a c Harold 8 LENSSEN Venrayse exposeert in Kasteeltuinen Arcen Nieuw Cliëntenblad Noord-Limburg f' en straks gezond weer thuis Waarschuwing voor Griekenland Klatergold Venray 15,16,17 september J Wanneer kun je een beroep doen op een bijstands uitkering? jt<S °P\ Sprinters in de bibliotheek Venray Strandtour ShitlWiend Ien geslaagd Meteen verdienen en een vaste baan? Kindermarkt in Wanssum f^PEEL EN MAAS donderdag 20 juli 2000 - Pagina 3 I De Venrayse kunstenares Anne Haeyen exposeert van 9 juli tot 20 augus- lus in het kasteel van de Kasteeltuinen in Arcen met een vijftigtal schilderij- [n. Mensen in al hun hoedanigheden zijn steeds haar inspiratiebron. Hun hou- lingen en gezichtsuitdrukkingen t.a.v. hun positie in het leven worden reffend weergeven. Acryl, olieverf en pastel zijn overwegend de materialen waar ze mee werkt :n waarmee ze in staat is met ambachtelijk vakmanschap haar beleven com- nunicatief weer te geven. De kleurige figuratieve en geabstraheerde werken komen in de ruime zalen -an het kasteel goed tot hun recht. Wie dit wil zien en ervaren moet gaan kijken in de Kasteeltuinen en voor al niet de kleine tekeningetjes vergeten, die argeloos op de vensterbank staan. 'CABaal' is een bulletin voor, door en van cliënten' schrijft de redactie van een nieuw informa tiebulletin van de cliënten- en familie-organisaties in de regio Noord- en Midden-Limburg voor de geestelijke gezondheidszorg. Het blad wil voornamelijk de patiënten/cliënten op de hoogte hou den van allerlei ontwikkelingen in de zorg, een spreekbuis zijn voor hun wensen, knelpunten en bevin dingen. Het tweemaandelijke blad is er duidelijk ook voor familieleden en wil tevens de gelegenheid bieden aan raden en organisaties in de regio om in de openbaarheid te treden en een groot publiek te bereiken. SIGNAALFUNCTIE 'Belangrijk is de signaalfunctie van wat cliënten denken en willen vanuit raden en organisaties', schrijft de redactie in het voor woord, 'ons blad wil vooral een blad zijn om te helpen in het doolhof van de macht, inspraak en medezeggen schap, verantwoordelijkheid en autononfiie, zelfbeschikkingsrecht en schijnbare marktprincipes'. CABaal is uitgekomen met hulp van het Informatiecentrum Geestelijke Gezondsheidszorg (IGG) en deels door steun van Zorg Onderzoek Nederland. De belang rijkste hindernis is het gebrek aan geld, maar de makers hopen op structurele steun van zorgaanbie ders. De redactie is doelgericht op zoek naar gastschrijvers, kopij en ingezonden stukken kunnen aan de redactie toegezonden worden. Dat is dus naar het IGG, Stationsweg 46, 5803 AC Venray. Tel. 0478- 527066. Daar kan men ook exem plaren aanvragen. Exclusief bij Sanidrome idkamermeubel 110 cm eed met mineraal gegoten «tafelblad. Leverbaar in wit, irgamon of beuken. •or de drocmprljs van f 3.698,— (excl. kraan en handdoekhouder) anders Sanidröme izetsveld 40,5803 AN Venray 0478 54 4210 /vw.sanidrome.nl nnidröme Jongereninfotheek Een bijstandsuitkering van de sociale dienst is bedoeld voor men sen die geen baan hebben niet op school zitten en geen andere inkom sten hebben. Ben je 18 jaar of ouder en je situ atie is vergelijkbaar met hierboven, dan kun je een aanvraag indienen voor een bijstandsuitkering bij de sociale dienst. Je moet echter wel aan een aantal voorwaarden voldoen om recht te hebben op een uitkering. De hoogte van de bijstandsuitke ring voor jongeren van 18 t/m 21 is zowel voor thuiswonenden als uit wonenden hetzelfde. Alleen in bijzondere gevallen kun je een verhoging krijgen. Voor jongeren boven de 21 jaar gelden weer aparte regels voor het aanvragen van een uitkering. Ben je jonger dan 18 jaar dan heb geen recht op een bijstandsuitkering. Je ouders krijgen dan kinderbij slag Wil je meer weten over een uitke ring dan kun je contact opnemen met de jongeren infotheek. Als je een bijstandsuitkering wilt aanvragen moet je er wel voor zor gen dat je ingeschreven staat bij het arbeidsbureau. Voor elke jongere die zich aan meldt voor een uitkering of zich inschrijft als werkzoekende, wordt door de gemeente en het arbeidsbu reau een trajectplan gemaakt met de bedoeling jou aan het betaald werk te helpen. Jongereninfotheek, Schoolstraat 16, 5801 BP Venray, tel. 0478- 588147. Openingstijden: maandag t/m donderdag 14.00-17.00 uur, vrijdag 14.00-21.00 uur. Uw apotheek: ook voor vakantietips Op naar de Spaanse zon, de Noorse bergen, de kleuren van Kenia, de straten van New York of het strand van Ameland? Loop als voorbereiding even binnen bij de apotheek; het apo theekteam is van vele markten thuis, gunt u een fijne, gezonde vakantie en geeft u graag han denvol vakantietips mee. Inpakken Wat gaat er mee in uw reisapo theek? In de eerste plaats de receptmedicijnen en zelfzorgmid delen die u gewoonlijk gebruikt. Uw apotheek zet uw medicijnen graag voor u op een rijtje in een ^reisdocument'; handig bij de dou ane en makkelijk bij de apotheek in het vakantieland. Verder natuurlijk een verband doos met pleisters, ontsmettings middel en dergelijke. Zonnebrandmiddelen met een beschermingsfactor die hoog genoeg is voor uw vakantiebe stemming en voor uw huid. Ook horen er in een reisapo theek middelen tegen mogelijke vakantie-ongemakken: in elk geval een middel met loperamide tegen diarree, en tegen pijn: paracetamol. Verder kunt u den ken aan middelen tegen reisziekte, tegen verstopping en een insecten- werend middel. Controleer de houdbaarheidsdatum van de geneesmiddelen en de spullen die u nog hebt. Pleisters bijvoorbeeld, kunnen achteruitgaan in plak- kracht! Persoonlijk De inhoud van de reisapotheek is heel persoonlijk, daarom geeft het apotheekteam graag advies op maat. Wie bijvoorbeeld met een baby naar een exotische bestem ming gaat, kan ook ORS meene men, een middel tegen uitdroging bij diarree - belangrijk voor jonge kinderen en overigens ook voor ouderen. Wie kiest voor struin- vakantie in de natuur, krijgt mis schien te maken met een teek. Dit beestje lijkt op een spinnetje, zuigt zich vast op de huid om zich tegoed te doen aan je bloed en kan ongemerkt een vervelende ziekte verspreiden. Bedekkende kleding houdt teken tegen en met een Hekentang' - verkrijgbaar bij de apotheek - is hij veilig te verwijde ren. Vliegen, kamperen, vrijen Gaat u vliegen? Pak uw genees middelen in de handbagage. Kiest uw koffer onverhoopt een andere bestemming, dan hebt u in elk geval uw medicijnen bij de hand. Bovendien moeten de meeste medicijnen op kamertemperatuur bewaard worden en in het bagage ruim kan het vriezen. Voor medicijnen die koel bewaard moeten worden, b.v. insu line en zetpillen, brengt een koele- tui uitkomst, of de koelbox als u kampeert. Want in de auto, cara van of tent kan het knap warm worden, zodat zetpillen zacht wor den, crames en oogdruppels bederven, en de houdbaarheid van andere medicijnen achteruit kan gaan. Wie veilig wil vrijen, pakt con dooms in de reisbagage. Pilgebruiksters krijgen wat reken werk te doen als er tijdverschil is tussen Nederland en het vakantie land: normaal neem je eens per 24 uur een pil; ben je meer dan 12 uur te laat, dan kan de pil minder betrouwbaar zijn. De pil kan ook minder betrouwbaar worden bij diarree; gebruik dan een extra voorbehoedmiddel, b.v. con dooms. Meer weten? Bij uw apotheek kunt u terecht voor antwoord op vragen over gezondheidsrisico's, voor bewaar- adviezen voor uw medicijnen, voor zonnebrandmiddelen en con dooms, voor folders over bijvoor beeld de reisapotheek, diarree, reisziekte, verstopping, enzovoort. Kortom, voor een gezond begin en besluit van een fijne vakantie. Mond- en klauwzeer op de loer De schrik zit er bij het ministe rie van Landbouw in Den Haag goed in. Met de herinnering aan de verwoestingen ten gevolge van de varkenspest nog vers in het geheugen heeft landbouwminister Brinkhorst een persbericht laten uitgaan met daarin de nadrukke lijke waarschuwing geen dierlijke producten uit Griekenland mee te nemen. Het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij wijst toe risten en andere reizigers die uit Griekenland komen er op dat zij geen vlees- of melk (producten) mee naar Nederland mogen nemen. In Griekenland zijn uitbraken van mond- en klauwzeer bij dieren geconstateerd. De ziekte is niet gevaarlijk voor mensen maar is zeer besmettelijk voor de Nederlandse veestapel en kan bij verspreiding zorgen voor grote schade aan de veehouderij en daarmee verwante bedrijfstakken. Met onze ervaringen bij de varkensperst kunnen we hier in Noord-Limburg over meepraten. KAAS EN YOGHURT Om zoveel mogelijk te voorko men dat de ziekte zich verspreidt heeft de Nederlandse overheid een aantal maatregelen genomen: - alle geïmporteerde evenhoevigen uit Griekenland worden gecontroleerd, alle transportmiddelen uit Griekenland worden verplicht ont smet. Verder mogen reizigers een aantal dierlijke producten niet mee terug nemen uit de provincie Evros, en eigenlijk liever helemaal nergens uit Griekenland: - alle vlees van runderen, varkens, schapen en gei ten, - alle vleesproducten van genoemde dieren, zoals worsten, - huiden, vellen en onbewerkte wol, - melk van runderen, schapen en gei ten, - melkproducten van deze die ren zoals feta-kaas of yoghurt. BESMETTELIJK Mond- en klauwzeer is een zeer besmettelijke virusziekte bij runde ren, varkens, schapen en geiten. Het is een acuut verlopende ziekte die gepaard gaat met hoge koorts, blaar- vorming, kreupelheid en soms leidt tot de dood van het besmette dier. Een effectieve behandeling van zieke dieren is niet mogelijk. Eenmaal ziek kunnen de dieren het virus, dat lang infectueus is, niet alleen overbrengen via direct con tact, maar ook indirect via besmette producten, personen en vervoermid delen. Vandaar de oproep om niets van dit soort producten uit Griekenland mee te nemen. De gevolgen kunnen desastreus zijn. De net weer opkrabbelende varkenshouderij zou echt de gena deklap krijgen bij een uitbraak van mond- en klauwzeer. Dierenartsen en de Rijksdienst voor Vee en Vlees denken ook nog met afgrijzen terug aan de illegale transporten van die ren tijdens de varkenspest, bij nacht en ontij, uit pas besmet-verklaarde gebieden waardoor het virus zich nog sneller verspreidde. Zou zoiets weer gebeuren bij MKZ dan ligt de Nederlandse veehouderij gewoon plat. Geen prettig vooruitzicht voor de agrarische ondernemers in Venray en omstreken. KEUKENINRICHTING (0478) 539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum Aan de vooravond van de twee de regionale artiestenshow Klatergold stelt weekblad Peel en Maas wekelijks een van de optre dende artiesten/groepen voor. Deze week: Tenor Dolf Drabbels en musicus Ad Haans Een bijzonder muzikaal duo Een bijzonder Venrays duo: de 22-jarige tenor Dolf Drabbers bege leid op piano door de 56-jarige Venrayse all-round musicus Ad Haans. Dolf Drabbers begon zijn zangcarrière als tienjarige in het beroemde Venrayse jongenskoor Zangers van Sint Frans. Nadat zijn sopraanstem plaats had gemaakt voor een tenorstem kreeg hij zijn eerste solo in het koor toegewezen. Sindsdien volgt hij zanglessen bij zangpedagoge Dorris van de Meerendonk. Dolf trad diverse malen als solist op met de Zangers van Sint Frans in ons land maar ook in Canada, de Verenigde Staten en tal van Europese landen. Hoogtepunt is zijn solo-bijdrage tij dens de uitvoering van de Misa Criolla van Ariel Ramirez in Wenen in samenwerking met enkele muzi kanten van het Weens Filharmonisch orkest. Hij brak zijn studie aan het conservatorium in Maastricht na een jaar af omdat de opleiding niet aansloot op het ver wachtingspatroon van de Venraynaar. Zingen bleef Dolf. Zo is hij de afgelopen jaren regelmatig te horen geweest als solist tijdens concerten van diverse fanfares en koren in de regio. En recent heeft heel Nederland van Dolfs kwalitei ten kunnen genieten toen hij als jongste kandidaat met succes optrad tijdens een aflevering van het televi sieprogramma Una Voce Particolare van de TROS. Tijdens het nieuw jaarsconcert met Harmonie Euterpe beleefde Dolf Drabbers een pri meur: zijn eerste solistisch optreden in de Venrayse schouwburg, Tijdens de regionale artiestenshow Klatergold op 15, 16 en 17 septem ber in de Venrayse Schouwburg zal Dolf opnieuw van zich laten horen en wellicht menig Venraynaar ver rassen met zijn muzikale kwaliteit. Het bijzondere van dit optreden is het feit dat hij op piano wordt bege leid door de in Noord-Limburg bekende musicus Ad Haans. De all round musicus trad vroeger veel op met zijn vader Peter Haans en ver zorgt in de regio veel bijeenkom sten. Zo is hij regelmatig te horen tijdens voorstellingen van het Literair Café Venray-regio. Onlangs begeleidde hij nog zijn dochter Anouk tijdens het Venrayse Jazz festival. Muziektherapeut Haans en tenor Dolf Drabbers tekenen voor een hoogstaande uitvoering. De bibliotheek Venray kent een speciale service voor lezers die graag de nieuwste titels in huis halen: Sprinters. Sprinters zijn romans die vrijwel direct na ver schijning door de bibliotheek wor den uitgeleend. Normaal gesproken moet de lezer enige maanden wach ten. Bij Sprinters is dat dus niet zo. Vanwege de extra service en omdat we zoveel mogelijk lezers willen bereiken, kost het lenen van een Sprinter 2,50 en kan men de Sprinter 14 dagen lenen. Het huidi ge aanbod aan Sprinters ziet er als volgt uit: Colin Dexter: Inspecteur Morse. Een berouwvolle dag. Michael Dibdin: Bloedregen. Nicci French: Onderhuids. Jens C. Grondahl: Lucca. Arnon Grunberg: Fantoompijn. Hella Haasse: Fenrir. Phillip Margolin: Vals recht. Carol O'Connel: De illusionist. Michael Palmer: Hersendood. Heieen van Royen: De gelukkige huisvrouw. Bjorg Vik: Late liefde. Barbara Voors: Vertrouwen in jou. Tot ziens in de bibliotheek Venray!! Na de succesvolle tournee van het afgelopen jaar door enkele plaatsen in Brabant en Limburg wilde de Veulense feestband Shit!Wiend Ien opnieuw iets ondernemen. Omdat enkele bandleden al sinds jaar en dag hun vakantie in de provincie Zeeland doorbrengen, opperde één van hen het idee een strandtour te gaan maken. De leden traden afge lopen weekend twee keer op in Vlissingen en één keer in Renesse. Opnieuw toonde de firma Nijsen uit Veulen zich bereid om een vracht wagen met een lengte van twaalf meter te sponsoren. De wagen fun geerde prima als podium waarop de twaalf muzikanten gelijktijdig kon den optreden. Een bus vol met aan hangers van de Veulense pretband maakte de tour live mee. Feest, feest, feest.... Nog opleidingsplaat sen vrij in het Tech nisch Opleidingen Centrum (TOC) Ben je tussen de 15 en 27 jaar? Trekt een opleiding in de metaal je en wil je een volledig gekwalifi ceerd vakman worden? Dan is het Technisch Opleidingen Centrum iets voor jou. Als je de opleiding volgt, krijg je meteen een vaste baan en ga je direct verdienen! Twee dagen per week bekwaam je je in het TOC (in Venray, Venlo of Weert) in technieken als lassen, ver spanen of plaatbewerken. Vervolgens werk je twee dagen in het bedrijf waar je na afloop van de opleiding een vaste baan krijgt. Eén dag in de week volg je theorie bij een ROC. Grijp je kans om geld te verdie nen, een leuke job te krijgen en een echt vak te leren? Bel voor een gesprek of meld je aan bij het TOC. Contactpersoon is de heer Hans van Oosterhout, tel. 0478-515200. 20 jaar KVW Wans- sum/Geysteren 1981- 2000 Op dinsdag 8 augustus vindt er een kindermarkt plaats rondom de nishal op sportpark De Broekberg in Wanssum. De kindermarkt is onderdeel van de kindervakantiewerkweek en er worden dus spulletjes verkocht door de deelnemende kinderen. Er is van alles te koop, maar het meeste is speelgoed dat niet gebruikt wordt, maar verder nog prima in orde is. De kindermarkt begint om 10.30 uur en duurt tot ongeveer 11.45 uur. Iedereen is van harte welkom, ouders, opa's en oma's, broertjes of zusjes, burgen, vrienden, beken den... Dus graag tot ziens in Wanssum op dinsdag 8 augustus. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van R. Bruins, B. van Casteren-van Gils, R. Gabeler, M. Lucassen, F. Sch- meetz, H. Schraven, M. van Tiel, I. van Tiel-Knoppen en J. Wittgen: Allen tij dens weekend- en avonddienst bereik baar onder tel. nr. 0478-632800 za: M. LUCASSEN, Stationsweg 60a, tel. 632800 zo: R. BRUINS Langstraat 106, tel. 632800 Weekenddienst voor de patiënten van A. Coenen, P. Corver, P. Henkes, R. Keijzer, L. Keijzer-Bors, G. van Loon, E. de Muinck Keizer, M. Van Straaten, J. de Vocht: P. CORVER Kennedyplein 8, tel. 581393 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN ANTONIUISVELD Stationsweg 60d, tel. 584877 van vrijdagavond 18.00 uur tot volgen de week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTE YN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: H. HAMMINGA, tel. 541493 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VENRAY Oude Oostrumseweg 26. Voor spoedge vallen zijn wij dag en nacht bereikbaar. tel. 581336 of 586457 J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eelderink, G. Gelling en mevr. H. Loonen W. de VOCHT en mevr. H. LOONEN DIERENARTSENPRAKTIJK OOSTRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 582690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de verloskundige praktijk Venray. Van donderdag 20.00 tot maandag 8.00 uur T. TIGGELOVEN, tel. 06-22922151 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de verloskundige praktijk Venray worden vanaf maandag 08.00 tot donderdag 20.00 uur waarge nomen door: A COOPMANS, tel. 06-22922151 Afspraken maken 's middags tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 06-22722996 INFORMATIECENTRUM GEES TELIJKE GEZONDHEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 uur MELDPUNT VOOR HULP, ADVIES EN INFORMATIE Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 9 tot 12 uur. Na genoemde tijd, tijdens feestda gen en weekend is het Meldpunt bereik baar via het antwoordapparaat. Aangesloten instellingen/organisaties: Algemene Hulpdienst, Gehandicapten Platform Venray, Synthese Venray- Instituut voor Zorg en Welzijn VRIJWILLIGE TERMINALE ZORG 24 uur per dag bereikbaar via tel. 06-55790271 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel. 0478-582727 Fax 0478-510916 e-mail; peelenm@tref.nl Redaktie Gerrit Band Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur. Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk woensdag 10.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en verenigingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10 00 uur.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 3