Thuiszorg bij Groene Kruis onder druk Travel Active niet blij met nieuwe Vreemdelingenwet au pairs Attenties voor Piet en Sjors Fortisgroep kiest voor nieuwe organisatiestructuur Toename werkbelasting bij Beukenrode Viering van 100 jaar Donatuskapel Venray steunt Landschap Doedag 2000 150,- 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Weinig incidenten bij Venrayse kermis TAXATIES Capretto heeft alle ruimte nodig voor de schitterende herfst/wintercollectie 79,95 99,95 180,- PEEL en maas donderdag 17 augustus 2000 - Pagina 9 Het Groene Kruis Noord- Limburg heeft in 1999 voor het eerst het gehele jaar een wacht lijst voor de thuiszorg gekend. Gemiddeld wachtten 15 patiënten thuis op verzorging of verpleging. De wachtduur bedroeg gemiddeld twee weken. In zijn jaarverslag noemt het Groene Kruis de toene mende vraag naar zorg als hoofd oorzaak. Het aantal zorguren nam in 1999 met 6,5% toe lot bijna 148.000 uur. De zorgverzekeraars weigerden in eerste instantie hiervoor meer geld beschikbaar te stellen. Er diende zelfs een kort geding in Utrecht waarna de ziektekostenverzekeraars alsnog overstag gingen en het Groene Kruis extra financiële mid delen ter beschikking kreeg. Een ander probleem was het hoge ziek teverzuim van personeel in de thuis zorg. Dat nam van 6,1% in 1998 toe tot 8,3% in 1999 terwijl het totale ziekteverzuim bij het Groene Kruis vorig jaar 5,8% bedroeg. De kraam zorg en de jeugdgezondheidszorg kenden minder problemen. De kraamzorg in Noord-Limburg wist, in tegenstelling tot veel andere regio's in Nederland, alle beloofde zorg te bieden. Van de 3.350 geboorten in 1999 in Noord- Limburg maakten 2.957 gezinnen gebruik van kraamzorg, dit is ruim 88 procent. Twaalf herintredende kraamverzorgenden behaalden hun diploma waardoor aan alle vraag naar kraamzorg kon worden vol daan. Het deelnamepercentage aan het consultatiebureau lag op 96,9%. Het Groene Kruis wil dit jaar probe ren de niet-bezoekers in kaart te brengen. Uit een landelijk onder zoek van de Inspectie voor de Gezondheidszorg blijkt dat vooral sociaal zwakkere groepen en allochtonen het laten afweten. Het aantal kinderen tot één jaar die het consultatiebureau bezochten voor vaccinaties bedroeg 99,3%. De vraag naar voedings- en dieetadvi- sering is enorm gegroeid. Het aantal consulten steeg met ruim tien pro cent tot 9.419. De wachtlijst kon door personeelsuitbreiding vrij kort worden gehouden. De uitlening van hulpmiddelen is in 1999 eveneens toegenomen. Dit kwam door het vervallen van de toegangsbijdrage en de toename van het aantal thuis verblijvende patiënten met een intensieve zorg. Het Groene Kruis investeerde flink in nieuwe hoog- laagbedden en tilliften. In Venray werd de nieuwbouw van het Medisch Centrum Antoniusveld in gebruik genomen. Het is een gezamenlijke huisvesting voor de jeugdgezondheidszorg, huisartsen, verloskundigen, fysio therapeuten en apothekers. SAMEN IN ZORG Het totaal aantal personeelsleden bij het Noord-Limburgse Groene Kruis nam vorig jaar met 43 toe tot 725 medewerkers. Dit is inclusief 104 oproepkrachten. Omgerekend naar fulltime banen waren en 373 formatieplaatsen. Dit is een toename van 10,6% ten opzichte van 1998. Het Groene Kruis gaat met ingang van 1 januari 2001 fuseren met vier andere zorginstellingen in Noord- Limburg. Dit zijn de prof. Duboisstichting in Venlo, Huize Erkenkamp in Tegelen, stichting Woon-Zorgpalet en Boncura waar ook het Venrayse verpleeghuis Beukenrode onder valt. Er is een half jaar geleden een intentieverkla ring getekend voor een bestuurlijke fusie op 1 januari 2001 terwijl de juridische fusie een jaar later ingaat. Volgens Groene Kruis-directeur Miny Boersma komt dit de patiën ten ten goede. "Cliënten kiezen er steeds meer voor zo lang mogelijk zelfstandig in hun eigen omgeving te leven en te wonen. De zorgverle ners, waaronder wij als Groene Kruis, spelen hierop in door zoveel mogelijk samen te werken met andere hulpverleners. Daardoor kan de cliënt in veel meer situaties dan ooit, thuis verpleegd en vezorgd worden", schrijft directeur Boersma in het jaarverslag dat als titel 'Samen in zorg' meekreeg. Venrays bemiddelingsbureau vreest toename illegaal circuit De nieuwe Vreemdelingenwet voor au pairs die op 1 augustus van kracht is geworden heeft voor veel ophef en onrust gezorgd. Om uitbuiting tegen te gaan mogen au pairs in Nederland voortaan niet meer dan twintig uur per week bij een gezin werken met een maxi mum van vier uur per dag. Het Venrayse bureau Travel Active vreest daardoor een toename van een illegaal beniiddelingscircuit. "Tot 1 augustus was er in Nederland helemaal niets geregeld. Er waren wel Europese richtlijnen maar die zijn door Nederland nooit ondertekend. De au pairs hoefden alleen maar een visum aan te vragen bij de Vreemdelingendienst", zegt Esther Busink, medewerkster pr en communicatie bij Travel Active. Het Venrayse bureau bemiddelt jaarlijks zo'n 300 au pairs die vooral uit Zuid-Afrika en Polen afkomstig zijn. De jongeren, in de leeftijd lus sen 18 en 26 jaar, zijn veelal meisjes die naast de twee genoemde landen ook uit Amerika, Canada, Brazilië, Frankrijk en Engeland komen. Zij zorgen bij de gastgezinnen voor de kinderen en verrichten licht huis houdelijk werk. Omdat voorheen een Nederlandse regelgeving ont brak hield Travel Active zich strikt aan de Europese richtlijnen. Die hielden ondermeer in dat een au pair maximaal dertig uur per week piocht werken en minstens een dag in de week en een weekend in de maand vrij had. "We hebben altijd heef succesvol met deze richtlijnen gewerkt. De nieuwe Nederlandse wet vinden wij veel te streng. Want het is nu voor veel gezinnen niet meer interessant om een au pair in mis te nemen. Die krijgt namelijk kost en inwoning, een eigen kamer. zij wordt verzekerd, kan een taalcur sus volgen en krijgt zakgeld. Terwijl daar slechts twintig uur werk tegen over staat", klaagt Esther Busink die vindt dat de erkende organisaties zoals Travel Active door het nieuwe beleid gestraft worden. "Op internet en in kranten verschijnen steeds meer advertenties van illegale bureaus. Want iedereen kan in Nederland zo maar een au pair bureau beginnen. En omdat het ille gaal gebeurt ontduiken zij de wetge ving." UITBUITING Volgens Travel Active biedt de nieuwe wetgeving vooral voordelen voor de buitenlandse au pairs. Want zij hoeven in Nederland nog slechts twintig uur per week te werken voor een zakgeld van ruim 500 gulden per maand. Bovendien is hun rechts positie nu beter geregeld omdat de au pair voortaan een contract onder tekent. Maar gezinnen met kinderen zullen afhaken omdat ze twintig uur per week onvoldoende vinden. Kinderopvang in een crèche of een au pair uit het illegale circuit zal het alternatief zijn. De FNV is begin augustus een rechtszaak begonnen tegen drie Nederlandse gezinnen. Een Bulgaarse en twee Filipijnse au pairs zouden veel te lange dagen en te zwaar huishoudelijk werk ver richt hebben. De FNV eist dat deze au pairs voor hun gewerkte uren het minimumloon uitbetaald krijgen. "Wij hebben altijd al heel goed op uitbuiting gelet. Daarom selecteren we de gezinnen heel nauwkeurig evenals de au pairs die we binnen halen", verzekert Eshter Busink. Overigens zal Travel Active niet meer Terugkeren naar het pand aan de Albionstraat in Leunen. Het bureau is in dit voormalige Rabobankgebouw enkele jaren gehuisvest geweest. Totdat begin dit jaar er brand ontstond aan de ver warmingsketel wat veel rook- en roetschade tot gevolg had. Travel Active week toen tijdelijk uit naar het leegstaande kantoor van Custers Hydraulica aan de Maasheseweg. Custers verplaatste vorig jaar zijn bedrijf naar de Smakterweg. Het Venrayse bemiddelingsbureau heeft nu besloten er ook te blijven. "Deze plek op het bedrijventerrein is ons goed bevallen. We hebben hier meer ruimte dan in Leunen waar we uit ons jasje groeiden." I* SNELLE SERVICE PROFESSIONELE VERWERKING DE VOORDELIGSTE TARIEVEN Kermisexploitant Piet Camps werd woensdag door wethouder Driessen in het zonnetje gezet omdat hij sinds 1947 op de kermis in Venray present is geweest. Camps moest dit jaar overigens van wege gezondheidsproblemen ver stek laten gaan. Sjors Reemer, 60 jaar in Venray, kreeg van diverse zijden kleine attenties. Bij de ope ning van de kermis kreeg Reemer uit handen van wethouder Jan Driessen een fraaie glazen schaal met daarin het gemeentewapen. Ger Versleijen volgt Gérard Peters in Venray op Zandakker 24 5801 DV Venray Tel. 0478-512772 Fax 0478-512768 Ruim negen jaar was Gérard Peters kantoordirecteur van de Generale Bank aan de Patersstraat 13 in Venray. Na de overname van de Generale Bank door de Fortisgroep is Peters aan het begin van dit jaar benoemd tot directeur van het districtskan- toor/businesscenter in Venlo. Zijn opvolger in Venray is Ger Versleijen, geboren en getogen Horstenaar en sinds 1973 aktief in het bankwezen. "De veranderingen hebben alles te maken met de nieuwe structuur zoals Fortis die heeft doorgevoerd", verklaart Peters, "In maart 2000 is besloten om de activiteiten naar de klanten toe anders te structureren. Een verdeling in drie cliëntengroe- pen die vanuit het districtskantoor in Venlo, maar ook de vestigingen in Venray en Helden-Panningen, marktgericht worden benaderd en bediend." Eenvoudig gezegd komt het erop neer dat Fortis uitgaat van drie marktsegmenten: 1) de middel grote en grote bedrijven, 2) de klei nere bedrijven, zelfstandigen en vrij beroepsbeoefenaren en 3) de parti culiere klanten. De eerste twee seg menten worden daarbij voorname lijk vanuit het nieuw te betrekken districtskantoor op bedrijventerrein Noorderpoort in Venlo bediend. "Deze nieuwe marktbenadering is door Fortis bewust gekozen om bin nen een gecompliceerd, internatio naal fusieproces ook over de gren zen heen naadloos met elkaar te kunnen communiceren. Verschillende culturen die gemeen hebben dat men dezelfde tak van sport beoefent. Dat vergemakkelijkt het werken, de onderlinge commu nicatie tussen de landen en leidt tot een goede en professionele benade ring en dienstverlening naar de klanten toe." Voor het Fortiskantoor in Venray vinden er beperkte veranderingen plaats. "De Venrayse markt is zo Bij verpleeghuis Beukenrode is de belasting van de werknemers zo hoog geworden dat er op twee afdelingen grote problemen zijn ontstaan. Vorig jaar was er op een afdeling sprake van een extreem hoge werkdruk terwijl op een andere afdeling zelfs een crisissi tuatie is ontstaan. Dit vermeldt het jaarverslag over 1999 van de stichting Boncura. Naast het Venrayse verpleeghuis Beukenrode vallen ook Elzenhorst (Horst) en De Wietel (Panningen) onder deze stichting die in totaal 585 patiënten telt. De drie verpleeg huizen streven naar een meer indivi duele zorg die op de vraag van de patiënt is afgestemd. Maar de finan ciële middelen blijven achter bij de toegenomen intensiteit van de zorg. Daarnaast is het heel moeilijk om aan voldoende personeel te komen. De werkbelasting van de werkne mers bij Boncura nam daardoor toe. Het gevolg was dat het ziektever zuim met ruim 1% steeg tot 7%. Dit werd vooral veroorzaakt door de langdurig zieken. Boncura telde eind vorig jaar 939 werknemers, 86 mannen en 853 vrouwen, inclusief 145 oproepkrachten. Omgerekend bedroeg het aantal fulltime banen 485. In het Venrayse verpleeghuis wer den enkele veranderingen doorge voerd. Zo is de nachtbehandeling, die een aantal jaren onderdak had in de naastliggende flat Zuiderpoort, weer terugverhuisd naar Beukenrode. De warme maaltijden worden niet meer in de keuken opgeschept maar voortaan op de afdeling zelf. Uit een evaluatie is gebleken dat de bewoners dit als prettig ervaren. Begin volgend jaar wordt op het terrein van Beukenrode begonnen met de bouw van appartementencomplexen. Aan de Vlierstraat, op de plaats van het voormalige Zonnehuys, komen drie afzonderlijke gebouwen van vier bouwlagen. De 52 appartementen, die begin 2002 gereed zullen zijn. zijn vooral bedoeld voor mensen die gebruik willen maken van de voor zieningen voor Beukenrode. belangrijk dat we alle segmenten ook vanuit hier blijven bedienen. Met dit verschil dat de zakelijke klanten nu niet meer met mij, maar met Ger Versleijen, die tot het dis trictsteam behoort, te maken krij gen", zegt Peters. De advisering van zelfstandigen, vrije beroepsbeoefe naren en een gedeelte van de parti culiere klanten, gebeurt als vanouds door Joos van Oppenraaij, terwijl advisering van de overige particu liere klanten geschiedt onder leiding van Ruud Janssen. De oorsprong van de huidige Fortisbank ligt bij de Nederlandsche Credietbank (NCB), de oudste bank in Venray die van oudsher ook diep geworteld is in de samenleving. "En we willen er alles aan doen dat dat ook zo blijft", zegt Ger Versleijen, directeur onderne mingen Venray en opvolger van Gérard Peters. Versleijen heeft inmiddels een grote staat van dienst opgebouwd. De Horstenaar is vanaf 1973 in het bankwezen aktief. "Voor het grootste deel in de zake lijke sector in Noord-Limburg", pre- cisieert hij. Als geen ander kent hij dus het klappen van de zweep. "Er zal wezenlijk ook niet veel verande ren", verduidelijkt Peters de move. "Het belangrijkste blijft de cliënten in de Venrayse markt in alle seg menten zo goed mogelijk te bedie nen." De Fortisgroep heeft wereld wijd 65.000 mensen in dienst, waaronder 40.000 mensen die werk zaam zijn in het bankwezen. Fortis is met 3000 kantoren gevestigd in 65 landen en in de Benelux is het de grootste financiële instelling. De Fortisgroep staat voor een totale bancaire dienstverlening, een verze keringspakket in de ruimste zin van het woord en transacties in het nationale en het internationale bet alingsverkeer, inclusief kredietver lening over de grenzen heen. "Een totaalpakket waarmee we iedere klant op zijn wenken kunnen bedie nen", aldus Versleijen. De gemeente Venray verleent haar medewerking aan de campag ne Landschap Doedag 2000. De kosten voor het organiseren van het evenement, op 8 oktober in Venray, worden grotendeels via externe fondsen gedekt. Van de gemeente wordt daarnaast een financiële bij drage gevraagd waarvan de hoogte afhankelijk is van de aanvullende fondsen. Het college stelt voor om een bedrag van 9.000 gulden te reserveren voor het evenement. Jaarlijks organiseert de stichting IKL (Instandhouding Kleine Landschapselementen in Limburg) een Landschap Doedag ergens in de provincie Limburg. Ter bevorde ring van het draagvlak voor natuur- en landschapsbeheer en het imago van de organisatie zet IKL sinds 13 jaar de Landschap Doedag op. Per toerbeurt vindt dit evenement plaats in Noord-, Midden- en Zuid- Limburg. Uiteindelijk is het de bedoeling om per regio een vaste locatie te hebben, waar de Doedag om de driejaar plaatsvindt. Dit jaar is de keuze om diverse redenen op Venray gevallen. Op de eerste plaats heeft Venray een groot bui tengebied waarin veel activiteiten op het gebied van landschapsonder- houd en kleinschalige aanleg kun nen worden ontplooid. Daarnaast is er veel bedrijvigheid waardoor de sponsoring van de projecten een voudiger is. Als derde punt, maar zeker niet het minst belangrijke, is de uitstraling naar de gehele regio wat een dergelijk evenement met zich mee kan brengen. Vorig weekeinde was de Heilige Donatuskapel in Veulen een eeuw oud. De 100-jarige verjaardag van de bakstenen kapel aan de Veulenseweg 37 in Veulen was voor het kerkbestuur een mooie gelegenheid om extra aandacht aan de kapel en de Heilige Donatus te schenken. Samen met de leden van de plaatselijke verenigingen en tal van genodigden, waaronder de Stichting Kruisen en Kapellen ging het in processie naar de kapel, waar diaken Van Gassel een kort lof verzorgde. De Heilige Donatuskapel heeft het jaartal 1900 in de deuromlijsting staan. Het dak is gedekt met leien en gevat tussen twee topgeveltjes. Een bepaalde religieuze functie heeft het kapelletje in het Veulen verworven, als jaarlijks verzamel punt van de eerste communicantjes met de fanfare. Sinds 1984 is de kapel ook weer het startpunt van de sacramentsprocessie. ONZE ZOMERCOLLECTIE MOET WEG: NOC 1 WEEK de laatste 125 paar damesschoenen uitzoeken 2 PAAR de laatste 93 paar herenschoenen uitzoeken 2 PAAR CAP Zwarte latest- DÉ GEZELLIGSTE SCHOENWINKEL VAN VENRAY GROTESTRAAT 11 www.capretto.nl C'NÏi;

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9