"Je moet een maatschappelijke verantwoording nemen" PEEL EN MAAS Piet en Zus Arts 50 jaar samen Drie boerencoöperaties op Sulawesi van start Voorzieningen in huis na bezoek van ouderenconsulent Festival Allemaal Buren Bibliotheek leent DVD uit Omroep Venray Jenniskens Brandweer wedstrijden Renkhuizen IB SUL *Tae-bo M \N\e\eis Pag, 't Silveren Swaentje voor Karei Janssen DONDERDAG 31 AUGUSTUS 2000 - NR. 35 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG "Ik ben wel benieuwd wat ze ïaal op 8 september gaan zeg gen". is i'et antwoord van Karei Janssen op de vraag over het 'waarom' van zijn uitverkiezing tolontvanger van de Orde van 't Silveren Swaentje. Zijn eerste reactie was namelijk 'hoe komen ze daar nou bij'. Wie het persbericht leest krijgt al een beetje antwoord: 'Karei Janssen heefteen aanzienlijke rol vervuld in het bewaren en uitdragen van de Venrayse cultuur, niet alleen in algemene zin, maar vaak ook heel specifiek'. De Stichting 't Silveren Swaentje eert met de jaarlijkse uit reiking personen die zich op een bij zondere manier hebben ingezet ter wijl ze tegelijkertijd hier mee de persoon in kwestie willen aanmoe digen om toch vooral door te gaan. Karei Janssen (51) is geboren en getogen in Venray en na wat omzwervingen in verband met stu die en werk streek hij neer in het familiebedrijf, dat hij alweer een J tijdje samen met een neef leidt. In I Venray liggen zijn wortels en daar- I om is hij er ook actief in het maat- I schappelijk leven: "Ik vind datje als 1 ondernemer een maatschappelijke verantwoording hebt en die moet je niet ontlopen. Maar je moet er niet I mee te koop lopen, een aantal din- gen zetje niet in de krant, de men sen hoeven niet te zien wat je doet." Voor de buitenwereld is zijn I bemoeienis met drie stichtingen in het Venrayse in ieder geval wel heel duidelijk. In de Stichting Bedrijf en I Cultuur probeert Janssen de cultuur dichter bij het bedrijfsleven te bren gen. Deze stichting is in 1991 opge richt en probeert ondersteunend te zijn voor de Venrayse cultuur, met name de Schouwburg. "We organi seren een aantal voorstellingen per jaar die het gemiddelde niveau behoorlijk overstijgen en daarom dus ook behoorlijk duurder zijn. Door middel van sponsoring is zo'n voorstelling dan wél betaalbaar", legt Karei Janssen uit. De eerste dag is dan speciaal voor de sponsoren en hun gasten, op de tweede dag wordt de voorstelling dan voor een rede lijk bedrag aan de bevolking aange boden. Janssen: "Zo denken we een win-win-situatie te creëren, voor Venray, voor de schouwburg, voor de sponsoren." Deze stichting is in 2001 tien jaar oud en het bestuur is van plan er een 'heel aansprekende invulling aan te geven', alhoewel dat niet makkelijk blijkt te zijn. NIEUW ALTAAR In de Stichting Cultuurgoed 'weet hij dingen voor de Venrayse gemeenschap te behouden', schrijft het persbericht. Karei Janssen: "De stichting beijvert zich om zaken die voor Venray verloren zijn of drei gen verloren te gaan weer terug te halen naar Venray en op de plaats waar ze horen weer terug te zetten." Als voorbeelden haalt hij de Gouden Leeuw aan die weer terug werd gevonden bij een brouwerij in Vessem of glas in lood ramen voor de Petrus Bandenkerk die er eigen lijk weer terug horen. "Het gaat er om dat het daar komt waar het thuis hoort", zegt Janssen, "Je moet dan de vinger aan de pols houden, ver trouwen hebben in toezeggingen en dan gaat dat wel goed, dan krijg ik dat wel geregeld." De originele Gouden Leeuw staat in het museum, een kopie rust boven de toegang Karei Janssen krijgt op 8 septem ber het lustrum Silveren Swaentje uitgereikt vanwege zijn verdiensten voor het Venrayse culturele leven naar het Gouden Leeuw plein. Vijf jaar geleden stond Karei Janssen aan de wieg van wat weer een ande re stichting zou worden: een nieuw altaar in de Grote Kerk. Twee jaar na de start kreeg men een tip dat in een aan de eredienst onttrokken kerk in Breda een oud altaar stond wat eigenlijk precies in de Venrayse kerk zou passen. Vervolgens was men anderhalf jaar bezig voordat het altaar daadwerkelijk op de vrachtwagen kon, omdat niet alleen kerkelijke autoriteiten hun toestem ming moesten geven maar ook monumentenzorg en wereldlijke autoriteiten zoals gemeente en pro vincie. Janssen: "Kortom het hele circus van mensen die toestemming moeten geven. Ik heb een beetje lei ding gegeven als voorzitter van de stichting." BREDE BELANGSTELLING Karei Janssen bekleedt nog wel wat andere bestuursfuncties, maar die vloeien gewoon voort uit zijn brede belangstelling. In het Antoniusveld had het bouwbedrijf bijvoorbeeld nog wat grond liggen en daar deed de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek wat opgravingen. Hij ging daar even kijken en raakte zo enthousiast dat hij op een gegeven moment op zijn gewone, nette schoenen stond mee te graven. Het leverde behalve mod derige schoenen ook een houten nap en enkele gebakken kommen van ongeveer 1100 jaar oud op. Die staan nu in het museum, en in de auto van Karei Janssen staan inmid dels standaard een paar rubber laar zen klaar. Janssen: "Je wordt ook in dat enthousiasme meegesleurd. We hebben een houten put gevonden waar we nog wat mee gaan doen. Archeologie is leuk, je steekt er altijd wat van op. In dit kader heb ben we in het Antoniusveld ook een monument met afbeeldingen van dingen die er gevonden zijn laten maken door kunstenaar Piet Hermans." Een echte beweegreden om dit alles te doen heeft Karei Janssen niet. Hij verklaart het zelf allemaal uit het feit dat hij altijd een brede belangstellingsveld heeft gehad en dat hij deel is van de maat schappij, waar hij midden in staat: "Het is zonde van je tijd als je niks doet. Het is ook veel leuker om mid den in de maatschappij te staan en je verantwoordelijkheid te nemen. Je functioneert in een gemeenschap, met je relaties en je netwerken. En dan krijg je dingen makkelijker op de rails omdat je de mensen kent." Dat bleek bijvoorbeeld bij de ten toonstelling over Petran Vermeulen, er was een probleem met de huis vesting en Janssen kon daar geluk kig behulpzaam in zijn. De opbreng sten van een door hem georganiseerd congres in Maastricht gingen naar Divonolandia. Op 8 september om half negen 's avonds krijgt hij in De Zwaan 't Silveren Swaentje uitgereikt voor zijn 'werk zaamheden' voorde Venrayse cul tuur, waarbij overigens een ieder van harte is uitgenodigd. Karei Janssen: "ik moest er eerst wel even over nadenken, maar eigenlijk is het toch wel aardig dat je waardering krijgt voor watje gedaan hebt." Stichting LOMAF (een stichting van Afrikaanse vrouwen in Nederland) en Wereldwinkel Venray organiseren op zondag 17 september onder de noemer Allemaal Buren festival in de foyer van de Schouwburg Venray. Centraal staat de vraag Een multiculturele samenleving, werkelijkheid of utopie? Het festival gaat om 12.00 uur van start met een openingslied door Adjambo en de officiële opening door de voorzitters van LOMAF. Vicky Beyers, en Wereldwinkel Venray, Kees Oostveen. Tot 17.00 uur volgt een aaneenschakeling van muziek, modeshows, ballet en een discussie. Verder zijn er een workshop percussie, een Afrikaanse wijnproeverij en Afrikaanse hapjes. Voor de kinderen zijn er activiteiten zoals een Afrikaanse vertelster, schminken en vriendschapsbandjes maken. j Mevrouw Jansen heeft reuma en I is slecht ter been. Na een bezoek van een ouderenconsulent van het I project 'Ouderenadviseur' heeft I mevrouw Jansen een aantal voorzie ningen aangevraagd. Via de WVG (Wet Voorzieningen Gehandicapten) heeft ze van de I gemeente Venray een aantal aanpas singen in de douche en toilet gekre gen. Van de Thuiszorg krijgt ze bin- I nenkort twee maal per week huishoudelijke hulp. I De 78-jarige mevrouw Jansen kampt de laatste tijd nogal met gezondheidsproblemen. Ze heeft I last van reuma. Vorig jaar is ze gevallen in de douche. Sindsdien heeft ze last van haar heup, waar- door ze slecht loopt. Zwaar huishou delijk werk kost haar steeds meer moeite. Vroeger hielp haar man mee met de zware klusjes, maar hij is helaas twee jaar geleden onver- I wachts overleden. Gelukkig woont haar dochter in de buurt en zij helpt zoveel ze kan. In maart dit jaar ontving mevrouw Jansen van de gemeente Venray een hrief over het project Ouderenadviseur' van Synthese. In deze brief werd het voorstel gedaan van een huisbezoek door een oude renconsulent. Mevrouw Jansen gesloot gebruik te maken van dit "Ulsoezoek. Een aardige ouderen- consulent kwam bij haar op bezoek. Ue dochter van mevrouw Jansen was tijdens dit gesprek aanwezig. I eei). gezellig praatje kwam de valpartij in de douche ter sprake. De ouderenconsulent vertelde over de mogelijkheden van aanpassingen in oe douche en toilet zoals een dou- cnezuje, een verhoogd toilet, anti- suptegels en extra handgrepen. De consulent vertelde dat mevrouw Jansen voor een vvoonaanpassing een aanvraag kan indienen bij de afdeling WVG van de gemeente. Ze liet een aanvraagformulier voor de WVG bij haar achter. Voor een aan vraag voor ondersteuning bij het huishoudelijk werk verwees de con sulent haar naar het RIO (Regionaal Indicatie Orgaan). Dezelfde week heeft haar dochter de papieren van de WVG ingevuld en telefonisch contact gezocht met het RIO. Drie weken later kwam via de gemeente een ergotherapeute van Boncura de thuissituatie bekijken. Ook zij vond de aanpassingen in de douche en toilet nodig. Daarnaast vond ze dat de hoge drempel van de keuken naar de hal een struikelblok was waar iets aan gedaan moest worden. Een nieuwe valpartij kan hiermee voorkomen worden. Ruim drie maanden na het bezoek van de ouderenconsulent waren de aanpas singen geregeld en was de woning een stuk veiliger! Ook de huishoudelijke hulp is inmiddels geregeld. Na een gesprek met een mevrouw van het RIO is nu door de Thuiszorg voor twee maal in de week voor twee uur huishou delijke hulp toegezegd. Mevrouw Jansen staat nu bijna boven aan de wachtlijst en hoopt dat er snel iemand zal komen. Mensen die belangstelling hebben voor een huisbezoek kunnen contact opnemen met de ouderenadviseurs van Synthese. Dit zijn mevrouw Trudy v.d. Berg en mevrouw Anja Damhuis, tel. 510032. Er zijn geen kosten verbonden aan het huisbe zoek. PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ j De uitgebreide collectie van de bibliotheek Venray omvat per 5 sep tember weer een nieuw onderdeel. Vanaf deze datum kunt u in de bibli otheek dvd-video lenen. Dvd-video staat voor Digital Versatile Disc en heeft het uiterlijk van een cd-schijf- je. De dvd kan allerlei soorten gege vens bevatten: speelfilms, muziek en computersoftware. Het nieuwe medium biedt uitste kend beeld en geluid, grote toegan kelijkheid van onderdelen van de film, de mogelijkheid om ondertite ling of nasynchronisatie in vele talen te gebruiken en meestal toege voegde informatie over de spelers en/of achtergronden van de film. De dvd-video kan bekeken worden via een losse dvd-videospeler die aan gesloten is op uw (breedbeeldtele visie. In veel computers is tegenwoor dig standaard een dvd-romspeler opgenomen. Via het computer scherm kunnen de dvd-video's dan bekeken worden. Bij een aantal films kan overigens ook eenvoudig de stap naar de website van de film op Internet gemaakt worden. De Bibliotheek Venray heeft in de dvd-collectie speelfilms opgenomen voor zowel kinderen als volwasse nen. Natuurlijk zijn allerlei genres speelfilms in de collecties vertegen woordigd. Er is een compacte lijst beschikbaar in de bibliotheek waar in alle titels van de dvd-collectie zijn opgenomen. Als u lid bent van de bibliotheek, kunt u de dvd-video lenen. U betaalt daarvoor leengeld: ƒ5,00 voor één week. Als u de dvd-video langer dan de uitleendatum in uw bezit houdt, betaalt u 1,- per dag. Graag nodigt de Bibliotheek Venray u uit -letterlijk- een kijkje te komen nemen. In de maand septem ber worden tijdens de openingsuren regelmatig dvd-video's vertoond. Zo kunt u uzelf komen overtuigen van de kwaliteiten van dvd! De Bibliotheek Venray is als volgt geopend: dinsdag van 11.00-18.00 uur woensdag van 11.00-18.00 uur donderdag van 11.00-18.00 uur vrijdag van 11.00-21.00 uur zaterdag van 11.00-14.00 uur Praatcafé vanuit theatercafé. Op zondag 3 september komt van uit het Theatercafé De Artiest weer het radioprogramma Praatcafé. Praatcafé is een programma waar allerlei verschillende onderwerpen besproken kunnen worden. A.s. zondag is dat o.a. de bouw van het nieuwe Raayland College en de infrastructuur daar omheen. Gasten voor dit onderwerp zijn Wethouder Jan Driessen en de heer van Veen van het Raayland College. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Natuurlijk is er ook live muziek, het column en het kroeggedicht. Het programma wordt om 11.00 uur live uitgezonden. Het Theatercafé is gewoon open, dus publiek is van harte welkom. Open dag Vliegbasis Volkel Omroep Venray is aanwezig op de open dag van Vliegbasis Volkel. Vanaf 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur live verslagen, interviews en impressies. 'n Wandeling dur 't Rooise Land Donderdag gaan we weer terug naar de Rouwkuilen in Ysselsteyn want als je goed rondkijkt is er in dit vrij kleine gebied heel veel te zien en te horen. Als we staan te luiste ren naar het gezang van enkele vogels is het voor iedereen moeilijk te zeggen welke vogel nu fluit, er zitten er namelijk verschillende. Daarna verlaten we het ven en trek ken het dennenbos in waar naast de grove den ook de Corsicaanse den voorkomt. Daarna is het natuurlijk weer tijd voor 't Venrods Ketierke. Donderdag 18.00-19.00 uur, herha ling maandag 18.00-19.00 uur. De maand september is een echte feestmaand voor Piet en Zus Arts. Op woensdag 6 september is het immers 50 jaar geleden ze elkaar het Ja-woord gaven en op maandag 18 september hoopt Piet zijn 79e verjaardag te vieren. "We vieren onze gouden bruiloft ech ter twee dagen later, op vrijdag 8 september. Samen met onze vijf kinderen, één zoon en vier doch ters, en negen kleinkinderen gaan we eten bij eethuis Thielen", ver telt Zus (68). Piet werd geboren in Ottersum, maar verhuisde al snel naar Ysselsteyn. Zus zag het levenslicht in Ysselsteyn, maar bracht haar jeugdjaren vooral door in Merselo. Hoe ze elkaar precies leerden ken nen weet Piet niet meer precies. "Pfffdat is al zo lang geleden. Het eerste kusje? Ik zou het niet weten. Maar we zijn nog steeds gelukkig getrouwd." KINDEREN Piet was jarenlang loodgieter in Venray. Hij werkte 27 jaar bij Timmermans en daarna nog vele jaren bij Rank Xerox. "Op mijn 59e ben ik bij de Rank uitgetreden", ver telt Piet. "Maar stilzitten is eigenlijk niks voor mij. Daarom heb ik ook altijd veel geklust. Fietsen maken of de buren helpen met hun nieuwe badkamer. Daar draaide ik mijn hand niet voor om. Maar helaas kan ik dat nu niet meer." Piet en Zus wonen al ruim veertig jaar in hun huis in de Nieuwlandstraat in Venray. "In november 44 jaar, om precies te zijn", zegt Zus, die in het verleden onder andere ruim twaalf jaar in de bejaardenzorg actief was. "We wonen hier met veel plezier en hebben al heel wat mensen zien komen en gaan. Maar de contacten met de buren zijn erg goed." Bijkomend voordeel van hun huidi ge woonplek is de locatie van De Kemphaan, pal tegenover hun huis. "Volksdansen is een grote hobby van mij", vertelt Zus. "En ik ga graag met de mensen in De Kemphaan buurten, maar Piet gaat daar voor geen goud naartoe." Piet en Zus zijn vooral trots op de (klein)kinderen. "We vinden het fijn dat ze zo vaak bij ons over de vloer komen", zegt Zus. "Ja, wij zijn blij dat we ons vijftigjarig huwelijk met al onze kinderen en kleinkinderen mogen vieren." Op initiatief van de Meerlo- Wanssum Stichting Ontwikkelingssamenwerking gaan over enkele weken op het Indonesische eiland Sulawesi drie boerencoöperaties van start. In één klap is er dan werk en inko- Traditiegetrouw wordt XEROX VENRAY eenmaal per jaar omge doopt tot RENKHUIZEN. Dit jaar gebeurt dit op zaterdag 9 september a.s. De Brandweer van Xerox Venray organiseert dan voor de 27ste maal haar brandweerwedstrijd voor bedrijven. Negen ploegen uit de provincies Brabant en Limburg zullen deze dag, op het bedrijfsterrein van Xerox aan de Maasheseweg, hun uiterste best doen RENKHUIZEN uit de brand te helpen. De deelnemende ploegen zijn: Bavaria Lieshout, Philips Lighting Weert, Facilities Wetering Weert, Ned Car Sittard, IBC Bouwgroep Best, Cehave Veghel,Heineken Den Bosch, Techn. Universiteit Eindhoven en DSM Fine Chem. Venlo. De eerste ploeg zal starten om 07.45 uur en de laatste ploeg omst reeks 16.30 uur. Personeel en belangstellenden zijn deze dag van harte welkom de verrichtingen van de diverse Brandweerkorpsen te volgen. Om ongeveer 18.00 uur zal de prijsuitreiking plaatsvinden. De heer J. Arts zal namens de Directie van Xerox Venray de prij zen uitreiken aan de deelnemende ploegen. SPORT- EN FITNESSCENTRUM Modernste fitnesscentrum uit de regio 'Fitness 'Cardiofitness 'Aerobics '40+ aerobics 'Steps 'TSe-bo 'Zonnebank 'Massage 'Sauna 'Sportvoeding 7 dagen per week geopend vanaf 9.30-22.00 uur Bij genoeg aanmeldingen ook rs morgens VOOR MEER INFORMATIE: TEL. 0478-587620 men voor liefst 240 boerenfami lies. De landelijke organisatie Stichting Steun door Rabobanken financiert deze coöperaties en garandeert daardoor continuïteit voor de drie projecten. Dat hebben algemeen directeur van Rabobank Zevenrode Jan van Winkel en voorzitter René Poels van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Meerlo-Wansum gistermiddag (zondag 27 augustus om 12.30 uur) tijdens de Indonesië-manifestatie in Meerlo bekend gemaakt. De Meerlose vrijwilligersorganisatie heeft de afgelopen drie jaren samen met inwoners en verenigingen de aandacht gevestigd op de situatie van de boeren en gehandicapten op het eiland Sulawesi. Op dat eiland helpt de Meerlose organisatie de lokale humanitaire stichting Yamaru van de Nederlandse broe der Han Gerritse. Bij deze stichting werken twee Noordlimburgers als vrijwilligers: Jan Camps uit Meerlo en Erik Boots uit Horst. Via Jan Camps kwam Meerlo-Wanssum in contact met Yamaru en zegde de ontwikkelingsclub toe om een hand je te helpen bij het opzetten van een kleinschalig land- en tuinbouwpro- ject en de start van een kippencoö- peratie. Het eerste project functio neert al onderleiding van de oud-Meerlonaar en in september start Boots samen met de lokale bevolking met een kippenfarm. Bovendien helpt Meerlo-Wanssum bij de realisering van een revalida tiecentrum voor gehandicapte kin deren op het eiland. Gistermiddag werd bekend gemaakt dat voor deze projecten al een bedrag van ruim 45 mille bijeengebracht is en dat het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking de Meerlo-Wanssumse organisatie een toezegging heeft gedaan voor deze projecten tot een maximum bedrag van 87 mille. CONTINUÏTEIT Daarnaast steunt Meerlo- Wanssum min of meer bij toeval ook nog drie boerencoöperaties. Tijdens een vakantiebezoek in 1998 aan Sulawesi van een van de vrij willigers van de Meerlo- Wanssumse organisatie werd een contact gelegd met dorpshoofd Ngala van het dorpje Woloan. Ngala, wiens zus afgelopen zondag in Meerlo te gast was, vroeg om hulp bij het opzetten van boerencoö peraties voor de arme boerenbevol king van het eiland. De stichting heeft dat verzoek gehonoreerd en het met succes voorgelegd bij de Stichting steun door Rabobanken in Utrecht. De rabobank-organisaties heeft Meerlo-Wanssum en de orga nisatie op Sulawesi toegezegd de spaar- en leencoöperaties van de boeren te financieren zodat de boe ren economische activiteiten kun nen ontwikkelen. Elke coöperatie telt 80 families. VOORZET Meerlo-Wanssum gaf de voorzet, de Rabobank blijft de coöperaties volgen en steunen zodat continuïteit gewaarborgd is. "Dankzij deze for mule is de continuïteit gewaarborgd van het project en zijn in een klap 240 families geholpen. We hadden aan het begin van onze acties niet durven dromen dat onze activiteiten zo'n grote omvang zouden krijgen op het eiland", zegt voorzitter Poels. De coöperatie in het dorpje Wailan wordt geleid door Yamaru- vrijwilliger Jan Camps uit Meerlo, de coöperatie in het dorpje Tataaran wordt geleid door vrijwilliger Eric Boots uit Horst en de derde, in het dorpje Woloan, wordt geleid door dorpshoofd Ngala. De drie organisa ties worden weer geleid door een centrale boerencoöperatie die de naam Angin Segar heeft wat bete kent: Frisse Wind. Erik Boots en zijn Indonesische vriendin Lili waren gistermiddag in Meerlo ere gasten tijdens de Indonesiedag. Eerder steunde Meerlo-Wanssum in Rio de Janiero de hulporganisatie Sao Martinho met ruim 122 mille voor de bouw van een opvangcen trum voor straatmeisjes en hielp de organisatie in Addis Abeba (Ethiopië) bij de bouw en inrichting van een school voor 120 weeskinde ren met ruim 25 mille. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Ramen Deuren Serres Q |Tel: 0478-571481

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13