jpiette Historisch Venray trok veel publiek Van Crisis naar kans Keuzes maken Proef de streek! Harold LENSSEN lewoners willen af van negatief imago Regiokalender Jongeren- infotheek Inloopavond )orstkanker- patiënten Geweld binnen relaties Aanhouding verdachte Vacaturebank vrijwilligers- centrale Synthese Ï%ELEN MAAS donderdag 31 augustus 2000 - Pagina 11 pe bewoners van de wijk rukske zijn over het algemeen v-reden over hun woning maar K-er hun woonomgeving hebben wel het een en ander op te mer- Bovendien willen ze af van •t negatieve imago van hun wijk. 'oningbouwvereniging Wonen enray is blij met de resultaten an de enquête en de opkomst op ■en ediscussieavond. Dinsdagavond vond de presenta- van de resultaten van de enquête aats. Aan de hand van sheets pre- inteerde Wonen Venray de cijfers Sn daarop ontstond een levendige ■scussie De aanwezige bewoners fjtenden zich wel in veel van de Levens. Net als in de wijk Veltum iriae week zijn de bewoners in het rukske best tevreden over hun oning. maar hebben ze toch de nodige kritiek op hun woonomge ving. Wat betreft de positie van de wijk in Venray vallen een aantal zaken op: per inwoner en per huis houden hebben de bewoners gemid deld lage inkomens en op lange ter mijn lijken die achter uit te gaan. Verder wonen er veel jonge gezin nen, veel jongeren en lijkt het er op dat het een 'starterswijk' is. Dat komt natuurlijk ook omdat er veel huurwoningen en veel goedkope woningen in de wijk aanwezig zijn. Het opleidingsniveau van van de bewoners is relatief hoog, en dat laat zich weer combineren met de begrippen 'starters' en lagere inko mens'. De rapportcijfers voor 'tevreden heid' van een aantal aspecten geven meteen aan waar de schoen wringt. Over de eigen woning, de scholen en winkels zijn de bewoners wel tevreden. Maar de verharde gebie den, welzijn, woonmogelijkheden wijk en het groen kunnen rekenen op onvoldoendes. De voorzieningen en gebruiksmogelijkheden voor jon geren, gezinnen en ouderen voeren de 'Top 10 Ontevreden' aan, gevolgd door het gebrek aan recre atiemogelijkheden, café's en restau rants, openbaar vervoer en het gebrek aan woonwerk-combinaties voor startende ondernemers. AANPAK Voorlopig is er nu een lijst opge steld van 'aan te pakken' zaken. Bovenaan staat de veiligheid in de wijk, dan leefbaarheid, voorziening jongeren, onderhoud en schoonhou den groen, verbeteren winkelcen trum en de voorzieningen voor kin deren en ouderen. De bewoners van Brukske willen ook graas dat er wat aan het negatieve imago van de wijk wordt gedaan. Wonen Venray pre senteerde een aantal krantenberich ten over de wijk en daarover werd stevig doorgepraat. Zaken als het afvalgedrag in de wijk en het uitblij ven van renovatie van de winkels in de wijk komen steeds weer terug in de media en de bewoners vrezen dat dat leidt tot het wegtrekken van bewoners uit de wijk. De resultaten van de enquête en van de discussie avond worden in septmber in de wijkkrant gepubliceerd. Daarna volgt het plan van aanpak en in de periode september-december zullen de eerste plannen het levenslicht aanschouwen. Na een nieuwe dis cussie met de bewoners en de keuze van een definitief plan, begin vol gendjaar, wil Wonen Venray nog in 2001 beginnen met de uitwerking van het geheel. <lc4D£B-fcTM JÊJGdSoOË HORST Kerkstraat 30, tel. (077) 398 74 17 80XMEEER Steenstraat 116, tel. (0485) 57 24 71 VENRAY Wilhelminastraat 1c, tel. (0478) 568876 (bij parkeergarage van Schaijik) in ons baby-, Uds-, teens- assortiment vindt u o.a. de mertten; miniman, kiekeboe, on* leans, oiiHy, nonoflno, no-no. diesel. Urthe dunglta. eslO boy-girl, o neill, badboys, reolay. breaz, lm sells, ofltty megkts. e werkt de morning - J afterpil fj Ms na een geslachtsgemeenschap kans bestaat op een ongewenste langerschap, kan de arts de mor- ig-afterpil voorschrijven. De iletten voorkomen de innesteling het (bevruchte) eitje in de baar- iderwand. zijn alleen geschikt voor nood- vallen en bieden geen bescher- ng bij een eventuele volgende ilachtgemeenschap. )e meest gemelde bijwerkingen nmisselijkheid en braken. Om dit voorkomen kan de arts een anti- aakmiddel in de vorm van tablet- ■AS, of en zetpil voorschrijven. Soms is er sprake van dikke iderbenen, pijnlijke of gespannen rsten, hoofdpijn stemmingsver- deringen en licht bloedverlies uit [vagina. Deze verschijnselen ver fijnen meestal vanzelf. Krijg je tijdens het gebruik plotse- g last van erge hoofdpijn pijn in borst, slecht zien of een gezwol- arm of been, neem dan meteen ntact op met je huisarts. Na gebruik van deze pil kan de :nstruatie eerder optreden dan rmaal. Dit is afhankelijk van de g waarop uw laatste menstruatie gon. Is het minder dan 12 dagen leden (gerekend vanaf het begin n de kuur), dan komt de maande- kse periode eerder. Ligt er meer I tussen, dan ben je meestal, op Zou je na gebruik van de morning after pil toch nog zwanger zijn, 'Ten dan meteen contact op nietje isarts. Gebruik de morning - ierpil niet als voorbehoedsmiddel Heb je verder nog vragen, bij- •orbeeid wat wel een veilig voor- noedsmiddel is, loop dan gerust jdejongereninfotheek binnen. de begeleidingsgroep Tstkankerpatiënten Venray e.o. [aniseert iedere eerste woensdag Sde maand een 'inloopavond' r dames die met borstkanker zijn önfronteerd. volgende bijeenkomst zal iatsvinden op woensdag 6 sep- «ber tussen 20.00 en 22.00 uur in 'huiskamer' van het St. Elisabeth kenhuis in Venray. isielr is ook gelegenheid voor een 'Piek met iemand van de begelei- 'gsgroep, maar ook met andere genoten. «erder is er veel informatie schikbaar over borstkanker en es wat daarmee te maken heeft ïr mensen, die daarvoor belang- "ing hebben. U bent van harte Ikom. Voor informatie: 0478- 1562. Vorige week vrijdag vormden de Grote Markt en de aangrenzende straten het decor voor een geva rieerd en spectaculair evenementen programma rond het thema histo risch Venray. Zomeravond Grote Markt was een initiatief van de win kel- en horecabedrijven in dit deel van het centrum en had tot doel de historische Grote Markt te promoten als gezellig en sfeervol ontmoe tingsplein in Venray. Rond acht uur werd ook de vroegere gerechtssteen in ere hersteld. De steen, die werd onthuld door burgemeester Waals, is voortaan te bewonderen in het plaveisel van de Grote Markt. Vooraafgaand aan de feestelijke onthulling werd in een ludieke act een boef worden gearresteerd en berecht. Volgens oud gebruik liep er ook een stadsomroeper door de Venrayse straten, om de bevolking kond te doen van wat er allemaal te gebeuren stond. De boef werd onder grote belang stelling aan de schandpaal getut- geld i Maas is mtriilad dat zich richt op Venray en directe omge- Peel en ving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zaterdag 2 september: In museum Van Bommel Van Dam in Venlo is toten met 5 November werk te zien van de gerenommeerde kunstenaar Shinkichi Tajiri. De ten toonstelling omvat sculpturen en tekeningen die zijn ontstaan tussen 1995 en 2000. Zondag 3 september: De VVV Uitwinkel in Venlo heeft een nazomerse wandeling door natuurgebied het Jaomerdal op het programma staan. De rondleiding begint om 14.00 uur op de parkeerplaats van hotel De Bovenste Molen. Zondag 3 september: In nationaal park De Maasduinen vindt een excursie plaats met als titel 'Begrazing van natuurterreinen'. De start is om 10.30 uur vanaf chauffeurscafé Arizona Stop in Nieuw-Bergen. Zondag 3 september: De Imker vereniging Horst verzorgt voorlichting aan het publiek over bijen, bijenweide en andere insecten. De bijeenkomst in 't Zoemhükske duurt van 11.00 tot 13.00 uur. Zondag 3 september: De stichting Vrienden van verpleeghuis Elzenhorst verzorgen van 11.00 tot 15.00 uur een rommelmarkt op de parkeerplaats van dit verpleeghuis in Horst. Zondag 3 september: In Museum De Loeht in Melderslo vindt van 13.00 tot 17.00 uur voorde zevende maal de jaarlijkse Champignondag plaats. Zondag 3 september: Op de Maasduinen in de A fferdense bossen vindt een heide wandeling plaats onder de noemer 'Bokkensprongen op de Hei'. De start is óm. 10.00 uur op het kruispunt Groene Streep/Hengelland in Afferden. Zondag 3 september: Galerie Pictura in A ij en toont tot en met 28 oktober werken van de Gennepse schilder .Tos Welbers. Het werk van Welbers is expressionistisch van karakter. Vrijdag 8 tot en met zondag 10 september: Regio Zuid van de DKW Club Nederland organiseert dit weekeinde;een nationaal kampeerweekend en toerrit voor oldtimer DKW-auto's, motoren en bromfietsen. De manifestatie vindt plaats op boerderij/camping Leudalhoeve in Roggel. Zaterdag 9 september: In museum De Wieger in Deurne zijn tot en met 3 december werken te zien van Ery Brusse en Anton Lutgerink. De expositie heeft als thema 'Natuur als een open boek'. Zondag 10 september: Atletiek Vereniging Lopersgroep Deurne organiseert een halve mara thon en een businessrun. Bedrijven die mee willen doen. kunnen bellen met (0493)316037. Zondag 10 september: Lokale omroep Reindonk in Horst houdt van 10.00 tot 18.00 uur een open dag. De studiodeuren van de omroep aan ,de Beinmelstraat 2b staan die dag open om iedereen de gelegenheid te geven een kijkje te nemen bij de omroep. Zondag 17 september: Music Ayen start het nieuwe seizoen met een liederenrecital door het echtpaar Ardts-Rijs. Zij zingen onder begeleiding van Eberhard Reimmann (vleugel) werken van Brahms, Vaughan Williams en De Falla. Het concert in Galerie Pictura in Ayen begint om 12.30 uur. Dinsdag 19, woensdag 20 en donderdag 21 september: Dinsdag 19 september begint het nieuwe seizoen met de voorstelling 'La Vie en Rosé'; het verhaal van de roos in haar totaliteit. De voorstellingen \zijn telkens om 19.30 uur. Adres: Loevestraat in Horst. Geweld tegen vrouwen in relaties, beter bekend als vrouwenmishande ling, is een veel voorkomend pro bleem. Vrouwen die hiermee te maken hebben (gehad), vinden het vaak moeilijk om hiermee naar bui ten te komen. Fiom Noord- en Midden-Limburg start op korte termijn een gespreks groep in combinatie met een trai ning zelfverdediging/weerbaarheid voor vrouwen die in de relatie mis handeld zijn of worden. Het doel van deze groep is (h)erkenning en ondersteuning vinden bij elkaar, leren hoe het geweld te stoppen of te verwerken en leren om te gaan met de gevolgen van de mishandeling. Er wordt hard gewerkt aan de hand van thema's zoals grenzen stellen en schuld- en schaamtege voelens. In de training worden o.a. vaardigheden geoefend die vrouwen in staat stellen meer voor zichzelf op te komen. Vrouwen voelen zich dan sterker en krijgen meer zelfver trouwen. De groep start in het najaar van 2000. In totaal vinden vijftien bij eenkomsten plaats op woensdag morgen. Voor meer informatie en opgave kunt u bellen met: Fiom Noord- en Midden-Limburg. Goltziusstraat 12, 5911 AV Venlo, tel. 077-3548507. De politie heeft dinsdag rond 17.30 uur op de Gouden Leeuw een 37-jarige man uit Venray aangehou den op verdenking van (poging tot) inbraak en winkeldiefstal. De politie ging terplaatse na een melding over een mogelijke auto-inbraak en trof de 37-jarige, die voldeed aan het door een getuige gegeven signale ment, aan. Hij kwam net uit een winkel aan de Gouden Leeuw waar bleek dat hij een telefoon, een lijm- klemmenset en een luchtdrukhamer met een totale waarde van 138,90 gulden had ontvreemd. De man is voor nader onderzoek in verzeke ring gesteld. KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Nederlands/naailes allochtone vrouwen Voor allochtone vrouwen is er op maandagmorgen naailes. Tijdens deze naailes leert u om onder bege leiding van een deskundige docente uw eigen kleding te maken. Gelijkertijd leert u op een ontspan nen en praktische wijze de Nederlandse taal aangezien Nederlands de voertaal is tijdens de lessen. Elke maandagochtend, vanaf 18 september wordt deze cursus uit gevoerd. Voor aanmelding Volksuniversiteit Venray, tel. 0478- 580185. PEEL EN MAAS 'n abonnement waard Maatschappelijk ontwikkelingen en de agrarische sector De tijden zijn veranderd in heel veel opzichten als je je gedachten terug laat gaan voer de afgelopen vijfentwintig jaar. Je neemt de agrarische sector in ogenschouw, dan is dat beeld totaal veranderd, zowel binnen de sector zelf en zeker naar buiten toe. Iedereen heeft een mening en weet hoe het zou moeten met de boeren en tuinders en hun gezin nen in Nederland. Menigeen is van gedachte dat boeren en tuin ders weer terug zouden moeten naar vroegere tijden. Dit is een onwerkelijke gedachte, de klok kan niet meer worden terugge draaid. Nagenoeg alle boeren en tuinders weten al lang dat het anders moet. Maar dat is makke lijker gezegd dan gedaan. DE AGRARISCHE CULTUUR IN HET VERLEDEN De mensen in de agrarische sector hebben een eigen cultuur, waarin men zoveel mogelijk zelfstandig werk en leeft, men dopt zijn eigen boontjes. Als er problemen zijn worden deze binnen de eigen muren gehouden, er is geen praatcultuur. Dat was in zeker opzicht ook niet nodig, omdat het in het verleden ging om opbouw van de agrarische sector, boeren en tuinders kregen ingeprent dat er nooit meer honger mocht komen. Ze moesten werken aan een goed en vooral goedkoop voedselpakket, daar is de agrarische sector goed in geslaagd, te goed. Er kwamen geluiden dat er overpro ductie was, de melkplas en de boter berg waren de bekendste. Ook dege nen die toen riepen dat het milieu veel te zwaar werd belast werden bewust of onbewust genegeerd, het zou allemaal wel loslopen. De uit breiding en groei in de sector gingen gewoon door, de bomen groeiden tot in de hemel. Elke minister die een poging waagde om de handrem aan te trekken ving bot. De agrari sche sector, de landbouworganisa ties en de landbouwpolitiek vorm den een machtsblok waar maar weinig tegen in te brengen was. VAN STERKE SECTOR NAAR KWETSBARE GEZINSBEDRIJVEN Van dat machtsblok is nu niet veel meer over, de politiek heeft greep gekregen op de agrarische sector en bepaalt nu hoe het moet in agrarisch Nederland. Dit alles heeft voor veel opschudding, onzekerheid, woede en verzet geleid. De agrarische bevolking kon niet geloven dat een ander bepaalde hoe het bedrijf en de bedrijfsvoering eruit zou moeten zien. Steeds maar weer werden er nieuwe wetten en maatregelen aan gekondigd die wel degelijk invloed hadden op de agrarische bedrijven maar meestal met een sisser aflie pen. dat zorgde er ook voor dat boe ren en tuinders de hoop hadden dat het allemaal wel mee zou vallen met de beperking die er zou worden opgelegd... en de boer hij ploegde voort. Daar kwam snel verandering in toen het paarse kabinet aantrad. Er werden drastische maatregelen aan gekondigd. De politiek werd op haar wenken bediend toen er zich een ramp aandiende in de varkenshou derij, 'de varkenspest', die grote emotionele en financiële gevolgen heeft voor de varkenshouders en hun gezinnen. Vele gezinnen zijn de gevolgen van die periode nog niet te boven. De veestapel moet inkrimpen, het mestoverschot moet verdwijnen. Vele boerenbedrijven moeten hun bedrijf beëindigen of aanpassen aan de gestelde normen. DE CONSEQUENTIES OP GEZINSNIVEAU Dit is een zeer ingrijpend gebeu ren voor de boeren- en tuindersge zinnen. De maatregelen leiden tot ongeloof en verzet, daarbij komt nog dat er heel veel onduidelijkheid is die ervoor zorgt dat erg veel men sen in grote psychische en emotio nele problemen komen en zijn met alle gevolgen van dien. De eerder genoemde 'niet praat cultuur' zorgt er nu mede voor dat mensen in een isolement dreigen te komen. Men gaat niet zomaar hulp vragen voor de zorgen en proble men. De roep van de agrarische sec tor naar duidelijkheid en zekerheid is groot en vraagt om beantwoor ding. zodat mensen weten waar ze aan toe zijn. Het is duidelijk dat dit voor een groot aantal agrarische gezinnen het einde van het bedrijf betekent. Vaak wordt er gedacht 'het is altijd je buurman die het treft'... ONDERSTEUNING BIJ HET MAKEN VAN KEUZEN Het is niet alleen voor de agrari sche gezinnen die hun bedrijf moe ten beëindigen moeilijk en ingewik keld, ook voor de bedrijven die wel door kunnen gaan maar zich wel degelijk moeten bezinnen en oriën teren op de toekomst. Wat zijn de mogelijkheden? Moet men het bedrijf verbreden, andere productie vormen en producten of biedt de recreatie op het platteland een mogelijkheid? Een baan naast het bedrijf behoort dat tot de mogelijk heden? In deze moeilijke en zorgelijke situatie zitten heel veel agrarische gezinnen en weten daar alleen niet uit te komen. Dat hoeft ook niet. Een agrarisch gezin kan op verschil lende manieren hulp krijgen bij het maken van keuzes. Het is helemaal niet gek of raas als bij zoiets ingrij pends in het leven en in het bedrijf anderen worden ingeschakeld om te helpen bij het maken van die keuzes of te luisteren naar de ervaringen van de mensen zodat we weer op verhaal kunnen komen. Het pro gramma 'van Crisis naar Kans' biedt deze mogelijkheden voor alle agrarische gezinnen zowel in de veehouderij, akkerbouw en tuin bouw. Wat heeft het programma van Crisis naar Kans te bieden? Individuele begeleiding. Binnen deze individuele begeleiding komen onder ander de volgende thema's aan de orde: verkenning van eigen persoonlijkheid, kwaliteiten, vaar digheden en kennis, persoonlijke stijl met behulp van verschillende testen; oriëntatie op een ander leven, op ander werk. Kortom, jezelf op een andere manier leren kennen om een nieuwe wending aan je leven en werk te geven. Oriëntatiebijeenkomsten. Deelnemers worden gestimuleerd om na te gaan of doorgaan met het bedrijf vanuit persoonlijke overwe gingen de meest gewenste toekomst biedt, wat is er nodig om goede keu zes te maken en wat zijn weerstan den daarin? Werkgroepen. Daarin komt aan de orde: omgaan met veranderingen, afscheid nemen, rouwverwerking, herziening zelfbeeld; creativiteit in relatie tot persoonlijke capaciteiten; bewuste keuzes maken, wie ben ik. wat kan ik, wat wil ik, waar ben ik op mijn plaats?; omgaan met con flicten. Zelfhulpgroepen. Uit de werk groepen kunnen intervisiegroepen voortkomen. Dit zijn bijeenkomsten van een kleine groep mensen die in vergelijkbare omstandigheden ver keren en volgens een vast structuur hun ervaringen met elkaar delen en daardoor nieuwe energie opdoen om weer gemotiveerd aan de slag te kunnen. Dit is heel in het kort wat het pro gramma te bieden heeft. Mocht na het lezen van dit artikel uw interesse gewekt zijn voor het programma of onderdelen daarvan dan kunt u con tact opnemen met onderstaande per sonen. Schroom niet om de telefoon te pakken en vraag gerust om meer informatie en hulp. Het programma is er voor alle agrarische gezinnen met grote en kleine vragen. Het is niet gek of raar om om hulp te vra gen. Het aanbod dat er voor u is, is helemaal gratis. Het enige wat van u gevraagd wordt is motivatie om te werken aan uw eigen toekomst. Voor informatie: Hans van Hoek/Jan Louvenberg, P en O Services, onderdeel DLV, tel. 0418- 570152; Hanneke Meester, THDA, tel. 038-4213078; Tonny Verrijt. ZOB. tel. 013-5351535. Wandel- en fietstocht Culinair Erfgoed Peel Maas Op zaterdag 16 september, in de Week van het Platteland, orga niseert Culinair Erfgoed Peel Maas een culinaire wandel- en fietstocht. Tijdens deze tocht wil Culinair Erfgoed de smakelijke specialiteiten van de streek pro moten en profileren. Beide routes leiden u langs verschillende leden van Culinair Erfgoed Peel Maas die bijna allemaal een culi nair aanbod voor u hebben. Culinair Erfgoed wordt gevormd door vele Europese regio's, die de culinaire identiteit van de eigen streek promoten en versterken. Culinair Erfgoed Peel Maas is de eerste regio in Nederland die werkt met dit Europese concept. Met de wandel- en fietstocht heeft Culinair Erfgoed Peel Maas, naast de bro chure en de aanwezigheid op diver se streekmarkten, weer een nieuw instrument om gerechten van de streek bij toeristen en plaatselijke bevolking, te promoten. In de toe komst gaat Culinair Erfgoed aan de slag met de ontwikkeling van culi- PEEL EN MAAS on line www.vandenmunckhof.nl/ naire fiets- en wandelarrangementen met overnachtingen. WANDELEN DOOR DE PEEL De wandelroute loopt langs de mooiste plekjes van het Peelgebied rond Helenaveen en doet de bedrij ven Willem III Ambachtelijk IJs en Veens Blauwe Bessen aan. Starten kan tussen 10.00 en 14.00 uur bij het Dorpsservicecentrum aan de Oude Peelstraat 5 in Helenaveen. OP DE FIETS LANGS DE MAAS De fietsroute sluit aan op het onlangs ingevoerde fietsknooppun- tensysteem van de VVV Noord- en Midden-Limburg en voert door de Maasdorpen Arcen, Broekhuizen, Grubbenvorst, Horst, Lottum, Melderslo en Sevenum. Starten kan tussen 10.00 en 14.00 uur bij alle leden van Culinair Erfgoed die gevestigd zijn in deze dorpen: Arcen: Arcense Bierbrouwerij, Kruisweg 44, De Ijsvogel, Schans 20A; Broekhuizen: Hayberries BV, Genenberg 28: Grubbenvorst: IJssalon Clevers, Kloosterstraat 2, Aspergeboerderij Californië, Horsterweg 23; Horst: IPC Dijkerheide, Stationsstraat 104, Versboerderij De Gastendonk, Gastendonkstraat 39; Lottum, Landgoed De Maashof. Veerweg 9; Melderslo: Streekmuseum De Locht, Koppertweg 5; Sevenum: Kaasboerderij Ulfterhove, Ulfterhoek 15. De routebeschrijvingen voor beide tochten, inclusief de bonnen voor een smakelijke aanbieding, zijn verkrijgbaar bij de startpunten. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. VROUW/MAN Synthese zoekt het Cliëntenadviesbureau (maatjes-pro ject iemand voor het ondernemen van leuke dingen, b.v. naar de markt, samen koken, bezoekje bio scoop in Venray. Men moet met mensen om kun nen gaan die psychiatrische proble men hebben en/of hebben gehad. De werktijden zijn in overleg. Meer informatie: Vrijwilligerscentrale. Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11