Fietsvierdaagse na vijftien jaar een begrip in Venray en omgeving JL inalfa Achter de schermen van het secretariaat Piet Hendrix (76) vrijwilliger van het eerste uur Programma Kinderbedevaart naar Lourdes Sponsors Zomertijd, komkommertijd?? Welnee!! SMS bank industries s PEEL EN MAAS donderdag 20 juli 2000 - Pagina 9 Voordat er op 26 juli a.s. weer circa 3400 fietsers van start gaan voor de editie 2000 van de Fietsvierdaagse Venray willen wij u een kijkje laten nemen achter de schermen van het secretariaat. De Fietsvierdaagse Venray beschikt door de vorige secretaris (die een echte computerfreak is) over een zeer uitgebreid computer programma, waar diverse vergelijk bare organisaties met begerige blik ken naar kijken. Zo zijn er programma's met betrekking tot de deelnemergege- vens (momenteel zo'n 7300 stuks), alle vrijwillige medewerkers, zon der welk ons evenement niet eens zou kunnen bestaan, en overzichten voor ieder bestuurslid met zijn spe cifieke taken, samengevat in een zogenaamd draaiboek. Omstreeks februari/maart wordt aan alle deelnemers in het bestand een folder en een inschrijfformulier verzonden voor de eerstkomende editie van de Fietsvierdaagse. Ook worden alle potentiële medewer kers benaderd of zij ons weer willen helpen bij de organisatie. Na terug ontvangst van de formulieren kan een begin worden gemaakt met de indeling per taak van de vrijwilli ger. Aan de hand van de binnenko mende inschrijvingen worden via de penningmeester, die zorgt voor het ook ontvangen van de inschrijf gelden, deze inschrijvingen naar de secretaris gebracht ter verwerking van de administratie, aan de hand waarvan iedere deelnemer voor aan vang van de Fietsvierdaagse een startbewijs ontvangt, dat nodig is bij de start op 26 juli. Ondertussen is het bestuur van de Stichting Fietsvierdaagse alweer diverse malen bij elkaar geweest om aan de hand van het draaiboek de organisatie weer operationeel te maken, zodat alle deelnemers weer met een tevreden gevoel zullen kun nen terugzien op een geslaagd eve nement. In de maand van het evenement komen dan alle vrijwilligers bij elkaar, nadat zij een opgave hebben gekregen van de taken waarvoor zij zijn ingezet, en krijgen dan ant woord op eventuele vragen en hun definitieve instructies. Direct na afloop van de Fietsvierdaagse beginnen wij met een medewerkersbijeenkomst met een maaltijd om allen te danken voor hun inzet. Nadat dit alles 'geschiedenis' is geworden, vindt er een evaluatie plaats voor het bestuur en ook voor de Gemeente Venray die ons voor de organisatie van dit 'Venray-promo- tion'-gebeuren financieel onder steunt, net als diverse ondernemin gen in de regio dit doen. Voorzitter Jan Kreutz: "Starten op woensdag is slechts eenmalig" De Venrayse fietsvierdaagse staat aan de vooravond van zijn zestiende editie. Van woensdag 26 juli tot en met zaterdag 29 juli doorkuisen weer ruim 3000 fietsers vier dagen lang het Noord-Limburgse en Brabantse landschap. De fietsvier daagse is inmiddels niet meer weg te denken uit Venray en omgeving. Alhoewel de organisatie wel zijn bedenkingen heeft vlak voor de eer ste tocht in het nieuwe millennium. Want voor de eerste keer sinds de start in 1985 wordt niet van dinsdag tot en met vrijdag gefietst. Bovendien is de vierdaagse niet meer gepland in de eerste week van de schoolvakantie. Het bestuur wil voortaan twee weken voorafgaand aan de Venrayse kermis de fietstocht laten plaatsvinden. Dat de vierdaagse ditmaal pas op woens dag start en op zaterdag zijn slotdag kent is volgens voorzitter Jan Kreutz slechts eenmalig. Noodgedwongen nam de organisatie na 1996 afscheid van het schouwburgplein als start- en finishplaats. Vanwege werkzaamhe- "Hopelijk volgen er nog vele mooie jaren bij deze prachtmensen" Piet Hendrix was in 1984 nog maar amper in de VUT toen voor- zitter Jan Kreutz hem vroeg om vrijwilliger te worden bij de fiets- vierdaagse. Zestien jaar later is de 76-jarige nog altijd present. "Ik ben ermee vergroeid geraakt. Ik heb er zoveel mooie jaren beleefd. En zolang het kan wil ik het blij ven doen", vertelt hij enthousiast. Als Piet Hendrix over de fietsvier daagse aan de praat raakt dan komen de verhalen los. Eenmaal op de praatstoel raakt de krasse vrijwil liger ("alle taken die er te doen zijn heb ik ook gedaan") niet uitgespro ken over het jaarlijks terugkerende fietsevenement. Hendrix kan zich de allereerste kennismaking nog goed herinneren. "Op maandag was mijn vaste zwemavond. Toen heeft Jan Kreutz Nol Verberkl en mij gevraagd. Ik weet nog goed dat we op een zondagmorgen met z'n vie ren, want Harry Holtackers uit Oostrum was er ook bij, met de auto de eerste route gereden hebben." In 1985 ging de eerste Venrayse fiets vierdaagse van start. Piet Hendrix, die toen op de controlepost in Broekhuizenvorst zat, weet dat er Erecies 234 deelnemers waren. "Na et eerste jaar hebben we tegen elkaar gezegd dat er ook een route van 25 kilometer moest komen. Vanaf 1986 kwamen er steeds meer deelnemers. Dat was vooral te dan ken aan de goede organisatie. Want op de vrijwilligers van de fietsvier daagse daar kun je van opaan." Kreutz, Verberkt, Holtackers en Hendrix zijn de mannen van het eer ste uur. Zij hebben aan de wieg gestaan van wat later uitgroeide tot een groot fietsevenement. "In okto ber begonnen al de voorbereidingen. Vooral in de beginjaren zijn we lang bezig geweest met het uitzetten en uitwerken van de routes. Dat waren voor mij de mooiste dagen alhoewel het een kolossale opgave was. Vaak tot diep in de nacht waren we bezig. Jan kopieerde de routes dan op zijn werk. Maar tegenwoordig met de computer gaat dit allemaal veel gemakkelijker. Piet Hendrix heeft zijn draai hele maal gevonden bij de 1 ietsvierdaag se. "Ik kijk er naar uit dat het weer begint. Mijn spullen staan al klaar." Na jarenlang in het bestuur te heb ben gezeten doet Piet het de laatste tijd iets rustiger aan. Hij houdt zich nu bezig met de fietsenstalling. "Daar stallen de deelnemers van buiten Venray hun fietsen. Zodat ze die niet iedere avond mee naar huis hoeven te nemen. Vorig jaar hadden we 269 fietsen in de beveiligde stal ling." Uit dank voor zijn verdienste voor de fietsvierdaagse zal hij samen het schutterij 't Zandakker op woensdag 26 juli de opening verrichten. "Zolang het kan blijf ik meewerken. Ik heb het altijd met heel veel liefde en plezier gedaan. Ik had dit abso luut niet willen missen want je zit toch tussen de mensen. We hebben met z'n allen veel gelachen maar er ook hard voor gewerkt. Er zijn veel goede vrijwilligers waar je van opaan kunt. Ik heb er ook vrienden gemaakt want het zijn allemaal prachtmensen. Maar als we om negen uur hebben afgesproken en er komt iemand om vijf over negen binnen dan krijgt hij dat ook direct te horen." Piet Hendrix denkt dat de ver plaatsing van de start van dinsdag naar woensdag gevolgen zal heb ben. "Dat zullen we toch gaan mer ken. Hopelijk kost het ons niet al te veel deelnemers. Want veel mensen hebben er moeite mee om op zater dag te fietsen. Gemiddeld hebben we de laatste jaren zo'n 3400 deel nemers. Ons record was van drie jaar geleden toen er 3616 of 3617 mensen meefietsten. We gingen 6 juli: 09.00 uur: Opening door de vtxirzittér en Pief Hendrix Officieel startsein bij de Wetteling Opluistering door Schutterij Zandakker Well (aan de Maas) is deze'ciag extra startplaats en hoofdpauze-plaats 'U- U v ::.x" f Vh rH V Hobbyistenkramen in en rondom de WeueJing Rad van avontuur t.b.v. Kinderbedevaart Lourdes Diverse quizzen en prijsvragen Uve muziek door 'de Accordionist" Gezellig tetTas 17.00 uur sluiting Donderdag 27 juli: Vamtf 09.(K> uur vertrek van de deelnemers Horst is deze dag hoofdpauze- cn extra startplaats - tijdens de routes, onderweg activiteiten en verrassingen Hobbyistenkramen in en rondom de Wetteiing Rad van Avontuur t.b.v.1 Kinderbedevaart Lourdes Diverse quizzen en prijsvragen Live muziek van Seniorenorkest Gezellig terras 17.00 uur sluiting Vrijdag 28 juli: Vanaf 09.00 uur vertrek van de deelnemers St. Anthonis is deze dag hoofdpauz.e- en extra >tartplaats Tydens de routes, onderweg activiteiten en verrassingen Hobbyistenkramen in en rondom de Wetteiing J Rad van A von t uur t.b. v. Ki nde rbedc vaart Lourdes Diverse quizzen en prijsvragen - Live muziek van 't Heide-trio w terras L:; J tOO uur sluiting t Zaterdag 29 juli: ivi -iIri11vvïA&"V'LS' tk-deze'tkfii-"hpnt -:'üïAis- isumkntmen in en rörel .veev veemei' :.e.v. Ki pk 'év'v e.e keekeke - e: ve,;,;r e:e I 5.00'lUlK:kf nk,.'-k;- - iesve v.:ke e,;, V .eQeeiv eevev '.edvie;.- ve;! >e fieevïeeler -oeei'er.rheeee- eèejevee :h,-esdeniiaken, uitreiking van Uwe:-,, -ere e.a.v. diverse - v;. v:keCHn'n|:Hg 'eVeee k:':kvik.::kv5-kk:kkk| f fJ 1.7.1)0. uuses!uii ing-PV.kk,.ï:;:kkk -5 ijknv -ké.O I.i:ee:h:I):e:: <10:ir?jse vv've vS -en e toen voor de eerste keer naar vlieg veld De Peel. Ja, we zijn een beetje het slachtoffer geworden van ons eigen enthousiasme." Hij vindt het jammer dat de fiets vierdaagse niet is teruggekeerd naar het schouwburgplein waar het eerste startschot ooit heeft geklonken. "Met de schouwburg en vooral met Frans van den Heuvel hebben we altijd heel prettig samengewerkt. En eigenlijk horen we ook in het cen trum thuis. Op dat plein zijn we immers groot geworden. En we horen tussen de mensen te zitten. Helaas is de foyer van de schouw burg wat te klein voor ons gewor den. Ik heb nog foto's van het Henseniusplein dat bomvol fietsen staat. Er was geen plekje meer vrij. Maar bij de Wetteiing hebben we ook een mooie locatie." Piet Hendrix maakt zich geen zorgen over de toekomst: "Want de fiets vierdaagse is niet meer weg te den ken uit Venray." Al jaren lang organiseert de 'Stichting Limburgse Bedevaart naar Lourdes' eenmaal per jaar een Kinderbedevaart naar Lourdes. Het doel van deze kinderbedevaart is tweeledig, nl. Vooral zieke en/of gehandicapte kinderen laten kennis maken met de Mariaverering zoals die in de hele wereld plaatsvindt, maar vooral in Lourdes tot uiting komt. Deze kinderbedevaart staat onder leiding van een bisschop en andere geestelijkheden van het bis dom Roermond, en begeleiding van veel vrijwilligers. De kinderen wor den geplaatst in hotels, waar zij worden begeleid door hotelleiders en leidsters, of als dat niet mogelijk is door ziekte of handicap in het hospitaal opgenomen, waar de kin deren de hele dag worden begeleid en verzorgd door professionele ver pleging. Op een voor kinderen aanspreken de manier wordt in Lourdes het ver haal verteld van de verschijningen van Maria aan het meisje Bemadette Soubirous, dochter van een arme en eenvoudige molenaar. Ook worden de kinderen op de hoogte gebracht waar en hoe Bernadette geleefd heeft en worden diverse locaties en bezienswaardigheden bezocht die met de verschijning aan Bernadette te maken hebben gehad. Uiteraard gebeurd dat veel uitgebreider dan hier verwoord kan worden en op een voor kinderen prettige manier. Tevens wil de stichting Limburgse Bedevaart bereiken dat deze kinderen toch ook deze week ervaren als een prettige vakantie, en zal daarom ook veel aandacht wor den besteed aan andere zaken dan alleen waar Lourdes om bekend is. De begeleiders trekken de hele dag met deze kinderen op, doen spelletjes, zingen liedjes, gaan wan delen, gaan met de kinderen souve- niers inkopen, etc. Kortom, de kin deren moeten zich gelukkig voelen, en ook dingen kunnen doen die zich in elke vakantie voordoen. De Stichting Limburgse Bedevaart is pas tevreden als al het bovenstaande gerealiseerd is, en met hen uiteraard het Lourdescomité Venray. Het Lourdescomité Venray stelt het zeer op prijs de samenwerking met de Venrayse fietsvierdaagse te continueren en uit te breiden zodat ook weer eens kinderen uit deze omgeving met de Kinderbedevaart in 2001 mee kunnen gaan. Zoals u weet kost zo'n kinderbe devaart naar het Franse Lourdes veel geld en daarom is het Lourdescomité afd. Venray de stich ting Fietsvierdaagse zeer erkentelijk dat zij eventueel gelden beschikbaar stellen voor dit goede doel. De erva ring heeft geleerd dat dit voor de kinderen een onvergetelijke erva ring is. Abacus Groot geworden door klein te blijven AUTOBEDRIJVEN van den munckhof bv Sponsors en begunstigers de Regionale VV V-kantoren Vice Versa reisorganisatie Verlinden Juwelier Dixons Venray Boels Verhuur Venray KPN Telecom/Primafoon Venray Van Rattingen Venray JAVA Venray Reintjes Rozen Veulen Brand Bier Mols Drankenhandel Oostrum Gunhoek Groenvoorziening Oirlo Van Dijk Plusmarkt Landweert Xerox Copiers Ger van Lipzig Alle overige bedrijven die met MET Dl REGIO. diverse giften (prijzen, bloemen e.d.) een bijdrage leveren Met dank aan Sporthal de Wetteiing Schutterij 't Zandakker Alle medewerkers Alle deelnemers De medewerkers in Well, St. Anthonis, Horst en Liessel Politiekorps Venray Groep Geleidewapens de Peel Gemeenten van Noord-Limburg en Zuid-Oost Brabant EHBO-vrijwilligers De regionale weekbladen De Lokale Omroepen Kabelkrant Venray 'de Weergoden'! fam. Kessels fam. Hoeymakers Beveiligingsbedrijf Alle muziekverzorgende vrijwilli gers en alle overige vrouwen en mannen die op wat voor een wijze dan ook de Fietsvierdaagse Venray en warm hart toedragen! Omroep Venray doet live verslag van de start en de slotdag van de Fietsvierdaagse den aan het plein en de verbouwing aan de schouwburg vond de fietsvier daagse vanaf 1997 onderdak bij sport hal De Wetteiing aan de Zuidsingel. "Er gingen steeds meer stemmen op om terug te keren naar het centrum. Daar dachten we ook beter te kunnen samenwerken met de horeca en mid denstand. Omdat op maandag de jaar markt wordt gehouden was het voor ons onmogelijk om al op dinsdag van start te gaan. We hadden dan te wei nig tijd om alles op te bouwen. Vandaar dat we het een dag hebben opgeschoven", legt voorzitter Kreutz uit. Uiteindelijk ging de terugkeer naar het schouwburgplein toch niet door. Enigszins teleurgesteld koos het bestuur van de Stichting Fietsvierdaagse Venray wederom voor de sporthal als uitvalsbasis. "De samenwerking met de horeca kwam helaas niet van de grond. Ze hebben ons in de steek gelaten. Want ze wil den wel mee-eten maar niet de tafel dekken." Zo zou er, mede op aandrin gen van horeca en middenstand, op het plein een grote tent geplaatst wor den. Kosten 15.000 gulden. Dat plan is nu definitief van de baan. Het bestuur hield een behoorlijke kater over aan de spaak gelopen samenwer king met de ondernemers uit het cen trum. Des te meer omdat woensdag als startdag niet meer terug te draaien viel. Want uit reacties blijkt dat de meeste fietsliefhebbers de voorkeur hebben om vanaf dinsdag te fietsen. "De datum stond nu eenmaal vast. Het was ook zo aangemeld bij de nationa le bond die het overal wereldkundig had gemaakt. We hopen maar dat de zaterdag nu veel extra daginschrijvers zal trekken. Maar in 2001 gaan we zeker weer op dinsdag van start." Voorzitter Kreutz ziet ook voorde len in de locatie bij De Wetteiing. "In het centrum was het toch altijd een gedrang. Bij De Wetteiing hebben we veel meer ruimte voor activiteiten. Zo is er dagelijks live-muziek en zijn er kramen voor hobbyisten. In de sport hal is plaats voor duizend mensen." Toen Jan Kreutz zestien jaar gele den door de gemeente werd benaderd kon hij niet bevroeden dat het evene ment zo gigantisch zou aanslaan bij de Venrayse bevolking. De fietsvier daagse in Deurne zocht toentertijd een tweede startplaats. De Deurnese orga nisatie nam contact op met de gemeente Venray die daarmee niet goed raad wist. Ze trokken daarom bij Toer- en wielerclub Oostrum aan de bel waar Jan Kreutz in het bestuur zat. "We hebben het met beide handen aangegrepen. Er is een werkgroep gevormd en we zijn aan de slag gegaan. Bij de eerste vierdaagse in 1985 hadden we een kleine 250 deel nemers." Het bleek een schot in de roos. Want de Venrayse fietsvierdaag se groeide gestaag in populariteit. Binnen enkele jaren werd de grens van 3000 fietsers overschreden. Het topjaar was 1997 met ruim 3600 deel nemers. De laatste jaren stabiliseert het aantal rond 3300. De organisatie kan een nog grotere stroom fietsers nauwelijks aan. Want er zijn te weinig controleposten te vinden waar ruimte genoeg is om alle fietsers op te van gen. De fietsvierdaagse draait op onge veer 140 vrijwilligers. De horeca is dit jaar voor het eerst geheel uitbesteed aan de uitbater van sporthal De Wetteiing. Jan Kreutz is trots op zijn vrijwilligers: "We hebben een heel goede en vaste groep. Er valt ook bijna niemand van af alhoewel we er met z'n allen hard voor moeten wer ken. De medewerkers worden ingezet voor de controleposten, routes uitzet ten en beveiligen, de inschrijving, beheer fietsenstalling, service onder weg, het terras opbouwen en afbreken en allerlei andere activiteiten." Kreutz, die werkzaam is bij Xerox, heeft zelf al menige vrijwilliger gestrikt. "Als er op het werk iemand in de VUT gaat, waarvan ik denk dat we daar een goede kracht aan kunnen hebben, dan vraag ik hem direct als vrijwilliger." - De Venrayse fietsvierdaagse is inmiddels een zelfstandige stichting geworden. Voor het eerst valt de tocht niet samen met die in Deurne. "Daardoor lopen we elkaar niet meer voor de voeten. Ook vallen we nu niet meer samen met het kindervakantie werk dat ook in de eerste vakantie week plaatsvond. Nu kunnen ouders en kinderen eens samen meefietsen." De grootste groep deelnemers bestaat nog altijd uit 50-plussers. Alhoewel er steeds meer jongeren meedoen. Maar de leeftijdsgroep van 20 tot 40 jaar laat nog verstek gaan. Jaarlijks wordt er tijdens de tocht geld ingezameld voor een goed doel. Dit jaar werkt de fietsvierdaagse samen met het Lourdescomité dat een rad van avontuur plaatst. De organisa tie hoopt zoveel geld in te zamelen dat een of meerder zieke of gehandicapte kinderen een reis naar Lourdes kun nen maken. De drie te fietsen afstanden zijn dit jaar iets aangepast. De middenafstand van 40 kilometer is verhoogd naar 45. De andere twee afstanden blijven 25 en 60 kilometer. "De laatste jaren kwamen we vaak boven veertig kilo meter uit. We mogen ook tien procent van de afstand afwijken. Maar met al die kilometertellers werden we er door de deelnemers telkens op gewe zen dat we ze te ver hadden laten fiet sen. We hebben daarom de afstand maar aangepast." Tenminste niet voor een organi satie als de Fietsvierdaagse Venray. Juist in deze tijd is het ideaal om vooral op de fiets te genieten van alles wat onze omge ving te bieden heeft. Er is wat dat betreft voor de Fietsvierdaagse veel werk aan de winkel, nog even de routes doornemen, de laatste hand leggen aan de begeleidende activiteiten, zorgen dat de pers op de hoogte blijft, controleren of de vertrekplaatsen er klaar voor zijn etc. Al met al, ervoor zorgen dat het hele evenement weer gladjes en vooral veilig voor de deelne mers zal en kan verlopen. Vanaf de eerste dag na de Fietsvierdaagse van het afgelopen jaar is de organisatie dan al weer bezig met de volgende: die nu dus voor de deur staat dus. Editie 2000! Een grote zorg hierbij is natuurlijk het bijeenbrengen van de nodige financiële middelen. Enerzijds komt dit uit de inschrijfgelden van de deelnemers. Anderzijds zorgen gemeente Venray en sponsoren ervoor dat de begroting sluitend te krijgen is. Altijd spannend! Uiteraard is het voor de deelnemers van groot belang dat er mooie routes zijn, alles veilig is geregeld en prachtig fietsweer natuurlijk. Behalve dat laatste ligt alles in han den van de organisatie, een heel jaar voorbereiding voor vier dagen fiet sen. Meer dan 150 vrijwilligers zijn rond dit evenement in de weer. Dus komkommertijd, ho maar! Onze omgéving is er uitermate voor geschikt om fietstochten te organiseren. Mooi afwisselende natuurschoon. Ik noem even 'de Peel', natuurpark 'de Maasduinen', 'de Maas' zelf mijn zijn uitzonderlijk mooie uiterwaarden en natuurlijk niet te vergeten de idyllische plaats jes te midden in deze parels. Wat veel mensen niet weten, en ik doe op fietsers elders uit het land. is dat in onze omgeving de fietspaden mooi vlak zijn. Je hoeft dus geen 'Marco Pantani (klimgeit)' te zijn om hier ontspannen rond te fietsen. Er zijn veel deelnemers die al jaren meedoen en zich toch maar weer elk jaar laten verrassen en tot de ont dekking komen dat er meer paden en wegen zijn op wondermooie locaties vlak in de buurt waar men nog nooit geweest is. Ook voor de fietsers, gelukkig zijn dit er elk jaar weer behoorlijk wat, geen komkom mertijd dus! Ik wens al die mensen die, hoe dan ook, hebben bijgedragen aan het welslagen van dit evenement, vooral veel plezier en gezelligheid toe! Johan Philipsen bestuurslid PR\Sponsoring

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9