Tevredenheid over huwelijken 'Meer maatwerk nodig voor land- en tuinbouw' Speeltuin krijgt vorm Het hoofdgebouw van Sint Anna: een paleis in een park (2) De Hakkespits naar Europeade Meerlo-Wanssum blijft bij vergunning pluimveehouderij Gemeente schenkt raam aan Zusters Ursulinen Expositie oude Servatius- terrein Enquête Wonen Venray Symbiose wil filmeducatie in Venray Johan Rongen Gewond Venray krijgt Fixet Klusmarkt Interesse in kavels Vlakwater? Jina PEEL EN MAAS donderdag 13 juli 2000 - Pagina 7 Bruidsparen zijn in het alge meen tevreden over de gang van zaken rondom huwelijksvoltrek kingen in de gemeente Venray. Dat blijkt uit een onderzoek naar de tevredenheid van de trouwlus tigen over de kwaliteit van de dienstverlening van Venray. De gemeente Venray wil deze meting permanent houden en in de toe komst opnemen in het jaarverslag van de afdeling Publieksdiensten. In de tweede helft van 1999 zijn in de gemeente Venray 114 huwe lijken gesloten, waarvan 107 in het gemeentehuis en zeven in het Theehuis, waarbij moet worden opgemerkt dat het Theehuis pas sinds 1 juli 1999 als trouwlocatie beschikbaar is gekomen. Circa 90% van de ondervraagden geeft aan de ambtenaren van de bur gelij ke stand, die het huwelijk vol trekken, een beoordeling goed of zeer goed. In Venray zijn het bur gers die als buitengewoon ambte naar van de burgerlijke stand de huwelijken sluiten. De trouwzaal scoort circa 55% in de categorie goed en zeer goed, waarbij moet worden opgemarkt dat de enquête is gehouden voor de verfraaiing van de trouwzaal. Over het algemeen is men tevreden over de bereikbaar heid van het gemeentehuis. Over de ondertrouw zijn minder mensen te spreken. Zestig procent is tevreden tot zeer tevreden over de voorberei dingshandelingen. Een kwart vindt de service van de gemeente Venray voldoende. Over de klachten van de resterende vijftien procent wordt niks gezegd in de enquête. Wel wordt opgemerkt dat ambtenaren trainingen en cursussen krijgen. Er wordt overigens gewerkt aan de realisatie van een invalidentoegang. In het kader van een gemeentelijk bewegwijzeringsplan wordt gepro beerd de bereikbaarheid (vindbaar heid) van het gemeentehuis te ver groten. Het optreden van de bode scoort ruim 73% in de categorie goed en zeer goed. Dat het Theehuis als trouwlocatie positief wordt ont vangen bij het publiek blijkt ook uit het feit dat er voor het jaar 2000 inmiddels al 35 huwelijken voor deze locatie staan gepland. In de hal van het hoofdgebouw van het Vincent van Gogh Instituut aan de Stationsweg is momenteel een tentoonstelling te bezichtigen van het oude St. Servatiusterrein. De tentoonstelling bestaat uit twintig prachtige tekeningen van de oude gebouwen. De tekeningen zijn gemaakt door dhr. Victor Beckers, die tussen 1907 en 1914 in het insti tuut verbleef. De tentoonstelling is open voor publiek. Elke woensdag middag van 14.00-16.00 uur wordt er toelichting gegeven door een lid van de museumcommissie. De tekeningen zijn ingekleurd met waterverf. In de periode dat dhr. Beckers op St. Servatius Verbleef, maakte hij 25 tekeningen waarvan er vijf door brand verloren zijn gegaan. Waarschijnlijk zijn er meer dere tekeningen geweest. De teke ningen zijn beschikbaar gesteld door het museum van het VvGI en zijn nog nooit als één geheel ver toond. Wonen Venray startte eind vorige maand samen met de gemeente Venray een onderzoek naar de mening van bewoners in de wijken 't Brukske en Veltum naar het woon- en leefklimaat in de wijk. @all- mag-inspr:Iedereen kreeg een vra genlijst in de bus met vragen over wonen, de woonomgeving en de voorzieningen in de wijk. Gemeente en Wonen Venray hoopten dat de resultaten zouden kunnen bijdragen aan dé'ontwikkeling van een wijkvi- sie voor beide wijken. Aan het inzenden van de lijst zat de kans verbonden op het winnen van een breedbeeldtelevisie. TELEURSTELLEND Waarschijnlijk heeft driekwart van de bewoners zo'n ding al in huis, want het aantal inzendingen viel de organisatoren toch wat tegen. Ger Verstegen van Wonen Venray: "We hadden gehoopt op wat meer reacties, nu hebben we 25 procent terug gekregen uit Brukske en 20 tot 25 procent uit Veltum." De wel geretourneerde lijsten gaan nu naar het bureau Colpron die met de antwoorden aan de gang mag. In augustus zal het resultaat bekend worden gemaakt tijdens een aantal bewonersvergaderingen in de wij ken. Nadat de Stichting Speeltuin Venray locatie B in het Vlakwater gebied kreeg toegewezen om een speeltuin te realiseren, is de stichting, conform dit B&W besluit, aan het werk gegaan om een inrichtingsvoorstel uit te wer ken. Na een geslaagd kinder inspraak project, en toekenning van een sub sidie voor het laten maken van een ontwerp, was de stichting zover dat er inderdaad een ontwerper aan het werk kon worden gezet om, op basis van het verslag "kinderinspraak" en het pakket van wensen en eisen, een ontwerp te maken. Over dit ontwerp is de stichting in gesprek met de gemeentelijke afde lingen die hierbij betrokken zijn. Het ingediende plan is op hoofdlij nen besproken en in beraad, er moe ten nog enkele zaken nader worden uitgezocht alvorens de stichting aan de slag kan. Een vervolgafspraak met de gemeente staat gepland voor de maand september LLTB over voorontwerp Provinciaal Omgevingsplan Limburg Als de plannen van de provincie voor het buitengebied worden ingevuld, dan zal meer dan de helft van het Limburgse grondop pervlak worden aangemerkt als waardevol landschap waarbij de land- en tuinbouw strenge beper kingen worden opgelegd. Deze aanwijzing is lang niet in alle gevallen noodzakelijk omdat deze is gebaseerd op het samenvoe gen van verschillende waarde bepa lende eenheden waartussen de onderlinge samenhang vaak ont breekt en die allen dezelfde bescher ming behoeven. ONGEVINGSBELEID Dit is één van de voornaamste bemerkingen van de LLTB in reac tie op het voorontwerp voor het Provinciaal Omgevingsplan Limburg dat momenteel in de inspraakronde is gebracht en waarin de provincie streeft naar een inte graal omgevingsbeleid voor het hele Limburgse buitengebied. De LLTB pleit voor een maat werk-benadering waarbij meer ter plekke de landbouwontwikkelingen worden afgewogen tegen andere gewenste ontwikkelingen. Hierbij is meer aandacht nodig voor bedrijfs ontwikkeling. Dynamiek in de ver schillende sectoren is de motor van verandering. En alleen op basis van dynamiek kan ook voldoende aan dacht gegeven worden aan de doel stellingen met betrekking tot natuur en landschap, welzijn en milieu. De LLTB vreest dat, ondanks de goede bedoelingen van de provincie met haar keuze voor een integrale aanpak van alle aspecten van de ordening van het buitengebied, toch wordt teruggegrepen op rechtsze kerheid boven bewegingsvrijheid en eigen beleidsruimte voor de diverse sectoren, zoals landbouw, recreatie en natuur. Aardkundig van belang zijnde of bebouwingsarme gebieden worden op een hoop geveegd met Stichting Stadspark Venray (22) Het hoofdgebouw van Sint Anna is ongetwijfeld één van Venray's mooiste monumenten en velen vra gen zich af wat de toekomstige bestemming van dit gebouw zal worden. Verschillende ideeën zijn al eens geopperd: kantoren, ontvangst en conferentiecentrum, museum, appartementen, zelfs de mogelijk heid van een "stadskantoor" werd genoemd. Behalve het klooster maken ook de kapel en de voormali ge centrale keuken deel uit van het gebouwencomplex. Heeft ook u een suggestie m.b.t. de herbestemming, dan nodigen wij u uit om die via deze rubriek bekend te maken. In Peel en Maas van 22 juni j.l. bekeek Harrie Vriens het gebouw vanuit de kunsthistorische invalshoek. Hier volgt deel 2 van zijn beschouwing. Verfijnde bouwkundige details De drie topgevels van de risalie- ten hebben "chaletdaken", waarbij de houten overstekken worden ondersteund door een paar gekop pelde houten consoles, die op hun beurt worden geschraagd door hard stenen, kleine consoles. De over stekken die fraai zijn bewerkt in "ajourtechniek" (opengewerkte patronen), hebben houten afdeklijs- ten met geschulpte randen. Aan de driehoekige overstekken hangt aan iedere benedenhoek een "acrote- rion" met palmetmotief (palmblad motief). Een acroterion is een sier motief dat door de Grieken vaak werd aangebracht aan de hoeken of op de spits van een driehoekvormig geveldeel van een tempel. De over gang van de opgaande voorgevel naar de dakpartij wordt gevormd door gekoppelde, hardstenen conso les die in combinatie met kleine houten consoles de goten dragen. Symmetrie als uitgangspunt Opvallend in de opbouw van de voorgevel is de symmetrische ver deling ten opzichte van de centraal gelegen hoofdingang. Het aantal ramen links en rechts van de hoofd ingang is gelijk zowel op de begane grond als op verdiepingshoogte. Er is echter toch een verschil in de ramenpartij tussen de linker en rech tervleugel. De ramen van de eerste verdieping aan de rechterkant van de ingang lopen door tot bijna aan de dakrand. Hier lag vroeger de feestzaal van S'int Anna die een hoog plafond had. Aan de linkerkant laten 6 kleine ramen zien dat er nog een derde verdieping is. In zo'n geval spreekt men van een "attiek- verdieping". Hier bevonden zich vroeger enkele werkvertrekken van Decoratiemotieven Ook de toepassing van decoratie- motieven uit de klassieke bouw kunst speelt een belangrijke rol. Beide elementen, symmetrie en decoratiemotieven, verlenen het gebouw, samen met de hardstenen banden en de plaatsing van grote ramen, een zekere voornaamheid en waardigheid. Bovendien straalt het geheel rust uit. Dat was de stijl die rond 1900 in België in zwang was om een gebouw een zekere allure te geven en dat was precies de bedoe ling van de architect en de zusters die wilden dat het belangrijkste gebouw van de inrichting een zeke re grandeur uitstraalde. Daarom werd het gebouw dan ook "Hoofdgebouw" genoemd en die naam heeft het heden ten dage nog. Venray mag zich gelukkig prijzen natuurgebieden of leefgebieden van bepaalde diersoorten waarbij dan generiek bijvoorbeeld een maximale bouwkavel wordt opgelegd van 1,5 hectare. Deze grofmazige benade ring rechtvaardigt niet de waarde van de Limburgse land- en tuin bouw voor zijn omgeving; beter is het dus een maatwerk-aanpak te kie zen die rekening houdt met de func tie van het agrarisch bedrijf en zijn omgeving. Een andere mogelijkheid is te kiezen voor agrarische ontwik kelingszones of sterlocaties, en het bieden van mogelijkheden voor ver vangende nieuwvestiging zoals dat ook in de reconstructieplannen voor de veehouderij staat te gebeuren. LANDBOUWGROND De LLTB constateert nogmaals dat de claim op landbouwgrond alleen maar toeneemt terwijl deze zelf ook meer ruimte nodig heeft, bijvoorbeeld voor intensivering en verdere bedrijfsontwikkeling. Er vallen de komende jaren weliswaar bedrijven af wegens beëindiging, maar de overige zullen moeten groeien omdat ze qua omvang te klein zijn om naar de toekomst toe perspectief te hebben. Uit eigen onderzoek blijkt dat vooral jonge ondernemers veel behoefte hebben aan bedrijfsuitbreiding, een ruimte die er nergens is, ook niet na beëin diging van andere agrarische bedrij- met dit monumentale gebouw in het schitterende parklandschap van Sint Anna. Terecht mogen we spreken van "Een paleis in een park". Harrie Vriens Well, juni 2000 Voor opmerkingen of vragen naar aanleiding van onze artikelenserie, kunt zich wenden tot Stichting Stadspark Venray. Engelenstraat 8, 5801 RT Venray. Telefoon 581191, e-mail: tw.els@wxs.nl foto boven: Het rijk gedecoreerde midden-risciliet met motieven uit de klassieke bouwkunst. In de nis het beeld van Moeder Anna die onder richt geeft aan haar dochter Maria. foto onder: De driehoekige over stekken boven de risalieten zijn bewerkt in "ajourtechniek" (openge werkte motieven). Op de hoeken een "acroterion (palmbladmotief). In het afgelopen schooljaar heb ben in Limburg 18.700 kinderen in het basisonderwijs en 4.300 kinderen in het voortgezet onder wijs deelgenomen aan de film voorstellingen van FEN. Het aan geboden programma was zo populair dat men wegens plaats- gevrek 1.700 kinderen niet heeft kunnen plaatsen. FEN is een kunsteducatief pro gramma, waarin kinderen in klas- verband een daarvoor specifiek geselecteerde film bezoeken en een daarbij behorende lesbrief behande len. FEN wordt aangeboden in Maastricht, Heerlen-Kerkrade, Sittard-Geleen en Venlo. FEN, voorheen Filmfan geheten, is een samenwerkingsproject tussen de landelijke organisatie, de Nederlandse Federatie voor Cinematografie (NFC), Symbiose Kunst en Cultuur, de Centra voor de Kunsten in Maastricht, Kerkrade, Sittard, Venlo en de plaatselijke bio scopen en filmhuizen. Symbiose streeft naar een zo groot mogelijke provinciale dekking en onderneemt pogingen om FEN in Limburg uit te breiden naar Roermond, Weert, Venray en Reuver. In memoriam: Een knalgele Volkswagen Scirocco reed hij op gegeven moment. Ik heb hem nog eens zo'n maand of zes van hem kunnen lenen en ben er zelfs helemaal mee naar Zuid-Frankrijk getoerd, toen Johan onderweg was. Mijn God, wat kon dat kreng hard. Met zo_n fantasti sche Eight Track geluidsdoos erin. The Rolling Stones, The Eagles, Neil Young, Johan Rongen was een echt jaren-zestig kind. Timmerman was hij, van huis uit. En een hele goeie ook nog eens. Hij was verknocht aan zijn zelfvervaar digde gereedschapskist. Een heel huis heeft ie gebouwd voor zich en zijn lief. Toen het klaar was verliet zijn lief hem en begon voor Johan zijn Grote Tocht. Langs het leven en de wereldwegen. Eerst voorzichtig, later alle werelddelen. Hij fotogra feerde en filmde alles wat hem voor de 'loop' kwam, en schoot meer dan verdienstelijk. En hij kwam ook altijd weer thuis, wat niet altijd een onverdeeld genoegen was. Want als Johan de hal in kwam had hij een heel dorp bij zich, zoveel drukte veroorzaakte dat. Dan werd er geknuffeld -want jij was zijn beste vriend, zoals iedereen waarbij hij aanklopte en dat was wat Johan betrof van harte zo- en werd de tafel gedekt. Dan kwamen de verhalen, de filosofische beschouwingen en die onvermijdelijke schaterlach. Die nog dagenlang kon naklinken, ook als Johan allang vertrokken was, waar je dan ook niet altijd even rou wig om was. Zijn leven ging steeds verder weg van materieel bezit. Hij gaf voor en na alles weg. Met zijn rood-zwart geblokte houthakkersjas en wollen muts was hij een markante verschij ning in de Venrayse straten. Midden jaren negentig was hij klaar voor weg te gaan om nooit meer terug te komen. Althans zo leek het. Het enige dat verander de waren de periodes tussen zijn aan- en afwezigheid. Die werden langer. En als je hem dan weer ont moette bleek hij langer weg te zijn geweest dan jij je kon voorstellen. Dan was er een onmiddellijk ver staan. met drukte en al. Enkele weken geleden kwam hij beduidend eerder terug dan aange kondigd. Van een Afrikaans avon tuur. Een beetje bruiner, nog steeds behoorlijk mager, maar nog steeds met dat onvermijdelijk optimisme en die schittering in zijn ogen als hij vertelde. En nu is er niet meer. Zijn reis is onverwacht geëindigd op de intensive care van het Venrayse Ziekenhuis. Terwijl ik me hem zo graag had voorgesteld, rustend in een ongemarkeerd graf, ergens in een bocht van een rivier in Verweggistan. Met Johan is zo'n mens verdwenen die het leven klankkleur gaf. Met vaak veel ruis, maar altijd hartelijk. Moge zijn Nirvana ook een reis bureau hebben. Leo Creemers Een 10-jarige jongen uit Venray raakte vrijdagmiddag omstreeks 16.30 uur gewond bij een verkeers ongeval. De jongen kwam met zijn fiets in aanrijding met een automo bilist. Hij brak hierbij zijn sleutel been. De jongen stak met zijn fiets de Maasheseweg over. Hij kwam hierbij in aanrijding met de 54-jari- ge automobilist uit Maashees die over de Maasheseweg reed. De folkloristische dansgroep De Hakkespits uit Venray neemt deel aan de Europeade 2000 in het Deense Horsens. Volgende week vertrekken de leden van De Hakkespits richting Denemarken, om zich daar te verenigen met de duizenden andere folkloristen. Vijf dagen duurt de Europeade voor Europese Volkscultuur die zich tot doel stelt in vrijheid en vrede de eendracht tussen de vrije volken van Europa te bevorderen en te ondersteunen. Bij de openings- en sluitingscere monie in de stad krijgt elke dans groep de gelegenheid om zich aan het publiek voor te stellen. Gedurende vijf dagen zijn er optre dens van groepen op markten en pleinen in de stad en de regio. Naast het strakke verplichte programma is er zeker ook ruimte voor ontspan ning en vertier. Er staat onder ande re een Europeadebal op het pro gramma. De Nederlande ambassade in Kopenhagen is sponsor van De Hakkespits. De gemeente Meerlo-Wanssum houdt vast aan de nieuwe uitbrei dingsvergunning aan pluimvee houderij Janssen in Meerlo. Milieu-offensief verzet zich tegen de vergunning. De uitbreiding leidt volgens de vereniging tot een sterke toename van de stankover last. Het protest is donderdag door de Raad van State in Den Haag behandeld. De pluimveehouderij van Janssen telt momenteel ongeveer 320.000 legkippen. Hij wil het aantal kippen uitbreiden met ruim 60.000. Het nieuwe bedrijf hoort bij het zoge noemde 'Zuiver Ei-project' in Limburg. Dit project streeft naar diervriendelijkheid en de afzet van mest naar het buitenland. MEST DROGEN In het nieuwe bedrijf wordt de mest ongeveer een maand opgesla gen in een droogunit. Deze periode is nodig om de mest volledig te laten drogen. Er is volgens V. Worsten, die namens Milieu- Offensief het woord deed, geen ver gunning verleend voor langdurige mestopslag. "De opslag zal zeker stankhinder veroorzaken. Het nieu we bedrijf heeft een chemische luchtwasser tegen stankoverlast. De stank wordt echter veroorzaakt door andere stoffen. Deze worden niet uit de lucht gehaald door de luchtwas ser", aldus Worsten. Onafhandelijke deskundigen hebben bevestigd dat de stank niet door ammoniak wordt veroorzaakt. TECHNIEK "Milieu-Offensief gaat uit van verkeerde gegevens", zei R. Verkoijen namens de pluimveehou derij tijdens de zitting. "De techniek van het Zuiver Ei-project is niet te vergelijken met de huidige opslag van mest. Dankzij het project kan de mest juist snel worden afgevoerd." Ook de onafhankelijke deskundigen hebben volgens hem ongelijk. De gemeente Meerlo-Wanssum meent terecht de vergunning te hebben verleend. De Raad van State doet binnen twee maanden uitspraak. De gemeente Venray schenkt aan de Zusters Ursulinen een glas-in-lood-raam. De zuster krij gen het raam, dat zich in de muur boven de toegang tot publieksba- lie 2 bevindt, voor onbepaalde tijd in bruikleen. De 'lening' eindigt bij het vertrek van de Ursulinen uit Venray. In februari kreeg burgemeester Waals bezoek van zuster Edith Kessels, de nieuwe moeder-overste van het Ursulinenklooster aan de Merseloseweg. Tijdens dat bezoek is onder meer gesproken over het glas-in-lood-raam met een afbeel ding van Christus en een zuster in een bootje. De zusters Ursulinen van de Romeinse Unie vieren dit jaar het 100-jarig bestaan van hun Vanaf donderdag 3 augustus heeft Venray zijn eigen Fixet Klusmarkt die gevestigd wordt aan de Zuidsingel nr. 16. Momenteel wordt in deze winkel nog hard gewerkt om alles gereed te mhebben voor de feestelijke opening. Onlangs is deze Doeland Zaak overgegaan in de handen van Frank van Gaal, die deze zaak een complete nieuwe 'Fixet-uitstraling' heeft gegeven. Hij runt sinds enkele jaren een succes volle Fixet Klusmarkt in Overloon. Fixet Venray is de specialist voor de doe-het-zelver. Op ruim 600 vierkante meter winkelvloer is alles terug te vinden voor ieder klus: van gereedschappen tot ijzerwaren tot beveiligingsartikelen en sierbeslag. Van verf en lijmen tot elektra en sanitair. Kortom, alles wat een doe- het-zelver nodig heeft. Naast de hoge kwaliteit krijgt u ook nog eens het beste advies. Frank van Gaal en medewerkers hebben ruime erva ring in de doe-het-zelf branche. Heeft u een klus te klaren? De medewerkers van Fixet komen graag bij u langs om u deskundig advies te geven. Bijvoorbeeld over hoe u het zelf kunt doen, of hoe u het kunt laten doen. Benodigde gereedschappen kunt u tegen een bescheiden vergoeding huren en natuurlijk kunt u alles laten thuisbe zorgen. Bij Fixet vindt u dus méér dan de juiste spullen voor elke klus. U vindt er vooral ook gemak, dank zij een uitgebreid service- en dien stenpakket. Onder de naam Fixet werken honderden winkeliers samen door heel Nederland. Samen kunnen deze winkels heel voordelig inkopen. Kom straks maar eens langs, u zult verrast zijn dor de pret tig lage prijzen! Op 3 augustus wordt de nieuwe winkel geopend. Uiteraard zal dat gepaard gaan met de nodige feeste lijkheden. Maar daar leest u later nog meer over. kloosterorde en zouden zeer blij zijn als de gemeente Venray hen dit raam zou willen schenken, omdat de zusters er 'een band' mee hebben. Aannemer Raedts uit Oostrum heeft zich bereid verklaard geheel op zijn kosten het raam te verwijderen. De instemming van de Gemeente Venray met de gedeeltelijke uitwer king van het plan Valkwater II heeft de gemoederen bezig gehouden! Het gaat om de zeer herkenbare "punt" die begrensd wordt door de Merseloseweg, de Korte Drilweg en het vrije veld aan de Hoenderstraat. Zoals vorige week in de krant stond was reeds in een eerder stadium voorzien in woningbouw voor deze locatie. De ontwikkeling ervan betreft een particulier initiatief. De uitgifte van de gronden zal verzorgd worden door Dirkx Van Soest, taxa ties en advies. ZELDZAME KAVELS Venray profileert zich met deze uitgifte nog meer als een uitsteken de vestigingsgemeente. Deze kavels zijn zelfs voor Venrayse begrippen zeldzaam: het gaat om een beperkt aantal zeer grote kavels die allemaal een mooie en herkenbare ligging hebben aan de Merseloseweg en aan de Hoenderstraat. Er bestaat een goede markt voor dergelijke perce len, zowel in Venray als in de verre omgeving waar mensen in die de afgelopen jaren zicht met succes in de regio gevestigd hebben en wach ten op echt mooie kavels in een goede woonomgeving. In de verre omtrek zijn percelen grond van die omvang en kwaliteit niet voorhan den. PRIJZEN Voor dergelijke exclusieve perce len is de prijs niet de belangrijkste factor om tot aankoop over te gaan. De gelegenheid en de zeer goede woonomgeving zijn veel belangrij ker. Er gaat een aantrekkingskracht vanuit tot ver buiten Venray. De verkaveling ligt op dit ogenblik nog ter inzage. Pas op het moment dat deze definitief is (najaar 2000) zal gedoseerd tot verkoop worden over gegaan tegen vast kavelprijzen. Het prijsniveau zal lager zijn dan de allerhoogste prijzen in Eindhoven, Nijmegen e.o. en aansluiting zoeken bij andere goede woonlocaties in Noord Limburg, waarvan overigens reeds gezegd is dat het moeilijk zal zijn om deze locatie op kwaliteit te verslaan.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 7