voor buitenstaanders klinkt het woord drama vreemd in de oren en roept het onmiddellijk vele vragen op. In de loop der jaren passeerde het woord drama in verschillende benamingen de revue zoals dramati sche expressie, dramatische vorm geving. vrije expressie, creatieve drama, expressie in woord en gebaar, nonverbale expressie. De meeste mensen denken bij het woord drama aan een schokkende gebeurtenis; zoiets als een aardbe ving, een liefdesdrama of een gijze ling. Simone heeft een geheel eigen visie op het begrip drama: "Drama is spelen binnen een vormgegeven verbeelding die door middel van een handeling verwijst naar een spel werkelijkheid, waaraan spelers of toeschouwers betekenis geven. Drama betekent oorspronkelijk in het Grieks 'handeling', 'verrich ting'. 'bewuste daad'. Dit begrip is zo veelomvattend dat het een grote diversiteit aan vormen toelaat, bij voorbeeld voodrachtskunst, toneel, beeldend theater en dansdrama." SPELWERKELIJKHEID Vanouds beperkt drama zich niet tot doorgaans op teksten gebaseerd toneelspel. Bijna altijd komen er beeldende, muzikale, dansante, lite raire elementen in voor. Naast de verscheidenheid aan vormen van dramatische kunstuitingen in de loop der tijden is er ook een veel vormigheid als gevolg van de ver schillende culturen in de maatschap pij. "Met name deze maatschappelijke veranderingen zou ik graag terugvinden op onze podia. Dus ook bij semiprofessio- neel theater", meent Simone. "Kenmerkend voor drama is het samengaan van verbeelding en acties. Je doet niet zomaar iets, je gebruikt er je verbeelding bij. Je gaat geloven in de spelsituatie, accepteert gaandeweg de realiteit van het spel. Dit noemt men spel werkelijkheid. Drama is communi catie, een manier om om je op zoda nige wijze te uiten. dat toeschouwers op niet mis te versta ne wijze inzicht krijgen in de bedoe ling van een opmerking, een gebaar, de mimiek, de intonatie en het volu me van de stem en andere sociale communicatemiddelen. Door grime, kleding, decor, verlichting en ande- re factoren kunnen deze bedoelin gen worden beklemtoond, maar de persoon blijft centraal staan." SPELPLEZIER De lessen in de introductiecursus drama bestaan uit elementair spel. Er wordt veel aandacht besteed aan de basiselementen van drama/spel. Uitgaande van de vijf dramatische deelgebieden: verbeelding, het dra matisch instrument, samenspel, dra matische vormgeving en dramatisch inzicht. In de cursus komen met name de eerste drie deelgebieden aan de orde. Simone Trustfull: "Ieder mens heeft een verbeeldings vermogen, maar vaak genoeg belemmeren we ons expressiever mogen en houden we ons aan de spelregels van de beschaafde samenleving en spelen de rol die van ons verwacht wordt. In het begin maken we ook vooral gebruik van het dramatisch instrument, het lichaam van iedere individuele spe ler. Het lijf, de ledematen, het gezicht en de stem. De speler leert zich fysiek te uiten zonder gebruik te maken van hulpmiddelen en/of taal. Door improvisatie of een rol lenspel creëren spelers samen een spelwerkelijkheid. Actie, reactie en interactie vormen samen het spel." De cursus is bedoeld voor ervaren en onervaren 'theatermakers', men sen die affiniteit hebben met theater/drama of kennis willen maken met deze brede kunstvorm. "Iedere speler ondergaat daarbij een eigen spelontwikkeling afhankelijk van diens beginniveau en motivatie. Spelplezier is in de cursus echter het belangrijkste uitgangspunt. Zoals ik al eerder zei 'de mens staat cen traal'." Voor meer informatie/aanmelding kunt u bellen (na 19.00 uur) met Simone Trustfull, telefoon (0478)582315 of 06-23599279. van bekende merken met of zonder vest in de nieuwste herfstdessins en kleuren één prijs 19.95 Uitstekende kwaliteitskleding Grote maatsortering Enorme keuze adviesprijzen vanaf 98.- t/m 198.- Bij Corridor: Hoogwaardige kwaliteiten. Gekleed of sportief. Luxe materialen, uni of yaguard Vakbekwaam personeel Prettige bediening Goede service Grotestraat 32 - Venray - Tel. 0478-586387

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13