Peter Winnen overhandigt burgemeester Waals eerste boek F O PEEL EN MAAS Openstelling Grote kerk Buitenring Venray telt tien rotondes voor eind 2003 Piet Hendriks koning St. Theobaldusgilde n Nieuwe internetsite veiling ZON Jaarmarkt in Venray Betaald parkeren op de Stationsweg MEURS VERLICHTING ALWEER EEN GROTE PRIJS Uitgever enthousiast over debuut: "Een nieuwe schrijver is geboren" DONDERDAG 13 JULI 2000 - NR. 28 HONDERD EENENTWINTIGSTE JAARGANG Peter Winnen heeft zaterdag middag het eerste exemplaar van zijn boek 'Van Santander naar Santander' overhandigd aan bur gemeester en wielerfan Jos Waals. Ruim tachtig genodigden en belangstellenden woonden de boekpresentatie in het Theehuis op het St.Odapark bij. Uitgeverij Thomas Rap was trots op de nieuwste aanwinst in zijn sport bibliotheek. "Een schitterend boek. Een nieuwe schrijver is geboren", zei Adriaan Jaeggi van de Amsterdamse uitgever ver heugd. Het is zaterdag tegen de klok van vijf uur een drukte van belang in de sfeervolle ruimte in het Theehuis. Schrijver Martin Ros komt rechtst reeks vanuit een radioprogramma in Hilversum. Pa en ma Winnen arriveren evenals andere naaste familieleden. Onopvallend betreedt even later ook de hoofdpersoon zelf het Theehuis. Bekende en minder bekende Venraynaren druppelen voor en na binnen. Ook burgemees ter Waals en de wethouders Houba (sport) en Kersten (cultuur) zijn present. Jos Waals bemerkt direct de aanwezigheid van wielerboe- kenschrijver Martin Ros. Venrays burgemeester praat hem vol enthousiasme bij over de zojuist afgelopen touretappe, gewonnen door Erik Dekker, die hij thuis op tv heeft bekeken. Als het gezel schap compleet is vertelt Adriaan Jaeggi over het ontstaan van het boek. "Enkele jaren geleden brach ten we het boek Hi Ha Hondelul en andere sportpoëzie uit. Daarin stond ook een zevenregelig gedicht van Peter Winnen. Ik herinner me nog het slot: 'de berg is moe, hij hijgt'. Iemand die zo goed kan dich ten die kan ook schrijven. Vervolgens heb ik hem benaderd om een boek te schrijven." TROTS Jaeggi bekent dat de boekhandel begon te morren omdat het alle maal erg lang duurde. "Ondertussen hebben we maar steeds nieuwe omslagen verzonnen. Want we hoorden heel lang niets. Peter schreef zijn brieven met de hand waarna Yvonne het moest uit tikken. We moesten vaak op hem inpraten om vooral door te gaan. We voelden ons soms net een ploegleider. Peter schreef rustig door met dat hele rustige Zuid- Nederlandse temperament van Ihem. Voor en na druppelden de*'» teksten toch binnen. We hadden de (presentatie al gepland iijdens.de,. Amstel Gold Race van 2002. We zijn dan ook blij verrast en vooral ook trots dat het nu af is." Peter Winnen' heeft drie jaar aan zijn eerste boek gewerkt. "Gelukkig stelde de uitgever zich steeds heel soepel op want er is nooit een deadline gesteld. Het heeft inderdaad een tijd geduurd maar ik vond dat mijn boek heel erg goed moest zijn. Wantje steekt je hoofd toch in een wespennest. Want je bent er weer eentje die zo nodig een boek moet schrijven. Als het resultaat dan slecht is dan word je neergesabeld", verklaarde de debuutschrijver. De ex-wielrenner leest dan een brief voor uit 1991, enkele maan den nadat hij met zijn sport gestopt was. Het was een reactie op een verzoek van een uitgever om een boek te gaan schrijven. "Ik ben moe en voel me leeg. Ik zou absoluut niet weten waarover ik zou moeten schrijven. Ik heb er gewoon geen zin in. En het zal er ooit wel nooit van komen", draagt hij ironisch voor. EERSTE EXEMPLAAR Niet vader of moeder Winnen of echtgenote Yvonne maar burge meester Waals is de gelukkige die het eerste exemplaar in ontvangst mag-ftemen. Venrays eerste burger werd via Y-vonne Winnen, zij is werkzaam op het gemeentehuis, op de hoogte gehouden van de 'worste lingen' rond de totstandkoming van het boek. Burgmeester Waals, met sigaar en glas wijn binnen handbe reik, toont zich een ware wielerfa naat: "Peter Winnen is een levende legende. Hij was de kroonprins van Joop Zoetemelk. Hij danste over de flanken van de Alpen en won meni ge koninginnerit. Peter vergaarde eeuwige roem door zijn overwin ningen op Alpe d'Huez dat sinds dien een Nederlandse berg is. Maar evenals dat Bordeaux een Nederlandse stad is hebben we ook daar al lang niet meer gewonnen", weet Waals die zijn uitgebreide wielerkennis over de aanwezigen uitstort. Van de zojuist gewonnen etappe van Erik Dekker tot de val in het ravijn van Nederlands eerste geletruidrager Wim van Est op 16 juli 1951 in de rit naar Dax. "In het gemeentehuis weten ze dat ze tij dens de Tour de France 's middags geen afspraken met mij moeten maken. Want dan zit ik voor de tv." Jos Waals zegt trots te zijn op de prestaties van Winnen. "Hij is een bekende Nederlander in Venray die nog geen afscheid heeft kunnen nemen van zijn oude vak. Peter Winnen was een groot sportman. Helaas werd hij in Futuroscope het slachtoffer y^n een onoplettende NOS-chaufféur. Met zijn boek laat htj een tffeed püfeliek kennis nemen van al zijn belevenissen." STEVEN ROOKS Vorige week donderdag werd 'Van Santander naar Santander', met als subtitel 'Brieven uit het peloton', in Amsterdam officieel gepresen teerd. Daarbij waren oud-renners als Steven Rooks, Rini Wagtmans en Peter Stevenhaagen aanwezig. Zaterdagmiddag in Venray liet de wielerwereld geheel verstek gaan. Alleen sportjournalist Jeroen Wielaert en oud-wielrenner/schrij ver Martin Ros ("in 1954 won ik de Ronde van Uithoorn") woonden de boekpresentatie bij. Peter Winnen begreep dat zijn boek in het wieier- metier niet met applaus ontvangen zal worden. "Want er gebeuren daar dingen die het daglicht niet kunnen verdragen. En daar mag absoluut niet over gepraat of geschreven worden." Martin Ros, die momenteel werkt aan een boek over de Italiaanse wie lerlegendes Bartali en Coppi, was lyrisch over Peter Winnens' schrijf kunst. "Ik heb het tot diep in de nacht uitgelezen. Het is een roman tisch verhaal dat me heeft aangegre pen. Het heeft ook iets mythisch. Het vertelt heel indringend over de opkomst, de triomf en de neergang in deze meest unieke sport." 'Van Santander naar Santander' is een wielerroman in briefvorm. Het 240 pagina's tellende boek is in een oplage van 4.000 stuks verschenen en kost 34,90 gulden. Piet Hendriks is de nieuwe koning van het St. Theobal dusgilde in Overloon. Hendriks, al 35 jaar lid van het gilde uit Overloon, liet met 307 schoten de rest van het veld achter zich. Hendriks was nog nooit eerder tot koning van het St. Theobal dusgilde gekroond. Ook werden enkele leden van het gilde gehuldigd. Michael de Wit en Kim Janssen vanwege hun negenja rig aspirant-lidmaatschap en Karin Janssen en Raymond Cuenen van wege hun tienjarig lidmaatschap. Herman Kroef, Raymond Cuenen en Karin Janssen werden gehuldigd vanwege hun tienjarig lidmaatschap bij de DSB. Zij kregen een geëmail leerd speldje met oorkonde van de muziekbond. Willeke Boom-Arts en José Jans- Arts werden in de bloemetjes gezet vanwege hun 25-jarig lidmaatschap bij de DSB. Voor hun trouwe dienst ontvingen zij het zilveren speldje van de Bosche Muziekbond. Ook werden de diploma's van de muziekschool uitgereikt aan de geslaagden, te weten: Sjors Loonen en Lieke van Osch voor saxofoon diploma C en Maidy Janssen voor trompet diploma B. Jenmiskens installatie verwarming elektro ventilatie sanitair airconditioning Oude Kerkstraat 3 5861 BM Wanssum Tel. 0478-532441, fax 0478-532645 Email: Jenniskensinstallatie@Jewa.nl Ramen Deuren Serres Tel: 0478-571 481 Totaal 750 m2 - Klassiek en modern Venray 14 0478-513290 ARTEMIDE FOSCARINI TOBIAS GRAU LUCEPLAN - ARTIMETA - FRANTZEN FE Op maandag 24 juli is het weer jaarmarkt in Venray. Vanaf 10.00 uur is het weer gezelligheid troef in het Venrayse centrum. Want. naast de jaarmarkt zijn er tal van activitei ten georganiseerd door marktkoop lieden, in samenwerking met de winkeliers en de horeca. Bovendien zijn deze dag de winkels vanaf 10.00 uur geopend. Zo zal er op 24 juli een groot standwerkersconcours gehouden worden. Verder zijn er twee gratis kinderattracties, is er gezllige muziek, een goochelaar, clownerie en ballonenshow. Verder kunt U op de markt terecht voor tal van koopjes, die nog eens extra goedkoop worden met de waardebonnen die Mister X traditio neel uitreikt. En als het weer mee werkt is het gewoon gezellig vertoe ven in het centrum. Vooruitlopend op de jaarmarkt zijn er a.s. maandag, 17 juli, ook diverse gratis kinderattracties. De gemeente Venray heeft de Stationsweg toegevoegd aan het betaald parkeergebied. Hiermee is een eerste stap gezet om het par keren aan de buitenkant van het betaald parkeergebied te regelen. Deze parkerregulering is nodig, omdat veel mensen hier hun auto parkeren om in het centrum te gaan werken of winkelen. De bewoners konden vaak in hun straat niet meer parkeren. PARKEEROVERLAST De bewoners van de Stationsweg die geen mogelijkheid hebben om op eigen terrein te parkeren, komen in aanmerking voor een parkeerver- gunning. Er kan één vergunning per huisadres worden verstrekt. De ver gunninghouders van de Stationsweg mogen zowel parkeren in de vakken voor vergunninghouders als in de vakken voor betaald parkeren. Deze parkeervergunning kost nu nog 120 gulden per jaar. Het tarief betaald parkeren op de Stationsweg is vast gesteld op 1,50 gulden per uur. Bij de keuze van het tarief is gekeken naar vergelijkbare straten. Tijdens de restauratiewerkzaam heden aan de toren lijkt het alsof de kerk deze maanden gesloten is voor bezoekers. Niets minder waar. De kerk blijft normaal open, het suppoostengilde blijft trouw iedere bezoeker te woord staan, zoals andere zomermaanden. In plaats van de hoofdingang onder de toren, die van maandag t/m vrijdag, tij dens de werkzaamheden om veilig heidsredenen gesloten is, blijft de kerk toegankelijk via de westelijke deur van het noordportaal. Via bordjes en pijltjes wordt de weg daar naar toe gewezen. Wij willen u ook op wijzen dat het juist nu belangrijk is dat de kerk open blijft omdat het grootste monumentale kunstwerk van Petran Vermeulen, waarvan op dit moment 70 doeken in het Freulekeshuus worden ten toongesteld, in de Grote Kerk is te bewonderen: de twaalf kolossale kruiswegstaties. Met andere woor den: een bezoek aan het Freulekeshuus is niet af als u ook niet een bezoek brengt aan de grote Kerk. Deze mooie, zorgvuldig ingerichte tentoonstelling in het Freulekeshuus, waar u ook een catalogus kunt kopen, laat zien hoe deze zoon van de koster van de Groëte Kerk voor zijn eigen kerk zijn grootste en misschien kost baarste kunstwerk heeft geschapen. Als men de tentoonstelling in het Freulekeshuus heeft bestudeerd bekijkt men voortaan ook met andere ogen de kruisweg in de Grote kerk. Dan beseft men dat onze kerk niet alleen rijk is aan beelden, aan altaren, aan een unieke koperen adelaar maar dat wij ook trots mogen zijn op een monumenta le kruisweg van een van de grote kunstenaars van Limburg, geboren en getogen in Venray: Petran Vermeulen, broer van Toeën de Koster, de laatste koster van de Grote Kerk, afkomstig uit deze familie. Voor rondleidingen in de kerk, buiten de officiële openingstij den. kunt u bij wijze van spreken dag en nacht terecht bij ondergete kende. Verenigingenactiviteiten, familiereünies, zusjesdagen, jubilea, buurtfeestjes en noem maar op, wij staan voor u klaar om uw program ma te verrijken met een verhaal en een rondleiding in de mooiste en rijkste kerk van Nederland. Toon den Brok tel 569222. Nieuwe vorm, nieuwe kleur, nieuwe inhoud. De internetsite van Veiling ZON ziet er vanaf deze week heel anders uit. Kijken dus, op www.veiIingzon.nl. Waarom een nieuwe internetsite? Veiling ZON gaat zich steeds meer als een dienstverlenende en facilite- rende onderneming voor de tuin bouw profileren, ook op internet. De nieuwe internetsite wil de vei ling laten uitgroeien tot een plat form, een podium voor allerlei ondernemingen en instellingen die werkzaam zijn in de (Zuid- Nederlandse) tuinbouwsector. Zo onstaat een levendig en gevarieerd domein waar altijd wel iets nieuws en verrassends te vinden is. In eer ste instantie zal Veiling ZON nog centraal staan, maar stap voor stap zullen in de komende maanden de functies, links en sitepagina's ach ter de homeoaee toenemen. WINNAAR GEFELICITEERD! Volgende trekking a.s. dinsdag 18 juli Verkeer blijft overlast ondervinden van wegwerkzaamheden reeds aangelegde rotondes op korte termijn te realiseren rotondes rotondes in uitvoering na de bouwvak 2000 1 zuidsingel/Brukske 2001 (eind augustus - eind november) l Westsingel/Merseloseweg 2002 a SÏSSS, B Zuidsingel/Leunseweg 5 Oostsingel/H. Dunantstraat 2003 Eind augustus gaat de gemeente Venray beginnen met de aanleg van de mini-rotondes met vier kant fietspad op de Noordsingel- Raadhuisstraat en de Zuidsingel- Leunseweg. Dat maakte wethouder Driessen vrijdagmor gen bekend bij de opening van de anderhalf miljoen gulden kosten de mini-rotonde Noordsingel- Westsingel. "Het komende half jaar en de eer ste maanden van 2001 gaan we fors aan de slag met het megaproject Raayland", vertelde Driessen. Om de wegen veiliger te maken, vooral voor de 2500 leerlingen die vanaf augustus 2001 naar de unilocatie van het Raayland College (brom)fietsen, worden rotondes aan gelegd op de kruisingen Zuidsingel- Leunseweg (eind dit jaar) en Zuidsingel/Brukske (in 2001). Over andere verkeersmaatregelen rond de school en fietsroutes naar het cen trum valt na de zomer een beslis sing. In elk geval zal het verkeer van Leunen naar Venray tussen eind augustus en eind november opnieuw moeten omrijden, zoals dat ook al langdurig het geval was bij de reconstructie van de Leunseweg. Driessen: "Voor eind 2003 zijn er op de buitenring van Venray tien rotondes gerealiseerd. Dat betekent dat Venray tot 2003 fors op de kop staat en dat omleidingen schering en inslag zullen zijn, maar na die perio de hebben we de beschikking over een geweldig mooie infrastructuur, is Venray snel bereikbaar en zijn er genoeg plaatsen waar geparkeerd kan worden." RIOLERING De rotonde Noordsingel- Westsingel heeft de gemeente Venray anderhalf miljoen gulden gekost. Driessen: "Veel geld verge leken met de aanleg van de drie andere rotondes op de buitenring, maar bij deze klus hebben we ook de riolering fors onder handen geno men. De aanleg van de riolering was maatwerk. Er zijn bijvoorbeeld 62 buizen met een gewicht van 5,5 ton per stuk gebruikt." Positief noemde Driessen dat de monumentale bomen bij de aanleg van de rotonde Noordsingel- Westsingel gespaard zijn gebleven. Ook op deze kruising wil de gemeente een kunstwerk (onder werp psychiatrie) projecteren. "We willen in de toekomst op de vier rotondes op de invalswegen van Venray (Westsingel-Noordsingel, Noordsingel-Oostsingel, Zuidsingel-Leunseweg en Oostsingel-Henri Dunantstraat) een kunstwerk plaatsen. Wellicht is het noodzakelijk dat we alle tien roton des een naam gaan geven. Ik denk dan bijvoorbeeld aan een naam van een gebied in Venray of een naam die met de psychiatrie te maken heeft... ik geef maar een schot voor de boeg." WERK IN UITVOERING Vanaf 2002 is de Westsingel aan de beurt. Achtereenvolgens worden rotondes aangelegd op de kruisin gen met de Merseloseweg (2002), de Langstraat en de Kempweg (beide 2002/2003). Het rotondepro ject wordt in 2003 voltooid met de kruising Oostsingel/Henri Dunantstraat. Door de Henri Dunantstraat iets te laten afbuigen, zal die rotonde hoogstwaarschijn lijk een stukje noordelijker worden aangelegd dan de huidige situatie. Dat is nodig omdat ze anders op enkele meters afstand van de roton de Zuidsingel-Brukske zou komen te liggen. Het Verkeersplan Centrum wordt opnieuw geactualiseerd. Driessen: "In de dorpen zijn al bijna overal 30 km-zones ingesteld. Ook bij de her inrichting van de buurten en wijken in Venray, denk aan de Oranjebuurt. worden 30 km-zones ingesteld. In het Verkeersplan Centrum, dat eind 2000 door de gemeenteraad wordt vastgesteld in samenspraak met de klankbord groep, krijgt de positie van de voet gangers en fietsers een prominente plek, dit ook op aandringen van maatschappelijke groeperingen, zoals het Gehandicaptenplatform en de Seniorenraad."

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9