Ik heb veel geluk gehad met deze baan" Nieuwbouw vordert gestaag ÜBf1 PEEL EN MAAS Officiële opening van vernieuwd schoolplein De Kleuterhof bestaat 25 jaar ALWEER 99 Jenniskens^ /||X^ Breukers in commissie zelfstandigen Margo Hoftijzer uit Leunen, werkzaam in Bosnië: DONDERDAG 7 SEPTEMBER 2000 - NR. 36 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Een uitzending naar het buiten land is altijd een uitdaging. Maar ondersteuning bieden aan de internationale 'schaduwregering' van Bosnië is wel een heel unieke ervaring, vindt Margo Hoftijzer (26) uit Leunen, die voor het ministerie van Buitenlandse Zaken al enkele maanden in Bosnië werkzaam is. Vorig jaar werd Hoftijzer als EZ- trainee uitgezonden naar Sarajevo, om daar economisch adviseur te borden voor de Verenigde Naties. ?Een unieke kans", zegt ze over haar werk bij de internationale 'schaduwregering' van Bosnië- jïerzegovina. "Inmiddels ben ik geen trainee meer, maar ben ik 'gecontracteerd' door het ministerie van Buitenlandse Zaken. Wat ik (Jaarna wil doen is nog niet helemaal duidelijk. Het werken in een inter nationale organisatie, evenals het wonen in het buitenland, trekt me zeer aan. Aan de andere kant is het waarschijnlijk ook prettig om weer een tijdje in Nederland in de buurt van mijn familie en vrienden te wonen. Door het intensieve werk in Bosnië kan ik niet al te vaak naar Nederland komen, maar als ik er ben ga ik natuurlijk altijd op bezoek bij mijn ouders in Leunen." SARAJEVO Margo Hoftijzer, geboren in Geleen. woonde tot haar achttiende in Leunen. Na haar studie econome trie in Groningen ging ze in 1998 als trainee aan de slag bij de directie Algemeen Economische Politiek van het ministerie van Economische Zaken. Het was de bedoeling dat ze een periode bij een ander ministerie zou stagelopen. Ze had toen het geluk om via het ministerie van Buitenlandse Zaken naar het Office of the High Representative (OHR) in Sarajevo te worden uitgezonden. "Alle politieke en bestuurlijke zaken in Bosnië hebben een etni sche dimensie. Dat betekent dat je je bij onderhandelingen in allerlei bochten moet wringen om niemand te beledigen en altijd moet zorgen dat geen van de etnische groepen zich misdeeld voelt. Ik ben dagelijks verbaasd over de politieke cultuur, die in Bosnië zo ver afstaat van onze jwesterse werkwijzen, terwijl het land op een steenworp afstand ligt", zegt Margo Hoftijzer. WEDEROPBOUW Bosnië is een jong land. Alles moet nog van de grond af aan wor den opgebouwd. "Ik heb het dan niet alleen over de fysieke recon structie van alles wat tijdens de oor- is kapotgeschoten, maar ook over het opbouwen van allerlei instituties, tot en met de minister raad en het parlement toe. De situ atie is vreselijk ingewikkeld. Bevolkingsgroepen die elkaar een paar jaar geleden naar het leven stonden, moeten nu samenwerken. En niet alleen moeten ze hun econo mie weer op poten zien te krijgen, maar ook dienen ze over te schake len op een nieuw en vreemd econo misch systeem", legt Margo Hoftijzer uit. Belangrijke aandachtspunten van OHR zijn de wederopbouw van het land, de terugkeer van vluchtelingen en het opbouwen van het openbaar bestuur. Hoftijzer houdt zich bezig met meerdere onderwerpen. Zo ver tegenwoordigt ze het OHR in een internationale werkgroep van de Verenigde Staten, de Wereldbank, het Internationaal Monetair Fonds en de Europese Unie, die toeziet op de transformatie van het oude finan ciële systeem naar een stelsel dat voldoet aan de eisen van een markt economie. Een ander onderwerp is de teruggave van genationaliseerd eigendom. De Bosnische overheid heeft besloten dat eigendommen die onder het communistische regime zijn genationaliseerd, teruggegeven moeten worden aan de voormalige eigenaren. "Dit proces heeft erg veel voeten in aarde, omdat deze eigen dommen op dit moment natuurlijk in gebruik zijn. Het ligt politiek zeer gevoelig om te bepalen in welke gevallen voormalige eigenaren hun eigendom kunnen terugkrijgen, en in welke gevallen ze een compensa tie krijgen." Margo Hoftijzer in Bosnië, alwaar de gevolgen van de oorlog nog duidelijk zichtbaar zijn. LOBBYGROEPEN De hele situatie wordt volgens de medewerkster van het ministerie van Buitenlandse Zaken nog eens bemoeilijkt doordat de economische situatie van Bosnië zo precair is. "Het is daarom erg ingewikkeld om een manier te vinden om een redelij ke compensatie te betalen. Het gevolg is dal er vreselijk veel lobby groepen zijn ontstaan, waardoor bij voorbeeld in de Federatie (het Moslim-Kroatische deel van Bosnië) wetgeving al meer dan anderhalfjaar zonder succes in het parlementaire proces rondslingerd. Dit heeft dan weer een zeer negatie ve invloed op het privatiseringspro ces. omdat investeerders geen bedrijven willen kopen die ze straks misschien terug moeten geven." Hoftijzer houdt zich bezig met de hervorming van de Bosnische arbeidsmarkt. Alle wetgeving op dit gebied moet aangepast worden aan de eisen van een markteconomie. De autoriteiten hebben nauwelijks een idee hoe dat moet. Voor perso nen die zijn opgegroeid met hel idee dat het enige doel van een bedrijf werkverschaffing is, is het volgens haar lastig te begrijpen dat het bij voorbeeld gemakkelijker moet wor den gemaakt om werknemers te ont slaan. "Omdat zoveel zaken hier nog in de kinderschoenen staan, vul ik mijn dagen regelmatig in met fundamentele vraagstukken, zoals de vraag of er werkloosheidsuitke ringen of CAO's moeten komen. Omdat er zo veel te doen is. had mijn baas niet de tijd om zich tot in details in mijn werk te verdiepen, wat betekent dat ik veel verant woordelijkheden heb. Om die reden wil ik ook graag blijven. Oorspronkelijk was het de bedoe ling dat ik hier een halfjaar zou zit ten. Maar mijn aanstelling duurt inmiddels op eigen verzoek al ruim tien maanden en Buitenlandse Zaken heeft me een verlenging aan geboden tot het einde van dit jaar", aldus Hoftijzer. SAMENWERKING Bosnië is volgens haar een inte ressante plek om rond te lopen. "Ik zie hier van binnenuit hoe het land stukje bij beetje wordt opgebouwd. De samenwerking met en de inter actie tussen de verschillende inter nationale organisaties, ontmoetin gen met lokale politici, het zijn allemaal enorme uitdagingen. "Ik vind in ieder geval dat ik veel geluk heb gehad met deze baan. Omdat ik als trainee bij, EZ precies op de directie terechtkwam die ik wilde, kon ik eerlijk gezegd niet zo snel een detachering bij een ander minis terie in Nederland bedenken die me leuk zou lijken. Maar deze plek in Sarajevo is een geweldig ervaring, waar ik in mijn verdere loopbaan zeker veel baat bij zal hebben." Komst van 2500 leerlingen Raayland vergt ingrijpende verkeersmaatregelen De uitbreiding van de nieuwe aanbouw van het Raayland College is in volle gang. De con touren van het schoolgebouw zijn al duidelijk zichtbaar. Op 6 juni 2001 zal het complex met een oppervlakte van 8000 m2 worden opgeleverd. Want met ingang van het schooljaar 2001-2002 zullen de eerste leerlingen van het gloed nieuwe pand gebruik gaan maken. Voordat het zover is moet er nog heel veel gebeuren. Niet alleen rond de verbouwing maar ook de infrast ructuur (wegen, fiets- en voetpaden en toegang) moet aangepast worden aan de nieuwe situatie. Want in van de 1200 leerlingen van nu zullen over ruim een jaar dagelijks 2500 leerlingen de unilocatie bezoe ken. Het programma praalcafé van Omroep Venray, dat live werd uit gezonden vanuit theatercafé de Artiest, had zondagochtend daarom BH verkeerswethouder Jan Driessen en Loek de Veen van de directie van jhet Raayland College uitgenodigd. jDe Veen benadrukte dat het nieuwe Raayland College zeker geen leerfa briek wordt van 2500 leerlingen. 'Want de school wordt opgesplitst jndrie aparte scholen. Er komt een juniorcollege voor de brugklas en de Iweede klassen, een afdeling voor de derde tot en met de zesde klassen jen een afdeling voor het VMBO. Deze drie scholen krijgen ieder een eigen ingang, een aparte directeur en een eigen aula en kantine", ver zekerde Loek de Veen. De nieuwe leerlingen kunnen niet dlemaal tegelijk vanaf het volgende ichooljaar hun intrek nemen in de 'nilocatie aan de Zuidsingel. Want jhet 'oude' Raayland College locatie zuid, het voormalige Boschveld College, is inmiddels dertig jaar oud. Dit schoolgebouw moet eerst, in de tweede helft van 2001grondig gerenoveerd worden. Zo worden bijvoorbeeld tijdens de opknapbeurt de verwarming en de vloerbedek king geheel vervangen. Het Raayland College heeft trou wens een aardige website in beheer (www.raayland.nl) waarop de ver bouwing van dag tot dag te volgen is. Er staan niet alleen foto's en een maquette op maar de bouwwerk zaamheden zijn ook via een web cam te volgen. Dagelijks wordt tus sen 8.00 en 17.00 het plaatje om de halve minuut ververst. Wethouder Jan Driessen van Stedelijk Beheer was in het radio programma om de verkeersmaatre gelen rondom het schoolgebouw toe te lichten. Momenteel wordt op het kruispunt Leunseweg-Zuidsingel een rotonde aangelegd. Daarbij wordt al rekening gehouden met de grote stroom fietsers die straks van uit alle windrichtingen naar de uni locatie gaat. "Op deze rotonde komen bredere fietsstroken. Normaal is de breedte 1,8 meter maar nu wordt het 2.5 meter zodat er drie fietsers naast elkaar over de rotonde kunnen. Er komen overal 'schoolroutes' waarbij de verkeers veiligheid voorop staat", verduide lijkte wethouder Driessen. Zo zullen de 600 leerlingen die dagelijks van uit de noord-oost hoek komen via de Beukenlaan geleid worden. Deze straat wordt daarvoor speciaal inge richt. Bij de kruising met de Leunseweg komt een verhoogd ver- keersremmend plateau waarna de fietsende scholieren via het Franciscanenpark de schoolingang ANieVeis Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl bereiken. De drie nieuwe hoofdin gangen komen allen aan de noord west zijde van het gebouw, dus niet langs de Zuidsingel. Nieuw is ook dat er over de Zuidsingel, ten hoogte van de sport hal en de sportvelden, een voetgan gersbrug naar het Raayland College komt. "Deze brug komt op ons ter rein uit en is daarom alleen bedoeld voor leerlingen en de leraren die aan de overkant hun auto's kunnen par keren. De voetgangersbrug is niet bestemd voor het "publiek en zal daarom na schooltijd worden afge sloten", zei De Veen. Langs "de wegen die over sportpark de Wieën lopen komen afzonderlijke fietspa den. De grootste drukte zal zich ongetwijfeld voordoen bij de Kruissstraat en het Groenwoltsepad waar alle leerlingen als in een trech ter naar de schoolingangen geleid worden. "We zijn nog aan het puz zelen met de omwonenden hoe we dit probleem gaan aanpakken. Maar voorop staat dat het woongenot van de buurtbewoners er niet op achter uit mag gaan", stelde wethouder Driessen. Op de Henseniusstraat. Kruisstraat en het Groenwoltsepad zullen gescheiden stroken voor fiet sers en voetgangers aangelegd wor den. Stichting Zorgcircuits jubileert en viert feest. Stichting Zorgcircuits in Venlo is de over koepelende organisatie van de Riagg Noord-Limburg en de Mutsaersstichting. In september viert de stichting op grote schaal feest vanwege jubilea bij diverse instellingen die onder de stichting vallen. Zo bestaat het medisch kinderdagverblijf De Kleuterhof in Venray 25 jaar. Op 9 september zet het Dagactiviteitencentrum aan de Bevrijdingsweg in Venray de deu ren open van 10.00 tot 13.00 uur. De Kleuterhof in Venray, gelegen aan de Whistlerstraat, begint een half uurtje later en houdt open huis geïsoleerd alumin ium en kunststof Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571481 van 10.30 tot 13.00 uur. Iedereen is van harte welkom om eens een kijk je te komen nemen. De medewer kers van De Kleuterhof en het DAC vertellen de bezoekers graag over hun werkzaamheden en daarbij zijn er verschillende activiteiten opge zet. INSTELLINGEN De volgende instellingen, die diverse vormen van jeugdhulpverle ning en geestelijke gezondheidszorg aanbieden, vallen onder de Stichting Zorgcircuits: Riagg Noord- Limburg. inclusief de Dagactiviteitencentra voor (ex)psy- chiatrische patiënten, in Venlo en Venray, herstellingsoord het Mutsaersoord te Venlo, medisch kindertehuis het Agnespaviljoen te Venlo, de medische kinderdagver blijven Kleuterhof te Venlo/Venray en 't Brögske te Wessem, het Boddaertcenirum te Roermond, het Advies en Meldpunt Kindermishandeling te Venlo en de Kinder- en jeugdpsychiatrische kli niek de Drie Vennen te Venlo. Met de Wijnberg, een school voor zéér speciaal onderwijs, bestaat een intensief samenwerkingsverband. Groot feest op basisschool De Hommel in Venray Wat zullen ze op vrijdag 15 en zaterdag 16 september trots zijn. De leerkrachten, medewerkers en de leerlingen en hun ouders van basisschool De Hommel in Venray. Met een feestelijke ope ning wordt dan namelijk het geheel vernieuwde schoolplein in gebruik genomen en tevens het feit gevierd dat de vereniging voor Primair Protestants Christelijk Onderwijs Venray 25 jaar gele den haar intrek nam in het huidi ge gebouw aan de Oostsingel in Venray. "We maken er een gezellig feest van", zegt directeur Jan Brouwer als de twee dagen ter sprake komen. "Want als je ziet wie er allemaal heeft meegewerkt aan de realisatie van het vernieuwde schoolplein dan is een feestelijke opening op z'n plaats. De betrokkenheid om het project succesvol af te sluiten was onder de kinderen en hun ouders heel groot. Het project bevestigt de betrokkenheid die iedereen bij de school heeft. Zo hebben heel veel ouders zich bijvoorbeeld geheel belangeloos ingezet tijdens een klussendag. Fantastisch toch." Een kijkje op het schoolplein levert het directe bewijs dat ze bij De Hommel trots kunnen zijn op de zelfwerk zaamheid van leerkrachten, kinde ren en hun ouders. "We hadden voorheen feitelijk nagenoeg niks op het schoolplein", trekt adjunctdirec teur Johannes Berhitu een vergelijk met hoe het plein er eerst uitzag, "Een zandbak en twee basketbalpa- len. Dat was hel. En kijk nu eens. Dat ziet er toch goed uit." De schoolkinderen kunnen zich voor taan uitleven. Op het plein, dat met behulp van ideeën en ontwerpen van de kinderen is ontwikkeld, bevinden zich een voetbal- en basketbalveld je, een hangplek voor de al iets oudere 'kids', een klim- en klauter- rek, diverse zitjes en een hinkel- baan. De indeling van de verschil lende toestellen is gemaakt door oudleerling Marouane Guachatti van De Hommel die nu student is aan de Kunstacademie Utrecht. Het noodzakelijke likje verf werd aan gebracht door leerlingen van de Limburgse stichting VOS (Vakopleiding Schilderen). Met het hele project is een bedrag gemoeid van zo'n 60.000 gulden, hetgeen voor een groot deel door het school bestuur wordt opgehoest. Daarnaast werd een aardige duit verdiend door zelfwerkzaamheid en acties. Zo leverden het sponsorzwemmen van de groepen 6, 7 en 8, de marathon sponsorloop van de groepen 3, 4 en 5, de open dag/inloopavond, de boe kenmarkt en de Kennedymars Venray (waaraan vijf leerkrachten van het team De Hommel) het mooie bedrag van maar liefst 7563,75 gulden op. Nu alles klaar is, wordt het tijd om feest te vieren. Zo nemen alle kinderen van de groepen 1 tot en met 8 op vrijdag morgen 15 september deel aan een spellencircuit. Tussen de middag, als de kinderen op school overblij ven, wacht hen nog een verrassing. Zaterdag 16 september vindt het officiële gedeelte plaats. Om 10.15 uur wordt het schoolplein officieel geopend en de door een van de kin deren bedachte naam voor het schoolplein onthuld, om 10.30 uur gevolgd door een ballonwedstrijd voor de kinderen. Tussen 10.45 en 12.00 uur kunnen de schoolkinderen zich uitleven tijdens verschillende spelletjes en het op het schoolplein aanwezige springkussen. Het pro gramma, dat ook voor andere direct betrokkenen toegankelijk is, wordt rond 12.00 uur afgesloten. NIEUWE LOKALEN Rond alle festiviteiten in het kader van de opening van het schoolplein, dreigt het 25-jarig jubileum in het huidige gebouw aan de Oostsingel een beetje ondergesneeuwd te raken. Toch staat De Hommel ook bij dit jubileum even stil. De school voor protestants-christelijk onder wijs startte in 1972 haar schoolacti viteiten in de toenmalige noodloka- len aan de Pr. Bernhardstraat. Drie jaar later, op 24 mei 1975, werd het huidige schoolgebouw aan de Oostsingel in gebruik genomen. Sinds jaren vervult De Hommel een regionale functie als het gaat om protestants-christelijk basisonder wijs. Naast kinderen uit de gemeen te Venray komen de leerlingen ook uit bijvoorbeeld Meerlo-Wanssum en Holthees en andere omliggende gemeenten. "We zijn in 1972 gestart met drie groepen en 75 leerlingen, op dit moment krijgen hier 285 leer lingen, verdeeld over 12 groepen, les", zegt Johannes Berhitu. "En de rek is er nog steeds niet uit", vult directeur Brouwer aan. "Nog deze maand wordt begonnen met de bouw van drie nieuwe lokalen. We hopen dat nog dit jaar drie groepen, die nu nog les krijgen op De Foekepot, bij ons kunnen terugke ren. En volgens de prognoses voor de komende 15 jaren zal de school blijven groeien." Aan De Hommel geven zeventien leerkrachten les, daarnaast wordt het onderwijzend personeel gesteund door een admi nistratief medewerkster en een con ciërge. Brouwer: "Een team dat zich perfect aanvoelt en tot volle tevre denheid van iedereen functioneert." WINNAAR GEFELICITEERD! Volgende trekking 19 september De heer Breukers is de opvolger van de beer Van de Putten in de regionale commissie zelfstandigen Venray. Van de Putten had te ken nen gegeven vanwege zijn drukke werkzaamheden als registeraccoun tant/kantoordirecteur zijn werkzaamheden bij de commissie te willen beëindigen. De regionale commissie zelfstandigen werkt ten behoeve van een negen taf gemeenten. Naa.->t Venray zijn bij deve commi.vsic aangegoten Hom, Sevenum, Grubbenvorst. Broekhuizen, Meerlo-Wanssum, Arcen en Velden, Bergen en Gennep. De commissie heft tot taak het adviseren van diverse-colleges van B en W ten aanzien van de financiële hulpverlening aan zelfstandigen ondernemers op grond van het besluit bijstandverlening :ze:lis(a!tdigeu {bbzs en de.yvetinkihheivivvidi^rii-n.ny mdc) olijf avb - oa.>A hu tv /dDtmidigéb U'o.oo, v.;v,:; a -v ct.;. V^emecnte Venray is voorzitter van de commissie. Kersten Wanssum is een van 's werelds grootste profiel- en plaatwalsondernemingen, met vestigingen in Nederland (Kersten Wanssum), Duitsland (Kersten-Spath Biegetechnik) en Polen (Kersten Polska) De Kersten Groep telt 150 medewerkers. KERSTEN WA Ter versterking van ons team is er plaats voor: EEN ADMINISTRATIEF MEDEWERKER M/V Die binnen Kersten Wanssum een veelzijdig takenpakket krijgt en ondersteuning zal bieden aan zowel de afdeling administratie als de afde ling verkoop/calculatie. Hebt u een opleiding op minimaal MEAO-niveau en bent u enthousiast, dan wacht u bij Kersten Wanssum wellicht een mooie carrière. Denkt u... De geschikte man of vrouw te zijn voor de beschreven functie, schrijf dan een sollicitatiebrief naar Kersten Wanssum BV, t.a.v. directeur ing. G. Michels. Het adres is: postbus 1602, 5860 AA WANSSUM. Voor meer informatie over de functie kunt u terecht bij P. Puyn (afdelings hoofd administratie). Telefoon: (0478) 537 11 I of privé (077) 3988369. De nieuwe collega kan rekenen op een fijne werkkring en -sfeer, een persoonlijke benadering met vakbekwame ondersteuning en een uitstekend salaris met prima arbeidsvoorwaarden. KERSTEN WANSSUM BV PROFIEL- (fi PLAATWALSWERK, APPARATENBOUW Piet van Elsstraat 7, Wanssum, telefoon (0478) 537 111 Internet: www.kersten.nl (onder constructie)

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13