Woningbouw op de kerkdorpen stagneert Initiatief 'On Tour naar de Boer' officieel van start Kwaliteitsimpuls voor Oostrumsche Beek Prachtige locatie met veel speelruimte voor kinderen" Veel grond- verkopen MULTIFLEX LENZEN 99 Subsidie voor Vrouwen raad Commissie als Hoorzitting 25 inschrijvingen Innovatieprijs CONTACTLENZEN Rabobank naar De Brier Politiesterkte Limburg Noord moet dalen Gebroken Kerkdorpen gaan kermissen evalueren PEEL EN MAAS ELKE WEEK UW NIEUWS PEEL EN MAAS donderdag 6 juli 2000 - Pagina 5 r Dorpsradenoverleg maakt zich grote zorgen De tien Venrayse kerkdorpen maken zich ernstige zorgen over de stagnerende woningbouw. Sinds 1 januari 1997 is slechts de helft van de oorspronkelijke plan ning gerealiseerd. Vooral de milieucirkels staan nieuwe uit breidingsplannen in de weg. In de jaren 1997 tot en met 1999 hadden in de dorpen jaarlijks 49 woningen gebouwd moeten worden. Voor het jaar 2000 stond de plan ning op 40 stuks. "Maar we halen dit jaar slechts 17 woningen", zegt Harry Holtackers, voorzitter van het dorpsradenoverleg. Maandagavond hield het Dorpsradenoverleg Venray een vergadering in gemeenschaps huis De Brink in Leunen. Daar uit ten alle dorpen hun bezorgdheid. In Ysselsteyn maar vooral in Heide is de situatie het meest nijpend. "Daar zit de zaak helemaal op slot. In de afgelopen tien jaar is in Heide hele maal niet meer gebouwd", weet Holtackers. Nu de meeste bestem mingsplannen op de dorpen zijn 'volgelopen' vormen de milieucir kels het grote breekpunt. Deze stankcirkels zijn landelijk vastge steld. Daarnaast vindt het dorpsra denoverleg dat de gemeente meer vaart moet zetten achter het bouw rijp maken van de grond. In Leunen, Oostrum en Merselo zijn vorig jaar al kavels verloot maar er kan nog steeds niet gebouwd worden. "Ook het verlenen van de bouwvergun ningen duurt lang en de provincie heeft er nogal wat afgekeurd", ver klaart Harry Holtackers. ZORGEN Vorige week woensdag stond het halfjaarlijkse overleg met de gemeente op het programma. Het dorpsradenoverleg had vanwege de zorgen om de stagnerende woning bouw daarvoor speciaal wethouder Kersten uitgenodigd. Maar tijdens de vergadering kwam er een tele foontje dat zowel de wethouder als ambtenaar Gijs Frencken verhin derd waren. "De achterstand in het bouwprogramma wordt steeds gro ter. Ieder jaar wordt ons beloofd dat er komend jaar een inhaalslag zal plaatsvinden. Maar daarvan komt niets terecht. Integendeel, we lopen steeds verder achter", aldus voorzit ter Holtackers. Het dorpsradenoverleg maakt zich ook zorgen over de plannen in het Provinciaal Omgevingsplan Limburg. Daarin wil de provincie de woningbouw in alle Limburgse dor pen fors aan banden gaan leggen. De Venrayse kerkdorpen, die vanaf 1997 al 90 woningen achterlopen, vrezen dan helemaal niet meer aan uitbreiding toe te komen. Vervolg voorpagina GERUCHTEN Geruchten als zou het industrie terrein in beeld zijn voor de opvang van asielzoekers, worden door bur gemeester Waals desgevraagd ont kend. Het lokatieonderzoek daar naar is nog gaande. Bovendien is het terrein op De Brier te klein. Voor een AZC is een terrein van ruim vier hectare nodig. Op De Brier is slechts twee hectare beschikbaar De Commissie Stedelijke Ontwikkeling lijkt deze keer het meest op een doorschuifluik van gemeentegronden. Na een snelle blik op de via raadsmachtiging afge werkte grondtransacties, zestien stuks, komen drie raadsvoorstellen tot verkoop en twee tot aankoop van grond aan de orde. Voorgesteld wordt om grond in het bestemmingsplan Jersualem aan Van Wijnen Projectontwikkeling te verkopen, voor woningbouw. Het Waterschap Peel en Maasvallei wil graag kleine stukjes grond kopen ten behoeve van het project herin richting Oostrumsche Beek. De huisartsen inVeltum kunnen nu ook eindelijk aan de gang als zij de grond aan de Langstraat kunnen kopen. Aankopen wil Venray wat stukjes grond langs de Deurneseweg van de provincie Limburg waar inmiddels de geluidswal al is aangelegd, plus nog wat kleine rest-hoekjes rond de A73. De grond van de heren Emonts en Mulders in plan St. Antoniusveld is voor de gemeente noodzakelijk om een ontsluitingsweg te kunnen realiseren. De politieregio Limburg-Noord krijgt voor de komende vier jaar niet de verwachte financiële middelen toegewezen om zestig nieuwe per soneelsleden aan te trekken. De regio zal het met tien nieuwe mede werkers moeten doen. Doordat de verwachte groei uitblijft zal het ingezette beleid niet of nauwelijks kunnen worden doorgevoerd en zal de politiezorg extra onder druk komen te staan. Korpschef van Baarle: "De sterkte-ontwikkeling zoals die nu bekend is gemaakt is voor onze regio zeer teleurstellend. Feitelijk wordt de regio Limburg Noord een krimpkorps. Duidelijk mag zijn dat deze ontwikkeling de veiligheid en leefbaarheid in onze regio niet ten goede komt." Bij een verkeerscmgeval op de kruising Metaalweg Maasheseweg is vrijdag rond 11.30 uur een 32- jarige automobilist uit Horst gewond geraakt. De man is met een gebroken heup overgebracht naar het ziekenhuis. De aanrijding ont stond toen een 51-jarige vrachtwa genchauffeur uit Venlo op de krui sing geen voorrang verleende. 21 Ysselsteynse agrariërs willen imago sector verbeteren Dinsdagmiddag ging het Ysselsteynse project 'On Tour naar de Boer' van start. 21 Agrarische bedrijven werken hierin samen om het imago van de landbouwsector op te krikken. Onder het motto 'agrarische bedrijven zetten de deur voor u open' kan iedereen met een huif kartocht telkens twee boerenbe drijven bezoeken. De agrariërs willen met deze actie vooral good will kweken. Het vaste opstappunt is bij Frans van Rosmeulen aan de Rouwkuilenweg. Met een huifkar en twee paarden vervoert hij de bezoe kers door het Ysselsteynse buiten gebied. Het eerste doel tijdens de officiële openingsmiddag is het rundveebedrijf van Johan Romme aan de Putten weg. Koetsier Van Rosmeulen heeft bovenop de bok 'hoog' bezoek gekregen. Want de Ysselsteynse wethouder Lei Heidens en pastoor Jenniskens zul len op het erf van Romme het initia tief 'On Tour naar de Boer' openen. "Tachtig jaar geleden stond hier helemaal niets", vertelt Frans van Rosmeulen onderweg aan zijn pas sagiers. "Er stond toen nog niet eens een boom hier in De Peel." BELANGRIJK PROJECT Wethouder Heidens prees het intiatief van de Ysselsteynse agra- rilrs. Tijdens zijn toespraak zorgde de vervaarlijk grommende hond van Romme onophoudelijk voor 'achter grondmuziek'. "Dit is een heel belangrijk project. Want het heeft een recreatieve functie en de land bouwers werken tevens aan een beter imago. Dat heeft de laatste jaren toch een deuk opgelopen. Het is een goede zaak om de mensen hier eens rond te laten kijken. Ze kunnen dan zien dat er hard gewerkt wordt op de bedrijven. En hopenlijk wordt dit project zo succesvol dat die ene huifkar al snel niet meer genoeg is." Ook Pastoor Jenniskens sprak van een goed initiatief: "Vroeger had je boeren, burgers en buitenlui. De boeren en burgers zijn de laatste jaren uit elkaar gegroeid. Door dit project worden zij weer dichter bij elkaar gebracht." De initiatiefnemers hebben onder voorzitterschap van Wim de Mulder de stichting 'On Tour naar de Boer' opgericht. Bestuurslid Frans Claessens vertelt dat het idee vorig jaar ontstond. "Op een zaterdag heb ben we een keer bij elkaar gezeten. We wilden wat aan ons imago gaan doen. Dat kan door de mensen een beter inzicht te geven in de agrari sche sector. Want de meesten weten helemaal niet hoe het er aan toe gaat op een boerenbedrijf. Door de deu ren te openen kan iedereen ervan kennis nemen. Bijvoorbeeld hoe de kippen verzorgd worden en hoe een landbouwer zijn bedrijf zeven dagen per week runt." In de eerste week van mei draaide het initiatief al een keer op proef. Op dinsdag 4 juli werd het startsein voor de zomercampagne gegeven. Tot eind augustus vindt er iedere dinsdag- en dondermiddag een excursie plaats. Er worden dan tel kens twee verschillende agrarische bedrijven bezocht. Vrijwel alle sec toren komen aan bod: champignons, asperges en rabarber, pluimvee, boomteelt, varkens, rundvee, kal koenen en paprika's. Na afloop van ieder bezoek, dat drie kwartier duurt, wordt iedere deelnemer een product van het bezochte bedrijf aangeboden. De kinderen krijgen een kleurplaat met het pas ontwor pen logo van 'On Tour naar de Boer'. De kosten van de excursie bedragen acht gulden per persoon. Reserveringen zijn tot 22.00 uur daags voor het vertrek mogelijk bij Jeanne Leeyen tel. 0493-529232. Vandaag (donderdag 6 juli, red.) werd met de ondertekening van een uitvoeringscontract een belangrijke stap gezet voor het duurzaam herstel en ontwikkeling van natuur- en landschap in het gebied van de Oostrumsche Beek. Ondertekenaars van het contract zijn Stichting Innovatief Platteland, Zuiveringschap Limburg, Natuurhistorisch Genootschap afdeling Venray, Staatsbosbeheer, Waterschap Peel en Maasvallei, de provincie Limburg en de gemeenten Meerlo-Wanssum en Venray. Het contract regelt dat in vijfjaar een pakket maatregelen wordt uitge voerd waarmee een inrichtingsplan voor het stroomgebied van de Oostrumsche Beek wordt gereali seerd. Via dit plan krijgen de func ties wonen, landbouw, recreatie, natuur en landschap een kwaliteits impuls. Bij de aanpak wordt reke ning gehouden met de belangen van alle groeperingen in de streek. BEEK Meest in het oog springend is een nieuw beektraject van 5,5 kilometer. Verder wordt de beek opnieuw ingericht over een afstand van tien kilometer. Tevens worden voorzie ningen getroffen voor waterretentie en het tegengaan van de verdroging door onder andere afkoppeling van de riolering van ruim vijftien hecta re verhard oppervlak. Het landschap wordt verbeterd door de aanleg van landschapselementen, laan-, singel- en erfbeplanting. Ter verbetering van de toeristische infrastructuur wordt onder andere een veertig kilo meter lange wandel- en fietsroute aangelegd en bewegwijzerdl Op het gebied van de landbouw worden er bufferstroken langs de beek gereali seerd, waterconserveringsmaatrege len getroffen en zullen de agrariërs de hoeveelheid stikstof bij de teelt van aardappels aanzienlijk reduce ren. RECREATIE Het totale project kost 13,5 mil joen gulden. Bijna 1,9 miljoen hier van wordt in de sfeer van recreatie en toerisme, opgebracht door parti culieren en bedrijven. Europa, Rijk. NUBL en Provincie staan garant voor 5,4 miljoen. De gemeente Venray en Waterschap Peel en Maasvallei dragen ieder circa 2,5 miljoen bij. Het Zuiveringschap en Staatsbosbeheer dragen tenslotte voor respectievelijk negen en 1,5 miljoen gulden bij in de kosten. De afdeling Venray van het Natuurhistorisch Genootschap ver zorgt de afstemming met de terrein beheerders. De aanpak door de pro vincie en het programmabureau NUBL (Nadere Uitwerking Brabant-Limburg) voorbereid. Bij de aanpak staat de reconstructie van zandgronden centraal. De uitvoering van de maatregelen is door de pro vincie neergelegd bij de Stuurgroep Oostrumsche Beek. De stuurgroep staat onder voorzitterschap van de gemeente Venray. PEEL EN MAAS on line wwW.vandenmunckhof.nl/ CONTACTLENZEN OP MAAT, DUURZAAM EN GEZOND KURSTJENS VENRAY - NOORDERHOF 20 - TEL. 0478 - 550630 WIJ HEBBEN RU'""; ERVARING EN HOOG OPGELEIDE TEN|1 CTLENSSPEC.AUSTEN. SSK opent tweede vestiging Duimelot op St. Annaterrein De Stichting Samenwerkende Kinderopvang (SSK) opent op maandag 14 augustus de deuren van een tweede vestiging van kin dercentrum Duimelot. De vesti ging wordt ondergebracht in de Sancta Maria huisjes op het St. Annaterrein, die de SSK van het Vincent van Gogh Instituut huurt. Met deze tweede vestiging breidt de SSK haar capaciteit voor kinder opvang in Venray uit met in totaal achttien kindplaatsen. Tevens start zij met een groep voor flexibele opvang op de huidige vestiging aan de Beukenlaan. De huur van de huisjes op het St. Annaterrein is van tijdelijke aard. De SSK wil zich in de toekomst echter elders op het ter rein permanent vestigen. Zij zal haar capaciteit dan nog verder uitbreiden in Venray. TOENEMENDE VRAAG De uitbreiding van kindercentrum Duimelot heeft alles te maken met de toenemende vraag naar kinderop vang in Venray en het daarmee gepaard gaande capaciteitsprobleem van de vestiging aan de Beukenlaan. "Daar hebben wij met de gemeente Venray afspraken gemaakt over uit breiding van onze capaciteit. Zij heeft ons dan ook geholpen bij het zoeken naar een tweede locatie", aldus Jules Willems, economisch directeur van de SSK. PRACHTIGE LOCATIE De SSK is erg enthousiast over de kwaliteit van de tweede vestiging. "Het is een prachtige locatie met veel speelruimte voor de kinderen", vertelt Astrid Reijnen, vestigings manager van kindercentrum Duimelot. "De Sancta Maria huisjes verkeren in prima staat. Na een klei ne opknapbeurt en enkele aanpass ingen zijn ze uitstekend geschikt voor kinderopvang. Ook de ouders zijn over het algemeen zeer positief over de nieuwe vestiging." VERRIJKING AANBOD De uitbreiding levert kindercen trum Duimelot niet alleen achttien kindplaatsen op. "We kunnen nu afscheid nemen van onze tijdelijke huisvesting in de portcabines aan de Beukenlaan. Ook hebben we de mogelijkheid ons productaanbod te verruimen met flexibele opvang en verticale groepen. Flexibele opvang is speciaal bedoeld voor ouders met onregelmatige werktijden. Zij kun nen de kinderen op wisselende dagen of dagdelen brengen. Dat geldt voor zowel de dagopvang voor 0 tot 4-jarigen als voor de buiten schoolse opvang voor schoolgaande kinderen. Verticale groepen zijnn groepen met kinderen van 0 tot 4 jaar. We starten met deze verticale groep als aanvulling op de reeds bestaande baby groepen (0-2 jaar) en peutergroepen (2-4 jaar). Het bieden van deze verschillende opvangvor- men vinden wij een verrijking van ons aanbod", aldus de vestigingsma nager. UITBREIDING De komende jaren zal de SSK, die - kindercentra heeft in tien gemeenten in Noord-Limburg en Oost-Brabant, het aantal kindplaatsen in Venray verder uitbreiden. "Voorlopig heb ben we voldoende mogelijkheden in het paviljoen op het St. Annaterrein. We hebben bij de gemeente echter kenbaar gemaakt dat we ons perma nent willen vestigen in een van de panden op het terrein", laat Reijnen weten. "Voor de buitenschoolse opvang zoeken we naar geschikte locaties in de omgeving van basis scholen, dicht bij woonwijken. Een concreet voorbeeld is Veltum, waar we in overleg zijn met wijkcentrum 't Schöpke en peuterspeelzaal de Mierenhoop." De tien kerkdorpen gaan straks de jaarlijkse kermissen gezamenlijk evalueren. Het dorpsradenoverleg denkt dan samen sterker te staan tegenover de exploitanten. Die vin den vooral de kleinere kermissen minder interessant omdat die amper rendabel zouden zijn. De dorpen klagen de laatste jaren steeds vaker over de terugloop van de kermisattracties. "De dorpen moeten niet ieder voor zich gaan strijden. Want dan houden we geen kermis meer over. We moeten samen met alle dorpen de zaak eva lueren en gezamenlijk een standpunt innemen", vindt voorzitter Harry Holtackers. De Venrayse Vrouwenraad ont vangt van de gemeente Venray voor het jaar 2000 een subsidie van 10.796 gulden. De gemeente vindt het van groot belang dat de Vrouwenraad als gesprekspart ner een breed dragvlaak binnen de Venrayse gemeenschap heeft. De gemeente dringt dan ook op aan op een zodanige organisatie- structruur dat ook de overige vrou wenorganisaties weerklank vinden bij de huidige vrouwenraad. De vrouwenraad organiseert jaarlijks verschillende activiteiten. Als speer punten in beleid zijn geformuleerd het organiseren van emancipatieac tiviteiten voor zowel vrouwen uit verschillende leeftijdscategorieën als voor vrouwen met verschillende achtergronden, het zoeken naar samenwerking met andere groepen in de samenleving zodat emancipa tie niet langer als een exclusief vrouwenprobleem wordt benaderd en het intensiverén van de contacten met de achterban, zijnde alle vrou wen in de gemeente Venray. De leden van de commissie ste delijke ontwikkeling mochten woensdagavond eerst als hoor- commissie fungeren voor het plan 'Intratuin Veiiray' en 'Buitengebied, partille herziening De Mulder Endepoel'. Vooral het laatste speelt al een hele tijd. De leden van de commissie mogen ook echt alleen maar luisteren en niet discussiëren over wat ze te horen krijgen, dat kan pas later in een besloten vergadering. Bezwaarmaker tegen de plannen van Intratuin om ook diervoeder te gaan verkopen, is Faunaland Van Grootel. Namens Van Grootel stuur de De Vereniging Landelijke Organisatie DIBEVO al een uitge breide brief aan de gemeente. Voornaamste bezwaar is dat vol gens de DIBEVO Intratuin helemaal geen diervoeders mag verkopen omdat dat onder 'bewinkeling in het buitengebied' valt. De gemeente is het met deze zienswijze niet eens en ziet geen aanleiding de 'dierbeno- digdheden' te schrappen, mits het maximaal 15 procent van het beboüwde verkoopvloeroppervlak is. De zaak de Mulder Endepoel sleept zich al een hele tijd voort. Twee tegenstanders van de vesti ging van het loonwerkbedrijf op Endepoel houden vast aan hun zeer diverse bezwaren. De gemeente echter verklaart alle ingebrachte zienswijzen ongegrond, zodat er voor de familie De Mulder van het loonbedrijf nu eindelijk licht aan het eind van de tunnel lijkt te verschij- Voor de Rabobank Zevenrode Innovatieprijs 2000 hebben zich 25 ondernemende leden van de Rabobank ingeschreven. Op 1 augustus 2000 maakt de jury bekend wie de drie genomineerden voor de inno vatieprijzen zijn. Innoveren is het geheim van succesvol ondernemen. Daarom wiL Rabobank Zevenrode met de Rabobank Zevenrode Innovatieprijs 2000 vernieuwende activiteiten van haar ondernemende leden belonen. JURY En dan kan het om van alles en nog wat gaan. Een nieuw product, een meer rendabele productiemethode, een andere organisatie van het werk, een originele benadering van de markt of een eenvoudige maar o zo slim onderdeeltje van een machine. De branche doet er niet toe. In de jury hebben zitting professor dr. Nico Douben, hoogleraar Economie en Innovatie aan de faculteit Technologie Management van de Technische Universiteit Eindhoven, ingenieur Martin Fünsenberg, vesti gingsdirecteur Synthens Limburg, mr. loep Hahn, burgemeester Meerlo- Wanssum en drs. Jos Wuals, burgemeester van Venray. DE BEKORING VAN KLEUREN GAAT SOMS ALLE PERKEN TE BUITEN Uw voorliefde voor geuren en kleuren vertaalt Rien van Mierlo in een adembenemend schouwspel: Een tuin zó ingericht dat u zich in oosterse Sieren waant. Via een uitgekiend onderhoudsplan bent u er desgewenst van verzekerd dat dit lustoord tot in leng te van jaren z'n ultieme bekoring behoudt. Rlen van Mierlo geeft uw tuin een eigen signatuur

Peel en Maas | 2000 | | pagina 5