Ziekenhuis: hergebruik van ruimtes? Middelbare scholieren weer aan de slag FRANSOL Dumpen huisvuil kost 95 gulden Flinke opschudding over schouwburgkwestie Minder klachten in 1999 Verdacht van mishandeling £«etew ...y Vechthond wordt in Venray niet massaal gedumpt Gemeente wil deelname in gewest beperken ZONAANBIDDERS GAAN MAAR NAAR DE CONCURRENT! ZONWERINGEN Rijden onder invloed Diefstal van jenever Venrayse fietsclub naar Ahrweiler Patiënt vernielt ruiten Dronken automobilist aangehouden PEEL EN MAAS donderdag 24 augustus 2000 - Pagina f Minister Borst: "90% van de zorg blijft geleverd worden" Binnen het Venrayse ziekenhuis wordt 'uiteraard gedacht' aan hergebruik van de mogelijk vrij komende ruimtes, bijvoorbeeld voor zorgvernieuwende en trans- murale activiteiten zoals een ver pleegtehuis. Dit geeft minister Els Borst als antwoord op een van de liefst 45 vragen die de VVD-, CDA- en SP- fractie en Groen Links onlangs in de Tweede Kamer stelden naar aanlei ding van de positie van de zieken huizen in Venlo/Venray en Oldenzaal/Enschede. 'Het Venrayse ziekenhuis heeft inderdaad recente lijk een aanzienlijke renovatie ondergaan en het zou verspilling van middelen zijn indien door de herverdeling vrijkomende ruimte niet in gebruik zou blijven. Daarom is onder meer de zorgverzekeraar met het ziekenhuis in gesprek omtrent initiatieven ten behoeve van de wachtlijsten in de care-sector', stelt minister Borst iVolksgezondheid). ZORG IN VENRAY De minister van Volksgezondheid, Welzijn en Sport geeft in haar schriftelijke antwoor den op de vragen verder aan dat 90% van de zorg in Venray gehand haafd blijft. Het huidige gebruik op de locatie Venray bedraagt volgens haar: klinisch (18%), poliklinisch (74%) en dagverpleging (8%). 'Aangezien sprake is dat slechts een gering deel van de klinische behan deling zal worden verplaatst naar de locatie Venlo, betekent dit dat nog ruim 90% van de zorg in Venray blijft geleverd', aldus Borst. De directie van de ziekenhuizen in Venlo en Venray ziet volgens haar door de moeilijk in te vullen vacatu res geen kans meer om op beide locaties specialistische zorg te kun nen aanbieden. Het gaat om gynae cologie, kindergeneeskunde en anesthesie. 'Daarmee wijkt de situ atie in Noord-Limburg niet erg af van het algemene beeld in Nederland. Uit de wachtlijstgege- vens van de NVZ blijkt dat de wachtlijsten in Noord-Limburg kor ter zijn dan in de rest van Nederland. Tegenover het feit dat inwoners van Venray voor enkele vakken naar Venlo zullen moeten reizen, althans in geval van opname, staat dat alle poliklinische en dia gnostische faciliteiten in Venray aanwezig zullen blijven'. ZORG EN MOEDER Het concentreren van de zorg voor moeder en kind in Venlo heeft als achtergrond het gebrek aan gynaecologen, kinderartsen, verlos kundigen en verpleegkundigen. Bij een klinische bevalling, dat wil zeg gen bij een bevalling onder leiding van een gynaecoloog, dient een kin derarts als achterwacht beschikbaar te zijn in het ziekenhuis. Door het gebrek aan gynaecologen, kinderart sen, verlos- en verpleegkundigen is het volgens het ziekenhuis niet mogelijk een dergelijke voorziening in zowel Venlo als Venray op zeven keer 24-uursbasis beschikbaar te houden. De regionale zorgverzeke raar heeft BorsT laten weten dat haar verzekerden ook groot belang hech ten aan beschikbaarheid en directe toegankelijkheid voor deze voorzie ning. Voor de cardiologie geldt dat concentratie van de hartbewaking betekent dat de klinische cardiologi sche zorg moet volgen. De hartbe waking wordt geconcentreerd van wege de noodzakelijke inzet van gespecialiseerde verpleegkundigen en de daarbij behorende hoogcom- plexe infrastructuur. OVERLEG HUISARTSEN Op de vraag van de VVD-fractie welke diensten van de Eerste Hulp buiten kantooruren door de huisart sen kunnen worden opgevangen, geeft Borst als antwoord dat momenteel overleg plaatsvindt tus sen ziekenhuis, RHV. zorgverzeke raar, lagere overheden en belangen groepen. Gemiddeld gaat het volgens Borst om circa vijftien hulpgevallen per etmaal, dat is min der dan één per uur. Buiten kantoor uren gaat het volgens de minister van VWS om circa vijf gevallen, die volgens haar in enkele gevallen ook door de dienstdoende huisarts behandeld zouden kunnen worden. Borst vindt het van belang te ver melden dat ambulances met beman ning paraat staan in Venray. Vervoer naar Venlo of andere zie kenhuizen, indien dat is aangewezen door de zwaarte van het ongeval, is dus ten allen tijde mogelijk. 'Aan de vijftien-minutengrens, die inhoudt dat een ambulance de patiënt binnen vijftien minuten bereikt moet heb ben. kan dus voldaan worden. De CPA weet welke categorie patiënten waar naartoe moeten worden ver voerd' MEER DRAAGVLAK De minister heeft Gedeputeerde Staten van Limburg gevraagd om. samen met de verzekeraar, het gemeentebestuur en de huisartsen/verloskundigen, te onder zoeken of er oplossingsmogelijkhe den zijn die kunnen rekenen op meer maatschappelijk draagvlak dan waarop de huidige voorstellen van het ziekenhuis lijken te kunnen rekenen. 'De resultaten van dat onderzoek zullen op 1 november beschikbaar zijn. Ik acht het overi gens met op zijn plaats dat ik in deze rechtstreeks ingrijp. Het is aan het ziekenhuis en de lokale verzeke raar om tot degelijke afspraken te komen over de wijze van zorgverle ning. Daar wil ik niet in treden', aldus Borst. STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 Het aantal zaken waar de Commissie Bezwaar-. Beroep- en Klachtschriften van de gemeenten Venray/Meerlo-Wanssum zich in 1999 heeft gebogen, blijkt maar liefst 40 procent minder te zijn dan hel jaar daarvoor. Werden er in 1997 nog 60 en in 1998 55 zaken behandeld, voor vorig jaar bleef de teller op 34 staan. De oorzaak zoe ten de gemeentes met name in een verminderd aantal uitkeringsgerech tigden binnen de gemeenten, wat weer een gevolg is van de welvaart in Nederland, en het feit dat de rijksoverheid extra financiële mid delen heeft ingezet voor het bij- «andsbeleid. In de commissieverga dering Algemene Zaken op 13 september zal het jaarverslag verder besproken worden, waarna het 'ter kennisname' gebracht wordt in de gemeenteraadsvergadering van 26 september 2000. De politie heeft dinsdag rond 02.30 uur op de Oude Oostrumseweg een 27-jarige auto mobilist uit Oirlo aangehouden op verdenking van rijden onder invloed. De man werd staande gehouden omdat hij ondanks een mrijverbod de Patersstraat inreed. Een blaastest wees uit dat de man teveel gedronken. Hij kreeg een rij verbod van drie uur en een boete van 400 gulden opgelegd. De politie heeft vrijdagmiddag rond 13.00 een 53-jarige vrouw uit Venray aangehouden op verdenking van diefstal uit een winkel aan de Merseloseweg. De vrouw stopte een talve liter jenever in haar tas en pro beerde de winkel te verlaten zonder te betalen. Personeel betrapte haar en droeg haar over aan de politie. Met toepassing van snelrecht kreeg de vrouw een geldboete van 240 "[ulden, die zij meteen betaalde. Bijna anderhalve week na de basisscholen zijn nu ook eindelijk de middelbare scholieren weer aan de slag. Dinsdagmorgen mochten de leerlingen nog wat freewheelen. Slechts de opening van het schooljaar, kennismaken met de klasgenoten en nieuwe mentor en het ophalen van het nieuwe rooster stonden op het programma. Dat nieuwe rooster blijkt overigens 'onstabiel' te zijn en dat betekent weer dat het elk moment kan veranderen. Woensdagmorgen moesten ze allemaal vroeg uit de veren, boeken pakken, en op de fiets op weg. Dit schooljaar nog naar de verschil lende dependances, vanaf2002 met z'n allen naar de uni-locatie. Kosten verhalen op 'misbruiker' De lange invoeringsperiode van 'diftar' lijkt ten einde. In de com missievergadering Agrarische Economie en Milieu kondigde wethouder Heidens, naar aanlei ding van een brief van de VVD, aan dat er strenger opgetreden gaat worden tegen overtreders van de diftarregels. Sinds de invoering van het betalen per kilo huisvuil, de diftar. blijken er burgers in de gemeente Venray te zijn die dat niet zien zitten. En die dumpen hun vuilniszakken daarom gewoon ergens anders, lekker goed koop denken ze dan. Ze hebben dan echter buiten de waard, in deze de politie, gerekend. Want die zoeken PEEL EN MAAS 'n abonnement waard de illegale dumpers op aan de hand van hun eigen afval en ze zijn daar heel handig in. De kosten van het opruimen van het illegale huisvuil wil de gemeente nu gaan verhalen op de veroorzaker van de troep en dat kan via de adressen die de poli tie levert. De gemeente heelt de overtreders een waarschuwing ver stuurd dat hun adres achterhaald is en dat er proces-verbaal is opge maakt. In een civiele procedure moet de schade van 95 gulden op de burger verhaald worden. Om deze wat omslachtige gang van zaken te omzeilen heeft het college van bur gemeester en wethouders goedge keurd dat met de betaling van een schikking van 95 gulden van verde re vervolging wordt afgezien. Het aantal schikkingsvoorstellen is 350, het aantal notoire 'diftar-misbrui- kers' is tien. Deze laatste groep zal harder aangepakt worden, aldus De politie heeft dinsdagmorgen rond 06.25 uur een 31-jarige inwo ner van Venray in zijn woning aan gehouden op verdenking van mis handeling. De man wordt ervan verdacht op donderdag 3 augustus een 37-jarige inwoner van Ysselsteyn te hebben geslagen met een hamer. Het slachtoffer heeft daarbij meerdere klappen gekregen, waardoor hij letsel aan zijn handen en schouder opliep. Een getuige zag de mishandeling en waarschuwde de politie. Met behulp van getuigen verklaringen wist de politie de iden titeit van de verdachte te achterha len waarna hij is aangehouden. De aanleiding van de mishande ling ligt vermoedelijk in de relatio nele sfeer. De 31-jarige is inmiddels ingesloten voor nader onderzoek. wethouder heidens tijdens de com missie Agrarische Economie en Milieu vorige week woensdag. Op donderdag 24 augustus ver trekt fietsclub De vette Naaf uit Venray voor haar jaarlijkse fiets tocht naar Ahrw eiler in het Duitse Ahrdal. Dit jaar is bijzonder want voor de twintigste keer valt het startschot voor deze tocht. De start is om 9.30 uur in de Grote Straat, voor café In den Engel. Twintig jaar geleden werd deze fietsclub opgericht door de leden van het Venray's Mannenkoor, toen bij gebrek aan buscapaciteit een beroep op hun sportiviteit werd gedaan. De vraag van het bestuur was' per fiets naar Ahrweiler af te reizen waar toen enkele concerten door het Venray's Mannenkoor uitgevoerd zouden worden. Na kort beraad besloten de tien zangers hier gevolg aan te geven en tot op de dag van vandaag vormen deze tien zangers de leden van de fietsclub. Bij aankomst in Ahrweiler zullen de coureurs in verband met dit niet alledaagse jubileum ontvangen wor den door de Stadtdirektor. in gezel schap van de huidige Weinkönigin en de lokale pers. Alle leden van de fietsclub zullen door de Staddirector worden onderscheiden met de Goldene Stecknadel der Stadt Ahrweiler/Bad Neuenahr. fZbStrand Ac VtJcttc \Aeytyteyi HET OPENLUCHTBAD VAN VENRAY EN OMSTREKEN Dagelijks geopend van 10.00 tot 18.00 uur (hoogseizoen tot 20.00 uur) •Gezuiverd strandbad •Speeltuin Midgetgolf •Frituur met terras •Kind- en gezinsvriendelijk Sparrendreef 12, 5807EKOostrum-Venray www.wittevennett.nl tel 0478-511322 De politie heeft zaterdagavond een 32-jarige inwoner van Roermond aangehouden die in die plaats enkele ruiten had vernield. De verdachte meldde zichzelf bij het politiebureau met de mededeling dat hij op de Beethovenstraat enkele ruiten van een woning had vernield. Dit had te maken met een oude vete. Bij controle bleek dat de man zon der toestemming was vertrokken uit het Vincent van Gogh Instituut in Venray. De verdachte werd aange houden en later overgebracht naar Venray. VVD en fractie Van de Vorle kraken onderzoeksrapport De bespreking van het onder zoeksrapport over de schouwburg deed vorige week flink wat stof opwaaien. De gezamenlijke com missievergadering van Algemene Zaken en Cultuur, Onderwijs en Sport was ongekend levendig en fel. De fractievoorzitters van de zes partijen, met uitzondering van een gematigde PvdA. beten flink van zich af. Het afgetreden schouwburgbe stuur, het college van B W, het accountantsburo PriceWaterhouseCoopers (PWC), die het onderzoeksrapport had opge steld, en vooral wethouder Kersten kregen er flink van langs. De kers verse bestuursleden Leo Janssen en Toon Theeuwen, die 's ochtends nog vol enthousiasme waren aangetre den, hoorden op de publieke tribune met gefronste wenkbrauwen het politieke rumoer aan. CDA-fractie- voorzitter Wiel Michiels leverde felle kritiek op PvdA-wethouder Kersten en het college van B W. "We hebben er ons gruwelijk aan geërgerd dat vanochtend in een persconferentie het nieuwe bestuur al bekend gemaakt is. Dit had toch wel twee weken kunnen wachten tot na de behandeling in de raad zoals was afgesproken", zei een veront waardigde Michiels die het nieuwe bestuur geen lang leven gaf. "De gemeente zat op de stoel van het bestuur. Als het nieuwe bestuur net zo weinig ruimte krijgt, dan zal het in december alweer vervangen kun nen worden." Het CDA verweet Kersten dat hij te laat had ingegre pen. De grootste fractie vond dat het schouwburgbestuur niet had hoeven aftreden ondanks dat er fouten zijn gemaakt. Het CDA was ontevreden over het rapport van PWC dat moest aantonen of er cultuurgelden naar de horeca gegaan worden. "Het rapport geeft geen totaalbeeld en geen ant woord op de belangrijkste vragen." De fractie Van de Vorle en de VVD boorden het PWC-rapport zelfs finaal de grond in. "Een zware onvoldoende. Het is nog net geen nul. Dit is geen 40.000 gulden waard. Wij vinden dat alleen de inkt en het papier betaald moeten wor den", vond Gerrit Lemmens. Frans van Hooft (VVD): "Dit rapport is zo slecht en onzorgvuldig. Ik neem aan dat de rekening nog niet betaald is." Waarna Van Hooft een paar voor beelden uit het rapport aanstipte. Zoals de knullige en onduidelijke organigrammen en de commercieel getinte opmerking van PWC dat hun afdeling Legal Services 'graag bereid is u hieromtrent nader te adviseren'. "Een volstrekt ongepaste opmerking", oordeelde de VVD- fractievoorzitter. Gerrit Verkoeijen (Samenwerking) vond dat de raad veel te laat geinfomeerd was. "Het lijkt wel op een soapserie. Deze zaak heeft veel schade aangericht. Aan mensen, de schouwburg en aan Venray". De fractie Van de Vorle voelde zich door het schouwburgbe stuur 'het bos ingestuurd'. "We zijn telkens op het verkeerde been gezet. Het bestuur zei geen geld meer te hebben voor de verbouwing terwijl wel de horeca gefinancierd werd." VRAAGTEKENS Hans Teunissen (D66) zette vraagtekens bij de rol van wethou der Kersten. "Hij steunde de horeca- manager en had blijkbaar geen ver trouwen in het schouwburgbestuur. Was daardoor een oplossing onmo gelijk?", vroeg hij zich af. Teunissen vond het ook vreemd dat het schouwburgbestuur het met vijf van de zes actiepunten van het col lege eens was. En dat het ene punt. inmenging van de gemeente in het bestuur, niet geaccepteerd werd en juist tot een breuk heeft geleid. "Geef het bestuur de maximale ruimte. Maar Kersten komt met een voordracht voor twee mensen in het bestuur. Dat strookt niet met de visie van de wethouder", zei Teunissen. Samenwerking Venray verwoordde dat de schouwburg niet op extra financiële middelen hoeft te rekenen. De VVD stelde voor de prijs van een kaartje met een gulden te verhogen. Fractie van de Vorle was evenals de VVD een voorstan der van privatisering van theatercafé De Artiest. "Dan zijn we van alles af". vond Gerrit Lemmens. Wethouder Kersten verdedigde zich met hand en tand. "Ondanks her haaldelijke verzoeken kreeg ik geen tijdige en juiste informatie van het bestuur. Terwijl de gemeente behoefte en recht had op een finan cieel plaatje. Ik voelde me niet meer serieus genomen. Terwijl ik altijd inhoudelijk met de zaak ben bezig geweest. Op een gegeven moment was voor mij de maat vol want ik maakte me zorgen over de horeca. Maar ik voel me nu wel beschadigd en in diskrediet gebracht. Het was een nare periode." Kersten meldde dat hij met het nieuwe bestuur best over meer subsidie wil praten. "Maar dan wel met een goede onderbouwing. Laat ze ons maar overtuigen dat ze meer geld nodig hebben." Burgemeester Waals zei dat de breuk onvermijdelijk was. "De wethouder en het schouwburg bestuur dat ging niet meer samen. Daarom moest één van de twee weg." Waals verbaasde zich over het debat. "We moeten ophouden met zwartepieten. Het gelazer moet afgelopen zijn. ,fls de schouwburg er niet in slaagt om maatschappelijk ingebed te raken dan betekent het binnen vijf jaar het einde", waar schuwde Waals. Duidelijk is gewor den dat wethouder Kersten politiek flink onder vuur ligt. Tijdens de raadsvergadering van 29 augustus moet blijken of de partijen dan nog zo krachtig reageren. Als coalitie partij CDA. met 10 van de 25 zetels, zijn harde lijn doortrekt dreigt de cultuurwethouder in het nauw te komen. Toeloop op asiel 'Op de Smakterheide' blijft uit De paniekverhalen van volle dierenasiels omdat iedereen mas saal zijn vechthond dumpt blijken voor Venray en omgeving niet te kloppen. Het plaatselijke asiel 'Op de Smakterheide' krijgt welis waar meer van deze honden aan geboden dan andere jaren, maar het valt allemaal mee. Koen Goumans. beheerder van het dierenasiel aan de rand van de gemeente Venray: "Het is allemaal een beetje overtrokken. We hebben ze wel gehad, maar het valt hier erg mee." Normaal gesproken worden er 2 tot 3 vechthonden per jaar aan geboden. nu zal dat op 15 tot 20 uit komen. Dat lijkt heel veel voor bui tenstaanders. volgens de beheerder, maar dat is het niet. Dit verschijnsel vindt meer plaats in steden en min der op het platteland. "De meeste mensen die hun hond afgeven zijn zelf bang voor hun hond", verklaart Koen Goumans de toeloop. "En ze zijn bang voor de overheidsmaatre gelen die gaan komen." De meeste honden zijn American Staffordshire Terriers. Rottweilers en kruisingen met Staffordshire Terriers, de pit bulls. Vooral deze laatste groep honden is erg 'scherp', zoals dat in vaktermen heet. De situatie in Noord-Limburg wijkt inderdaad af van die in grote steden en in het zui den van Limburg, bevestigt hoofd Inspectie gezelschapsdieren Janssen uit Venray: "Met name de zuidelijke asiels zien een forse toename van pitbullachtige honden, maar het gaat niet om geweldig grote aantallen. In het noorden van de provincie is het iets meer dan normaal." Janssen wijst er tevens op dat er nog veel onduidelijkheid is over een gedrags test die volgens het ministerie van landbouw ingevoerd gaat worden. Iedereen praat al over 'de test' maar er is officieel nog niets geregeld. AGRESSIETEST Bij het minsterie van Landbouw, Natuur en Visserij reageert men iet wat verbolgen op de berichten over volle asiels. "Het is een wat vreem de reactie om een hond te dumpen terwijl er nog niet eens een officiële agressietest is." aldus de voorlichter. Pas over een paar maanden kan de test klaar zijn, maar wel is al duide lijk dat de test niet verplicht is. De hondenbezitter die zijn. in aanmer king komende, hond niet aan de test wil laten meedoen is dan wel ver plicht het dier aan te lijnen, een muilkorf om te doen en te laten ste riliseren cq. castreren. De hond die de test wel doet maar waarvan blijkt dat hij als 'agressief bestempeld wordt, wordt ook niet gelijk doorge stuurd naar de hondenhemel. Het ministerie: "De consequentie is niet dat de honden afgemaakt moeten worden als ze de test niet halen." De juiste invulling van de maatregelen voor agressieve honden volgt dus nog, maar zal in ieder geval ook wel uitkomen op aanlijnen, muilkorven en steriliseren en castreren, mis schien zelfs een gedragscursus. Volgens Koen Goumans van Op de Smakterheide is dat laatste wat overbodig: "De honden hoeven meestal niet naar een cursus, maar de mensen." Burgemeester Waals wil dat Venray nog slechts gebruik maakt van de verplichte taken van het Gewest Noord- en Midden- Limburg. Dat zijn de brandweer, gezondheidszorg en hulp bij ram pen. Na de fusie tussen de Gewesten Noord- en Midden-Limburg, die per 1 januari ingaat, hoeven de gemeen ten zich niet meer bij alle andere taken aan te sluiten. "Aan de taken veiligheid en zorg kunnen we niet onderuit. Aan de rest doen we niet meer mee", zei Waals vorige week in de commissie Algemene Zaken. In het Gewest Noord-Limburg wer ken de 16 gemeenten ook samen op het gebied van milieubeheer, cul tuur, ruimtelijke ordening, openbaar vervoer, welzijn en de pontveren over de Maas. De gemeente Venray maakt zich al jaren zorgen over het beleid van het Gewest. Zoals over de investeringen die het Gewest wil doen in de nieuwe huisvesting van de brandweer. Waals kreeg steun van Van Hooft (VVD): "Ik kan me hier prima in vinden. Het wordt tijd dat we eindelijk een daad gaan stel len." De politie heeft in de nacht van zondag op maandag in Vierlingsbeek een 25-jarige auto mobilist uit Venray aangehouden die onder invloed van alcohol een auto bestuurde. De man kreeg een rijverbod van twee uur opgelegd.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5