Officiële opening zondag 16 juli op FRANSOL halve prijzen shop Duizend Bommen en Granaten Kuifje in de bibliotheek ZOMERFINALE Op de vuist Stevige Stinkers Klatergold Venray 15,16,17 september N atuurhistorisch Genootschap 'adopteert' grasland HET LICHT IN DE OGEN! VAN OORSCHOT MODE Prijsuitreiking EK-poule in De Bonte Koe Geslaagd Omroep Ongeval met letsel Expositie in Hotel Asteria ZONWERINGEN PEEL EN MAAS donderdag 13 juli 2000 - Pagina 3 Nieuwe expositie in Venrayse Galerie Rooyart In Galerie Rooyart in Venray vindt op zondag 16 juli om 14.00 uur de officiële opening plaats van een bijzondere expositie van de kunstenaars Jan van Galen, Ida Steilberg en Alan Sidney. De ten toonstelling is te bezichtigen van 16 juili tot en met 27 augustus in de galerie aan de Hulst 12 in Venray. Eigenlijk zijn de beelden van de Nederlander Jan van Galen abstract. Door kleine details toe te voegen worden het gestileerde mensfiguren. Ze stralen de kracht van een gedicht uit, een samengebalde zeggings kracht door weglating van details. Geïnspireerd door literatuur, muziek, dans en vooral architectuur bouwt Jan van Galen zijn beelden. Tweeslachtigheid en dubbelheid zijn kernbegrippen in zijn motivatie en die worden soms duidelijk in zijn beelden tot uitdrukking gebracht. Jan's scheppingen zijn halteplaatsen op zijn zoektocht naar evenwicht in de wereld om hem heen. Balans is dan ook een ander kernbegrip in Jan van Galens werk, balans tussen vorm en voorstelling, balans tussen vorm en kleur, en balans tussen voorstelling en idee. IDA STEILBERG Het menselijk lichaam is voor Ida Steilberg uit Nederland de inspira tiebron voor haar werk met klei en dan met name het vrouwenlichaam. Ze streeft naar een heldere zuivere vorm in haar beelden. Door gebruik te maken van verschillende kleuren klei verlevendigt ze de huid van haar beelden. Dat bereikt ze boven dien door de klei niet glad te strij ken, maar het maakproces zichtbaar te laten. Soms uitgaande van teke ningen naar levend model, soms door voorstudies in massieve klei, bouwt Ida haar beelden op plakjes en reepjes klei. Ida Steilberg werkt letterlijk heel open aan haar beelden door te laten zien hoe ze gemaakt zijn en door openingen die ze er in laat. De huid van de klei wordt opti- In de maand juli is in de Jeugdbibliotheek Venray een uit stalling te bezichtigen over Kuifje. De schrijver Hergé, het pseudoniem van Georges Remi, schreef vanaf 1942 tot 1983 talloze strips waarin Kuifje de hoofrol speelt. Kuifje maakt samen met zijn hond Bobby en Kapitein Haddock steeds nieuwe avonturen mee. Veel van deze avon turen spelen zich af in verre landen. Kuifje is altijd de verslaggever die tegen vreemde zaken aanloopt en raadsels oplost. Beroemd in de serie zijn natuurlijk Professor Zonne bloem en de detectives Jansen en Jansen. Al deze stripfiguren zijn een eigen leven gaan leiden. Kapitein Haddock is ook zo'n beroemd figuur. Zijn uitdrukking 'Duizend bommen en granaten' is overal bekend. Bij de uitstalling over Kuifje tref je ook een gedeelte aan uit 'het scheldwoordenboek van Kapitein Haddock'. Verder krijg je door posters en boeken een beeld over de strip Kuifje. Wist je bijvoor beeld dat deze strip in 26 talen ver taald is? Kuifje gaat echter ook met zijn tijd mee. Je vindt hem ook op Internet. Er is langzamerhand een groot aantal sites waarin Kuifje de hoofdrol speelt. Leuk om deze in de bibliotheek te komen bekijken! (Je weet toch dat internetten voor kin deren tot 12 jaar in de bibliotheek gratis is?). Kuifje is ook op cd-rom verschenen. Deze cd-rom's, met adventurespellen over Kuifje, zijn te leen in de bibliotheek. Graag nodi gen we je uit Kuifje ook op video te komen bekijken. De uitstalling van Kuifje is natuurlijk niet compleet zonder boeken. Je vindt er veel boe ken over Kuifje en zijn schrijver en veel informatie over strips. Maar vooral liggen de echte strips van Kuifje ook klaar voor je om te lenen. Dus niet verder getreuzeld... als een speer naar de bieb.... op zoek naar Kuifje! Tijdens de zomerperio de is de bibliotheek Venray normaal geopend, ook tijdens de kermis. Onze openingstijden zijn als volgt: dinsdag 11.00-18.00 uur woensdag 11.00-18.00 uur donderdag 11.00- 18.00 uur vrijdag 11.00-21.00 uur zaterdag 11.00-14.00 uur. Grotestraat 73, Venray Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Breda, Oss De politie heeft dinsdagmiddag rond 16.45 uur een 31-jarige en een 43-jarige inwoner van Venray aangehouden op verdenking van mishandeling en bedreiging. Beide mannen gingen op de Harpstraat met elkaar op de vuist naar aanleiding van een ruzie. Niemand raakte ernstig gewond. Beide verdachten deelden over en weer een aantal klappen uit waarna ze door de ter plaatse gekomen poli tiemedewerkers werden gescheiden. De 43-jarige is vervolgens zijn woning in gelopen om even later met een mes terug te komen waar mee hij de 31-jarige wilde bedrei gen. Een politieman wist dit te voor komen door tussen beide te komen, waarna de 43-jarige is weggelopen. Een 26-jarige buurtbewoner meng de zich in de ruzie door de 31-jarige uit te dagen. Door tussenkomst van de politie is dit verder in de hand gehouden. De 31-jarige en de 43- jarige verdachte zijn overgebracht naar het politiebureau voor nader onderzoek. Inmiddels zijn zij in afwachting van de verdere afwikke ling van de zaak in vrijheid gesteld. Komende zaterdag 15 juli, vindt de prijsuitreiking plaats van de Ek- poule van ZVV De Bonte Koe waaraan ongeveer 150 mensen heb ben deelgenomen. Vanaf 20.30 uur zal er in De Bonte Koe weer een beetje het oranjegevoel aanwezig zijn die tijdens het EK zo enorm heerste. Alvorens de prijzen uitge reikt worden zal er een video-opna me getoond worden met daarom beelden vanuit De Bonte Koe tij dens de wedstrijden van het Nederlands elftal. Reacties, voor spellingen, gejuich, een lach en een traan, alles is aanwezig in deze samenvatting van ongeveer 50 min. Daarna volgen de prijsuitreikingen van de EK-poule en.,., de blind pou les. Aan de Montfort University in Leicester, Engeland, heeft onlangs oud-Venraynaar Marcel Strolenberg de internationaal erkende doctoraal titel Master of Arts (MA) in social community studies overtuigend behaald door With Distinction (cum laude) af te studeren aan deze uni versiteit. Met management als spe cialisatie studeerde Strolenberg af op het onderwerp 'actie onderzoek als management instrument om te komen tot de eerste fase van organi satie verandering in de richting van empowerment en zelfsturing van medewerkerteams binnen de organi satie'. Noortje Simons uit Venray is aan de Hogeschool Arnhem en Nijmegen geslaagd voor de oplei ding Fysiotherapie. In Wageningen slaagde Leon Pluk uit OirTo voor HBO facilitair management. Sander van Leeuwen is aan de Fontys Hogescholen in Eindhoven geslaagd als Commercieel Technisch Ingenieur in de Informatica. Waar zijn de troubadoursgeble- ven/Ger Gedaon Taai Taai was al eerder te gast in 1996 en 1998. Nu komen zij weer op 13 juli. Deze keer n.a.v. hun meest recente CD album 't Veurjaor". Taai Taai is te gast van 21.00 tot 22.00 uur bij Oscar Hovens in het programma "Waar zijn de troubadours gebleven?". Het programma wordt vooraf gegaan door "Gèr Gedoan" van 20.00 tot 21.00 uur. Beide programma's kunnen wor den bijgewoond in de studio aan de Langeweg (voormalige Dr. Poelsschool).U kunt ook telefonisch reageren op tel. nr. 0478-51 23 62. 'n Wandeling dur 't Rooise Land. Donderdag gaan we dieper het Paardekopgebied in en komen bij de vennen die, na lang droog te hebben gestaan, al weer enkele jaren water bevatten. Dit is ook het gebied waar het Natuur Historisch genootschap samen met vrijwilligers gezorgd hebben voor open plekken om kik ker, pad en levendbarende hagedis meer leefruimte te geven. Tussen de vennen in dit gebied bestaan grote verschillen, zo zijn er voedselarme en voedselrijke ven nen. Hoe dit komt vertellen Martin en Riek Verstraelen donderdag tus sen 18.00 en 19.00 uur. Daarna is het natuurlijk weer tijd voor 't Venrods Ketierke. Donderdag 18.00 - 19.00 uur, her haling maandag 18.00 - 19.00 uur. Het is bijna altijd een opluchting om naar de wc te gaan, alleen is het niet altijd even fris. Daarom willen wij, mensen, die geur zo snel moge lijk laten verdwijnen. Dieren denken daar heel anders over. Die willen graag stinken! Heel veel dieren maken zogenaamde 'geurvlaggen' door op bepaalde plaatsen te poepen en te plassen. Ze doen dat om ande re dieren te laten merken dat iets hun gebied is, hun eigen territorium. Zoo Pare Overloon laat de jonge bezoekers tussen 10 juli en eind augustus kennismaken met deze manier van 'communiceren' door de geurtocht Stevige Stinkers. De tocht brengt de kinderen langs allerlei lekkere, maar ook vieze luchtjes. Door het park verspreid staan der tien borden met informatie en met bakjes waarin iets te ruiken ligt. Ook staan er dertien vlaggen met letters door het park en deze letters vormen samen een woord. De kin deren kunnen dit woord invullen op een antwoordvel en in de speciale wc-pot deponeren. Hiermee kunnen ze leuke prijzen winnen. Op 16, 23, 27 juli en 1, 8 en 9 augustus treedt het theatergezel schap Theater Apekop uit Deventer in het ZooParc op. Elke dag kunnen de kinderen zich laten schminken als hun lievelingsdier, er is een pop penkastvoorstelling of ze kunnen van balonnen dierfiguren laten kno pen. Aan de vooravond van de twee de regionale artiestenshow Klatergold stelt weekblad Peel en Maas wekelijks een van de optredende artiesten/groepen voor. Deze week: de dansgroep Dizzy Jazzdance Wilma Keijsers doceert in kwa litatieve shows De regionale theatershow Klatergold is er trots op ook deze keer een Venrayse dansgroep op de bühne te hebben. En wat voor een! Veertig meiden van dansschool Dizzy Jazzdance onder leiding van de drieëndertig jarige Wilmy Keijsers tekenen deze keer voor een wervelend spektakel. Wie het heeft over Wilma Keijsers heeft het over topkwaliteit. De dansact die speciaal voor Klatergold is gemaakt is geïns pireerd op het nummer Incantation van de cd Quidam van Cirque Soleil. Tien jaar geleden startte Wilmy Keijsers haar eigen dansschool in Venray. Als kind was ze al gek op ballet, turnen en dansen en droomde ze al van grote shows. Niet zo ver wonderlijk dat ze de docentenoplei ding dans in de lichtstad Eindhoven Dizzy Jazzdance volgde en inmiddels haar eigen suc cesvolle dansschool heeft. Dizzy Jazzdance telt liefst driehonderd leerlingen in de leeftijd van drie tot boven de veertig. In haar school laat ze haar fantasieën de vrije loop gaan en daar ontwikkelde ze ook haar eigen stijl. Venray heeft al vaker kennis kunnen maken van de kwali teiten van haar en haar leerlingen. In juni was de schouwburg twee avon den uitverkocht voor de danspro- ductie La Botega Fantastica waar aan alle leerlingen een bijdrage leverden. Twintig leerlingen nemen zondag 1 oktober in Apeldoorn deel aan de landelijke Demogyade, zeg maar hét dansfestijn van Nederland. Zeshonderd dansgroepen uit het hele land streden eerder tijdens voorrondes om een plaats op dit fes tival. De uitverkiezing van Dizzy Jazzdance is een bekroning op een jaar lang hard trainen. Het publiek van Klatergold zal op 15, 16 en 17 september ogen te kort komen om de dansact van veertig danseressen van Dizzy Jazzdance te kunnen ver werken: beweeglijk, sierlijk en cre atief. Op de kruising van de Heerstraat en Hapsebaan te Cuijk zijn zaterdagmid dag twee mensen gewond geraakt bij een botsing tussen twee auto's. Een 18-jarige Nijmeegse verzuimde met haar auto voorrang te verlenen aan een naderende auto, bestuurd door een 35- jarige man uit Venray. Een passagier in deze auto raakte gewond, dat gold ook voor een inzittende in de auto van de Nijmeegse. Beiden zaten bekneld Ze zijn overgebracht naar het zieken huis. Beide auto's werden geheel ver nield. Het college van B en W van de gemeente Venray stemt in met het overdragen van het beheer en onderhoud van het perceel gelegen aan de Overloonsweg (tegenover de Vredehoeve) aan het Natuur Historisch Genootschap. De overeenkomst wordt op 16 augustus door wet houder Driessen en J. Teeuwen, voorzitter Natuurhistorisch Genootschap kring Venray, ondertekend. De gemeente Venray is eigenaar van het perceel, dat is gelegen in het beekdal van de Loobeek en land schappelijk waardevolle beplanting bevat. Het huidige gebruik, begra- zing door paarden van een particu lier, leidt niet tot de gewenste ont wikkeling van het terrein. Het Natuurhistorisch Genootschap wil het terrein adopteren en de uitvoe ring van het beheer en onderhoud uitvoeren. De beheermaatregelen worden gericht op de ontwikkeling van de gewenste vegetatie en wor den in jaarlijkse werkplannen vast gesteld. De overeenkomst geldt voor een periode van drie jaar met een optie tot verlening in periodes van drie jaar. De kosten bedragen circa 2000 gulden per jaar. Landschappelijke waarde Het beekdal van de Loobeek maakt onderdeel uit van de ecologi sche hoofdstructuur van Nederland en is in het streekplan van de pro vincie Limburg. Het beleid van de provincie Limburg en de gemeente Venray is erop gericht om de hoge landschappelijke waarde van het beekdal van de Loobeek duurzaam in stand te houden en waar nodig te versterken. Dit beleid is ingebed in 'het structuurplan Venray', het bestemmingsplan buitengebied en het landschapsbeleidsplan van de gemeente Venray. Tevens is het beekdal aangewezen als compensa- tiegebied voor het verlies van land schapselementen als gevolg van de ontwikkeling van bedrijventerrein Smakterheide. Ontwikelingsvisie Het perceel is een lager gelegen grasland met twee houtwallen, één struikensingel, een recent gegraven amfibieënpoel en een grazige vege tatie met ruigtesoorten. Ter verho ging van de landschappelijke- en natuurwaarde worden de bestaande houtopstanden aangevuld met in landse alleenstaande bomen en beplanting aan de noordzijde van de amfibieënpoel. De grazige vegetatie wordt door aangepast beheermaatre gelen geleidelijk omgevormd naar een gebiedseigen natuurlijke vege tatie. Het perceel wordt op deze manier een 'stapsteen' of 'tussen stop' voor lopend wild dat zich ver plaatst naar een ander grootschali ger natuurterrein of land- Van 11 juli tot en met 27 augustus vindt in hotel Asteria in Venray een schilderij enexpositie plaats van de bekende Baskische kunstenares Estrelle Crespo Ruesgas. Te zien zijn o.a. een indrukwek kende serie met als thema Afrika. Deze 'rode' serie vindt haar oorsprong in de zomer van 1996, is echter gedurende de afgelopen jaren telkens nog weer aange vuld, hetgeen een inzicht geeft in de stylis- tische ontwikkeling van de schilderes. Op deze opmerkelijke tentoonstelling van in totaal 15 bijzonder kleurrijke doeken zijn ook werken van recentere aard te bewon deren; met name de beide grote stukken met als titel 'Florecimiento (bloei); en 'Las Cuatro Estaciones' (de Vier Seizoenen); beide tot stand gekomen in maart van 1999, vallen op door hun compositie en overweldigend kleurengebruik. De meeste indruk op de bezoekers zal echter waar schijnlijk wel maken het kleinere 'Luna Llena (volle Maan)'. Ook dit werk stamt uit het begin van vorig jaar, en is één van de laatste werken, voordat de kunstenares over ging op vrijwel uitsluitend zwart/wil inspiraties.Een catalogus met een over zicht van de gehele artistieke loopbaan van deze eens zo productieve autodidakte ligt ter inzage bij de balie van het restaurant. Vanwege ziekte zal de schilderes zelf niet meer in staat zijn om eventueel op verzoek acte de precense te geven. Haar echtge noot, Ales Mulder uit Ede, kan desge vraagd voor toelichting en commentaar zorgen. STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van R. Bruins, B. van Casteren-van Gils, R. Gabeler, M. Lucassen, F. Sch- meetz, H. Schraven, M. van Tiel, I. van Tiel-Knoppen en J. Wittgen: Allen tij dens weekend- en avonddienst bereik baar onder tel. nr. 0478-632800 za: F. SCHMEETZ Stationsweg 60a zo: R. GABELER Allegrostraat 43 Weekenddienst voor de patiënten van A. Coenen, P. Corver, P. Henkes, R. Keijzer, L. Keijzer-Bors, G. van Loon, E. de Mui nek Keizer, M. Van Straaten, J. de Vocht: Zaterdag en zondag: E. de MUINCK KEIZER Pr. Hendrikstraat 26, tel. 588800 Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data bij de genoemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEKENVERVOER Tel. 077-3575757 ONGEVALLEN Tel. 112 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN ANTONIUISVELD Stationsweg 60d, tel. 584877 van vrijdagavond 18.00 uur tot volgen de week vrijdag. Openstelling: zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 11.00 uur. Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluikje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: D. MANDIC, tel. 586605 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENARTSENPRAKTIJK VEN RAY Oude Oostrumseweg 26. Voor spoedge vallen zijn wij dag en nacht bereikbaar. tel. 581336 of 586457 J.M. van Winden, W.H. de Vocht, R.C. Goedegebuure, V. Geurts, R. Eelderink. G. Gelling en mevr. H. Loonen R. GOEDEGEBUURE en R. EEL DERINK DIERENARTSENPRAKTIJK OOS TRUM W. LOONEN Mgr. Hanssenstraat 42, Oostrum tel. 582690 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de verloskundige praktijk Venray. Van donderdag 20.00 tot maandag 8.00 uur A COOPMANS, tel. 06-22922151 WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de verloskundige praktijk Venray worden vanaf maandag 08.00 tot donderdag 20.00 uur waarge nomen door: T. TIGGELOVEN, tel. 06-22922151 Afspraken maken 's middags tussen 18.00 en 19.00 uur, tel. 06-22722996 INFORMATIECENTRUM GEES TELIJKE GEZONDHEIDSZORG Tel. 0478-527066 maandag-donderdag 09.00-17.30 uur MELDPUNT VOOR HULP, ADVIES EN INFORMATIE Tel. 0478-584444 Bereikbaar elke werkdag van 9 tot 12 uur. Na genoemde tijd, tijdens feestda gen en weekend is het Meldpunt bereik baar via het antwoordapparaat. Aangesloten instellingen/organisaties: Algemene Hulpdienst, Gehandicapten Platform Venray, Synthese Venray- Instituut voor Zorg en Welzijn VRIJWILLIGE TERMINALE ZORG 24 uur per dag bereikbaar via tel. 06- 55790271 PEEL EN MAAS Nieuwsblad voor Venray en omstreken Grotestraat 68 5801 BH Venray Postbus 1 5800 AA Venray Tel 0478-58272-7 Fax 0478-510916 e-mail: peelenm@tref.nl Redaktie Gerrit Band Ron Koenen Henk Lammen Christ van den Munckhof Bezorging Donderdagmiddag/avond Bezorgklachten Op bovenstaand adres. Telefonisch, uitsluitend tot vrijdag 17.00 uur Nabezorging gebeurt tot uiterlijk dit tijdstip. Advertentietarieven: Op aanvraag verkrijgbaar. Aanleveren advertenties: Uiterlijk woensdag 10.00 uur. Aanleveren kopij: Sport- en veremgingsnieuws tot uiterlijk dinsdag 10.00 uur maal benut om het lichamelijke aspect van de naakten te onderstre pen. ALAN SIDNEY Alan Sidney uit Groot-Brittanië is van huis uit illustrator en dat zie je aan zijn keramisch werk. Het zijn bijna driedimensionale tekeningen. Zijn sculpturen zijn complexe ver halen in klei, die verbazen door hun speelsheid en (schijnbare) luchthar tigheid. Zijn (bijna) grafische weer gave van architecturale, dierlijke en menselijke figuren laat zijn werk 'lezen' als een stripverhaal. Die ver halen zijn een combinatie van fanta sie en werkelijkheid. Beïnvloedt door mythologie, oude en nieuwe Ida Steilberg: 'Zittendfiguur'. architectuur en geschiedenis. Maar ook de natuur, planten en dierenwe reld spelen een grote rol in Sidney's werk. Als reflectie van eigen fanta sie en de voor iedereen waarneem bare wereld om ons heen. Toch staan deze voor iedereen herkenbare figuratieve beelden dikwijls sym bool voor diepere overpeinzingen van de kijker, die dan weer voor eenieder verschillend kunnen zijn. Alan Sydney's werk is ook van hoge technische kwaliteit. De verha len die hij in klei vertelt, vragen een grote technische vaardigheid in het omgaan met het materiaal.

Peel en Maas | 2000 | | pagina 3