Frank Schaeffers combineert meta-realisme met fantasie Komische verwarring rond nota Verkeersplan Van Opbergen Mode omgedoopt in Firstlady3 120 Jaar van Opbergen Mode Gouden echtpaar kijkt dankbaar terug ni Elf automobilisten bekeurd Tekening aanvaard, klus geklaard? !Wi 1 DE GROOT B.V. Buitenspiegel vernield Gemeente verkoopt grond aan Robben Doorrijden na ongeval Golfclubs gestolen PEEL EN MAAS donderdag 17 augustus 2000 - Pagina Frans en Rees heropenen modezaak in Venray De Firstlady-keten maakt een snelle groei door. Deze door het hele land verspreide keten van 65 actuele modezaken krijgt een nieuwe en moderne uitstraling. Ook Venray krijgt een Firstlady- vestiging. Na 120 jaar de naam Van Opbergen Mode te hebben gevoerd wordt de modezaak aan de Grotestraat omgedoopt in Firstlady. Frans en Rees van Opbergen, jarenlang vertrouwde gezichten in de Venrayse mode zaak (zie ook kader), nemen op woensdag 23 augustus om 09.30 uur de heropening van Firstlady voor hun rekening. Firstlady heeft een compleet nieu we uitstraling gekregen, geheel vol gens de nieuwste huisstijl van Firstlady. Overzichtelijkheid, rust en een pure en eerlijke uitstraling kenmerken dit eigentijdse interieur waarbij veel gewerkt is met natuur lijke materialen. In dit sobere maar warme en elegante interieur zal de Firstlady-vrouw zich snel op haar gemak voelen. Op ruim 200 vier kante meter is, behalve een geva rieerd aanbod aan damesbovenmo- de, ook een aantrekkelijke collectie op het gebied van lingerie, nacht-, bad- en strandmode te vinden. Tot genoegen van Geert Geven, die der tien jaar geleden Van Opbergen Mode overnam: "Van Opbergen is altijd een begrip geweest in Venray. Nu de Firstlady-keten landelijk werkt aan een nieuwe uitstraling, hebben we besloten om ook hier in Venray de naam door te voeren. Met een beetje weemoed, ja, want Van Opbergen is toch een naam die onlosmakelijk met Venray verbon den is." VEELZIJDIG Firstlady is veelzijdig en heeft dit najaar voor de sportief ingestelde vrouw een passende outfit, die een ideale basis vormt voor de najaars garderobe. De sportieve lijn is bij uitstek geschikt voor de vrije tijd. Maar ook de meer trendy vrouw zal zich goed kunnen vinden in het nieuwe aanbod. Latijns-Amerika inspireert: poncho's en capes met franjes of ingestanste motieven maken deel uit van het aanbod. Wie op zoek is naar een warme winterjas zit ook goed bij Firstlady. De spor tieve jassen hebben in plaats van een standaardkleur meerdere kleu ren en zijn van gecombineerde materialen vervaardigd. Behaaglijke, warme vesten en truien zijn ook vertegenwoordigd in het aanbod. Volop keuze dus in diverse modellen en verschillende mode kleuren. In de gloednieuwe collectie najaar/winter 2000/2001 hebben de frisse zomerse kleuren plaats gemaakt voor nieuwe, warme kleu ren. Veel kaki-, groen- en bruin- kleuren in alle gradaties met als belangrijkste de briquekleuren, in combinatie met oranje-tinten en ver rassende materialen van 'huid en haar'. De combinatiekleur komt in alle facetten terug: van pompoen tot terra. De accentkleuren voor het nieuwe seizoen zijn lime, lila en dieprood. Vanaf 23 augustus dus voor Venray een compleet nieuwe winkel en een compleet nieuwe, modieuze collectie. Reden genoeg om snel eens deze Firstlady-winkel in Venray te bezoeken. "Het is een concept waarin we ons helemaal kunnen vinden. Zeker ook omdat we qua assortiment een grote vinger in de pap blijven behouden", zegt Geert Geven, "Naar buiten toe is hard gewerkt aan de uitstraling van Firstlady. Dat heeft z'n vruchten opgeleverd." De politie heeft bij een verkeers controle op de Klaproos op dins dagmiddag tussen 13.00 uur en 14.00 uur 11 automobilisten bekeurd vanwege het niet dragen van de autogordel. In totaal werden 50 auto's gecontroleerd. Met de opening van Firstlady door Frans en Rees van Opbergen volgen de week komt er een einde aan 120 jaar Van Opbergen Mode in Venray. En het begon allemaal met Godefridus Hubertus van Opbergen en Petronella Teeuws die in 1880 aan de Hofstraat kwamen wonen, Godefridus was zijn loopbaan gestart als reizend kleermaker. Na zijn huwe lijk met de uit Venray afkomstige Petronella begonnen zij hun zaak in 'manu facturen en koloniale waren', In 1922. namen zoon Pierre van Opbergen en zijn echtgenote Jeannet Hoube de zaak over. In 1934 sloegen ze na een grootscha lige verbouwing echter een nieuwe richting in, zuiver op de modesector gericht. Dat betekende in die tijd nog wel 'uitgebreid textiel', dus het hele kle- Sinsprogramma van kinderen tot grijsaards, met daarbij stoffen, gordijnen, werkklecling en breiwol. Dat was ook nog de periode dat Venray sterk op de landbouwende bevolking uit de omgeving was gericht. Het was toen nog de gewoonte dat na de Heilige Communie het hele gezin ging ontbijten bij de winkelier waar de communiekleding was aangeschaft. Echt lang stond het nieuwe pand er niet want in 1944 werd het compleet ver woest door oorlogshandelingen. Tot 1948 draaide een noodwinkel thuis bij 'opa' tot dat de nieuwbouw aan de Grotestraat klaar was. In 1955 nam de derde Opbergen Mode een winkel voor pure damesmode, 'van onder tot boven'. Ruim tien jaar lang organiseerde;het echtpaar buitenmodeshows met onder andere badmode. 'Een trekpleister van jewelste' volgens Frans van Opbergen, die wegens de te grote drukte uiteindelijk gestopt werd. De grootste verande ring was echter te zien in het modebeeld voor de vrouw. Vroeger droeg iedere vrouw van boven de 50 alleen nog maar zwart, of ze nu 50 was of 80. Geleideli jk aan werd het allemaal wat fleuriger en vrijer. In de jaren '60-'80 was het modebeeld nog erg dwingend, en werd je er echt op aangekeken als je iets van het vorig jaar aanhad. Tegenwoordig is het allemaal echt vrij, je kunt aantrekken wat je wilt. Op 1 januari 1987 trokken Frans en rees van 0{ zich uit de zaak terug en verhuurden die aan Geert Geven en Tiny Aan dat afscheid denken ze nog rnet veel plezier terug, de cadeautjes, gedich ten en bedankbrieven die ze kregen. Een speciale herinnering heeft Frans van Opbergen aan 'zijn' klanten uit het Vincent van Goghinstituut. Volgende week woensdag wordt dit unieke stukje historie uit het Venrayse bedrijfsleven afge sloten met de opening van Firstlady door Frans en Rees van Opbergen. Zet het bouwbedrijf aan het werk NVOB BOUW GARANT ;v pi r Uw plannen staan nu eindelijk op papier, ook de architect is tevreden over het resultaat. Maar hoe worden deze ideeën werkelijkheid? Wees gerust. Ook voor de bouw hebben wij een compleet antwoord' De Groot. J bouw - tegels - sanitair Kloosterstraat 18, Stevensbeek. Telefoon: (0485) 38 23 05 Kunstschilder legde culturele basis in jongerencentrum Dingus Bewonderaars van zijn werk stellen hem vaak dezelfde vraag. Zij willen een uitleg over de ach tergrond en de bedoeling van zijn schilderijen. Frank Schaeffers vindt het moeilijk om daar een antwoord op te geven. Liever laat hij zijn olieverfschilderijen en gouaches voor zich spreken. Zijn werk doet enigszins denken aan de beroemde Spaanse schilder Salvador Dali. Mensen, voorwer pen, gebouwen, alles wordt ver vormd en ontbonden in een oneindige ruimte met krachtige en ongewone kleuren. Frank Schaeffers (35) exposeert tot eind september tien van zijn kunstwerken in de oude klooster gangen van verpleeghuis Beukenrode. In de monumentale gangen komt het werk van de Venrayse kunstschilder goed tot zijn recht. Schaeffers noemt drie termen die zijn werk karakterise ren. Meta-realisme, fantasie en sur realisme. "Gewone dingen die nor maal nooit opvallen probeer ik uit te vergroten. En daarna te vervor men waardoor een surrealistische sfeer ontstaat", zo typeert hij zijn schilderijen. Naast olieverfschilde rijen maakt hij ook gouaches. Bij deze techniek wordt gebruik gemaakt van waterverf en arabische gum dat even dik wordt als olieverf. In combinatie met latex, of andere producten op waterbasis, brengt hij reliëf aan of worden voorwerpen op elkaar geplakt. Een kunstzinnige opleiding heeft Frank Schaeffers nooit genoten. Hij werkt al dertien jaar als informaticus bij Inalfa. "Ik houd me daar nu bezig mei de informatieverwerking op de afde ling process engineering." Tot in zijn studententijd heeft hij getekend en geschilderd. Maar vanaf 1988 komt er de klad in en blijven verf |en penseel lange lijd onaangeroerd. Hij werd vrijwilliger bij jongeren centrum Dingus waar hij al zijn 'Creativiteit kwijt kon. In die perio de, eind jaren tachtig begin jaren .negentig, was Dingus een bolwerk van culturele activiteiten. Er wer den vele themaweekenden georga niseerd. Zoals rond het thema mid deleeuwen waarbij het café werd omgetoverd tot een taverne, een historische tapperij. Ook het gedicht The Raven van Edgar Allan Poe stond centraal in een weekend [toen het jongerencentrum in een ispook- en griezelhuis veranderde. Daar lag de bakermat voor zijn ilatere werk. "In januari 1996 ben ik weer begonnen met schilderen. Na jcen verbouwing had Dingus veel kale wanden. Er hingen alleen maar wat posters aan. Ik ben toen schil derijen gaan maken om de muren weer aan te kleden." PERMANENTE EXPOSITIE Tot op de dag van vandaag is in het jongerencentrum aan de Hoenderstraat een permanente expositie van hem te zien. Telkens als hij een schilderij afheeft, dat zijn er zo'n veertien per jaar, krijgt Dingus de primeur. Zoals nu zijn meest recente werk 'Brandewijn'. Verleden jaar exposeerde Frank Schaeffers in een hotel in Nijmegen en in restaurant 't Ankertje in Well. Voorheen hing zijn werk regelmatig in café De Bonte Koe waar hij samenwerkte met Myce Surminski. Bij ieder schilderij hing een bijpas send gedicht van kroegdichter Werdenibeld. Momenteel werken ze ook samen bij de tentoonstelling in Beukenrode. Schaeffers en Surminski hebben beiden hun 'roots' liggen in de bloeiende perio de van Dingus waar ze elkaar als vrijwilliger leerden kennen. Frank Schaeffers ontleent zijn inspiratie aan 'gewone' gesprekken met mensen. Hij loopt naar het schilderij Kafkiaans en wijst op een mannetje die aan een parachute hangt. "Dat is Kiwi, een bezoeker van Dingus die mij ooit vertelde dal hij met een parachute geprobeerd had uit een raam te springen. Hij hield er nogal een wilde levensstijl op na. Hij vertelde verhalen uit de tijd dat hij op kamers zat. Fragmenten daarvan zijn verwerkt in dit schilderij. Gesprekken in de kroeg met een pilsje vind ik het meest interessant. Vooral als het wat dieper gaat dan een praatje over het weer. Dat probeer ik te vertalen in mijn werk." Sinds begin dit jaar stort Frank Schaeffers zich ook op het schrij ven van verhalen die hij illustreert met potloodtekeningen. "Het schrijven is niet moeilijker of gemakkelijker dan schilderen. Ik werk in dezelfde stijl en probeer losse elementen aan elkaar te kop pelen waardoor een geheel ontstaat. De verhalen wil ik eerst laten lezen en beoordelen voordat ik ermee naar buiten treedt. Want dit is de eerste keer dat ik schrijf en hopelijk zijn de reacties positief." WET VAN MURPHY De wet van Murphy (alles wat fout kan gaan, gaat ook fout) is momenteel het thema dat nadruk kelijk in zijn werk terugkomt. "Het is heel boeiend om te zien hoe de wet van Murphy in het leven van mensen ingrijpt. Het is vaak een kwestie van geluk of pech. Daarop zou je graag veel meer vat willen hebben. Het is vaag maar toch ook weer heel concreet", vindt hij. Frank Schaeffers omschrijft zijn werk als 'naief"Het is wel realis tisch maar de gezichten van de mensen hebben iets kinderlijks. Het lijken soms wel stripfiguren." Thuis in een kamertje achter een schil dersezel komt meestal 's avonds de inspiratie los. "Ik kijk dan naar een leeg doek en heb het formaat en de kleuren globaal in mijn hoofd zit ten. Dan begin ik te werken en maak dan in één keer tachtig pro cent van het schilderij af. Dal zijn de mooiste en intenste uren. Het mengen van de olieverf, dat werken op het kletsnatte doek. De laatste fase verloopt veel moeizamer. Het afwerken is een langzaam proces van kijken, veranderen en opnieuw kijken. En als het doek af is dan vindt het snel zijn weg naar Dingus." Lid van een of andere kunstkring is hij niet. "Ik ben terug houdend en niet zo ambitieus. Ik vind samenwerking het leukst als het spontaan gebeurt. Ik laat alles maar op zijn beloop en laat geluk of pech mijn lot bepalen." Toon en Mien Swinkels-Keysers 50 jaar samen Het getal drie-en-twintig is een beetje het geluksgetal van Toon en Mien Swinkels-Keysers uit Venray. Niet alleen zijn ze alle twee op de 23e van een maand jarig, ze zijn ook op de 23e getrouwd. Volgende week woens dag vieren ze hun 50-ste trouw- Op 23 augustus 1950 om precies te zijn traden Toon en Mien in het huwelijksbootje. Dat was nog op de 'Zwarte Plak' waar het kersverse echtpaar een gemengd bedrijf bestierde. Het betekende hard wer ken tussen de koeien en het tuin- bouwgedeelte met daarbij het nemen van melkmonsters en het opvoeden van vier zoons en een dochter. In 1970 werd het bedrijf gesaneerd. Toon ging werken bij de Nestlé en dat was even wennen, zo ineens tussen vier muren. In 1973 verhuisde het gezin Swinkels- Keysers naar de Veltumse Kleffen in Venray. Tegenwoordig woont het echtpaar aan de Boterbloem en daar hebben ze gelukkig ruimte voor een hobby die ze altijd hebben gehou den: tuinieren. Om de gezellige aan leunwoning heen staan de bloemen en het moestuingedeelte er fraai bij. Een andere hobby hebben de twee ook al jaren en dat is fietsen. Dat doen ze nog elke dag, alhoewel niet meer zo ver als 16 jaar geleden toen ze samen in één dag naar Temeuzen fietsten. Na twee dagen uitrusten fietsten ze ook weer in één dag terug. Ondanks wat probleempjes met de gezondheid zijn Toon en Mien Swinkels nog heel actief, dat merk je aan de snelheid waarmee koffie en vlaaien op tafel verschijnen als je op bezoek komt. Naast het tuinieren en fietsen hebben ze ook nog koers- bal als hobby. De winkels zijn lek ker dichtbij, net als het centrum van Venray. Volgende week woensdag om 12.00 uur wordt er een Heilige Mis gehouden in de Paterskerk. Daarna gaat de familie eten in het Asteria Hotel en van half vier tot vijf is er een receptie. Meer aan dacht willen ze er eigenlijk niet aan besteden en een stuk in de krant kan nog net, 'als het maar niet te lang is'. Mien Keysers en Toon Swinkels kijken als echtpaar Swinkels- Keysers tevreden terug op de afge lopen 50 jaar. En als er één woord van toepassing is op die periode, i zegt Mien, dan is dat wel 'dankbaar heid'. Dat een spreker uit het publiek eerder over een nota beschikt dan de commissieleden kan tot ver warrende en komische taferelen leiden. Zoals afgelopen maandag toen voor aanvang van de com missievergadering Stedelijk Beheer Gerard Remmers namens de Seniorenraad gebruik maakte van het spreekrecht. Hij bereed uiteraard weer zijn stokpaardje door op te komen voor de voet gangers in het verkeer. Nadat Remmers was uitgesproken over de nota 'uitgangspunten Verkeersplan' keken de commissie leden elkaar vragend aan. "We weten helemaal van niets. Want wij hebben nog geen nota gezien", zei Jan Reintjes (CDA) verontwaar digd. "Mijn oren tuuten. Ik ben hele maal verbaasd", opperde Wiske Koster (CDA). De commissieleden wisten niet dat de klankbordgroep, waarin Gerard Remmers zitting heeft, de nota wel al in bezit had. Wethouder Jan Driessen moest alles uit de kast halen om de plooien weer glad te strijken. "U hebt een voor sprong op de commissieleden", zei hij tegen Remmers waarna hij zich tot de commissie richtte: "De bedoe ling van vanavond is om elkaar bij te praten over de tussenstand van de nota Verkeersplan. Adviesbureau BVA zal daarom eerst een presenta tie geven en pas daarna wordt de nota uitgereikt", legde Driessen uit. De heer Haverman van het Buro voor Verkeerskundige Advisering (BVA) vertelde dat hij voor het ver keersplan van Venrays centrum gebruik had gemaakt van alle nota's en plannen die al over het centrum gemaakt waren. Veel nieuws viel er niet te beluisteren. De acht doelstel lingen die BVA had geformuleerd zouden door iedere willekeurige burger opgenoemd kunnen worden. Zoals: beperken autoverkeer, verho gen verkeersveiligheid, verminde ren verkeershinder, verbeteren ver- keersklimaat voor voetgangers en fietsers, stimuleren fietsgebruik, enzovoorts. VOETGANGERS De allerhoogste prioriteit wordt in het plan gegeven aan de voetgan gers. Die moeten volgens het BVA vooral veilig gebruik kunnen maken van de Voetgangers Oversteek Plaatsen (VOP's). Öat zal Remmers als afgevaardigde van de Seniorenraad als muziek in de oren hebben geklonken. Want op de informatiebijeenkomsten over iede re nieuwe rotonde komt Remmers op voor de belangen van de voet gangers. Het frappante is namelijk dat door de aanleg van de vele rotondes op de buitensingels de voetgangers juist de dupe zijn geworden. Want de stoplichten ver dwijnen en niet langs alle zijden van een rotonde komt een voetpad. Op de in aanbouw zijnde rotonde op de Noordsingel komt op de Raadhuisstraat bijvoorbeeld geen oversteekplaats voor voetgangers. De visueel gehandicapten zijn hele maal de klos. Want met het verdwij nen van de verkeerslichten ver dwijnt voor hen ook de signaleringstoon wanneer het voet gangerslicht op groen is gespron gen. Het Verkeersplan wil het centrum grotendeels auto- en (brom)fietsvrij maken waardoor er een groter voet- gangsgebied met looproutes komt. Commissielid Joost van de Vorle (69) had gehoord dat zelfs door de Schoolstraat niet meer gefietst zou mogen worden. "En daar fiets ik altijd doorheen als ik naar het cen trum ga. En dat wil ik zolang moge lijk blijven doen", zei een verontrus te Van de Vorle die en passant vermeldde dat hij voortaan op een damesfiets door Venray toert. Wethouder Driessen kon de onge rustheid bij Van de Vorle niet weg nemen. "U praat hier uit een indivi dueel belang en dat is ondergeschikt aan het algemeen belang." De 'uit gangspuntennota' wordt in de komende maanden uitgewerkt tot de definitieve nota Verkeersplan Centrum die voor eind dit jaar bij de raadsvergadering op de agenda komt te staan. De politie heeft donderdag rond 06.00 uur op de Gentiaan een 25- jarige Venraynaar aangehouden op verdenking van vernieling. De man reed met zijn 20-jarige vriendin uit Tilburg op de Beek in Merselo waar het stel ruzie kreeg en vervolgens met de auto in de sloot belandde. De Tilburgse ging vervolgens te voet verder naar haar broer op de Gentiaan. De Venraynaar kwam daar later ook aan, begon te schel den, op de deur te bonken en uitein delijk de beschermkap van de bui tenspiegel van een voor de deur geparkeerd staande auto te vernie len. Hierop werd de 25-jarige door de politie aangehouden. Burgemeester en wethouders van Venray willen voor 68.300 gulden een stuk erfpachtgrond ter grootte van 1000 m2 aan de Metaalweg aan Venraynaar Jan Robben verkopen. De verkoop werd in april nog tegen gehouden door de gemeenteraad omdat de resultaten van een verken nend bodemonderzoek nog niet bekend waren. Nu blijkt dat de grond niet vervuild is, wil de gemeente snel tot verkoop over gaan. Over het stuk grond van 7000 m2 om het genoemde perceel heen, waar Robben slechts 4000 m2 van wil hebben voor zijn autohandel en - sloperij, is nog geen duidelijkheid. Robben is inmiddels gesommeerd om dit stuk grond, waar sloopauto's staan, te ontruimen. Indien hij bin nen de gestelde termijn hieraan niet voldoet, zal de gemeente tot ontrui ming overgaan. Bij een verkeersongeval op de kruising Julianasingel Oude Oostrum,seweg is vorige week dins dag rond 17.45 uur een 42-jarige fietsster uit Venray gewond geraakt. De vrouw liep nekklachten op. De aanrijding ontstond toen een onbe kende automobilist op de kruising linksaf sloeg en geen voorrang ver leende aan de fietsster die hij tegen het voorwiel raakte. De automobilist maakte zich na het ongeval niet bekend en reed verder. De onbeken de is een man in de leeftijd van 20- 25 jaar. Hij droeg bovendien een petje. De politie is op zoek naar getuigen van het ongeval. Zij kun nen zich melden bij de politie in Venray. De politie heeft vorige week woensdag rond 06.10 uur op de Stationsweg in Venray een 25-jarige inwoner van Venray aangehouden op verdenking van inbraak. Afgelopen zondag werd al een 24- jarige inwoner van Venray aange houden op verdenking van hetzelfde feit. Een medewerker van een gele genheid aan het Spekt zag dat twee jongens een tas met golfclubs in de auto gooiden en ervan door gingen. Omdat hij de zaak niet vertrouwde waarschuwde hij de politie die een onderzoek instelde. In de stokken- loods troffen politiemedewerkers een aantal kasten aan waarvan de hangsloten waren doorgeknipt. Met behulp van getuigenverklaringen wist de politie de identeit van de 24- jarige te achterhalen waarna hij werd aangehouden in zijn woning. In zijn auto werd een tas met golf clubs aangetroffen. Beide verdach ten zijn inmiddels ingesloten voor nader onderzoek.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7