Museum in oude kapel VvGI? 3MÏI "De weekmarkt bloedt hier dood" Bouw Jerusalemstaete binnenkort van start De Ruuper op dorpsplein Leunen vernield II llnlll 11H Echtpaar gewond Zonder helm Inbraak Koplamp stuk Gestolen auto Auto gestolen ƒ20.000,- voor Marokkaans centrum PEEL EN MAAS donderdag 27 juli 2000 - Pagina 5 Uit een onderzoek dat de gemeente Venray samen met het bestuur van 't Freulekeshuus uit voert is voorlopig gebleken dat de oude kapel van het Vincent van Gogh Instituut aan de Stationweg in Venray de meest geschikte plek is om het Venray se museum 't Freulekeshuus in te vestigen. De gemeente Venray bekeek naast de kapel ook nog drie andere opent dan haar deuren óók in Venray aan de Wilhelminastraatlcü Kom gerust een kijkje nemen vanaf vrijdag 4 augustus. Wij zijn dan geonend van 9.30U tot 21.00 uur. Voor iedere bezoeker ligt een leuk presentje klaar!!! tOnJDEfZ- EfJ J£ÜöD»ODE HORST Kerkstraat 30. tel. (0771398 7417 BQKMEER Steenstraat 116, tel. (04 851 57 2 4 71 VENRAY Wilhelminastraat 1c, tel. (0478156 8876 (bij parkeerplaats van SchaijikJ in ons baby-, kids-, teens assortiment vindt u o.a. de merken; miniman, kiekeboe, oilily jeans, oilily, portofino, l.k.k.s., no-no, diesel, tirkhe dungha, ex10 boy-girl, o neill, badboys, replay, breaz, imps ells, oilily die girls. De Raad van State heeft beslo ten om de schorsing van het bestemmingsplan Jerusalemstaete op te heffen. Al in een eerder sta dium was uit het onafhankelijke advies van de Stichting Bestuursrechtspraak voor Milieu en Ruimtelijke Ordening geble ken dat het gebouw Jerusalemstaete geen onaan vaardbaar woon- en leefklimaat zal opleveren voor de direct Een echtpaar (leeftijd 56 en 47 jaar) uit Venray is zondagmiddag omstreeks 12.00 uur bij het fietsen over de Oude Oostrumseweg door een personenauto met caravan van de weg gereden en ten val gekomen. Beiden liepen letsel op en moesten zich onder dokters behandeling stellen. De bestuurder van een donkerk leurige grote personenauto met grote witte caravan met blauwe streep reed na de valpartij van de fietsers verder in de richting van de Leunseweg zonder te stoppen. Een getuige van het voorval, een 57-jari- ge inwoner van Venray, was even eerder op dezelfde gevaarlijke manier ingehaald en bijna ten val gekomen. Een passerende automobilist met een rode auto stopte en bood aan direct de combinatie achterna te gaan om het kenteken te achterha len. Deze getuige is tot nu toe nog niet in contact getreden met de poli tie. mogelijkheden (de voormalige vrouweninrichting St.-Anna, de oude mavo en de verbouwing van het huidige museum aan de Eindstraat), maar de St- Servatiuskapel met twee voormalige patiëntenpaviljoens van de vroegere psychiatrische inrichting voor man nen bleek het beste alternatief. "We zijn erg enthousiast over het plan van de gemeente", vertelt Piet Kienhuis, voorzitter van 't Schijn bedriegt. Afgelopen maandag heerst er topdrukte op de Grote Markt. Het winkelende publiek heeft massaal bezit geno men van het centrum van Venray. Het is immers jaarmarkt. De kooplui op de Grote Markt heb ben nu voor één keer geen reden tot klagen. Want op een 'gewone' maandag schijnt het er kommer en kwel te zijn. "De weekmarkt die bloedt hier dood", zegt mevrouw Poels van de stoffen- kraam. Peter Martens uit Helmond heeft sinds een paar jaar een kousenkraam op de Grote Markt. "De loop is er uit. Vroeger stond het hier vol. Maar steeds meer kooplui stoppen ermee. Voor het eind van dit jaar zijn er weer drie minder. Dan blijven er nog hooguit zeven vaste kramen over. En dat is veel te weinig. Er moet daarom dringend een attractie bijkomen. Bijvoorbeeld een vis kraam want eettenten die trekken altijd wel volk", zegt Martens die graag zou zien dat deze markt in zijn geheel zou worden overge- omwonenden. De bouwvergun ning zal op zeer korte termijn worden verstrekt, waarna men met de bouw van het appartemen tencomplex kan starten. De Raad van State had in februari 2000 het bestemmingsplan Jerusalemstaete geschorst omdat eerst moest worden uitgezocht of de komst van het appartementencom plex een aantasting van de leefom geving zou betekenen. De conclusie van de Stichting Advisering Bestuursrechtspraak voor Milieu en Ruimtelijke ordening dat er geen onaanvaardbaar woon- en leefkli maat zal ontstaan voor direct omwo nenden, was aanleiding voor de gemeente Venray en Verhoeven Vastgoed BV om een verzoek in te dienen tot het opheffen van de schorsing. De gemeente wil dat snel met de bouw kan worden begonnen, zodat de huidige rommelige aanblik van het terrein verdwijnt. Het ver zoek tot opheffen van de schorsing werd behandeld tijdens de openbare zitting in Den Haag. Na afweging van de belangen kwam de voorzitter tot het besluit de schorsing op te heffen. Twee jongens van 17 jaar hebben zondag een boete gekregen voor het zonder helm rijden op een brom fiets. Toen de patrouille hen op de Albionstraat in Leunen tegenkwam en hen staande wilde houden, maak ten zij zich via een fietsersdoorgang uit de voeten. Even later konden de agenten hen toch weer traceren om hen alsnog een proces-verbaal te overhandigen. Freulekeshuus. "Of het plan door gang vindt is echter grotendeels afhankelijk van de toekomstige her indeling van het St. Servatius- en Annaterrein én natuurlijk van het financiële plaatje. Maar het gebouw spreekt ons qua beschikbare ruimte en functionaliteit erg aan." In okto ber wordt volgens Kienhuis beslist over de verhuizing van 't Freulekeshuus. "We hopen dat het museum in 2003 zijn deuren kan Volgens Peter Martens is op de Grote Markt "De loop eruit". plaatst naar het Henseniusplein en Schouwburgplein. "Maar de winke liers die houden dat tegen. Die wil len namelijk de loop tussen de beide markten erin houden." Martens zou het een goed idee vinden om ook enkele kramen in de Grolestraat neer te zetten. "Want op dinsdag in Horst sta ik ook gewoon in een win kelstraat. Precies tegenover Albert Heijn. En ik hinder de winkeliers daar echt niet mee. In Horst verdien ik twee tot drie keer zo' veel als hier. Nee, ik kom 's maandags echt niet meer fluitend naar Venray." BOTERHAM VERDIENEN Mevrouw Poels uit Roermond heeft al sinds jaar en dag een stoffenkraam op de Grote Markt. "Mijn vader is hier 48 jaar geleden al begonnen." Zij heeft aan de win keliers in het voorste gedeelte van de Grotestraat gevraagd of zij bezwaar hebben tegen de komst van marktkramen voor hun deur. "De paar winkels die ik persoonlijk gevraagd heb, die hadden totaal geen bezwaar. Terwijl de gemeente juist zegt dat de winkeliers dat niet willen", zegt zij. "Maar wij komen hier ook voor onze boterham en niet als een attractie voor de winkels. Het houdt echt niet over wat we hier verdienen. Als het zo doorgaat dan zullen er nog meer kraamhouders stoppen. De klanten klagen trou wens ook dat het op de Grote Markt lang niet meer zo gezellig druk is als vroeger." Volgens Poels zouden binnenkort de wafelkraam, de bloe- menkraam en Lamers werkkleding, die ook al 48 jaar in Venray komt, stoppen. De 67-jarige heer Schlicher uit Overasselt bevestigt inderdaad dat hij, met weemoed, aan het eind van Tussen woensdagavond en don derdagmorgen is ingebroken in een woning aan de Pastoor Cremersstraat in Overloon. De dief kwam binnen via de methode gaat jes boren. Er werd een klein geldbe drag gestolen, alsmede voor een paar honderd gulden aan Belgische franken en twee mobiele telefoons. Omdat de rechterkoplamp van zijn auto stuk was, werd een 25-jari ge inwoner van Oirlo in de nacht van zaterdag op zondag om 01.20 op de Leeuwstraat staande gehou den. Een patrouille zag hem vanaf het fietspad van het Henseniusplein op de Leeuwstraat rijden en liet hem een blaasproef doen. De blaasproef bleek positief te zijn en aan het poli tiebureau werd hem vervolgens een ademanalyse afgenomen, die een rijverbod van vier uur opleverde. Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. Aan de Stevenbeekseweg in Overloon is vrijdagmiddag een van diefstal afkomstige personenauto van het merk Opel aangetroffen. De auto was een dag eerder in Venray gestolen. De radio en de geluids boxen waren uit de auto gehaald. openen", aldus Kienhuis. Volgens gemeentevoorlichtster Silvia van Nispen loopt het onder zoek nog. "De gemeente inventari seert momenteel samen met het bestuur van 't Freulekeshuus de mogelijke locaties. Er moeten nog tal van zaken bekeken worden, waaronder natuurlijk het financiële aspect, voordat de partijen weten of het plan haalbaar is. In het najaar wordt het onderzoek afgerond." dit jaar zijn kraam voor goed sluit in Venray. Hij verkoopt bloemen en planten vlak voor sigarenwinkel Chris Jansen. "Ik kom hier al zo'n 45 jaar. In de beginjaren kwam ik nog helemaal met de bakfiets naar Venray. Toen was er ook nog maar één keer per maand markt. Later is dat eens in de twee weken geworden en daarna iedere week." SOMBERE TOEKOMST Schlicher heeft de Venrayse weekmarkt zien veranderen. 'Er waren hier ooit vijf bloemenkramen. Maar. sinds een paar jaar ben ik nog de enige. Ik zie het somber in voor de Venrayse markt. Over een jaar of vijf, zes zal er nog slechts een kleine markt overblijven. Met alleen een vis-, een groeten- en een bloemen- kraam." Schilcher ziet het parkeer probleem als een van de grote bedreigingen. Zijn medewerker, die ook al twintig jaar in Venray komt, ziet overal een terugval. "Ik sta de hele week op de markt. En het gaat overal slechter. Vroeger met Allerheiligen verkocht ik hier zom aar drie rekken met bloemen. Dat is nu niet meer. Want er zijn zoveel verkooppunten van bloemen bijge komen zoals bij tankstations en bij de spoorwegen. En vergeet ook niet dat de winkels steeds langer geo pend zijn. Het gaat met iedereen steeds beter behalve met de markt kooplui." REACTIE GEMEENTE Peter van Horen is sinds een jaar bij de gemeente Venray in dienst als marktmeester. Daarvoor vervulde hij dezelfde functie bij de gemeente Nederweert. De geluiden van de klagende kraamhouders op de Grote Markt klinken hem niet onbekend in de oren. "Rond de jaarwisseling heb ik een gesprek gehad met een dele gatie van hen. Omdat de bezetting steeds minder werd. Een optie was om de markt helemaal te concentre ren op het Hensenius- en Schouwburgplein. Maar praktisch gezien is dat niet mogelijk omdat niet alle kramen daar terecht kun nen." Volgens Van Horen wil het Venrayse gemeentebestuur ook graag de Grote Markt als stand plaats behouden. "Het is van essen tieel belang voor het Venrayse cen trum dat er twee markten blijven. We doen er dan ook alles aan om van de Grote Markt weer een vol waardige markt te maken. Binnenkort komt er al een kaasboer en een kledingkraam bij. Maar voor de meeste marktkooplui gaat het nooit snel genoeg. Het is trouwens tegenwoordig ook niet makkelijk om de markt op te vullen. Want in alle gemeenten loopt het terug. We hebben bijvoorbeeld niemand op de wachtlijst staan voor een bloemen- kraam." Het is bij de gemeente niet bekend dat er drie standhouders gaan stop pen. "Ik weet alleen dat de stroop wafelman dadelijk weggaat. Op die plaats komt ook geen nieuwe kraam. Want die stroopwafelstand belem mert de doorkijk op de markt. Mijn ervaring is trouwens dat mensen wel vaker roepen dat ze vertrekken maar uiteindelijk blijven ze toch." Peter van Horen meldt dat de kraamhou ders van de Grote Markt overplaat sing naar het Hensenius- of Schouwburgplein kunnen aanvra gen. "Maar het valt wel mee met die verzoeken. Er staan op de Grote Markt ook kramen die juist heel goed draaien. Marktkooplui klagen soms snel en daar proberen we ook alle begrip voor op te brengen. Maar ze moeten ook bedenken dat ze van Opleiding chirurgie ontnomen in St. Ziekenhuizen Nrd.Limburg Sinds de nota "OVERSTEEK" verschijnt om de paar dagen er wel ergens in de plaatselijke,regionale of landelijke pers een artikel (meestal niet vleiend) over de Stichting Ziekenhuizen Noord Limburg. Met de allerbeste bedoelingen heeft het bestuur van de Stichting Ziekenhuizen Noord Limburg begin dit jaar bekend gemaakt dat er iets diende te gebeuren met de zieken huizen Venlo en Venray. Dit mid dels de intussen bekende nota de "Oversteek". Laat duidelijk zijn dat in deze tijd van zinnig en zuinig omgaan met de ter beschikking staande middelen lees overheidsgeld, door u en mij middels het betalen van belasting en premies bij elkaar gebracht) vols trekt te billeken is. Maar nu we een aantal maanden verder zijn laat het zich steeds meer aanzien dat er louter verliezers zijn, behoudens de specialisten (de goede niet te na gesproken) Wat mijn inziens dient te gebeu ren is, dat de directie eens aan zelf evaluatie dient te doen, met de vraag "is dit wat we voor ogen hebben gehad"?. Tot nu toe hoor ik in de commen taren van de heren de Vet, directeur en de heer Link, voorlichter, alleen maar argumenten zoals: geen geld, geen verpleegkundigen en geen spe cialisten. Dat is overal in het land, we snappen er niets van, dat er zo'n groot personeelsverloop is. Nou dan heeft u m.i. als directie boter op uw hoofd, of u snapt er inderdaad niets van. Als u bij u zelf te rade gaat en u zou medewerker van een organisa tie (ziekenhuis) zijn, dan stelt u het toch op prijs dat er openheid is, dat er gecommuniceerd wordt met de achterban en dat er niet een paar personen b.v. specialisten) de dienst uitmaken. Als medewerk(er)sters die openheid niet ervaren, zoeken ze hun heil inder daad elders. Goed gemotiveerde mensen willen hun capaciteiten te gelden maken in een goed draaiende organisatie, waar duidelijkheid, openheid, rust heerst en waar ze hun kwaliteiten kunnen gebruiken om tot een goede en kwalitatief verant woorde zorgverlening te komen. Het is toch triest, dat waar tot voor een jaar terug nog kwaliteit van de hoogste plank geleverd werd, door verpleegkundigen en specialis ten (althans in Venray), dat door een dergelijke reorganisatie dit voortref felijke ziekenhuis gedoemd is tot een grote polikliniek en enkele bed den dagverpleging, met wellicht in de toekomst een verpleegtehuis. Dat van de 225 bedden eertijds en nu nog om en de nabij 70 bedden open zijn. Dikke pluim voor de nog in dienst zijnde verpleegkundigen en specia listen, welke de zorg voor Venray en omstreken hoog houden. Een vervelende bijkomstigheid is ook dat het ziekenhuis Venlo hierin meegezogen wordt. Zoals reeds een tweetal maanden in de lucht hing, is het Venlose zie kenhuis nu definitief de opleiding chirurgie ontnomen, (hopelijk vol gen er niet meer) Dat is natuurlijk een trieste zaak. Als ziekenhuis ben je trots op opleidingen, dat is goed voor het imago en geeft vertrouwen dat er goed gewerkt wordt en wel zodanig, dat anderen ervan kunnen leren (opleiden). Gelukkig zijn er instan ties die ervoor waken, (voor u en mij) dat toekomstige chirurgen (of andere specialisten) een gedegen opleiding genieten in een goede omgeving, met goed communice rende specialisten, goede samen werking en in een prima werksfeer. De reden(en) waarom de oplei ding is ontnomen staat niet vermeld in de krant. De directie geeft geen commentaar. Dit geeft weer stof tot speculaties. Waarom toch geen openheid?. Of komt men nu te dicht bij de werkelijke waarheid en is de direc tie bang met de billen bloot te moe ten en kan ze zich niet meer ver schuilen achter de eerder steeds genoemde argumenten zoals, dat is in andere ziekenhuizen ook, of gebrek aan geld, te weinig perso neel etc. Geachte directie, het moet voor u toch langzamerhand ook duidelijk worden dat wat u in eerste instantie met de allerbeste bedoelingen voor de bevolking van Venlo, Venray en al haar kerkdorpen wilde realiseren: een goede, kwalitatief hoogstaande zorg op deze manier niet haalbaar blijkt. Blijft u a.u.b niet doof voor de vele tienduizenden handtekeningen vanuit Venray en omstreken, de plaatselijke, provinciale, landelijke politiek en niet in de laatste plaats uw patiënten uit de gehele regio Noord Limburg, welke graag goede en professionele hulp willen halen in Venlo. voor de meer geavanceer de zorg. En in Venray voor de totale basiszorg, inclusief moeder/kind, cardiologie en een 24 uurs EHBO. Het kan toch niet zo zijn, dat doordrijven van al uw plannen, welke niet ondersteund worden door huisartsen, verloskundigen en voor al de gehele Venrayse bevolking, u niet in de koude kleren gaat zitten. U werkt toch ook graag voor iets, waarvan u kunt zeggen, deze reor ganisatie dient een doel. En het gaat u toch ook aan uw hart, de negatieve publiciteit (patiënt weigeren, patiënten naar Duitsland, wachtlijs ten worden langer, patiënten kiezen voor ziekenhuizen buiten de regio) etc. Dat wilt u ongetwijfeld ook In de nacht van zaterdag op zondag is het beeld van De Ruuper in Leunen door vandalen vernield. De bovenste helft van het beeld is met een zwaar voor werp, wellicht met een putdeksel, aan gruzelementen geslagen. Het door Piet Hermans vervaardigde kunstwerk stond vanaf juni 1998 op het Leunse dorpsplein. Pastoor Ewalts was zondagoch tend in alle vroegte op weg naar het kerkhof toen hij het vernielde beeld als eerste aantrof. Het kunstwerk was binnenin vervaardigd van een ijzeren frame dat omgeven werd door een stevige gebakken kleiwand van zo'n drie centimeter. De Ruuper was 95 centimeter groot en stond op een sokkel van een meter. De Leunse pastoor belde na de vondst direct naar dorpsraad-voorzitter Wim Jenniskens die meteen pools hoogte kwam nemen. "Ik vond vier kleinere stukken op de grond. Het bovenste gedeelte vanaf de romp was helemaal vernield. Het beeld was extra stevig gebouwd en het was water- en vorstvast. Het had ook geen uitstekende delen. We vin den het heel jammer dat dit gebeurd is want we waren er erg trots op." anders zien. Anders denk ik, dat u waarschijnlijk binnenkort, ook (net als uw reeds vertrokken mede- werk(st)ers tot de conclusie komt, ik zie het niet meer zitten. Ik ben mij ervan bewust dat u voor geen gemakkelijke opgaaf staat, maar beter ten halve gekeerd als ten hele gedwaald. Ik ben ervan overtuigd dat u daarmee respect afdwingt bij de Venrayse bevolking en ook van de Venlose bevolking natuurlijk. Dat daardoor misschien enkele specialisten uit Venlo (en een gynaecoloog uit Venray) een iets groter duitje in het zakje moeten doen, hetzij zo. Maar dat staat niet in verhouding met de vele tiendui zenden zorgvragers in uw regio, die daar wel mee gediend zijn P.S.: De twee recentelijk ingezon den stukken in het Dagblad De Limburger van H. Ewals, zijn niet uit mijn pen gekomen, ik schrijf mijn naam Hans Ewalts en dis tantieer mij van die ingezonden stukken. Venray, Hans Ewalts Donderdagmiddag is vanaf een parkeerplaats aan de Steven beekseweg in Overloon een rode Volkswagen Golf met het kenteken GB-SG-84 gestolen. REPARATIE MOEILIJK Jenniskens seinde op zijn beurt de maker, kunstenaar Piet Hermans, in. Het bovenste beschadigde deel werd verwijderd waarna het onderste stuk goed werd afgedekt zodat er geen water in het beeld kan lopen. Piet Hermans nam de brokstukken mee maar hij verzekerde Wim Jenniskens dat reparatie heel erg moeilijk zal zijn. "Ik heb maandag ochtend contact opgenomen met de gemeente want het beeld is haar eigendom. Er is ook aangifte van vernieling bij de politie gedaan. Ik hoop dat de gemeente aan Hermans de opdracht geeft om het beeld in zijn oude staat te herstellen. Want we moeten niet buigen voor het van dalisme", zegt de dorpsraadvoorzit ter. Wim Jenniskens wil niet met de beschuldigende vinger wijzen naar bezoekers van discotheek De Steeg. "Want De Steeg heeft de situatie redelijk onder controle. Maar tij dens de weekenden zwerven er fs nachts nogal wat jongeren door het dorp die op zoek zijn naar een taxi of ander vervoer. Lange tijd viel het in Leunen reuze mee met het vanda lisme. Maar onlangs zijn er bij basisschool De Meent ook al vernie lingen aangericht." Het Juliana Welzijn Fonds heeft 20.000 gulden toegekend aan de Stichting Marokkaans Activiteiten Centrum Venray. De bijdrage is bestemd voor de inrichting van het nieuw betrok ken activiteitencentrum. Het Juliana Welzijn Fonds vindt het belangrijk dat mensen zelfstan dig zijn en blijven, zich kunnen red den in de samenleving en in staat zijn daaraan deel te nemen. In 1999 verstrekte het Juliana Welzijn Fonds 1750 bijdragen voor ruim 26 mil joen gulden. Bijdragen voor bij voorbeeld tijdelijke personeelskos ten, investeringen in inventaris en gebouwen, voorlichtingsprojecten, deskundigheidsbevordering, werk- vernieuwing en de start van een organisatie. Het Juliana Welzijn Fonds is een onafhankelijk fonds dat zijn geld ontvangt uit onder andere de BankGiroLoterij, De Lotto en giften van particulieren en bedrijven. TUINRENOVATIE GAAT Bij ONS VERDER DAN HET INKLEUREN MET ROOD,GEEL OF BLAUW Van een tuin een lusthof maken, daar komt meer bij kijken dan het planten van bloemen. Op basis van uw wensenpakket omzoomt Rien van Mlerlo uw woning met een weelderige natuur, sierbestrating en tuindeco- raties. Een aanwinst voor het leven, de meerwaarde van uw bezit nog niet meegerekend! Rien van Mlerlo geeft uw tuin een eigen signatuur 111 5?5 1 PH Deurne Tel 0*93 314593 Marktkooplui op Grote Markt klagen over forse terugloop

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5