PEEL EN MAAS Elana 38.000-ste inwoner van Venray Petran Vermeulen, een vakman 't Silveren Swaentje voor Karei Janssen Mijn ouders zeggen dat ik nog veel moet leren Meer politie door pc-project uw Vacaturebank vrijwilligers- centrale Willems l www.awillems.nl KBO maakt zich zorgen Fiets de Bevrijdingsrit Margreet N Gitsels stopt als muzieklerares Lokale Omroep Venray Castenrayse beroofd DONDERDAG 17 AUGUSTUS 2000 - NR. 33HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Het bestuur van de Stichting 't Silveren Swaentje heeft besloten om de orde dit jaar uit te reiken aan Karei Janssen. Janssen heeft een aanzienlijke rol vervuld in het bewaren en uitdragen van de Venrayse cultuur, niet alleen in algemene zin, maar vaak ook heel specifiek. Hoewel hij een groot aantal bestuursfuncties vervult, spelen veel van zijn culturele bemoeienissen zich achter de schermen en in vele geledingen af. In belangrijke mate heeft hij aan die cultuur ook bijge dragen. In de Stichting Bedrijf en Cultuur poogt hij het culturele ele ment dichter"bij het bedrijfsleven te brengen, zo mogelijk die twee te integreren; met de Stichting Cultuurgoed weet hij dingen voor de Venrayse gemeenschap te behou den en met weer een andere stich ting voegt hij zaken toe aan de Venrayse cultuur, zoals nieuwe alta ren voor de Grote Kerk. Het jaar 2000 is voorde Stichting 't Silveren Swaentje een lustrumjaar. Ook dit jaar weer wil de stichting een per soon eren die zich op een bijzondere manier heeft ingezet, maar ook wil de stichting Karei Janssen aanmoe digen om met dit culturele werk door te gaan. De lustrumzwaan gaat dus naar Karei Janssen. Op vrijdag 8 september om 20.30 uur wordt hem de orde uitgereikt in uiteraard De Zwaan in Venray. Alle belangstel lenden zijn van harte welkom. Elana, zo heet de 38.000-ste inwoner van Venray. De kleine meid, trotse dochter van de ouders Karin Juwett en Frans Kateman, kreeg vorige week donderdag hoog bezoek van burgemeester Waals. De Venrayse burgervader werd, met enkele cadeautjes onder de arm, ver welkomd bij het gezin aan het Herderstasje in de wijk Landweert. Elana werd vorige week maandag thuis geboren. "Nee, niet in het zie kenhuis in Venlo", zegt de trotse moeder Karin, "Want dan hadden we haar daar ook moeten inschrij ven." Elana, bij de geboorte 3920 gram licht en 49 centimeter klein, is het zusje van Indy en Kyra. Waals gaf de ouders als presentje voor hun dochter voor een bedrag van 38.000 centen aan Ohra-aandelen. Met de komst van de 38.000-ste inwoner geeft Venray nog steeds blijk een groeigemeente te zijn. "Negen jaar geleden, toen ik hier burgemeester werd, woonden er 33.500 mensen in Venray. Ieder jaar zijn er dus 500 mensen bijgekomen", wist Waals precies te vertellen. De rek in Venray is er overigens nog niet. De qua inwonersaantal negende en qua oppervlakte grootste gemeente van Limburg ziet volgens een prognose uit 1999 ook de komende jaren nog het aantal inwoners behoorlijk stij gen. De 40.000-ste inwoner wordt in de eerste maanden van het jaar 2005 verwacht, terwijl in 2012 Venray 41.500 inwoners telt. Een vrolijke ochtend in Venray Het is kermis in Venray, een van de jaarlijkse hoogtepunten in deze mooie Noord-Limburgse plaats. Gezelligheid is troef, zelfs carnaval staat in de schaduw bij dit jaarlijkse gebeuren. De gemeente, horeca en kermisexploitanten maken er een geweldig feest van, dat tot in de kleine uurtjes voor een geweldige sfeer zorgt. Zo rond de klok van 3.30 keert de rust in het centrum weer; tevreden sluit ik mijn ogen en val in slaap. 7.00 wat een prachtige morgen, eindelijk droog en zowaar ik zie een klein zonnetje. Wat kan het leven toch mooi zijn als je het ziet. Ik geniet met volle teugen en ik bedenk me dat ik een gelukkig mens ben dat ik zo vroeg wakker ben, maar waarom eigenlijk? Zou het de ouderdom zijn, ze zeggen weieens dat naarmate je ouder wordt je min der slaap nodig hebt vandaar dat zoveel ouderen in het centrum van Venray willen wonen. He he einde lijk ben ik erachter. En dan weet ik het weer. Ik slaap op mijn automati sche gemeentelijke wekker van 10 over zeven. Het kan nu echt niet lang meer duren voor ik ramen en alles wat dicht kan kan sluiten, de jongens met de blaasmotoren zon der uitlaat en demper komen er hopelijk aan. Deze morgen heb ik de pech dat ze niet onder mijn raam beginnen maar in de poststraat en daF scheelt mij toch een paar deci bellen hoofdpijn. Toch jammer van zo'n mooie morgen. En ja hoor, mijn wachten is niet tevergeefs. 8 over zeven, mijn gemeentelijke ochtend wekker slaat aan en een oorverdo vend lawaai dendert door het cen trum van Venray. Het geluid van de kermis van gisteravond is er kinder spel bij. Ze denderen over de straten en pleinen, want het centrum moet schoon voordat om 9.00 de duizen den klanten het centrum bevolken. Ik sta op, sluit alles wat dicht te maken is en loop naar beneden voor de kranten. Ja kranten, want aange zien ik pas om 9.00 mag beginnen en ik dus nog twee uur de tijd heb is een krant te weinig. Zo heeft de lan delijke pers er ook nog voordeel bij. Zo rond 9.00 uur is het weer stil in het centrum en kan ik met het werk beginnen. Ik word een beetje duf van die rust, je zou er slaap van krij gen en dat terwijl ik toch al twee uur op ben. zou ik wat onder de leden hebben? Maar ja voorlopig kan ik rustig aan beginnen, de duizenden klanten slaan de eerste uren tot ongeveer 11.00 uur mijn winkeltje over. maar ja je kan niet alles heb ben. Per slot van rekening ben ik een van de gelukkigen die in het centrum mag wonen, daar zouden heel wat mensen veel voor over hebben. Jammer als de kermis weer weg, is dan komen de blaasmotoren nog maar drie keer in de week en dat brengt mijn regelmaat in gevaar. Tot slot nog een toeristische tip voor als het geregend heeft of regent: Je kan dan aanschouwen hoe twee vol- wasssen kerels met blaasmotoren proberen een vloeitje van de straat te blazen, ik kan je verzekeren je komt niet meer bij. Dave Reinieren, Venray PEEL EN MAAS WEEKBLAD De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. VROUW/MAN Synthese heeft voor Asiel zoekerscentrum AVO Bergerheide drie vacatures: ze zoeken iemand voor het opbouwen en geven van computercursussen 1 of 2 keer per week: iemand voor het opzetten en geven van lessen maatschappij oriëntatie en iemand voor het opzet ten en geven van kanolessen/activi- teiten in Well. Men moet met computers kunnen omgaan (Word) en affiniteit met asielzoekers heb ben.De werktijden zijn in overleg. Meer informatie: Vrijwilligers centrale. Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995. Diefstal In de nacht van maandag op dins dag zijn vorige week van twee nieu we DAF 85 en 75 bedrijfswagens in totaal dertien complete wielen gestolen. De diefstal vond plaats op het afgesloten parkeerterrein van Allers Bedrijfswagens aan de Paul Burgmanstraat in Venray. Het bedrijf heeft een schadepost van ruim 20.000 gulden. Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571 481 Ja logisch, dat weet ik ook wel. Leren kan ik ook bij de Rabobank. Want daar hebben ze een Rabo Jongerenre- kening. Je krijgt dan een eigen bank pas waarmee je kunt pinnen en chip- Een als je 12 jaar of ouder bent, over- oeken en ook nog sparen tegen een leuke rente. En beleggen dat is gaaf. Ik heb gehoord dat jongeren zoals ik bij de Rabobank kunnen beleggen in het Young Dynamic Fund. Echt te gek is dat je dan aandelen koopt van Coca Cola, Nike, Microsoft, McDonalds en nog veel meer. Je leert op die manier al echt beleggen omdat je veel leuke informatie krijgt (dan kun je je ouders misschien nog wat leren). Als je nu een Rabo Jongerenrekening of een Young Dynamic Fund opent dan krijg je bij de Rabobank ook nog een kado, want je kunt kiezen uit 2 uur gratis Internetten bij de Bieb in Venray, een CD-bon of een bioscoop bon van een tientje. Je moet wel snel zijn want op=op. Ga dus als een gek naar de Rabobank (o ja, vergeet je ouders niet mee te nemen) en open zo'n rekening. verzekeringen - financiële planning - beleggen - hypotheken - lenen - sparen Rabobank Venmy-Oostrum Zevenrode tel.(0478)530200 tel.(0478)530 300 rabobankvo@tref.nl rabobank.zevenrode@tref.nl Het pc-privéproject van de politie Limburg-Noord levert in 2000 en 2001 de extra capaciteit van ruim 43 politiemensen op. Dat komt omdat de medewerkers van dat politie korps zowel dit jaar als volgend jaar, vakantiedagen kunnen inleve ren en minder vrije dagen genieten. Door op deze wijze ruim 12 dagen extra te werken, kunnen ze individu eel vijfduizend gulden bijeensparen om (privé) een computer te kopen. Het initiatief voor dit project werd genomen door de ondernemingsraad van de politie Limburg-Noord. Na het sluiten van de aanmeldingster mijn (1 juli) bleken zich 527 deelne mers te hebben aangemeld. Dat is ongeveer de helft van alle medewer kers in de regio. Met de aanschaf van de pc's is een bedrag gemoeid van ongeveer twee miljoen gulden. Nog dit jaar. tussen 1 oktober en 31 december leveren de 527 deelne mers aan het project 6.552 verlofu ren in en gaan ze 16.537 uur meer werken. In fulltime banen uitge drukt zijn er dat ruim 19. Volgend jaar leveren de politiemensen nog eens 6.722 verlofuren in en werken ze 22.431 uren meer; dat zijn nog eens ruim 24 fulltime banen. Door het legale belastingvoordeel 'de politie hoeft over die gemaakte extra uren geen belasting af te dra gen' bedraagt de winst zo'n 900.000 gulden. Daarmee heeft de samenle ving op een relatief goedkope wijze meer blauw op straat. die werkelijkheid gruwelijk is. dan geeft Petran dat gruwelijke evenzeer weer. Zijn Ecce Homo, dat nu nog in het Freulekeshuus hangt, is aan grijpend, ondanks zijn bloederig heid. Petran kon niet zonder emotie schilderen. Dat laat de expositie Het Ecce Homo is ondanks zijn bloederigheid aangrijpend zien in het museum; dat laat ook het boek zien. Het boek Petran Vermeulen, schilder pur sang is te koop bij Boekhandel van den Munckhof, bij de VVV op het Henscheniusplein en bij Museum 't Freulekeshuus. De expositie van werken van Petran Vermeulen is nog tot en met 27 augustus in het museum te bezichti gen. \\s je Petran Vermeulen niet persoonlijk hebt gekend, dan n0et je afgaan op de verhalen die ijn opgetekend in het prachtige loek Petran Vermeulen, schilder jur sang. En zelfs als je in de gele- renheid bent om het beeld van leze opmerkelijke schilder daar- ia aan te vullen met verhalen van nensen uit zijn omgeving, dan p<g laat deze man je in het duis ter tasten over zijn persoon en zijn leven. Zo gecompliceerd als zijn persoon [ijkt te zijn, zo duidelijk is zijn werk. Wie beweert dat Petran stoer ichildert, die heeft gelijk. Maar «venzeer is waar dat zijn werk een ederheid uitstraalt waardoorheen de eiel van zijn onderwerp te voor schijn komt. Zijn bewogenheid jwingl hem ertoe om de contouren van zijn model fors aan te zetten. En iet lijkt alsof hij, halverwege, wordt ingegrepen door de warme gevoe lens die de teerheid van het onder- verp bij hem losmaken. De verdere nvulling op het doek straalt een lewogenheid uit, waaraan je je tlleen in die mate kunt overgeven, ils je als kunstenaar over een for- mdabele techniek beschikt. Dit zijn de twee belangrijkste kenmerken in het werk van Petran Vermeulen: introering en techniek. Als hij zich :enmaal in zijn onderwerp heeft ngewurmd, is hij zeker van zijn taak en zet met vaste hand de con- ouren van de werkelijkheid uit. Die werkelijkheid kan mooi zijn. En als De KBO-districten Horst/ Btvenum en de Maasdorpen aken zich ernstige zorgen om de ekomst van het St. Elisabeth- ekenhuis in Venray. Dit vooral hdat met name de ouderen in regio regelmatig gebruik aken van de diensten van het ekenhuis. De plaatselinge afdelingen van de iatholieke Bond van Ouderen 1BO) schrijven dit in een brief aan ziekenhuisdirectie. De KBO- helingen zien 'het overbrengen in verschillende voorzieningen ar Venlo als een eerste aanzet om teindelijk alle voorzieningen weg halen en het ziekenhuis op ter- ijn te sluiten'. Namens de bijna 100 leden verzoekt het KBO de rectie om alle inspanningen te ver- (chten om te voorkomen dal het fekenhuis verder wordt uitgekleed. Jenniskens n s t a I I a t i e 'erwarming elektra ventilatie sanitair Airconditioning 'ude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum 0478-532441fax 0478-532645 ■mail: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Met ingang van 1 september eëiniligt mevrouw Margreet iitsels, na 18 jaar, haar werk- aamheden als piano/clavecym- ellerares aan de Muziekschool 'enray en zal gebruik maken van c VUT-regeling. Op haar eigen tefzoek is er geen officieel icheid. Mocht u toch een atlen- ic willen geven, stelt zij prijs op cn financiële bijdrage ten behoe- e van Musica en los barrios; dit een muzickproject dat sinds 983 met veel succes gerealiseerd wordt in de krottenwijken van Nicaragua. Door gratis muziekles E geven aan de kinderen, probeert pen hen gevoel voor discipline en lithoudingsverrnogen te leren: >egrip dat men fouten kan verbe- eren of voorkomen en dat fanta- ie leven brengt. Het orngaan met kinken geeft een kind een geluk- tg uur, ook als het onmogelijk is tem een gouden toekomst te belo ven. Heeft u zelf plezier aan uitziek leren beleven, dan is dit ien mogelijkheid om ook aan nderen deze ervaring te geven, iet jaarsalaris van een muzieklë- aar is 250 gulden. Vele kleintjes naken iets groot en worden dank- f laar aangenomen. Storting op eken'mgnummer 13.01.23.552 tabobank Broekhuizen, t.n.vM. iitsels, ortder vermelding van .'lusica en los barrios. Het reke- linguummer zal tot november geopend zijn. V Toerklub Overloon organiseert ook dit jaar weer tijdens de kermis haar fietstocht de Bevrijdingsrit. Hierdoor krijgt iedereen de kans om ook tijdens de kermisdagen van de natuur en hopelijk redelijk goed weer te genieten. Alle routes zijn onder handen genomen en weer geheel anders dan vorig jaar. Ook de afstanden bieden ieder type fietser om deel te nemen: de 25 km is ideaal voor gezinnen met kinderen, de 40 km is geschikt voor iedere fietser en de 110 km is ideaal voor de sportieve toerrijder. Kortom, fiets mee! De toerrijders van de 110 km kun nen starten tussen 07.00 en 09.30 uur. De fietsers van de 25 en 40 km kunnen starten tussen 08.00 en 11.00 uur. Natuurlijk is de vertrek plaats weer bij 't Hof van Loon. Inschrijfgeld bedraagt ƒ5,- voor de 25 en 40 km en ƒ6,- voor de 110 km. Kinderen t/m 14jaar ontvangen een gratis herinnering. Alle afstan den zijn volledig uitgepijld. De organisatie is in handen van Toerklub Overloon.De tocht wordt verreden onder voorwaarden van de Nederlandse Toerfiets Unie. PEEL EN MAAS on line I www,vandcnmunckhof.nl/ nieuws 'n Wandeling dur 't Rooise Land Donderdag gaan we terug naar de Rouwkuilen in Ysselsteyn. We komen dan bij het ven, waar Jan Michels kegels van de zee-den vindt die werken als een natuurlijk weer station. Ja laat ons veenpluis, water navel, veenmos en diverse grassoor ten zien, uiteindelijk stoppen we bij een boom waarin we een eekhoorn nest vinden. In 't Venrods ketierke hoort u enkele Venrayse artiesten om u een voorproefje te geven van de Venrodsen Aovend die op 10 okto ber door Veldeke Venray georgani- De politie heeft vorige week woensdag een 24-jarige Venlonaar aangehouden op verdenking van beroving. Een 56-jarige vrouw uit Castenray fietste eerder die middag in Leunen op de Horsterweg, toen de verdachte naast haar stopte en de tas van haar fiets greep. De man ging er vervolgens vandoor en een getuige noteerde het kenteken. Later in de middag kon de politie de man in zijn ouderlijk huis in Venlo aan houden, waarna hij is overgebracht naar het bureau en ingesloten voor nader onderzoek. De politie kon op aanwijzing van de verdachte de spullen aan de vrouw terug bezor gen. seerd wordt. Donderdag 18.00- 19.00 uur, herhaling maandag 18.00-19.00 uur. PeelGrass Country Festival Zondag 27 augustus zendt Omroep Venray rechtstreeks tussen 13.00 en 18.00 uur het PeelGrass Country Festival uit vanuit de Witte Hoeve in Venray. Behalve het optreden van McVille Country Band, Bryan Cyril (Venray), Texas Starlight en Marion Randell (Duitsland) kunnen de luisteraars ook interviews met deze artiesten verwachten. Vliegbasis Volkel Omroep Venray aanwezig op de opendag Vliegbasis Volkel; zater dag 2 sept is Omroep Venray aan wezig op de opendag van de vlieg basis Volkel. Vanaf 10.00 uur 's morgens tot 17.00 uur liveversla gen, interviews, impressies. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Karei Janssen, 2e van links, mag 't Silveren Swaentje in ontvangst nemen.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11