FRANSOL Burgemeesters onthullen Vredepaal Bijenwacht maakt overuren Harold Of LENSSEN De tijd blijkt rijp voor Culinair Erfgoed Berden Mode eerste winkel met lift Legionella-bacterieN bij Veiling ZON Uitgifte kavels in Vlakwater II VOOR NIKS GAAT DE ZON OP EN VOOR IETS MEER GAAT 'IE OOK WEER WEG! ZONWERINGEN De Springplank zoekt vrijwilligers Bibliotheek Venray Thais eten in 'de Evenaar' Totale internet oplossing Automobilist gewond Venray onderstreept belang maatschappe lijke opvang Zuivering schap schenkt kunstwerk "O PEEL EN MAAS donderdag 6 juli 2000 - Pagina 9 Op zaterdag 15 juli vindt de feestelijke heroprichting plaats van een historische grenspaal op de grens van Brabant en Limburg. Voorafgaand aan de opening van de Vredefeesten in Vredepeel zullen de burgemees ters van de gemeenten Gemert- Bakel, St. Anthonis en Venray een nieuwe Vredepeel onthullen. De geschiedenis van de Vredepaal gaat terug tot 1716. In dat jaar kwam er een einde aan de eeuwen- STATIONSWEG 13 VENRAY 0478 515010 Sinds 1972 zet stichting jeugd centrum De Springplank zich al in voor de jeugd van de basis- schoolgroepen. In de 28 jaar van haar bestaan, kende de club vele ups en downs. Steeds werden de downs overwonnen. Dit met name, door de inzet van de vele vrijwilligers. Nu dient er zich weer een pro bleem aan, maar deze keer zal hel moeilijker op te lossen zijn. Er dreigt namelijk een tekort aan die zelfde vrijwilligers. ACTIE Was het vroeger zo, dat de vrij willigers zich voor een langere lijd aan een vereniging verbond, nu is er zoveel keus, dat de stap om iets anders te gaan doen, veel minder groot is geworden. Ook het gegeven dat veel studies buitrenshuis gevolgd worden, zorgt met name onder de jeugdige leiding, voor een groter verloop. De Springplank heeft dit probleem steeds weten op te vangen, maar is nu genoodzaakt stappen te ondernemen, om de open plekken die gevallen zijn op te vul len. De mutaties volgden elkaar, op het einde van het seizoen, zo snel op dat de kwaliteit van het jeugdwerk in gevar dreigt te komen. Het is daarom dat komend week end tot actie wordt overgegaan. Zaterdagmiddag 8 juli zullen enkele Springplankers in het centrum te vinden zijn, om flyers uit te delen. De kleintjes worden ook niet verge ten, die krijgen een ballon. ZOEKTOCHT Waar de Springplank naar op zoek is? Naar enthousiaste mensen, waarbij leeftijd geen probleem is, die per week een paar uurtjes over hebben, om in teamverband met kinderen te werken. De Springplank werkt met drie groepen. Op maan dag de groepen drie en vier. Op dinsdag de groepen zeven en acht en op donderdag de groepen vijf en zes. Het programma wordt van tevo ren door de leiding bepaald. Het wordt zo breed mogelijk gehouden. Het gaat hierbij om zowel binnen als buitenprogramma's. Per jaar zijn er ook nog enkele buitengewone activiteiten te organiseren. St. Nicolaas, carnaval. Rollebol en de Buitendag zijn vaste items. En dit alles dreigt in gevaar te komen, van daar het zoeken naar nieuwe vrijwil ligers. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Jeanne (580217) of Sjang (586117). oude twisten tussen de inwoners van Venray en de bewoners van de buurgemeenten in Oost-Brabant over de exacte ligging van de gren zen in de Peel. De toenmalige machthebbers sloten een overeen komst met een nauwkeurige opsom ming van de grensmarkeringen. In de uiterste noordwesthoek van Venray werd de Vredepaal opge richt, daar waar nu Gemert-Bakel, St. Anthonis en Venray aan elkaar grenzen. Elk jaar staat de Venrayse Bijenwacht paraat om burgers terzijde te staan bij overlast van bijenzwermen, wespen- en hom melnesten. Voor de vier 'bijen jagers' is het een hobby, waarbij ze de vergoedingen voor hun werk in de verenigingskas storten. Ad van Meurs uit Venray is al jaren op pad om de zwermen en nes ten op te ruimen. Dit jaar loopt de hobby echter uit de hand omdat er door de warme winter een heleboel De gemeente Venray stemt in met het voorontwerp van de gedeeltelijke uitwerking van het bestemmingsplan Vlakwater II (Hoenderstraat-Merseloseweg In verband met de aanwezige behoefte aan particulier uit te geven kavels is besloten grote voortvarend te betrachten voor het beschikbaar stellen van deze zeventien kavels. Net betreft de afronding van het woongebied Vlakwater, dat gekenmerkt wordt door een erg ruime opzet met vrij staande villa's in een gedeeltelijk bosachtige omgeving. Voor het stedelijk gebied van Venray is op basis van de hoofd doelstellingen gekozen voor de ver dere ontwikkeling van de stadsrand zone, wonen in het groen, bosontwikkeling, bevorderen van de recreatieve uitloopfunctie en het verbeteren van de landschappelijke kwaliteit. Het plangebied krijgt dezelfde ruimtelijke opzet als het reeds gerealiseerde deel van het woongebied Vlakwater, dat gelegen is aan de oostelijke rand van de kern Venray en wordt begrensd door de Hoenderstraat in het noorden, de Merseloseweg in het zuiden en de Korte Drilweg in het oosten. VOORKEUR De bouw van deze zeventien woningen (éénsgezinshuizen, open bebouwing, villa's) was aanvanke lijk niet voorzien in het vastgestelde woningbouwprogramma. Echter, gezien de vertragingen op andere locaties is gekozen om deze locatie voorrang te geven. Er zijn volgens GRENSSTEEN De grenssteen kent een bewogen geschiedenis van vernieling en her oprichting. De laatste poging om de plek te markeren dateert uit 1981. Toen werd met steun van de VVV- Venray een houten grenspaal met inscripties opgericht die helaas maar korte tijd meeging. De heroprichting is een initiatief van de dorpsraad van Vredepeel. In samenwerking met het dorpsoverleg meer nesten en zwermen zijn. Van Meurs: "Het is heel erg druk, eigen lijk te druk voor een hobbyist."Maandagavond bijvoor beeld ging hij op pad om op maar liefst vier adressen te hulp te schie ten. Het vogelhuisje in de achtertuin is niet zo moeilijk, maar het wes pennest op de zolderverdieping leverde wat meer problemen op. "Daar moet eerst een lange ladder georganiseerd worden." dacht Van Meurs, maar gelukkig bleek het nest net onder het zolderraam te zitten. de gemeente Venray geen of nauwe lijks belemmeringen, waardoor nog dit jaar de kavels kunnen worden uitgegeven. De kavels hebben diepe voortuinen (10 meter), een froint- breedte van 25 meter en en minima le kavelgrootte van 1000 m2. De ontwikkeling betreft een particulier initiatief. De initiatiefnemer heeft verklaard alle kosten van het project voor zijn rekening te nemen. In de vakantieperiode tijdens de zomer 2000 is de bibliotheek Venray normaal geopend. Dit bete kent dat ook tijdens de kermis de bibliotheek op dinsdag 8 augustus open is van 11.00-18.00 uur. Zaterdag 15 juli is het weer genie ten van de Thaise keuken in de Evenaar. Ook deze keer wordt deze avond verzorgd in samenwerking met restaurant 'the Riverside' in Chiang Mai (Thailand). Dhr. J. Vloet en zijn Thaise vrouw Muuske, de eigenaren van dit restaurant, ver blijven momenteel in Nederland en laten ons kennis maken met de authentieke Thaise keuken. Een uit gebreid buffet. Thaise dans en enter tainment zijn de ingrediënten voor deze exotische avond. Aanvang van deze avond is 20.00 uur. De kosten van deze maaltijd bedragen ƒ42,50 p.p. Reserveren is noodzakelijk. De Evenaar ligt aan de Merseloseweg 96 in Venray, tel. 0478-510036. Op 7 juli 2000 van 14.00-21.00 uur zal er op initiatief van WebsDesing in het pand van Alu- stema, Keizersveld 19, een open dag worden gehouden. Tijdens deze open dag zullen Ropa Computer, Veritas computeropleidingen, Webs Design u laten zien hoe u het mak kelijkst gebruik kunt maken van internet. Websites, internetaanslui tingen, opleidingen, e-commerce, webhosting; al deze onderwerpen zullen in een doorlopend program ma gepresenteerd worden. De Rips en met steun van de drie gemeenten herleeft nu een stukje historie. Bij de grenspaal is een pla quette geplaatst die tekst en uitleg geeft over de geschiedenis van het grensconflict. Voor fietsers en wan delaars is een rustplek gerealiseerd. De feestelijke bijenkomst start om 19.20 uur op locatie. Voorafgaand aan de onthulling geeft de heer Van den Brand een historische toelichting op de geschiedenis van de Vredepaal. Met enig wrikken en rommelen kwam het fraaie kunstwerk vrij. Bijenzwermen halen de clubleden gratis op, voor wespen- en hommel nesten moet een kleine vergoeding betaald worden. Wie geplaagd wordt door wespen, bijen of hom mels kan bellen met Ad van Meurs, tel. 512537, of Jan Verkoeyen, tel. 587949 voor venray, Jan Weys, tel. 585806 voor Leunen en Piet Michels, tel. 0493-529511 voor Ysselsteyn. Maandag werd bij Berden Mode Venray een glazen lift met een glazen schacht van meer dan acht meter geplaatst. Door het dak werd de lift met uiterste pre cisie op de juiste plaats 'getakeld'. In februari werd met de rigoreuze renovering en uitbreiding van het gebouw in hartje Venray gestart. In de eerste week van september is het vernieuwde modewarenhuis gereed. De oude gevel van het pand aan de Grotestraat is in oude stijl her steld en gecombineerd met moderne elementen. Dit geeft een erg stijlvol beeld. Het assortiment van Berden Mode wordt naast dames-, heren- en "The timing is perfect", consta teerde een Engelse deelnemer aan het Europees seminar 'Culinary Heritage; the typical taste of Europe' na afloop van de drie daagse. Dat bleek ook uit de belangstelling voor het landelijk symposium dat daags erna plaats vond. De regio Peel Maas was het toneel voor een ontmoeting van en met het Culinair Erfgoed. Een concept ter promotie van het culinaire van een geografisch vast gestelde streek, dat flexibel genoeg is om het streekeigene van welke streek dan ook tot zijn recht te laten komen. Een concept dat zich leent voor culinaire streekpromotie en bedrijvenpromotie. Organisator, de Stichting Dynamisch Platteland kan terugblikken op een vruchtbare en erg smakelijke week. Voor hét eerst in het bestaan van het Europese net werk Culinary Heritage vond een bijeenkomst plaats voor alle deelne mende regio's. Het programma omvatte presentaties, excursies en culinaire activiteiten. Presentaties van een aantal regio's zelf, van enkele organisaties die deze vorm van plattelandsontwikkeling (finan cieel) steunen, zoals de Rabobank Maashorst, en de leden uit de regio Peel Maas, die inmiddels een eigen distributiecentrum opgezet hebben; excursies naar leden van Peel Maas, zoals aspergecamping Californië in Grubbenvorst (waar kinderkleding uitgebreid met linge rie. Het aantal vierkante meters ver- koop- en vloeroppervlakte wordt uitgebreid naar 1500 vierkante meter. De bovenverdieping, waar de herenafdeling komt, wordt als win kelvloer in gebruik genomen. Berden Mode werd in 1969 in Venray opgericht door mevrouw Agnes Bloemen-Berden en George Bloemen. Agnes heeft vanaf haar zestiende jaar in de modezaak van haar ouders gewerkt in Blerick. Na haar huwelijk met George zijn ze in Venray begonnen. Sinds twee jaar hebben hun dochter Monique en zoon Roland de kledingzaak over genomen. men zelf asperges mocht steken). Hoeve Hofackers in Baarlo, streek museum De Locht in Melderslo en graanbranderij de Ijsvogel in Arcen, maar ook naar Veiling ZON, het Landbouwhuis in Roermond, IPC Dier in Horst, IJsboerderij Hoeve Willem III in Helenaveen en de Limousin koeien in de Mariapeel. Uiteraard kregen de buitenlandse gasten veel heerlijkheden uit de regio Peel Maas voorgeschoteld, zowel gedurende het dagprogramma als tijdens de diners bij de aangeslo ten restaurant-leden. GROEIEND NETWERK Bij de afsluiting en evaluatie van de Europese driedaagse was de heersende mening dat men veel geleerd had van de verhalen en bedrijfsbezoeken, en dat een ont moeting als deze jaarlijks terug zou moeten keren. Het programma zal ook in de toekomst het karakter van een werkconferentie houden, omdat er duidelijk behoefte bleek te zijn aan praktische workshops over actu ele items en knelpunten. Zoals een Griekse deelnemer opmerkte, is de Culinary Heritage club tijdens deze afgelopen week pas een echt net werk geworden, met daadwerkelijk uitwisseling van ideeën en ervarin gen. Een goede basis om in de toe komst flink te groeien! In een inten tieverklaring legden de deelnemers vast dat zij hun ervaringen en plan nen voortaan jaarlijks zullen uitwis selen. De regio Lüneburger Heide zal het stokje overnemen en gastor- ganisator zijn in 2001, volgens plan gevolgd door Griekenland en Noorwegen. Ondertussen zullen bilaterale samenwerkingsvormen op gang komen en wordt de Europese website uitgebouwd en ingezet als volwaardig middel ter ondersteu ning van het netwerkfunctioneren. VOORPROEFJE De regio Peel Maas telt 29 leden en is de eerste Culinair Erfgoed regio in Nederland. Maar daar hoeft het niet bij te blijven. Dat was de reden om een landelijk sym posium te organiseren om het con cept onder de aandacht te brengen van potentieel geïnteresseerden in de rest van Nederland. Ruim 70 mensen die zich op een of andere manier bezighouden met platte landsontwikkeling, zoals agrarische organisaties, toeristische organisa ties en overheden, kwamen naar De Schatberg om te horen over en te proeven van Culinair Erfgoed Peel Maas. Tijdens de dag werd duide lijk, dat het opzetten van een Culinair Erfgoed regio een enorme stimulans kan zijn voor een streek. De kracht ervan zit hem vooral in de bundeling van krachten van de deel nemende bedrijven: gezamenlijke promotie, een waardevol netwerk van producenten en bereiders van voedsel, leren van eikaars ervarin gen, assortimentsverbreding en impulsen voor productontwikkeling. Daarnaast hoor je als Culinair Erfgoed regio meteen bij het Europese netwerk, wat een verdere verbreding betekent. Uit de reacties van de deelnemers bleek duidelijk een grote belangstel ling voor het concept Culinair Erfgoed, zoals dat in de regio Peel Maas is ontwikkeld. In een rela tief korte tijd (vanaf 1998) hebben de deelnemers al erg veel gereali seerd. De grootste indruk maakte het distributiecentrum, dat door enkele leden is opgezet als faciliteit voor de leden en als centraal bestel- punt voor de streekproducten en - pakketten. Wellicht voor menigeen aanleiding om de mogelijkheden te onderzoeken voor introductie van het concept in de eigen streek? De tijd zal het leren. Bij een verkeersongeval vrijdag rond 08.00 uur op de afrit van de A73 naar de Maasheseweg is een 32-jarige automobiliste uit Venlo gewond geraakt. De vrouw is met nekletsel overgebracht naar het zie kenhuis. De aanrijding ontstond toen de Venlose moest remmen omdat haar voorganger remde. Een achter haar rijdende 45-jarige auto mobilist uit Elsloo kon echter niet meer op tijd remmen en botste tegen de Venlose. De gemeente Venray kan zich vinden in de missie en de uit gangspunten zoals die in de beleidsnota Maatschappelijke Opvang en Vrouwenopvang staan vermeld. Dat laat de gemeente Venray door middel van een brief aan de gemeente Venlo weten. Venlo heeft in overleg met de gemeenten Roermond, Weert en Venray een beleidsnotitie vastge steld. Centraal in de missie staat het uitgangspunt van gedeeltelijke ver antwoordelijkheid tussen overhe den, zorgverzekeraar, instellingen en cliënten. Daarnaast wordt de nadruk gelegd op regionale sprei ding van voorzieningen en beoorde ling van voorzieningen op profes sionaliteit, doelmatigheid en doeltreffendheid. Deze missie en doelstellingen worden door Venray volledig onderschreven. Het is vol gens de gemeente Venray van groot belang, dat de 'witte vlekken' in de regio opgevuld worden. Maar het is tevens wenselijk, dat dit gebeurd door professionele transparante instellingen. Waarbij ook de zorg verzekeraar een bijdrage dient te leveren, met name wanneer het gaat om de opvang van ex-psychiatrische patiënten. In het belang van de regionale samenwerking stelt Venlo voor de Stuurgroep Maatschappelijke Opvang te laten voorbestaan. Door Venray wordt het Sociaal Pension Oeldershof steeds onder de aandacht gebracht. Het pension levert een eerste bijdrage voor het opvullen van de 'witte vlekken' in noordelijk Noord- Limburg. De stuurgroep heeft nog geen besluit genomen over een eventuele subsidie voor Oeldershof. SOCIALE NETWERK De maatschappij stelt hoge eisen aan burgers. Een van de belangrijk ste eisen is het hebben van een dak boven hun hoofd. Mensen die dit missen, raken al snel hun sociale netwerk kwijt. De laatste jaren is de groep dak- en thuislozen toegeno men, zowel voor wat betreft omvang als diversiteit. Een steeds groter wordend probleem is boven dien de toename van mensen met zowel verslavings- als psychische problemen. Ook Venray kent de problematiek van dak- en thuislo zen. Met name door de aanwezig heid van het Vincent van Gogh Instituut is hier vaak sprake van gecompliceerde problematiek. Een belangrijke indicator voor de behoefte aan Maatschappelijke Opvang in Venray is het gebruik van Sociaal Pension Oeldershof, Oeldershof heeft twintig opvang plaatsen en is altijd volledig bezet. Het pension kent een wachtlijst. In Oeldershof wonen vooral ex-psy chiatrische patiënten. Maandag 3 juli werd in aanwe zigheid van de wethouders Kersten en Houba het kunstwerk De Kringloop onthuld. Het kunst werk is geschonken door het Zuiveringsschap Limburg aan de gemeente Venray geschonken. Plaatsing van het kunstwerk van de Limburgse kunstenaar Fons Bemelmans geschiedt in het kader van kunst in de openbare ruimte. Kunstwerk De Kringloop werd in 1982 geplaatst op het terrein van het Zuiveringschap Limburg aan de Metaal weg in Venray. Het Zuiveringschap is van mening dat meer mensen van het kunstwerk moeten genieten en dat het voor een groter publiek moet worden openge steld. Daarom schonk het Zuiveringschap het kunstwerk aan de gemeente. De gemeente aan vaardde dit geschenk graag en zocht in overleg met de kunstenaar en het Zuiveringschap naar een geschikte locatie. PLEINKUNST De Kringloop is nu geplaatst op een prominente plek, midden in het centrum van Venray op het Henseniusplein. Het staat langs een belangrijke looproute op het snij vlak van zichtlijnen. Bij het kunst werk wordt later nog eens een door Fons Bemelmans ontworpen natuur stenen bankje geplaatst. Het kunst werk, voorzien van tekstplaat, werd ingepast in de huidige bestrating van het plein. De Kringloop stelt evolutie voor. Het symboliseert het ontstaan van de aarde, water, vissen en leven. Bij Veiling ZON in Grubbenvorst is de legionella-bacterie aange troffen, zo is gebleken uit een voorzorgmeting. Het gaat om twee koel- complexen (K13 en K17) en om de wasinstaliatie van het bedrijf Colour Paradise. Voor zover nodig zijn de installaties meteen uit bedrijf genomen. Woensdag begon de Bédrijfs Hulpverleningsdienst van Veiling Zon met het reinigen en ontsmetten van de installaties. Inmiddels heelt Veiling ZON alle benodigde instanties op dc hoogte gebracht van de situatie. De legionella-bacterie kan de zogenoemde veteranenziekte veroorzaken. De incubatietijd van de legionalia bedraagt twee tol Hen dagen De veteranen- ziekte openbaart zich door hoge koorts, hoofdpijn, droge hoest en uiteinde lijk longontsteking; Tot dusver is geen geval' van besmetting of ziekte geconstateerd. Besmetting kan alleen optreden door inademing, niet door consumptie. Wat betreft het: eten van producten afkomstig van Veiling Zon is er dus geen gevaar voor de volksgezondheid. 'Veiling ZON adviseert alle mensen die de voorbije twee weken bij Veiling ZON op bezoek zijn geweest en zich ook maar enigszins ongerust maken over hun gezondheid, een bezoek te brengen aan hun huisarts. Voor nadere informatie kunnen mensen contact, opnemen met de afdeling Arbo en Milieu van Veiling V^ZON. tel; 077 -3239832.J xfi KEUKENINRICHTING (0478)539020 op afspraak, ook 's avonds Stayerhofweg 2b Wanssum

Peel en Maas | 2000 | | pagina 9