Week van het Platteland: Uitnodiging Grandioos feest in Ysselsteyn "Een levensgezel die veel geduld, energie en geld kost" Computers naar basisscholen Rabobank BEZORGEN? Danscentrum Janssen wil uitbreiden Start cursus Taoist Tai Chi peel en maas donderdag 31 augustus 2000 - Pagina 9 De Rabobank is een coöperatieve bank die opkomt voor de belangen van haar leden. Via het Bestuur en de Algemene Verga dering oefenen de leden invloed uit op het beleid van hun plaatselijke bank. De Rabobank kiest bewust positie als een dienstverlener die nauw betrokken is bij de lokale gemeenschap waarvan de leden deel uitmaken. Venray-Oostrum Uitnodiging Algemene Vergadering van Rabobank Venray-Oostrum De Rabobanken Zevenrode en Venray-Oostrum hebben op 6 januari 2000 de intentie uitgesproken om te fuseren. Dat is voor beide banken een belangrijk en ingrijpend besluit. Tijdens de jaar lijkse Algemene Vergadering van Rabobank Venray-Oostrum op dinsdag 19 september zal het voorstel tot fusie worden besproken. Die bijeenkomst begint om 19.30 uur en vindtplaats in Hotel Aste- ria, Maasheseweg 80a in Venray. Verkorte agenda: Opening Notulen vorige vergadering Jaarrekening 1999 en decharge Benoeming leden Bestuur en Raad van Toezicht Voorstel tot fusie met de Coöperatieve Rabobank Zevenrode U.A. gevestigd te Leunen, gemeente Venray en in verband daarmede: a. ontbinding van de coöperatie; b. overdracht van alle activa en passiva; c. afwikkeling. Lezing door Roel Van de Wiele: 'Zijn er meer dan 24 uur in een dag?' De volledige agenda, de notulen van de vorige algemene vergadering, de jaarrekening 1999 en de overige stukken liggen vanaf vandaag voor leden ter inzage in ons kantoor aan het Schouwburgplein 13 in Venray. Het Bestuur Coöperatieve Rabobank Venray-Oostrum U.A. namelijk Harrie en Jacqueline (Zus). Al snel staken ook zij de handen uit de mouwen in de bakkerij en de winkel. Een rooskleurige toekomst gloorde, maar op 13 oktober 1944 kwamen vader Pierre en zoon Harrie in de buurt van smederij Keijsers door granaatvuur om het leven. Moeder en dochter Jacqueline ondervonden in die don kere dagen veel steun van pater Lommen, die bij hen was komen wonen toen hij in de laatste oorlogs dagen niet meer naar Deurne kon reizen. Inmiddels had Jan Bos uit Westerbeek, zoon uit een boerenge zin, een oogje laten vallen op Jacqueline. Jan was van beroep bak ker en had kennis opgedaan in bak kerijen in Oploo, Boekel en Volkel. Op 12 september 1951 trouwde Jan met Jacqueline. Jan zette de traditie van het bezorgen van de bakkerij en kruidenierswaren aan de klanten voort. Weliswaar niet meer met paard en wagen, maar met de bestel auto. De winkel werd in hoofdzaak gerund door moeder Janssen en Jacqueline. AFZONDERLIJKE BEDRIJVEN De bezorging van brood en krui denierswaren werd in de loop der jaren een steeds grotere kostenpost, waardoor Jan en Jacqueline in 1975 besloten over te gaan tot het 'zelfbe dieningssysteem', onder de naam Firma Bos-Janssen. een naam die na de verbouwing in 1975 werd gewij zigd in Bos Supermarkt. Omdat de bakkerij broodnodig was voor de uitbouw van de keuken van het res taurant werd in 1970 besloten om met het bakken van brood te stop pen. Van de zeven kinderen van het echtpaar Bos-Janssen nam dochter Jo, die inmiddels getrouwd was met Harrie Seuren, in 1975 de super- Snel Betrouwbaar jj^OJ^ERI J REINIGING VAN: kleding (vloer-)kleden dekens dekbedden (vitrage-) gordijnen trouwjaponnen etc. KLEDINGREPARATIES FOURNITUREN WSbmH Julianasingel 3 5802 AS Venray Tel. 0478-557200 Bfelyafl 1 Venray: Land- en tuinbouw digitaal Kalfjes voeren? Boeren landpaden ontdekken? Proeven van streekeigen producten? Dit en n0g veel meer kunnen burgers beleven tijdens de Week van het platteland van vrijdag 15 tot en met zondag 24 september. Boeren en tuinders organiseren als 'Ondernemers van Nature' deze nationale week landelijke, regionale en plaatselijke activiteiten die de aandacht vestigen op het leven, wer ken en recreëren op het platteland. 'Ondernemers van Nature' hebben duurzaam ondernemen en een open dialoog met de samenleving hoog in bet vaandel. Duurzame land- en tuinbouw wil zeggen dat boeren en tuinders zo goed mogelijk zorgen voor natuur, milieu en het welzijn van hun dieren. DIGITAAL De afdeling Venray organiseert op koopzondag 17 september een spraakmakenden land- en tuinbouw- quiz. In het centrum van Venray wordt een tent opgesteld met daarin pc's, tafels en stoelen. Jong en oud kan zijn agrarische kennis testen. Tevens tonen verschillende agrari sche bedrijven in stands wat zij zoal doen op het gebied van agrarische productie en agrotoerisme, onder het motto: proeven, kijken en genie ten. ACTIVITEITENKRANT Op zaterdag 16 september houden ruim twintig zorgboerderijen, waar onder pluimveebedrijf en zorgboer derij Wienes aan de Hagelkruis weg in Horst, in heel Nederland open dag. Dit gebeurt in samenwerking met het Landelijke Steunpunt voor Landbouw en Zorg en in het licht van de campagne 'Wij doen mee' van de Vereniging Gehandicaptenzorg, de Gehandicaptenraad en de Federatie van Ouderenverenigingen. Op de deelnemende bedrijven kan het publiek zien hoe zorg en land- en tuinbouw op het bedrijf gecombi neerd worden en ook geven de hulp- boeren een demonstratie van hun werkzaamheden op de boerderij. De ruim tweehonderd op dialoog gerichte activiteiten variëren van boerenmarkten, countryfairs en open-boerderijdagen tot fiets- en natuurwandeltochten, tentoonstel lingen en proeverijen. Een gratis krant met daarin de complete activi teitenkalender is, zolang de voor raad strekt, verkrijgbaar bij VVV, ANWB, Rabobank en Intratuin en staat ook op internet: www.platte- land. nl Wil jij PEEL EN MAAS of andere bladen zoals E3 JOURNAAL WEEKENDLOOP DE TELEGRAAF Neem dan contact op met Verspreidingsburo "PERIODIEK" Tel. 582877 Noorderhof 6 Venray Het college van B en W van de jemeente Venray gaat, vooruitlo- lend op een herziening van het estemmingsplan, aan het door eanne en Paul Janssen ingedien- e bouwplan voor uitbreiding van lun dansschool aan de badhuisstraat medewerking ver enen. Het bouwplan wijk af van het hui- ige bestemmingsplan Burggraaf, lat tien jaar oud is. De afwijking eft met name de bebouwings- rschriften qua maatvoering. De tie past wel binnen de ter plaat- geldende bestemming 'horeca- loeleinden'. BEHOEFTE In Venray is volgens het college lehoefte aan een volwaardige voor- iening voor het geven van dansles- en. Daarnaast is er behoefte aan ixtra zaalruimte voor feesten en lartijen in verband met de sluiting an zaal In den Engel. De huidige foorziening voldoet niet meer aan Ie bestaande behoefte, inspelend op Ie tendens tot meer variatie, grotere ifmetingen en een betere uitstraling. Er heeft dan ook een afweging laatsgevonden tussen nieuwbouw Iders of uitbreiding op de huidige ocatie. De keuze is daarbij toch evallen op de uitbreidingsvariant imdat het huidige pand onder ande- e direct gelegen is aan de verkeers- ing rond het centrum van Venray m het tevens aan het kruispunt met Ie Stationsweg, een belangrijke nvalsweg naar het centrum, ligt. )ok is in de buurt van het gebouw en groot parkeerterrein. Daarnaast 'lijkt dat de huidge voorziening [een overlast veroorzaakt voor mwonenden. Bij de nieuwbouw- lannen is ingespeeld op de nood- aak om alle mogelijke overlast oveel mogelijk te voorkomen. Ook oldoet de uitbreiding aan de huidi- [e veiligheidsvoorschriften. Binnenkort start de Taoist Tai Chi ociety, afdeling Nederland, istructieavonden voor het beoefe- -n van Tai Chi. Deze traditionele hinese bewegingskunst is bevor- srend voor de gezondheid van haam en geest, nderdag 14 september is er een uctieavond in de gymzaal van Maria basisschool, Watermolenstraat 3 in Oostrum, anvang 20.00 uur. De Taoist Tai Chi set bestaat uit 08 passen en bewegingen. Die pas en worden zorgvuldig en aaneen sloten uitgevoerd in een vaste olgorde. Het langzame tempo laakt Tai Chi toegankelijk voor ijwel alle mensen. Iedereen kan er de voordelen van Naren op het terrein van lichame- jke conditie; spieren en gewrichten itsoepelen en de lichaamshouding '(betert. Na enige tijd zal de Tai hi beoefenaar ook voordelen 'dervinden op het gebied van tessbestendigheid en concentratie erbetering. Tai Chi bestaat in vele naties. De taoïstische variant is itwikkeld door meester Moy Lin- dn, die begonnen is in 1970 in anada. Inmiddels wordt door oegde instructeurs de Taoist Tai voortgezet en doorgegeven aan lingen over de hele wereld, ist Tai Chi Society is een vrij- gersorganisatie. I 75 jaar ondernemerschap aan het Lovinckplein Maria Herygers wil aandacht voor mensen met een blindegeleidenhond Hay en Jo Seuren-Bos, eigena ren van de C1000, en Hans en Mia Rongen-Bos, eigenaren van café restaurant Roelanzia, waren dins dag nog druk in de weer om een stevig 'jubileumprogramma' in elkaar te timmeren. Immers, het is 75 jaar geleden dat Pierre Janssen en Drika Janssen- Berghmans een café-zaal en een 'supermarkt' begonnen aan een Lovinckplein in Ysselsteyn. "Wij zijn inmiddels de derde generatie ondernemers aan het Lovinckplein. Het leek ons leuk om het 75-jarig jubileum samen met de inwoners van Ysselsteyn en omstreken te vieren", zegt Hay Seuren. Komend weekeind valt bij de inwoners van Ysselsteyn een folder vol aanbiedingen van de Cl000 in de bus. "En verder organiseren we voor de kinderen op woensdag 6 september een ballonnenwedstrijd met leuke prijzen (15.00 uur, red.) en wordt de feestweek op zondag 10 september afgesloten met een open lucht koffietafel, natuurlijk ook aan het Lovinckplein. Dit wordt een gezellig feest voor jong en oud, met als hoogtepunt de verloting van een vierdaagse reis naar Parijs", zegt Hans Rongen. Joekskapel Schabberjoeks, de Smelebrothers en Jersey zorgen tijdens de koffietafel, die om 11.30 uur begint, voor live muziek. De kinderen kunnen zich naar hartelust uitleven op één van de luchtkussens. HISTORIE Pierre Janssen, geboren in Venray en gehuwd met Drika Berghmans. was bakker bij een bakkerij in Oploo en zag in 1925 kans om in het nieuwe peeldorp Ysselsteyn een bakkerij te stichten. De bakkers- en kruidenierswaren werden tot dan in Venray gehaald en in de winkel van Keijsers verkocht. Op 7 april 1925 kocht Pierre Janssen van de gemeente Venray een perceel in de kom van het dorp en bouwde hierop een woonhuis met een bakkerij en een winkel waarin naast brood, ook koloniale waren, kruidenierswaren en drogisterij-artikelen werden ver kocht. Eind 1925 kwam bakker Janssen naar Ysselsteyn en begon in het peeldorp met bakken, terwijl zijn vrouw de winkel voor haar rekening nam. Al spoedig bouwde Janssen bij zijn woonhuis/winkel een zaal die daarna druk door het op gang komende verenigingsleven werd gebruikt. Zijn grote passie was de voetbalclub, waarvan hij bij de oprichting actief voetballer en tot zijn dood in 1944 voorzitter was. KINDEREN Inmiddels waren in het gezin Janssen twee kinderen geboren, Nee, de naam van haar nieuwe blindengeleidehond wil Maria Herygers (58) liever niet in de krant. "Want stel dat de mensen haar naam dan gaan roepen. Dan kom ik zeker in de problemen. Ik heb al meerdere malen ervaren hoe gevaarlijk en lastig het voor mij kan zijn als mijn hond geroe pen wordt." Ook een blindengeleidehond vindt volgens Maria Herygers aan dacht over het algemeen wel leuk, en vergeet op dat moment zijn baas. En die kan daardoor flink in de penarie komen. Sinds enkele weken heeft Maria Herygers de beschik king over een nieuwe blindengelei dehond, een zwarte, die haar veilig en wel van haar woning op het Vincent van Gogh-terrein naar het centrum van Venray en weer naar huis brengt. Maar ook voor een reisje met de hond naar Amsterdam of willekeu rig andere plaats in Nederland ver trouwt Maria Herygers volledig op de ogen en de capaciteiten van haar trouwe viervoeter. "Mijn vorige hond. Ecu, heb ik ruim elf jaar gehad. Maar hij was na die jarenlan ge trouwe dienst helemaal versleten en is nu van zijn welverdiende oude dag aan het genieten in een pleegge zin. Ik moet nu een hechte band op gaan bouwen met mijn nieuwe hond, die pas twee jaar is. Maar dat lukt goed. Na één dag waren we al dikke maatjes." WOONBEGELEIDINGSGROEP Al pratende aait Maria de slapen de labrador golden retriever zacht over haar glanzende vacht. Maria Herygers woont in een zogenaamde woonbegeleidingsgroep. "Een nieuw project binnen het Vincent van Gogh Instituut", zegt verpleeg kundige Will Janssen. "Begin janu ari hebben we enkele mensen die vrij zelfstandig zijn samen in een aantal woningen ondergebracht Tot nu toe loopt het project goed. Het is belangrijk voor de eigenwaarde van deze mensen dat ze op zichzelf blij ven wonen. Samen met haar hond kan Maria eigenlijk alles zelf. Zonder hond zou Maria alles onder begeleiding van een verpleegkundi ge moeten doen. Winkelen, wande len, etc. Nu kunnen wij meer aan dacht aan de andere patiënten geven want Maria weet zich prima te red den en is mobiel. Ze kan gaan en staan waar ze maar wil." OPLEIDING In Nederland staan circa 550 men sen op de wachtlijst voor een blind engeleidehond. De hond van Maria is opgeleid in Amstelveen. "De vraag naar blindengeleidehonden wordt steeds groter omdat de men sen graag zelfstandig dingen willen ondernemen. Vroeger was dat zon der begeleiding absoluut niet moge lijk", zegt Maria. "Maar de oplei ding van een blindengeleidehond duurt gemiddeld twee jaar en is erg duur. Doe je eigen ogen maar eens dicht en probeer maar eens door huis of over straat te lopen. Je komt erg veel obstakels tegen." De Schoolstraat In Venray is voor Maria en haar hond een mooi voor beeld van een 'moeilijk punt' in Venray. "De stoep is daar erg laag en de structuur van de stoep en de straat voor mijn gevoel bijna het zelfde. Maar over het algemeen is Venray redelijk te doen. Venlo is veel moeilijker, met al die paaltjes." GEDRAG Een blindengeleidehond moet volgens haar onder andere trouw, geduldig en lief zijn, goed luisteren én niet snel afgeleid zijn. Laatst ging haar hond er tijdens het uitlaten vandoor. "Stond ik drie kwartier in mijn eentje op haar te wachten. Toen was ik wel even bang." Maar ook liet haar lieveling haar onlangs nog onbedoeld in de struiken lopen. "Op dat moment confronteer ik haar nog een keer met de situatie, zodat ze het de volgende keer wel goed doet. Ach, alle begin is moeilijk. We moeten nog aan elkaar wennen en ze is nog jong, maar wel een echte schat. Ik ben erg blij met haar." Minder te spreken is Maria over het gedrag van sommige mensen op straat. "Ze zoeken bijvoorbeeld con tact met een blindengeleidehond. Maar vergeten het te vragen aan de baas, zodat die de hond even kan vrijgeven. Vaak geen onwil, maar onwetendheid." Ook zijn er volgens Maria mensen die een blindengelei dehond iets lekkers te eten geven. "Maar ook dat is gevaarlijk. De PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ nieuws AFSCHEID Nadat in 1944 vader en zoon Janssen op noodlottige wijze om het leven kwamen, moest in 1984 moe- j der Janssen afscheid nemen van dochter Jacqueline en Jan Bos van j zijn echtgenote, toen die na een em- I stige ziekte kwam te overlijden. Voor het gezin Bos een grote klap. Na enkele moeilijke jaren werd in 1963 dochter Mia geboren, de opvolgster in het café-zaalgedeelte van dit familiebedrijf. Langzaam maar zeker werd zij als gediplo- j meerd horeca-ondernemer in het i bedrijf ingewerkt en nadat zij trouwde met Hans Rongen, werd ook haar man in de bedrijfsvoering opgenomen. Mia en Hans gingen wonen in de naast het café gebouw- de woning, die door vader Jan werd verlaten. Jan ging een woning elders in het dorp bouwen en vond ook weer een levensgezellin om mee verder te leven. Mia en Hans runnen het horeca-gedeelte nu sinds 1985. Maria Herygers met haar nieuwe blindengeleidehond hond wordt afgeleid van zijn werk en bovendien verliest de baas ook het zicht op wat de hond zoal te eten krijgt. Een te dikke hond is niet meer goed in staat om optimaal geleidewerk te leveren. Bovendien gaat een hond, die behalve van zijn baas ook van anderen, hoe goed bedoeld het ook is, etenswaar aan geboden krijgt lopen schooien." OPROEP Ook heeft Maria Herygers nog een oproep voor andere hondenbe zitters. "Loslopende honden kunnen een geleidehond in het geleidewerk behoorlijk hinderen. Mijn dringend verzoek aan de mensen is dan ook om hun hond even vast te houden als er iemand met een geleidehond loopt. Dat voorkomt ongelukken." Maria Herygers hoopt met haar verhaal wat meer begrip te kweken. "Een geleidehond is voor veel visu eel gehandicapten niet alleen een noodzakelijk mobiliteitsmiddel, maar ook een zéér kostbare levens gezel die erg veel geduld, energie en geld kost." Overigens is Maria Herygers op zoek' naar iemand die samen met haar haar hond wil uitlaten. "Mijn hond moet haar energie kwijt en ik durf haar op dit moment niet los te laten van de lijn. Misschien is er iemand, wellicht met een eigen hond, die twee keer in de week een half uurtje met mij mee wil gaan." Voor inlichtingen, Maria Herygers, tel: 511706. Kersten: "Stimulans voor bedrijven" markt over van haar ouders. De win- kei werd een paar keer grondig ver- bouwd tot in 1991 het hele woon- huis bij de winkel werd betrokken. Het gezin Seuren-Bos ging een paar huizen verderop wonen en de zaak, j; Kooppak/Supermarkt. werd verder door Harrie en Jo Seuren-Bos geleid. De kinderen van het gezin Bos- [1 Janssen groeiden op en werden steeds vaker in het horeca-gedeelte van het bedrijf ingezet. In de loop der jaren werden de activiteiten in de café-zaal verder uitgebreid. Ook de naam café-zaal Bos werd veran derd, in café-zaal Roelanzia, waarin de namen van de zeven kinderen zijn verwerkt. Was er eerst alleen maar dansen, begin 1980 was de zaal ook deels in gebruik als disco theek voor de jeugd. Die discotheek was vooral een initiatief van zoon Martin. Toen in Leunen discotheek De Steeg werd gebouwd, kwam aan de hausse in de toeloop van het jeugdige publiek een einde, maar Martin zag toch nog heil in een eigen discotheek, pal naast de huidi ge gebouwen. Met de bouw in 1986 van discotheek en eethuis Forest ging Martin geheel zijn eigen weg. De discotheek werd niet zo'n suc ces, maar het eethuis heeft nog steeds een grote toeloop. Het afgelopen jaar is het compu tersysteem van de gemeente Venray vervangen. Bij deze vervanging is een aantal nog goed bruikbare com puters overcompleet geworden. Het college van B en W heeft deze over tollige computers beschikbaar gesteld aan de basisscholen in de gemeente Venray. Woensdagmiddag namen de afge vaardigden van de 21 Venrayse basisscholen evenzovele computers in ontvangst. Van een eenvoudige 486 met klein beeldscherm tot en met een fraaie pentium met groot beeldscherm. Om alles eerlijk te laten verlopen werden de computers onder de 21 basisscholen verloot. Onderwijswethouder Bert Kersten meent dat dit initiatief navolging verdient vanuit het bedrijfsleven: "Het zou een uitstekende zaak zijn als ook bedrijven die computers ver vangen de afgeschreven apparatuur aan scholen beschikbaar stellen. Het is ontzettend belangrijk dat de jeugd al op de basisschool kennis maakt met computers. Ik hoop dan ook van harte dat ons initiatief door bedrij ven wordt gevolgd." De afgevaardigden van de Venrayse basisscholen waren in hun nopjes met de computers

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9