Stratego-speler David Bouten volgende week naar Kiev PEEL EN MAAS Venraynaren vluchten massaanaar de zon Onderscheiding Pierre Janssen Nepwapens, verboden speelgoed Stationsweg feestelijk geopend Ill www.awïllems.n Jenniskens Verkeers ongeval Omroep Venray Geslaagd Dure dag Bonnen Jaarmarkt in Venray Verkeers- N controle Ramen Deuren Serres Tel: 047S-571481 Hofstraat 14,^. Venray 0478-513290 ARTEMIDE FOSCARINI TOBIAS GRAU LUCEPLAN - ARTIMETA FRANTZEN FE installatie verwarming elektra ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Venrayse student organiseert op 21 oktober open Venrays strategotoernooi Stratego is een gezelschapsspel dat in menige huiskamer nog vaak gespeeld wordt. Twee riva len proberen met strategische zet ten op het bord de oorlog te win nen. Er zijn in Nederland ook jionderden mensen die in stratego meer zien dan alleen maar een leuk spel. Zij zijn lid van een van de zes strategoclubs die competi ties en toernooien spelen. Onder toezicht van de Stratego Bond Nederland (SBN) wordt een heus Nederlands kampioenschap geor ganiseerd en eind augustus wordt in Londen zelfs om de wereldtitel gestreden. f. Stratego is dus allang geen spelle tje meer. David Bouten uit Venray is een van de deelnemers aan het komende WK stratego. De Venrayse student bank en verzeke ringen aan de HEAO is lid van de Nijmeegse vereniging De Vaandeldragers. De 23-jarige Venraynaar, hij hoopt over een half jaar af te studeren, heeft momenteel vakantie en dat komt hem nu heel igoed uit. Want op vrijdag 28 juli vertrekt David Bouten samen met ijegen andere strategospelers naar een internationaal toernooi in Kiev. Na een treinreis van twee dagen, in Warschau is een tussenstop, arri veert het Nederlandse team volgen de week zondag in de hoofdstad van Oekraine. "Via de SBN en Mare jCoenen uit Breda kunnen we daar gaan spelen. Die werkt namelijk als vertaler in Kiev. Qns doel is niet alleen om daar aan een toernooi deel te nemen. Wij zoeken namelijk ieder een sponsor voor 150 gulden. ■Dat bedrag willen we aan de spelers in Kiev schenken zodat ook zij in augustus aan het WK in Londen mee kunnen doen." POTJE STRATEGO Zoals bijna iedereen speelde ook David Bouten in zijn jeugdjaren wel eens een potje stratego. Hij vond het spel zo leuk dat hij een jaar of acht geleden eens aan een toernooi deel nam. Daarna ebde de interesse weer weg totdat hij twee jaar geleden opnieuw een uitnodiging kreeg om in Nijmegen te komen spelen. "Ik Veel speelgoedwapens die in het buitenland te koop zijn, lijken zoveel op echte vuurwapens, dat ze om die reden in ons land verbo den zijn. Het gaat er dan om dat deze wapens volgens de Wet Wapens en Munitie 'geschikt zijn voor bedreiging of afdreiging'. Vooral in Spanje worden deze nepwapens veel te koop aangebo den en tijdens de vakantietijd wil len vooral jongeren nogal eens zo'n neppistool aanschaffen. Eenmaal in Nederland terug beseft de eigenaar dan niet dat hij strafbaar is. Vrijwel alle nepwapens die in het buitenland te koop zijn, vallen vol gens de Nederlandse wetgeving onder het begrip 'vuurwapens'. Ze worden genoemd in artikel 2, cate gorie I van de Wet Wapens en Munitie. Deze wet kent een a- en een b-lijst, waarin een groot aantal wapens met naam en type worden genoemd. Daarnaast bepaalt de wet dat 'alle voorwerpen die wat hun vorm, afmeting en kleur betreft een sprekende gelijkenis vertonen met bestaande vuurwapens of met voor werpen die op lijst a en b zijn genoemd', verboden zijn. De kleur is dus ook mede bepa lend om onder het begrip van de wet te vallen. In Nederland kun je in speelgoedzaken ook wel speelgoed wapens kopen die wat hun vorm betreft aardig op een echt wapen lij ken. Toch vallen deze niet onder de wet omdat ze in erg felle kleuren zijn uitgevoerd en tot nu toe mogen ze dus nog wel vrij worden ver kocht. DUMPSHOPS EN KERMISSEN Vooral in Spanje zijn nepwapens die sterk op echte vuurwapens lij ken, volop te koop. Ze worden daar vaak in zwart of zilverkleur ver kocht. Ook de wapens die in Nederland in dumpshops of op ker missen verkrijgbaar zijn, hebben vaak een kleur die sterk lijkt op die van echte vuurwapens. De grenzen van het toelaatbare worden wat dit betreft steeds meer afgetast. Veel jongeren kopen zo'n sterk gelijkend nepwapen om hun vrienden ermee te kunnen imponeren. Ouders van kinderen beseffen bij het kopen van dit speelgoed voor hun kinderen vaak niet wat de consequenties van hun aankoop zijn. Ze realiseren zich niet dat ze zich hierbij strafbaar maken aan een overtreding van de genoemde wet. Treft de politie zo'n wapen aan dan wordt dit in beslag genomen en vernietigd. Omdat het in dergelijke situaties meestal gaat om het onbewust strafbaar zijn komt de bezitter er meestal vanaf met een reprimande. Toch is de boete op het voorhanden hebben van een nep- of speelgoedwapen gesteld op 300 gul den. CRIMINELE ACTIVITEITEN Er zijn aanwijzingen dat nepwa pens gebruikt worden bij criminele activiteiten zoals bijvoorbeeld bij overvallen. In dergelijke dreigende situaties is het voor de slachtoffers niet duidelijk of zij met een echt of met een speelgoedwapen te maken hebben. Toch kunnen hier geen cijfers van worden opgemaakt, omdat lang niet altijd daders bekend zijn of gepakt worden. Ook het aantal aangetroffen en in beslag genomen nepwapens is niet bekend, omdat deze niet steeds worden geregistreerd. Uit de wel geregistreerde gegevens blijkt dat er in 1999 42 stuks ingenomen en ver nietigd zijn. In het najaar van dit jaar zal een landelijke inleveractie voor deze wapens georganiseerd worden. Met deze actie zal worden aangesloten op de actie 'Heb 't lef, wapens weg', die in de laatste weken van 1999 werd gehouden. Het is de bedoeling dat ook dan straffeloos alle soorten vuurwapens bij de politie kunnen worden ingeleverd. Bij een veiKeersongeval op de Breid in Maashees zijn maandag avond rond 23.30 uur twee personen licht gewond geraakt. De 22-jarige automobilsite uit Vierlingsbeek wilde op de Breid een vrachtauto inhalen die stapvoets voor haar reed. Op het moment dat zij naast de vrachtauto reed, kwam deze volgens har verklaring, naar links. Zij week uit naar links, raakte via de berm in een slip en botste tegen een boom. De vrachtauto en personenwagen hebben elkaar niet geraakt. De bstuurster en een 26-jarige inzitten de uit Vierlingsbeek zijn met lichte verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De auto raakte zwaar beschadigd. jaar heb ik me alleen maar met strat ego beziggehouden." De Venrayse stratego-speler ein digde in 1999 op de dertigste plaats. Zijn teamgenoot Ritsema is dit jaar een van de grote kanshebbers op de wereldtitel. Op de internationale rankinglijst bezet David Bouten de 50e plaats. "Daarop staan zo'n 500 namen waarvan er momenteel slechts 150 echt actief stratego spe len." In de competitie speelt hij nu nog in de eerste divisie maar de Venraynaar hoopt spoedig naar de ere divisie te promoveren. "Stratego wordt wel eens met schaken vergeleken. Je moet ook veel onthouden en goed analyseren hoe jouw tegenstander de stukken verplaatst. Op de hogere tafels wordt ook met een schaakklok gewerkt om het tijdrekken tegen te gaan. Een wedstrijd telt vijftig minuten speeltijd. Je kunt ook remi se overeenkomen maar dat levert slechts één punt op. Terwijl bij een overwinning zes punten worden behaald en bij verlies nul punten." OPEN VENRAYS TOERNOOI David Bouten heeft de smaak helemaal te pakken gekregen. Vaak keert hij pas diep in de nacht terug in Venray als zijn stratego-avond in Nijmegen weer eens behoorlijk is uitgelopen. Hij is, zover hij weet, de enige inwoner uit Venray die in clubverband het stratego-spel beoe fent. Daar hoopt hij binnenkort wat aan te veranderen. Want op zaterdag 21 oktober organiseert hij in café zaal De Karklingel in Oostrum een open Venrays toernooi. "Er kunnen zo'n vijftig mensen aan mee doen. De borden en de stukken kan ik lenen bij mijn club. Ik hoop dan inderdaad mensen uit Venray te leren kennen die het spel ook leuk vinden. Maar de harde kern van stratego-spelers, die alle toernooien afgaat, die zullen dan ook komen. Daarom organiseer ik het in Oostrum zodat het voor de mensen die met de trein komen gemakkelij ker te bereiken is." Een bedrijf dat interesse heeft om voor 150 gulden een stratego-speler uit Kiev te sponsoren kan contact opnemen met David Bouten (tel. 0478-587164) Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur David Bouten achter zijn geliefde "wedstrijdbord" heb daar aan meegedaan en ben ook meteen lid van de club geworden. Momenteel speel ik zo'n vijftien tot twintig toernooien per jaar. Ook in Duitsland en België. Stratego leer je vooral door het veel te doen. Mijn clubgenoot Sander Ritsema is Nederlands kampioen en van hem steek ik ook veel op." WERELDKAMPIOENSCHAP David Bouten plaatste zich onlangs voor het Nederlands kam pioenschap. Volgende maand neemt hij voor de tweede keer aan het WK deel dat op 24 en 25 augustus weer in Londen wordt gehouden. "Dit jaar wil ik er enkele dagen eerder naar toegaan. Zodat ik ook nog iets van de stad kan zien. Want vorig familie wordt de onderscheiding opgespeld door pastoor Jenniskens. Pierre Janssen uit Ysselsteyn (Pierre van Niessen Grad) heeft zondag op het einde van de hoog mis de pauselijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice ontvan gen. Deze onderscheiding valt hem ten deel vanwege zijn geweldige ver diensten voor de parochiegemeen schap. Hij is al vijftig jaar lid van het kerkelijk zangkoor en heeft daarin jarenlang een bestuursfunctie vervuld. Hij is ook enkele jaren voorzitter van het koor geweest en heeft altijd een bijzondere zorg voor de zangboeken gehad. Ook is er nooit tevergeefs een beroep gedaan op zijn vakkundigheid als schilder als er onderhoud nodig was aan kerk of pastorie. In het bijzijn van zijn DONDERDAG 20 JULI 2000 - NR. 29 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Topdagen voor reisbureaus; geen stralend humeur op campings De Venrayse reisbureaus spin nen garen bij het slechte zomer weer. De plaatselijke vakantie gangers boekten afgelopen dagen massaal een reis naar de zon. "Het maakt hen niets uit dat de vliegreizen zo duur zijn gewor den. Want aanbiedingen zijn er geen meer. Ook de hittegolf in Zuid-Europa houdt de mensen niet tegen. Als ze maar weg kun nen uit Nederland", zegt een medewerkster van reisbureau Rottink. "Al vanaf 1 juli is het razend druk. Eigenlijk vanaf het moment dat het Nederlands elftal werd uitge schakeld op EURO 2000. Iedereen schijnt nu ineens weg te willen. En dat drijft de prijzen op. Vluchten die vorige maand tijdens het EK-voet- bal nog 500 of 600 gulden kostten daar wordt nu het dubbele voor betaald." Griekenland en vooral Turkije, ondanks dat het daar zo heet is, zijn volgens het reisbureau in de Passage erg in trek. Ook bij Holland International wordt de deur plat gelopen. "Wij verkopen veel 'last minutes' naar Griekenland, Spanje en Turkije. Alle landen rond de Middellandse Zee zijn wel in trek. Het maakt de mensen ook niet zoveel uit. Ze boeken gewoon wat nog vrij is ondanks dat er bijna geen aanbiedingen meer zijn." ZOETE INVAL Bij het VVV/ANWB kantoor aan het Henseniusplein lijkt het maan dagmiddag op een zoete inval. Al vanaf 's ochtends half tien zijn drie medewerksters constant in de weer om de stroom bezoekers te verwer ken. "Het is nu hoogseizoen plus het slechte weer maakt het zo druk". zucht Marga Valckx. "Mensen komen voor reisverzekeringen of ze willen op het allerlaatste moment nog een camping boeken. Vooral in Zuid-Frankrijk of Italië. Het is leuk dat het zo druk is maar veel werk blijft liggen. Na sluitingstijd moeten we daarom nog vaak doorwerken." De toeristen die Venray bezoeken hebben met het regenweer niet zoveel keus. "We hebben hier inder daad weinig 'slechtweeraccommo- daties'. Ouders met kinderen ver wijzen we naar de binnenspeelpaleizen in Uden en Arcen. Ook het dierenpark in Overloon of de Kasteeltuinen kun nen, als het niet al teveel regent, goed bezocht worden. En natuurlijk de musea in de buurt." GOUDEN TIJDEN De videotheken beleven eveneens gouden tijden. "Ik werk me kapot", zegt medewerker Rini van video theek A la Carte. "Vorig jaar met die hete zomer was het maar half zo druk. Dit weer is niet leuk maar het komt ons wel ten goede. De laatste twee weken verhuren we vooral veel meer kinderfilms. Maar geluk kig krijgen we binnenkort toch beter weer. Want volgende week ga ik zelf op vakantie naar Zeeland." De terrassen in het Venrayse cen trum blijven akelig leeg. Terwijl op een gewone doordeweekse zomerse avond de tafels en stoelen rond de pleinen vaak tot de allerlaatste plek bezet zijn. De horeca snakt dan ook naar mooi weer. "Voor ons mag de zon weer snel gaan schijnen!" zegt medewerker Wim van café In den Engel. "Dit weer is niet gunstig. Want als het terras leeg blijft dan wordt het binnen ook niet druk. Want mensen trekken toch mensen aan." MINDER DRUK Ook de campings ondervinden hinder van het koude en natte weer. Niet alleen blijven veel kampeer ders weg maar ook het humeur van de campinggasten lijdt eronder. "De mensen hebben inderdaad niet zo'n best humeur", heeft mevrouw Brinkman van camping De Berkhorst in Ysselsteyn gemerkt. "Maar gelukkig zijn de weersvoor uitzichten nu beter. We draaien een vol recreatieprogramma om onze gasten toch te vermaken. De kantine is steeds open en daar kunnen ze tafeltennissen, darten, biljarten of tafelvoetballen. En we hebben een grote tent neergezet waarin de men sen kunnen barbecuen." Op camping De Barrier aan de Maasheseweg is het minder druk dan gewoonlijk in juli. "De vaste gasten die zijn er wel. Maar de trek kers en de Pieterpad-lopers die zijn er nu minder", zegt de heer Bosma. Hij merkt dat de sfeer op zijn cam ping nu anders is. "Vooral bij de ouderen is het humeur slechter. Ze raken wat sneller geirriteerd en ze zijn eerder geprikkeld. Bij de kinde ren merkje niet zoveel verschil. Die spelen toch wel buiten of het nu regent of niet. De ouders hebben dan weer moeite om de was droog te krijgen. Want onze wasserette draait overuren. Daar is het nu vier keer zo druk als normaal." Bosma wanhoopt nog niet en vindt het veel te vroeg om al van een verloren seizoen te spreken. "Het is pas half juli. De vakantieperiode duurt nog tot eind augustus. Dus we kunnen nog zes weken mooi zomerweer krijgen.j" Graszoden-Kweekbedrijf DIRECT GAZON v.o.j. Ook particuliere verkoop eventueel thuis bezorgd. Tel. 0478-54 50 28 Rouwkuilenweg 11, Ysselsteyn De Stationsweg is weer geo pend. Vorige week donderdag knipte de oudste inwoner van de straat, de 85-jarige mevrouw De Jong, het laatste lintje over de straat door. Even later gingen tientallen kleurige ballonnen de lucht in en genoot iedereen van een glaasje champagne. Eerder had wethouder Driessen namens de gemeente Venray de buurt een fraai bankje geschonken, dat te bewonderen is voor het kruis beeld op de hoek Stationsweg- Bongerdstraat. De gemeente Venray begon met de opbreek- en rioleringswerkzaam heden op 1 mei. Bij de opening waren naast tientallen inwoners van de straat en wethouder Driessen (Verkeer) ook de heer Van Bussel van de firma Janssen de Jong uit Horst en de heer Swinkels, voorzit ter van de Stichting Kruisen en Kapellen aanwezig. GOED DOEL De heer Van Bussel ontving uit handen van Toon Jacobs een enve loppe met inhoud voor de wegwer kers van Janssen de Jong. "Het geld gaat naar een liefdadigheidsinsteL ling, en wordt besteed aan projecten voor arme kinderen in Roemenië en Curacao", vertelde Van Bussel. In de komende drie jaar krijgt de hele Burggraaf een face-lift, zo maakte wethouder Driessen in zijn ope ningswoord bekend. "We gaan het hele gebied in drie fases aanpakken. Er komt onder andere nieuwe bes trating en ook wordt de riolering onder handen genomen. In 2001 beginnen we en de werkzaamheden duren tot en met 2003." Wethouder Driessen en mevrouw De Jong namen na de openingshan deling plaats op het door de gemeente Venray geschonken bank je- 'n Wandeling dur 't Rooise Land Donderdag gaan we weer terug naar de Paardekop in Ysselsteyn. Voor de 3e en laatste keer vertelt IVN gids Martin Verstraelen over dit gebied. We starten de derde uit zending achter het Duitse kerkhof, we zien de vuilboom die vroeger voor diverse doeleinden gebruikt werd, we horen de tjiftjaf en de specht, zien mooie berkenzwammen en bekijken de rups van een atalan tavlinder van heel dichtbij. De Wandeling dur 't Rooise land wordt net als elke week afgesloten door 't Venrods Ketierke. Donderdag 18.00-19.00 uur, her haling maandag 18.00-19.00 uur. Ger gedoan/Waar zijn de troubadours gebleven? A.s donderdag heeft Oscar Hovens zijn 200e uitzending. Voor u misschien een tip om hem onder genot van een kop koffie te komen feliciteren. Oscar heeft iedere don derdag uitzending van 20.00-22.00 uur. Een 25-jarige automoomst uit Venray kan drie bekeuringen tege moet zien. De politie betrapte de man vrijdagavond op de Marktstraat in Venray toen hij zijn auto half op het trottoir parkeerde. Even daar voor was de man een afgesloten straat ingereden. Toen hij de opdracht van de politie kreeg te ver trekken, reed hij zonder te stoppen en met hoge snelheid de kruising met de Schoolstraat op. Toen de politie de Venraynaar even later weer tegenkwam, gaf zij hem bon nen voor het niet stoppen bij een stopbord, het niet aangeven van richting en voor onverzekerd rijden. Tijdens een snelheidscontrole og de Venrayseweg in Overloon zijn dinsdagmorgen elf bestuur ders bekeurd die te hard reden. De snelheid van 125 voertuigen is femelen. De hoogste snelheid edroeg 114 km/uur waar 80 km/uur is toegestaan. Op maandag 24 juli is er in Venray weer de grote jaarmarkt. De winkels zullen dan vanaf 10.00 uur geopend zijn. Hart van de activitei ten tijdens de jaarmarkt is een groot standwerkersconcours. Verder zijn er kinderattracties, muziek, een goo chelaar, clowns en een balonnen- show. Mister X deelt voor 2.500 gulden aan waardebonnen uit. Uiteraard hebben de marktkooplie den, die ook tekenen voor de organi satie van de jaarmarkt, tal van aan trekkelijke koopjes in hun marktkramen. Tot maandag 24 juli. in Venray! Aan de Fontys Internationale Hogeschool Economie te Venlo is Monique Janssen uit Oostrum geslaagd voor de studierichting commerciële economie. Tevens werd zij onderscheiden met de 'Heo- prijs 2000' voor het beste afstudeer project. Maurice Duyn uit Oostrum is geslaagd aan de Hogeschool te Maastricht voor de opleiding tolk- vertaler Italiaans en Engels met als afstudeervariant: vakspecialistisch vertalen economie. Bij een verkeerscontrole op de Stationsweg heeft de politie vrij dagavond twaalf automobilisten bekeurd. Zij droegen geen van allen hun veiligheidsgordel en kregen een bekeuring van 90 gul- Vde°' W

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11