Cultuurcommissie toont weinig diepgang in schouwburgdebat Afsplitsing De Artiest opnieuw ter discussie St.-Petrusmolen heeft 'kale koD' Zorgen over zorg Petrus Banden verhuist naar MAVO-gebouw 'T VENROJS LARVE GETAEKEINTD Lasergun kwaliteitsimpuls voor snelheidscontroles VVD maakt zich zorgen om muziekschool Diefstal geluidsinstallatie 'Moeder en Kind'- afdelingen eerder dicht PEEL EN MAAS donderdag 13 juli 2000 - Pagina 5 Fracties vrij kritiekloos achter accountantsrapport De politieke fracties reageerden in de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport vrij lauw op het rapport van PriceWaterhouseCoopers (PWC). De meeste partijen schaarden zich in de commissievergadering kri tiekloos achter het schouwbur grapport. Alleen de fractie Van de Vorle, die toch al weinig met cul tuur opheeft, nam stelling. De oppositiepartij vond dat de schouwburg voor straf met drie ton gekort moest worden op de subsidie. De passiviteit van de andere partijen was onbegrijpe lijk omdat er over de inhoud en conclusies van het onderzoek best wat aan te merken viel. Accountantskantoor PWC moest, in opdracht van de gemeente, uit sluitsel geven of er subsidiegeld bestemd voor cultuur naar de commerciële horecatak gevloeid was. Verbazingwekkend is dat het rap port, dat de gemeente toch 40.000 gulden heeft gekost, daarin niet dui delijk is. Met alle verwarring van dien. Want het demissionaire schouwburgbestuur concludeert uit het rapport dat er geen subsidiegel den van de schouwburg naar de horeca gegaan zijn. Terwijl wethou der Kersten en enkele politieke par tijen het tegenovergestelde beweren. PWC daarover: 'De vraag of cul- tuurgelden aangewend zijn voor de horecaexploitatie kan niet eenduidig beantwoord worden.' Even verderop in de eindclonclusie blijft PWC wederom vaag: 'In grote lijnen is de horecaexploitatie qua opzet in financiïle zin redelijk gescheiden van de schouwburgexploitatie'. JURIDISCHE ASPECT In het 22 pagina's tellende rapport wordt een erg uitgebreide theoreti sche uiteenzetting gegeven over het juridische aspect. Er wordt eerst diep ingegaan op de voors en tegen van de mogelijke instelling van een Raad van Commissarissen. Later concludeert PWC dat dit toch niet wenselijk is gezien het zwakke management (directie en adminis tratie). En er volgt een alge meen verhaal over bestuurdersaan sprakelijkheid. De conclusies die PWC trekt zijn niet altijd helder en doordacht. Alle betrokken partijen krijgen er in het rapport van langs. Alleen de gemeente blijft geheel buiten schot. Het schouwburgbe stuur is niet daadkrachtig, de manager had een te beperkte hore- caervaring en capaciteit en kwaliteit van directie en administratie schie ten tekort volgens het onderzoek van PWC. Hel is onvoorstelbaar dat de com missieleden geen vraagtekens plaat sten bij enkele passages en conclu sies. Zo heeft theatercafé De Artiest in haar eerste boekjaar, vanaf de opening in oktober 1998 tot 1 juli 1999, een verlies geleden van 238.000 gulden. Vervolgens schrijft PWC dat de schouwburg voor een belangrijk deel van dit verlies een voorziening voor dubieusheid heeft gevormd. Los van het feit dat ondui delijk blijft hoe groot deze voorzie ning nu exact is, vermeldt het rap port verder: 'deze voorziening komt ten laste van de schouwburg exploi tatie'. Met andere woorden: uit de winst van het 'cultuurgedeelte' is circa twee ton onttrokken voor de verliezen van de horeca. Daarnaast heeft de schouwburg nog een lening van 400.000 gulden aan De Artiest verstrekt. Om de verbouwing gefi nancierd te krijgen heeft de schouw burg in 1998 een reserve van 414.000 gulden, die bestemd was voor exploitatietegenvallers, in zijn geheel gebruikt voor investeringen in het gebouw. PWC acht dit 'zeer onverstandig'. "Dit heeft het gehele bufferkapitaal teniet gedaan waar door tegenvallers niet meer binnen de eigen exploitatie kunnen worden opgevangen", concludeert het rap port. INHOUDELIJKE BESPREKING Ook gingen de commissieleden niet in op het advies van PWC voor een Raad van Commissaren en om de Holding, die juridisch tussen de schouwburg en horeca geschoven is, op te heffen. Ook het advies van PWC om accountant Koenen Co, naast het samenstellen van de jaar rekening, ook een controleopdracht te verstrekken bleef in de commissie onbesproken. Terwijl deze commis sievergadering toch vooral bedoeld was om het rapport inhoudelijk te bespreken. De politieke discussie volgt pas op 16 augustus in de gecombineerde vergadering met Algemene Zaken. De meeste commissieleden kwa men niet verder dan hun waardering uit te spreken voor het opgestapte bestuur dat op vrijwillige basis toch een zware klus (o.a. een groot scheepse verbouwing) verricht heeft. Daarnaast werden vooral open deuren ingetrapt. Op vragen over de financiële situatie ging wet houder Kersten niet in. "Laat eerst het nieuwe bestuur aantreden en dan kunnen zij over de financiële toe stand oordelen." De commissiele den wekten niet de indruk het rap port echt bestudeerd te hebben. TE WEINIG TIJD Ton Teeuwen-Peeters (CDA) gaf dat ook ruiterlijk toe en kwam met een verontschuldiging: "We hebben te weinig tijd gehad om dit rapport met de achterban te bespreken..." Fran Janssen (VVD) vond dat het bestuur de enig juiste keuze had gemaakt door en-bloc af te treden. De VVD'er wilde vooraf inzage in de nieuwe statuten. "De zittingsduur van bestuursleden mag hooguit zes tot acht jaar zijn. En er moet een afgevaardigde van de gemeente zit ting in nemen", vond hij. Tom van den Hoek (fractie Van de Vorle) vroeg zich evenals Janssen af hoe het mogelijk was dat de gemeente extra subsidie heeft gegeven voor de trekkenwand ter wijl de schouwburg, die zei daar voor geen middelen te hebben, wel tonnen aan De Artiest kon lenen. "Dit noem ik sjoemelen", zei Van den Hoek. "De schouwburg heeft gebankierd en moet daar nu ook de consequenties van nemen. Ze heb ben het raadsbesluit genegeerd en er moet daarom drie ton op hun subsi die gekort worden. De huur van het horecagedeelte moet voortaan aan de gemeente betaald worden. Want De Artiest moet helemaal geschei den worden van foyer en schouw burg." Van den Hoek wilde verder inzage in de jaarrekening over het boekjaar 1998/99. Wethouder Kersten en ambtenaar Suilen zeiden dat de gemeente deze nog niet in bezit heeft. Terwijl de administra teur van de schouwburg beweert de jaarrekening al geruime tijd geleden naar de gemeente te hebben verzon- den. Mia van het Reve (D66) snapte niet dat de relatie tussen bestuur en gemeente pas sinds het laatste half jaar verstoord was. "Want de gemeente spreekt toch zijn waarde ring uit. En nu wordt ineens het ver trouwen opgezegd. Terwijl het bestuur het met vijf van de zes eisen van de gemeente eens was. Dat is toch onacceptabel voor de vertrok ken bestuursleden." Mathieu Emonts (PvdA) sprak van een risicovolle combinatie van cultuur en horeca. "Daarvoor is een daadkrachtig en deskundig bestuur onontbeerlijk." Hij vroeg zich ook af in welke mate de gemeente zich met het toekomstige bestuur gaat bemoeien. VERVELENDE PUBLICITEIT Wethouder Kersten schetste in zijn betoog de afgelopen twee jaar die uiteindelijk tot de breuk tussen schouwburgbestuur en gemeente geleid hebben. "We wisten dat er aanloopproblemen waren en dat de ontslagen horecamanagers geld had den gekost. Daarom wilden we weten hoe het er financieel voor stond. Maar er was niets beschik baar. Omdat de problemen niet inzichtelijk werden verslechterde de sfeer. De standpunten verhardden. Openheid en vertrouwen ontbraken waardoor het een moeizaam proces werd. Daar kwam ook nog de maat schappelijke commotie overheen. Het had niet zover hoeven komen als we eerder geinformeerd waren. Het college en de gemeenteraad die nen serieus genomen te worden. Helaas zijn we er samen niet uitge komen. Met een golf van vervelende publiciteit en anonieme brieven, die Venray onwaardig zijn, tot gevolg. Daardoor zijn mensen over en weer beschadigd. Heel naar en daar heeft iedereen onder geleden." Gemeente wil stricte scheiding tussen horeca en cultuur De gemeente Venray is er nog steeds een fervent voorstander van om Theatercafé De Artiest te privatiseren. Twee geleden, voor de opening van het theatercafé, sprak het college van B en W ook nadrukkelijk die wens uit. "Maar het schouwburgbestuur wilde dat niet. Het College is daar toen in meegegaan", verklaarde wethou der Kersten tijdens de commissie vergadering Cultuur, Onderwijs en Sport. De gemeente wenst een stricte scheiding tussen de schouwburg, die jaarlijks 1,4 miljoen gulden subsidie ontvangt, en het commerciële hore cagedeelte. In een van de zes actie punten draagt de gemeente het nieuw te vormen schouwburgbe stuur op om met een plan voor pri vatisering te komen. Het rapport van PriceWaterhouseCoopers (PWC) geeft aan dat de schouwburg, en dus de. gemeente als 'subsidiegever, financiële risico's loopt door het verstrekken van leningen aan de noodlijdende De Artiest. PARTICULIER ONDERNEMER "Zoals destijds in de raadsverga dering is afgesproken is de gemeen te niet bereid om geld in de horeca te stoppen. Het zou daarom het beste zijn dat een particuliere onder nemer De Artiest gaat runnen. Hij betaalt dan zijn huur en maakt een deal met de cultuurpoot over de ver zorging van de koffie in de pauzes", stelde wethouder Kersten die er direct aan toevoegde het nieuwe bestuur niet voor de voeten te willen lopen. "Leo Janssen heeft het man daat gekregen om een nieuw team te formeren. Het moet een compact, deskundig en krachtig bestuur wor den. Zij moeten zich ook een mening vormen over privatisering van de horeca." Tevens gaf Kersten aan dat de gemeente bereid is om de subsidie te verhogen. "Daar valt altijd over te praten. Want vergelijk bare gemeenten schijnen veel meer geld aan cultuur te besteden. Maar indien het bestuur om meer geld vraagt dient daar wel een financiële onderbouwing aan ten grondslag te liggen." Gezien de afgelopen twee jaar, De Artiest opende in oktober 1998 zijn deuren, lijkt een afsplitsing van het noodlijdende theatercafé wenselijk. Immers de horeca maakte in de afgelopen periode nog steeds geen winst. In zijn eerste boekjaar, dat liep tot 1 juli 1999, leed de horeca tak een verlies van 238.000 gulden. Het eerste kwartaal van het tweede boekjaar, wan-T-juli tot 1 oktober 1999, gaf nog een verlies van 70.000 gulden te zien. Maar daarna kwam de omslag. PWC voorzag in zijn rapport, dat in maart/april werd opgesteld, nog een nadelig resultaat van tussen de 50.000 en 75.000 gul den voor het zojuist afgelopen twee de boekjaar. QUITTE Volgens interim-voorzitter Charles de Vilder, van het demissio naire bestuur, is die voorspelling te negatief geweest. "Uit de voorlopi ge cijfers kunnen we afleiden dat we in het afgelopen boekjaar 1999/2000 quitte gespeeld hebben. Een knap resultaat ondanks alle commotie met alle extra personeels kosten tot gevolg." De Vilder ver wacht dat in het jaar 2000/2001 de horeca een behoorlijke winst te zien zal geven. "Binnen anderhalf tot twee jaar kan zelfs het verlies uit het eerste boekjaar geheel worden weg gewerkt", verwacht hij. Charles de Vilder is dan ook geen voorstander van privatisering van De Artiest. "Alhoewel dat met een interne verbouwing wel te realiseren zou zijn. Maar de winsten die de horeca gaat maken zouden nu nog ten goede komen aan de cultuur. Horeca en cultuur kunnen elkaar dan versterken. Het rapport van PWC wijst ook op die voordelen." Indien een particuliere onderne mer De Artiest gaat runnen dan ver dwijnt de winst in de zak van de exploitant en heeft de schouwburg het nakijken. De Vilder wijst ook op het horecagedeelte in de foyer. Dat wórdt' gebruikt voor en tijdens dé; voorstellingen en bij andere evene menten. "Deze horeca moet per sé: bij het cultuurgedeelte blijven. Want dit heeft overal in den lande al veel: ellende veroorzaakt", weet de inte-^ rim-voorzitter. De Artiest betaalt nu jaarlijks aan de schouwburg 180.000 gulden huur voor het theatercafé en 30.000 gul den voor de huur van de foyer. De omzet van het horecagedeelte bedraagt circa 1,5 miljoen gulden, per jaar. Het demissionaire bestuur zal overigens nog tot 1 september aan blijven om dan plaats te maken voor een nieuwe ploeg. "We hebben heel wat over ons heen gestort gekregen. Het is dan ook een opluchting om straks van de verantwoording ver lost te zijn", zegt De Vilder. Fran Janssen (VVD) uitte in de vergadering van de commissie Cultuur, Onderwijs en Sport zijn ongerustheid over de muziek school. Door het dalende aantal leerlingen en door ziekte van enkele leerkrachten vreest Janssen dat de muziekschool in de problemen zal komen. Wethouder Kersten zegde toe dat er dit najaar een gesprek volgt met de muziekschool. Dan kan de com missie ook kennismaken met de nieuwe directeur Ko van der Velpen die op 1 september in dienst treedt. Commissielid Janssen vroeg ook om een meerja renbegroting. "Want we moeten nu voorkomen dat we straks te laat moeten ingrijpen. De muziek school mag geen tweede Sprank of Schouwburg worden." Het leerlingenaantal is volgens de gemeente de laatste jaren inder daad licht dalende. Maar door de komst van leerlingen uit de gemeente Meerlo-Wanssum kan dit verlies opgevangen worden. De terugloop doet zich vooral voor in de langdurige opleidingen. De gemeente wil samen met de nieuwe directeur Van de Velp meer kortlo pende muziekcursussen opzetten 1 die wellicht nieuwe leerlingen zul len aantrekken. Vorige week woensdag is aan de Holthesedijk in Overloon de Geluidsinstallatie uit een auto gesto len. De eigenaar parkeerde rond 13.00 uur zijn auto om zijn hond even uit te laten. Toen hij twintig minuten later terug kwam bleek een ruit vernield te zijn. De gemeente Venray heeft onlangs voor ruim 1,5 miljoen gul den het voormalige MAVO-gebouw aan de Min. Charles Ruysstraat aan gekocht. Momenteel zijn in deze locatie oost van het Raayland colle ge de brugklassers en de tweede klassers van HAVO, MAVO en VBO gehuisvest. Met ingang van het schooljaar 2002/2003 krijgt basisschool Petrus Banden de beschikking over dit gebouw. Over een jaar wordt de nieuwe unilocatie aan de Zuidsingel, die momenteel in aanbouw is, opgele verd. De leerlingen van het aangren zende Raayland college verhuizen dan in augustus 2001 naar dit nieu we gebouw. Het vrijkomende schoolgebouw aan de Zuidsingel wordt daarna gerenoveerd. Als deze verbouwing achter de rug is, wel licht in december 2001, dan kunnen de leerlingen van locatie oost hierin hun intrek nemen. De voormalige MAVO wordt daarna grondig ver bouwd om het geschikt te maken voor de andere eisen die het basis onderwijs stelt. De gemeente ver wacht dat medio 2002 deze verbou wing achter de rug is zodat Petrus Banden met ingang van het school jaar 2002/2003 zijn nieuwe onder komen aan de Min. Charles Ruysstraat kan betrekken. Wat er met huidige gebouw van de Petrus Banden School aan de Dr. Poelsstraat gebeurd is nog niet bekend. De ligt in de bedoeling dat dit pand een herbestemming krijgt. EIGENZINNIGHEID LEVERT ZELDEN EEN AANGEHARKTE MODELTUIN Uitgesproken ideeën over inrichten beperken zich niet tot de woning. Welbeschouwd maakt een tuin deel uit van de totale woonbeleving. Waarom dan niet Rien van Mierlo geraadpleegd Uw wensen en zijn scheppend vermogen komen samen in een tuinontwerp dat onmiskenbaar uw persoonlijk stempel draagt. Rien van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur g ill 5751 PH Deurne Tel. 049} 314 59 portlaan in Venray is even zonder De St.-Petrusmolen aan de Sportlaan in Venray is even zonder wiekJL Maandag zijn de oude wieken van de Je zult op dit moment maar aan het dokteren zijn. De ontwikkelingen bij het ziekenhuis in Venlo en Venray maakt het er allemaal niet plezieriger op. Zeker als je de ontwikkelingen van deze week allemaal leest. De moeder-en-kind zorg maakt al de "Oversteek" en zit vanaf deze week in Venlo. Tegelijkertijd kondigt de directie van het ziekenhuis een opnaraestop aan. De beddencapaciteit is met twintig ingekrompen. Te weinig perso neel.. Logisch, want de ziekenhuizen verkeren in een neerwaartse spiraal. Personeel dat in Venray werkzaam is, blijkt niet genegen te zijn om naar Venlo te gaan, en zoekt haar heil elders, waar ze met open armen ontvangen worden. Gevolg, nog minder personeel, nog minder capaciteit, nog meer bedden weg, nog minder werksfeer, nog meer werkdruk, nog minder personeel etc. etc. En alle maatregelen van de ziekenhuisdirectie gebeuren onder dè noémer "de kwaliteit van de zorg waarborgen.,.." Ik zou als patiënt mij niet lekker voelen. Sterker nog, alleen als ik mij dus helemaal niet lekker meer voel, en dan heel erg. maak ik kans om in het ziekenhuis te belanden voor de hoognodige zorg. En dan nog ben ik afhankelijk van een "keuringscommissie" die bepaalt hoe ernstig de kwaal is. Als patiënt hoef ik mij dan niet rijk te rekenen want zodra het een beetje beter gaat mag ik weer gaan of wordt ik overgeplaatst naar een ander ziekenhuis, nog ver der weg... Is er dan nog hoop, Schijnbaar wel. Minister Borst schreef deze week een brief aan de provincie alternatieven te kijken. Hoera zou je zeggen .Burgemeester W aals is i n ieder geval blij met deze brief. Ik weet echter niet waarom. De ziekenhuisdïrectie neemt deze brief voor kennisgeving aan en stelt dat zij de besluiten nemen. Naar mijn mening is de brief gewoon mosterd na de maaltijd. Ik maak mij daarom steeds meer zorgen over de gezondheidszorg in deze regio. Christ van den Munckhof Vy Oversteek op gang gekomen De overgang van het cluster Moeder en Kind van het St. Elisabeth Ziekenhuis in Venray naar het St. Maartens Gasthuis in Venlo is al op 7 juli in gang gezet. 'Als gevolg van personele en specialisti sche krapte is besloten tot vervroeg de concentratie', aldus het persbe richt van de directie. De directie van de Ziekenhuizen Noord-Limburg geeft aan dat enkele maatregelen dringend nodig waren in verband met de praktische uit werking van de versnelde concen tratie. Daarbij moest ook rekening worden gehouden met de sinds kort ingevoerde werkwijze rondom de weekendconcentratie. Uiterlijk op 15 juli moeten de betrokken afdelin gen weer operationeel zijn. DIRECT NAAR VENLO Sinds 7 juli worden er op de loca tie Venray geen patiënten meer opgenomen voor obstetrie, maar wordt iedereen direct naar Venlo doorverwezen. De bevallingen waarbij specialistische hulp nodig is zijn ook al sinds vorige week naar Venlo doorgesluisd. 10 Juli was de dead-line dat er geen kinderen meer in Venray worden opgenomen als er klinische behandeling noodzakelijk is. Tot half september blijft opname van kinderen, waarbij geen hulp van een kinderarts nodig is op de locatie Venray mogelijk. Is de kinderarts wel noodzakelijk dan is het onmid dellijk: naar Venlo. Tot half september blijft opname van patiënten voor de gynaecologie- afdeling in het St. Elisabeth in Venray gehandhaafd. Wat er na die datum gaat gebeuren weet niemand nog. De poliklinische acticiteiten ten behoeve van obstetrie, gynaeco logie en kindergeneeskunde blijven in beide locaties, Venlo en Venray, gehandhaafd. PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS 150 jaar oude molen verwijderd. "Het was de bedoeling dat de oude wieken direct vervangen zouden worden door nieuwe, maar helaas zijn die nog niet klaar", vertelt eigenaar Gerard Stoks. "De fabrikant heeft me beloofd dat de wieken voor 24 juli weer aan de molen hangen." Onlangs werd de St.-Petrusmolen genomineerd voor de titel 'Best onderhouden particuliere molen van Nederland', een uitverkiezing van de Vereniging van Particuliere Woningeigenaren. Eind September wordt bekendgemaakt of eigenaar Gerard Stoks van de Venray se molen, die is gebouwd in 1856, de prestigieuze prijs in ontvangst mag nemen. Naast Stoks zijn twee ande re moleneigenaren genomineerd voor de uitverkiezing. In juli 1999 is Stoks begonnen met een ingrijpende restauratie van de molen. De kosten, 160.000 gul den, worden betaald uit bijdragen van fondsen en Monumentenzorg en voor de helft door de Venraynaar. De totale restauratie kost 168.000 gulden. Eindstraat 12, tel. 581553 gratis parkeren voor de deur

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5