Bewoners hebben straks een bijna nieuwe woning Contactlenzen? FRANSOL Nominaties Innovatieprijs Zevenrode bekend Discotheek De Steeg naar de Hulst II? c 'Basiszorg Venlo kwalitatief ver onder de maat' Kritiek... Herdenking op 17 september BAALT U OOK WELEEIilS VAN AL DIE ZONDAGEN? <ry> K U R S T J E M s C^ITACTLENZEN ZONWERINGEN Autobrand Auto vernield Onder invloed Platform staat open voor klachten PEEL EN MAAS donderdag 20 juli 2000 - Pagina 5 Renovatieplannen seniorenwoningen enthousiast ontvangen in Oostrum WIJ HEBBEN RUIME ERVARING EN HOOG OPGELEIDE CONTACTLENSSPECIALISTEN VENRAY NOORDERHOF 20 TEL. Q478 - 55063Q j Platform 'Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray: Wonen Venray heeft op 17 juli een informatieavond gehouden voor de bewoners van de veertien seniorenwoningen aan de Gildestraat en Watermolenstraat in Oostrum. Op deze avond wer den de bewoners geïnformeerd over de uitgebreide renovatie plannen die Wonen Venray heeft gemaakt om hun woningen aan te passen aan bewoning door oude ren. De woningen, gebouwd in 1975, zijn toe aan renovatie en aanpassing aan de eisen van deze tijd. Door de aanpassing kunnen straks bewoners langer en op een veilige manier in hun woningen blijven wonen. De bewoners bepa len zelf of ze hun woning willen STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 Als redactie kom je ook zelf regel matig aan kritiek bloot te staan. Wanneer zaken niet correct zijn weergegeven of helemaal niet klop pen dan laten betrokkenen dat vaak wel even weten, leder op zijn eigen manier Soms is die kritiek terecht, soms ook niet. Afgelopen week was het weer zover. De fraktievoorzitter van het CDA kon zich absoluut niet vinden in het verslag van decommissie COS (Cultuur Onderwijs en Sport). De vergadering en dus het verslag stond geheel in het teken van de Schouwburg. "Hoe kon Peel en Maas schrijven over een matte hou ding van de commissie als er alleen maar bijgepraat werd", was in alge mene termen de kritiek van Michiels. Bijgepraat? Volgens Michiels (die- overigens zelf niet aanwezig was op de vergadering) wel. Dat was immers ook afgesproken in de com- missie Algemen Zaken (met alle fraktievoorzittevs) en door wethou der Kersten (volgens Michiels en het gemeentelijk verslag) voorafgaand aan de vergadering medegedeeld. Discussiëren is echter niet bijpra ten. Br werd tot in drie termijnen over het onderwerp gepraat, vragen gesteld en gediscussieerd Kortom het had alles watje van een politiek debat mag verwachten. Nou ja, bijna alles, want de scherpte zat er duide lijk niet in (lees Peel en Maas van vorige week). Het was die avond dus echt niet zo dat de commissie alleen maar bijge praat werd. De kritiek van dhr. Michiels is o.i. dan ook niet terecht. Dat Michiels daarbij nu al aangeeft dat van de gecombineerde vergade ring van Algemene Zaken en COS ook weinig vuurwerk te verwachten y-alt is jammer. Hierdoor heeft het er alle schijn van dat in de raadsverga dering, eind augustus, het heilige vuur bij de politiek helemaal gedoofd "is en het rapport voor ken nisgeving aangenomen wordt, zon der'dal de politiek daar ook zelf con clusies uit trekt. En dan hebben we nog niets geleerd.... yChrist van den Munckhofy/ gemeente Venray over een moge lijke verplaatsing van de disco theek naar het Venrayse indus trieterrein de Hulst II. Van Dijck wil al jaren uitbreiden in Leunen, maar daar is op de huidige plek in de kern van Leunen geen ruimte voor. Mevrouw Van Dijck beaamt dat haar man een gesprek met de gemeente heeft gehad over een mogelijke verhuizing. "Er zijn inderdaad plannen, maar het is nu nog te vroeg om daar wat meer over te vertellen. Er is nog niks definitief. Na de zomervakantie, zo eind augustus, weten we wat meer." EINDE OVERLAST Van Dijck hoopt op De Hulst II, laten renoveren. De woningen krijgen dubbele beglazing, dakisolatie, nieuwe dak pannen en de buitengevels worden opnieuw gevoegd en gereinigd. Ook aan de binnenzijde ondergaan de woningen een ingrijpende verande ring. De badkamer en slaapkamer op de begane grond worden groter en er komt een vaste trap naar de eerste verdieping. De woningen zijn straks geschikt voor rolstoelgebrui kers door het ontbreken van drem pels en het aangepaste keukenblok. Ook is er gedacht aan inbraakpre ventie. De woningen krijgen senio- rensloten en voldoen aan het Politiekeurmerk. Rabobank Zevenrode heeft dinsdagmiddag de nominaties voor de Rabobank Zevenrode Innovatieprijs 2000 bekendge maakt. O vivo Food bv uit Meerlo, Kaasmakerij St. Joseph Hoeve uit Veulen en BituRec uit Merselo maken een kans op de Innovatieprijs 2000. In oktober bepalen de leden van de bank welk bedrijf uiteindelijk de geld prijs van 15.000 gulden wint. Voor de tweede en derde prijs zijn respectievelijk 7.500 en 2.500 gul den beschikbaar. Maar liefst 28 inzendingen kreeg de jury ter beoordeling voorgelegd. In de jury hebben zitting professor dr. Nico Douben, hoogleraar Economie en Innovatie aan de faculteit Technologie Management van de Technische Universiteit Eindhoven, ir. Martin Flinsenberg, vestigingsdirecteur Syntens Limburg, mr. Joep Hahn, burge meester van de gemeente Meerlo- Wanssum en drs. Jos Waals, burge meester van de gemeente Venray. De jury liet weten 'aangenaam ver rast te zijn door de hoge kwaliteit van de inzendingen'. Uiteindelijk nomineerde zij de volgende onder nemers voor de Rabobank Zevenrode Innovatieprijs 2000: Marlies Janssen-Kusters van Ovivo Food bv, Jan en Jeanne Slangen van Kaasmakerij St. Joseph Hoeve en Rob Smits van BituRec PAASEIEREN Ovivo Food bv richt zich op de ontwikkeling van nieuwe eierpro- ducten als geverfde paaseieren en vers-ei-pasta. Het bedrijf verplaatste zijn bakens van productiegericht naar consumentgericht. "Deze inzending laat zien hoe op relatief kleine schaal een innovatieve agra rische ondernemer in staat is het nieuwe bedrijventerrein voor perifere detailhandel (grootwinkel bedrijven. meubelzaken, bouw markten, etc.) tussen Venray en Oostrum, een alternatieve locatie gevonden te hebben. Mocht de ver huizing van De Steeg doorgang vin den. dan komt er een einde aan de overlast door discogangers, waar over vooral de bewoners van de St.- Catharinastraat en Gussenstraat in Leunen al jaren klagen. MAATREGELEN Een deel van de inwoners van Leunen is tegen uitbreiding van uit gaanscentrum De Steeg op de huidi ge plek. Dat bleek ook tijdens een dorpsraadvergadering in maart 1995. Van de naar schatting 100 TIJDELIJK VERHUIZEN De renovatiewerkzaamheden zijn zo ingrijpend dat de bewoners, die toestemmen in de renovatie, tijdelijk moeten verhuizen naar een andere woning. Speciaal hiervoor heeft Wonen Venray een tweetal wonin gen in de Gildestraat leeg laten lig gen. Zodat bewoners hier tijdelijk kunnen wonen tijdens de verbou wing van hun woning. Voor de kos ten van de verhuizing krijgen de bewoners een vergoeding. En tijde lijke opslag van huisraad is ook mogelijk. PROEFWONINGEN Wonen Venray wil in het najaar beginnen met de aanpassing van de eerste twee woningen. Deze dienen Burgemeester Hahn van Meerlo- Wanssum in gesprek met de genomi neerden geweest buiten de grenzen van zijn sector te treden", meldt het juryrap port. "Het integrale ketendenken is hier in praktijk gebracht. Rondom het ei is een compleet producten- en dienstenpakket ontwikkeld, dat echt (economische) waarde toevoegt. Dat de consument het ei rechtst reeks kan herleiden naar de produ cent en hem op de kwaliteit van zijn product kan aanspreken is boven dien een geweldige kwaliteitsim puls. Ook de samenwerking met andere ondernemers is een pluspunt. Een nieuwe manier van agrarisch denken die ondersteuning en navol ging verdient." HOOGWAARDIG PRODUCT Kaas is van bijproduct een hoofd product geworden voor de voorma lige zuivelboerderij, nu kaasmakerij St. Joseph Hoeve. "Ook deze inzen ding getuigt van inventiviteit," meldt de jury. De agrariër heeft zelf het product ontwikkeld en in de markt gezet. Een eenvoudig, agra risch product is een hoogwaardig product voor voedingsindustrie en consumentenwinkelketens gewor den. Er is gedegen onderzoek gedaan naar kaasmakerijen in Turkije. Het ontwikkelen van de kaasmachine in samenwerking met de Hogere Agrarische School en een fabrikant is verfrissend. De markt gerichtheid is een belangrijk ver nieuwend element. De innovatie is als streekproduct van belang voor de culinaire en toeristische markt." SECUNDAIRE GRONDSTOF De innovatie van BituRec betreft het recyclen van bitumen dakbedek king. Het materiaal kan worden aanwezigen kwamen destijds nage noeg alleen negatieve reacties. De meeste inwoners gaven te kennen veel overlast (geluidoverlast, fout- parkeren, vandalisme) te hebben van het uitgaanscentrum. Van Dijck nam in de afgelopen jaren tal van maatregelen om de overlast tegen te gaan. Onder andere werd het opha len en afzetten van bezoekers door taxibedrijven gecoördineerd en ook zette De Steeg discobussen in die jongeren uit de hele regio ophalen en na 'een avondje uit' weer keurig thuis afzetten. Ook is er enkele jaren terug een speciaal telefoonnummer ingesteld waar mensen zich met klachten kunnen melden. dan als modelwoning. De andere bewoners kunnen dan alvast zien hoe de woningen eruit komen te zien. Tijdens de informatieavond hebben al meteen een aantal bewo ners zich spontaan aangemeld voor de proefwoningen. Zij waren erg enthousiast over de renovatieplan nen. Na de renovatie van de eerste twee woningen komt er een evalu atie om te onderzoeken of de werk zaamheden naar wens zijn verlopen. Wonen Venray gaat hierna ook 42 gelijksoortige seniorenwoningen op de kerkdorpen renoveren. Het pro ject in Oostrum dient als voorbeeld. Te zijner tijd krijgen bewoners van dezelfde typen woningen in de andere kerkdorpen van Venray een uitnodiging om de gerenoveerde bewerkt zodat het voor 100% geschikt is om als secundaire grond stof in te zetten in industriële pro cessen. Uit het juryrapport: "Door restmaterialen weer te gebruiken worden ecologie en economie op een zeer praktische manier met elkaar verenigd. Ook hier heeft de innovator over zijn eigen sector grenzen heen gekeken en een eco nomisch werkbare oplossing ont wikkeld. Het is het eerste en enige bedrijf dat bitumineus dakafval met speciale machines kan recyclen. Mede op basis van dit procédé is er een formeel stortverbod voor dakbe- dekkingsafval ingesteld door het Ministerie van VROM. In een bran che die niet meteen bekend staat om zijn milieuvriendelijkheid is dit een zeer geslaagde innovatie." LEDEN BESLISSEN De leden van Rabobank Zevenrode maken tijdens hun jaar vergadering in oktober uit wie er met de eerste, tweede en derde prijs van respectievelijk 15.000 gulden, 7.500 gulden en 2.500 gulden naar huis mag. De genomineerden pre senteren dan hun innovatie aan hun collega-leden. Zij worden daarbij terzijde gestaan door een professio nele presentator. De leden hebben dan al kennis kunnen maken met de genomineerden via bijlagen bij het jaarverslag, affiches, artikelen in de dorpsbladen en een artikel in Ondernemend Bank in september as.. VERNIEUWING Rabobank Zevenrode wil met de Rabobank Zevenrode Innovatieprijs 2000 vernieuwende activiteiten van haar ondernemende leden belonen. Vernieuwing is van levensbelang in het werkgebied van de bank waar zoveel agrariërs actief zijn. Dan kan het gaan om een nieuw product, een meer rendabele productiemethode, een andere organisatie van het werk, een originele benadering van de markt of een eenvoudig, maar o zo slim onderdeeltje van een machine, in welke branche dan ook. Rabobank Zevenrode wil met de Innovatieprijs de ondernemers in haar werkgebied stimuleren om alert, snel en slim in te spelen op eco nomische veranderingen. "Wij voe len ons nauw verbonden met het lot van de ondernemers in ons werkge bied", schreef de bank in haar infor matiemap. "Wij zijn een bank met sterke wortels in de -agrarische- gemeenschap. Wij weten uit erva ring hoe economische activiteiten van elkaar afhankelijk zijn. Ook in moeilijker tijden geven we graag steun in de rug." Rabobank Zevenro de ziet innovatie als een van de belangrijkste investeringen die een ondernemer in zijn bedrijf kan doen. Met nieuwe ideeën, een nieuw aan pak of een nieuw product ligt de weg naar continuïteit, naar een zekere toekomst en naar succes open," Naar aanleiding van de over steek van kindergeneeskunde van Venray naar Venlo zijn er volgens het platform 'Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray' vele klachten dat de basiszorg in, Venlo kwalita tief ver onder de maat is vergele ken met de kwaliteit die de patiën ten in Venray gewend waren. Dit laat het platform in een pers bericht weten. Een van de oorzaken schijnt volgens het platform te lig gen aan een slechte organisatie en personeelsgebrek binnen het Venlose ziekenhuis. De werkdruk voor het personeel is hier veel te hoog. Op de A73 ter hoogte van de afslag Vierlingsbeek brak in de nacht van donderdag op vrijdag brand uit in een auto die met pech op de vluchtstrook stond. Tijdens het passeren van de bran dende auto schatte een 37-jarige autobestuurder uit Zwolle vermoe delijk zijn snelheid foutief in en bot ste daarna op de achterzijde van een bestelbus die bestuurd werd door een 21-jarige man uit Nijmegen. De Zwollenaar raakte licht gewond. Een 20-jarige plaatsgenote van de Nijmegenaar werd voor onderzoek overgebracht naar het ziekenhuis in Boxmeer. Na behandeling kon zij weer naar huis. Op de Maasheseweg is zondag middag een personenauto door brand volledig vernield. Waarschijnlijk door een warmgelo pen rem, vatte het linkerachterwiel vlam op de A73. De 46-jarige bestuurder uit Geertrui denberg reed de afrit naar de Maasheseweg af waar de auto volledig in brand raak te. De inzittenden (hoeveel is niet bekend) konden zich ternauwernood in veiligheid brengen. De brandweer bluste het vuur waarna het wrak is afgesleept. De gemeente Venray wordt in kennis gesteld om te bezien of er milieu-schade is ontstaan. De politie heeft bij een routine controle vrijdagavond een 55-jarige man uit Oostrum betrapt met teveel drank op achter het stuur. De man is gecontroleerd op de Stationsweg. Na een ademanalyse in het politie bureau kreeg hij een rijverbod voor vier uur en een geldboete van 850 gulden. PEEL EN MAAS on line Www.vandenmunckhof.nl/ nieuws OVERMACHT De directie van Ziekenhuizen Noord-Limburg schuilt zich volgens het platform continu achter kreten als personeelsgebrek, dus over macht. 'Al enkele jaren is de uit stroom van personeel in het Venlose ziekenhuis groter dan de instroom. Door de hoge werkdruk en steeds minder personeel is hier een neer waartse spiraal gaande die er voor zorgt dat zelfs in het Venlose zie kenhuis de basiszorg niët meer gegarandeerd kan worden. Er zijn veel acute ziekmeldingen welke er voor zorgen dat er extra bedden gesloten moeten worden. De direc tie zou zich af moeten vragen wat de oorzaak is van dit personeelsgebrek en of er mogelijk een en ander schort aan personeelsmanagement. Het wordt tijd dat de bevolking en het gemeentebestuur van Venlo zich zorgen gaan maken over basiszorg in 'hun' Venlo', zo besluit het pers bericht. Dhr. Link, bestuurssecreta- ris van de Raad van Bestuur van het ziekenhuis wil niet ingaan op de inhoud van een brief die hem niet bekend is. Wel geeft hij aan dat in alle ziekenhuizen de werkdruk momenteel hoog is. Platform" Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venray" blijft open staan voor klachten van patiën ten en personeel van de Ziekenhuizen Noord-Limburg. Het platform hoort dat er klach ten zijn betreffende de oversteek van kindergeneeskunde en wil len hierover alleen schriftelijk geïnformeerd worden zodat deze klachten gebundeld aan Minister Borst, Vaste kamer commissie Volksgezondheid, inspectie Volksgezondheid en Provincie gezonden kunnen worden. Op de brief van het VGZ en IZZ hebben diverse mensen sohrifte-: lijk gereageerd. Graag zou het platform een kopie ontvangen van deze brief zodat deze als aanvul ling op de handtekeningen actie gestuurd kan worden naar de Vaste Kamercommissie: Volksgezondheid. Correspondentieadres: Platform Behoud Basiszorg Ziekenhuis Venrav" De Alden Weg'13, 5801 HG,; \Venray. Britse oorlogsveteranen in Venray De Bond van Wapenbroeders afdeling Venray heet in septem ber voor de vijftiende maal op rij een gezelschap van Britse oorlogs veteranen en nabestaanden wel kom in Venray. De bevrijders ver blijven een week in Venray en het hoogtepunt van hun bezoek is ongetwijfeld de traditionele her denking op het Venrayse oorlogs kerkhof aan de Hoenderstraat op zondagmorgen 17 september. Sinds 1986 is onder de vaste bezoekers John Sleep, die tijdens WO II in Overloon gewond raakte. Met trots draagt hij zijn insigne van oorlogsinvalide. Maar dat belet hem niet om erg actief te zijn en dit jaar vanuit Engeland een pelgrimstocht naar Venray te organiseren. Het Engelse gezelschap noemt zich 'Anglo Dutch Bond' en verblijft weer in de Witte Hoeve te Venray, van waaruit dagelijks dagtochten worden ondernomen. De Venrayse Wapenbroeders leveren een gids. HERDENKING Op zondagmorgen 17 september om 11.00 uur vindt weer de traditio nele herdenking plaats op het Britse oorlogskerkhof aan de Hoenderstraat. Burgemeester Waals, em. Pastoor G. Maessen, zangvereniging Venrode uit Venray en fanfare Dorpsklank uit Castenray verlenen hieraan hun medewerking. Zoals reeds vele jaren speelt Peter van de Vorle op zijn doedelzak het bekende nummer 'Flowers of the Forest', terwijl de leden van scou tinggroep Venray de bloemen aan reiken. Het is de zeventiende keer in successie dat de Bond van Wapenbroeders Venray e.o. de her denking organiseert. Er worden vele gasten verwacht, ook van buiten de regio. NATUURLIJKE SCHOONHEID DE FAVORIETE STROMING IN TUINARCHITECTUUR Verkiest u zich te omringen met een afspiegeling van Moeder natuur, dan brengt Rien van Mlerlo u op ideeën, Een bosrijke idylle, doorsneden door een klaterende waterpartij bijvoorbeeld. Ontwerp, aanleg en onderhoud weet u bij deze bij 'Tophoveniers' aangesloten vakman in vertrouwde handen. MIERLO f'' Rlen van Mlerlo geeft uw tuin een eigen signatuur e w eg 1 1 1 5 7 51 PH Deurne te 10 49 33 1 4 5 9 i Ovivo Food, St. Joseph Hoeve en BituRec Ton van Dijck, eigenaar van uitgaanscentrum De Steeg in Leunen, heeft onlangs een gesprek gehad met de Overlast vuilnis Coninxhof Sinds de schoolvakantie is begon nen, ligt er vuilnis van de basis school Coninxhof voor de deur van de omwonenden rond deze school. Op zich niet erg, dat het voor 1 a 2 dagen blijft "liggen, maar de betreffende zakken vuilnis liggen sinds die tijd nog steeds op deze plaats. De vraag is dan ook wanneer het afval daadwerkelijk opgeruimd wordt. Het diftar-probleem mag dan in de gemeente Venray bekend zijn, maar moeten de omwonenden tij dens de schoolvakantie toezien dat hun straat een stortplaats wordt? Is dit het milieubeleid binnen de gemeente Venray? Erg hygiënisch is dit niet. Hoe langer de vuilnis blijft liggen, hoe groter de kans is dat de zakken opgengescheurd woren door vogels en andere loslo pende dieren. Wij leven nu in 2000, maar het laten liggen van afval lij ken wel 19-eeuwse toestanden! Kortom, het is niet aangenaam om een afvalberg te moeten aanzien voor je deur. Aan deze zaak ligt dan letterlijk als figuurlijk een luchtje. Familie Janssen Marcel Barents van de gemeente Venray geeft aan dat scholen zelf verantwoordelijk zijn voor de afvoer van hun afval en dat dit niet met de reguliere ophaaldienst van de gemeente wordt opgehaald. Schooldirecteur Raedts reageerde verbaasd. Hem was niets bekend. Normaal ruimt de school voor de vakantie alles op. Raedts was deze week ook niet meer op school geweest en zegde woensdag toe direct te gaan kijken en er eventueel voor te zorgen dat het afval verwij derd wordt.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5