Anny van Dijck doet zaterdag de deur voorgoed op slot Plusmarkt Van Dijck de beste in Zuid-Nederland life halen 1 beta'"" henseniusplein 4a venray kapelaanspad 2 venray Pagina SEL EN MAAS donderdag 29 juni 2000 - Pagina 11 Het wordt zaterdag 1 juli onge- (ijfeld een moeilijk moment lor Anny van Dijck-Hendriks 1) als de deur van haar tabaks ik aan de Langstraat voorgoed :htgaat. Na bijna 50 jaar hard irken, gaat Anny genieten van lar oude dag. Met pijn in het art, maar niet minder verdiend. Dinsdag 4 juli is het precies 50 ar geleden dat Harrie van Dijck uit eringe en Anny Hendriks uit ambeek in het huwelijksbootje apten. Diezelfde gedenkwaardige ag in hun nog jonge leven werd ok een kruidenierszaak overgeno- len aan het Grootdorp in Merselo. lakbij de kerk. Harrie en Anny loegen een dubbelslag die tot evolg had dat vier zonen en zes ochters het levenslicht zagen en ondernemersechtpaar samen lim 47 jaar lang hun kostje ver- iende, tot het moment dat Harrie r rie jaar geleden overleed en Anny i? r alleen voorstond. - In de achterkamer van de zaak aan e Langstraat worden de verhalen, i het gezelschap van de beide onen Sjraar en Piet en hun echtge- otes, uit de oude doos gehaald. Zo leek de winkel aan het Grootdorp na zeven jaar niet meer te voldoen in de eisen van die tijd. Anny en arrie besloten tot nieuwbouw, ook an het Grootdorp, schuin tegenover un eerste pand, waar nu bloemen- oetiek Jacqueline dagelijks de bos- !S bloemen over de toonbank laat aan. De benaming kruidenierszaak ekte eigenlijk niet de lading. "Het ras meer een klein warenhuis", zegt inny nadat ze de koffie heeft geser- eerd, op maandagmorgen in alle roegte geen overbodige luxe. Want naast de kruidenierswaren ladden we heel wat huishoudelijke artikelen in het assortiment. Als jonge stellen gingen trouwen, kon den ze bij ons bijvoorbeeld ook terecht voor een servies." Kant-en- klare, voorverpakte artikelen waren toen nog uit den boze. "Alles zat in grote dozen, zakken, laden, bakken en tonnen en moest worden afgewo gen. Suiker, hagelslag, noem maar op." De zaak in Merselo introdu ceerde toen al het begrip bezorgser- vice. De klant was immers koning. "Met de fiets gingen we de boekjes, waarin de mensen schreven wat ze nodig hadden, ophalen, waarna de bestellingen vervolgens werden klaargemaakt en bezorgd", herinnert Anny zich als de dag van gisteren. Eerst in Merselo, later ook in de Vredepeel. In het begin op de fiets, later hadden Anny en Harrie de beschikking over een heus wagen park om alle klanten te bezoeken. LACHEN In 1963 werd opnieuw verhuisd, nu naar het centrum van Venray. Aan de Langstraat 42a om precies te zijn. Bij de 'Veltumse bakker' werd naast kruidenierswaren ook brood verkocht. De bezorgservice nam een grote vlucht, want men was inmid dels uitgewaaierd naar alle kerkdor pen. In de toptijd had het onderne mende echtpaar zes auto's op de weg. Anny kijkt graag terug op die tijd 'in het pand iets verderop'. "Langstraat 42a was de mooiste tijd. De opgroeiende jeugd die 's mid dags de schooltassen in de gang gooide en meehielp in de winkel. Ja, en daarna pas huiswerk maken. Er moest immers brood op de plank komen." Anny was in al die jaren naast hel opvoeden van de kinderen niet te beroerd om de mouwen op te stropen. "Ik heb ook achttien jaar op de baan gezeten, zomers en 's win ters. Ik moest altijd lachen als de mensen in de winkel zeiden 'het is bijna zes uur, dan heb je zeker niks meer te doen'. Of tien kinderen geen zorg zijn. We hadden gelukkig wel altijd een vaste hulp die bij ons inwoonde. Anders hadden we de zaak ook niet kunnen runnen." Langstraat 42a stond ook berucht om die gezellige zondagmorgens als vrienden en vriendinnen van de jeugd samendromden in de huiska mer. "Stikgezellig", bevestigt Anny, "Dan was het van 'wat heeft Lenie een leuk vriendinnetje'. Was natuur lijk een vriendinnetje van Piet. De jeugd dacht zeker dat wij onze ogen dichthadden." Anny lacht, zoon Piet aan het uiteinde van de tafel ook. "Beregezellige tijden", zegt hij met pretoogjes. HERINNERINGEN In 1975 werd voor de tweede keer verhuisd, naar het huidige pand aan de Langstraat. De kruidenierswaren werden vaarwel gezegd en ingeruild voor zware Van Nelle, Marlboro en Peter Stuyvesant. De zaak werd overgenomen van achterneef Sjaak van Dijck die geen opvolger kon vinden voor zijn tabakszaak. Eigenlijk was het de bedoeling van Harrie en Anny om de bedrijfsacti viteiten helemaal stop te zetten, of in ieder geval op een lager pitje. "Maar Harrie kon geen nee zeggen tegen Sjaak, hij wilde ook niet stop pen", schuift Anny 'de schuld' in de schoenen van haar man. Zoon Sjraar corrigeert haar meteen: "Maar dat kon jij ook niet stoppen." Het liep opnieuw van een leien dakje. "We verkochten ontzettend veel. Met name voor vaderdag hadden we twee man nodig om alles in te pak ken. Bovendien konden we het con tact met de mensen niet missen. Wat dat is toch het- fijnste van alles, onder de mensen zijn. Een praatje maken. Of dat nu hier was of in Merselo." De mooie en vooral leuke herinneringen komen bovendrijven. Die ene keer in Merselo dat een ton met stroop vrijwel leegliep over de winkelvloer, of in 1951, toen bij het bezorgen hun eerste Morris bij het Zwartwater in Vredepeel in de sneeuw vast kwam te zitten. Ijs- en ijskoud was het. Of de oprichting van voetbalclub Merselo in de huis kamer van de Van Dijcks. Samen met Bertus Zegers, Toon Poels, Harrie Arts, en natuurlijk een flinke pot bier erbij. Of de traditie om tij dens de kermis in Merselo vlees te snijden en gebak rond te brengen. Vaste prik was het ook om ieder jaar met de kinderen De Efteling te bezoeken. MUISSTIL Maar er waren ook minder pretti ge herinneringen. Donkere dagen in het leven van Harrie en Anny. Een half jaar na hun huwelijk werd Harrie geveld door een longaandoe ning. Het was kantje boord en hij stond noodgedwongen vijf maanden buitenspel. Ook Anny moest de tol betalen voor jarenlang keihard wer ken. Zij verbleef in 1974 drie maan den in het ziekenhuis als gevolg van een hernia. Acht jaar therapie volg den, zonder overigens de huiselijke en zakelijke beslommeringen te ver waarlozen. De meest ingrijpende gebeurtenis volgde op 27 april 1997, iets meer dan drie jaar geleden. Op 72-jarige leeftijd overleed Harrie van Dijck. Anny wordt niet graag herinnerd aan die droevige tijden. Tijdens het gesprek wordt ze even muisstil, de ogen worden bij die her innering vochtig. Ze kijkt liever vooruit. Als de zaak zaterdag defini tief op slot gaat, heeft ze nog genoeg om handen, ze is niet bang voor het bekende zwarte gat. "Volksdansen, zwemmen, fietsen en kaarten", somt ze enkele hobby's op. En natuurlijk veel aandacht voor de kinderen en inmiddels 22 klein kinderen, en zelfs nog twee klein kinderen op komst. Want de familie heeft er nooit onder geleden dat Harrie en Anny werkdagen van tien en meer uren maakten. Ze zijn alle maal goed terechtgekomen, het ondernemer zijn stroomt ook door het bloed van een deel van de vier zonen en zes dochters. De appel valt immers niet ver van de boom. Het wachten is nu op het moment dat ze in 2002 een appartement kan gaan bewonen in het nieuwe complex Franciscanerpark. Met pijn in het hart zal zij ook de Langstraat verla ten. "Ik heb hier een prachtige tijd gehad. Maar het huis is veel te groot voor mij alleen." Foto links onder is genomen bij het pand van de Veltumse Bekker aan de Langstraat. De foto rechts daarlangs in de winkel in Merselo. Links Anny van Dijck met haar echt genote. Rechts twee winkelhulpjes. Winnaar eerste beoordelingsronde De eerste beoordelingsperio de van de verkiezing 'Beste Plusmarkt van het jaar 2000' heeft in de regio zuid een Venrayse winnaar opgeleverd: Plusmarkt van Dijck in Landweert. De succesvojle verkiezing wordt voor de elfde keer door de Sperwer Groep georganiseerd. 123 Plusmarkten zullen de komende maanden gaan strijden om de felbegeerde titel in de wacht te slepen. Er wordt gelet op alle versafdelingen in de supermarkt en er is ook een apar te beoordeling voor de kassapar tij. Hiervoor komt een mysteriel ady op bezoek om punten te geven. In de afgelopen periode van twintig weken zijn drie con troles voor de totale winkel geweest en samen met de kassa controle was dit de basis voor de uitslag. Wel zijn er enkele nieu we elementen, die inspelen op belangrijke trends in de samenle ving, aan toegevoegd. Zo heeft de organisatie besloten om naar aanleiding van de recalls (artike len die teruggevraagd worden) en berichten over voedselschan dalen ook HACCP als beoorde lingspunt op te nemen. Dat bete kent dat de beoordeling van hygiëne en voedselveiligheid dit keer strenger is dan bij de vorige verkiezingen. Ook op het gebied van service zijn extra vragen toe gevoegd. De consument wordt immers steeds kritischer en mon diger en service zal in de toe komst steeds belangrijker wor den. De vragen hebben te maken met de houding van de medewer kers in de omgang met de consu ment. Bestaande beoordelingsas pecten als de versgroepen en het kassaonderzoek blijven gehand haafd. Al met al is er weer gezorgd voor een optimaal beoordelingssysteem, waarbij alle Plusmarkten kunnen scoren, mits de organisatie goed voor elkaar is. Begin juni is de tweede beoordelingsronde gestart. De verkiezingsstrijd is begin dit jaar al begonnen en duurt het hele jaar. Pas in november 2000 vindt de finale plaats en wordt bekend welke Plusmarkt de beste van het jaar is. INWEAR MATINIQUE COREL CINDERELLA SCHOENEN B.C. CHER FASHION PART TWO TURN OVER

Peel en Maas | 2000 | | pagina 11