De Laterije tijdelijk naar paviljoen Bernard, afbouw St. Anna in volle gang Overgangsconsulente voor vrouwen in de overgang Leren omgaan met depressie Regiokalender Jera '70 Ysselsteyn Cursus 4 Goed gewicht in zicht' Informatie avond 'Onderling Sterk' Onder invloed Collecte Prinses Beatrix Fonds Peelwerkers naar de Scherliet Orgelconcert Jongeren infotheek Omroep Venray peel en maas donderdag 7 september 2000 - Pagina 11 Stichting Stadspark Venray (28) Zoals de zomer nu snel ten einde loopt, zo nadert met rasse schreden ook het einde van de psychiatrische inrichting Sint £nna. De afbouw van deze eens zo grote instelling is in volle gang en laat overal zijn sporen na. Grote delen van het terrein, met name op het achterste terreingedeelte, liggen er stil en verlaten bij en de natuur kan hier ongestoord zijn Sng gaan. De tuinderij, vroeger terlijk en figuurlijk een bloei end bedrijf, wacht gelaten op de dingen die komen gaan. Het aan tal bewoners is fors gedaald en diverse gebouwen staan leeg of hebben tijdelijk een andere bestemming gekregen. De keuken is al meer dan een jaar gesloten en binnenkort zullen ook het restau rant en de schouwburg voorgoed bun deuren sluiten. GEZINSVERVANGEND TEHUIS DE LATERIJE TIJDELIJK NAAR PAVILJOEN BERNARD Een van de leegstaande gebouwen op het Sint Annaterrein is paviljoen Bernard waar vroeger 72 patiënten waren gehuisvest. De laatste jaren was dit aantal teruggebracht lot 48 en vrij onlangs hebben de laatste bewoners dit grote monumentale pand verlaten en zijn verhuisd naar Sint Servatius. Paviljoen Bernard is een van de grootste gebouwen van Sint Anna en telt vier verdiepingen, de kelders niet meegerekend. De bruto vloeroppervlakte bedraagt een kleine 2900 m_. De plannenmakers willen het gebouw handhaven en verbouwen tot appartementen. Het Vincent van Gogh Instituut is momenteel in onderhandeling met Stichting De Wendel die de accom modatie willen huren als tijdelijk onderkomen voor het gezinsvervan gend tehuis De Laterije. Men ver wacht hier binnenkort overeenstem ming over te bereiken. De verhuizing vindt plaats tegen het einde van het jaar. Het bestaande gebouw van De Laterije aan de Heuvelstraat zal worden gesloopt om plaats te maken voor de nieuw- bouwplannen op het Sint Jozefterrein. APPARTEMENTENCOMPLEX Het stedenbouwkundig plan voor ;J De tuinderij van St Anna, bezien vanaf het Berkenlaantje. Dit is een van de toekomstige bouwlocaties. Sint Anna voorziet in de handha ving van een groot aantal van de bestaande gebouwen, maar ook de bouw van nieuwe woningen, zowel ééngezinswoningen als appartemen ten. Zo zal er een groot apparte mentsgebouw verrijzen ter plaatse van de huidige tuinderij op het ach terterrein. In het planconcept wordt dit ensemble als volgt omschreven: "Dit ensemble is in architectoni sche zin te typeren als sculpturaal object op de rand van een akker en een dicht bos. Het gebouw bevat 28 appartementen in 3 bouwlagen met 56 parkeerplaatsen in een parkeer kelder onder het volume. De archi tectuur kenmerkt zich door een bij zonder materiaalgebruik, waarin de maatvoering in horizontale lagen van belang is. Daarnaast zijn er diverse holle ruimten in het volume geperforeerd in zowel horizontale als verticale zin die voor lichttoetre- Paviljoen St. Bernardus, waar tij delijk het gezinsvervangend tehuis De Laterije wordt ondergebracht. ding etc. zorgen. De opbouw van het bouwblok moet een veelzijdig heid van woningtypen garanderen. Dat belooft dus wat, een apparte mentsgebouw als "sculpturaal object op de rand van een akker". De belangstelling voor een woning in dit bijzondere complex zal onge twijfeld groot zijn. Stichting Stadspark krijgt regelmatig verzoe ken binnen om informatie over het toekomstige wonen in dit mooie stadspark en voor zover wij over informatie beschikken, zullen we graag aan zo'n verzoek voldoen. De Stichting is echter geen bemiddelaar in deze. In haar doelstelling richt Stichting Stadspark Venray zich op het behoud van het cultuurhistorisch en monumentaal karakter van het Annaterrein en de realisering van de een openbaar en voor iedereen toe gankelijk park. Voor informatie kunt u zich wenden tot het secretari aat van de Stichting: Engelenstraat 8, 5801 RT Venray, telefoon 581191, e-mail: tw.els@wxs.nl De vakanties zijn weer voorbij, in hier en daar zal er wel een ilootje extra aan zijn blijven zitten! 'ervelend. maar het Groene Kruis loord-Limburg heeft hiervoor iets c bieden: de cursus 'Goed gewicht inzicht'. In de week van 2 oktober is. start het Groene Kruis weer met leze cursus op verschillende plaat- en in Noord-Limburg. In deze cursus, bestaande uit zes lijeenkomsten onder leiding van en diëtist, leert men de eigen eetge woonten kennen en ook hoe deze :ijn aan te passen en te beheersen, ijdens de cursus wordt gebruik emaakt van de zelfcontrole-metho- e. Er wordt veel aandacht besteed aan productinformatie om zo tot een verantwoorde keuze te komen uit iel grote aanbod van levensmidde len. Daarnaast wordt er in één bij lenkomst onder deskundige leiding idvies gegeven over houding en leweging. Het minimum aantal deelnemers tedraagt tien. De kosten voor de zes bijeenkom sten, inclusief materiaal, bedragen '85,- (voor mensen die lid zijn van iet Groene Kruis ƒ60,-). Voor inlichtingen en aanmeldin- en kunt u contact opnemen met lureau Klantenservice van het iroene Kruis tijdens kantooruren, tel. 077-3209595. Op vrijdag 15 september organi seert 'Onderling Sterk' een informa tieavond. Deze wordt gehouden in café-zaal Thielen, Kennedyplein te Venray, aanvang 20.00 uur. De bij eenkomst is bedoeld voor mensen met een verstandelijke handicap en j andere belangstellenden, zoals hun ouders en begeleiders. Leden van de Noord-Limburgse afdeling van 'Onderling Sterk' zullen vertellen Wat de vereniging wil en wat ze doet. Na de pauze is er gelegenheid om met elkaar van gedachten te wis selen over belangrijke kwesties die z'ch nu in het leven van mensen met oen verstandelijke handicap kunnen voordoen. 'Onderling Sterk', afdeling *joord-Limburg is in mei 1999 offi cieel opgericht. Dit gebeurde na een 'oorbereidingsperiode van twee jaar. De leden willen opkomen voor oe belangen van mensen met een verstandelijke handicap. Zeker nu 'tel mensen in kleine groepen gaan wonen is de kans groot dat ze tegen iroblemen aanlopen. Misschien kan Onderling Sterk' hen daarbij een tandje helpen. Om eer bekendheid te geven 'an 'Onderling Sterk' wordt deze nlormatieavond gehouden, 'ovendien kan de vereniging ook °g nieuwe leden gebruiken. Het bestuur hoopt dat veel belang- I" tellenden de weg naar zaal Thielen Weten te vinden. Vanaf 1 september 2000 opent mevrouw J.A. Sharpe-Swart haar deuren als Overgangsconsulente in Venray. In Nederland zijn momenteel alleen al meer dan 1 miljoen vrou wen in de overgang. Uit onderzoek is gebleken dat ongeveer 80% van deze vrouwen last heeft van over gangsklachten. Dit betekent dat maar liefst 800.000 vrouwen over gangsklachten hebben. Van deze vrouwen zegt 33% de klachten als ernstig te ervaren, zelfs zodanig dat ze er echt ziek van zijn. Veel van de overgangsklachten zijn onnodig of hoeven veel minder ernstig te zijn. Vanuit zowel de reguliere- als alternatieve gezond heidszorg zijn er vele behandelings mogelijkheden. Naast de klachten blijkt dat deze vrouwen een grote behoefte hebben aan informatie en begeleiding. Problemen in het gezin of op het werk, door de klachten, komen maar al te vaak voor. Helaas is er in hel huidige zorgsysteem vaak niet voldoende tijd om hen goed te informeren en te begeleiden. Mevrouw J.A. Sharpe-Swart is gediplomeerd verpleegkundige en heeft vervolgens haar specialisti sche opleiding tot Overgangsconsulente gevolgd bij Care for Women. Care for Women is een organisatie die gespeciali seerd is op gebied van de gezond heid van vrouwen in de overgang. Mevrouw J.A. Sharpe-Swart heeft in haar functie als Overgangsconsulente een eigen praktijk. Vrouwen kunnen zelf met haar een afspraak maken. Tijdens het consult bekijkt zij welke klach ten daadwerkelijk afkomstig zijn van de overgang. Zij geeft uitleg wat er gebeurt tijdens de overgang, wat men kan verwachten, hoelang deze periode gemiddeld duurt etc. Vragen over borstkanker, botontkal- king en hart- en vaatziekten kunnen ook beantwoord worden, daarnaast geeft zij handige tips mee, op het gebied van voeding, kleding etc., waardoor de vrouw zelf maatrege len kan nemen om minder last van Een 23-jarige automobilist uit Venray negeerde in de nacht van zaterdag op zondag een wegafzet- ting op de kruising van de Leunseweg en de Zuidsingel en reed zich prompt vast in een kuil van de wegwerkzaamheden ter plaatse. Hij waarschuwde de politie die ter plaatse merkte dat de man gedron ken had. Na een ademanalyse in het bureau kreeg hij een rijverbod voor 9 uur, is zijn rijbewijs ingevorderd en proces-verbaal opgemaakt. De auto is door een takelbedrijf weer uit de kuil gehaald. Voor ouderen die last hebben van somberheid of depressieve gevoe lens organiseert de Riagg Noord- Limburg in samenwerking met het Groene Kruis ene cursus. In de cur sus gaat u praktisch aan de slag om uw stemming te verbeteren. U krijgt handvatten aangereikt die u helpen om uw klachten te overwinnen. Gewone somberheid of depres sie Iedereen voelt zich wel een som ber of verdrietig. Bijvoorbeeld als er iets onplezierigs gebeurt is zoals ene ruzie, ziekte of andere tegenslagen. Meestal verdwijnen de gevoelens na een aantal uren of dagen vanzelf. Soms echter houdt de sombere stemming langer aan, is hardnekki ger of komt herhaaldelijk terug. In dat geval kan er sprake zijn van een depressie. U voelt zich tijdens een langere periode mat en somber en beleeft steeds minder plezier aan de dagelijkse dingen. Daarnaast kun nen er ook andere klachten spelen, zoals slaap- en eetproblemen, moe heid of schuldgevoelens. Depressie bij ouderen Depressieve klachten komen op alle leeftijden voor. Bij ouderen hebben de depressieve klachten vaak te maken met ingrijpende ver anderingen in hun leven, zoals het wegvallen van mensen in de omge ving, achteruitgang van de gezond heid of verandering van woonomge ving. Uit onderzoek is gebleken dat ruim 15% van de ouderen kampt met depressieve klachten, die hen hinderen in het dagelijks leven. Daarom wordt er al sinds meerde re jaren een cursus aangeboden voor ouderen met depressieve klachten. Ouderen, die aan eerdere cursussen hebben deelgenomen, geven aan minder last te hebben van depressie ve klachten. Ze geven tevens aan dat de cursus hen in staat stelt om beter om te gaan met depressieve gevoe lens. Voorafgaande aan de cursus vindt een kennismakingsgesprek plaats met de cursusbegeleiders. In het gesprek krijgt u uitleg over de cur sus en wordt samen met u bekeken of de cursus aansluit bij uw ver wachtingen en behoeften. U kunt zich dan een beeld maken van de cursus en bepalen of u wilt deelne men. Om aan de cursus deel te kun nen nemen hoeft u geen cliënt van de Riagg te zijn of te worden. Bij voldoende aanmelding gaat de cur sus in oktober van start. Voor deel name aan de cursus vragen wij een bijdrage van ƒ100,-; leden van het Groene Kruis ontvangen een kor ting. De bijeenkomsten zullen plaats vinden in het Groene Kruis gebouw in Venlo. Voor meer informatie of aanmel ding kunt u bellen met mw. M. Lousee of dhr, H. Meesters, beiden werkzaam bij de Riagg Noord- Limburg, tel. 077-3550222. klachten te hebben. Naast Hormoontherapie is zij opgeleid om te werken met de mogelijkheden vanuit de alternatie ve geneeskunde. Te denken valt aan Homeopathie, Fytotherapie, Voedingssuplementen, Bloesemtherapie van Dr. Bach, etc. De overgang is echter niet alleen een lichamelijk proces. Naast de behoeft aan informatie en een ade quate behandeling blijkt dat er een enorme behoefte bestaat aan onder steuning en erkenning van het pro bleem. De Overgangsconsulente biedt op veel gebieden hulp en ver wijst indien nodig door naar de juis te hulpverleners of instanties. Zij geeft aan vrouwen de gelegenheid om zo plezierig mogelijk de over gang door te komen. Voor meer informatie kunnen vrouwen bellen naar: 06-53760218. PEEL EN MAAS on line www.vaiMlenmunckhof.nl/ Bezoek ook eens onze on-line winkel niet duizen den kantoorartikelen Van 10 t/m 16 september 2000 collecteert het Prinses Beatrix Fonds. Het Prinses Beatrix Fonds is het Nationaal Fonds ter bestrijding van spierziekten, polio, ziekte van Parkinson, ziekte van Huntington, multiple sclerose en spasticiteit. Het Prinses Beatrix Fonds zet zich al sinds 1956 op vele manieren in voor mensen die aan deze ziekten lijden. Er wordt veel geld besteed aan wetenschappelijk onderzoek. Middels financiële ondersteuning aan diverse patiëntenbelangenver enigingen worden de betrokkenen geïnformeerd. De kwaliteit van leven van de patiënten krijgt veel aandacht middels o.a. individuele hulp en het aanbod van de 13 aange paste vakantiehuizen van het Fonds. Het werk van het Prinses Beatrix Fonds moet worden uitgebreid. Dit kan mede door ons te steunen tij dens de collecte. Geen collectant aan de deur gehad? Stort dan op giro 969 t.n.v. het Prinses Beatrix Fonds. Uw gift wordt bijzonder op prijs gesteld. Het Prinses Beatrix Fonds is houdster van het keurmerk voor Goede Doelen van het Centraal Bureau Fondsenwerving. Voor nadere informatie: Prinses Beatrix Fonds gemeente Venray, Lies v. Bavel-v. Nieuwenhoven, Albionstraat 9, 5809 AB Leunen, tel. 582193. Peel en Maas» is een blad dat zich richt op Venray en directe omge ving, We willen onze lezers echter ook 4e activiteiten die elders ia m regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Reglokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Vrijdag 8 september: In de Gallery m Panumivn lv- mi mcuvu: cq,< - met wor ken van Lei Hannen, Frans van Straaten. Petra Verhees, Machiel Hopman en Anna Duijf. Het openingsweekend-is tot en roet maandag 11 september. Vrijdag 8 tot en met zondag 10 september: Regio Zuid van de DRW Cjlttb Nederland organiseert dit weekeinde een nationaal kampecrweekend en toerrit voor oldtimer DKW-auto's, motoren en bromfietsen. De manifestatie vindt plaats op boerderij/camping Leudalhoeve in Roggel. Zaterdag 9 september: in museum De Wjeger in Deurne zijn tot en met 3 december.werken te zien van Fry Baisse èn Anton Luigerink. De expositie heeft ais thema 'Natuur m een open boek Zaterdag 9 en zondag 10 september: Ook Helenaveen doet mee aan de landelijke Open Monumentendagen 2000. Het thema is dit jaar Nederland Waterstaat, Op verschillende loca tes worden exposities georganiseerd bestaande uit foto's, dia's en kaarten van natuurgebied De Peel en de cultuurhistorie van Helenaveen. Zondag 10 september: Atletiek Vereniging Lopers groep Deurne. organiseert een halve mara thon en een businessrun. Bedrijven die mee willen doen. kunnen bellen met. (0493)316037. Zondag I0 september: - Lokale omroep Retndonk in Horst houdt van iö.üü tot 18.00 uur een open dag. De studiodeuren van de omroep aan de Bemmelsiraar 2b staan die dag open om iedereen de gelegenheid te geven een kijkje te nemen bij de omroep. - Zoodag 10 september: In nationaal park De Maasduinén vindt een Quin-wandeiing phtats; De stort is om 14.00 uur op do parkeerplaats voor het Quin in Afferden.3 Zondag 10 september: In Deurne wordt voor de 15e keet de ABAB Halve Marathon Deurne door AV-LGD georganiseerd. Naast tie verschillende lopen k er ook een Inhhe/Skatetocht. Het programma start om 12:00 uur. Zaterdag 16 en zondag 17 september: In Milsbeck vindt dc tweedaagse expositie Keramiste» plaats. Meer dan honderd professionele keramisten uit een tiental landen van Europa en daarbuiten stellen twee dagen lang tijdens deze openlucbtmainfesfarie hun werk tentoon. 3 Zondag 17 september: In Öss gaal voor de vijftiende keer de Viesmonn triathlon van start. Voor meer informatie/aanmelding kunt u bellen met P. Wijffel aars; telefoon (0412)632083. Zondag 17 september: Music Avon start her mouwe seizoen-met een bederemecita! door het echtpaar Ardts-Rijs. Zij zingen onder begeleiding van Bberhard Renmnann (vleugefj werken wm Brahms Vatwhan Williams en De Fa Ha, Hw in Gaierie Pictura in Ayen begint om 12.30 uur. Dinsdag 19, woensdag 20 én donderdag 21 september: Afgelopen jaar beleefde het unieke bfoementheater van de Florale Vormgevers m Horst baareerste seizoen. Dinsdag 19 september1 begint het meuwe scj/oen oei dc vooi uollmg La vic en Ros» lui wh wiVm dr ïoos in haai" totaliteit. De voor wel li ngon zijiwt-lkciiuorn i9.3CHiü.riT3).éat;d Floral is gelegen aan dc I.oevestraaf m Horst. Tot 1 oktober: 'Et; zit muziek in Horst aan dc MaasD Een tentoonstelling over do ama teur-blaasmuziek in Horst aart de Maas. de expositie duurtnog tol l okfOy bétWmf óeopendk dinsdag-, donderdag- en zondagmiddag :van: 14.(X> tof 17.00 uur. Zondag 8 oktober: Bridgeclub Horst organiseert een chmnpignondrtvc in Dc Riet in Horst. Voor meer informatie/aanmelding: telefoon (077)3521592 of (077)3518528. Tot 22 oktober: In de Oudheidkamer ;n Himv is üe tentoonstelling *8c9d met schilderijen van Annie Truijen-Lucassen en bronzen en keramiefcen beelden, van Annet Josten. - ---wwu J Op zaterdag 9 september staan er maar liefst vier bands in Jera'70 te Ysselsteyn. Als eerste zal aantreden de uit vier meiden bestaande forma tie Firerock uit Nijmegen. Deze meiden van 15/16 jaar spelen lekker populaire rockcovers. Ze hebben er ontzettend zin in om in de Jera'70 te spelen dus stel ze niet teleur en kom P tijd? Hierna komt een soort attractie uit Brabant, want wat die jongens alle maal uit hun instrumenten toveren, dat is niet te beschrijven gewoon. We hebben het hier over Apesjit! Vervolgens komt Fan op het podi- Werkgroep Behoud de Peel Deze keer gaan de vrijwillige natuurbeheerders van Behoud de Peel naar een minder bekend Limburgs stukje Peel. De Scherliet, met enige moeite te vinden op een wat afgelegen plek aan de Helenavaart, ziet er uit als gewoon maar een charmant stukje bronsgroen eikenhout, maar dat is maar schijn. Het gaat om een echt stukje Peel, dat door zijn bijzondere ligging aan de rand van het vroegere hoogveengebied van bijzonder plantkundig belang is. Het is de bedoeling om een klein voedselarm open terreintje in dat gebied voor dichtgroeien te behoeden. We gaan daarom met spanzaagjes jonge bomen verwijderen. Vertrek: a.s. Zaterdag 9 septem ber 2000 om 09.00 uur bij de kerk van Helenaveen. laarzen meene men. Aanmelden op tel. nr. 0492- 515683 of 0493-319610. urn staan. Deze drie jongens stonden reeds op Jera Open Air 1999. Het is de organisators toen zo goed beval len, dat er toen al werd gesproken dat ze een keer terug mochten komen. Dit is komende zaterdag. Fan speelt 100% punkrock in de stijl van de Travoltas en The Undeclinable Ambuscade. Ze speel den ook al in de voorprogramma's van deze bands en ook nog De Heideroosjes, Osdorp Posse en Anouk. Niet missen dus dit optre den! De laatste formatie en tevens top attractie van deze avond is I Against 1 (foto), deze band heeft zijn naam reeds gevestigd in de punkwereld. Ze stonden al op diverse festivals in binnen en buitenland, zoals op Lowlands en Noorderslag. Ze heb ben reeds twee albums gefabriceerd. Dit kwaliteitsoptreden mag je niet missen! De Jera'70 pakt weer eens lekker uit, dus zorg dat je het niet mist en kom op zaterdag 9 september. De zaal is open om 19.00 uur en de entree bedraagt ƒ15,- (enkele pos ters staat dit verkeerd helaas). De toegang is zoals altijd vanaf 14 jaar en ouder. De Jera'70, Peter Janssenweg 12 te Ysselsteyn, tel. 0478-541613. Er is geen voorverkoop en er kan ook niet gereserveerd worden. Popagenda: 27 okt.: Pater Moeskroen (30 jaar Jera'70). 28 okt.: Programma afgezegd, wordt nog vervangen (30 jaar Jera'70). 4 nov.: Kill Clanwrench (USA) Flying Embryo's. 18 nov.: Firma Hopeloos. 2 dec.: Blind Trash Green Lizard. De zaal is open om 20.00 uur en de entree bedraagt ƒ15,- in de voorver koop en ƒ17,50 aan de kassa. Voorverkoopadressen zijn Mikroshop in Horst, Jera '70, Peter Janssenweg 12 te Ysselsteyn. Je kunt kaarten reserveren op tel. 0478-541613 of via Jera_70@hot mail. com. Op zondag 17 september zal er weer een orgelconcert gegeven wor den in de Grote Kerk te Venray. In het kader van het Bachjaar (Bach is die jaar 250 jaar geleden gestorven) zal dat concert voor een groot gedeelte bestaan uit werken van Joh. Seb. Bach. Het concert zal worden verzorgd door de bekende Brabantse organist Geert Verhallen. Als de menstruatie niet komt en er heeft geslachtsgemeenschap plaats gevonden, dan bestaat de kans dat er een zwangerschap is ontstaan. Of je zwanger bent of niet kun je vaststel len met een zwangerschapstest. Zo'n test kan je al (laten) doen als je een paar dagen overtijd bent, je kunt deze kopen bij de drogist of apo theek. Als de zwangerschap niet gewenst is er de mogelijkheid om een abor tus te laten verrichten. Er zijn twee mogelijkheden: overtijdsbehande ling. Dit kan wanneer je niet langer dan 16 dagen overtijd bent. Je hebt hiervoor geen verwijsbrief nodig van een arts; abortus. Dit kan als je langer dan 16 dagen overtijd bent. Je hebt dan wel een verwijsbrief van een arts nodig. Wil je een abortus dan moetje er rekening mee houden dat de wet in Nederland op dit moment een ver plichte bedenktijd stelt van 5 dagen. Bij een huisarts of arts van de Rutgerstichting kan je een verwijs brief voor een abortus krijgen, nadat de arts met haar ook nog de andere mogelijkheden behalve abortus heeft besproken. Dan krijg je 5 dagen de tijd om na te denken of je wel of niet die abortus wil. Pas op de zesde dag na het eerste bezoek aan de arts kan de abortus uitge voerd worden. De abortus vindt plaats in een zie kenhuis of in een speciale abortus kliniek. In beide gevallen worden de kosten vergoed via de algemene wet bijzondere ziektenkosten (awbz). Abortus is in Nederland mogelijk tot de 24e week van de zwanger schap (gerekend vanaf de eerste dag van de laatste menstruatie, ofwel 20 weken over tijd). Wil je meer weten, loop dan gerust een keer bij de jon geren infotheek binnen. Wat moet je allemaal weten over condooms? Condooms worden luchtdicht ver pakt. Op de verpakking hoort een uiterste verkoopdatum te staan. Tijdig het condoom omdoen, dus niet eerst even de penis in de vagina en vlak voor de zaadlozing pas een condoom omdoen. Ook in het voor- vocht (vocht dat uit de penis komt voor de eigenlijke zaadlozing), zit ten zaadcellen. Het condoom op de juiste wijze omdoen. Dus niet bin nenste buiten afrollen of het con doom onvolledig afrollen. Na de zaadlozing op tijd en op de juiste wijze de penis terug trekken. Bij elke volgende gemeenschap een nieuw condoom gebruiken. Er bestaan van allerlei soorten condooms zoals; met of zonder glij middel, met of zonder zaadreser voir, dikke of dunne condooms, met of zonder smaakje en extra sterke condooms voor anaal contact. Verder zijn er ook nog de zoge naamde fun condooms (met smaak je en in vele felle kleuren en vor men). Deze zijn hartstikke leuk of grappig om te zien(of te proeven), maar niet allemaal even betrouw baar. Informeer bij dit soort altijd of ze wel echt betrouwbaar zijn. Heb je nog vragen over het con doom of het gebruik hiervan, kom dan naar de jongeren infotheek Als je tussen de 12 en 25 jaar bent kan je daar ook je condooms kopen ,ook hebben ze daar Gay condooms. Dus aarzel niet en loop gerust een keer bij hun binnen. Jongeren infotheek. Schoolstraat 16, 5801 BP Venray. Openingstijden: Maandag t/m don derdag van 14.00 tot 17.00 uur, vrij dag van 14.00 tot 21.00 uur. Internetadres Omroep Venray Omroep Venray is niet alleen op de radio te horen maar ook te zien op het intenet. Ons homepage is te vinden op: www.lokaal.net/omroep. venray Óns e-mail adres is: loven- ray@home.nl 'n Wandeling dur 't Rooise Land We gaan weer terug naar Ysselsteyn want Jan Michels weet nog veel meer over het Rouwkuilengebied te vertellen. Als we door het bosgebied lopen vertelt hij over de roofvogels die er voor komen, over de kraaiachtigen zoals de kraai zelf, de kauw en de roek. we zien vlier met rode bessen, meten de diepte van een .spechtengat in een Amerikaanse eik en zien nog veel meer interessante dingen waar Jan ons op wijst. In 't Venrods ketierke wordt u weer een voorproefje gegeven van wat de Venrodsen Aovend van Veldeke Venray zoal te bieden heeft, 'n Wandeling dur 't Rooise Land wordt uitgezonden op donder dag van 18.00 tot 19.00 uur, maan dag tussen 18.00 en 19.00 uur wordt het programma herhaald.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11