Omroep Venray scoort goed Welke hypotheek past bij u? Gratis advies halve prijzen shop Eenduidige voorlichting zwangerschap en bevalling Jaar gratis fotograferen voor mevrouw Manders f Regiokalender 3 ZOMERFINALE Hypotheekshop loopt vooruit Een flexibele hypotheek die met ons mee verandert Garanties VAN OORSCHOT MODE Wilt u een huis kopen? Gaat u samenwonen? Of twijfelt u mis schien aan uw huidige hypotheek? Dan kunt u een gratis, onafhanke lijk en deskundig advies goed gebruiken. Wat voor u het beste is, ligt aan uw persoonlijke omstan digheden. Nu èn in de toekomst. Voor individueel maatwerk gaat u naar De Hypotheekshop. Bel voor de dichtstbijzijnde vesti ging 0800 - 0767. y of u wilt beleggen of sparen. Dit is onder andere afhankelijk van uw eigen gevoel: de één kan nu eenmaal rustiger slapen bij een correctie van de beurskoersen dan de ander. Maar de ontwikkelingen op de markt is ook van belang. Want een stij gende rente heeft meestal tot gevolg dat de koersen dalen, dus in dat geval kunt u met de premie beter gaan sparen. Daalt de rente en heeft u dus minder opbrengst op uw spaarrekening, dan is het aantrekkelijker om te gaan beleggen. Wat u zich wel moet realiseren, is dat beleggen altijd een risico met zich mee brengt: de opbrengst van beleggingen kan negatief zijn. En resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst. Veel keus Tegenwoordig zijn er tussen de 15 en 20 verschillende hybride hypotheken. Het onderscheid tussen de verschillende pro ducten hebben betrekking op de rente, de premie en de voorwaarden. Ook de kosten die worden ingehouden op de Wilt u dit allemaal nog eens nakijken. Kijk dan op www.consumentengeld.nl. Of voor een on-line vergelijking van de rente: www.independer.nl. premie variëren van aanbieder tot aan bieder. De Consumentenbond heeft de verschillen op een rij gezet en onder zocht welke hybride hypotheek als beste naar voren komt. De resultaten zijn te lezen in de Consumenten CeldCids van februari 2000. In het kort komt het erop neer, dat de producten van de drie hypo theekketens over het algemeen als beste naar voren komen. Heel specifiek: "Heeft u geen behoefte aan een overlijdensrisi- codekking, dan maakt u met het Plu+s Plan/Postbank de beste keus. Wenst u wel een goede dekking, dan heeft u ook nog de keus uit de hybride hypotheken waarbij Aegon als verzekeraar optreedt." Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal. Boxmeer, Breda, Oss peel en maas Ruim twee jaar geleden startte onder de noemer zorgvernieu wing een project voor een eendui dige voorlichting rond zwanger schap en bevallling in de regio Noord-Limburg. In dit initiatief werken verloskundigen uit de eer ste lijn, het Groene Kruis Noord- Limburg, de regionale huisartsen vereniging en de Ziekenhuizen Zorgverleners en ziekenhuizen bundelen krachten Noord-Limburg nauw samen aan de opzet van een systematische en gestructureerde aanpak van de voorlichting aan zwangeren en hun partner. De voorlichting geldt voor iedere zwangere, of zij nu onder behande ling is van een verloskundige of een gynaecoloog, thuis bevalt of in het ziekenhuis. Uitgangspunt is dat een goede voorlichting een essentiële bijdrage levert aan een goede kwali teit van zorg. RESULTATEN Onlangs werd het project afgeslo ten met een aantal concrete resulta ten. Hieronder vallen de checklist en richtlijnen voor zorgverleners met de daarbijbehorende informatiemap voor zwangeren. Wanneer een zwangere wordt verwezen naar een andere zorgverlener, kan deze aan de hand van de checklist precies zien welke informatie al of niet ver strekt is. Ook is de nieuwe functie van gespecialiseerd verpleegkundi ge op de polikliniek van het zieken huis ingevoerd. Deze verpleegkun dige geeft aanvullende informatie aan patiënten die onder behandeling zijn van een gynaecoloog. Verder is de opzet van de voor lichtingsavonden over zwanger schap en bevalling vernieuwd. De avond is bedoeld voor alle alleen staande ouders, ongeacht waar zij in behandeling zijn. Naast een infor matiedeel is er ook een informatie markt. Tevens zijn er twee nieuwe brochures ontwikkeld: 'Verloskundige zorg Noord- Limburg' en 'Borstvoeding, onze zorg'. O Peel en Maas is een blad dat zich richt op Venray en directe omge ving. We willen onze lezers echter ook de activiteiten die elders in de regio plaatsvinden niet onthouden. Daarom is er de Peel en Maas Regiokalender. Daarin vindt u een korte opsomming van evenementen en activiteiten uit een wijdere regio, waaraan wij in onze redactionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. Zondag 23 juli: Zomerrondleidingen WV Uitwinkel in samenwerking met de Blerickse stadgidsen. Deze fietstocht onder leiding van een gids, start op zondag 23 juli om 14.00 uur bij dc Antoniuskerlc aan de Antoniuslaan in Blertck. 'Aanmelding, tel: 077-3543800. Zondag 23 juli: Zondagmiddag 23 juli kunnen bezoekers in De Locht terecht voor een demonstratie van de traditionele stoelemnatter. Hij maakt een stoelzitting uit puur plataardige producten. De bies. een overplant met een lange sten- gei, wordt hiervoor al generaties gebruikt. De streekboederij is geopend op dinsdag-, donderdag- en zondagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. zaterdag 29 juli: Bleusroute Panningen 2000 in de café Gallery te Panningen. Ton Engels uit Panningen staat samen met de muzikanten Eric Coenen op bas en Arthur Lijten op drums op de planken. Ook de ongekroonde koning van de dialectblues, Arno Adams uit Belfeld. treedt op. Aanvang: 20.00 uur. Zondag 30 juli: Op voetreis door 't Ven in Venlo. Zondagmorgen om 11.00 uur staat er een stadsgids klaar om een wandeling door dit buurtschap te maken. Start bij de St. Michaëlkerk op de Schoolstraat in 't Ven. Aanmelding, tel: 077- 3543800. Expositie in De Gallery Kerkstraat 3a Panningen, van Anton Heyboer, aangevuld met. andere kunstenaars. Open vr. 12-20 uur. za.. zo. en ma.van 12-17 uur Zondag 6 augustus: Het Zoemhukske. de modelbijenstand van de Imkersvereniging Horst, staat van 11.00 tot 13.00 uur in het teken van het homngSlingeren. Zondag 6 augustus: Op zondag 6 augustus organiseert de VVV Uitwinkel Venlo in nauwe samenwerking met de stadsgidsen een kinderspeurtocht door het centrum van de stad. Aan het einde van de wandeling wacht hen een leuke verras sing. De speurtocht start zondag 6 augustus om 11.00 uur bij de VVV ^Uitwinkel aan het Koaingirmepiein 2. Deelname vijf gulden per kindy donderdag 20 juli 2000 - Pagina 13 Het Commissariaat voor de Media bemoeit zich ook met de lokale omroepen. In 1998 heeft men nieuwe 'spelregels' voor hen opgesteld om te zorgen dat het publieke karakter van de pro grammering verbetert. Deze pro gramma's moeten daadwerkelijk op de lokale bevolking zijn gericht. Ter controle werden bij alle 305 lokale omroepen een jaar rekening, het jaarverslag en een programmaschema opgevraagd. Het onderzoek spitste zich toe op twee vragen: hebben de omroepen zich aan de informatieplicht gehou den en hebben zij voldaan aan de voorschriften. Uit de verzamelde gegevens blijkt dat de 305 omroe pen in meer dan 400 gemeenten aktief zijn. Maar liefst 13 tot 14 mil joen Nederlanders wonen in een gebied waar een lokale omroep aktief is. Zo'n 20.000 vrijwilligers gaan dagelijks aan de slag om uit zendingen te verzorgen. IINFORMATIEF Bij slechts 56 omroepen functio neerde de programma-raad goed. Bij niet meer dan 26 omroepen was het aanbod van informatie, lokale cultuur en educatie (ICE) ook op of boven de norm van 50 procent van de zendtijd. Dat lokale omroepen zich zo massaal niet aan de regels houden heeft niets met boze opzet te maken, blijkens het verslag van het Commissariaat van de Media, maar meer met een gebrek aan kennis en menskracht. De Lokale Omroep Venray kwam goed uit het onderzoek naar voren. Ad van Zwol, secretaris van de pro grammaraad: "Wij voldoen royaal aan de ICE-norm, meer dan 60 pro cent van onze uitzendingen zijn informatief, in 1998 al." Volgens Van Zwol is dit met name te danken aan het feit dat de omroep 'goed draait'. Er is een goed bestuur, de medewerkers zijn enthousiast en de programmaraad functioneert uitste kend. "Je moet goeie cijfers laten zien want anders wordt je op je vingers getikt", vervolgt Van Zwol, meer dan de cijfers naar buiten brengen kun je eigenlijk niet, "je krijgt geen extra geld of zo. Je kunt de cijfers gebruiken naar je adverteerders en sponsoren toe, dat is het eigenlijk." De cijfers voor het jaar 1999 zien er volgens de Lokale Omroep Venray nog beter uit, maar die komen pas na de zomer. Mevrouw Manders mag een jaar gratis fotograferen. (Foto: Foto Rini van de Leur) het enige dat mevr. Manders heeft gedaan om deze prijs te winnen is haar camera aanschaffen bij Foto Rini van de Leur. Ook de eigenaar van Foto Rini van de Leur was verheugd de prijs te kunnen overhandigen: "Wij bie den onze klanten in elke prijsklasse het neusje van de zalm op fotogra fisch gebied. Ook met de service willen we graag uitblinken. Daarom krijgt iedere klant tijdelijk een inte ressant magazine cadeau. Dat staat vol informatie over moderne fotoca mera's en de leuke modellen die er momenteel zijn." Foto Rini van de Leur geeft het kleurige magazine camera aktueel tot 31 juli a.s, cadeau aan klanten (zolang de voorraad strekt). Daarin worden de vele cameramogelijkhe den op een rij gezet. Of dat nu om kleinbeeld-, Advanced Photo System, of digitale camera's gaat. Ook vertelt het magazine op welke wijze moderne camera's nog meer fotoplezier garanderen en infor meert het over objectieven, flitsmo- gelijkheden en handige accessoires. Uiteraard bevat Camera Aktueel ook alle informatie over uw kans op een jaar lang gratis fotograferen. Leo Vertroeven van verhoeven au Kouna service uit vierungsoeeK neejr onlangs bij Van Gemert Installatiegroep BV uit Overloon een Nefit HR-ketel gewonnen. Zoals ieder jaar maakte iedereen die in de maand april of mei een HR cv- ketel bij Van Gemert bestelde, kans een Nefit HRC 22 classic te winnen. Bij de trekking door notaris mr. Hendrikx te Vierlingsbeek kwam het Vierlingsbeekse bedrijf als winnaar uit de bus. In de installatievakwinkel aan de Karstraat te MilI nam Leo Verhoeven zijn nieuwe Nefit ecomline HRC 22 classic in ontvangst. (foto. Hermsen Fotografie Mill) Een jaar lang gratis fotografe ren. Dat mag mevrouw Manders uit Venray. Deze plaatsgenote schafte onlangs nietsvermoedend een camera aan bij Foto Rini van de Leur in Venray. Hiermee deed zij automatisch mee aan de 'één jaar gratis fotograferen actie' die Foto Rini van de Leur samen met een aantal landelijk collega's houdt. Bij een van de trekkingen behoorde mevrouw Manders tot :de gelukkigen en werd zij beloond met voldoende fotorolletjes om maar liefst 200 foto's te kunnen maken. Ook het ontwikkelen en afdruk ken krijgt zij cadeau. Mevrouw Manders is een van de 300 gelukki gen die deze originele prijs in ont vangst mogen nemen in het kader van een landelijke actie. Tot 31 juli a.s. kunnen kopers van een nieuwe fotocamera bij deelnemende fotoza ken (waaronder Foto Rini van de jLeur) kosteloos meedingen naar Izo'n jaar lang gratis fotograferen. FEESTELIJKE PRIJSUITREIKING Een blij verraste mevrouw Manders nam de prijs in ontvangst tijdens een feestelijke prijsuitreiking -sin de winkel van Foto Rini van de Leur te Venray. Omringd door vele camera-noviteiten, die zij al eerder ■oet heeft mogen aanschouwen. Want VERKLARING VAN ONAFHANKELIJKHEID Assurantietussenpersonen, waaronder ook hypotheekadviseurs vallen, wor den In de toekomst verplicht hun banden met verzekeringsmaatschappijen schriftelijk kenbaar te maken aan hun klanten. Deze eis staat in een ont werpvoorstel voor een nieuwe Europese richtlijn voor intermediairs van ver zekeringsproducten, welke naar verwachting over twee jaar van kracht zal worden. De Hypotheekshop hecht nu ai grote waarde aan het recht van de klant om de positie en de connecties van de adviseur te kennen. Daarom ontvangen klanten van De Hypotheekshop een Verklarinq van onafhanke lljkheid', waarmee duidelijk wordt gemaakt dat De Hypotheekshop daad werkelijk onafhankelijk is en niet gebonden is aan een bank of verzekerings maatschappij. Het is een flinke zoektocht geweest voor Ton en Ellen Verkerk voordat zij hun droomhuis hadden gevonden. Na 2 jaar in een appartement te heb ben gewoond, was het vooral Ellen die de wens had om groter te wonen. "Ik wilde graag meer ruimte in huis maar vooral ook erom heen." Samen met de makelaar hebben ze na 7 maanden bezichtigen inmiddels een eengezinswoning aangekocht. 'Er moet nog wel het een en ander aan gebeuren, hoor. De woning is uit '61 en er is redelijk wat achterstallig onder houd', wijst Ton naar de verouderde kozijnen. 'We willen erg graag de han den uit de mouwen steken maar voor zulke (grotere) ingrepen is vakkundig heid toch echt verstandig.' Na de aan koop van de eerste woning hebben bei den de ontwikkeling op hypothekenge- bied aardig gevolgd, maar voor deskun dig advies zijn ze bij De Hypotheekshop binnen gestapt. Tijdens een adviesge- sprek heeft de adviseur de tijd genomen om alles nog eens duidelijk toe te lichten. Welke mogelijkheden zijn er allemaal en waar moet rekening mee worden gehou den? De persoonlijke omstandigheden van nu en in de toekomst is voor de hypotheekadviseur de basis voor het samenstellen van een compleet finan cieel plan. Aflossingsvrij Een deel (30%) van de hypotheek is, naar de wens van Ellen en Ton, aflos singsvrij gehouden. 'Verder stond flexibi liteit voorop. De hypotheek moeten we de komende jaren makkelijk aan onze persoonlijke omstandigheden kunnen aanpassen.' Er werd gekozen voor een Universal Life/Unit Linked Hypotheek uit het Hypotheek Plu+s Plan. 'We konden zelf kiezen of we de premie die we hier bij betalen, wilden beleggen of sparen. Hierin kunnen we zelf de verhouding in bepalen en aanpassen. Zelfs het verho gen of verlagen van de premie is moge lijk.' Een deel van de schuld die eventueel blijft bestaan, kan waarschijnlijk worden afgelost met de hogere opbrengst van de beleggingshypotheek. 'Toekomstzaken' 'De makelaar gaf het al aan bij de bezich tiging: het is echt een huis met veel mogelijkheden. Er is beneden ruimte genoeg om een serre aan te bouwen en de keuken uit te breiden. Bovendien mag de badkamer ook wel worden gemoder niseerd' zegt Ellen. Gelukkig hebben Ellen en Ton deze wensen duidelijk aan gegeven bij de hypotheekadviseur. Vaak zijn voor zulke verbouwingen aanzienlij ke bedragen gemoeid die men niet zo maar voor handen heeft. Reden dus om deze 'toekomstzaken' mee te nemen in de hypotheek. Ellen en Ton kunnen nu gebruik maken van een zogenaamd bouwdepot. 'Het geld voor de aannemer en de badkamerspecialist is voorhanden, maar we hoeven pas te betalen op het moment dat er ook daadwerkelijk ver bouwd gaat worden.' In de afgelopen jaren zijn er veel verschillende hypotheken ontwik keld. Was eerst de keuze beperkt, momenteel zijn er vele varianten en combinaties mogelijk. In Nederland bestaan meer dan 500 hypotheekvarianten en het aanbod groeit nog steeds. Welke hypo theek u kiest is afhankelijk van uw financiële situatie, maar ook van uw eigen voorkeur. De ene hypo theek brengt stabiliteit in uw finan ciële huishouding of past beter bij uw toekomst, de andere kan voor verrassingen zorgen, in positieve maar ook in negatieve zin. Een van de basis-hypotheekvormen heeft als kenmerk dat u iedere maand een deel van uw schuld aflost en een bedrag aan rente betaalt. Bij deze annuï teitenhypotheek blijven de totale lasten gelijk. Naar mate de looptijd van de hypotheek vordert, vermindert de af te dragen rente en wordt het aflossingsdeel vergroot. Deze vorm kan geschikt zijn voor jonge mensen, van wie het inko men niet of nauwelijks zal stijgen. Een andere zorgeloze hypotheek die u de garantie biedt dafu aan het eind van de looptijd de schuld ook daadwerkelijk heeft afgelost is de spaarhypotheek. De basis voor deze hypotheek ligt in een levensverzekering. U betaalt geen aflos sing, maar spaart verzekeringspremie (een spaardeel en een levensverzeke ring). Bovendien krijgt u de garantie dat het rendement aan het eind van de looptijd voldoende is om de hypotheek schuld in één keer af te lossen. Dit is niet het geval bij de beleggingshypotheek. Hier wordt het af te lossen bedrag met beleggingen bijeen gebracht. Gezien de huidige ontwikkelingen levert deze vorm zoveel meer op dat uw maandelijkse las ten kunnen worden verlaagd, of uw hypotheeklooptijd met enkele jaren kan worden verkort. Maar het risico blijft natuurlijk dat straks de rendementen veel lager zijn en u onvoldoende kapitaal heeft om de hypotheek af te lossen. Wanneer u uw hypotheek niet zo zeer ziet als oudedagvoorziening, dan is de aflossingsvrije hypotheek voor u een mogelijkheid. Het voordeel ligt voor u voornamelijk in de lage woonlasten. De schuld blijft gedurende de looptijd gelijk, het enige wat u betaalt, is de rente die nu nog fiscaal aftrekbaar is. (Met ingang van 1 januari 2001 zal hier verandering in komen). Deze vorm kunt u bijvoorbeeld kiezen, wanneer u zeker weet dat u in de toekomst een erfenis zult ontvangen of een levensverzekering over een aantal jaren wordt uitgekeerd. Voordelen Alle vormen zijn met elkaar te combine ren, zodat u van alle specifieke voorde len van iedere vorm kunt profiteren. De adviseurs van De Hypotheekshop kun nen voor u uitgekiende mengvormen maken. Daarnaast heeft De Hypotheekshop een voor Nederland uniek Financieel Planningssysteem ont wikkeld: het Hypotheek Plu+s Plan®. Dit zijn standaard hypotheekproducten van gerenommeerde financiële instellingen met sterk verbeterde voorwaarden, zoals forse hypotheekrentekortingen, lagere kosten van diverse verzekeringen en lagere premies. Pluspunten van het Hypo theek Plu+s Plan® zijn de zogenaamde Laagste Rente garantie en Laagste Premie garantie. De laagste rentega rantie biedt de consument de zekerheid dat de rente die hij of zij aangeboden wordt door een desbetreffende geldvers- trekker, altijd de laagste rente Is. Voor de laagste premiega rantie geldt dit op een soort gelijke manier voor de pre- mies van de HYPOTHEEK verzekeringen. SHOP Wanneer u een hypotheek kiest, moest u tot voor kort een keuze maken: ga ik beleggen met kans op een hoger ren dement, of wil ik meer zekerheid en ga ik sparen? Met de komst van de zoge noemde hybride hypotheken is dat veranderd: tijdens looptijd kunt u switchen, al naar gelang uw behoefte of de ontwikkelingen op de markt. De Consumentenbond heeft deze nieuwe soort hypotheken in de februari-uitga- ve van de GeldGids onderzocht. Het Plu+s Plan van De Hypotheekshop komt bij deze test als één van de beste uit de bus. De meest afgesloten hypotheekvormen zijn op dit moment de spaar- en de beleggingshypotheek. Beide varianten zijn. gekoppeld aan een levens verzekering, waarvoor u maandelijks pre mie betaalt. Bij de spaarhypotheek wordt deze premie op een spaarrekening gestort, terwijl bij de beleggings hypotheek de premies worden belegd. Bij deze 'traditionele' hypotheekvormen maakt u vooraf een keuze, die u later niet meer kunt wijzigen. En dat kan wel eens minder voordeel opleveren dan u had gedacht. Daarom zijn de hybride hypo theken ontwikkeld. Deze bieden meer flexibiliteit: u kunt namelijk tijdens de looptijd van de hypotheek bepalen of de premie voor de levensverzekering moet worden belegd, of op de spaarrekening gestort moet worden. U kunt zelfs met het opgebouwde spaarkapitaal gaan beleggen, of de beleggingen op de spaarrekening zetten. Hieraan zijn echter wel kosten verbonden, die per aanbieder verschillen. Sparen of beleggen? Het belangrijkste wat u zich moet afvra gen als u een hybride hypotheek heeft, is

Peel en Maas | 2000 | | pagina 13