0 «f£5* PEEL EN MAAS "Ik ben erg benieuwd naar de reacties op mijn werk" Nieuwe bestemming voor huisjes Sancta Maria de n n 'Vrienden' schenken scheidsrechtersvereniging nieuwe kleedlokalen Venrayse Oldtimer Toertocht trekt steeds meer publiek awillems www Kenteken graveren en gratis autoruitreparatie Aanhouding winkeldief Jenniskens Wat waren ze prachtig! Op het Schouwburg- en Henseniusplein in Venray stonden afgelopen zon dag bijna 240 oldtimers te pron ken. Ruim 180 deelnemers aan de zesde editie van de Venrayse Oldtimer Toertocht en daarnaast nog eens dik 50 eigenaren die hun fraaie exemplaren aan het grote publiek wilden tonen. En de vele mensen die zondag naar het hartje van Venray waren gekomen, genoten dan ook met volle teugen. Onder een stralend zonnetje stonden ze zij aan zij. Zoals de Chevrolet Eagle uit 1933 van Venraynaar A. Coppus, een ambulance-auto. "Die is nog is gebruikt in film Betondorp en de achtdelige tv-serie De Brug", aldus een trotse Coppus die het maai- al te druk heeft om alle nieuwsgierigen te woord te staan. De winnaar van de publieksprijs van vorig jaar. Carlo Beerkens uit Venray met zijn Buick model 35 uit 1922 staat vlakbij het standbeeld van Hensenius, schuin daartegenover een Internationaal uit 1916. "Die werd in het verleden gebruikt als bierwagen", zegt eige naar De Haas uit Milsbeek. "Nee, ik doe niet mee met de toertocht. Daarvoor gaat ie toch iets te lang zaam, zo'n 35 kilometer per uur." De MG's waren tijdens het jaarlijkse oldtimertreffen in Venray weer ruim vertegenwoordigd, evenals de Austin Healey's, de Triumphs en verschillende prachtige 'Jags'. Mede-organisator Ben Roelofs wijst op een Jaguar die zojuist het Henseniusplein verlaat om het twee de deel van de toertocht af te leggen. "Een XI40, een zeer exclusief en zeldzaam model. Voor de doorsnee bezoeker geen uitzonderlijke oldti mer, maar de echte kenners weten deze auto op waarde te schatten." Iets verderop sleurt een klein jonge tje van net tien jaar oud aan de jas van zijn vader: "Pap, deze is mooi." De kleine wijst op een lichtblauwe MG. "Een heel populaire sportauto in zijn tijd", aldus Roelofs, "Vooral ook omdat hij in zijn tijd voor het grote publiek betaalbaar was." IMPULSEN Een Fiat 500 met een caravan op formaat trekt veel bekijks als ook hij Jaarlijks worden duizenden auto's gestolen en niet alleen nieuwe, maar ook oudere modellen zijn door de verbeterde techniek zeer interessant voor autodieven. Een groot gedeelte wordt van valse kentekens voorzien en verder verhandeld. Met een ken tekennummer in alle ruiten is een auto een stuk minder interessant voor een autodief. Voor slechts 25,- per auto wor den alle ruiten voorzien van een onuitwisbaar kentekennummer. Deze methode wordt aanbevolen door o.a. Verzekeringsmaatschappijen, poli tie en ANWB. Sterretje in uw autoruit Tevens kunt u kleine beschadigin gen in uw voorruit laten repareren zodat plotseling doorscheuren van uw voorruit voorkomen kan wor den. Vervangen van een ruit is een kostbare aangelegenheid, vandaar Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571481 dat alle verzekeringsmaatschappijen een voorruitreparatie volledig ver goden vanaf wa+, in dat "geval betaalt u geen eigen risico en uw no claim wordt niet aangetast. Deze regeling geldt niet voor Centraal Beheer verzekerden informeer dan naar onze voordelige tarieven. Brengt u wel de groene kaart of uw polis mee voor de gegevens. U kunt zonder afspraak terecht bij de blau we reclamestand. Vrijdag 4 augustus in Venray op de parkeerplaats nabij conferentie oord De Witte Hoeve van 10.00 tot 17.30 uur. De politie heeft maandagmiddag rond 14.10 uur een 39-jarige inwo ner van het Poolse Dobre Miasto aangehouden op verdenking van diefstal uit een winkel aan de Burgemeester D. Weichavenstraat in Wanssum. De man probeerde levensmidde len van ongeveer 10 gulden te stelen maar werd betrapt door een winkel medewerker. Hij is overgedragen aan de politie en overgebracht naar het bureau. Met toepassing van snelrecht kreeg hij een boete van 240 gulden opgelegd. installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Fotografe Mijntje Wismans naar prestigieus festival in Edinburgh DONDERDAG 3 AUGUSTUS 2000 - NR. 31 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG De scheidsrechtersvereniging Horst-Venray krijgt binnenkorfeen forse uitbreiding van zijn accommo datie. Want op vrijdag 18 augustus wordt aan voorzitter Chrit Joosten symbolisch de sleutel overhandigd van drie nieuwe kleedlokalen inclu sief doucheruimten. Deze voormali ge houten kleedaccommodatie van de Horster korfbalclub is geheel gerenoveerd. Clublokaal Trefhove, het thuis- honk van de scheidsrechtersvereni ging, is gelegen vlakbij de voetbal velden van Wittenhorst. Toen de korfbalvereniging daar wegtrok klopte de stichting 'vrienden van de scheidsrechters' bij de gemeente Horst aan om de kleedlokalen te kopen. Deze stichting heeft tal van bedrijven die jaarlijks honderd gul den sponsoren. Daarnaast kunnen ook oud-scheidsrechters lid worden die 35 gulden per jaar betalen. De houten accommodatie werd geheel gerenoveerd. De drie lokalen en douches werden opnieuw betegeld, er kwam een nieuwe verwarmings ketel met nieuwe leidingen en radia toren en het sanitair werd vervan gen. "Dit alles heeft de stichting slechts 10.000 gulden gekost", zegt voorzitter Jan Terburg die er direct aan toevoegt dat enkele sponsors 'in natura' hun bijdrage hebben gele verd. De scheidsrechters beschikken straks over een veel ruimere accom modatie. Want bij gelegenheden zoals de jeugdvoetbalweken en de kerstcross waren de ruimtes bij Trefhove veel te krap. Op vrijdag 18 augustus zal rond 21.00 uur de over dracht officieel plaatsvinden. Voorzitter van de 'vrienden' Jan Terburg zal dan aan scheidsrech- terspreses Chrit Joosten symbolisch de sleutel overhandigen. Daaraan voorafgaand vindt er in clublokaal Trefhove een receptie plaats ten gelegenheid van twee scheidsrech ters die gepromoveerd zijn. Frans Hegger uit Melderslo gaat naar de B-lijst van het betaalde voetbal! Een historisch moment voor de scheids rechtersvereniging Horst-Venray want Hegger is het eerste lid die in de eerste divisie gaat fluiten. Jos Peeters uit Kronenberg promoveer de naar groep 1de hoogste groep in het amateurvoetbal. De huisjes van Sancta Maria aan het Acacialaantje daarna volgde Sint Anna en jaren lang zag men paviljoenbouw als de meest geschikte vorm van huisves ting voor psychiatrische patiënten. Maar geleidelijk aan veranderden de inzichten en werd die manier van wonen als ongewenst beschouwd. Massaal en onpersoonlijk, weinig privacy, geen mogelijkheid voor eigen tijdsindeling. Als alternatief voor de paviljoenbouw nam men op Sint Anna in 1955 het initiatief voor de bouw van een groepje woningen. Voor Nederland was dat een pri meur. De grote stimulator achter dit plan was de toenmalige geneesheer directeur dr. Veraart, die in 1962 benoemd werd tot Hoofdinspecteur van de Geestelijke Volksgezondheid in ons land. Fotografe Mijntje Wismans (23) lit Venray is door de organisatie ran het kunstfestival in de Schotse loofdstad Edinburgh uitgenodigd mi haar installatie 'A demand for dentity' in de plaatselijke kunst- icademie te presenteren. Het fes- ival begint op zaterdag 5 augus- Us en duurt tot en met 26 lugustus. FOTO'S Donderdag vertrekt de Venrayse net haar vriend Peter en een tiental amilieleden, vrienden en bekenden net de boot van IJmuiden naar de •ngelse plaats Newcastle, waarna e met z'n allen in de auto stappen im naar Edinburgh af te reizen. 'Zaterdag wonen we de opening bij in ook de rest van de week genieten ve van het festival", zegt Mijntje Vismans. "Ik laat het allemaal maar ip me alkomen, maar ben wel erg lenieuwd naar de reacties van de ïensen op mijn werk. Voor mij is et al een hele eer dat ik aan zo'n irestigieus festival mag deelnemen. Ik ga er gewoon van genieten." FOTO'S De installatie bestaat uit zo'n der tig foto's, muziek, licht en geluid. Thema van het werk is gezichtsver lies in meerdere betekenissen. Het gelaat is volgens de Venrayse foto grafe van oudsher voor mensen een wijze om emoties te tonen en te communiceren. Maar het gezicht wordt verdrongen en bedreigd door moderne technologie. De wijze waarop de Wismans dat thema wil verbeelden, spreekt de organisatie van het Schotse festival aan. De fotografe maakte het afgelopen jaar portretten van mensen, die vooraf allemaal werden voorzien van een gelaatsmasker, een soort schoon heidsmasker. De foto's werden gemaakt op het moment dat de geportretteerden een schreeuw sla ken, waardoor het masker scheurt en barst. TECHNIEK 'A demand for identity' is de eer- Mijntje Wismans, die zich volgen de week op het festival in Edinburgh voor het eerst internationaal pre senteert. ste installatie van Wismans die vanaf haar middelbare schooltijd fotografeert en met hulp van haar vader, Joop Wismans, de techniek onder de knie kreeg. Haar vader adviseerde haar ook om haar werk aan te bieden aan de organisatie van het prestigieuze festival in Edinburgh. Het wereldwijd bekende festival maakt elk jaar een selectie uit de vele kunstenaars die zich aan bieden. De bijzondere installatie van de Venrayse fotografe is te zien in het Edinburgh College of Art. 'A demand for identity' gaat over haar bezorgdheid om het verlies van identiteit. Stichting Stadspark Venray (25) EEN VERNIEUWEND INITIATIEF IN 1955 Zoals alle psychiatrische inrich- gen in ons land, was ook Sint 'na opgebouwd volgens het z.g. viljoenensy steent. Grote massale 'ongebouwen, verspreid gelegen een groot terrein. Dit bouwstelsel ed zijn ingang rond de wisseling n de 19e en 20e eeuw. Servaas 's in 1905 de eerste katholieke ichting in ons land die volgens dit steent werd gebouwd. Twee jaar DERTIEN EENGEZINSWONINGEN Het plan omvatte de bouw van zes huisjes en een centrale unit voor de verpleging, alles via een lange gang met elkaar verbonden. Deze wonin gen werden gezien als het antwoord op de grote massale paviljoenen, alhoewel ook in de nieuwe opzet bepaald niet gesproken kon worden van kleine woongroepen. Elk huisje was bestemd voor 16 bewoners, maar in vergelijking met de woon- paviljoenen die vaak 80 plaatsten telden en nog meer, waren de huis jes al een hele verbetering. In de loop der jaren werd de capaciteit geleidelijk aan verminderd waarbij 8 bewoners per huisje als de ideale groepsgrootte werd beschouwd. Maar dat streefgetal werd nimmer behaald. Voordat het zover was werden de woningen in 1999 geslo ten. Het is de bedoeling dat hier in de toekomst 13 eengezinswoningen komen, elk huisje wordt dus ver bouwd tot twee woningen. De cen trale unit wordt dan de dertiende woning. DON BOSCO EN DE SPORTZAAL MAKEN PLAATS VOOR NIEUWBOUW Gebouw Don Bosco, waar nu nog de dagbehandeling voor ouderen is gehuisvest, en de sportzaaltjes voor de bewegingstherapie worden ges loopt om plaats te maken voor nieu we appartementen en eengezinswo ningen. Samen met de huisjes van Sancta Maria vormt deze woon groep dan één geheel. Dit ensemble is gelegen aan een prachtige binnen tuin met acacia's en begrensd door het bos. Voor de liefhebber van rust en natuur een waar El Dorado. Stichting Stadspark Venray zet zich in voor het behoud van Sint Anna als belangrijk cultuurhisto risch erfgoed. Voor meer informatie over onze doelstellingen kunt u zich wenden tot het secretariaat van de Stichting: Engelenstraat 8, 5801 RT Venray, tel. 581191. E-mail tw.els@wxs.nl Gebouw Don Bosco, nu nog de afdeling dagbehandeling voor oude ren, zal worden gesloopt Maandag 14 augustus neemt ndercentrum Duimelot haar trek in de huisjes van Sancta aria op het Sint Annaterrein. cals Peel en Maas onlangs 'richtte is deze huisvesting van (lelijke aard, maar Stichting imenwerkende Kinderopvang, aar Duimelot deel van uit aakt, heeft al laten weten uit te en naar een definitieve vesti- ngsplek elders op het terrein, en is opgetogen over de kwali- it van de tijdelijke huisvesting de schitterende parkomgeving, e huisjes zullen voor de toe- mist behouden blijven en krij- n dan een nieuwe woonbestem- ing. Het naast gelegen gebouw ®n Bosco en de gebouwen voor wegingstherapie en fysiothera- zullen gesloopt worden. Hier ördt een complex gebouwd van ngezinswoningen en apparte- Bnten. het plein verlaat. Koddig, maar voor de echte oldtimerliefhebber toch meer een rariteit dan een auto om van weg te dromen. De Mercedessen SL-uitvoeringen en de VW Kever zijn nog altijd doodnor male verschijningen op de Nederlandse wegen, een knalgele Karmann Ghia van de Duitse auto fabrikant springt al meer het oog. De Volvo 1800 CS, Peugeot 203 en Volvo 1800CS zijn vreemde eenden in de bijt tussen de oldtimers van vooral Engelse makelij. Heel verras send gaat echter de publieksprijs naar de Opel Roadster uit 1937 van de heer Hendriks uit Boxmeer, voor de Chevrolet Eagle van Venraynaar Coppus en de Fiat 500 met caravan. De 'Engelse prijs', toegekend door het vakblad British Car, ging naar de MG J2 uit 1932 van Ton Daemen uit Maasbree. In 2001 staat de Venrayse Oldtimertoertocht weer op de kalen der en wel op de laatste zondag van juli. De vijfkoppige organisatie van de Oldtimertoertocht in Venray genoot zondagmiddag zelf ook met volle teugen. "We hebben het ont zettend getroffen met het weer. Vanmorgen, toen het toch minder was, hadden we toch even onze twijfels", zegt Richard Holl. Het mooie weer heeft uiteindelijk een grote publieke belangstelling tot gevolg. Ben Roelofs: "Beduidend groter dan vorig jaar. Hier stonden ze op een gegeven moment zelfs drie rijen dik." Ook de deelnemers waren zeer tevreden, aldus Henk Willems, "Zeker omdat we dit jaar hebben gekozen voor twee routes. Met name daardoor hebben we voorkomen dat er een lint van 190 auto's achter elkaar reed. De deelne mers hebben dat als zeer prettig ervaren." De organisatie is nu al bezig om het evenement, ondanks dat het steeds meer leeft bij de autoliefhebber maar ook het grote publiek, nieuwe impulsen te geven. Roelofs: "We proberen de oldtimer toertocht aantrekkelijk te houden, zowel voor de deelnemers als het publiek. Het mag geen sleur wor den, want dan is het binnen driejaar afgelopen. We zien wel dat het eve nement steeds meer draagvlak krijgt, met name ook bij de pers en de horeca-ondernemers rond het plein. Dat stemt ons heel tevreden." Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur

Peel en Maas | 2000 | | pagina 3