Smokkelroutes in Venravse Peel de PEEL EN MAAS Heilige Donatuskapel een eeuw oud 00 Radio Wonderland geeft de strijd niet op Dansend de wereld rond Collecte Nederlandse Hartstichting 2000 Oud papier E-mall adres Peel&Maas Open dag met jongvee keuring FNV Venray e.o. gaat met vakantie De opbrengst van de collecte was ook dit jaar weer een succes: ƒ28.140,56. Graag willen wij allen die ons gesteund hebben, per Bank-Giro of huis-aan-huis in de collectebus har telijk dank zeggen. In onze gemeente waren ruim 400 collectanten actief. Zij zorgden voor dit succes in de wetenschap dat de Nederlandse Hartstichting veel geld nodig heeft om geweldig veel te kunnen ondernemen ter bestrijding van de hart- en vaatziekten. Nog altijd doodsoorzaak nr. 1 Een bijzonder woord van dank aan het adres van al deze vrijwilli gers, de kruk waarop ons werk draait. Wij rekenen in 2001 weer op hen... en op u! Ysselsteyn ƒ1.494,80; Leunen ƒ1.312,95; Oostrum 1.253,30; Oirlo ƒ1.066,20; Merselo ƒ954,75; Castenray 560,60; Heide ƒ581; Veulen ƒ397,50; Smakt ƒ233,90; Vredepeel ƒ273,60; Venray centrum ƒ18.138,70; overige giften ƒ1.873,26. Hebt u interesse, bel of schrijf naar Henriëtte Poels-Peters, Dr. Poelsstraat 16, 5802 AX Venray. Jenniskens Jm** installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl 'T DESSELKE Vrijdag 28 juli wordt er papier opgehaald in de route 't Desselke. Aanvang 18.00 uur. Wilt u het oud papier goed gebundeld aan de straat plaatsen. VREDESKERK Woensdag 2 augustus wordt er papier opgehaald route Vredeskerk. Aanvang 18.00 uur. Wilt u het papier goed gebundeld aan de straat plaatsen. De container aan de Westsingel, parkeerplaats Hubenhof is elke zaterdag open van 08.30 tot 17.00 uur. Hier kan iedereen papier depo neren ten bate^van Heil der Zieken. BRUKSKE Op zaterdag 29 juli wordt het oud papier opgehaald in het Brukske. S.v.p. het papier tussen 11.00 en 13.00 uur goed gebundeld of ver pakt in dozen aan de straat zetten. VELTUM Vrijdag 28 juli wordt er door leden van DOS Venray wederom het oud papier opgehaald in de wijk Veltum (gedeelte omsloten door de straten Westsingel, Langstraat, Weg in den Berg en Kempweg). Verzocht wordt om het papier vóór 13.00 uur gebundeld aan de straat kant gereed te zetten. peelenm@tref.nl Jongveedag Peel Maas Zondag 6 augustus a.s. is er een open dag met jongveekeuring op het melkveebedrijf van de familie Van Dijck in Wanssum. Naast de moge lijkheid om het melkveebedrijf te bezichtigen zullen er verscheidene stands van aanverwante bedrijven op het erf van de familie Van Dijck staan. De jongveekeuring die eveneens op het bedrijf wordt gehouden is zowel voor rood- als zwartbont jongvee van 3 tot 12 maanden, er zullen ongeveer 100 kalfjes om de eer gaan strijden. Het hoogtepunt van de jongvee keuring is het voorbrengen. Ongeveer 70 kinderen tussen 4 en 14 jaar zullen onder de toeziende blik van een deskundige jury laten zien hoe je het beste een kalf kunt voorbrengen. Voor de kinderen zal er een springkussen aanwezig zijn. tevens kan men voor het versterken van de inwendige mens terecht in de gezel lige tent, die bij het bedrijf geplaatst wordt. Kortom een zeer interessante dag, er zal geen entree zijn. Iedereen is van harte welkom vanaf 10.00 uur op het melkveebe drijf van de familie Van Dijck, Lange Ven 5 te Wanssum. Het onderwerp van dit artikel speelt zich af in de Peel tussen Castenray en Veulen. Deze 'Oelderse Pieël' was, zoals de hele Peel, uitgestrekt en leeg. Hier kwamen vooral de boeren uit Oirlo hun turf halen en de Oirlose pastoor had er zijn bijenhut staan. Heide en veen werden soms onderbroken door het silhouet van een schaapskooi of een kerk toren, toentertijd vrijwel de enige oriëntatiepunten! Er is enige fantasie nodig om je aeen beeld te vormen van het oude Peellandschap zoals het er vroe ger uitzag. Nergens in Nederland was zo'n dicht netwerk van wegen aanwezig als in de Limburgse en Brabantse Peel. Vrijwel iedere schaapherder of turfsteker had zijn eigen weg naar dat ene favo riete stukje Peel, naar graasge- bied of turfput. LORBAAN-LANGERAK- SCHUUPERI Drie van die wegen fungeerden in de achttiende en negentiende eeuw als smokkelroute naar het Brabantse land. Dankzij de Peel-scriptie van Gerard Lemmens, zoon van de ver- - maarde veldwachter 'Sabele S Hannes', zijn ons de namen van deze smokkelbanen bekend. Deze drie wegen liepen vrijwel parallel vanuit de buurschap Overbroek in zuidoostelijke richting dwars door de Oirlose Peel (zie illustratie). De niet unieke naam 'Lorbaan' j refereert het meest duidelijk aan het gebruik als smokkelroute: de baan waarlangs allerlei illegaal vervoer plaats vond. Lorren is een synoniem van smokkelen. De 'Langerak' (reek) duidt op het rechtlijnige tracé en de 'Schuupert' zal de dialectkenners bekend in de oren klinken. Het niet altijd met goede bedoelingen, ogenschijnlijk doelloos, rondzwerven noemt men in deze streek 'schupe'. I Deze routes werden in het Venrayse voornamelijk gebruikt voor het smokkelen van jenever en zout. STOKERIJEN - JENEVER - ZOUT Venray telde in de periode 1813- 1823 nog vijf jeneverstokerijen. Eigenlijk moetje spreken van bran derijen en stokerijen. Branden en stoken zijn afzonderlijke delen van het fabricageproces. De brander leverde de grondstof, de moutwijn, en de jeneverfabrikant of distillateur aakt de jenever. Wij hanteren hier ials toen gebruikelijk de naam 'sto kerij'. 1 Venrayse jeneverstokers waren: Jan Eibers te Weverslo, Jan Janssen te Heide, Jan Jenneskens te Veltum of Heide, Wim van de Water te leide en Rutger van de Laer-Rutteé n de Keizer te Venray. De laatste lad tevens een herberg en brouwe- In de Peelranddorpen was grond- itof (graan en jeneverbes) volop teschikbaar. En kennelijk waren het. vanwege hun strategische gun stige ligging, goede uitvalsbases naar Brabant. De Venrayse smokkelaars kenden niet alleen goed de weg in de Peel, Venray aan de Raadhuisstraat, maar ook aan de andere kant van de wereld, hebben ruim 35 leerlingen van het actieve Venrayse Dans en Partycentrum Janssen onlangs per soonlijk kunnen ervaren. Ondanks alle negatieve geluiden had men een 23-daagse rondreis georgani seerd over Java en Bali waar van alle ongeregeldheden helemaal niets te zien was. De economische crisis die dit prachtige land door maakt was wel te merken aan de bezetting van de fraaie hotels die voor deze reis geboekt waren. Vaak was onze groep als enige te gast! Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur Desondanks boden de diverse hote liers onze gasten toch vaak een mooie dansvoorstelling aan en ook kon er zelf meegedanst worden. Het gemiddelde inkomen daar bedraagt tussen de 60,- en ƒ90,- per maand. Ongeveer 40% van de arbeiders is werkloos. Een liter benzine kost momenteel omgere kend slechts 25 cent! Een kilo rijst kost op de markt ongeveer 35 cent. Bij het verblijf in Yogyakarta op Midden-Java werd een deze foto, op verzoek van de eigenaar van het hotel met een aantal personeelsle den erbij, gemaakt. Na een boeiende tocht van ruim 1500 kilometer over de postweg die midden over dit mooie eiland loopt en ooit door Nederlanders is aange legd, werd per veerboot de over steek gemaakt naar Bali. Echter vanwege de lokale zomervakantie van de scholen in Indonesië, die slechts twee weken duurt, was het hier een drukte van belang, zodat een extra lange wachttijd op de koop toegenomen moest worden. Echter het mooie hotel met zijn prachtige tuinen maakte alles weer goed. Na een paar dagen uitrusten aan de mooie stranden met zijn vrien delijke bewoners werden moe maar voldaan de terugreis op 5 juli weer aanvaard. Bij velen heeft deze reis met vele hoogtepunten een onvergetelijke indruk achtergelaten en dat het zeker niet de laatste keer zal zijn dat dit fraaie werelddeel bezocht is, moge duidelijk zijn. Het FNV Venray e.o. en het LSP, Henseniusplein 10 te Venray, is in verband met vakantie gesloten t/rn 14 augustus. Na 14 augustus wordt bij het LSP extra spreekuur gehouden voor uit keringsgerechtigden en senioren op de eerste en de derde maandagmid dag van de maand, van 14.00 tot 15.30 uur. Overige spreekuren blij ven gewoon bestaan. Het LSP is na 13 augustus telefo nische bereikbaar onder nr. 0478- 583978. zij wisten ook waar de veldwachter graag vertoefde. De toenmalige veldwachter koos de Peelherberg 'Hazenhut' graag als uitkijkpost. Zo'n route werd door smokkelaars gemeden als de pest. Waaruit bestond het verpakkings materiaal voor de jenever? Heel praktisch werd de jenever in var kensblazen meegenomen en vastge bonden aan de gordelriem. Het ver haal wil dat smokkelaars, betrapt door douane, de varkensblazen met een spijker doorprikten om sneller via het hazenpad te kunnen vluch ten. De Venrayenaar H. werd eens in Uden berecht omdat hij een aantal varkensblazen met jenever bij zich had. Er werd hem een geldboete opgelegd. Tol aan de Napoleontische tijd hoorde Venray bij het hertogdom Gelre. De stad Geldern bezat het monopolie van zoutleverantie en bepaalde dus de prijs. Jaarlijks werd een zevental zouttransporten door de Venrayse 'salzseller' (zoutkoop- man) naar de zoutmagazijnen in Geldern ondernomen. Vooral in de slachtmaand november was de bêhöeftè aan zout groot. Meestal deed men die tochten met huifkar en paard. Maar het kwam voor dat bij hoog water van de Maas extra toch ten te voet of te paard noodzakelijk waren. Vooral in de achttiende eeuw was het voor smokkelaars lucratief om op de terugweg van Brabant naar Limburg en passant het goedkope zout mee te nemen. TEN SLOTTE Of in Venray jenever voor export werd geproduceerd, is ons niet bekend. Een meer uitgebreid onder- Links onder een aantal peelbanen. Detail van de topografische kaart 1837-1841. Gemeentearchief Venray zoek over dit onderwerp is nodig om dit aspect van de Venrayse geschiedenis volledig in beeld te krijgen. Oude namen voor jenever waren in onze contreien: quant - foezel - wacholderwater (wachelewater). Er zijn meer stokerijen bekend. Trijnes Thopoel had in Leunen een stokerij en Jan Pidts van de herberg 'in de Swaen' deed einde achttiende eeuw zijn distilleerketels van de hand. De Venrayse stokerijen waren relatief klein. Meestal hadden ze slechts twee tot vier beslagbakken en een of twee distilleerketels. Medio negentiende eeuw zien wij het aantal stokerijen afnemen, onder andere als gevolg van hoge accijn zen. Einde negentiende eeuw is er nog maar één stokerij in de gemeen te Venray. Deze vroeg-industriële activiteit is dus al lang geleden verdwenen. Ook verdwenen is het oude Peellandschapi Een enkel detail is nog te vinden, zoals de 'Kommiezenopper', een zandduin in de buurt van Castenray. Vanaf zo'n hoogte (opper) had de douane een goed overzicht, een uitstekende observatiepost. Deze zandduin is nu aan het oog onttrokken door een saai dennenbos. Eén wegnaam, de Lorbaan van het Veulen, roept nog herinneringen op aan een ver 'romantisch' verle den. Uit het veldnamen onderzoek door: Gérard Lucassen. DONDERDAG 27 JULI 2000 - NR. 30 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Processie en klein lof op zondag 6 augustus Op zondag 6 augustus is de Heilige Donatuskapel in Veulen een eeuw oud. De 100-jarige 'verjaardag' van de bakstenen kapel aan de Veulenseweg 37 in Veulen is voor het plaatselijke kerkbestuur een mooie gelegen heid om extra aandacht aan de kapel én de Heilige Donatus te schenken."Samen met de leden van de plaatselijke verenigingen en tal van genodigden, waaron der leden van de Stichting Kruisen en Kapellen, gaan we op deze feestelijke dag vanuit de kerk in processie naar de kapel, waar parochiediaken Van Gassel vanaf circa 10.00 uur een plechtig lof verzorgt", vertelt Jan Fleurkens, lid van het plaat selijke kerkbestuur. De Heilige Donatuskapel heeft het jaartal 1900 in de deuromlijs ting staan. Het dak is gedekt met leien en gevat tussen twee topge- veltjes. Binnen in de kapel is een smeedijzeren, vierkanten nis-tralie werk aangebracht en een ijzeren strip met een kaarsenhouder. In de sluitsteen van de top van de deur omlijsting staat G.V.R. (Grad van Rens) te lezen. RELIGIEUZE FUNCTIE Oorspronkelijk (voor de Tweede Wereldoorlog) stonden in de kapel vier beeldjes van gips, met name van het Heilig Hart, de Heilige Antonius van Padua, de Heilige Donatus en een veel kleiner modem Onze Lieve Vrouwbeeldje. Overgebleven is de Heilige Donatus, patroon tegen onweer, waar Gerard van Rens zo bang voor was. De kapel werd door Van Rens, vrijgezelle zoon van Jan van Rens en Hendrica Heidens, in 1900 gebouwd. Toen Grad vanwege zijn leeftijd niet meer naar de kerk kon gaan, kwam hij hier regelmatig bidden. Een bepaalde religieuze functie heeft het kapelletje in hetVeulen verworven, als jaarlijks verzamelpunt van de eerste com municantjes met de fanfare. Sinds 1984 is de kapel ook weer het start punt van de sacramentprocessie. Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571 4B1 ROMEINS OFFICIER Op 7 augustus en bij onweer wordt er gebeden tot de Heilige Donatus. Van zijn leven is maar erg weinig bekend. Donatus was een Romeins officier en wordt in de regel ook op die manier uitgebeeld. Als christen werd hij een van de vroegste bisschoppen. De relieken van de Heilige Donatus werden in de I7e eeuw gevonden en zijn sinds 1672 in Munstereifel, een plaatsje nabij de Duitse stad Bonn. De verering voor Donatus is in vroeger jaren redelijk groot geweest; mede door de invloed van Capucijner monniken kwamen er meerdere broederschappen van Donatus in de omgeving, onder andere in Overloon en Helenaveen. Mogelijk is van daaruit iets overge waaid naar het Veulen. BLIKSEM Donatus wordt aangeroepen als beschermer tegen donder, bliksem en brand. De klank van zijn naam heeft hem dit patronaat bezorgd. De Heilige Donatuskapel in Veulen bestaat 100 jaar. Vroeger hing in nagenoeg alle hui zen van katholiek Zuid-Nederland een huiszegen. Op de meest voor komende. die van Scherpenheuvel, 'staat een afzonderlijk gebed ter ere van de H. Donatus: 'H. Donatus martelaar van Christus, bid voor ons. Laat ons bidden: Heer Jezus Christus, zoon van de levende God. verhoor de ootmoedige gebeden uwer dienaren en dienaressen, die in ernstige bezorgdheid tot u sme ken. Laat onze verzuchtingen opklimmen tot de troon van uw hemelse vader, sla uwe barmharti ge ogen op ons in onze benauwd heid en bevrijd ons van alle geva ren, die ons in het onweer belagen. Dit smeken wij u ootmoedig door de verdiensten van uw bitter lijden en door de voorspraak der glorierij ke Maagd Maria, van de H. Donatus en al uwe Heiligen. Die leeft en heerst in de eeuwen der eeuwen. Amen'. Veulense radiozender wil na tien jaar weer de lucht in Na ruim tien jaar wachten heb ben de Veulense radiomakers het bijltje er nog steeds niet bij neer gegooid. Alhoewel de toekomst van Radio Wonderland nog altijd onduidelijk is. Ondanks dat de voormalige Veulense piratenzen der twee jaar geleden al een ver gunning van het Commissariaat voor de Media ontving. "We geven de moed niet op. Het radiomaken zit gewoon in ons bloed. En we blijven er daarom voor doorvechten. Totdat we eindelijk weer kunnen uitzenden. Ook al duurt het nog zo lang", zegt radio man Bert Muijsers. Radio Wonderland moet nog een tweetal instanties passeren om weer de lucht in te kunnen gaan. Want de Veulenaren willen zowel op de kabel als in ether te ontvangen zijn. "Dat moet ook wel want anders wordt het niets. We moeten een goede frequentie zien te krijgen." WACHTEN OP FREQUENTIE Om in Limburg op de kabel te komen is de Veulense commerciële radiozender afhankelijk van Essent Kabelcom in Maastricht. Om in de ether te kunnen uitzenden moet Radio Wonderland naar de rijks dienst RDR in Groningen. Een half jaar geleden leek de aanvraag bij Essent Kabelcom, de beheerder van het kabelnet in de gemeente Venray, in een stroomversnelling te komen. De programmaraad, die de aanvra gen moet beoordelen, werd begin dit jaar geïnstalleerd. Maar toch wacht Radio Wonderland nog steeds op een frequentie. "Het grote probleem is dat we momenteel te weinig fre quenties beschikbaar hebben", zegt Essent-medewerker René Wingen. "We werken er hard aan om de capaciteit uit te breiden. Daarbij moet de regionale programmaraad eerst alle aanvragen inventariseren en beoordelen. Dit kan binnen een maand gebeuren alhoewel er ontzet tend veel aanvragen liggen voor nieuwe radiostations. Ook vanuit de gemeente Venray. De programma raad toetst de radiozenders op hun kwaliteit en programmering en maakt dan een keuze. Want we kun nen lang niet alle aanvragen honore ren." POPULAIRE PIRAAT Radio Wonderland verwierf medio jaren tachtig grote populari teit als piratenzender. De samenwer king met zowel LOV (Lokale Omroep Venray) als FM-zender liep spaak waarna Radio Wonderland vrijwillig uit de lucht ging. De radiomannen Hayke Hendrix. Hem Bouweriks, Willem Janssen en Bert Muijsers knokken sindsdien voor een terugkeer. "Het was voor ons als commercieel station geen enkele probleem om destijds sponsors en reclame te werven. We hadden toen in een kwartaal al meer reclameop brengsten dan Omroep Venray in een heel jaar", zegt Bert Muijsers. "Alhoewel het toen een heel andere tijd was. We willen nu ook eigen nieuwsuitzendingen en actualitei tenprogramma's gaan maken. Maar dan wel heel kort. De items mogen hooguit vier minuten duren want anders ben je de luisteraars kwijt. Dus niet zoals nu bij Omroep Venray gebeurt waar een uur lang wordt gewauweld over een onder werp dat geen mens in Venray inte resseert." RUIMER BEREIK Het steekt Bert Muijsers nog steeds dat Piet Kienhuis en Cees Matthijssen van Omroep Venray destijds aan de ondergang van Radio Wonderland meegewerkt hebben. "Omroeper Gerrit Baten komt van ons station af. En ik weet zeker dat hij bij ons terugkomt zoals ook anderen weer zullen terugkeren. Radio Wonderland zal zich opnieuw gaan bewijzen met een veel ruimer bereik. Alhoewel het aanbod van radiostations veel groter is gewor den, er nieuwe technieken zijn gekomen en de toegangstarieven tot de kabel hoger zijn. De mensen zijn in deze buurt ook erg gehecht aan een bepaalde zender die bij hen altijd aanstaat. Het is ontzettend moeilijk op daar tussen te komen. Maar we gaan desondanks door tot dat we weer in de lucht zijn." Omdat de vorderingen bij Essent Kabelcom en rijksdienst RCR niet echt vlotten wil Bert Muijsers alvast proberen op de middengolf van start te gaan. "Wellicht dat ik in Tilburg een middengolf frequentie kan over nemen. Alhoewel dat wel een behoorlijke investering van enkele tienduizenden guldens vergt. Omdat de apparatuur en de zendmast moe ten worden aangepast. En daarbij is de kwaliteit op de middengolf niet zo goed als op de FM."

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9