De Pioniers dolblij met nieuw onderkomen Gokken.... een dure hobby Janslust klaar voor de toekomst Regiokalender Goede sfeer op g Venrayse jaarmarkt Meer parkeerplaatsen rondom moskee UW Minderjarig Inbraak in auto PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS Ziekenhuis Vacaturebank vrij williger scentrale Synthese Verdachte mannen aangehouden R PEEL EN MAAS Motormodelvliegclub heeft geen hinder meer van de regen Er moest: een 70-tons hijskraan aan te pas komen om de nieuwe keet op De Verze in Oirlo te plaat sen. Motormodelvliegclub De Pioniers, die op het terrein aan de Sinesstraat zijn onderkomen heeft, is in zijn nopjes met het nieuwe clubgebouw. Een ruime keet, met een gewicht van 4000 kilo, heeft de club kunnen overne men van de hondenvereniging Grens en Maas uit Well. Half augustus wil De Pioniers zijn nieuwste aanwinst met een feeste lijk tintje officieel openen. "Het was afgelopen donderdag nog even spannend of alles goed zou gaan. Want enkele balken van de keet waren slecht. Maar gelukkig is ie niet doormidden gebroken en kwam het perfect op zijn plaats terecht", zegt secretaris Eric Aarts opgelucht. "Dit is een hele vooruil- gang voor onze club. Want we heb ben het altijd met een stacaravan moeten doen. Die verkeerde niet meer in een al te beste staat. Die caravan hebben we trouwens acht jaar geleden ook al van dezelfde hondenvereniging uit Well overge nomen. De keet die we nu hebben is meer als waarop we gehoopt had den. We willen er nog een terras en een overkapping bijmaken. Dan is het helemaal compleet. Want als het nu regent dan moeten we een zeil over de vliegtuigjes heenleggen en gaan we binnen zitten praten en wachten tot het weer droog is." ONTWERPEN EN BOUWEN De Venrayse motormodelvlieg club is opgericht in 1974. De meeste modelvliegtuigen worden door de leden zelf gebouwd. Ze variëren van klein tot groot, van een spanwijdte van 50 cm tot 3 meter. Er zijn ver schillende modellen zoals zweef vliegtuigen en motorvliegtuigen voor kunstvluchten of echte 'snel- heidskisten'. De vliegtuigjes worden vanaf de grond radiografisch gestuurd. "Het bereik van de zender kan oplopen lot zo'n vier kilometer. Terwijl de vliegtuigen met het men selijk oog hoogstens tot op een kilo meter zijn waar te nemen. In win kels zijn de toestellen ook kant en klaar te koop. Maar het is vooral leuk om ze helemaal zelf te ontwer pen en te bouwen", vindt Erik Aarts die zelf werktuigbouwkundige is. "Alhoewel je geen echte techneut hoeft te zijn. Er zijn bij ons ook mensen lid die een kantoorbaan hebben. Iedereen stelt weer andere eisen. De ene is al tevreden met een vliegtuigje van honderd gulden ter wijl de andere aan een toestel van 2000 gulden nog niet. genoeg heeft. TEVREDEN De Pioniers deelt het terrein De Verze, gelegen in het 'niemands land' tussen Leunen en Oirlo, samen met de kynologenclub KC Venray. Ook schietvereniging Remington is er gehuisvest. Omdat de activiteiten van De Pioniers en de hondenver eniging niet goed tegelijkertijd samen gaan zijn er gebruiksroosters ingesteld. Zo kan de motormodel vliegclub op zaterdag- en zondag middag en op woensdag- en vrij dagavond gebruik maken van de accommodatie. "We zijn heel tevre den met het terrein. Hel veld. met een afmeting van 120 bij 80 meter, is perfect voor ons." Het ledenaantal is de laatste tijd gegroeid van 20 naar 27. "Het leuke van deze hobby is datje zelf iets in elkaar prutst wat dan ook nog blijkt te kunnen vliegen. En dat je het helemaal zelf kunt besturen waarheen je het vliegtuig wilt heb ben", legt Erik Aarts uit. De vereni ging heeft een alleraardigste websi te ontworpen. Op internetadres www.pioniers.myweb.nl is actuele informatie en veel fotomateriaal over de motormodelvliegclub terug te vinden. Erg leuk is de pagina 'crash stories' waarop de gecrashte vliegtuigjes samen met hun eige naar op de gevoelige plaat zijn vastgelegd. "Vijfennegentig pro cent van de ongelukken ontstaan door stuurfouten of dat de motor niet in orde is. De toestellen botsen dan tegen een boom of komen ver keerd op de grond terecht. Ook komt het wel eens voor dat er een tje helemaal verdwijnt. Maar die wordt enkele dagen later door de eerlijke vinder meestal weer terug bezorgd." David, Sef, Gerdy en Annerie zijn maar wat trots op hun gemoderniseerde bedrijf. Tientallen genodigden kwamen vrijdag een kijkje nemen in het bedrijf van David en Sef Janssen in Veulen. Na een periode waarin hun bedrijf Janslust een rigoreuze gedaanteverwisseling heeft onder gaan, zetten de twee broers vrij dag de deuren wijd open voor het publiek. Het zal de voorbijganger het laat ste jaar niet ontgaan zijn dat er hard is gewerkt om het bedrijf te moder niseren. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan de bouw van twee pluimveestallen. Hierin kunnen str aks 14.000 legkippen gehouden worden volgens het Freiland- systeem. Dit houdt in dat de schar- relkippen de beschikking krijgen over een uitloop naar buiten. Hiermee wordt voldaan aan de modernste eisen op het gebied van dierenwelzijn. Daarnaast is er een gloednieuwe hondenkennel gebouwd. Hierin worden 25 labrad or retriever en 25 teckel langhaar standaardhonden gehouden voor de fokkerij. Ook een belangrijke tak op Veulense bedrijf zijn de schapen. Er worden 450 fokooien gehouden. Het totale bedrijf beslaat een oppervlak te van 20 hectare. PEEL EN MAAS WEEKBLAD J ongereninfotheek Je bent minderjarig als je nog geen 18 jaar bent. Hier is wel een uitzondering op namelijk: je kunt wel meerderjarig zijn als je op je 16 of 17 getrouwd bent. Hiervoor heb je wel toestemming nodig van je ouders. Als minderjari ge ben je handelingsonbekwaam. Dat betekent dat je niet zonder toestemming van je ouders rechts handelingen mag verrichten, zoals iemand een proces aandoen, een lening afsluiten of een arbeidscon tract aangaan. Als je nog minderjarig bent bete kent dit datje ouders/ voogd verant woordelijk voor je zijn. Dit betekent niet alleen dat ze voor je eten moeten zorgen, dat ze moeten zorgen dat je onderdak hebt, maar het betekent nog veel meer. Je ouders je voogd hebben ook het recht om te bepalen naar welke school je gaat, hoe je met je geld om moet gaan, of je mag gaan werken of niet, hoe laatje thuis moet zijn. Een belangrijk gevolg van de minderjarigheid is dat de ouders verplicht zijn hun kinderen op te voeden en te verzorgen. Deze plicht stopt niet bij het meerderjarig wor den. Tot het 21e jaar blijven ouders verantwoordelijk voor het levenson derhoud van hun kinderen. Jongereninfotheek, Schoolstraat 16, 5801 BP Venray. tel. 0478- 588147. Openingstijden: maandag t/m donderdag 14.00-17.00 uur, vrijdag 14.00-21.00 uur. I PEEL EN MAAS 'n abonnement waand In Vierlingsbeek is vannacht in een viertal auto's ingebroken. Er werden onder andere in de Heihoekseweg, Hogeweg, Spoorstraat en de Burggraaf autoradio's, een GSM en cd's buitgemaakt. Veel is er gezegd over de gang van zaken rond het Venrayse Ziekenhuis. Daar zal ik niets aan toevoegen, het is allemaal al wel gezegd. Voor de toeschouwer is duidelijk, dat niemand in Venray en omstre ken tevreden is met de voorgestelde wijzigingen. De verantwoordelijken zijn het dagelijks bestuur. We hebben ech ter heel weinig gehoord van het vol tallige bestuur. Toch zitten die in dat bestuur om toezicht te houden op het dagelijks bestuur. Er zitten veel facetten aan die verantwoorde lijkheid, maar toezien dat het zie kenhuis functioneert volgens nor men die de tevredenheid van de doelgroep heeft, zal toch zeker hoog op de lijst van verantwoorde lijkheden staan. Daar heeft dat bestuur grotelijks gefaald. De huidi ge bestuursleden simpel vragen af te treden gezien het feit dat de gemeenschap ze heeft uitgekotst, dient geen doel, de nieuw voor te dragen bestuursleden zullen zeker door het dagelijks bestuur worden geselecteerd. De weg lijkt mij: een groep van verantwoording voelende Venrayenaren met de juiste netwer ken, formeert een schaduw bestuur. Vraagt dan de zittende bestuursle den af te treden en medewerking te verlenen aan het voordragen en benoemen van een nieuw bestuur. De kans van slagen lijkt me niet groot, maar met de verharde domme opstelling van dit dagelijks bestuur, wel de laatste kans. Zelf kunnen ze de juiste weg niet vin den, iemand moet ze tot de orde roepen, en het voltallig bestuur heeft die macht. Ik hoop dat er in onze gemeen schap mensen zijn die zich geroe pen voelen om deze taak op zich te nemen. W.K.Ates donderdag 27 juli 2000 - Pagina^ i. 50.000 Nederlanders kunnen hun goklust niet bedwingen Veel mensen zullen het zich nauwelijks voor kunnen stellen. Rond de 50.000 Nederlanders kunnen hun goklust niet bedingen en zijn gokverslaafd. Voor ieder een die merkt in de ban te raken van gokken, is het zinnig om hulp te zoeken of in ieder geval met een deskundige of lotgenoten te pra ten. Want er zijn manieren om van een gokverslaving af te komen... Gokverslaving is alleen aan de orde bij gokspellen waarbij je direct kunt zien of je gewonnen hebt. De meest bekende en verslavende vorm van gokken is het spelen op fruitau tomaten. Deze gokautomaten staan in cafés, restaurants, hotels en gok- hallen. Sinds kort mogen er geen gokautomaten meer staan in cafeta ria's. Dit is geregeld in een speciale wet. Hierin zijn diverse regels opge nomen waaraan gokkasten moeten voldoen om verslaving zo veel mogelijk tegen te gaan. Rondom gokkasten hangt nog altijd een sfeer dat je er mee kunt winnen. In incidentele gevallen is dit ook echt het geval. In alle gok kasten bij elkaar wordt natuurlijk door de eigenaar en exploitanten nooit meer geld gestopt dan dat ze er uit halen. Integendeel zelfs, want van al het geld dat gokkers erin stoppen komt 40% in handen van de exploitant. Dit betekent dat elke gokker op den duur gemiddeld vijf tig gulden per uur verliest. Niet voor niets werden de gokkasten begin deze eeuw al eenarmige bandieten genoemd. Een dure hobby dus.... ANDERE GOKKASTEN Naast de fruitautomaat zijn er nog Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge ving. We willen onze iczers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zaterdag 29 juli: Bleusroute Panningen 2000 in de café Gallery te Panningen. Ton Engels uit Panningen slaat samen met de muzikanten Eric Coenen op bas en Arthur Lijten op drums op de planken. Ook de ongekroonde koning van de dialectblues, Arno Adams uit Belfeld, treedt op. Aanvang: 20.00 uur. Zondag 30 juli: Öp voetreis door 't Ven in Venlo, Zondagmorgen om 11.00 uur staat er een stadsglds klaar om een wandeling door dit buurtschap te maken. Start bij de St. Mictiaülkcrk op de Schoolstraat in 't Ven. Aanmelding, tel: 077- 3543800. Expositie in De Gallery Kerkstraat 3a Panningen, van Anton Heyboer, aangevuld met andere kunstenaars. Open vr. 12-20 uur, za.. zo. en ma.van 12-17 uur Zondag 3Gjuli: De tweede algemene verzamelbeurs in Sevenum wordt opzondag 30 juli gehouden in café-restaurant De Sevewaeg aan dc Markt 3 in sevenum. Allerlei ruilobjecten ztjnte ruilen van 10.30 tot 12.30 uur. Zondag 6 augustus: HetZoemhukske, de modelbijenstand van de Imkersvereniging Horst, staat van 11.00 tot 13.00 uur in het teken van het boningslifl geren. Zondag 6 augustus: Op zondag 6 augustus organiseert de VVV Uitwinkel Venlo in nauwe samenwerking met de stadsgidsen een kinderspeurtocht door het centrum van de stad. Aan het einde van de wandeling wacht hen een leuke verras sing. De speurtocht start zondag 6 augustus om 11.00 uur bij de VVV Uitwinkel aan het Komngtnnepiem 2. Deelname kost vijf gulden per kind. Aanmelding, tel: 077-3543800. Tot half augustus: In de Oudheidkamer in Horst, Steenstraat 2, is de expositie Speelgoed van Toen te zien. Het gaat om een grote verzameling speelgoed van meer dan 100 jaar oud. Het is een gevarieerde collectie van mevrouw Metzger en in bruikleen van het Niederrheinisch Museum in Kevelaer. Tot 18 augustus; Frans Schatte voet exposeert tot 18 augustus in het gebouw van Synthese, bemmelsiraat 2 te Horst, Frans childert en tekent puur op het gevoel. De kunstwerken bevatten een boodschap. Openingstijden: maandag tot en met donderdag van 9.00 tot 17,00 uur en vrijdag van 9.00 tol 12,30 uur, Tot en met 20 augustus: keramische sculpturen van Resie Beelen zijn tor en emt 20 augustus te zien in galerie Wilma Boseheri aan de Maasstraat in Arcen. Ook werken van Wilma Boscherte zijnte hwonderen. Openingstijden; Woensdag, zater dag en zondag van 14.00 tot 17.30 uur en na telefonische afspraak." Tot en met 20 augustus: Expositie van Resie Beelen (keramische sculpturen) en Wilma Boseheri (schilderijen) in galerie Wilma Boseheri. Maasstraat 14, Arcen, Open elke woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.30 uur. AH-vet-inspr;Zondag 20 augustus: Zondag 20 augustus organiseert de VVV Uitwinkel in samenwerking met de stadsgidsen een fietstocht door de Bantu in, het gebied dat vroeger buiten de Venlose stadsmuren vieL In dat gebied heerste 'banrecht' wat wilde zeggen dat de Venlose magistraat het recht had om dit gebied te gebieden'en verbieden. Om 14.00 uur staat cr een stadsgids klaar op het parkeerterrein van hotel Valuas. Deelname kost vijf gulden. Tot eind augustus Expositie van tien enthousiaste regionale schilders in verpleeghuis Elzen horst te Horst, Dr. van de Meercndonkstraat 2. Dagelijks te bezichti gen van 10.00 tot 20.00 uur. Vrijdag 1 september: Pools-Nederlandse ontmoetingsavond in wijkgebouw Hors ter weg, Horsrerweg 201a te Venlo-Blcriek. De avond wordt georganiseerd door dc regionale werkgroep van de pools- Nederlandse K'ulturele Vereniging, Het duo Di Sjihse Ponem uit Nijmegen treedt op.Informatie, tel: 077-3875388. Tot J oktober 2000: "Er zit muziek in Horst aan de Maas'. Een tentoonstelling over de ama- tetir-blaasmuztek in Horst aan dc Maas. de expositie duurt nog tot f okto ber 2000/ Geopend: dinsdag-, donderdag- en zondagmiddag van 14.Ü0 tot 17.00 uur. De vrijwilligerscentrale van Synthese is regelmatig op zoek naar vrijwilligers voor diverse activitei ten. In Peel en Maas zal regelmatig een oproep hiervoor geplaatst wor den. VROUW/MAN Synthese zoekt iemand voor hel besturen van de jongerenbus, welke dient als 'mobiele hangplek' voor jongeren. De jongeren worden met de bus in hun eigen omgeving (op straat, skatebaan, hangplek, e.d.) opgezocht. Doel is het bieden van informatie en advies en opvang ruimte onder begeleiding van een beroepskracht voor het Busproject van de Stichting Synthese. Men moet goed niet jongeren om kunnen gaan en in het bezit zijn van rijbewijs C. De werktijden zijn één maal per week 's avonds van 19.00 tot 22.00 uur. Meer informatie: Vrijwilligers centrale, Marktstraat 8, 5801 BM Venray, tel. 0478-516995 diverse andere gokspelen waarbij je geld kunt winnen. Gokverslaving komt ook voor in het casino, bij paardenrennen, de voetbaltoto, kra sloten, loterijen en zelfs de commer ciële vormen van bingo, waar zeer veel geld in omgaat. Nieuw en steeds populairder zijn de telefoon spelletjes op televisie en het gokken via internet. Dit laatste is in principe verboden, maar moeilijk te controle ren. Het aanbod is immers wereld wijd. WANNEER BEN JE VERSLAAFD Verslaafd ben je, als je je eigen gedrag niet meer onder controle hebt. Je wilt wel ophouden met gok ken, maar het lukt gewoon niet. Gokverslaafden weten dat ze in de problemen komen, maar kunnen de verleiding gewoon niet weerstaan. Ook gokkers kunnen te maken krij gen met ontwenningsverschijnselen. Als ze een tijdje niet gokken kunnen ze onder meer last krijgen van hoofdpijn, trillende handen en trans piratie. Dit merkje bijvoorbeeld als je in een ruimte bent met een gok kast. Je wilt jezelf beheersen en niet gokken. Het zweet breekt je uit. Je kunt je drang niet weerstaan en uit eindelijk geefje toe. WAT KUN JE DOEN? Gokken kan leuk, ontspannend en onschuldig zijn als je het met mate doet. Een gokverslaving kan echter vernietigend werken en net als bij drugs en alcohol meer kapot maken dan je lief is. Gokverslaafden kunnen problemen krijgen in de privésfeer, op het werk of op school. Soms raken gokverslaafden in financiële pri blemen en is de stap naar het cn J nele pad snel gemaakt. Sommis Na gokverslaafden lopen met ojjjk i gedachte rond dat ze binnenkoftiein wel die ene grote klapper zull&ugu maken en dan alles terug kunnajeeni betalen. De vraag is echter of ®ge ooit gebeurt... kke Het moeilijkste is om aan jeze|e8e en anderen toe te geven-dat je ve|arei slaafd bent. Vrijwel elke gokve?n',e slaafde is van mening dat het li hem of haar wel meevalt. Ze weteP. vaak anders die nog veel meer uiR-j1 geeft. Gokverslaving is echter ece('er' ernstig probleem, waarbij huE|aV| noodzakelijk is. Belangrijk is oniTeun eerste instantie eens met iemand Lele praten die gokverslaafd is. VaakF|ubs het een enorme opluchting voorionii: iemand als hij of zij op die manifeespe uit zijn isolement wordt getrokkeLr), Probeer hem dan te overtuigen dealer hulp zoeken van groot belang ifcumr De huisarts is bijvoorbeeld iemanïweci die en prima advies kan geven ov{augui verdere hulp, bijvoorbeeld bij hl Zei Consultatiebureau voor Alcohol Drugs (CAD) of de stichting ana" nieme gokkers. Neem gerust coi tact met hen op. MEER INFORMATIj Meer informatie over gokversll ving en hulpverlening is te vindenï, het folderrek informal! Gezondheid in de bibliotheek, j kunt ook rechtstreeks terecht bij li CAD Noord-Limburg, lel: 071 3548200 of de GGD Noor] Limburg, tel: 077-3598881 Informatie over gokverslaving i tevens te vinden op de volgen! internet-sites en www.trimbos.nl. De gemeente Venray heeft onlangs een informatiebijeen komst gehouden over de inrich ting van de openbare ruimte rondom de moskee in Brukske. Tijdens deze bijeenkomst is het inrichtingsplan gepresenteerd en konden de mensen hun wensen, ideeën en zorgen aan de gemeente kenbaar maken. In het najaar verwacht de gemeen te met de uitvoering van het plan te beginnen. Tijdens de informatie avond waren naast medewerkers van de gemeente, de directe omwo nenden, het moskeebestuur, de school De Foekepot, de protestantse kerkgemeenschap Venray e.o. (Zonnelied), hel wijkplatform en Stichting Synthese uitgenodigd. PLAN Aan de hand van een gedetailleerd plan hebben medewerkers van de gemeente de inrichting rondom de moskee toegelicht.. In het inrich tingsplan waren de opmerkingen en wensen verwerkt die tijdens voor gaande bijeenkomsten door de diverse belangengroepen waren uit gesproken. Zo is aan de randen de bomenstructuur versterkt en zijn er wandelpaden toegevoegd. Ook heeft de kerk een andere ingang en een aparte opstelruimte voor de lijkwa gen gekregen. Verder zijn er twaalf nieuwe openbare parkeerplaatsen Coi 'heo an d luit o Rat Gec issen 0122 tan di Doi Wil Jorpei opgenomen. Tenslotte spraken a ebbe aanwezigen de zorg uit over mogeiijxü lijke parkeeroverlast en werd d wens uitgesproken om het groen met name aan de randen, te verstel ken. Vanuit de gemeente is aange geven dat hier nog specifiek naa gekeken wordt alvorens met di. definitieve uitvoering van het plai^P|i^ wordt begonnen. naanc ndelii Out Vannacht heeft de politie in Overloi drie mannen aangehouden die zi< verdacht op het 14 oktoberplei Ui ophielden. Het drietal, dat Limburg (Venlo en Tegelen) afkop stig is, werd bij hun auto doorlj. politie aangesproken. In de auto we den inbreker,sattributen aangetrofle A w Het trio werd voor verhoor meegeni 50/51 men naar het bureau. Een van 'aar P mannen deed daar afstand van tw( cn vi messen. Ook werden softdrugs bijt "guit mannen aangetroffen. Vanmidda'idde zijn de drie mannen weer in vrijhe 'efd t gesteld. Ma Hal x>mpt ie. U lieuv naanc Afg 'Op de markt is je gulden een daalder waard', 'drie paar sokken voor een tientje' en 'niet kijken maar kopen dames'. De altijd gedreven marktkooplui op de Venrayse jaarmarkt probeerden maandag op alle mogelijke manie ren hun spullen aan de man (of vrouw) te brengen. En dat lukte hen wonderwel, gezien de vele mensen die rond het middaguur met een volgepakte tas door de Venrayse winkelstraten sleepten. Iedereen, zowel verkopers als bezoekers, was in een vrolijke markststemming en genoot in de ochtend nog volop van de sfeer en de warme zonnestralen die de zon in de richting van Venray stuurde. Voetje voor voetje schuifelden de honderden bezoekers van stai naar stand om zich een uurtje twee later lekker neer te vleien o één van de vele terrassen in he Venrayse centrum. De kinderei kregen een ijsje terwijl vader ei moeder van een kopje koffie me een stukje Limburgse vlaai geno ten. Of iets ander natuurlijk..". He was alleen jammer dat de zon ron het middaguur achter de regenwol ken verdween en de eerste regen UgUS druppels wederom uit de Iuch espe kwamen vallen. En dat bleef gedu nschi rende de hele midda zo,"Gelukkig is het volgende weel Venrayse kermis, want dan is he en ze tenminste altijd goed weer", merk n 2 le te één van de vele marktbezoeker 'ren 1 lachend op. 'ch nschi

Peel en Maas | 2000 | | pagina 10