Verheugde reacties bij de Zusters van Liefde over de toekomst plannen voor Sint Anna diea&tett Stichting soa- bestrijding stimuleert condoomgebruik met raps Legioen van Maria, Koningin van de Vrede te Venray ócccte fa* Oud papier Wereldwinkel Venray PEEL EN MAAS donderdag 20 juli 2000 - Pagina 18 Grote Kerk Deken: J. Coenen, Eindstraat 6, tel. 550740; kapelaan W. v. Dijck, Dr. Poelsstraat 4, tel. 550790; pastoor J. Berkemeijer (ass.), Whistlerstraat 1, tel. 511385. Priester in ernstig noodgeval: via ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Eindstraat 6: ma t/m vr (niet op do) van 9.30-10.30 uur. Zaterdag: Maria Magdalena. 19.00 H. Mis jrd. Theo Linssen (coll); overl. ouders V. Dijck-Sikes (coll). Zondag: 16e Zondag door het jaar. 9.30 Latijnse Hoogmis voor Joep Lenssen; Annie Martens (coll); overl. ouders Jansen-Giesbertz; Amoldus Jacobs. 11.00 H. Mis Hanneke Receveur (coll); Piërre Franssen (veij.) en zoon Hans; Karei v. Vegchel; Jan v. Haren, Jan Kuijpers en Frans Martens; uit dank baarheid bgv 75e verjaardag Sjeng Verkoeyen en overl. fam. Verkoeyen- Beterams; Piet Arts; jrd. Gonnij Voermans-Franssen. Maandag: 9.00 H. Mis voor alle vakan tiegangers. Dinsdag: H. Jacobus, apostel. 9.00 H. Mis overl. fam. Thijssen-Hendrix. Woensdag: HH. Joachim en Anna, ouders van de H. Maagd Maria. 9.00 H. Mis t.e.v. St. Anna uit dankbaarheid. Donderdag: Z. Titus Brandsma, priester en martelaar. 9.00 H. Mis voor kinderen en jongeren; dat zij goede opvoeders zullen vinden. Vrijdag: 9.00 H. Mis overl. fam. De Vilder-Rutte. Dienbeurten: za 19.00: Marloes, Daphne, Robert en Laura; zo 9.30: Ties, Koen V., Bert; 11.00: Sjoerd, Paul, Sharona, Wessel. Lectoren: za. 19.00: P. v.d. Broek; zo 9.30: W. Bistervels; 11.00: G. de Groot. Vincent van Gogh Instituut Zaterdag: 18.30 Liturgieviering in de St. Servatiuskapel. Voorganger: B. Faas. Vertrek bus om 18.15 vanaf de St. Annakapel. Zondag: Geen Liturgieviering in de St. Annakapel. 11.15 Liturgieviering in de Vincentiuskapel. Voorganger: B. Faas. Woensdag: 10.30 Liturgieviering Den Heuvel. Voorganger: W. den Hartog. 11.15 Liturgieviering in de kapel van het Vincentiushuis. Voorganger: B. Faas. Paterskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5. tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties ma t/m vr 9.30-10.30 uur, Leunseweg 5 of tel. 580202. Misintenties voor de hier navolgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmor gen 10.30 uur. Elke dinsdagmorgen is de kerk open van 10.00-12.00 uur voor verering van H. Antonius. Ziekencommunie: in afspraak met pas torie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.00 Geen Kinderwoord dienst; Volkszang; Jan Huybers en dochter Gerrie: overl. ouders Creemers- Theunissen (coll); Piet Jeuken (coll); Anny Wilms; Mia Sijbers-v. Kessel (coll); uit dankbaarheid voor Nelly v. Vegchel. Zondag: 8.30 Voor onze parochie Venray-Zuid. 10.30 Volkszang; Doortje v.d. Bekerom-Mooren (coll); Annie v. Els-Jacobs (coll); jrg. Toon Jenneskens. Maandag: 18.30 Ouders Derikx-Geurts en overl. fam. Dinsdag: 18.30 Pastoor Jac Haenen. Woensdag: 18.30 Herman Scholten; Eugene Samson (coll). Donderdag: 18.30 Jeu Arts (coll); uit dankbaarheid. Vrijdag: 18.30 Voor behouden thuis- keer van vakantiegangers. Voorafgaande aan de eucharistieviering zal er elke vrijdagavond om 17.30 uur aanbidding zijn in de kerk. Vredeskerk Bereikbaarheid priesters: A. Woutering, Horsterweg 57, Castenray of Leunseweg 5, tel. 580202. In ernstig noodgeval: via balie ziekenhuis, tel. 522222. Opgeven misintenties: Leunseweg 5, ma t/m vr van 09.30 tot 10.30 uur, tel. 580202. Misintenties voor de hierna volgende week dienen bij de pastorie opgegeven te worden voor deze week vrijdagmor gen 10.30 uur. Ziekencommunie: in afspraak met pas torie, tel. 580202 ma t/m vr 09.30-10.30 uur. Zaterdag: Geen Kinderwoorddienst. 19.15 Voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van onze parochie Venray-Zuid; overl. ouders Willems-Weijs. Parochie Oostrum Zondag: 16e Zondag door het jaar. 10.30 H. Mis; Willem en Gertruda lanssen-Jansen, kinderen en kleinkinde ren; Piet Haegens; Gerard Lemmens; Piet en Lien Rutten-Kleuskens. 11.30 Doopsel Willem Martens. Dinsdag: 9.00 H. Mis; Wim Daniels, zoon Bert en overl. fam.; fam. Vennekens-Verschuren en wederz. Fam.; voor priesterroepingen. Donderdag: 9.00 Voor bijz. int.; fam. Vennekens-Verschuren en wederz. Fam.; past. De Ceuster. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis 'Dameskoor); overl. ouders Baltussen- 'Ingepass en hun kinderen Wiel en Piet; Riet Baltussen-Penners en Jet Baltussen-Claessens; jrd. Esther Houwen; overl. ouders Heidens-Snellen ;n zoon Jan; overl. ouders Verstappen- Verhaag en hun kinderen Riek en Joos. Zondag: 9.00 Hoogmis (Herenkoor); st. nonseigneur Jan van Susanten; uit iankbaarheid. Dinsdag: 9.00 H. Mis. Vrijdag: 9.00 H. Mis, Collectanten: za: L. Nelissen; zo: A. 'ouwels. Vlisdienaars: za: Anne Mieke en L. Jteeghs; zo: W. Vissers, S. Steeghs. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Nella Classens- Janssen en Geert Classens; jrd. Maria Smits; Jan Rambags. Misdienaars: za: Yvonne, Manon, Evelien, Ilse. Pastoor Hoedemaeckers, Dorpsplein 7, 5807 BC Oostrum, tel. 581254. Parochie Leunen 16e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Lsm. Piërre Lucassen en schoondochter Ans Lucassen-Basten; Toon v. Kempen; Jan Verheijen. Zondag: 10.00 Hgm. Teng Claessens. Maandag: Geen avondmis. Dinsdag: H. Jakobus, apostel. 19.00 Lsm. gest. jrd. Eduard Asselberghs en Wilhelmina v. Helden. Woensdag: Geen avondmis. Donderdag: Zalige Titus Brandsma, priester en martelaar. 19.00 Lsm. Harrij Geurts en overl. fam.; Frans Baltussen, Willem Baltussen en overl. fam. Baltussen-Loonen. Vrijdag: Geen avondmis. Misdienaars: za 19.00: Kim Vullings en Lian Vullings; zo 10.00: Yvonne Theunis en Inge Theunis; weekb.: Groep 4. Lectoren: za 19.00: Elly Theunis; zo 10.00: Mia Wegh. Gedoopt: Mauro Claessens, Grootdorp 26 Merselo; Arko v. Well, Bershof 9. Rectoraat Heide Zondag: 16e Zondag door het jaar. 9.30 Hoogmis overl. ouders Maas- Janssen. Misd.: Sef, Willeke, Geert en Iris M. Rectoraat Veulen 16e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. jgt. Christiaan Erben: Frans v. Staveren; Gertruda Thissen en fam. Thissen-Hendriks; Jacobus Ewals en Maria Ewals- Holtackers; uit dankbaarheid. Misdienaars: za: Linda, Stafan, Luuk en Koen. Lector: za: M. Geurts. Parochie Ysselsteyn Zaterdag: 19.00 (Geen zang); overl. ouders Pouwels-Voesten. Zondag: 10.00 (Ouderenkoor); Thei Janssen; pastoor Van Uden. Maandag: 19.00 De overledenen. Woensdag: 19.00 Maria Slangen-v. Montfort; Annie Cleven-v. Dijck; Jo en Wim Thoone en dochter Elly; Bertha en Wim Jagers. Vrijdag: 19.00 Int. van de parochie. Misdienaarsbeurten: za 19.00: Daan en Gijs; zo 19.00: Sandra en Marian; ma 19.00: Maartje en Rinske; wo 19.00: Niels en Mark; vr 19.00: Ilaisa en Rian. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Jgt. Joh. Mathiss v.d. Hogenhof. Misd.: Marloes Zwitserlood en Nikky Zegers. Zondag: 10.00 Voor de parochie. Misd.: Lotte Jacobs. Woensdag: 19.00 Jgt. Petrus v. Helden; Piet Janssen. Kerk poetsen: mevr. Arts en Hendrix. Rectoraat Vredepeel Zondag: 10.00 Jgt. Thea v. Bakel- Peters. Maandag: 19.00 M.jansen. Donderdag: 19.00 H. Mis. Misdienaars: zo: Anita, Ronnie, Nick H., Nick de M. Lezers: zo: Jan Classens. Rectoraat Smakt Zaterdag: Bedevaart uit Rome. Zondag: 16e Zondag door het jaar; 6e Zondag na Pinksteren. 10.00 Hoogmis voor ouders Bechtold-Sedée; Martien Hermans; jrd. pater Piet Geurts en ouders Geurts-Verschuren. Lectr.: Truus Goumans. Dienb.: Eefje Koopmans. 11.00 Doopviering Tom v. Bommel. Woensdag: In de St. Jozef genadekapel t.e.v. de H. Jozef. 9.30 H. Mis Mie Bongaerts-Kersten; tot zekere int. (B); uit dankbaarheid. 17.00 40-jarig huw.jubileum fam. Jacobs. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Zondag 23 juli zal in het Zonnelied, Kiosk 6 te Venray, pater Fr. Meijer uit Venray voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 09.30 uur. Tijdens de dienst is er kinderopvang; de kinderne- vendienst is met vakantie. Na afloop is er koffie drinken. In de Ned. Herv. Kerk, Maasweg 9 te Blitterswijck zal pater Fr. Meijer even eens voorgaan in de dienst. De aan vangstijd van deze dienst is 11.00 uur. Hier is geen kinderopvang en geen kin- dernevendienst. Na afloop is er koffie drinken. Jehova's Getuigen Hierbij nodigen wij u uit voor het bij wonen van een bijbeltoespraak met als thema De rol van religie in de wereld aangelegenheden in de Koninkrijkszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang; geen collecte. Bijbelgemeente Venray Iedere zondag hartelijk welkom in de diensten (evangelisch, baptistisch) die gehouden worden in De Kemphaan, Kennedyplein 1 te Venray. Kërnwoorden gemeente: ontmoeting, vriendschap, aandacht en zorg! Voor de kinderen is er iedere zondag zon dagschool en er is crèche voor de aller kleinsten. De diensten beginnen om 10.00 uur. Na afloop is er de mogelijkheid om gezamenlijk koffie te drinken. Ook diverse gespreksgroepen rondom de bijbel door de week. Inlichtingen: R. Lammers, tel. 0478- 586001 of R. Korver, tel. 077- 4641936. Het maandelijkse aanbiddingsuur van het Allerheiligste is deze maand niet op de derde donderdag, maar wel op de vierde donderdag, dus 27 juli: vervolgens vindt op dit uur op de tweede donderdag van de maand plaats. Plaats van de bijeenkomst is de Kapel van de Zusters lirsulinen, aan de Merseloseweg. We beginnen om 19.00 en eindigen om 20.00 uur. U komt toch ook? In dit jubeljaar 2000 organiseren wij een bedevaart naar Banneux. Deze dag valt op donderdag 7 sept. De kosten bedragen f22:50 p.p. en voor kinderen 10,-. Het opgeven en betalen dient te geschieden voor 24 juli bij mw. Chr. Munten, Tinnegieterstraat 8, 5801 RK Venray, tel. 510179. Een beeld uit het rijke roomse leven. Venray kende in het verleden vele RK meisjesverenigingen. Een daarvan is de Maria Congregatie. De meisjes waren j afkomstig uit alle rangen en standen. Zij j hadden zoals alle vereniging hun eigen i vaandel. Op geregelde tijden werden er vooral j kerkelijke bijeenkomsten gehouden j waarop het verheven en edele doel van j de vereniging, een leven doortrokken j van Godsdienst en liefde belicht wer den. Bij gelegenheid van de wijding van j een nieuw vaandel werd deze fraai foto gemaakt. De zes jongedames, gestoken in maagdelijk witte gewaden, poseren hier vol trots met hun nieuwe vaandel voor de ingang van de Grote Kerk. Dat was op 8 december 1957. Tijdens de plechtige vaandelwijding door deken Loonen werden tevens veertig nieuwe leden aangenomen. De jongedames van toen zijn v.l.n.r.: Jo Driesen. Mia Michiels, José Kusters, Mieke Vorst, Toos van Els en Jacqueline Janssen. Tot 1960 groeide de vereniging met gemiddeld 40 nieuwe lieden per jaar. Daarna ging het snel bergafwaarts. In 1964 hield door gebrek aan leden, de Maria Congregatie op te bestaan. De Maria Congregatie werd in december 1860 door wijlen deken Verheggen alhier opgericht. Jan v.d. Putten Stichting Stadspark Venray (23) OP BEZOEK IN EINDHOVEN BIJ DE ZUSTERS VAN LIEFDE Niet alleen in Venray bestaat veel belangstelling voor de toekomstplan nen voor Sint Anna, ook in Eindhoven worden de ontwikkelingen nauwlet tend gevolgd. Peel en Maas wordt wekelijks van voor tot achter nagezien op berichten over de stand van zaken. En men was er niet gerust op. We hebben het hier over de oud zusters van Sint Anna die in 1991 Venray verlieten en toen hun intrek namen in klooster Terhaeghe in Eindhoven. Ook al zijn intussen negen jaren vers treken, de herinneringen aan Sint Anna zijn bij de zusters nog altijd springlevend en vaak gaat het gesprek over de tijd van weleer en steevast volgt dan de vraag naar wat de toe komst brengen zal. Daarom leek het de zusters Anne-José Billekens en Letitiae de Boeck een goed idee om Stichting Stadspark te vragen daar over tekst en uitleg te komen geven. En zo toog deze auteur op woensdag 5 juli naar Eindhoven om de zusters aldaar verslag uit te brengen. Gerekend was op een gesprek van plusminus drie kwartier, maar het werd ruim twee uren van vertellen en vragen beantwoorden. "Wat gaat er allemaal gebeuren, welke gebouwen blijven staan, wat gebeurt er met het klooster en wat is men van plan met de schouwburg, enz." Daaruit blijkt wel hoezeer men geïnteresseerd is in de ontwikkelingen hier in Venray en hoe na Sint Anna de zusters nog altijd aan het hart ligt. VERHEUGD EN GERUSTGESTELD Het was voor ondergetekende een dankbare taak om het toekomstver haal van Sint Anna te mogen vertel len. De zusters luisterden ademloos toe en klapten van blijdschap in hun handen toen ze vernamen dat er nog zoveel van de oorspronkelijke Anna- inrichting behouden zal blijven. Zuster Damiaan, 91 jaar oud, vertelde van de onheilspellende berichten die de laatste tijd de ronde deden. "Bijna alles zou worden gesloopt, zo werd verteld. Ik kon er zelfs niet meer van slapen. Maar nu ben ik gerustgesteld. Nu kan weer slapen. En hoe lang duurt het nog voordat het zover is? Zou ik er nog iets van kunnen meema ken. Want ik ben al een beetje op leef tijd". De reactie van Zuster Damiaan tekent de reacties van de Zusters in het algemeen en enig ongeduld klonk door in de vraag wanneer men mocht komen kijken. Namens Stichting Stadspark en namens de Venrayse gemeenschap heb ik de Zusters op voorhand al vopr een bezoek uitgeno digd. NOG MEER REACTIES Ook vanuit Venray zelf ontvingen we weer diverse reacties. Een mevrouw belde op naar aanleiding van het artikel over Petran Vermeulen, de Venrayse kunstschil der waarvan nog steeds een prachtige tentoonstelling is te zien in museum "t Freulekeshuus". Op verzoek van haar en haar man heeft de Petran Vermeulen voor hen een gebrand schilderd raam gemaakt wat nog steeds te pronk staat in de huiskamer van de familie. "Ik wilde graag Sint Jozef van de Smakt uitgebeeld heb ben", zo vertelde mevrouw, "maar Petran zei tegen me: "Ge moet ene kunstenaar nooit zeggen wat hij moet maken". En dus lieten we hem zijn gang gaan". Enkele mensen belden met het ver zoek om informatie over de aankoop van een nieuwe woning op Sint Anna en weer anderen verzochten ons om hen in te schrijven als kandidaat voor Paviljoen Bernard van Sint Anna. Vroeger een streng gesloten verpleegaf- deling wordt verbouwd tot appartemen- één van de nieuw appartementen. Een heel bijzondere reactie kwam van een mevrouw die het voorstel deed, om het voormalige verpleegstershuis te bestemmen voor alleenstaande ex- bewoners van Servaas en Sint Anna. Volgens haar dreigen deze mensen vaak tussen wal en schip te geraken en te vereenzamen. "Stel voor deze men sen een behoorlijke zitslaapkamer ter beschikking met eigen sanitaire voor zieningen en enkele grotere ruimtes voor gemeenschappelijke doeleinden zodat men niet zo alleen hoeft te zijn. In het verpleegstershuis zijn deze voorzieningen allemaal al aanwezig", aldus deze mevrouw. Zo houdt Sint Anna de gemoederen van veel mensen bezig. Heeft u vra gen of wilt u ergens op reageren, schrijf, bel of stuur een e-mail. Ons adres: Stichting Stadspark Venray, Engelenstraal 8, 5801 RT Venray, telefoon 581191, e-mail tw.els@wxs.nl >4. Een bekend plekje van Hiel Sint Annapark, de dierenweide met ap vijver. Naar alle waarschijnlijkheid wordt dit gedeelte in het toekomstige park opnieuw ingericht Op 17 juli is de jaarlijkse Vrij Veilig Campagne van de Stichting soa-bestrijding van start gegaan. Net als vorig jaar wordt het bij je hebben van condooms benadrukt. De Stichting zet dit jaar raps in om de 'Vrij veilig boodschap' onder de aan dacht te brengen. Dat gebeurt onder andere met nieuwe radiospots, die vanaf 1 augustus te horen zijn. In de campagne richt de Stichting soa- bestrijding zich op iedereen die wis selende contacten heeft en daardoor het risico loopt op een soa-infectie. De campagne duurt tot 30 september 2000. Ieder jaar lopen in Nederland zo'n 100.000 mensen een soa (seksueel overdraagbare aandoening) op. Het condoom is een belangrijk middel om soa te voorkomen. Toch gebeurt hel regelmatig dat mensen geen condoom bij de hand hebben, op het moment dat het nodig is. Onderzoek (NlSSO/Universiteit Utrecht 2000) wijst uit dat ruim 30% van de mensen met wisselende seksuele contacten aan geeft in het afgelopen half jaar een der gelijke situatie te hebben meegemaakt. Eén op de vijf mensen vrijt vervolgens onveilig. Daarom benadrukt de Vrij Veilig Campagne het bij je hebben van condooms. RAP ALS MIDDEL Voor de Vrij Veilig Campagne 2000 zijn nieuwe radiospots gemaakt. In deze spots rappen jonge mensen dat het belangrijk is om condooms te gebrui ken. De spots zijn geschreven, gecom poneerd en uitgevoerd door jonge men sen, onder begeleiding van ervaren reclamemakers. Rap staat ook centraal tijdens de Vrij Veilig Rapwedstrijd, die op 23 augus tus wordt gehouden in concertzaal Tivoli in Utrecht. Voor deze bijeen komst worden 'jonge rappers' uitge daagd om via hun eigen medium te laten weten waarom zij condooms gebruiken. Hoofdprijs van de wedstrijd is een lang weekend naar Barcelona, inclusief een excursie naar een con- doomfabriek. Rondom de rapwedstrijd heeft de Stichting soa-bestrijding in samenwer king met Tivoli een avondvullend pro gramma georganiseerd met veel dans, muziek en condoompromotie. Ook via Internet wordt gerapt. Via www.soa.nl/Vrij Veilig Campagne kan iedereen zijn eigen 'Vrij Veilig Rap' insturen. De inzenders van de leukste teksten ontvangen een Vrij Veilig Verrassingspakket. Rap is zeer popu- VELTUM II Op donderdag 3 aug. wordt in Veltum II oud papier opgehaald door de Koninklijke harmonie Euterpe. Vanaf 17.30 uur rijdt de papierwagen door uw straat. Wij willen u dan ook vriendelijk vragen om het oud papier vanaf 17.00 uur aan de straat te zetten. De volgende ophaaldata zijn: 7 sept., 5 okt., 2 nov. en 7 dec. DE WIEËN, MOLENKLEF, VLAKWATER Iedere laatste woensdag van de maand haalt Atletiekvereniging Venray- Regio oud papier in de buurtschappen De Wieën, Molenklef en Vlakwater e.o. De bewoners van de straten Zandakker, Schutsboom, Vendel, Groenewoltsepad, Kruisstraat, St. Franciscuslaan, St. Antoniusstraat, Paterslaan en de straten in Molenklef, Vlakwater, omgeving Werckenslaan, Aan den Dril e.o., worden verzocht om op woensdag 26 juli om uiterlijk 18.30 uur oud papier in dozen of gebundeld aan de straat te zetten. Ook bestaat iedere zaterdag van 09.00 tot 14.00 uur de gelegenheid om oud papier gebundeld of in dozen, te depo neren in de papiercontainer van AV Venray-Regio die is geplaats aan de Weg in den Berg, hoek Veltumse Kleffen/Kulutweg. Nadere informatie, tel. 583529 of 582842. lair bij veel jongeren en jongvolwasse nen uit alle lagen van de bevolking en van verschillende culturele oorsprong. Informatie over veilig vrijen en soa is te vinden op www.soa.nl. Klachten, complicaties, behandeling en preventie komen op deze site aan de orde. De Vrij veilig campagne loopt van 17 juli tot 30 september 2000. De pos ters en tv-spots zijn vanaf 17 juli te zien. De radiospots gaan vanaf 1 augustus de lucht. in. Van 21 tot 27 augustus wordt een actieweek gehou den met verhoogde mediadruk. Hoogtepunt van de actieweek is de Vrij Veilig Rapwedstrijd op 23 augustus. ZorgOnderzoek Nederland Financiert de campagne, die in opdracht van het Ministerie van VWS door de Stichting soa-bestrijding wordt uitgevoerd. Trends Wereldwinkel Venray koopt in bij een aantal alternatieve handelsorganisa tie die voldoen aan de criteria van de eerlijke handel en daarom goedgekeurd zijn door de Landelijke Vereniging van Wereldwinkels. De grootste organisatie is Fair Trade in Culemborg. Het aanbod van de leveranciers is de laatste jaren sterk toegenomen. De sieradenspecialist bij Fair Trade Assistance stelt twee maal per jaar een nieuwe collectie van onge veer 200 sieraden samen. Een goede collectie moet niet louter en alleen uit artikelen bestaan, die op dat moment erg in de mode zijn. 'Een trend die aanslaat duurt ongeveer vijf jaar, zegt de sie radenspecialist van Fair Trade Assistance. Uiteraard overlappen trends elkaar. Zo zijn de trendsetters al weer bezig met iets nieuws, terwijl een pro duct door trendvolgers nog steeds als modern ervaren wordt. Het modebeeld van onze markt wordt vertaald naar de cultuur en de productiemogelijkheden van producenten uit de ontwikkelings landen. Met behulp van fotomateriaal uit eigentijdse bladen maken de deskun digen van Fair Trade een collage, die ons westers modebeeld wat betreft sie raden weergeeft. Een jaar voordat de nieuwe collectie in de winkel moet lig gen wordt zo'n trendboek opgestuurd naar de overkoepelende producentenor ganisaties. Die zijn gevestigd in ver schillende landen en onderhouden de contacten met de producenten. De pro ducenten weten hoe ze met zo'n trend- boek moeten omgaan. Ze proberen de weergegeven trends te vertalen naar hun eigen cultuur. Fair Trade Assistance geeft ook bedrijfsmatige adviezen aan de producenten. Iedere twee jaar krijgen de producentengroepen bezoek uit Nederland en gezamenlijk wordt gewerkt aan een nieuwe collectie sie raden. Als er geen tijd is voor een bezoek, stuurt Fair Trade Assistance tekeningen op van sieraden die hier erg in de mode zijn of doet het suggesties of ideeën aan de hand. De voorstellen moe ten natuurlijk wel passen in de traditie van de producentengroepen. Hoewel de bekendheid met het westen toeneemt, blijft de afstand groot. Adviezen over de markt in Nederland zijn een voorwaarde om de verkoop van sieraden te doen sla gen. Het is moeilijk duidelijk te maken wat mode is en dat de mensen hier steeds wat anders willen. Leg maar eens in Afrika, Azië of Zuid-Amerika uit dat wij in Nederland seizoenen hebben en niet alleen zomer en dat wij in de winter donkere kleuren dragen. Nadat de pro ducenten de aanwijzingen hebben ont vangen, krijgen zij vier maanden de tijd om nieuwe monsters te maken. Deze worden naar Nederland opgestuurd. Hieruit worden de beste sieraden gese lecteerd, waarbij er zorg voor wordt gedragen dat alle organisaties vertegen woordigd zijn. De producenten hebben vervolgens een half jaar de tijd om de orders uit te voeren. Kom eens kijken in de Wereldwinkel naar de mooie, smaakvolle, originele sieraden uit Afrika, Azië of Zuid- Amerika! De wereldwinkel is open op de normale winkeltijden. Tel. 588571

Peel en Maas | 2000 | | pagina 18