"Er belt niemand op het telefonisch spreekuur" i Rector Gussen overleden Meeste kroegbazen zien niets in vrije sluitingstijden GULF (Gulf) 'T VEWROJS LAEVE GETAEKEND Thomassen Mode verandert van eigenaar Aanhouding Inbreker aangehouden TANKSTATION VREDEPEEL Tegen inlevering van de aktiezegei krijgt u bij een tankbeurt van min. 25 liter een landkaart van Neder land kado. PEEL en maas donderdag 7 september 2000 - Pagina 5 Komst 375 asielzoekers wekt nog alleen beroering in Oostrum Dinsdagavond kwam de Venrayse klankbordgroep Asielzoekerscentrum (AZC) weer bij elkaar. Voorzitter Harry van der Borg moest zich spoeden omdat hij om 21.00 uur samen met de gemeentelijke projectlei der Henk Verstegen ook bij de dorpsraadvergadering in Oostrum aanwezig moest zijn. Duidelijk is dat de komst van 375 asielzoekers, die zich vanaf okto ber 2001 in de gemeente Venray gaan vestigen, met uitzondering van Oostrum de gemoederen nau welijks bezighoudt. Dat zal wellicht veranderen wan neer B en W in november de defini tieve locatiekeuze bekend maakt. Maar vooralsnog roert alleen Oostrum zich. Dat is deels te wijten aan de uitspraak van burgemeester Waals die toegaf dat het terrein van Nelissen-van Egteren aan de Stationsweg één van de mogelijke locaties is. "In Oostrum wordt aan de geloofwaardigheid van de gemeente nu sterk getwijfeld", zei Maria van den Boogaard. Zij is de afgevaardigde in de klankbordgroep van de Oostrumse dorpsraad die nogal wat vragen van verontruste dorpsbewoners krijgt. "Daarom gaan we vanavond naar de dorps raad toe in de hoop wat van die ongerustheid weg te nemen", ver klaarde klankbordgroep-voorzitter Harry van den Borg. Henk Verstegen begrijpt niet dat er geen gebruik gemaakt wordt van zijn telefonisch spreekuur. "Dat is toch het meest simpele wat er is. Om mij te bellen als er vragen over de komst van het AZC zijn. Mijn telefoon nummer staat wekelijks in de krant maar er belt helemaal niemand. Maar ja, als Mohammed niet naar de berg komt dan zal het andersom moeten. Daarom gaan we vanavond naar Oostrum. Want wat we weten dat leggen we uit", zei de gemeente lijke projectleider. VREES Het Venrayse gemeentebestuur wees destijds drie mogelijke loca ties aan. Leunen, Oostrum of Venray-centrum. Oostrum ageerde direct het felst omdat het 2000 inwoners tellende dorp vindt dat het met tbs-kliniek De Rooyse Wissel en de verslaafdenkliniek Pascalis al genoeg 'instellingen' binnen zijn grenzen heeft. Het dorp vreest dat met de komst van de asielzoekers het sociale leefklimaat teveel belast wordt. De Venrayse klankbordgroep is gevormd uit vertegenwoordigers van dorps- en wijkraden, huisartsen en het onderwijs. Het heeft nog een voorlopig karakter want zodra de plek bekend is waar het AZC komt, wordt er een defintieve klankbord groep gevormd. Met vooral verte genwoordigers van allerlei groepe ringen uit de directe omgeving. De 375 asielzoekers zullen maximaal vijf jaar in Venray verblijven. Het Centraal Opvangcentrum Asielzoekers (COA) kiest daarom niet voor semi-permanente gebou wen zoals die onlangs in Venlo opgeleverd zijn. In Venray, Oostrum of Leunen zullen op een plek van circa vier hectare groot 75 stacaravans geplaatst worden. PROBLEMEN Sjors Peelers, wijkcoördinator in Venlo, was dinsdagavond te gast. Hij schetste de problemen die het AZC in het buurtschap 't Ven ondervindt. "Door de halstarrige houding van een aantal buurtbewo ners, die een actiegroep gevormd heeft, verloopt het overleg moei zaam en op gespannen voet", vertel de hij. De aanpassing van de kinde ren van de asielzoekers die naar de reguliere scholen in de buurt gaan verloopt daarentegen vlotjes. De Venrayse klankbordgroep maakte onlangs een excursie naar het AZC in Den Bosch waar op het terrein ook een school lag. Sjors Peeters vindt dit geen goede gedachte: "Want zo onthoud je de kinderen de kans om Nederlands te leren en in contact te komen met de plaatselijke jeugd. Want kinderen zijn de eerste brug naar integratie", heeft Peeters ervaren. COA Robert van Lanschot heeft namens het COA zitting in de klankbordgroep. Hij houdt zich vooral bezig met de verwerving van 'opvangcapaciteit' in het gehele land. "Toen ik in 1987 bij het COA begon dachten we aan 1.000 opvangplaatsen genoeg te hebben. Maar inmiddels zijn dat er al 80.000 geworden", zo schetste hij de snelle ontwikkeling. "We kampen daarom met capaciteitsproblemen. De wer ving van grootschalige opvangcen tra duurt vaak te lang. Daarom heb ben we voor een creatieve oplossing gekozen. Als COA zijn we actief de woningmarkt opgegaan. Puur uit noodzaak geboren zijn we gaan zoe ken naar kleinschalige centrale opvang." Het COA huurt nu door het gehele land woningen waarin het asielzoekers onderbrengt. Burgemeester Waals was onlangs nog woedend op het COA toen hij vernam dat in Oostrum aan de Stationsweg in twee COW's (Centrale Opvang Woningen) vijf tien asielzoekers verbleven. Robin van Lanschot gaf toe dat het COA verzuimd had de gemeente Venray van tevoren in te lichten. Wat toch de normale procedure is. "En dat hebben we op niet mis te verstane bewoordingen van de burgemeester te horen gekregen. We moeten toe geven dat de communicatie niet goed was. We hebben de gemeente niet vooraf geinformeerd en dat had wel gemoeten. Maar daarvoor heb ben we nu al twee keer onze excuses aangeboden", zei Van Lanschot die meldde dat er buiten de vijftien in Oostrum verblijvende asielzoekers er in de gemeente Venray nog 32 andere asielzoekers in COW's zijn ondergebracht. "Door het huren van woningen hebben we landelijk al drie tot vierduizend extra opvang plaatsten gecreëerd. Een COW is een kwalitatief goede opvang waar van we vooral in de grotere gemeen ten gebruik maken", verduidelijkte Van Lanschot. huidverzorgingsinstituut cenlrum voor complementaire geneeswijzen Yvonne Bisschops OPEN DAG MAANDAG 11 SEPT. VAN 13.00 TOT 17.00 UUR ANNEMARIE BORLIND NA TUURCOSMETICA INTRODUCTIEBEHANDELING 30 min ƒ25.- - graag even reserveren - ANTI-RIMPEL BEHANDELING van 10 min. met apparatuur ƒ20.- Dynamus Merseloseweg 80, Venray Telefoon: 0478 - 58 92 95 Familie Thomassen neemt na 120 jaar afscheid Thomassen Mode gaat over naar een nieuwe eigenaar. Deze week heeft de familie Thomassen overeenstemming bereikt met de verkoop van het bedrijf naar Hout-Brox Duthler, een onderdeel van het Brova concern. De over name zal per 1 januari 2001 definitief zijn. - De familie Thomassen is al sinds |i|881 actief in Venray in de mode- ■branche. wat toen nog manufacturen ■heette. Met Esther Thomassen, de fWtuidige eigenaresse, was het bedrijf W\ vier generaties actief in Venray. Thomassen Interieurs, een geheel zelfstandige bv, staat uiteraard geheel los van deze overname. Voor de huidige directie vormden de omvang van het bedrijf en het grote scala aan werkzaamheden wat het managen van een groot mode huis met zich meebrengt, een te zware belasting. Met pijn in het hart werd begin dit jaar besloten om te gaan zoeken naar een geschikte partner, die de zaak over zou kun nen nemen. Die werd uiteindelijk gevonden in het Hout-Brox concern, waarbinnen totaal ongeveer 1300 mensen werkzaam zijn. Afgelopen zaterdag, werd tijdens een emotionele bijeenkomst, het personeel ingelicht. "Nu de kogel door de kerk is, denk je dat een last vanje afvalt, dat is echter niet zo. Voor ons en onze medewerkers heb- l Len de emoties een grote rol gespeeld, en nu nog" laat Karei Thomassen, jarenlang eigenaar van Ne zaak, weten. Deze week zijn alle relaties op de hoogte gebracht van de aanstaande wijzigingen. Alle vaste klanten zui pen binnenkort via een brief op de hoogte worden gebracht van de overname. Pater heeft veel betekend voor het Boschveldcollege Pater Winand Gussen, oud-rec tor van het Venrayse Boschveld, het huidige Raayland College, is donderdag op 77-jarige leeftijd in Venlo overleden. Gussen, die in Venlo opgroeide, was van 1961 tot 1982 conrector van het lyceum voor jongens en het Boschveld College. Begin 1982 nam pater Gussen om gezondheidsredenen afscheid van de school. Jan Hurenkamp werd in 1983 zijn opvolger. Na zijn pensionering ging Gussen terug naar Venlo, waar hij tot zijn dood werkte in de parochie Maagdenberg. Pater Gussen werd woensdag begraven op begraaf plaats Boschhuizen in Venray. RECTOR Op 16 maart 1997 herdacht pater dr. Drs. Winand Gussen (Piet) dat hij vijftig jaar geleden met 23 mede broeders in Weert tot priester werd gewijd. Pater Gussen heeft van zijn leven bijna 30 jaar in Venray door gebracht waarvan 21 jaar als rector van hel lyceum voor jongens, het latere Boschveldcollege. Die benoe ming kwam voor hem zeer onver wacht in 1961 en hij zou een groot aandeel hebben in de totstandko ming van het Boschveldcollege. Pater Gussen werd geboren in Maastricht en gedoopt met de naam Piet. Toen hij 2,5 jaar oud was, ver huisde hij met zijn ouders naar Venlo. In 1934 kwam hij als intern naar Venray waar hij zijn gymnasia le studie volgde aan dezelfde school waar hij later rector van zou wor den. FRANSICANEN Na zijn studiejaren in Venray ver trok hij naar Zuid-Limburg, om in te treden in de orde van de Fransciscanen in Bleyerheide. Al een jaar later keerde hij weer naar Venray terug om filosoficumklassen te volgen. In 1943 werden de min derbroeders door de Duitsers uit hun klooster verdreven en hij kwam na enkele omzwervingen terecht in Weert voor de voorbereidingen op het priesterschap. Op halfvastenzon- dag 1947 werden toen 24 Fransciscanen tot priester gewijd. VENRAY Toen hij in 1960-61 de laatste hand legde aan zijn proefschrift over het kerkelijk ambt, in het kader van het Vaticaans Concilie, werd hij door zijn oversten onverwacht benoemd tot rector van het lyceum voor jongens in Venray. Zijn moge lijke kans op een leerstoel aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen kwam toen niet meer ter sprake. Zijn stoel kwam te staan in de rec torskamer van het lyceum. Bij zijn benoeming telde het lyceum 519 leerlingen waaronder 201 internen. Als rector toonde Winand Gussen een grote interesse in de persoon van de leerlingen met wie hij een harmonisch band wist op te bouwen wat leidde tot de sfeer waarin ieder ruimte kreeg om in eigen verantwoordelijkheid zichzelf te zijn. Markant was zijn verschij ning: altijd in pij, een pij. die pas uitging, toen hij met pensioen ging en naar Venlo verhuisde. Bij later bezoeken - in pak - aan Venray proefde hij op school, zo zei hij, nog steeds de Fransciscaanse geest, waarvan hij zelf tijdens zijn recto raat de verpersoonlijking was. Sober en integer leidde hij de school van 1961 tot 1983. In 1968 werd onder zijn leiding een ingrijpende onder wijskundige wijziging ingevoerd. De mammoetwet bracht het einde van de HBS en het begin van de vakkenpakketten op gymnasium, atheneum en havo. Recor Gussen, zoals hij genoemd werd, werd 'bouwpastoor' van het Boschveldcollege, tegenwoordig 'locatie Zuid' van het Raayland College. In dat nieuwe gebouw, dat in 1969 in gebruik werd genomen, voelde hij zich al snel thuis. Tekenend voor hem was dat hij altijd de deur van zijn werkkamer open had staan. Iedereen was wel kom. Trots was hij op zijn 'Schoolraad', een inspraakorgaan avant le lettre. MENSENKENNIS Groot was zijn mensenkennis en hij kende ook veel mensen: als nieu we brugklassers zich meldden, wist hij hen vaak tot hun grote verbazing met naam en toenaam te vertellen, hoe de familierelaties in elkaar zaten tot en met ooms en tantes en opa's en oma's toe. De kwam natuurlijk ook doordat de rector zelf nog, hij leefde in het voor-compu tertijdperk, een deel van de leerlin genadministratie deed. Vanaf 1969 gaven ook de meisjes fleur aan het schoolleven. Hij was een beminlijk mens, maar fel kon hij worden als het ging om de toekomst van het onderwijs in Noord-Limburg. Hij was een sterk voorstander van een derde HAVO/VWO-vestiging in Horst. Als het om prognoses ging en de interpretaties daarvan was hij op zijn sterkst. Achteraf gaven de getallen hem vak gelijk, maar Horst heeft op een andere manier en pas veel later zijn HAVO-VWO gekre gen. GEZONDHEID Op 4 januari 1982 maakte hij ken baar zijn plaats in de rectorskamer om gezondheidsredenen te willen verlaten. Er was een heel draaiboek gemaakt voor zijn opvolger, die geen Fransciscaan zou zijn. Dat werd de heer Hurenklamp. Een keus die Gussen als 'waardevol' bestem pelde. Het vertrek betekende niet dat Venray hem was vergeten, want de Aide Prins Kampagnie reikt ieder jaar de APK-plak uit. Op zaterdag 5 februari 1983 werd aan paTer Winand Gussen die onderscheiding uitgereikt. Het was een blijk van erkenning voor zijn inzet in het belang van het onderwijs, zowel plaatselijk, regionaal als landelijk. Een erkenning die gegeven wordt door mensen van buiten de ver trouwde scholengemeenschap die daarmee de waardering uitspreken voor al zijn werk binnen de scholen gemeenschap. De politie heeft dinsdag rond 17.30 uur op de Gouden Leeuw een 37-jarige man uit Venray aangehou den op verdenking van (poging tot) inbraak en winkeldiefstal. De politie ging terplaatse na een melding over een mogelijke auto-inbraak en trof de 37-jarige. die voldeed aan het door een getuige gegeven signale ment. aan. Hij kwam net uit een winkel aan de Gouden Leeuw waar bleek dat hij een telefoon, een lijm- klemmenset en een luchtdrukhamer niet een totale waarde van 138,90 gulden had ontvreemd. De man is voor nader onderzoek in verzeke ring gesteld. Venrayse cafés en cafetaria's reageren uiterst verdeeld De Venrayse afdeling van Horeca Nederland komt binnen kort met een voorstel om vanaf 1 januari 2001 de sluitingstijden op vrijdag en zaterdag vrij te laten. Dat de Venrayse horeca het plan unaniem zou steunen blijkt aller minst het geval. De meeste kastel eins zouden het liefst zien dat de huidige regeling, waarbij de cafés om twee uur sluiten en cafetaria's en shoarmazaken een uur later, gehandhaafd blijft. Paul Hulsman van het gelijknami ge café aan het Schouwburgplein is daarentegen een fervent voorstander van geheel vrije sluitingsuren. "Een kastelein moet zelf kunnen bepalen hoe laat hij dicht gaat. Daarvoor hoeft hij niet door de politie gecon troleerd te worden", is Hulsman van mening. "Op vrijdag en zaterdag wil het publiek vaak langer blijven zit ten. Dan is het ook druk genoeg om na twee uur nog door te gaan. En als het niet meer gezellig is dat is het 'de laatste ronde en sluiten"', zegt Paul Hulsman die er geen vast slui tingsuur aan wil verbinden. "Alhoewel het rond vier uur niet meer stampvol in de kroeg zal zijn", vermoedt hij. GEZELLIG Ook Twan van Bussel van feest- café De Koets ziet het nieuwe plan wel zitten. "Om twee uur is het vaak nog te gezellig en te druk om te slui ten. Ik denk dat ik drie uur als eind tijd ga aanhouden. En het zal op straat rustiger worden omdat het publiek meer verspreid naar huis gaat", zegt Van Bussel die ook een nadeel ziet. "Nu heb je nog een stok achter de deur om de mensen eruit te zetten. Want twee uur is twee uur. Maar als er geen vast sluitingsuur meer is dan zullen ze proberen lan ger te blijven plakken." De zingende kastelein Geert Pelzer, van café 't Podium, heeft zijn bedenkingen. "Ik ben er geen voorstander van om het sluitingsuur helemaal los te laten. Maar zoals nu, dat om twee uur alle cafés dicht moeten zijn, is niet meer van deze tijd. Dat kan best drie of vier uur worden. Het liefst zou ik wel een afgebakende eindtijd willen zien. Want dat is voor iedereen het duide lijkst", vindt Geert Pelzer die voor ziet dat mensen steeds later gaan 'stappen'. "In grote steden is die tendens er al. De cafés raken er pas rond twaalf uur vol. De mensen wil len eerst thuis naar de film kijken en gaan dan pas de stad in. Dat beeld zullen we hier ook krijgen. Ik denk daarom dat het langer open blijven geen hogere omzet zal opleveren." NACHTCLUB Voor May van der Zanden van Een 18-jarige mail uit Venray is dinsdagmorgen naar aanleiding van een melding aangehouden op verdenking van inbraak bij het oude zwembad van het Vintcent van Goghinstituut. Op het moment dat de politie ter plaatse kwam was de Venraynaar binnen. Hij had zich toegang ver schaft door een ruit in te slaan. De man pleegde verzet bij zijn aanhou ding waardoor een politieman twee gekneusde vingers opliep. De zaak zal worden afgehandeld door mid del van snelrecht. De man kreeg een dagvaarding uitgereikt en zal zich binnenkort moeten verantwoorden voor de rechter. café 'De Evenaar' aan de Merseloseweg mag het huidige slui tingsuur van twee uur zo blijven. "Dit is echt perfect voor ons. Omdat wij buiten het centrum liggen zullen wij niet veel aan ruimere openings uren hebben. Wij zijn er dan ook geen voorstander van en we zullen waarschijnlijk gewoon het sluitings uur van twee uur aanhouden", zegt May van der Zanden die er wel een voorstander van is dat een nachtclub of discotheek een nachtvergunning krijgt. "Eigenlijk zoals het vroeger met Pentagon was. De mensen die nog langer wilden uitgaan die trof fen elkaar daar. En dat was altijd heel gezellig", weet zij zich nog te herinneren. Ook Wilberl van Waayenburg van café/brasserie 'De Heeren van Aemstel' staat niet te juichen. "Alhoewel ik wel vind dat iedereen moet kunnen kiezen hoe laat hij zijn zaak sluit. Maar ik ben tevreden met de regeling zoals die nu is. Ik zal straks ook zeker niet de gehele nacht open blijven. Ik ben er nog over aan het denken maar ik vind drie uur een goede tijd om dicht te gaan. Eigenlijk had ik het liever anders gezien. Zoals aan bepaalde zaken een nachtvergun ning te geven. En om op enkele dagen zoals met de kermis of op tweede kerstdag langer open te blij ven." CAFETARIA'S Ook de cafetaria's en de shoarma zaken vallen straks onder de nieuwe regeling. Zij mogen dan de gehele nacht hun deuren geopend houden. Perry Vermeulen van snackbar 'De Hoender' zal zich enigszins aanpas sen aan de vrije sluitingsuren. Maar hij had liever gezien dat alles bij het oude bleef. "Alhoewel nu vlak na twee uur iedereen tegelijk binnen komt. Tegen drie uur hebben we alle klanten voorzien en kunnen we slui ten. Met het opruimen en het poet sen wordt het nog vaak vier uur of half vijf voordat we naar huis kun nen. Daarom zal ik ook zeker niet tot zeven 's ochtends open blijven. Ik wil hooguit tot vier uur doorgaan want ik moet ook aan mijn perso neel denken. Voor ons levert dit eigenlijk niets op. Het enige verschil zal zijn dat de klanten niet meer allemaal tegelijk binnenkomen", denkt Perry Vermeulen. Voor café en cafetaria Thielen aan de Kennedystraat hoeft het loslaten van het sluitingsuur evenmin. "Het laat ons eigenlijk koud. Want wij sluiten het cafetaria nu ook al om twaalf uur", zegt Chris Janssen. "Ik snap eigenlijk niet waar ze naar toe willen. Toen ik zeventien was ging ik in de weekeinden om acht uur uit naar Le Coq tot hooguit half een. Ik begrijp niet waarom het uitgaan steeds later moet worden", aldus Chris Janssen die toch wel een voor deel ziet. "Er zullen minder opstoot- jes op straat komen omdat de bezoe kers meer verspreid de cafés verlaten. Ik ben er trouwens wel een voorstander van om met kermis en carnaval de sluitingstijden eens los te laten." NIEUWE DIMENSIE De meeste kasteleins beseffen dat vrije sluitingsuren ook een keerzijde heeft. Geert Pelzer: "Cafés kunnen zich nu profileren door bijvoorbeeld muziek of door hun sfeer. Met de vrije sluitingstijd komt er een nieu we dimensie bij. Er zullen enkele kroegen op gaan gokken om publiek te trekken dat tot zes of zelfs tot acht uur wil uitgaan." Geert Pelzer voor ziet ook problemen met het vinden van personeel. "Want probeer maar eens mensen te vinden die in de weekenden zo lang willen doorwer ken." Voor Paul Hulsman speelt dit minder: "Want ik kan personeel later laten beginnen waardoor ze tot in de kleine uurtjes kunnen door draaien." Hulsman is het met Pelzer eens dat sommige cafés misbruik van de situatie zullen maken. "Bepaalde kroegen die maken er een potje van. Die trekken dan 's nachts heel laat een soort publiek aan waardoor er conflicten kunnen ontstaan", vreest Paul Hulsman. De Venrayse politiek heeft bin nenkort het laatste woord. Vier jaar geleden woedde al eens dezelfde discussie. Alhoewel de meeste raadsleden toen voorstander waren van afschaffing van het sluitingsuur bleef alles toch zoals het was. De politieke partijen kwamen er toen niet uit hoe de nieuwe regeling er uit moest komen te zien. Het valt te verwachten, gezien de verdeeldheid bij de horeca-ondernemers, dat de politiek evenmin eensgezind zal zijn. Goedkoopste in de regio! (zie www.ANWB.nl) (Deze aktie is geldig t/m 30 sept. 2000) Openingstijden: ma t/m vr 7.00 -21.00 za 8.00-21.00 zo 9.00-20.00 Na sluitingstijd kunt u tanken via terminal! a.d. Middenpeelweg N277, Ripseweg 8, Vredepeel tel.: 0478-546755

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5